PA TIËNTEIWERENIGING OVER HARTZEGELPLAN: „De tijd van collectes is voorbij IN AMAZONEGEBIED Algemene Bank Nederland Grote omroepen voelen niet voor loskoppeling kijk geld-lidmaatschap Beschaving bedreigt leven van Indianen Een veilige spaarvorm met een hoge rente: rente thans llA - 7 f100,-per stuk Dramaturg David Koning omgekomen •>1 Hertog van Kent keert uit Ierland terug Drie soorten Aan toonder WETSVOORSTEL DRS. VISSER (D*66) binnenland Aanklacht Geen weerstand Calley: Verliezen van vijand altijd sterk overdreven looptijd 3 jaar, rente TA looptijd 4 jaar, rente TA% looptijd 5 jaar, rente TA% De ABN Kasobligaties luiden aan toonder en zijn voorzien van jaarcoupons. Vaste aflossings- en coupondag 1 mei ABN Kasobligaties verkrijgbaar bij alle kantoren van de JONGEREN KASSIES Rechtspositie van clubhuis- werkers slecht Man aangehouden na mishandeling zoon n DONDERDAG 25 FEBRUARI 1971 De grote vlekken geven aan waar de pijn bij agina pectoris begint: in het midden van de borst die pijn lijk samentrekt, gevolgd door pijn in de maag die de patiënt doet geloven dat de oorzaak een indigestie kan zijn vooral als hij kort tevoren heelt gegeten. De lijnen geven aan waar de pijn zich doet ge voelen: in schouders, armen, kin en rug. De percen tages geven de frequentie aan, waarmee de pijn zich in verschillende streken van het lichaam voordoet. De cijfers zijn verkregen bij het onderzoek van 658 gevallen van een infarct. ROTTERDAM/DEN HAAG „Het is een gewoon zegelplan als elk ander, maar het verschil is, dat van onze zegelactie honderd procent van de baten bestemd is voor het dienen van de volks gezondheid. En dat onze kosten zo laag zyn (tussen tien en vijftien procent), komt doordat ons doel niet commercieel is, waardoor allerlei mensen bereid zijn om dingen goedkoper voor ons te doen. Dat middenstandsorganisaties hun leden hebben afgeraden aan onze acties mee te doen, dat wijt ik voor een goed deel aan de anti-reclame, die met name de heer Kierkels, de directeur van de Hartstichting, heeft gemaakt." Aan het woord: de heer J. van der Putten, organisatie-adviseur te Rotterdam, ontwerper van het Hartzegelplan en gevolmachtigd bestuurslid van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging, voor wie de baten van de actie bestemd zijn. Waarom werd dit zegelplan op touw gezet? Van der Putten: „De tijd van de collectes is voorbij. Hoeveel moeite hebben allerlei or ganisaties niet om voor toch echt belangrijke dingen collectanten te vinden. j Bn hoeveel leveren die collectes nog op! De collecte is uit de tijd; daarom hebben we gezocht naar een moderne, zakelijke manier om geld bijeen te krijgen voor zo'n belangrijke zaak als de volksge zondheid. Onze Hartzegelaotie is echt niet zo moeilijk te verkopen. Het geld is voor een prima doel en het is zowel voor huisvrouw als winkelier heel aantrekkelijk". „Ik heb het plan een paar jaar geleden al aangeboden aan het Roode Kruis. Dit heeft het afgewe zen, omdat het meende er een hele acquisitie voor te moeten opbou wen, een hele administratieve toe stand. Maar dat technische gedoe heb ik juist op me genomen. Kijk, ik heb altijd chirur villen wor den, maar mijn vac r vond dat maar niks en stuurde me na de h.b.s. naar Delft Ik had geen zin om ingenieur te worden en omdat ik niks aan m'n studie deed, had hij z'n an >ord al gauw klaar: „Jongens ais jij moeten maar de handel in", zei hij. Ik werd organi satie-adviseur en dat heb ik altijd graag gedaan. Maar ik heb het nooit kunnen laten om daarnaast allerlei dingen te doen ten behoeve van de volksgezondheid. Vandaar ook zoiets als de opbouw van deze zegelaetie. Ik ben nu 53 en ik verdien als organisatie-deskundige een goede boterham, maar een zo iets als dit, daaraan heb ik gewoon m'n hart verpand, daar heb ik al m'n tijd voor over. Daar heb ik trouwens inmiddels al een halve ton in gestoken ook. En ik heb natuurlijk wei erg graag dat dat er weer uit komt". „Goed, het Roode Kruis. Ze zei den ook, bang te zijn, dat ze door zoiets als een zegelaetie aan sym pathie zouden inboeten. Lees maar, hier is het antwoord, van 11 maart 1968. Ik heb het daarna aan het Asthmafonds aangeboden. Men heeft mij in alle eerlijkheid geant woord, na een half jaar trouwens, dat ze niet eens tijd hadden om het plan te bekijken. Ik kreeg de spullen ongeopend terug op 25 au gustus 1969. Ja, u kunt dat alle maal inkijken. We hebben hele maal geen geheimen". „En toen kwam de Hartstichting. In januari I960 kreeg ik een uitno diging voor een gesprek over de zegelactie. En ziehier het antwoord van 21 maart 1969. Het lijkt erg veel op dat van het Roode Kruis, maar u moet dan ook wel beden ken, dat de voorzitter van het Roode Kruis tevens bestuurslid is van de Hartstichting. Ook zij zeg gen, geen mogelijkheden te hebben om een organisatie-apparaat op ,te bouwen en vooral vinden ze de actie een te vergaande vermen ging van charitatieve en commer ciële doeleinden om daaraan de naam van de Hartstichting te ver binden". „In de brief wordt ook gespro ken over een marketing-bureau, dat een onzerzoek zou hebben in gesteld, maar dat is een vreemde zaak. Men zei niet eens welk bu reau, men had mij niet eens te voren om toestemming gevraagd en dat bureau heeft zelfs noodt bij mij enige informatie ingewonnen. En in mijn werk heb ik als gouden stelregel dit toch wel geleerd: in formeer altijd eerst bij de bron. Maar goed, ook dat bureau (het bleek later De La Mar in Amster dam te zijn geweest) adviseerde op dezelfde gronden ook al afwij zend. Men zou de handen vol heb ben aan de opbouw van oontacten met vrijwilligers en men wilde die mensen niet ook nog eens belasten met acquisitie. Enfin, ik heb al gezegd: dat was telkens weer de belangrijkste misvatting". „Toen mijn plan was aangeno men door de Hartpaifciënitenvereni- ginig, kreeg men bij de Hartstich ting blijkbaar de schrik te pakken. Nou ja, dat kan, maar waarom men dan aain middenstandsorgani saties het advies gaat geven om op te passen met ons en vooral niet mee te doen.... Ik heb echt over wogen om een aanklacht bij de rechter in te dienen. Want dat werd toch te bont. Trouwens later, in een gesprek met een gevol machtigd bestuurslid van de Hart stichting, gaf men volmondig toe, dot de Hartstichting de boot had gemist door de zegelactie af te wijzen". „Natuurlijk ben ik begonnen met te proberen de besturen van middenstandsorganisaties te inte resseren voor het plan. Ik begon J.A. v.d. Putten: „Even wennen". met een kleine organisatie, circa 1600 leden, waarvan er nu ver schillenden meedoen. Maar hun bestuur schreef, dat er al zoveel zegeltjes waren, dat ze daarom hun leden zouden adviseren niet aan de actie mee te doen. Nou ja, toen wist ik het wel zo ongeveer. Ik ging afzonderlijke groepen win keliers benaderen en daar had ik altijd succes. Allicht, het plan is aantrekkelijk en solide en ik vind: men mag deze acties niet tegenwer ken. Trouwens, het plan zal slagen. Door de tegenwerking komt het allemaal wat langzamer van de grond, maar het slaat aan, beslist". Het overlegorgaan van de cen trale ondernemersorganisaties voor het midden- en klein bedrijf heeft zich overigens in zijn geheel gedis tantieerd van het plan. Mr. G. J. Leemreize, jurist van het Neder lands Katholiek Ondernemersver- bond in Den Haag, geeft ons des gevraagd de redenen op. Charitas en commercie worden door elkaar gehaald", zegt hij, „en dat zijn twee dingen die gemakke lijk met elkaar verward kunnen worden. Bovendien: men kan de middenstander wel overal voor op laten draaien, maar wij zijn nu eenmaal in de eerste plaats com mercieel. En waarom moet nu weer één bepaalde groep voor een dergelijke actie opdraaien? Het is ook nog een beperkt doel (hartpa tiënten). Het overlegorgaan noemt als eerste reden van zijn afwijzing, dat er roet de organisaties op geen enkele wijze overleg is geweest. Ook het overlegorgaan meent, dat de vermenging van commercie en charitas ongunstig kan zijn. Aan de ondernemer kan verweten wor den, dat hij deelneemt aan een charitatieve actie, die hem zelf geld opbrengt. Maar als hij niet meedoet, wordt hem dat weer ver weten. En een belangrijk argument is ook, dat de Hartstichting zich van deze actie gedistantieerd. Die organisatie van hartpatiënten en de Hartstichting zouden tot samen werking moeten komen". „Ach ja", aldus de heer Van der Putten, „men kende het plan niet en heeft het toen om twee redenen afgewezen: omdat men zich gepas seerd voelde nn omdat men be vooroordeelde informatie had ge kregen van de directeur van de Hartstichting. En het is voor de Hartstichting natuurlijk onaange naam dat de patiëntenvereniging met het plan is gaan strijken. Toch willen wij de Hartstichting beslist niet tegenwerken. Natuurlijk niet. Men kan trouwens zeggen: het is heel gezond dat twee clubs naast elkaar opereren. Niet voor niks kruipen Albert Heyn en De Gruy- bar dicht bij elkaar. We houden elkaar wakker en het publiek blijft doorlopend van ons horen". En dan: we hebben allebei het zelfde doel, maar de Hartstichting werkt meer op wetenschappelijk niveau, de patiëntenvereniging is er voor de meer directe noden en voor de wat hardere acties, die zo'n deftige stichting zich niet kan veroorloven. Hoewel, zelf ben ik ook niet zo'n voorstander van har de atcies. Ik geloof echt in dit zegelplan. Maar ja, in Nederland moet men nu eenmaal aan dit soort dingen wennen. Ze noemen het eerst onfatsoenlijk om op een za kelijke manier geld bijeen te bren gen voor een goed doel en als ze zien dat het lukt, hebben ze spijt er zelf niet mee begonnen te zijn. En dat het lukt, daarvan ben ik overtuigd". JAN HüSKEN (ADVERTENTIE) GENEVE (AFP) Het leven van de Indianen in het Amazonegebied wordt door de beschaving bedreigd. Men moet hen met alle middelen helpen, zich te handhaven, maar men moet tevens voorzichtig te werk gaan. Dit is de conclusie uit een rapport van 70 bladzijden, dat maandag in Genève door het inter nationale comité van het Rode Kruis is gepubliceerd. Het rapport is het resultaat van een onderzoek van drie maanden (15 mei tot 15 augustus 1970), dat onder auspiciën van het Rode Kruis is verricht door drie artsen (een Zweed, een Nederlander en een Duitser), een etnoloog (een Zwit ser) en een vertegenwoordiger van het Rode Kruis met medewerking BELFAST. Het eskader Britse pantserwagens onder bevel van de hertog van Kent, de neef van konin gin Elizabeth, zal na een verblijf van slechts drie weken bij de Britse troe pen in Noord-Ierland naar Engeland terugkeren, zo heeft een legerwoord- voerder meegedeeld. Deze zei dat dit, met het terugkeren van andere een heden mogelijk is geworden door de betrekkelijke rust die er in Noord- Ierland heerst. Veel waarnemers in Belfast menen echter dat de terugkeer van de een heid van de hertog samenhangt met vrees voor diens veiligheid. van de Braziliaanse autoriteiten. De commissie, die tot taak had de levensomstandigheden en de gezond heidstoestand van de Indianen vast te stellen, heeft 22.000 km afgelegd en twintig stammen in dertig dorpen bezocht, d.w.z. een derde van de Indiaanse bevolking van het Amazo negebied, dat naar schatting onge veer 50.000 a 70.000 mensen telt. Het rapport stelt vast, dat de kans op voortbestaan van een Indi aan, die uit zijn natuurlijke milieu is geraakt, vermindert. Het contact met de beschaving verzwakt zijn lichamelijk en geestelijk weer standsvermogen. Zijn bestaan wordt dan bedreigd door nieuwe ziekten waartegen hij geen weerstand kan bieden, ook door het nieuwe voed sel, nieuwe sociale en economische structuren en door het gebruik van vuurwapens. Opgemerkt wordt, dat het Amazonegebied reusachtige na tuurlijke hulpbronnen bevat en dus econ'omisch van groot belang is. FORT BENNING (Reuter) Luitenant William Calley, die in Fort Benning terechtstaat in verband met het bloedbad My Lai, heeft dinsdag het Amerikaanse leger er van be schuldigd, dat het de vijandelijke verliezen overdrijft. Zo was na het gebeurde in My Lai gemeld, dat zijn eenheid 250 communistische militai ren had gedood. Calley staat terecht op beschuldi ging van het neerschieten van 102 burgers, onder wie vrouwen en kin deren, op 16 maart 1968. Hij beroept zich op bevel van hogerhand. De luitenant zei dinsdag, dat het Amerikaanse lager soms koeien, varkens en honden meetelt, als het gaat om het vaststellen van de ver liezen van de tegenstander. Hij wist dat, als hij zelf acht man had verlo ren, het beter was te melden dat de tegenpartij tien doden had, ABN Kasobligaties (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De grote omroepen staan afwijzend tegenover de ontkoppeling van het lidmaatschap van een omroepvereniging en het betalen van een omroepbijdrage (luister- of kijkgeld). Het Tweede- Kamerlid drs. Visser heeft een wetsvoorstel ingediend om tot ontkop peling te komen. Een commissie van Kamerleden hield erover een hoorzitting. Nu is het nog zo dat alleen leden die een omroepbijdrage betalen, meetellen bij de verdeling van de zendtijd. Begin januari hadden de omroepverenigingen tussen de 10 pet (NCRV) en 20 pet (VPRO en TROS) ongeldige leden. Het voorstel-Visser betekent dat niet meer alleen de 3,5 miljoen kdjk- geldbetalers, hoofdzakelijk gezins hoofden, maar alle 13 miljoen Ne derlanders geldig omroeplid kunnen worden. VARA-bestuursleden wezen de Kamercommissie erop dat dit zal leiden tot grote versnippering vam de zendtijd. Het zou immers veel ge makkelijker worden om 15.000 leden bij elkaar te krijgen en een aspirant- omroep te beginnen. De VARA er kent overigens het gebrek in het huidige systeem, waardoor voor overige gezinsleden geen inspraak is in de omroep. KRO en NCRV zouden ongeveer dezelfde bezworen hebben tegen het plan-Visser, alleen VARA en VPRO waren op de hoorzitting aanwezig. Het NOS-bestuur heeft zijn stand punt nog niet klaar. Het kampt met een grote verscheidenheid van in zichten. JAN KASSIES. De VPRO wil het plan-Visser zo aanvullen dat alleen mensen vanaf 18 jaar omroeplid kunnen worden. Dan wordt voorkomen dat ouders zichzelf en al hun kinderen omroep lid maken, of zelfs namen van kennissen gebruiken om de eigen favoriete omroep te steunen. Door deze aanvulling houdt het voorstel- Visser de verdienste dat jongeren zelfstandig lid kunnen worden van hun eigen omroep, onafhankelijk van de omroep waar hun gezins hoofd lid van is. Volgens de VPRO zou het leden- potentieel volgens zijn voorstel ver groot worden van 3,5 miljoen (ge zinnen) tot ruim 7 miljoen (boven- 18-jarigen). De getalscriteria zouden binnen vier jaar geleidelijk moeten worden verdubbeld van 15 duizend tot 30 duizend voor een aspirant- omroep (Evangelische Omroep), 100 duizend tot 200 duizend voor een C omroep (VPRO en TROS), 250 dui zend tot 500 duizend voor een B omroep (nu geen) en 400 duizend tot 800 duizend voor een A-omroep (AVRO. KRO. NCRV, en VARA). Het kamerlid Vonhoff (VVD) maakte van de gelegenheid gebruik te wijzen op de zijns inziens al lang overleefde „clubstructuur met getal- fetisjisme" van ons omroepbestel. In een nationale omroep zouden alle groeperingen aan bod kunnen ko men zonder de kwalen van leden aantallen en reclame met program mabladen. Voorzitter J. Kassies vam 'de VPRO wees eveneens op de verou derde structuur. Het gezinslidmaat schap past volgens hem uitstekend in de tijd van de jarein twintig en dertig toen verschillende ideologi sche en religieuze groeperingen voor hun emancipatie streden en daar voor de ether probeerden te be machtigen om hun denkbeelden nog beter te kunnen uitdragen. Vandaag kiezen de mensen volgens de heer Kassies meer volgens het program ma-aanbod. De omroepstructuur moet daarom volgens de VPRO principieel op de helling. Faliekant fout vindt de heer Kas sies het dat, zoals steeds weer blijkt, de meeste nieuwe leden van een omroepvereniging niet 'zijn afge komen op de programma's maar op het programmablad, in feite niet meer dan de opgepoetste verpakking van de programmagegevens die voor alle omroepbladen dezelfde zijn. Als de materiële inhoud van de maat schappij niet meer overeenstemt met de formele, wettelijke struc tuur, onstaat een revolutionaire situ atie. Dat geldt ook voor de omroep, aldus de heer Kassies. UTRECHT (ANP) De vakorga nisaties van overheidspersoneel heb ben de werkgevers voorgesteld om te bestuderen, of per 1 januari 1972 een cao kan worden ingesteld voor de circa 2500 clubhuisleiders. De rechtspositieregeling van de werk nemers in het welzijnswerk is slecht, aldus de heer L. Geradts, bestuurder van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA). „Wanneer er inderdaad op grote schaal clubhuizen dicht zouden gaan dan ziet het er voor de betrokken werknemers niet best uit. Ze heb ben alleen maar de w.w. Er is geeh afvloeiingsregeling. Bovendien is er voor hen weinig uitzicht op ander werk,zei de heer Geradts. „Er bestaan geen wachtgeldregelingen en er is bovendien onvoldoende subsi die op de pensioenlasten". Een der oorzaken van deze slechte rechtspositie is volgens de vakbon den het feit, dat een aantal van de arbeidsvoorwaarden niet subsidiabel worden gesteld voor het rijk Verder wat het rijk in de toekomst wel en is CRM „nog altijd onduidelijk over niet gaat subsidiëren". (Van onze redactie bininenilaind). VLAARDINGEN Gistermorgen heeft de 54-jarige touwslager P. J. V. uit Vlaardingen zijn 18-jarige zoon met een bijl enkele slagen op het hoofd gegeven. Het slachtoffer is met ernstig schedelletsel naar het ziekenhuis gebracht. De vader dacht dat de zoon bij moeilijkheden tussen zijn ouders partij trok voor zijn moeder. Hij wond zich hierover op en gaf zijn zoon een afstraffing. De is aangehouden en ingesloten. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM Bij een verkeers ongeluk op de rijksweg Amersfoort- Amsterdam is het hoofd van de afde ling drama van de NCRV, de heer David Koning, woensdagmorgen om het lever gekomen. De medeinzitten- de van de door hem bestuurde auto, zijn secretaresse I. de Jong, werd ern stig gewond. De vijftigjarige David Koning was een van de begaafdste medëwerkers van de NederlandseOmroep. Hij oogstte grote successen met televisie reeksen als „De kleine zielen" naar de roman van Louis Couperus en do thans lopende serie „De kleine waar heid" naar de boeken van Jan Mens. Zijn journalistieke carrière zette hij nog steeds voort als toneelcriticus van een weekblad. David Koning begon zijn loopbaan in de illegaliteit bij het Haarlemse blad De Patriot, waarvan hij waarne mend hoofdredacteur was. In 1948 trad hij in dienst van Haarlems Dag blad/Oprechte Haarlemsche Courant. Tien jaar werkte hij daar als kunst redacteur, waarbij hij zich zowel in toneel- als balletkringen een grote reputatie verwierf. Hij schreef twee boeken over balletkunst en vertaalde tal van toneelstukken uit het Spaans, Frans en Engels, alsmede een roman van Hemingway, allemaal proeven van zijn onvoorstelbare werkkracht. Nadat hij in 1959 bij de NCRV-te- levisie de dramaturgische produkties ging leiden ontwikkelde hij een grote activiteit in de artistieke, maar ook in de personele sectoren van de Ne derlandse omroep. Zo was hij voorzit ter van de werkgroep drama van de NOS, in welke functie hij ook de in ternationale samenwerking op dra maturgisch gebied stimuleerde, onder meer door de uitwisseling van regis- Zijn plotselinge dood heeft in Hil versum verslagenheid gewekt.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 15