VEERBOOT VLISSINGEN- BRESKENS VOER NIET Tweede klacht tegen Exota- directie? De Regt (VW): „Vervuild water te Vlissingen zeer ernstige zaak" Kasteelconcerten in slot Male bij Brugge P. Roels de Zeeuwse kandidaat voor verkiesbare plaats Door abnormaal lage waterstand Rapport Consumentenbond bevestigt Belgische studie Super Flipper-feest voor prins Maurits Zaterdag en zondag Vogels kijken in Hengstdijk Aanhoudend koud hoogwater Plof flessend f faire CULTUREEL VERDRAG NEDERLAND-BELGIé 25 JAAR Op landelijke lijst PvdA voor Tweede Kamer Honderdjarige in Middelburgs bejaardenhuis MAANDAG 1 MAART 1971 stad streek 1M—MBW—II MM HARDERWIJK: In aanwezigheid van prins Maurits en zijn vader mr. Pieter van Vollenhoven is zaterdag het Dolfinarium heropend voor het nieuwe seizoen. Prins Maurits mocht zelf de dolfijnen voeren, terwijl zijn vader hem stevig op de bassinrand vasthield. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Als gevolg van abnormaal lage water stand (2,80 meter NAP) kon de veerdienst tussen Vlis- singen en Breskens zaterdag morgen en zondagmorgen tus sen 10 en 11 uur niet varen. Er ontstonden lange files wachtende auto's aan beide kanten van de Westerschelde. De wachttijden bedroegen an derhalf a twee uur. Opnieuw is gebleken dat het onder houden van de veerdienst VlissingenBreskens met slechts een boot op de week einden volstrekt ontoereikend is. Vooral bij mooi weer, wanneer honderden auto's de Schelde willen oversteken, veroorzaakt het varen met een veerboot doorlopend grote vertragingen. Zaterdagmorgen kon de „Prinses Margriet", die om 9.55 uur uit Vlis- eimgen moest vertrekken, niet uitva ren door de abnormaal lage water stand. Om dezelfde reden moest de dienst van 10.25 uur worden ge staaikt. Zondagmorgen was hert van hetzelfde laken een pak. De boot van 10.55 uur had een vertraging van 20 minuten. Vooral aande Vlissingse kant ondervond het verkeer daar de terugslag van. Zondagmiddag w>as het mooie weer dat velen tot een autoritje aan weerszijden van de Schelde verleid de, de oorzaak van een enorm ver keersaanbod, zowel linBreskens als in VLissangen. Wachttijden van een en anderhal fuur deden handerdien personen verzuchten dat een veer dienst met een enkele boot op deze spitsuren anno 1971toch maar een belachelijke zaak is. CVan onze conr esDondent HENGSTDIJK Een groott aianltal leden van de vogelwacht Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen, „de Stelt- Miuut" heeft een wandeling gemaakt rond het natuurreservaat „de Put ting", voor het observeren van vo gels. De „buit" was bijzonder groot- De „Putting", een zeer gezocht over- winterinsgebied voor allerlei gan- zesoorten, herbergt op dit ogenblik nog ongeveer 2000 kolganzen. Ver der werden waargenomen, kieviten, grutto's, vier koppels bergeenden, het wijfje van de steeds zeldzamer wordende blauwe kiekendief, goud plevieren, wulpen, roeken, houtdui ven en bonte kraaien. Die Putting is een ideaal gebied om er 'gedurende een paar uren omheen te wandelen. Het gebied mag als „natuurreser vaat" niet worden bezocht. waarschijnlijk sneeuwbui. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur. Vanhoudend koud met zonnige jerioden en hier en daar e Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag: Aantal uren zon: twee tot acht. Min. temp.: twee tot zeven graden onder normaal. Max. temp.: drie tot zeven graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: twee tot acht. Min. temp.: twee tot zeven graden onder normaal. Max. temp.: drie tot zeven graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. J. de Regt: Belgische Verbruikers Unie had het met haar rapport vorig jaar bij het goede eind. (Van een onzer verslaggevers) DONGEN/BUSSUM Behal ve Vara's ombudsman Marcel van Dam overweegt nu ook de heer J. de Meijer uit Amsterdam een klacht in te dienen tegen de heer H. van Tuyn, een van de directeu ren van Van Tuyn's Limonadefa- hriek Exota te Dongen. In de po litieke t.v.-zendtijd van het Bre dase Tweede-Kamerlid mr. Kro nenburg heeft de heer Van Tuyn de heren Van Dam en De Meijer beschuldigd van chantage. „Pure verzinsels en kwaadaardige las ter" noemden zaterdagavond in „Achter het Nieuws" de laatste twee de uitlatingen van de heer Van Tuyn. Volgens Van Dam is „het er de directie van „Viain Tuyn" mu om te doem mijm persoonlijke integriteit aam te tasten. Ze denken me op de knieën te krijgen, maar ze kennen me slecht. Ik ben er nog steeds van overtuigd dat ik in de plofflessenaf- faiine voor een goede zaak vecht". Zoails gemeld, heeft de heer Vam Tuyin er Vaira's ombudsman van be- sehulddgdea, dat diie dreigde die zaïaik „op d<e t.v. te gooien" wiammeer het Domigense bedrijf niet een schade vergoeding van 25 mille zou ver strekken aan het Amsterdamse echt paar De Meijer. Een kindje van dit echtpaar verloor ongeveer vijf jaar geleden een oog toen het zou zijn getroffen door scherven van een ex ploderende Exofa-fles. Volgens de heer Van Tuyn werd dat dreigement herhaald door de heer De Meijer. Dat zou allemaal telefonisch gebeurd zijn. Maroel van Dam ontkende enkele dagen geleden reeds een telefoonge sprek met een dergelijke inhoud gevoerd te hebben. De heer De Meij er verklaarde in „Achter het Nieuws", dat zijn laatste contact met de heer Van Tuyin dateert van vijf jiaiar geleden. De reactie van algemeen directeur S. vam Tuym van de Exoitafabriek: „Ik ken de woordelijke inhoud van het telefoongesprek tussen Van Dam en mijn broer H. van Tuyn miet. Maar er zat in ieder geval een element van chantage in. Dat heeft de daaropvolgende reeks uitzendin gen van Van Dam dan ook wel bewezen. Overigens heeft mijn broer in de uitzending van Kronen burg niet gezegd: „Marcel van Dam heeft ons gechanteerd", maar „wij laten ons niet chanteren". Dat is heel wat anders. Overigens: „als de heer Van Dam zich beledigd voelt, moet hij een klacht indianen". Die klacht lijkt er inderdaad van te gaan komen. De heer W. H. P. Meerkamp van Embden, die lof oogstte voor de be langrijke Zeeuwse bijdrage in de organisatie van de kasteelconcerten. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE/TERNEUZEN Het vijfentwintig-jarig bestaan van het cultureel verdrag tussen Ne derland en België op 16 mei 1946 werd het akkoord in Den Haag ondertekend zal een mu zikaal hoogtepunt bereiken met de organisatie van een viertal ka mermuziekconcerten in het histo rische kasteel Male bij Brugge. De Het kasteel Male bij Brugge, waar dit jaar vier kamermuziekconcerten worden gegeven in het kader van het Nederlands-Belgisch cultureel verdrag. (Van onze correspondent) GOES P. A. Roels uit St.- Maartensdijk is de Zeeuwse kan didaat voor een verkiesbare plaats op de landelijke lijst van de PvdA voor de Tweede Kamer. Dit geschiedde in een daartoe beleg de vergadering van de kieskring Morgen, dinsdag 2 maart. Bergen op Zoom, 7.12 e nl9.35 uur; Hansweert, 6.08 en 18.35 uur; Terneuzen ,5.29 en 17.58 uur; Vlissingen, 5.01 en 17.29 uur; Wemeldinge, 7.02 en 19.25 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Een bijzon der ernstige zaak", zo typeerde de directeur van de Provinciale Zeeuwse VVV, de heer J. de Regt, de situatie rond het vervuilde zee water voor Vlissingen. „Toen vo rig jaar de Belgische Verbruikers Unie met een soortgelijke conclu sie kwam als nu de Consumen tenbond, werd de uitkomst van dat rapport door sommigen geba gatelliseerd. Men heeft het mij toen min of meer kwalijk geno men, dat ik dat rapport ook ver ontrustend vond. Helaas ben ik nu in het gelijk gesteld door de ze tweede studie". De heer De Regt verwacht niet dat reeds in dirt seizoen schade aan toe risme en recreatie merkbaar zal zijn. „Maar dat wil niet zeggen, dat we de zaak maar voor gezien moe ten houden", zegt hij. „Op lange termijn kan er wel degelijk een onoverzienbare econo mische schade optreden. Het is don ook nodig dat op de kortst mogelij ke termijn maatregelen worden ge nomen tot zuivering van het rioolaf valwater van Vlissingen en Middel burg. Dit is typisch een overheids taak: van rijk, provincie en ge meenten dus". „Wij hebben te doen met een soort vretende kanker, die je tijdig een halt moet toeroepen. Het is in derdaad vijf voor twaalf". De heer De Regt toegevend dart hdj van de technische problematiek rondom wa terzuivering niet op de hoogte is, stelt, dat de techniek in elk geval thans wel zover is, dat men het probleem de baas kan. „Het is slechts een kwestie van geld", zegt hij. Voor paniekreacties acht de heer De Regt intussen geen reden aanwezig. „Men moet beseffen dat men in het moderne West-Europa vrijwel nergens mèer absoluut zui ver buitenwater kan aantreffen. Al leen krijgt men van andere toeristen gebieden de cijfertjes nooit onder ogen, die biologen zouden kunnen produceren als zij bv. in de Middel landse Zee of in het Garda Meer monsters zouden trekken". „Dat neemt niet weg", aldus -de heer De Regt, „dat er met alle kracht moet worden geijverd voor de bouw van zuiveringsinstallaties bij de uitstroompunten van de rio len. De opnamecapaciteit en het zelf reinigend vermogen van de oceanen is", aldus de heer De Regt, „volgens sommige geleerden niet onbeperkt. De Noordzee is, vergeleken met bv. de Atlantische Oceaan, maar een klein plasje. Dat realiseren wij ons veelal pas als het bijna te laat is". De heer A, van Geesbergen, lid van het college van G.S. van Zeeland, speciaal belast met de recreatie in deze provincie, was voor commen taar niet bereikbaar. Middelburg van de PvdA afge lopen zaterdag in de Prins van Oranje te Goes. Het bleek weldra, dat de heer Roels thans lid van de Provincia le Starten voor de PvdA, secretaris gewest Zeeland van de PvdA en lid van de partijraad die kandidaat was gesteld door het Zeeuwse be stuur, een ernstige concurrent zal gaan krijgen aan dr. E. J. Prins uit Goes, Menig spreker brak een lans voor de kandidatuur van dr. Prins, wethouder voor de PvdA in de ge meente Goes. Diverse argumenten werden voor en tegen de kandida tuur van beide personen aangevoerd. Het werd echter wel een waardige discussie onder voorzitterschap van de heer A. P. Schouwenaar uit We meldinge. Bij de stemming bleken er 52 geldige stemmen te zijn uitge bracht, van wie 31 op de heer P. A. Roels uit St. Maartensdijk en 21 op de heer E. J. Prins uit Goes. Nadat de uitslag bekend was, werd het Tweede Kamerlid in spe zowel door zijn voor- als tegenstanders gelukge wenst met de overwinning. Hem werd toegezegd eensgezind voort te gaan en zijn kandidatuur te steunen. De heer Roels, een onderwijsspecia- list, verklaarde tegenover ons er blij mee te zijn dat hij gekozen is. Hij vond dat er een open discussie was geweest en was dankbaar dat de Zeeuwse afdeling zich nu bij de verkiezingsstrijd unaniem achter hem zal scharen. Hij verklaarde al les te doen wat in zijn vermogen ligt om een waardige vertegenwoor diger van de provincie Zeeland voor de PvdA in de Tweede Kamer te worden. De kandidaatstelling voor de Eer ste Kamer groep één, provincies Zeeland, Limburg en Noord-Brabant en Utrecht werd als volgt: 1 J. B. Broekzs Hilversum, 2 A. Mater Gel drop, 3 M. C. Verburg Middelburg. De laatstgenoemde Zeeuwse kandi daat staat hierbij op een verkiesbare plaats. evenementen zijn voorbereid in samenwerking met de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. Vooral in België trekt de kamer muziek niet die publieke belangstel ling die zij verdient. Ook telt zij weinig beoefenaars. „Op het gebied van kamermuziek staan wij in ons land nog nergens. Zelden krijgen wij hier strijkkwartetten, blaas- kwartetten, cello- of vioolrecitals te beluisteren. Met de kasteelconcerten in kasteel Male willen wij de ka mermuziek, met medewerking van binnen- en buitenlandse musici, bin nen de sfeervolle ruimte van het kasteel brengen en aldus de belang stelling van het publiek voor de ka mermuziek stimuleren", aldus de heer Paul Popp. coördinator voor culturele instellingen te Brugge. De heer Popp zwaaide de directeur van de stichting Cultuurspreiding Zee land, de heer W. H. P. Meerkamp van Embden, veel lof toe voor diens belangrijke bijdrage in de organisa tie van de kasteelconcerten. De data van de serie kasteelcon certen in Male steeds op zonda gen om drie uur ziet er als volgt uit: 21 maart: Theo Olof, viool en Jan ine da Costa, piano. 18 april: Belgisch-Nederlands fluitkwarteit met medewerking van Abbi de Quant, fluit. 23 mei: Telemann barokensemble. 13 juni: Dekany strijkkwartet Na afloop van de ooncerten is er gelegenheid de abdij van Male te bezichtigen. Over de resultaten van 25 jaar culturele samenwerking tussen Ne derland en België zegt de heer W. H. P. Meerkamp van Embden: „De nevenwerking van het akkoord die de grens tussen beide landen zou moeten vervagen, is er nog steeds niet helemaal uitgekomen. Maar wij blijven doorgaan met het leggen van contacten die van de prettigste aard zijn. We proberen het Belgisch-Neder lands cultureel verdrag uit te buiten om subsidie voor deze kasteelcon certen te verkrijgen. De toegangs prijs is zo laag mogelijk gesteld, dat deze voor niemand een beletsel zal zijn deze sfeervolle muziekevene menten bij te wonen, namelijk 50 frank. Voor degenen die hun kleine kinderen niet tihuis willen laten, hebben wij in het kasteel zelfs een crèche beschikbaar". De uitvoering van het cultureel verdrag vindt de heer Meerkamp van Embden een moeizame zaak. „Men weet nog te weinig van de mogelijkheden die dit verdrag biedt. Dat geldt zowel voor Nederland als voor België", zegt hij. Niettemin zijn in het kader van het cultureel verdrag reeds verscheidene geslaag de culturele uitwisselingen tot stand gebracht. Binnenkort wordt in Ne derland een driedaags congres op het gebied van de beeldende kunst gehouden. Men hoopt dat in dat kader het Nederlands-Belgisch cul tureel verdrag duidelijk gestalte zal krijgen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In het bejaar denhuis Swert-rust te Middelburg werd de heer N. Filius zondag hon derd jaar. Behoudens de felicitaties die hij van zijn medehuisgenoten mocht ontvangen, waren de festivitei ten verschoven naar de maandag. Dan komen zijn kinderen en wellicht ook de hooggeplaatste gasten hun fe licitaties aanbieden. De heer Filius verblijft sinds eind 1969 in het bejaardentehuis Swert- rust te Middelburg. Voor die tijd was hij in het Oude Mannenhuis aan de Heerengracht. De heer Filius be zit nog een wonderlijk goede ge zondheid. Hij hoort eohiter slecht. Dat is dan tevens de oorzaak van het feit dat de honderdjarige maar weinig contact heeft met zijn mede bewoners. Daar komt dan nog bij dat hij een bescheiden man is die zichzelf niet belangrijk genoeg vindt, om ook maar iets over zich zelf en over zijn lange leven te vertellen. Vier van zijn acht kinderen zijn nog in leven. De heer Filius werd in Geersdijk op Noord Beveland gebo ren. Hij trouwde in 1896 te Wisse- kerke. Sinds 1949 is hij weduwnaar. Hij is als landbouwer begonnen. La ter werd hij eigen baas, waarna er een vlashandel en een bakkerij boj kwam. Ook het beheren van boom gaarden komt in de lange rij beroe pen voor. Volgens de directrice van het bejaardenhuis wandelt de heer Filius nog elke dag Bovendien brengt hij heel wat uurtjes door met het lezen van de bijbel, waarbij hij een loep gebruikt. Voor de heer Filius hoeft het allemaal niet meer, dat uitbundige feestvertoon. Tóch kan men een honderdste verjaardag niet zomaar voorbij laten gaan. Van daar ook dat er op gepaste wijze wordt feestgevierd. '3

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3