Neder lander grote eter Christelijken beslissen vandaag over gesprek Drie gewapende roofovervallen „Knie-is- fini modekreet" was misleidende ZWEED SCHIET IN RECHTSZAAL 4 MENSEN DOOD Landbouwvergif - genoeg om een dorp uit te roeien - drijft in sloot Aanslag op Kapitool gericht tegen Laos NA UITNODIGING PvdA, AR EN CH GEVONDEN IN LAMSWAARDE GELDLOPER IN EINDHOVEN MOET 132.000- AFGEVEN Actiecomité strijdt tegen „afbraak in en van Nederland" Late winter in Europa atJ CHRISTELIJKE WERKGEVERS: WE STAAN ER SLECHT VOOR Rechts nu voorrang op Duitse pleinen DEN HAAG STAATSLENING TEGEN 7,5 PCT. Directeur: Dr. W. A. J. M. Harlot Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: f 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 VRIJE ZEEUW DINSDAG 2 MAART 1971 25e Jaargang No. 6486 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem DEN HAAG (ANP). De Neder landers behoren tot de grootste eters in het gehele OESO-gebied, de de Verenigde Staten, Canada, Japan en 19 landen in Europa om vat. Na de Ieren zijn het de Neder landers, die de meeste calorieën tot zich nemen. De Ieren, aldus blijkt uit een vergelijkende tabel van economische gegevens van de OESO-landen, werken dagelijks 3.450 calorieën naar binnen en ko men daarmee op de eerste plaats. De Nederlanders komen met 3.240 calorieën per dag op de twee de plaats, althans volgens de jong ste gegevens, die betrekking heb ben op 1967-1968. De verschillen met andere West- europese landen zijn niet zo groot maar er zijn toch ook landen, waai de bevolking veel matiger eet. De Zweden en de Spanjaarden bv. ko men aan 2.750 calorieën per dag en onderaan de lijst komen de Ja panners met 2.460 calorieën. Behoren de Nederlanders tot de grootste eters, zij kunnen zich niet scharen onder de allerrijksten van de OESO-landen. De rijksten zijn (volgens de cijfers over 1969) de Amerikanen met een bruto natio naal produkt per hoofd van de be volking van 4.660 dollar, gevolgd door de Canadezen (3.460 dollar) en de Zweden (3.230 dollar). De Nederlanders komen met 2.190 dol lar op de tiende plaats. De Engelsen (1.970 dollar) zijn per hoofd van de bevolking nog ar mer (of minder rijk) dan de Ne derlanders. Eeri ander in het oog vallend feit: in geen van de 22 OESO-landen (behalve in Zweden en Noorwegen) zijn de staatsinkomsten naar ver houding zo hoog als in Nederland. Zij beliepen in 1969 41,9 (Van onze redactie buitenland) HAMBURG. Kort voor het begin van de lente heeft de winter in Euro pa nog eens toegeslagen, van Finland tot Italië. In het noorden van Zweden en Finland daalden de temperaturen 's nachts onder de min. 40 graden, in de Italiaanse Alpen onder min. 20. Volgens de weerkundigen zal de late winter nog enkele dagen aan houden. Een hogedrukgebied boven het noorden van de Sovjet-Unie en een depressie boven het zuiden van dat land zijn de oorzaak van de koude luchtstroom. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/AMSTERJOAM De kleding magazijnen hebben de Nederlandse vrouw be hoorlijk bij de neus genomen. Met hun kreet „de Unie is fini'' dreven zij de modebewuste jongere vrouw naar midi en maxi. Dit terwijl reeds langer vast stond, dat de knie fini een onhoudbare zaak was. Bovendien kwam er veel midi en maxi op de markt van de meest inferieure kwaliteit sinds jaren, zowel wat stoffen als wat afwerking betreft. Deze beschuldigingen aan het adres van de kledingzaken komen van het Consumenten Contact Orgaan (CCO), gepubliceerd in het laatste nummer koopkracht. Het CCO schrijft: terwijl al vaststond, dat er de komende zomer mini-shortjes zouden komen, drukte men met behulp van reclamecampagnes de midi-mode er toch door. Met kreten als „de knie fini" heeft men vele vrouwen tot de aanschaf van een vol ledige nieuwe garderobe weten te brengen en zijn vooral de Nederlandse vrouwen voor deze reclamekreten door de knieën gegaan. Naar ver houding zijn er namelijk in Nederland meer midi's verkocht dan in andere landen. Meer zelfs dan in Frankrijk en Engeland. Het CCO zegt verder, dat er nergens zulke slechte midi's als in Nederland werden gemaakt. Vooral de kleinere confectiefabrieken zouden voor een krats jarenoude dumpstoffen hebben opgekocht en er op een koopje midi's van heb ben gemaakt. De naden werden extra krap ge nomen, machines werden afgesteld op de groot ste steek en er werd katoen in plaats vac rayon garen gebruikt. Hiernaast: de Amsterdamse ontwerper Frans Molenaar heeft voor de komende zomer deux-pièces gemaakt en een panelenjurk met hot-pants in roze wollen crêpe. Beide ontwer pen zijn gegarneerd door met kousjes ver sterkte zeilogen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) 3GEDERHAMN. In een ge rechtsgebouw in de Zweedse stad Soederhamn zijn gisteren vier men sen doodgeschoten. De rechter, een vrouw en twee advocaten werden dodelijk getroffen. De politie heeft een ongeveer 60-jarige man gearres teerd. De rechtbank behandelde een alimentatiekwestie in een echtschei dingszaak. De man die de dodelijke schoten afvuurde, bleek de echtge noot te zijn van de vrouw, een van de vier slachtoffers. Hij wist in de algehele verwarring, die na de aan slag ontstond, te ontkomen. De man werd twee en een half uur na de aanslag in een warenhuis in een buitenwijk van Soederhamn ge arresteerd. Hij bood geen verzet. De rechtbank behandelde alimen tatie-aanspraken van de vrouw. Be halve de man, diens vrouw, twee ad vocaten en de rechter was er op het ogenblik van de aanslag niemand in de zaal. De man was verloofd geweest met de vrouw, maar deze band werd in 1965 verbroken, waarna de vrouw voor de rechter teruggave van gel den en juwelen eiste. De laatste had zij de man in bewaring gegeven. Vo rige week werd door een hoogge rechtshof bepaald dat de man de vrouw 11.600 kronen (2.320 dollar) moest betalen, haar de juwelen moest teruggeven en de kosten van het proces 11.800 kronen (2.360 dollar) moest betalen. BONN (Reuter) In West-Duits- land zijn gisteren nieuwe verkeers- voorschriften en tekens van kracht geworden. Het gaat hier om regels en tekens die al in de andere Euro pese landen gebruikt worden. Een van de belangrijkste wijzigingen be treft het verlenen van voorrang op verkeerspleinen. Tot nu toe had de auto die op een verkeersplein in de Bondsrepubliek reed, voorrang. Nu krijgt de wagen die van rechts het plein opdraait, voorrang. Maar dit geldt niet voor alle verkeerspleinen in West-Duits- land. Het oude systeem is gehand haafd, waar het nuttig is gebleken. Dit betekent dat er voor de verkeers pleinen in d'e Bondsrepubliek posi tieve en negatieve verkeerstekens zijn aangebracht. Hieruit kan de chauffeur opmaken of hij al dlan niet voorrang heeft op het plein. LEER Ja, wij trekken flink van leer in dit leerzame leerjaar. Dat merkt U vooral als U onze enorme kollektie broekpakken spencer-suits blousons bolero's en rokken mantels heeft gezien. Als U nog géén „LEERIing" bent, doe het dan nü, eer een ander U vóór is! Tilburg Breda Heuvelstraat 44 Eindstraat 14 Tel. 04250-31620 Tel. 01600-31086 Den Bosch SCHAPENmarkc 17 Tel. 04100-39125 BIJNA EENZESDE deel van de be volking van Zwitserland bestaat vol gens de laatste officiële gegevens uit buitenlanders. De totale bevolking telt zo'n zes miljoen zielen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vandaag beslist de stuurgroep van KVP, AR en CHU in Den Haag of men zal in gaan op de uitnodiging van PvdA, D'66 en PPR om te praten over het sluiten van een groot re geerakkoord voor de verkiezin gen. Het ziet er naar uit dat de drie christelijke partijen een ge sprek niet uit de weg zullen gaan. Maar de kans dat er dan ook een groot regeerakkoord uit de bus zal komen, is vooralsnog gering. Er ligt namelijk een aantal aan zienlijke geschilpunten tussen het gezamenlijk program van de drie confessionele regeringspartijen en dat van de drie oppositiepartijen. Geschilpunten, die even zovele breekpunten kunnen opleveren. Dat geldt in het bijzonder voor het pro grammapunt van links voor een rechtstreeks gekozen formateur en een beperkt districtenstelsel. Nog geen twee weken geleden werd een initiatiefvoorstel hierover door de indieners van PvdA, D'66 en PPR ingetrokken, nadat gebleken was dat geen enkele partij er steun aan zou geven. Het lijkt uiterst on waarschijnlijk dat KVP, AR en CHU nu plotseling bereid zouden zijn deze punten in een gemeenschappelijk re geringsprogram te accepteren. Anderzijds lijkt het ook zeer on waarschijnlijk dat met name D'66 be reid zou zijn de gekozen formateur en het districtenstelsel uit het ge meenschappelijk program met PvdA en PPR op te geven. Een teer punt vormt voorts de abortuskwestie. Het gemeenschappe lijk urgentieprogram van KVP, AR en CHU wil abortus alleen op so ciaal-medische indicatie toestaan. In het gezamenlijk program van links staat dat voor abortus dezelfde regels en waarborgen in acht moeten wor den genomen als voor iedere andere medische ingreep. Daarmee wordt de deur voor abortus veel wijder open gezet dan de christelijke partijen wil len. Voorts zetten de financiële specia listen uit de drie christelijke partijen veel vraagtekens bij het zeer ambi tieuze uitgavenplan van links, waar van men nog grotere inflatie en aan zienlijke verzwaring van de belas tingdruk vreest. Ook de defensieuit gaven vormen een probleem. De christelijke partijen neigen tot een lichte verhoging, de linkse oppositie wil de defensie-uitgaven met 1/4 procent verlagen. Gisteravond vergaderden reeds af zonderlijk de partijbesturen van KVP en AR over de stellingname voor het gesprek van vandaag in de stuurgroep. Er werden over dit voor overleg geen mededelingen gedaan. Gisteren is op dezelfde plaats aan de Koedamstraat een derde zak met flessen resten parathion uit het water gevist. De zak werd ontdekt toen onze fotograaf ter plaatse een foto wilde maken. (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAARDE Schoolgaande jongens van tien en twaalf jaar heb ben in een waterloop langs de Koe damstraat in Lamswaarde twee plas tic zakken gevonden met ieder een inhoud van vijfentwintig lege flessen, waarin landbouwvergif heeft gezeten. In de flessen bevonden zich onder meer nog resten parathion en luxi- steem (een nog zwaarder vergif), ge noeg om er een compleet dorp mee uit te roeien. De flessen zijn inmid dels langs gerechtelijke weg vernie tigd. Aan het feit, dat beide plastic zak ken, dat desastreuze gevolgen zijn ken, dat desastreuse gevolgen zijn uitgebleven. Volgens de politie moe ten beide zakken opzettelijk in de waterloop zijn gedeponeerd, toeval is uitgesloten. Men heeft nog niet kun nen nagaan van welke land- of tuin bouwer de vergif resten afkomstig zijn en er bestaat ook geen kans op, dat men daar alsnog achter zal kun nen komen. Het is een geluk, dat niets van de inhoud in de waterloop terecht is ge komen. De sloot is rijk aan vis. De plastic zakken werden opge merkt door spelende jongens. Een van de zakken werd door hen ge opend. Geschrokken door de vervaar lijk uitziende doodskoppen op de eti ketten hebben ze later de politie ge waarschuwd, die de flessen onmid dellijk heeft verwijderd en via offi ciële weg heeft laten vernietigen. Bij de politie heeft deze vondst verwondering gewekt, te meer omdat het gebruik en opbergen van bestrij dingsmiddelen aan stringente regels is gebonden. Regelmatig ook wordt controle uitgeoefend op die bedrijven, waarvan bekend is, dat er landbouw- bestrijdingsmiddelen worden ge bruikt. Des te onbegrijpelijker is het, dat resten parathion en luxisteem, twee van de meest gevaarlijke bestrijdings middelen, worden achtergelaten in een waterloop. Drie jaar geleden zijn in Terhole drie koeien gestorven, doordat ze met parathion vergiftigd water dronken. De bestrijdingsmid delen blijven lange tijd actief. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Twee mannen hebben bij een gewapende overval een kistje met 132.000 gulden uit de handen gegrist van een geldloper van het Eindhovense filiaal van de bank Van Lanschot. De mannen ont kwamen op een lichte motor. Tegen vijf uur gistermiddag liep de conciërge van het filiaal, de 53- jarige Eindhovenaar F. Scholten, vergezeld door twee bankemployés met het kistje onder zijn arm naar zijn auto. De drie mensen moesten het geld van het filiaal overbrengen naar het hoofdkantoor in Den Bosch. Op het moment dat de heer Scholten de deur van de auto wilde openen, voelde hij iets hards (waarschijnlijk een pistool) tegen zijn rug gedrukt. Een stem zei achter hem: „Het is me nens". Daarna griste iemand het geldkistje onder zijn arm vandaan De overvallers bleken met zijn tweeën te zijn. Ze gingen er vandoor op een lichte motor met het kente ken VE 84-92. De heer Scholten riep tegen zijn collega's: „Waarschuw de politie, ik ga er achter aan". Maar de heer Scholten was de twee mannen binnen de kortst mogelijke tijd kwijt, doordat zij zich met hun motor veel sneller konden verplaatsen. WASHINGTON (DPA/Reuter) De bomaanslag op het Kapitool, het parlementsgebouw in Washington, heeft vermoedelijk een politieke achtergrond. De politie deelde mee. dat gisternacht, een half uur voor de aanslag, in een anoniem telefoon gesprek werd meegedeeld: „Evacueer het gebouw. Misschien heeft u al va ker dergelijke mededelingen gekre gen, maar dit keer is het ernst. Het is de vergelding voor de invasie in Laos. De bom zal over dertig minu ten ontploffen." Gisterochtend, ca.' vijf uur na de aanslag, werd een beambte van het Kapitool in een tweede telefoon gesprek gewaarschuwd, dat er nog meer te verwachten was en dat vóór alles de gangen en tunnels onder het gebouw gecontroleerd zouden moe ten worden. Een nieuw onderzoek leverde echter geen aanknopings punten op voor een tweede aanslag. President Nixon, die gisterochtend Washington voor een reis naar Des Moines (Iowa) verlaten had, ver klaarde aan boord van zijn vliegtuig, dat de explosie „een schokkende ge welddaad was, die alle Amerikanen kwaad zal maken." Bij de explosie werd niemand ge wond, maar in zeven kamers in de vleugel waar de senaat is gevestigd, werd schade aangericht aan muren, vloeren en ruiten. Een uur later werd de motor ach ter een schuurtje teruggevonden, sa men met twee pruiken, twee helmen, enkele kledingstukken en een pistool De politie heeft alle wegen afgeslo ten, maar neemt aan dat de daders al lang en breed in België zitten. Drie gewapende mannen hebben gisterochtend een overval gepleegd op een postagentschap annex siga renmagazijn aan de Hilderbrand- straat in Den Haag. De hele overval die een buit opleverde van 13.126.- voltrok zich in nog geen drie minu ten. De drie mannen arriveerden bij het agentschap dat in het achterste gedeelte van de sigarenwinkel van de heer H. van Aarden ligt, in een witte personenwagen. Twee van de drie manneh gingen met nylonkou sen over het hoofd de winkel binnen, waar zeven mensen voor het loket stonden te wachten. Een van de overvallers hield met een pistool de klanten in bedwang, ter-wijl de tweede overvaller die eveneens een pistool bij zich had. door de afscheidingsdeur liep. De lo ketbediende werd door hem gedwon gen het aanwezige geld af te geven. De beide mannen vertrokken daarop zeer snel. In Grosthuizen, gemeente Avenhorn (N.-H.) is gisteravond bij een roof overval op het postkantoor een be drag van naar schatting 4.000, buitgemaakt. De overval werd ge pleegd door een met een pistool ge wapende man van ongeveer 25 jaar. Op het moment van de roof was al- een kantoorhoudster, mej. V. Edam, in het kleine kantoortje aanwezig. De overvaller maakte zich uit de voeten met een oude crème-kleurige Volks wagen. De man was geen onbekende voor mej. Edam, aangezien hij vorige week enige malen voor postzegels aan het loket was geweest. Deze keer vroeg de man om briefkaarten, waar van hij vermoedelijk wist dat die in de geldlade lagen opgeborgen. Toen de kantoorhoudster de lade opende, trok de man zijn pistool en sommeer de de vrouw hem geld te geven. DEN HAAG (ANP) Over het Centraal Economisch Plan 1871, waarvan het eerste samenvattende hoofdstuk dezer dagen is gepubli ceerd, valt, volgens drs. H. H. de Klerk, secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, „een heleboel te zeggen". Hij zei dat gis termiddag op een informatieve bij eenkomst met persvertegenwoordi gers. „We staan er slechter voor dan we vorig jaar september, uitgaande van de macro-economische verkenningen van het centraal planbureau, dach ten". In de eerste plaats is de over- besteding ernstiger en dat ondanks het pakket bijsturinigsmaatregelen. Die bijsturingsmaatregelen zoals de „wiebeltax" e.d. zijn maar tijdelijk. Het is duidelijk dat er aan de struc tuur van de economie iets zal moeten gebeuren door het volgende kabinet. DEN HAAG (ANP) De staat is onder overeenkomstige voorwaar den als die van de onlangs op de open kapitaalmarkt uitgegeven 7,5 pet. obligatielening een onderhandse lening aangegaan van f600 min met het Algemeen Burgerlijke Pensioen fonds. DEN HAAG (ANP). Opgericht is het actiecomité "Wij zullen hand haven", een voortzetting van het be gin maart 1970 ontstane actiecomité "Open brief". Voorzitter van het hoofdbestuur is de Haarlemse geo loog dr. J. H. van Voorthuysen. Uit een gisteren verspreid manifest bi ij Kt dat het comité een trefpunt wil zijn voor "allen die zicth verzetten te gen de afbraak in en van Neder*» land". Het wil de vele zg. "zwijgen den" de gelegenheid geven om te ge- ïa f» een '^Prekende meerder heid De stichting beoogt niet een nieuwe politieke partij op te rich ten. Wel wil zij op het daartoe ge- eigende moment aan haar sympathi santen advies geven over het maken van een politieke keuze.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1