W i lde boer gehandicapt door verkoudheid Overwinning van Vermeire WIM PRINSEN STERKSTE IN KORTE TRAININGSRIT „IK WAS MACHTELOOS" Eric de Vlaeminck eerste Uitslagen Apeldoorn Teleurgestelde Wildeboer Uitzege kwade Merckx VENIJNIG Uitslagen VERKEERD HU GRATIS NOG AMATEUR Waüf Disney's Jungüe book VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 1 MAART 1971 SPETGENS FORCEERT ZICH (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) APELDOORN Een flinke nachtvorst had van de gevreesde zachte bospaadjes en het stuk grasland een bjjna verharde weg gemaakt. Het wereldkampioenschap cyclo-cross werd daardoor bijna een weg wedstrijd, een temposlag waarbij een goede startpositie doorslagge vend was. De gunstigste plaats van de Nederlanders had Gert Wilde- boer, die voorin het startvak stond met achter hem Spetgens. De race naar de tuit van de trechter volbracht Spetgens denkend ook aan de kansen van Wildeboer het snelst. Hij kwam als eerste aan bij de trap, waar de renners van de pedalen op de schoenen moesten. Die enorme inspanning, mede verricht door het scheppen van een gunstige positie voor Wildeboer, heeft Spetgens in de volgende kilometers zwaar moeten betalen. Hij werd achterhaald door Vermeide, Ubing, Kuster, Renner en nog een zestal anderen. Hjj zag de latere wereld kampioen Vermeire en Ubing niet meer terug dan van afstand en op hun rug. Wildeboer haalde de eerste sprong niet. Hjj snakte al naar lucht toen de anderen op de trap afvlogen en kon zich daarna alleen maar bezighouden met een achtervolging die hem wel dichter bij bracht, maar nimmer meer in de buurt van Vermeire en Ubing, die pas in de laatste ronde door de sterke Belg werd losgereden. i uiit hatndiem gegeven. Iedere remde probeerde Ubing in de venijnige klim naar het heuveltje de Belg te ver dringen, maar steeds pareerde Ver meire de poging van zijn tot zondag onbekende tegenstander met gemak. In de laatste ronde duldde hij de Westduitser zelfs niet langer in zijn omgeving, schoot weg en voorkwam daarmee een mogelijke verrassing in de eindsprint. De troostprijs van Nederland, na de tegenvaller van Wildeboer, was voor 4500 toeschouwers de eerste plaats in het landenkliassement met Spetgens (derde), Wildeboer, vijfde en Albert Schetter, negende. Een schrale troost, want het landenklas- sement levert truien noch' medailles op. De medaillewinnaars bij het wereldkampioenschap cyclo-cross van de amateurs, v.l.n.r. de Duitser Dieter Ubing, (winnaar) en de Nederlander Jac. Spetgens (derde). de Belg Bert Vermeire Het parkoers, zonder één meter asfalt, was door de nachtvorst zijn grootste hindernis kwijtgeraakt Per ronde behoefden de renners ten hoogste nog maar twee keer uit het zadel tegen zesmaal tijdens de trai ningen. Het veel gemakkelijker tra ject heeft de strijd onmiskenbaar beïnvloed ten gunste van de „Fly ers", van wie de Westduitsers ge makkelijker dan verwacht mee kon den. Ubing, in zijn eigen land een onbetekenende, Teichreber telt nau welijks mee en werd pas laat aan de ploeg toegevoegd. Gert Wildeboer heeft van deze voordelen niet kun nen profiteren. De Apeldoomer had zich zelf dagenlang gedwongen af stand te nemen van de druk favoriet te zijn. Wildeboer is daarin niet geslaagd. Hij kon daarin niet slagen. Met spanning is geen spanning te verdringen en hij wist zich boven dien gehandicapt door een verkoud heid, die naar zijn eigen gevoel zijn mogelijkheden sterk beperkten. Dokter Ab Rozijn, de ploegarts, til de niet zwaar aan de lichte onge steldheid van de Nederlandse titel houder, maar de arts hoestte niet, Wildeboer wel. De dokter voelde geen beklemming op de borst, de renner wel. De Nederlandse favoriet werd bovendien de eerste paar hon derd meter meteen al ingepakt. Hij miste de slag die onmiddellijk ont ketend werd door Bert Vermeire. De sterke Belg nam het door Spetgens ontketende initiatief over, en heeft de koppositie, die hij al na 1000 meter had veroverd, niet meer (Van kers) een onzer wielermedewer- AMATEURS 1. Vermeire (Bel) 21 kilome ter (7 ronden van 3 km) in 54 minuten 35 seconden, 2 Ubing (Wdl) op 6 sec., 3 Spetgens (Ned) op 31 sec. 4. Techreber (Wdl) op 37 sec., 5 Wildeboer (Ned) op 53 sec., 6 Dodd (GB) op 1 minuut 3 sec., 7 Kuster (Zwi) op 1.10, 8 Mudrych (Tsj) op 1.21, 9 A. Scheffer (Ned) op 1.40, 10 Richeux (Fra) op 1.47, 11 Dedeckere (Bel) op 1.52, 12 Van de Sompel (Bel) op 1.55, 13 Livian (It) op 2.20, 14 Fag- neur (It) z.t. 15 G. Scheffer (Ned) z.t. PROFS 1 E. de Vlaeminck (Bel) 24 km. (8 ronden van 3 km.) in 1 uur 10 seconde, 2 Van Damme (Bel) op 10 sec., 3 Declercq (Bel) op 2 minuten 40 sec., 4 Frischknecht (Zwi) op 2.54, 5 H. Gretener (Zwi) op 3.42, 6 Van den Hasevelde (Bel) op 3.45, 7 Longo (It) op 3.55. 8 Rigon (Fra) op 4.01, 9 Zoon- tjens (Ned) op 4.58, 10 Atkins (GB) op 5.27, 11 M. Gretener (Zwi) op 6 17, 12 De Frenceschi (It) op 7.22, 13 Mernickle (GB) op 8.10, 14 Bianco (It) op 8.28. op een ronde: 15 Stone (GB). LANDENKLASSEMENT AMATEURS; 1 Nederland 17 punten, 2 België 24, 3 West- Dui-tsland 25, 4 Italië 28, 5 Zwitserland 41, 6 Tsjechoslowa- kije 50, 7 Frankrijk 60, 8 Groot Brittannië 77, 9 Spanje 79, 10 Oostenrijk 101, 11 Luxemburg 107, 12 Denemarken 131. PROFS: 1. België 6 punten, 2. Zwitserland 20, 3 Italië 33, 4 Engeland 38. 5 Frankrijk 41 Eric de Vlaeminck die vanaf de start bij de profs vooraan te zien was geweest, eerst de Zwitser Peter Frischknecht had gelost en vervol gens bij het ingaan van de vierde van de in totaal acht ronden ook Van Damme met een venijnige spurt had afgeschud, kwam bijzonder fris over de eindstreep. „Het was een vrij gemakkelijke wedstrijd voor mij. Door die vorst van vannacht was het parcours een stuk minder zwaar dan het er oorspronkelijk uitzag. Het was in feite formidabel geschikt, vooral omdat je maar twee keer van de fiets moest, kort na de start bij die trap en verderop nog op het bergje". Albert van Damme was on derweg gevallen en ook nog een keer tegen een boom gereden. „Ik geloof dat ik ook zonder dat Van Damme wel achter mij zou hebben gehouden", meende De Vlaeminck niet ten onrechte. Immers had zijn landgenoot dit seizoen al niet vijf tien keer van hem verloren? Voor de Vlaeminck, die zijn vijfde wereldtitel in het crossen veroverde, was een bijzonder succesvol seizoen achter de rug. Hij was in totaal 34 keer aan de start gekomen en had niet minder dan 31 keer gezege vierd. „Nu ga ik weer de weg op. Deze week rijd ik ons clubkampi oenschap als training voor de Om loop van bet Volk, die zaterdag op het programma staait", zei hij laco niek, terwijl er nog steeds afgebeul de collega's door de finish kwamen. OOSTERHOUT Wim Prinsen uit Hank toonde zich ,in de trai- ningsrit van Goudsmit-Hoff en De Jonge Renner de sterkste. In de eindspurt versloeg hij Jan van Kat wijk en Piet .Franken, die samen met hem hetpeloton waren ont vlucht, diet ruim verschil. Het was overigens een vrij tamme trainingsrit. De renners vertrokken om tien uur voor de 85 te rijden kilometers en voor driekwart van de rit gebeurde er bitter weinig, omdat het tempo vrij hoog gehouden werd Toen dit wait afzwakte greep Wim Prinsen zijn kans en demarreerde. Hij kreeg Jan van Katwijk. Piet Franken en Bert van Dort in zijn wiel. Meer dan 15 seconden kon het viertal niet nemen. Bert van Dort moest zich terug laten vallen, maar de overige drie koplopers konden hjn voorsprong behouden. In de slot fase ging Wim Prinsen over Jan van Katwijk heen en won met een halve fietslengte. Amateur Piet Franken, ook dit jaar weer rijdend voor de Limfa-ploeg, werd goede derde ach ter de twee profs. Ter Harmsel uit Lage Zwaluwe toonde zich de sterkste bij de nieu welingen en Van Wanrooij uit Oos- terhout won de adsniranten-rit. Een eind verderop was de enige Nederlander, de Tilburger Cees Zoonijens, net middelpunt van een schare landgenoten. Zoontjens was aanvankelijk voorin bet rennersveld be vinden geweest maiar had toen een bocht verkeerd beoordeeld en was legen een boom berecht geko men. Dat had hem de aansluiting mei de Zwitser Greisner die ten slotte als vijfde eindigde, gekost. De Brabander kwam nu berecht in het gezelschap van oud-wereldkampioen Remaito Longo, de Fransman Charles Rigon, de Brit John Atkins en de Zwitser Max Gretener. In de vijfdt ronde moest hij Longo en Rigon laten gaan maar Atkins en Max Gretener konden het wiel van Zoonijens niet nouden. Een fraaie negende plaats op vier minuten en 58 seconden achter Efic de Vlae minck was tenslotte de beloning voor net doorzegen van Zoonijens, die tn tegenstelling tot De Vlae minck het parcours wel zwaar vond; „Het was weliswaar iets gemakke lijker geworden door de vorst, maai doordat de toplaag ontdooide werd het glad. Bijna niemand heeft zich dan ook de gehele naoe overeind kunnen houden". De meeste valpartijen liepen zon der ernstige schade af. Alleen de Italiaan Luciano Luciani kwam zo ongelukkig tegen een boom terecht dat men het beter oordeelde hem naar een Apeldooms ziekenhuis te vervoeren". De Goudsmit-Hojf-ploeg was gisteren voor het vertrek naar Frankrijk, waar wordt deelgenomen aan de drie daagse etappewedstrijd de Tour de l'lndre et Loire, te gast in huize Pellenaars, compleet met vrouwen en verloof des en de directie van de behangfabriek. (Van onze sportredactie) APELDOORN Jacques Spet gens heeft dit veldrijseizoen een keer „gewonnen" van Gert Wilde boer. In de belangrijkste wedstrijd van het jaar, het wereldkampioen schap. Toch was dat verlies voor de Apeldoomer niet de aanleiding voor zijn teleurstelling na het we reldkampioenschap, dat bij wijze van spreken, in zijn achtertuil werd verreden. De grote tegenval Ier was ook niet dat Gert Wilde boer niet verder was gekomen dar de vijfde plaats. Wildeboer: „Vooi dit kampioenschap heb ik aldoor gezegd en ik meende het dal ik met iedere plaats bij de eerste vijf tevreden zou zijn, na de tien de van twee jaar geleden en de zevende van 1970. Ik weef echter zeker dat ik zon der verkoudheid dichterbij had kunnen komen en dat zit mii dwars". „Twee weken geleden", bekende de 26-jarige Bertje Vermeiren. „had ik last van een griepje of van verkoudheid, toen was ik machte loos Ik kan mij denken hoe Wil deboer zich heeft gevoeld" Gert Wildeboer: „Al na een paar hon derd meter zat ik zonder macht. Ik kon gewoon niet als eerste de trap op. Vorige week in Tilburg was het eigenlijk al begonnen. Ik voel de mij niet lekker en dat was niet van de spanning. Ik heb gepro beerd mijn verkoudheid uit te zweten maar dat is in de laatste dagen niet gelukt. Juist op de be langrijkste dag var. het jaar ben je niet op je best. de hele winter ben ik gezond geweest, heb ik er alles aan gedaan. Pas echter op, ik zeg niet dat ik van Vermeire had kun nen winnen als ik helemaal fit zou tijm geweest. De anderen kan ik aan, Vermeire moef je buiten be schouwing laten, die is de allerbe ste. Maar volgend jaar probeer ik het opnieuw. Het is tenslotte iede re "keer beter gegaan. In Zolder verloor ik nog vier minuten Vermeire". op De Belgische wereldkampioen, 26 jaar uit Beernen bij Brugge, blijft voorlopig nog amateur. „Als wereldkampioen met trui kom ik financieel beter weg dan wanneer ik prof zou zijn. Dan moet mijn trui uit. bovendien zou ik tussen de beroepsrenners mindere resulta ten maken. De Vlaeminck en Van Damme zijn op dit moment veel sterker dan ik". Tijdens de wed strijd had Vermeire zich nauwe lijks zorgen gemaakt. „Ik heb af en toe even geprobeerd Ubing los te rijden gewoon uit zekerheid voor panne of zo. Maar ik wist toch in de eindsprint sterker te zijn. Dat risico heb ik echter niet kunnen nemen". Jacques Spetgens miste nog het inzicht en de routine om verder te komen dan de derde plaats. „Na de eerste ronde was ik de laatste dóe aan een hoge plaats dacht. Onmiddellijk na de start heb ik mij geforceerd. Ook om Wildeboer te lanceren, maar hij kwam niet. Ik heb daar wel voor moeten beta len. Twee ronden heb ik nodig gehad om weer terug te komen. Ik moest zeker een minuut terugwin nen. De laatste ronde was ik er opnieuw helemaal en aan de streep was ik niet uitgeput. Ik geloof dat mijn vorm er precies op het goede moment was. Maar als ik op een halve minuut van Vermeire kan rijden, dan moet Wildeboer in goe de conditie nog veel dichterbij kunnen komen". Gert Wildeboer. de Nederlandse favoriet, stapte een uur na afloop van de amateurwed strijd uit de kou het verwarmde „theehuis" binnen in Berg en Bosch Hoestend en proestend en ook teleurgesteld ondanks de voor af aanvaardbaar geachte vijfde plaats. Profs-amateurs: 1. W. Prinsen (Hank) de 85 km in 2.02 25. 2. J. v. Katwijk (Oploo), 3. P. Franken (Oosterhout) 4. Smeekens (Gilze) op 15 seconden, 5 L. Duyndam (Honselersdijk), 6. H. v. Dongen (Prinsenbeek), 7. B. ter Harmsel (Lage Zwaluwe), 8. J. Krekels (Stein), 9. P. Dubbeldam (Lage Zwaluwe). 10. D. Holst (Amster dam). Nieuwelingen: 1. A. ter Harmsel (Lage Zwaluwe) de 45 km in 1. 10.00, 2. J. v. d. Heyden (Ooster hout), 3. Th. v. Dortmont (Dussen), 4. G. Snoeren (Oosterhout), 5. K E vergaars (Lage Zwaluwe). Adspiranten: 1. C. v. Wanrooij (Oosterhout) de 30 km in 46.00; 2. H. v. Kuyk (Geertruidenberg), 3. A. v. Braght (Lage Zwaluwe), 4. P. v.d. Pluijm (Hank). KWALITEITSLEKKERNIJEN MELANGE EXTRA CHOCOFEE LUTTIMILK IN ELK ZAKJE PRACHT KLEURENDIA van 24 VERSCHILLENDE DIA'S ORISTANO (ANP) Eddy Merckx heeft zich kwaad gemaakt op een aantal Italiaanse toprenners. De Italianen hadden kritiek geuit op het parkoers van de komende Ronde van Italië, die zij „op het lijf van Merckx geschreven" noemde. Om aan te tonen dat een grootmeester als Merckx geen steun of hulp nodig heeft van organisators van wed strijden, heeft de „onoverwinnelij ke" Belg de ronde van Sardinië vermoedelijk al op de eerste dag beslist. In de etappe van Potenza naar Salerno, op het vasteland van Italië, reed Merckx de verzamelde concurrentie vrijwel in zijn geheel op een achterstand van rond twee minuten. In de eindsprint versloeg Merckx de Zweed Gosta Pettersson. Zijn plo ggenoot Herman van Sprin- gel, die veel kopwerk had gedaan en de sprint voor zijn „baas" had aangetrokken, werd derde op twee seconden Merckx zette zijn aanval iin na 21 van de 122 te rijden kilometers Motta, Dancelli en Zillioli paxreer- den de actie en later sloot nog een groepje van vijf man zich bij de vier ontsnapten aan. De Belg voerde echter het tempo zo hoog op dat tenslotte alleen Gianni Motta Merckx ko.n blijven volgen. Het tweetal aan kop kreeg hulp van Gosta Pettersson, die met Herman van Springel als waakhond aan zijn wiel, een geslaagde sprong naar vo ren maakte Veertig kilometer voor de finish kreeg Motta een lekke band. kon niet snel genoeg worden geholpen door zijn ploegleider die achter het peloton reed en werd daardoor.de pechvogel van de dag. Zaterdagavond gingen de renners van Napels per boot naar Sardinië waar zondag de tweede etappa, Cag- liari Oristano over 125 km werd gereden, die gewonnen werd dooi de Belg Sercu. EERSTE ETAPPE: 1. Merckx (Bel) 122 km in 3 uur 25 minuten 11 seconden. 2. G. Pet tersson (Zw) z t, 3. Van Springe! (Bel) op 2 sec. 4. Pecchielan (It) op 1 min 52 sec. 5 Sercu (Bel) op 1.54. 6. Motta (It) z.t TWEEDE ETAPPE: 1. Patric Strcu (Belg) 3uur 1 min 31 sec (met bonificatie 5.01.01). 2. Lorenzo Bossisio (It), z t. (met bonificatie 3.01.11), 3. Guido Rey- broek (Belg), zt (met bonjficatie 3.01.21), 4. Gianni Motta (It), 5. Emilio Durante (It), 6. Beghetto (It), 7. Chemello (Belg), 8. Veke- mans (Belg), 9. Borghetti (It), 10. Basso (It), 11. Van Vliebergh (Belg), 12. Bitossd (It). 26. Eddy Merckx (Belg) allen in dezelfde tijd als de winnaar Sercu. De Zweed Thomas Petterson, die in deze etappe ten val kwam,, daar bij een schouder blesseerde en een elleboog brak, heeft de strijd moe ten staken Hij is overgebracht naar het ziekenhuis van Oristano. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Eddy Merckx (Belg), 6 uur 26 min 12 sec., 2. Gosta Pettersson (Zwe) op 10 sec., 3. Herman van Springel (Belg) op 22 sec., 4. Pa trick Sercu (Belg) op 1.54., 5 Pec chielan (It) op 2.22., 6. Motta (It) op 2.24, 7. Huysmans (Belg) op 2 24, 8. Panizza (It) op 2 24., 9. Zilioli (It) op 2 24., 10 De Schoenmacker (Belg) op 2.24., 11 Gimondi (It) op 2.24, 12. Moser (It) op 2.24. (ADVERTENTIE) De MGB. Opspattend grint. De glimlach van een langbenige onbekende. In één ruk Amsterdam-Milaan maken. Vrroemm, vrroemm. Dat is onder andere MGB Bij de prijs inbegrepende technische know-how die British Leyland in al z'n auto's stopt - van Jaguar tot Rover, van Triumph tot MG. LEYLAND British leyland Nederland, Gouda Austin-Jaguar-Triumph-Leyland-MG-Mom's-flover

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13