SLUITSTUK DEMOCRATISERING VAN ONDERNEMINGEN AR: voorstel gaat met ver genoeg Werknemers: meer invloed Helderse raad zet asbakken in kast ALIMENTATIE MOET WELVAART S VAST Geen extra t.y.-zendtijd voor AVRO )e^e|yci ALPINIST Wetsontwerp Polak: Kerk in Spanje wenst wijziging concordaat ZUIVERE LUCHT TIJDENS RAADSVERGADERING RUSLAND WAARSCHUWT VER. STATEN Joods wereldcongres doel beroep op Russische regering binnenland buitenland corritnentaar Vrome wens INGRIJPEND VOORLOPIG" Britse posterijen staken door Geheime rapporten over toekomstige grenzen Israël Indocliina PIANO LEREN SPELEN OP EEN NIEUWE PIANO- VEEL TE DUUR! DENKT U? SOMMER&ZN. N.V. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 POLAK ROOLV1NK (Van onze redactie buitenland) MADRID De Spaanse bisschop pen hebben het Vaticaan en de rege ring van Franco laten weten dat zij het concordaat tussen H. Stoel en Spanje zodanig gewijzigd willen zien, dat ten eerste de kerk in Spanje zich volkomen onafhankelijk kan opstel len ten aanzien van de burgerlijke macht, en ten tweede dat zij daar voor alle bestaande voorrechten wil prijs geven. Aldus melden betrouwba re bronnen in Spanje. Het communi qué, dat de Spaanse bisschoppen zelf hebben uitgegeven, meldt slechts, dat zij hebben gesproken over een reeks kwesties met betrekking tot het con- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor een deel van de Tweede Kamer gaat de herziening van de ondernemingsstructuur, zoals door minister Polak (Justitie) voorgesteld, niet ver genoeg. De Tweede Ka mer is gisteren begonnen met het belangrijkste en „voorlopige sluitstuk" van de wetsontwerpen tot herziening van het ven nootschapsrecht. Eerst z(jn de regeringspartijen aan het woord geweest, dinsdag wordt het debat voortgezet en komt de oppositie aan het woord. Tus sen de drie grote confessionele partijen bestaat geen eensgezindheid. Met name de A.E. wil alsnog proberen de bevoegdheden voor de on dernemingsraden te verruimen. HET is duidelijk dat de joden in de Sovjet-Unie klem zitten. Zij wonen in een land dat indirect in oorlog is met hun moederland. Met deze frustratie valt moeilijk te leven en velen willen Rusland verlaten. Tel Aviv ontvangt hen met open armen. Rusland houdt die uittocht met alle middelen tegen omdat het zijn tegenstrever in het Midden- Oosten niet graag sterker ziet wor den Met de verscherping van het conflict in het Midden-Oosten na men de berichten over Russische discriminatie van de joodse bevol king toe. Het is duidelijk dat de po sitie van de Russische joden staat of valt met de ontwikkelingen in het Midden-Oosten. Gegeven deze situatie lijkt ons de opzet van de joodse wereldconfe rentie in Brussel niet beantwoorden aan het werkelijke probleem. Dat is hef wankele bestand in hef Midden- Oosten. Het onvermogen om een verzoening tussen de Arabische we reld en Israël tot stand te brengen. En niet de beperkte bewegingsvrij heid die de Russische joden 'ge nieten. Het congres wil dat de Russische joden recht op emigratie krijgen en doet een dringend beroep op de hele wereld om zich aan te sluiten bij de joden van het Westen om de Russische leiders te bewegen hun politiek te veranderen. Het is het congres kennelijk ontgaan dat dit niets anders dan een vrome wens kan blijven indien in het Midden-Oosten alles bij het oude blijft. Het congres trok zich terug op een detail van het totale conflict dat nog steeds een potentieel gevaar voor de wereldvrede is. Bovendien vallen er dagelijks nog doden in het Midden-Oosten. Zowel Arabieren als Israëliërs. Schoolkinderen wor den regelmatig het slachtoffer van oorlogsgeweld als er weer eens een bus op een mijn rijdt of een ver dwaalde mortier op een school te recht komt. Zij zijn meer te bekla gen dan de joden in Rusland. Het congres in Brussel heeft zich naar onze mening niet kunnen ont doen van de geest van rabbijn Meir Kahane en zijn Joodse Defensie liga die met het geweld dat hij en zijn beweging voorstaan alleen maar nieuwe wonden maken. ZEIS PERSONEN, die door de Am sterdamse politie in hechtenis geno men zijn, worden ervan verdacht ge durende een half jaar voor 15.000 gulden aan goederen te hebben ont vreemd uit twee filialen van De Gruyter in Amsterdam. (ADVERTENTIE) Het wetsontwerp is vooral van be lang voor de democratisering van het beleid in de grote ondernemingen met tenminste 100 werknemers en een eigen vermogen van 10 miljoen gulden. De bevoegdheden van de verplicht voorgeschreven raad van commissarissen wordt voor die on dernemingen belangrijk uitgebreid. De raden van commissarissen vullen zichzelf aan. De belangrijke vernieuwing houdt in dat de ondernemingsraad, evenals de aandeelhouders aanbevelingen voor de benoeming van commissaris sen kan doen. Ook krijgt de onder nemingsraad, evenals de aandeelhou. dersvergadering het recht zijn veto uit te spreken over een aanvulling van de raad van commissarissen. De werknemersvertegenwoordiging kan dus zelf geen commissarissen kiezen, maar kan wel aanbevelen wie be- noemd moet worden of een benoem de commissaris niet accepteren. Volgens het wetsontwerp moet de raad van commissarissen worden ge kend in zaken als: uitgifte van aan delen; samenwerking met andere on dernemingen; belangrijke investerin gen; een voorstel tot ontbinding van de vennootschap; aanvrage van fail lissement of surséance van betaling; ontslag van een belangrijk aantal werknemers of ingrijpende wijziging in de arbeidsomstandigheden. Bij de behandeling van de wet op de ondernemingsraden had de A.R. dc ondernemingsraad de bevoegdheid willen geven om tijdig mee te praten over ingrijpende beslissingen: als fu sies, massaal ontslag of ingrijpende wijziging in de arbeidsomstandighe den. Maar de andere regeringspartij en lieten de A.R.-fractie toen alleen staan. Drs. Boersma (A.R.) heeft deze zaak nu andermaal aan de orde ge steld en een wijziging op het wets ontwerp ingediend om alsnog de be voegdheden van de ondernemings raad te verruimen. Hij heeft wat dit betreft het gemeenschappelijk urgen tieprogram van de drie grote con fessionele partijen aan zijn zijde. Maar tijdens het debat van gisteren bleek heel weinig dat de KVP en de CHU nu hun confessionele partner wel zullen steunen. De KVP'er Van Schaik vond nu dat de voorzitter van de onderne mingsraad meestal een directeur eigenlijk geen stemrecht zou moe ten hebben. Min. Polak zou dit maar eens met min. Roolvink (Sociale Za ken) moeten bepraten. Een voorstel wilde dr. Van Schaik echter niet in dienen. 59 Van Schaik zag het wetsontwerp als een „voorlopig sluitstuk" in de herstructurering van het vennoot schapsrecht. Hij sloeg het wetsont werp voor de democratisering van de onderneming kennelijk niet hoog aan. Want, zei hij, niet aan de top maar aan de basis (ondernemingsraden) liggen de mogelijkheden voor demo cratisering. De liberaal Rietkerk had er geen vrede mee dat de positie van de aan deelhouders wat wordt uitgehold. Bij de maximum-leeftijd van 72 jaar voor commissarissen plaatste hij met de heer Jongeling (GPV) een vraagteken. Dispensaties moesten mogelijk zijn. Drs. Boersma (A.R.) achtte het een belangrijke stap voor uit als de werknemers gelijkberech tigd worden aan de aandeelhouders. Overigens zag hij met dr. Van Schaik de modernisering van het vennoot schapsrecht als een voorlopige oplos sing. waarmee enkele jaren ervaring kan worden opgedaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER Wanneer de raadsleden van Den Helder vóór maandag a.s. geen ernstige bezwaren aantekenen zal er voortaan niet meer gerookt worden tijdens de raadsvergaderingen in deze marine- stad. Niet door de raad en niet door de belangstellenden op de publieke tribune. Het initiatief voor deze anti-rookactie is uitgegaan van burgemeester ir. S. H. Visser, dc oud-minister van defensie. Behalve eerste burger van Den Helder is ir. Visser voorzitter van de landelijke raad voor luchtverontreiniging. In een brief aan de raad schreef ir. Visser op 23 februari j.l.„Het zal u, evenals mij, zijn opgevallen hoezeer wij soms tijdens de vergade ringen in de raadszaal worden gehinderd door de bedompte atmosfeer. Ondanks alle pogingen blijkt hieraan niet veel te kunnen worden ge daan. Eén oorzaak hebben wij zelf in de hand. Wij zouden namelijk een uitstekende bijdrage kunnen leveren tot een voor ieder zuiverder lucht wanneer wij tijdens de vergaderingen het roken zouden laten. U weet dat een sigaretje mij altijd uitstekend smaakt, zodat enige verdenking van te persoonlijke overwegingen niet in het geding kunnen zijn. Ik ben ervan overtuigd dat u mijn voorstel redelijk vindt. Immers: tijdens de pauze smaakt de pijp, de sigaret of de sigaar dan extra lekker". Volgende week woensdag komt de raad van Den Helder bijeen. De burgemeester heeft tot nu toe geen bezwaren van de raadsleden ont vangen. Blijft dat zo dan zullen de asbakken woensdag van de tafels in de raadszaal verdwenen zijn. Erg gelukkig met dit initiatief is de gemeentesecretaris van Den Helder, mr. J. D. Nijzink. Hij is pas met roken gestopt. Een voluit rokende raad zou een tantaluskwelling voor hem zijn. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Het einde van die Britse poststaking, die al bijna zes weken duurt is nog niet in zicht. Onderhandelingen op het ministe rie van arbeid zijn gisteren zonder resultaat afgebroken. Wat losjes gekleed laten deze lieftallige leden van de .Rumley Lovers" en ^Robinson Rovers" (vrou welijke) voetbalteams zich wegen op straat in West-End (Londen). Het wegen vormde het hoogtepunt pan een trainingsperiode voor ,,Js we relds schoonste voetbalwedstrijd"die komende zondag in Londen wordt gespeeld. Bobby Moore, Engels in ternational, is scheidsrechter. Een van de twee neergelaten gid sen had nog de volgende bijzonder heden over de geslaagde reddings poging. Alles moest in de grootst mogelijke haast gebeuren, want ieder ogenblik kon het weer veranderen en dan zouden we op 4.000 meter hoogte hebben moeten blijven in afwachting van beter weer. Daar was op gerekend, want de reddings ploegen, hadden uitrusting bij zich en proviand voor veertien dagen. Omdat wij niet wisten in wat voor toestand we de twee alpinisten zouden aantreffen, werden voor al le zekerheid twee gidsen met de lier omlaag gevierd. Wij zagen on- mdddielijfc dat Serge dood was. Wij spraken Desmaisons een paar be moedigende woorden toe en gaven hem hete koffie te drinken en wat versterkende middelen. Daar kwam hij vrij snel van bij. Hij begon zijn bénen te bewegen om te zien of hij zonder hulp naar boven kon worden gehesen, wat lubte. Een van de gid sen bleef aan de stalen lijn vlak achter Desmaisons om hem even tueel bij te staan maar dat hoefde niet. Op de top van de Walker gaf Desmaisons zijn eerste indrukken. De beklimming was de eerste drie dagen goed gegaan, maar daarna begon Serge tekenen van vermoeid heid te vertonen en was tenslotte zelfs niet meer bij machte de klem men in de rotsen te slaan. Ik kreeg daardoor dubbel werk. Er zat niets anders op dan-te blijven waar wij waren en noodseinen te geven. Toen Serge stierf, waarschijnlijk door uit putting, zonk de moed mij in de schoenen, maar ik begreep dat ik verloren zou zijn als ik daaraan toegaf. Hoeveel dagen en nachten ik naast de dode Serge heb gezeten weet ik in het geheel niet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Polak (Justitie) heeft donderdag bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend, dat het mogelijk moet ma ken eenmaal vastgestelde alimenta tie-uitkeringen van rechtswege wel- vaartsvast te maken. Dat moet gebeuren door de on derhoudsuitkering aan het loonindex- cijfer te koppelen, zoals dat wordt vastgesteld krachtens de algemene ouderdomswet. De nieuwe regeling gaat op 1 januari van het volgend jaar in en betekent dat de hoogte van de alimentatie-uitkeringen zal worden aangepast aan de stijging van liet algemene loonpeil. Het wetsvoorstel geeft de minister van Justitie de mogelijkheid om bij een beschikking die in de Staatscou rant moet worden gepubliceerd, het percentage van de verandering van de alimentatie vast te stellen, wan neer het loonindexcijfer op 30 sep tember tenminste 1 proqent afwijkt van het cijfer op 30 september van het voorafgaande jaar. Ter afronding mag hij daarbij hoogstens een half procent van het loonindexcijfer af wijken. Thans is het zo dat de rechter bij de vaststelling van de alimentatie rekening moet houden met de be hoeften van de onderhoudsgerechtig de en de draagkracht van de onder houdsplichtige. Bij veranderingen in de omstandigheden kan de rechter worden gevraagd de uitkering bij te stellen. Het bezwaarlijke hiervan is dat er regelmatig geprocedeerd moet worden. Het wetsontwerp vermeldt ook nog uitzonderingen. Als de omstandighe den te sterk afwijken van de alge mene ontwikkeling in het loon- en prijspeil, dan blijft de mogelijkheid open om op de gewone manier een beroep te doen op de rechter. De wijzigingen zullen op de ont wikkeling van het indexcijfer in de afgelopen jaren zijn afgestemd. Ver der dan drie jaar mag echter niet worden teruggegaan, waarbij een maximum van 25 procent niet mag worden overschreden. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Een door de Is raëlische regering ingestelde commis sie heeft verschillende kaarten ge tekend van de grenzen, die Israël in de toekomst zou moeten hebben, al. dus gewoonlijk welingelichte kringen in Jeruzalem. De kaarten zouden betrekking heb ben op de gebieden, die Israël bij een vredesregeling minimaal en maxi maal terug zou kunnen geven, en op verschillende tussenmogelijkheden. Volgens de zegslieden zouden uit strategisch oogpunt minimaal de vol gende gebieden voor Israël behouden moeten blijven: Sjarm el Sjeik, bij de toegang tot de Golf van Akaba, een smalle strook van de Sinai naar Sjarm el Sjeik, een gebied rondom Jeruzalem en een belangrijk deel van de hoogten van Golan. De Israëlische regering zou nog geen keuze uit de verschillende mo gelijkheden hebben gedaan, aldus het persbureau Reuter. (Van onze RTV-redactie) DEN HAAG De AVRO krijgt nog geen extrazendtijd op televisie. Deze A-omroep had hierom bij minis ter Klompé (CRM) gevraagd, omdat ze veel meer leden heeft, nl. 850.000, dan de andere A-omroepen KRO, NCRV en VARA. Dr. Klompé heeft gisteren het verzoek afgewezen. Op de radio wil mevr. Klompé de AVRO wel meer zendtijd geven, maar daar over wil de minister eerst nog eens praten met de raad van beheer van de NOS. Mevr. Klompé heeft het verzoek afgewezen, zo schrijft ze, omdat er geen geld is voor extrazenduren op t.v., zodat extra-uren voor de AVRO zouden moeten komen uit zendtijd- beperking voor VARA, KRO en NCRV. Het bestuur van de AVRO heeft zich ingenomen getoond met wat het ziet als „een erkenning door de mi nister van de AVRO als super-om- roep", maar het zegt tegelijkertijd te leurgesteld te zijn dat zijn verzoek maar ten dele is ingewilligd. Ondertussen is een onderteek be gonnen in het ledenbestand van de TROS. Deze omroep heeft opgege ven 300.000 leden te tellen, genoeg om B-omroep te worden. In een brief aan minister Klompé heeft het VARA-bestuur aandacht gevraagd voor de gevolgen t.a.v. de zendtijd walmeer de TROS als B- omroep zal worden erkend. Volgens de VARA is in de huidige situatie dc hoeveelheid zendtijd van de lue'-principiële zendgemachtigden (NOS, iiVRO en TROS) in verhou ding lot die an de principiële om- icc~m 'c~ds onjven.edig groot. Als de TROS op grond van baar leden tal B-omroep wordt, zal zij krach tens de wet, belangrijk meer zendtijd krijgen. Daardoor zal verhoudingsge wijs de positie van de principiële om roepen nog verder worden terugge drongen. Waar dat met name voor de radio op een herverdeling van de zendtijd zal neerkomen, zou de ver mindering van de zendtijd der princi piële omroepen neerkomen op ver mindering van de inkomsten uit de omroepbijdragen, ontslag van perso neel etc. (Zie ook pagina RTV). (Van onze redactie buitenland) SAIGON/MOSKOU De Sovjet unie heeft Amerika gewaarschuwd dat zij „niet onverschillig kan blij ven" ten aanzien van wat men de .Amerikaanse agressie in Indo-Chi- na" noemde. De regering Nixon laadt een zware verantwoordelijkheid op zich, aldus de verklaring. In een door de „Izvestia" gepubli ceerde regeringsverklaring heet het dat „de Russische regering de gewa pende interventie in Laos resoluut veroordeelt als een nieuwe misdadige actie van de Verenigde Staten". Wijzend op verklaringen in Wash ington dat Amerikaanse troepen slechts een beperkte rol in de inva sie spelen, zegt de regering in Mos kou dat niemand zich daardoor laat misleiden. „Voor de Laotianen die nu worden gedood maakte het niet uit of dat door een kogel of een bom is gebeurd". De toon van de verklaring is het scherpst als het over een offensief tegen Noord-Vietnam gaat: „De lei ding in Amerika probeert de we reldopinie de mening aan te praten dat de Verenigde Staten ongestraft in Indo-China kunnen handelen en dat de agressor zich zonder kleer scheuren kan terugtrekken". President Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft nog eens ver klaard, dat „de mars naar Noord- Vietnam" slechts een kwestie van tijd is. Hij zei dat in antwoord op een vraag van de bevolking van Pleikoe (390 km ten noordoosten van Saigon) die een plechtigheid op touw gezet had ter ondersteuning van het Zuid- vietnamese offensief in Laos. J (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Aan het slot van het joodse wereldcongres in Brussel is besloten een beroep op Moskou te doen de Sovjet-joden, die naar Is raël wensen te emigreren, te laten gaan. In een resolutie werd geen aan dacht gewijd aan de incidenten tij dens het congres (met o.a. de leider van de joodse defensieliga), maai- be paalde men zich geheel tot het ver werpen van „het lastig vallen en ar resteren van joden in de Sovjet-Unie en de daar bedreven anti-joodse pro paganda". „Wij zullen", aldus het document, „gaan werken via de parlementen en regeringen van onze landen, via de Verenigde Naties en andere interna tionale organisaties en met inschake ling van alle media die de openbare mening beïnvloeden". Aan het slot van het congres had de 85-jarige ex-premier David Ben Goerion van Israël verklaard te ge loven dat de Sovjet-Unie de Russi sche joden in de toekomst vrij over hun lot zal laten beschikken. Deze conferentie, zo zei hij onder grote bijval van de eivolle zaal, zal indruk op de Russen maken. Ook in de Sov jet-Unie leven nobele mensen, die zich het lot yan de joden zullen aan trekken. 15 U moet er maar niet van schrikken, edoch het blijkt wederom dat wij mensen een zeer tot uiterst oud ras zijn. Geleerden van de Amerikaanse universiteit van Harvard hebben de leeftijd van de mensheid evenwel weer hoger gemaakt. Drie jaar hebben ze erover gedaan om een menselijk kaakbeen te onder zoeken, dat ergens in Kenia is ge vonden. Welnu, dat been is naar hun mening 5,5 miljoen jaar ouder dan de resten, waarvan men tot nu toe aannam dat ze de oudste waren. En dat was al zeer oud. Volgens benenraper prof. Bryan Patterson, is het bot afkomstig van onze super-voorvader de australopi- thecus. Maar dat zult u al wel be grepen hebben. De mens is de oude weer. „De dinosaurus is van de aarde verdwenen, omdat hij zo groot was en daarom zo langzaam reageerde. Als hij in zijn staart werd gebeten, merkte hij dat pas vijf minuten la ter." (Dr. Kruisinga, staatssecretaris van Volksgezondheid.) Als ik het goed heb begrepen, zijn onze Nederlandse profs opgepept door aantrekkelijke geldpremies, gouden horloges en wat dies meer zij als een wals over die arme Lu xemburgse amateurs heengestoomd. We kunnen nog heel wat verwach ten, want het aantal ondersteuners van oranje voetbalten overvloede), zal nog wel toenemen is de ver wachting. Deze week is er ergens in ons land voor dertig mille aan horloges ge stolen. Waarschijnlijk het idee van een particuliere (derde) sponsor voor het Nederlands elftal. Gehoord van een Engelse disc- jockey, platen-ridder, diejee of hoe die mannen verder genoemd worden: „This was James Last. Wonder what happened to his first!" (voor de in- groep). Een bankrover van middelbare leeftijd is gewoon weggelachen uit een bankgebouw. Kassier Teresa Del- lar wierp een korte blik op de man met de revolver en begon onbedaar lijk te lachen. „Stop al het geld dat je hebt in deze zak," gromde de man, die met een plastic speelgoedpistool tje zwaaide. De 22-jarige Teresa gaf hem de zak leeg terug en bleef lachen. „Ik maak geen grapjes," sprak de bank rover nog, die kennelijk op de fiets was gekomenwant hij droeg zijn broekveren nog. Hij raakte volkomen in verwarring, want rende het bank gebouw uit en fietste in volle vaart weg. „Ik begon te lachen toen ik dat stomme plastic pistooltje zag en ik kon maar niet ophouden. Hij zag er zo aandoenlijk uit," sprak giechelen de Teresa. Zo ziet u maar weer. Ik fiets ook weg, platzak. MERIJN. EEN PORTUGESE militaire kolon- ne, bestaande uit tanks en artillerie, is in Portugees Guinee in een door Guinese verzetsstrijders gelegde hin derlaag gelopen en vernietigd. (ADVERTENTIE) Noem het gerust eigen belang, toch voor slechts f 40,= p/m.Kunt U reéds zo'n prachtig instrument in huis hebben. U kunt op deze manier zien of aanvankelijke interesse geen bevlieging was. Bij koop wordt de betaalde huur in mindering gebracht. Was het toch een bevlieging, dan heeft U op een verantwoorde manier de proef genomen en bent U slechts de betaalde huur kwijt. Er zijn overigens nog meer redenen om naar: IHIJiiinraM te gaan! J Alle gewenste gegevens worden U graag verstrekt. Desgewenst onderstaande coupon invullen en zenden naar: Dordrecht, Grote Markt 1, tel. 01850-31241 Gorinchem, Langendiik 54 tel. 01830-4023 zend mij vrijblijvend uw interessante piano gegevens. naam adres Plaatstel."..™

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9