In hearing over toekomst Axel stond wonen centraal Bredase kampioen met kat „Catinga,, De muis en de olifant expositie van Bies- bosch- foto'f s BURGEMEESTER VAN DIJKE BESCHULDIGT PERS VAN NEGATIEVE PUBLICITEIT Noeste arbeid van de griendwerkers Fraaie Demonstratie avond WIK. stad streek Motorschip in Wester schel de omhooggevaren Auto over de kop bij Terneuzeu B. Leys uit Kruiningen gehuldigd Hearing te Nieuw en St.-Joosland Wonen Tienduizend mensen Winkels Politie Parkeren Het parochiehuis te Zuiddorpe Rozenoord te Sluis maand eerder klaar F ilm voorstelling Rode Kruis te Sas van Gent Nieuws uit Zééland Jaarvergadering basisonderwijs Ril! and-Bath Zuster Anna Hoogland verlaat Sluis CHU laakt anti- tellingsoproep PSP TILBURGERS BIJ LAWINE OMGEKOMEN Nieuwe staking in Engeland Duitse hoeren protesteren massaal WAAN DAG 1 MAART 1971 (Van onze correspondent). HANSWEERT Het 1146 ton metende Duitse motorschip Cijberna 6 is zaterdagavond te 19.30 uur op de Westerschelde, ter hoogte van Walsoorden 500 meter binnen de rode gasboei, omhooggevaren. Het schip was geladen met kunst mest en onderweg van Ludwigsha- ven naar Antwerpen. Zondag om 03.00 uur hebben de sleepboten Zeeland en Coby M. van Mullers Sleepdienst n.v. uit Terneu- zen, het Duitse motorschip weer vlotgatrokken. Het verhaal van de muis en de olifant hoe de story ook moge lui den schijnt toch op enige waarheid te berusten, getuige deze foto. „Bella", de 17 maanden oude olifant uit de dierentuin van Chessington (Eng.) heeft echter niet alleen iets op, doch ook aan zijn hoofd. De dikhuid kan zich namelijk de naam van zijn witte vriendje niet meer herinneren. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH In het dorps huis Luctor et Emergo heeft de gymnastiekvereniging W.I.K. een demonstratieavond door de jeugd gehouden Voorzitter B.G. vain Gorsel sprak dam ook in zijn openingswoord niet van een uitvoering maar van een soort ouderavond. Door gebrek aan leidsters en leiders heeft de vereni ging een moeilijke tijd achter de rug. Voor eein behoorlijk aaintal be langstellenden werden de volgende oefeningen uitgevoerd: vrije oefe ning, banken, kast banken, tweede vrije oefening, balk, brug ongelijk en kast. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zondagmiddag om ongeveer vijf uur is op de rijks weg Terneuzen - Sas van Gent nabij de boerderij van de weduwe Dees, de auto, bestuurd door de 20- jarige J.L. uit Axel, tot op tot nu toe onverklaarbare wijze tweemaal over de kop geslagen. De bestuurder werd er uit geslingerd en liep een sieutelbeenfractuur en verwondin gen aan de handen op. Dokter Van Haelst uit Sluiskil verleende de eer ste hulp, waarna het slachtoffer naar heit St.-Elisabethziekenhuis werd overgebracht. (Van onze correspondent) KRUININGEN Wethouder C. Slabbekoorn van de gemeente Rei- merswaal sprak in het dorpshuis te Kruiningen treffende woorden van hulde aan het adres van de heer B. Leys uit Kruiningen, die het feit herdacht dat hij dertig jaar lang voorzitter-dirigent was van de bloei ende Kruiningse mandolinevereni ging Excelsior. Nog vele andere sprekers schaarden zich achter de woorden van dank en hulde. Het j'.u 1 onceri bestond uit een ge varieerd concert, waaraan tevens medewerking werd verleend door de gemengde zangvereniging Crescendo uit Kruiningen en het mannenkoor. De vertolking van de stukken was gaaf. Het meest tot zijn recht kwa men toch wel die muziekstukken waaraan werd deelgenomen door een der koren. Ongetwijfeld mag deze 30-jarige vereniging terugzien op een concert, dat in alle opzichten is geslaagd en waarvoor een bijzon der grote belangstelling bestond. (Van onze correspondent) NIEUW EN ST.-JOOSLAND De werkgroep Nieuw en St.-Joos land hield in café De Nieuwe Hoop een openbaar bijeenkomst, dde grote belangstelling trok, over de activi teiten met betrekking tot de her structurering van de bebouwing Kerkstraat en Van Akenstraat. De burgemeester, drs.P. A. Wolters, had de leiding. Na de toespraken door deskundigen en verantwoordelijke personen was er gelegenheid wensen en ideeën kenbaar te maken en om vragen te stellen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Burgemeester M. K. van Dijke van Axel geeft er de publiciteitsmedia de schuld van, dat de bevolking het vertrouwen in de overheid gedeeltelijk heeft verloren. Dat heeft hq laten blij ken op een hearing van huurders van huizen in het culturele cen trum De Halle in Axel. In zijn be toog lanceerde de burgemeester in het openbaar een aanval op de pers. Als voorbeeld waarbij een ne gatief licht is geworpen op een overheidsinstelling, noemde de Axelse burgemeester de PZEM- affaire, zoals De Stem daarover heeft geschreven. De heer Van Dijke verklaarde dat deze be richtgeving voor 98 procent gelo gen zou zijn. De heer Van Dijke maakt zelf deel uit van het dage lijks bestuur van de PZEM en heeft er de afgelopen weken een aantal dagen doorgebracht. Als tweede voorbeeld vain -negatie ve publiciteit im eein positieve zaak, haalde hij de milieudiscussie aian' zoals die iin een vergadering v-am de Axelse raad enkele maianden gele den is gevoerd en die aldus de heer Vam Dijke eveneens heel ainders in de krant weergegeven zou zijn dan bedoeld was. (Op deze kritiek van de heer Van Dijke ko men wij in de kamende dagen te rug. Red.). De burgemeester kwaim tot deze opmerkingen, nadat een aantal men sen op „de hoorzitting bij hem geïn formeerd had naiar de mogelijkheid tot inspraak van de publieke tribune bij gemeenteraadsvergaderingen. De burgemeester antwoordde daarop, dat het niet alleen een onhaalbare kaart was. maar dat de bevolking bovendien maar voldoende vertrou wen moest hebben in de gemeente raadsleden. Een andere mogelijk heid, volgens hem, tot inspraak was lid te worden vam politieke partijen, zodat men op vergaderingen via de betrokken fracties zijn zegje zou kunnen doen. Op de hearing waarbij ook de wethouders van de gemeente aanwezig waren en eein aantal ge specialiseerde ambtenaren, is vrij langdurig gesproken over de t oe- komstige ontwikkeling van Axel, waarbij het wonen centraal stond. In dit kader ging de heer Van Dijke ook nog uitvoerig in op het voorontwerp streekplan, waarin zoals bekend Axel een belangrij ke functie als woongebied toebe deeld heeft gekregen. De heer Van Dijke gaf toelichting op de motieven die uit het college van b. en w. van deze gemeente tijdens een hearing met Gedeputeerde Staten naar voren zijn gekomen, waarin zij zich heb ben uitgesproken voor industrialisa tie van het gebied rond Ossenisse, in plaats van het Verdronken Land van Saeftinghe. Uit de discussie bleek onder meer, dat de Westsingel in Axel zoals ook nu reeds het geval is de bebouwingsgrens in deze richting zal blijven voor wat Axel betreft. Verdere uitbreiding van de stads kern zal plaats moeten hebben op het opgespoten gebied bij de water toren, waarvan 200 ha. bebost zal worden ein 100 ha. gereserveerd wordt voor de bouw van ongeveer 2500 woningen. Erzullen in de na bije toekomst tienduizend mensen gehuisvest kunnen worden. Ter bestudering van de plannen van dit gebied en de daarmee ge paard gaande voorbereidingen is in middels een commissie in bet Leven geroepen. Overwogen wordt om in het woongebied op de vlakte in de nabije toekomst een dorado te creë ren van loop- en speelstraten, taboe voor overig verkeer. Door de aanwezigen op de hoorzit ting zijn op de bijeenkomst diverse wensen naar voren gebracht ten aanzien vam de wijken in dit stads gedeelte. Enkele van die wensen zullen wellicht gerealiseerd kunnen worden Voor wat de andere vei langens betreft, bestaat daartoe geen kans. zoals bijvoorbeeld het geval is met de bouw van winkels. Burge meester Van Dijke liet daarover geen twijfel bestaam toen hij zei dat net uit economisch oogpunt niet ver antwoord is in Plan West winkel concentraties te bouwen, omdat daarvoor dit woongebied te kleun van omvang is. Wél zullen er voor zieningen getroffen worden op on derwijsgebied. Aan de Karei Door manlaan komt een gereformeerde streekschool en als deze wens van de huurders in vervulling gaat, zal er in de nabijheid van dit schoolge bouw een speelplaats voor kinderen uit de buurt worden aangelegd. Kritiek was er op de hearing o.m. over de beperkte surveillance van de rijkspolitie in de wijken van Plan West. Verschillende bewoners waren van mening dat het toezicht onvoldoende was. Volgens adjudant 3. de Jong kan het toezicht evenwel niet worden versterkt omdat ook de rijkspolitie van Axel kampt met een onderbezetting van het korps. „De afvloeiing bij de politie is haast even groot als de aanwas", aldus de Axelse groepscommandant. Gevraagd werd eveneens of het mogelijk was voorbaan op zaterdag de binirueinstad af te shxiitem voor het verkeer. Burgemeester Van Dijke repliceerde daarop, dat dit een on mogelijkheid zou zijn, maar hij ont hulde tevens de plannen voor aanleg van een of misschien wel twee pro menaides im de binnenstad van AxeL De uitvoering van deze plannen zou wél inhouden dat de weekmarkt naar een andere plaats moet, en daarover toonde de beer Van Dijke zich weer wel huiverig, omdat in het verleden meermalen is gebleken, op andere plaatsen, dat overplaat sing van een markt ook de dood- sbeek betekende. - (Van een onzer verslaggevers) DUSSEN „Biesboschmannen" is de <"vte, maar alleszeggende titel van de tentoonstelling die tot 14 maart in het kasteel-raadhuis in Dussen is te bezichtigen. Hans Werther, leerling van de St. Joost- Academie in Breda en arbeidsbe middelaar H. den Tuinder hebben in nauwe samenwerking een com pacte tentoonstelling van mooie kleurenfoto's en gereedschappen opgebouwd, om met enige wee moed datgene vast te leggen dat gedoemd is te verdwijnen: name lijk de eeuwenoude noeste arbeid van de griendwerkers in de Bies- bosch. Zaterdagmiddag is de expositie in het sfeervolle kasteel van Dus sen geopend door burgemeester van Genabeek en st. Joostdocent H. Katan. De kleine honderd be langstellenden die bij de opening waren, zijn een indicatie dat de Biesbosch diep geworteld is in de streek. Hans Werther, afkomstig uit Almkerk, en van jongs af aan vertrouwd met de Biesbosch, be gon anderhalf jaar geleden met het maken van zijn kleurenreportage om het handwerk van de grienders vast te leggen voor de toekomst. Zijn contactman tussen hem en de grienders is de heer H. den Tuin der van het arbeidsbureau in Alm kerk, die.als schakel fungeert tus sen rijkswaterstaat (afnemer van zinkstokken voor dijkbouw, die met het griendhout van de Bies bosch vervaardigd worden) en de grienders. Bij wijze van persoon lijke hobby begon de heer Den Tuinder in 1961 met het verzame len van het bijzondere gereed schap, dat griendwerkers, hoepma- mm kers en dergelijke gebruiken. Een 120 stuks van dat gereedschap en andere attributen zijn nu te zien in het kasteel van Dussen. Hans Werther (22) kreeg enkele jaren geleden contact met de voor zitter van de culturele kring „Het Land van Heusden en Altena". Het is dan ook niet te verwonderen dat uit dit contact resulteerde dat de tentoonstelling onder auspiciën van de culturele kring wordt gehouden. Hans Werther heeft op de ten toonstelling 65-tl groot-formaat- kleurenfoto's hangen, die nauw aansluiten bij de tentoongestelde gereedschappen. Met zijn 6 bij 6 camera heeft Hans Werther het ruige werk en de wilde pracht van de Biesbosch vastgelegd. Bij de foto's overheerst de arbeid. „Ik heb ook veel natuurfoto's, maar hier ging het om de mens. Die intrigeert mij. Misschien dat ik nog iets kan doen met de natuur opnamen", aldus Hans Werther, die met deze fotoreportage bewe zen heeft materie en onderwerp te beheersen. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14 tot 16 uur en in het weekend van 14 tot 17 uur. M. K. VAN DIJKE (Van een onzer verslaggevers) AXEL Als het bestuur van de jeugdraad in Zuiddorpe kans ziet. met financiële steun van de gemeen te, het plaatselijke parochiehuis van het kerkbestuur over te nemen, zal dit gebouw voor alle activiteiten be schikbaar blijven. In een artikeltje naar aaneiding van de raadsvergade ring in Axel stond afgelopen week in onze krant abusievelijk vermeld, dat na de overname en verdere ex ploitatie in het gebouw niet meer gedanst en getapt zou mogen wor den. Deze regeling geldt evenwel niet voor het parochiehuis, maar voor de gymnastiekzaal ir, Zuiddor pe, die incidenteel ook voor andere dan sportdoeleinden wordt gebruikt. In deze gymzaal mag bi j zondere gelegenheden niet gedanst en getapt worden. (Van onze correspondent) SLUIS Door de geringe stagna tie, welke als gevolg van de milde winter werd ondervonden, zal de nieuwe vleugel van het bejaarden tehuis „Rozenoord" te Sluis ruim een maand eerder in gebruik kunnen worden genomen, dan aanvankelijk was gepland. De officiële opening van het geheel vernieuwde bejaar dentehuis zal op een later tijdstip plaatsvinden. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De plaatselij ke afdelingen van het Nederlands Roode Kruis houdt dinsdagavond 2 maart om 20 uur een filmvoorstel ling in het gemeenschapscentrum Noordstraat 5 te Sas vn Gent. Hoofdfilm „De Famillie Way", een film met Haily en John Mills. Toegang vanaf veertien jaar. En tree f 1,50. Dinsdagmiddag om vier uur kan de jeugd genieten van een kolderparade met Stan en Ollie. Toegang vijftig cent. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG Een recordaantal van 10.000 kattenliefhebbers heeft zaterdag en zondag in het congresgebouw in Den Haag de vierde in ternationale kattententoonstelling van de Nederlandse Kattenfokkersvereni ging bezocht. Volgens organisators was de tentoonstelling, waarvoor rond 400 katten uit Nederland en ruim 150 uit het buitenland waren ingeschreven, de grootste ooit in Nederland gehouden. Na'dat de dieren zich op hun poesliefst aan publiek en jury hadden ge presenteerd bleken sommige van de siamezen, abessijnen, perzen en huis katten toch nog net iets mooier dan de andere. In de ere-klasse ging de titel van „kampioen der groot internationale kampioenen" naar de kort- harige „Luwina van Taras Bulba" van mevrouw N. Bergmann uit Vlaar- dingen. Kampioen ere-klasse langhaar werd „Catinga von Vredenwold" van mevrouw Reilingh uit Breda. Van de belangrijkste andere prijzen ging die voor de „best in show" lang haar naar „Ramona van Hoog-Moersbergen" van baronesse J. van Heerdt uit IJsselstein, „best in show" korthaar werd „Twinkle Star's Randy" van me vrouw Z. Sprecher uit Noordwijkerhout, de mooiste langharige „sportkat" was „Silverrocko's Sharon" van mevrouw H. van Nieuwenhuizen uit Oister- wijk en de fraaiste kortharige „sportkat" „Beauty of Cologne" van E. J. M. Bast uit Keulen. De beste huiskatten blijken uit Den Haag te komen: de mooiste poes was „Elisabeth" van mevrouw van der Kamp en de winnende kater „Pie" van de heer A. Burgemeester. (ADVERTENTIE) Iets nieuws, iets eigens uit ZEELAND Om te geven aan haar Een Zeeuws sieraad, gemaakt in het atelier van 't Gouddoppertje. Iets uit het verleden, nieuw gemaakt. (Van onze correspondent) RILLEN AD-B ATH Woensdaga vond om half acht wordt in de hal van het schoolgebouw De Wiekslag de jaarvergadering gehouden van de christelijke school voor basisonder wijs. Er zal eein uiteenzetting worden gegeven over het schoolwezen. (Van onze correspondent) SLUIS De wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis te Sluis, zuster Anna Hoogland, die als zodanig ruim twee jaar in Sluis werkzaam is ge weest, vertrekt met ingang van 1 april a.s. naar Achthuizen (Z.H.). Haar vertrek wordt te Sluis algemeen betreurd, want zuster Anna, die lid is van de in Sluis gevestigde afdeling van de Congregatie van de Zusters van Liefde, heeft zich in Sluis als een alom gewaardeerde wijkver pleegster doen kennen. Wie haar op volgster zal worden is momenteel nog niet bekend. DEN HAAG (ANP) Het Eerste- Kamerlid Piket (CHU) heeft de mi nister van Justitie gevraagd of deze bereid is een strafrechterlijk onder zoek te doen instellen in verband met de oproep van de Haagse PSP- afdeling om niet mee te doen aan de volkstelling. De PSP-afdelinig had de burgers in Den Haag namelijk opgewekt de volkstellingskaarten niet aan de tel ler mee te geven maar naar een zg. „anti-volkstellingsbureau" te bren gen, dat door de PSP is geopend. In Utrecht is opgericht het comité „Boetepot volkstelling", dat beoogt gelden in te zamelen voor mensen die weigeren aan de volkstelling mee te doen en mogelijk de boete niet kunnen betalen. INNSBRUCK (AP). Bii lawines in Tirol zijn in de omgeving van Ehr- wald de dames Anna Mols en Johan na Wouters, beiden 36 iaar. uit Til burg om het leven gekomen. De stoffelijke resten van de beide vrouwen zijn zaterdag door reddings ploegen gevonden Bij een lawine el ders in Tirol zijn de heer Jean Delf- gauw (36) en zijn vrouw bedolven door de sneeuw. Zti hebben zich zelf kunnen uitgraven, maar mevrouw Delfgauw heeft haar onderarm ge broken. In de afgelopen 48 uur hebben de lawines in Tirol, in streken waar de ze in geen 20 jaar zijn voorgekomen, nu reeds acht doden geëist LONDEN (RTR) De Britse in dustrie zal vandaag een gevoelige klap krijgen door de staking van een dag, uitgeroepen door de Britse bonden van technisch personeel die samen zo'n 1,5 miljoen leden tellen. Het grootste deel werkt in de auto industrie die dan ook het zwaarst getroffen zal worden. Twee Ameri kaanse maatschappijen, Vauxhall en Chrysler, en de Britse Leyland- fabriek lieten weten dat de produktie vandaag zal stil liggen. Ook de Ford fabrieken in Engeland zullen geslo ten zijn, maar die zijn al vier dagen dicht vanwege een loongeschil dat tot een staking leidde. De kranten wereld wordt eveneens bedreigd ge zien het feit dat technici daar sleutel posities innemen. Woordvoerder van de bonden hebben echter toegegeven dat er vakbondsleden zijn die niet willen staken. Men verwacht vooral verzet van de arbeiders bij de Rolls Royce-fabriek, Mogelijk zullen 6000 arbeiders van deze fabriek die toch al bang zijn voor hun baan in ver band met de financiële crisis waarin de fabriek verkeert, het stakings parool negeren. De staking is uitgeroepen uit pro test tegen de anti-stakingswet van de conservatieve regering. De rege ring heeft geen maatregelen geno men om tussenbeide te komen. BONN (DPA) Ongeveer 50.000 oeren uit alle delen van West- Du itsland hebben zaterdag in Bonn een betoging gehouden voor hogere prijzen voor bun produkten. De voorzitter van het boer en ver bond. Constantin Heereman, ver zocht in een toespraak de Westduitse regering in Brussel een gemiddelde verhoging van zeker 10 pet. van de prijzen voor de boeren te bedingen in het tijdvak 1971-72.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5