BISSCHOPPEN IN HERDERLIJKE BRIEF: Geen abortus op verzoek BENZINE CENT DUURDER VLISSINGEN VUILE BADPLAATS Episcopaat vraagt meer eerbied voor het' leven Ongelofelijke redding van Franse alpinist N.K.I.J. eist in kort geding subsidie van ministeries Volkstellers in Hilversum kwamen niet Nelissen: prijzen gaan nog verder stijgen Consumentenbond Vragen over wapen- leveranties per post Eerbied voor het leven HELPEN HOOP Ontslag voor 60 man Zwemwater in West-Brabant nog schoon Nederlanders vinden nieuwe riks onhandig Geen schram na val van 13 meter DRAMA IN HET MASSIEF VAN DE MONT BLANC Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Lcyendekker Redactie- en Administratie-adreo: NSeuwstraat 9. Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: f 11.15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 VRUE ZEEUW VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 25e Jaargang No. 6483 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handeJs- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Niemand kan het opzettelijk onderbreken van zwangerschap opeisen als de uitvoering van een zedelijk recht. Het praktizeren van de zogenaamde „abortus-op-verzoek" kan niet in overeenstemming gebracht worden met de vereiste eer bied voor het ongeboren leven. Dit is immers een nieuw leven, dat wel afhankelijk is van het leven van de moeder, maar er tegelijk van verschilt. Daarom mogen wij er niet eigenmachtig naar eigen wens of goeddunken over beschikken". Met deze woorden spreken de Nederlandse bisschoppen in een her derlijke brief zich uit tegen het legaliseren van de abortus provocatus. Deze wordt overigens niet onder alle omstandigheden verboden. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin een onvermijdelijke keuze gemaakt moet worden tussen het ene en het andere leven. De brief van de Nederlandse bisschoppen is meer dan een ver oordeling van de abortus-provoca- tus. Hij is voor alles een pleidooi voor meer eerbied voor het leven. De bisschoppen schrijven: „Het is een taak van iedere christen de waarde van het menselijke leven met woord en daad te verkondi gen. Dit geldt voor alle terreinen, waarop menselijk leven wordt aangedaan of mensenlevens met vernietiging worden bedreigd". De brief van de Nederlandse bis schoppen over de abortus pro vocatus is meer dan een verbod tot het praktizeren van „abortus-op-ver zoek". Meer dan een afwijzing van de kreet „baas in eigen buik". Deze brief is op de eerste plaats een plei dooi voor eerbied voor het leven. „Als de zin en de waarde van het leven zelf voor velen duister is ge worden, ontbreekt er iets aan het menselijk klimaat waarin wij allen leven", constateren de bisschoppen. Die eerbied voor het leven stellen zij niet alleen als uitgangspunt bij de benadering van het abortusvraag stuk. De eerbied voor het leven vraagt ook, betogen zij, om uitban ning van de roekeloosheid in het verkeer, van de doodstraf, van de oorlog, van gewelddadige sociale en politieke verhoudingen. Deze bisschoppelijke brief getuigt van een diep inzicht in de positie van de vrouw, die een ongewenst kind verwacht. Er wordt niet met be schuldigende vingers gewezen. Er wordt alleen geprobeerd te helpen, werkelijk te helpen: door uitgebrei de hulp te bepleiten, sociale voor oordelen inzake de ongehuwde moe der af te keuren, door iedere chris ten te wijzen op zijn plicht mensen in nood met woord en daad bij te staan, door te wijzen ook op de „plicht" ongewenste zwangerschap te voorkomen. Hiermee wordt overigens geen vrijbrief verschaft voor seksueel ge- experimenteer door ongehuwden. Integendeel: de bisschoppen veroor delen de opvatting als zouden jonge mensen niet zonder seksuele vrijheid kunnen uitgroeien tot volwaardige mensen. Juist in een echte en blij vende levensverbondenheid en dus binnen de huwelijkstrouw, is de zin van het seksuele samenleven gewaar borgd, constateren de bisschoppen. De abortus-advocatus wordt niet onder alle omstandigheden afge keurd. Er kunnen zich gevallen voor doen, waarin zwangerschapsonder breking geoorloofd is, namelijk bij de „onontkoombare keuze" tussen het ene menselijke leven en het an dere. De bisschoppen erkennen, dat deze stringente beperking vele con flictsituaties niet zal oplossen, maar, zeggen zij, voor de christen kan le vensbeëindiging als vlucht niet de ware oplossing zijn. Het is echter niet-christelijk de vrouw in zo'n situ atie aan zichzelf over te laten. „Vrouwen in nood moeten met respect worden tegemoet getreden en hebben een moreel recht op onze hulp". Deze brief is belangri|k. In dui delijke, verstaanbare taal wordt de christen de weg gewezen, niet al leen inzake de abortus; evenzeer in zake zijn totale opstelling als chris ten. De bisschoppen wijzen nadrukke lijk op de christelijke taak om iedere vrouw in nood daadwerkelijk hulp te bieden en niet aan zichzelf over te laten. „Vrouwen in nood moeten met respect worden tegemoet getreden en hebben een moreel recht op onze hulp", aldus de bisschoppen. Verder schrijven de bisschoppen o.m. „De nood van de vrouw met een ongewenste zwangerschap wordt vaak in hoge mate bepaald door bestaande sociale vooroordelen en door de te verwachten reacties van de man, ou ders, familieleden of andere betrok kenen. Deze kunnen haar eenzaam heid en onmacht vergroten en haar zelfs tot wanhoop brengen. Het is een christelijke opgave dergelijke on menselijke vooroordelen in onze sa menleving af te breken en te vervan gen door begrip, zo nodig vergeving en in ieder geval daadwerkelijke hulp". In dat verband wijzen de bisschop pen er ook op, dat het feit zelf van een ongewenste zwangerschap mede het gevolg kan zijn van nieuw op gekomen sociale vooroordelen, die op jonge mensen een schadelijke druk uitoefenen, zoals de mening, dat men zonder seksuele omgang niet kan uit groeien tot een volwaardig mens. Afwijzing van abortus ontslaat, zo schrijven de bisschoppen, de betrok kenen geenszins van de verplichting om een vrouw in nood op allerlei nianieren te helpen en te begeleiden. „Het gaat erom de vrouw te helpen de zwangerschap te aanvaarden en de levensomstandigheden voor moeder en kind zo gunstig mogelijk te ma ken. Hier rust een bijzondere verant woordelijkheid op allen, die uit hoof de van hun functie in dé lichamelijke en geestelijke gezondheidszorg met het verschijnsel van de ongewenste zwangerschap te maken hebben", al dus de herderlijke brief. In hun herderlijke brief gaan de bisschoppen in verband met de pro blematiek van de ongewenste zwan gerschap nog in op de volgende pun ten: De mogelijkheid van adoptie in be paalde gevallen. De bisschoppen: „De ervaring leert, dat adoptie in vele gevallen leidt tot voldoening en geluk van de betrokkenen". Het besef, dat seksuele omgang ver antwoordelijkheid vraagt. De bis schoppen: „Het is onze taak in de ze samenleving bij alle generaties het besef levend te houden, dat seksuele omgang verantwoordelijk heid vraagt, een verantwoordelijk heid tussen man en vrouw onder ling, ten opzichte van de gemeen schap waarin zij leven. Dit houdt ook in de plicht een ongewenste zwangerschap te voorkomen. Daar waar een zwangerschap op goede gronden minder gewenst of niet gewenst is, dient er gezocht te worden naar een in geweten ver antwoorde geboortenregeling. Hier toe is deskundige voorlichting no dig. DE VERDEDIGER in het krijgsraad proces tegen luitelant W. Calley jr. heeft zijn pleidooi beëindigd. De bisschoppen zeggen ook: „Wij moeten ons hoeden voor de tendens, een bepaalde opvatting van mense lijke gaafheid zo absoluut te stellen dat men geneigd is alle lijden koste wat kost te doen verdwijnen, des noods door het doen verdwijnen van het menselijk leven zelf. Het is niet de bedoeling van de bis schoppen om mensen te veroordelen, maar om mensen op te wekken tot hoop en vertrouwen in het leven. Met het leven zelf is aan iedere mens een opgave toevertrouwd, waarin de gave Gods ontdekt kan worden, aldus de Nederlandse bisschoppen. Een schoolklas uit Maarsbergen heeft gisteren deelgenomen aan een hoorzitting bij Provinciale Staten: de leerlingen zijn het niet eens met een reconstructieplan voor een weg waar. aan een deel van de schooltuin moet worden opgeofferd. Een van de leer lingen achv^r de microfoon maakt van de ni'iigtflijkheid tot inspraak ge bruik, terwijl een andere (voorgrond) zorgt dat de inwendige mens ver sterkt wordt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het NKIJ gaat in een kort geding van de Staat der Ne derlanden eisen dat minister Luns subsidie geeft voor het jongerencon- gres over kolonialisme, dat op 20 maart in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. Het kort geding dient vol gende week vrijdag om 10.45 uur voor de president van de rechtbank in Den Haag. De raadsman van het NKIJ is mr. M. G. Rood. Het ministerie van Buitenlandse Zaken had al 10 mille subsidie voor het congres toegezegd en betaald, maar minister Luns wil het geld te rug toen hem bleek dat de opzet van de organisators „demagogisch' en de informatiemap, die wordt uitgereikt „eenzijdig en misleidend" is, zoals de minister schreef in antwoord- op vra gen uit de Tweede Kamer. Door de intrekking van de subsidie van het ministerie van Buitenlandse Zaken moest ook het ministerie van CRM zijn toezegging van 35 mille intrek ken. HILVERSUM (ANP). In Hilver sum heeft de volkstelling nu al voor de nodige problemen gezorgd Gister morgen bleken dertig van de vijfhon derd tellers niet te zijn verschenen, de meesten zonder opgaaf van rede nen. De tellers, die niet zijn komen op dagen, zijn voornamelijk jongeren en huisvrouwen, die zich op het laatste moment kennelijk hebben bedacht. De adressen, die door deze tellers be zocht hadden moeten worden, worden nu op woensdag 3, donderdag 4 en vrijdag 5 maart bezocht. Verschillende inwoners hebben zich er ook al over beklaagd, dat zij volks tellers aain de deur kregen, die niet in het bezit waren van schrijfmate riaal. (Zie ook elders in dit blad) NELISSEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De benzine (super en gewone) wordt per 1 maart een cent per liter duurder. Zware stookolie gaat vier gulden per ton meer kosten, smeerolie vijf cent per liter. Flessengas wordt 25 cent per fles duurder. De gasolie was al met 80 cent en de petroleum met 14 cent per 100 liter in prijs omhoog ge gaan. Minister Nelissen (Economische Zaken) heeft dit gistermorgen in de Tweede Kamer meegedeeld op vragen van dr. Oele en mevrouw Brautigam (PvdA). De prijsverhoging is het ge volg van de op 14 februari in Tehe ran gesloten overeenkomst tussen de oliemaatschappijen en de olie-produ cerende landen. De kostenstijging voor ruwe olie komt op 7,70 per ton door deze overeenkomst. Minister Nelissen zei te verwach ten dat in de nabije toekomst verdere prijsstijgingen voor benzine en olie- produkten zullen volgen. De verho ging van de benzineprijs heeft slechts een heel beperkte invloed op het in dexcijfer voor de prijzen van de ge zinsconsumptie, namelijk 0.006 per cent. Verwacht mag worden dat de vrachtprijzen voor olieprodukten zul len dalen, maar daar staan andere kostenstijgingen tegenover. De ex portprijs voor aardgas behoeft niet te worden verhoogd. Ook de binnen landse grootverbruikersprijs voor aardgas wordt door de verhoging van de olieprijs niet beïnvloed. Het achterblijven van de aardgas- prijs bij de olieprijs doet de vraag naar aardgas toenemen aldus de mi nister. De prijsverhoging van olie zal in West-Europa de bouw van kern energie-centrales stimuleren. De mi nister zal hierop ingaan in een nota aan de Tweede Kamer over de kern energie, die hij spoedig zal indienen. (Van onze redactie binnenland) VAALS. De malaise in de tex tielbranche heeft de Vaalser Textiel fabrieken N.V. in Venlo ertoe ge dwongen uitstel van betaling te vra gen. Voorts is een drastische reorga nisatie noodzakelijk, die gepaard gaat met de afvloeiing van ongeveer 60 leden van het thans 320 man tellende personeel. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Wie wil zwemmen kan de komende zo mer maar beter niet naar het strand van Vlissingen gaan. Dat is de conclusie, die men moet trekken uit een door de Consumentenbond verricht on derzoek naar de kwaliteit van het zwemwater in ons land. Met uitzondering van Vlissingen komt de provincie Zeeland er overigens goed af, zo blijkt uit de test, waarbij het water werd ver deeld in zes categorieën: schoon, minder schoon, nog minder schoon, vuil, vuiler en vuilst. Vlissingen cn Vrouwenpolder vallen onder de kwalificatie „vuil"; de overige badplaatsen hebben van de Con sumentenbond het predikaat schoon of minder schoon gekre gen, met uitzondering van Dis hoek, dat „nog minder schoon" is, maar dat ligt ook vlak bij het vuile Vlissingse strand. De Consumentenbond heeft haar onderzoek verricht in samen werking met provinciale watersta ten, waterschappen, gemeenten, recreatie-schappen en VVV's. De onderzoekers hebben het zwem water uitsluitend onderzocht op de aanwezigheid van Escherichiea coli, een bacterie die in de darm flora van mens en dier aanwezig is. Het resultaat van het onder zoek geeft uitsluitend de faecale vervuiling aan. Volgens de in Ne derland geldende TNO-norm voor zwembaden is water, dat een E- coli per milliliter bevat nog als schoon aan te merken. Op basis van deze norm kreeg het zeewater langs de Zeeuwse kust de volgende kwalificaties: Renesse schoon, Haamstede min der schoon, Kortgene schoon, Vrouwenpolder vuil, Domburg schoon, Westkapelle en Zoutelan- de minder schoon, Dishoek nog minder schoon, Vlissingen vuil, Terneuzen (De Braakman) schoon, Breskens minder schoon en Cad- zand ook minder schoon. In westelijk Noord-Brabant doet zich geen vervuild open zeewater voor, zo blijkt uit het onderzoek, dat zich uitstrekte tot open water, „natuurlijke" zwembaden dus. In totaal werden op 347 plaatsen in Nederland 2342 monsters geno men. In westelijk Brabant kregen al le onderzochte wateren het pre dikaat schoon mee: het zwembad Surae in Dorst, de Waranda in Oosterhout en het Wilheimina- kanaal bij Oosterhout. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Driekwart van de Nederlanders vindt de nieuwe rijksdaalders erg onhandig. Dit is gebleken uit een Nippo-onder- zoek op 8 februari. Het ging hier om een landelijk gespreide steek, proef onder 1084 personen boven de 18 jaar. 96 procent van alle onder vraagden zei al eens een nieuwe rijksdaalder in handen te hebben gehad. Gevraagd naar de waardering voor de nieuwe uitvoering van deze munt antwoordde slechts 2 pet met erg handig, pe oude rijksdaalder kreeg bij 46 pet de ze kwalificatie. Vyf procent wil de de nieuwe rijksdaalder nog wei tamelijk handig noemen (40 pet vond de oude rijksdaalder tamelijk handig). Met tamelijk onhandig antwoordde 15 pet (9 pet) en met erg onhandig deed 76 pet de nieuwe munt af (4 pet). Twee procent had geen oordeel, over de nieuwe noch over de oude riks. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Het tweede kamerlid H. J. Roethof van de PvdA heeft schriftelijk vragen gesteld aan de mi nisters van financiën en justitie, naar aanleiding van een publicatie in De Stem over leveranties zonder vergun ning van wapens en munitie door een Frans postorderbedrijf, dat daarvoor een uitgebreide catalogus verspreidt. De heer Roethof wil wetein of de ministers daar kenmis van dragen, en of zij in dat geval endige imdiruk heb ben van de omvang die deze nieuwe vorm van handel op dit gebied al heeft aangenomen. Tenslotte vraagt hij welke maatre gelen de ministers ter beschikking staan, om verdere uitbreiding langs deze weg van het reeds verontrusten de illegale wapenbezit in ons land te gen te gaan. DELFT (ANP). Een 10-jarige jongen heeft in Delft een val van dertien meter gemaakt en is daarbij ongedeerd gebleven. De jongen was met vreiendjes op de vierde verdieping van een in aanbouw zijnd flatgebouw aan het spelen, toen hij naar beneden viel. Hij kwam daarbij op de onverharde grond terecht. In een ziekenhuis werd geconstateerd, dat hij zelfs geen schram had opgelopen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Het ongelooflijke is gebeurd: Desmaisons (40 jaar), een van de twee geblokkeerde alpinis ten boven op de Walker (4000 me ter hoogte) in het massief van de Mont Blanc, is gistermiddag om 14.00 uur gered en ligt in niet al te slechte omstandigheden in het zie kenhuis van Chamonix. Maar zijn metgezel van 24 jaar. Serge Gous- seauit, is dood. De jongen kreeg maandag plotseling een acute ont steking in de nieren en was door bloedvergiftiging niet meer te red den. Sedert maandag lag hij bevro ren naast René Desmaisons, die in geen zes dagen meer. had gegeten, maar zich in leven had gehouden door blokjes ijs in de mond te laten smelten. Toen de eerste gids hem vond, was hij goed bij kennis, maar hij kreeg van aandoening een huil bui. In de loop van de ochtend waren verscheidene reddingspogingen mislukt. Een zware helikopter van Sud-Aviation, vloog boven de beide alpinisten, maar durfde niet op de top van de Walker, te landen we gens het slechte weer. Ook durfde hij het risico niet aan een van zijn gidsen in de buurt te deponeren, want daar zou de gids alleen zijn achtergebleven bij verslechtering van de weersomstandigheden. Een kleine helikopter kampte met dezelfde moeilijkheden, maar kwam op het idee zijn toestel neer te zetten op een top tussen de Wal ker en de Whymper, op een hoogte van 4100 meter, vanwaar het niet langer dan 40 minuten was om de top van de Walker te bereiken. De piloot vloog naar Chamonix terug en vertelde wat hij gedaan had. On middellijk steeg een andere heli kopter op en zette op de plaats van de eerste gids nog vier gidsen af, voorzien van alle nodige reddings middelen. Men klom gezamenlijk naar de top van de Walker, waar zo snel mogelijk de lier in stelling werd gebracht om gidsen te laten zakken en de twee geblokkeerde al pinisten op te halen. Eerst werd Desmaisons naar boven gehesen en daarna het stoffelijk overschot van Serge. Toen ook de gidsen boven waren, vloog de eerste helikopter met Desmaisons aan boord naar Chamonix. Op het vliegveld stapte Desmai sons alleen uit. Slechts ondersteund door twee gidsen. Hij liep moeilijk, waarschijnlijk door bevroren voe ten, maar had zelfs geen brancard nodig om naar de ambulance te worden vervoerd. Binnen tien mi nuten lag hij in het ziekenhuis met heldere ogen en een glimlach op zijn vergeelde gezicht. Hij is er be ter aan toe dan de dokters veron dersteld hadden. Mogelijk zou hij donderdagavond of vrijdagmorgen per vliegtuig worden overgebracht naar een gespecialiseerd ziekenhuis in Lyon. Zijn vrouw, Simone, kon niet ge loven dat haar man nog leefde. De dokter in het ziekenhuis nam haal bij de hand en bracht haar naar het bed van haar man, waar zij vijf mi nuten mocht blijven. Na haar kwa men de vader en de moeder van Serge Gousseault in het ziekenhuis, in de verwachting dat hun zoon nog leefde. Een vriend van Desmaisons nam de vader, een gepensioneerd spoorwegambtenaar, bij de schou- ders en vertelde hem in een aparte kamer de waarheid. Serge was de enige zoon in het gezin. (Vervolg op pag. binnen-buiten- land 2).

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1