Waarde van Zeelai staat nog niet vast Die mensen zijn hier toch om te werken PROVINCIALE RAAD VOOR RECREATIE Buien Fall-out enquête in Hulst In tweede helft 1971 al experimentele arbeidsbureaus Convenant „geen vodje papier"' Restaurant Grevelingen blijft bestaan MINISTER LEBER NAAR ZEELAND GASTARBEIDERS EN SEX DRIELEDIGE OPDRACHT stad streek ONDERBOUW hoogwater waterstanden SAMENWERKING Voorlichting over bouw in Nieuw- en St.-Joosland Oplossing Anders Onmogelijk Fa. C. J. Schieman- Cappon M. PASSIEUX Beroepingen I DONDERDAG 25 FEBRUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse vrijetijdsindustrie slokt miljoenen guldens uit de schatkist op. Volgens een schat ting van ETI-directeur M. C. Verburg, ligt de jaarlijkse omzet in toerisme en recreatie in Zeeland ver boven de honderd miljoen gulden. Toch weet tot dusver niemand met zekerheid wat Zeeland als speeltuin van Nederland, West-Duitsland en België, waard is, wat de toeristen trekt, wat men als onaangenaam ervaartKortom, wat men van een wasmiddel wel kan zeggen, dat kan men van Zeeland, dat elke zomer zijn bevolking bijna ziet verdubbelen door de komst van vele ontspanningzoekenden, niet zeggen. Een grootscheeps onderzoek kosten vier ton moet nu klaarheid brengen. De provinciale raad voor de recre atie in Zeeland heeft het oog op een onderzoek dat het mogelijk maakt om de toeristische en recreatieve betekenis van Zeeland in statistie ken te vangen. Daarvoor worden vijf deelstudies voorbereid. 1) Inventarisering van toeristische voorzieningen. Welke verbldjfsvor- men voor toeristen bezit Zeeland? Hoe ontwikkelt zich de waag naar de „tweede vakantie-woning?" Hoe lang blijft de gemiddelde toerist in Zeeland? Welke recreatiegebieden zijn er te vinden en welke aanvul lende elementen, zoals uitgaansmo gelijkheden? 2) Waar trekken de toeristenstro- mam precies naar toe? Welke recrea tiegebieden zijn van meer dan lo kaal of regionaal belang? Hoe ont wikkelt zich het dagbezoek ten op zichte van het verblijfetoerisme? 3) Hoe gedraagt de Zeeuwse dag- recreant zich als hij in zijn eigen provincie „uit" ós? Voldoen de di verse voorzieningen in de provincie wel aan de behoefte van de bevol king? 4) Hoe gedragen de miet-Zeeuw-en zich als zij op vakantie of op een dagtochtje in Zeeland verblijven? Zijn zij tevreden over de hun aan geboden voorzieningen en attracties? Hebben zij in Zeeland gevonden wat zij dachten te vinden? 5) Hoe ziet de toeristenmarkt voor Zeeland er uiiit, en hoe kan zij het best worden bewerkt? Wat vragen degenen die het oog op Zeeland als vakantied'amd hebben laiten vallen van deze provincie? Het onderzoek, waarvan sommige deelstudies zich over een periode van twee jaar uitstrekken, is van groot belang, zo heeft de voorzitter van de recreatieraad, de heer A. L. van Geesbergen, verzekerd, om een gefundeerd recreatdebeleid voor de toekomst uit te stippelen. De kosten van het onderzoek vormen slechts een fractie van bet astronomische bedrag dat de overheid in allerlei Zeeuwse reoreatieprojecten, waaron der oratsluitingswegen etc. etc. pompt. Het onderzoek zal dan ook -allereerst uitmonden dn een tweede Zeeuwse recreatienota, die de on derbouw zal zijn voor veel nieuwe bedrijvigheid in de recreatiesector. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opge steld door het KNMI op woens dag om 18.00 uur. Kouder weer met opklaringen, maar ook plaatselijk een hui. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: twee tot zeven; min. temp.: van ongeveer normaal tot drie graden boven nor maal; max. temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: twee tot zeven; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Morgen vrijdag 26 februari, Bergen op Zoom 4.29 en 16.54 uur. Hansweert 3.37 en 16.08 uur, Terneuzen 2.53 en 15.24 uur, Vlissingen 2.26 en 14.52 uur, WemeMinge 4.19 en 16.44 uur. Konstanz 268 ,onv., Rheinfelden 180-6, Straa sbur-g 168-16, Plitters- dorf 315 pl 4, Maxau 369 pl 15, Plochingen 139 pl 3, Mannheim 184 pl 1, Steinbach 150 pl 14, Mainz 214- 6, Bingen 137-5, Kaub 146-4, Trier 316-15, Koblenz 191-6, Keulen 172-1, Rurhort 356pl 8, Lobith 974 pl 14, Pannerdense Kop 941 pl 11, IJsseJ- kop 860 pl 9, Eefde IJssel 388 pl 4, Deventer 280 pl 4, Monsin 5474-8, Borgharen 4077-19, Belfeld 1241-23, Grave beneden de Sluis 530-19. In veel Zeeuwse regio's, maar ook -in tal van kleine Zeeuwse ge meenten, zijn werkgroepen met re- creatiiepLannen bezig. Het is van be lang dait zij zich kunnen refereren aam een soort algemene schets, een recreaitii-estrategie voor de gehele provincie, zodat niet de ene gemeen te alleen m-aar jachthavens, en de andere alleen maar kampeerterrei nen aanlegt. Br staan enkele geweldige reore atieprojecten voor de deur: het Gre- velingenibekken, en het nieuwe Zeeuwse meer, dat zal bestaan uit een afgesloten Oostersehelde. Br moeten ruimtelijke inrichtinigsplan- nien voor worden gemaakt. De provinciale planologische dienst heeft grote behoefte aan be trouwbare prognoses over de ont wikkeling van de openluchtrecreatie en het toerisme, om bij nieuwe streekplannen of bij herzieningen van oude streekplannen, met „de derde pijler" van de Zeeuwse eco nomie rekening te kunnen houden. Het bedrijfsleven en de provin ciale Zeeuwse WV willen graag weten wat d-e toerist in Zeeland verwacht, en of hetgeen hij er heeft gevonden, hem tevreden heeft ge steld of niet. Interessant is bijvoor beeld het feit dat er een verschui ving plaatsvindt van de ene ver- blijfsvorm naar de andere. Tent wordt caravan, caravan wordt sta caravan, en sta-oaravan wordt twee de woning. Maar in welk tempo verschuift die zaak en hoe zal het verder gaan? Het rijk heeft er reeht op te weten wat een recreatiegebied als Zeeland, naast andere Nederlandse recreatiegebied-en -eigenlijk waard ós, en dus nodig heeft. Br is vele maanden aan de opzet van het onderzoek gedokterd. H-et is mogelijk dat er tijdens de rit nog zal worden bijgestuurd, bijvoor beeld, doordat men de gegev-ens van d-e bómende volkstelling kan hante ren om iets meer over het vrije tijdsgedrag van ons volk aan d-e weet te komen. Verschillende des kundige instanties zullen voor het toeristisch onderzoek de handen in een slaan. Daar zijn: de Zeeuwse PPD, d-e provinciale Zeeuwse WV, d-e gemeentebesturen, het provinci aal opbouworg-a-an Stichting Zeeland, het Nederlands researchinstituut voor toerisme en recreatie, en het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland. Aan h-et eind van deze hele rij komt de computer die alle verzamelde gegevens zal ver werken tot handzame tabellen. eüÉÉÉÉafi (Van een onzer verslaggevers) HULST In de periode va 22 februari tot en met 1 juli wore, in de gemeente Hulst een fall t enquête gehouden. De gegevens t het onderzoek zullen door de B.. worden gebruikt om na te gaan op welke manier de bevolking in geval van een atoom-oorlog of bacteorolo- gische oorlogsvoering het best be schermd kan worden tegen radio actieve of aneder neerslag. Het onderzoek strekt zich uit tot bepaalde woningen en andere ge bouwen. Niet alle woningen zullen in het onderzoek worden betrokken, omdat grote wooncomplexen uni form van bouw zijn. De gegevens van een woning zijn in zo'n geval voldoende om zich een idee te kun nen vormen over de beste bescher mende maatregelen. Daarom zullen in de gemeente op verschillende plaatsen steekproeven genomen wor den. Voor het onderzoek naar de kwa liteit van gebouwen, die niet in de eerste plaats als woonruimte voor een gezin dienst doen, is een aparte commissie in het leven geroepen, die uit een aantal deskundigen be staat. De belangrijkste vraag bij de ze enquête is waar gezinnen in drei gende omstandigheden een- schuil plaats kunnen vinden. De enquêteurs zijn in he-t bezit van een door de burgemeester gete kend legitimatiebewijs en de onder vragers doen hun werk tussen 9.30 en 17.00 uur. Wat hebben zij in Zeeland ge vonden, wat hebben zij er gemist, waar komen zij vandaan, en wat doen zij tijdens him vakantie in Zeeland? Vragen die door het on derzoek beantwoord moeten worden. Burgemeester Wolters. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vrijdagavond, aanvang zeven uur, zal in café De Nieuwe Hoop te Nieuw- en St.- Joosland een voorlichtingsbijeen komst worden gehouden over de ac tiviteiten van de werkgroep Nieuw en St.-Joosland. Op deze voorlich tingsavond wordt het woord gevoerd door de burgemeester van Middel burg, drs. P. A. Wolters. De wethouder W. Baars zal een toelichting geven op de gebiedsinde ling van Nieuw- en St.-Joosland. De heer J. Kelderman, stedebouwkundi- ge, zal een nadere toelichting geven op het plan Van Akenstraat en om geving en het plan Kerkstraat. Vervolgens vertelt de heer G. Verschoor, adjunct-hoofdingenieur directeur voor d-e volkshuisvesting, iets over subsidiemogelijkheden bij woningverbetering. De directeur van gemeentewerken te Middelburg, ir C. van Unen, zal toelichting ver schaffen op de gang van zaken bij aankoop van panden door de ge meente. Na elke uiteenzetting zal er gele genheid zijn tot het stellen van vra gen. Bovendien kunnen degenen, die direct bij d e plannen Van Aken- straat en Kerkstra-at zijn betrokken, hun individuele problemen met de verschillende inleiders bespreken. (ADVERTENTIE) ders. „Vrouw is vrouw", zeggen zij. Of zij nu uit Rabat, Ankara of Zelzate komt, is hen om het even. Directeur Hofstè denkt er wat ge nuanceerder over. BREDA-BERGEN OP ZOOM In een oud herenhuis aan de Bre dase Boschstraat is het bureau van de Stichting Bijstand voor Buiten landse Werknemers in West-Bra bant gevestigd. Het heeft driedui zend gastarbeiders onder zijn „hoede". Wij praten er met directeur Hof- sté en twee van z'jn buitenlandse medewerkers, de Marokkaan M. Si- dali (ruim vier jaar in Nederland) en de Turk Attila Oztiirk (vijf jaar in ons land) over het nog met veel taboes omgeven onderwerp „gastarbeider en sex". Hofsté: „Het is natuurlijk een groot probleem dat ons al geruime tijd bezig houdt. Je stuit direct op de moeilijkheid: wat kun je eraan doen? Wij hebben hier in Neder land zo'n slordige honderdduizend buitenlandse werknemers. Die mensen lopen met hun problemen niet te koop. In het land van herkomst wondt totaal niet over sex gesproken. Het sexuele vraag stuk heeft er een heel andere di mensie dan hier". Maar of er over gesproken wordt of niet: Marokkanen, Turken, Joe- gosl-aven Spanjaarden en Italianen zoeken een uitweg en dn, veel ge vallen vinden ze die ook. „In Bergen op Zoom", zo vertelt de heer Sidali (éèn van de geluk kigen die vrouw en kinderen kon den latten overkomen) „wonen on geveer driehonderd Marokkanen. Ik schat dait tien procent sexueel contact met een (gescheiden of an dere alleenstaande) vrouw heeft. Vijftig procenit leeft volgens deze medewerker van de Stichting Bij stand voor Buitenlandse Werkne mers in algehele onthouding. Sidali: „Dat zijn wat oudere mammen (veertig tot vijftig jaar) die wachten tot ze thuis zijn. De resterende veertig procent gaat naar Rotterdam en ook wel naar Luik. Velen kennen laatstgenoem de stad omdat ze in de Limburgse mijnen hebben gewerkt". Volgens de Islam mag een man vier vrou wen hebben. In Marokko is dat ook op grote schaal het geval. In Bergen op Zoom werken twee Ma rokkanen die ieder thuis twee vrouwen hebben. Probleempjes: als ze al in staat zouden zijn om een vrouw te laten overkomen, wie van de twee dan? want veel wijverij is er in Nederland niet bij. „Als je dat doet moet je natuur lijk wel heel goed de consequen ties overzien. Naar mijn mening is gezinshereniging de enige oplos sing. De rest is lapmiddel, We weten dat de buitenlanlers ons veel geld in het laatje irrengen - men spreekt daar liever niet over - weln-u: als dan gezinshereniging de beste oplossing is moet je een sociaal goed klimaat laten prevale ren boven iets meer winst. Laat die gezinnen overkomen. Men praat ook al over het afbouwen van onze welvaart, maar wie wil er aan? Als we nóg rijker willen worden zu-llem we opnieuw honderd duizend gastarbeiders moeten aantrekken. Als je die dan hier naar toehaalt neem ze dan met gezin en al, desnoods voor een kortere periode. Ik vind dat wer kelijk de enige oplossing." Een ander geluid komt van Atti la Oztiirk. Van de vierhonderd Turken d-ie in de Scheldestad aan de slag zijn gegaan heeft zeventig procent - volgens zijn zeggen - geen contact met welke vrouw dan ook. Ze zijn nog geen jaar in ons land. Dertig procent is langer dan een ja-ar hier en heeft wel contac ten gelegd: voornamelijk in het nabije Rotterdam. Overigens is de situatie in Tur kije geheel anders dan in Marok ko. In de in 1921 gestichte Turkse republiek kent men tientallen ja ren het monogame huwelijk, wat overigens weer niet zo heel veel. zegt, want maitresses en bordelen zijn in Turkije zeer bekende be grippen. Wat moet men nu doen om de gastarbeiders, wier aantal - óók in West-Brabant en Zeeland - haast met de dag toeneemt en die hun vrouw, een vrouw missen, te helpen? Net als in Duitsland huizen in richten waar een aantal vrouwen- speciaal voor hèt doel in landen als Marokko en Turkije geworven - bijeen is gebracht? Ja, zegt Sidali zonder aarzelen, ja is ook het antwoord van Oztiirk. Beiden vinden het helemaal niet noodzakelijk om die huizen te be volken met vrouwen, afkomstig uit de landen van de gastarhei- In Nederland is het inricihtten van huizen waar de een vrouw zoeken de gastarbeiders, van wie er velen met levensgrote sexuele frustraties rondlopen (uitspraak van een maatschappelijk werker) terecht kunnen, eenvoudig onmogelijk. In dit land waar we er nog ruzie over maken waar automaten met be paalde middelen neergehangen moeten worden haalt niemand het in zijn hoofd speciaal voor dat doel vrouwen te laten overkomen. Zowel de Marokkaanse als de Turkse medewerker van de Stich ting Bijstand Buitenlandse Werk nemers wijst erop, dat de gastar beiders homosexuele relaties afwij zen. Sidali: „Er wordt vaak veronder steld dat dergelijke relaties zeer vaak voorkomen. Het taboe echter rond de hom-osexualiteit is bij ons veel groter dan hier. Als men weet dat een man een relatie onderhoudt met een andere man wordt die man verstoten. Zoiets accepteert men niet. Dat hij na,ar een vrouw in een rosse buurt gaat vindt men heel gewoon". Gastarbeiders en sex: een thema vol voetangels en klemmen. Men praat er liever niet over. De gangbare mening: die gastar beiders zijn hier toch om te wer ken, ze verdienen toch goed PIET DE BONT (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN BOSCH In de tweede helft van dit jaar hoopt men te kunnen beginnen met de oprichting van een aantal experimentele arbeidsbureaus. Dat zal gebeuren nadat de eerste gedachten op tafel liggen van een landelijke werkgroep „arbeidsbureaus nieuwe stijl", die in juni 1970 met haar werkzaamheden is begonnen. De opdracht is drieledig: 1ste het inventariseren van gedachten om trent doel, taak, werkwijze en mid delen van de arbeidsbureaus, op de tweede plaats adviseren bij de ver dere ontwikkeling en het begeleiden van experimenten, en tenslotte het tot ontwikkeling brengen van een aantal experimentele bureaus. De totale werkgroep, waarin landelijke, provinciale en gewestelijke verte genwoordigers zitting hebben, be staat uit een hoofdgroep en een aantal werkgroepen voor deelgebie den. Wat die laatste betreft, ze rich ten zich met name op de relaties van d-e arbeidsbureaus met de werk nemers, de werkgevers, de overige instellingen zoals b.v. de u-itkerings- organen, de onderwijssector (o.a. be roepskeuze en beroepenvoorlichting) en de organisatie, met name de ver binding arbeidsbureaus met dis trictsbureaus en centrale dienst. Naast de ambtelijke werkgroep is er ook een werkgroep van de nationale commissie van bijstand en advies, die h-et bedrijfsleven vertegenwoor digt en die via informatie over en weer -gelijk opwerkt met de ambte lijke groep. Volgens de directeur- hoofdinspecteur van de arbeidsvoor ziening in Noord-Brabant, ir. A.J. de Wildt zijn er tot nu toe zo'n zeven tig tot tachtig reacties gebundeld als resultaat van de onderzoekingen van de werkgroepen. Daarbij zijn er ook van de kant van het bedrijfsleven. De heer De Wildt noemde het wen selijk, dat het apparaat van de ar beidsvoorziening voortdurend wordt bekeken op de mogelijkheid verbe teringen aan te brengen. Met het aanbrengen van verbeteringen wordt overigens niet gewacht tot d-e werk groep haar opdracht voltooid heeft. „Wanneer er suggesties gedaan wor den die voldoende rijp zijn en waar over niet meer gediscussieerd hoeft te worden, dan kunnen we daar meteen mee aan het werk gaan", aldus ir. De Wildt. (Van onze haagse redactie) DEN HAAG Het feit dat de tweede fosfor-oven bij Hoechst in Vlissingen indertijd in bedrijf is ge steld zonder dat daar een hinder wetsvergunning voor was afgegeven, is volgens minister B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid niet van die importantie geweest, dat het convenant tussen het rijk, Zeeland en Vlissingen tot een vodje papier is gedegradeerd. Weliswaar moet volgens artikel 3 van dat convenant de vergunning aanwezig zijn voordat de fosfor- oven gaat proefdraaien, maar aldus minister Roolvink, aangezien Hoechst al een vergunning had voor de eerste oven, h-ad artikel 3 danig aan betekenis ingeboet. De minister deelt dat mede namens zijn collega's van Binnenlandse Zaken en Econo mische Zaken en de staatssecretaris van Justitie in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid dr. M. Imkamp (D'66). De bewindsman merkt nog op, dat de vergunning intussen is verleend en dat tegen die beslissing beroep is ingediend. (ADVERTENTIES) DAAR KONDEN WIJ NIET TEGENOPWERKEN. AI in de eerste week van de SOLA ELITE PANNEN aktie zijn er.meer dan 15.000 pannen ingeruild. Na de tweede week zaten al vele winkeliers totaal zonder voorraad. Wij draaien op volle toeren. Er wordt veel overgewerkt. Maar vóór eind februari kunnen we alle be stellingen niet afleveren. Daarom wordt de SOLA ELITE PANNEN INRUIL-AKTIE VERLENGD TOT 15 MAART A.S. Dus, als u nog wilt inruilen met 20 korting, doe het dan snel. Wij zullen alles in het werk stellen om de achterstand vlot weg te werken. DIREKTIE SOLA FABRIEK Luxe en huishoudelijke artikelen NOORDSTRAAT 18 AXEL, TEL. 1614 Fijnslijperij en handel in fijne staal waren Ganzepoortstraat 1, Goes Tel. 01100 - 8895 Geref. Kerken Vrijgemaakt 's-GRAVENHAGE. Bedankt voor Noordbergum KD. van Dijk te Ter- neuzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-BRUINISSE Het bericht inzake het faillissement van de n.v. Wema, een maatschappij die o.a. het restaurant De Grevelin gen te Bruinisse exploiteert heeft de veronderstelling doen postvatten dat de Grevelingen, gelegen aan de noordkant van de dam door de ge lijknamige zeearm, zou worden ge sloten. Het tegendeel is echter het geval. Sedert 21 december j.l. zijn de rela ties tussen de n.v. Bierbrouwerij Breda, die de voornaamste belang hebbende in De Grevelingen is, en de n.v. Wema verbroken. Exploi tant van het goedlopende bedrijf, dat in het voorjaar van 1966 werd geopend, is de heer F. H. van dei- Wolk, die tot 21 december j.l. be drijfsleider van het restaurant was: (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-BRUINISSE De Westduitse minister van verkeer, R. Leber zal maandag een kort bezoek aan Zeeland brengen. Tijdens een vlucht per helikopter boven het Deltagebied, zal hij om circa een uur landen bij het restau rant De Grevelingen te Bruinisse, waar hij de lunch zal gebruiken met de commissaris der koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen. In het gezelschap van de Westduitse minis ter bevindt zich o.a. de Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, de heer J. de Keyzer. De Westduitse minister van verkeer brengt maanda-g een werkbezoek aan ons land.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3