STROPERS GROOTSTE GROEP WAPENBEZITTERS Weinig kansen op akkoord I )e$re|yü D'66 moet in oppositie zichzelf blijven M Praag laat Amerikaanse student gaan Tussen progressief trio en KYP, AR en GHU Reorganisatie leidde tot intensievere opsporing vuurwapens Engeland wil af van bijzondere status Gemenebest-burgers Strijd in Laos spitst zich toe Polak tegen uitbreiding publicatieplicht van besloten vennootschappen binnenland buitenland èooirnen«aar J Program van oppositie Heet hangijzer -i TEGENSTANDERS SAMENWERKING: „Rangers" moeten terug Leider joodse defensieliga uit België uitgewezen Werktijdverkorting bij Ford - Nederland DONDERDAG 25 FEBRUARI 1971 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De reorganisatie in september vorig jaar van de op sporingsdienst van vuurwapens heeft geleid tot een aanzienlijke verbetering van de communicatie en een effectievere werkmethode. Dit is de indruk op het minsterie van Justitie, die wordt bevestigd door ongeveer de helft van de officieren van justitie, die in Nederland speci aal zijn belast met vuurwapenzaken. In Alkmaar, Arnhem, Assen, Den Bosch en Rotterdam heeft men voorts de indruk, dat er inderdaad meer wapens dan vroeger worden opgespoord. In het algemeen maken de officieren echter het voorbehoud dat vergelijkingsmateriaal hiervoor ontbreekt, en er dus op dit punt geen zekerheid bestaat. In totaal 1.176 vuurwapens en 55.224 stuks munitie werden in be slag genomen in de eerste drie maanden na de invoering van de reorganisatie (oktober, november, december). De buit in het hele jaar bedroeg circa 2800 wapens. In het laatste kwartaal van 1970 wer den 1.012 mensen verdacht van overtreding van de vuurwapenwet. De grootste groep wapenbezitters vormden de stropers (268). De grootste categorie van in beslag ge nomen wapens was die van de jachtgeweren: 293 flobertgeweren en vuurbuksen, 176 hageljachtgeweren. Andere groepen, waarbij wapens werden aangetroffen waren illegale handelaars (34) en souteneurs (27). Behalve deze groepen zijn er meer categorieën waarin de politie de verdachten van wapenbezit heeft in gedeeld. Het ministerie van justitie wil deze groepen echter niet bekend maken, omdat het geen verband wil leggen tussen het behoren tot zo een groep en het bezitten van wapens. De meeste wapens werden gevon den in de drie zuidelijke regio's Eindhoven, Maastricht en Venlo, en de regio's rond drie grote steden, Arnhem, Amsterdam en Rotterdam. De vangsten bedroegen voor deze gebieden achtereenvolgens 178, 130. 102, 159, 119 en 106 wapens. Bijna gelijk aan de hoevelheid jachtwapens is overigens de buit aan voor het schieten op mensen gemaakte wapens. Er werden 129 militaire geweren, 158 pistolen. 108 revolvers en 63 automatische vuur wapens in beslag genomen. Telt men hierbij de 30 verboden lucht drukwapens, 7 ballpointpistolen en twee zelfgemaakte revolvers, dan zijn de jachtwapens zelfs in de min derheid. Er werden voorts 127 gas- alarm) pistolen en revolvers ge vonden, 71 startpistolen en 12 licht signaalpistolen. De opbrengst van het laatste kwartaal van vorig jaar wordt gecompleteerd door 124 gra naten, springmiddelen, spuitbussen en dergelijke. De in september doorgevoerde re organisatie hield onder meer in dat aan de politiekorpsen in het land werd gevraagd een aantal recher cheurs speciaal voor de opsporing van illegaal vuurwapenbezit vrij te maken. Een andere maatregel, die vorig jaar werd genomen om het illegale wapenbezit te bestrijden, was de verzwaring van de vuurwa penwet in juli 1970. Alle overtredin gen in die wet werden sindsdien aangemerkt als misdrijven en bo vendien werden de straffen ver zwaard. DRIE oppositiepartijen PvdA, D'66 en PPR hebben elkaar gevonden op een gezamenlijk program. Al thans aan de top. Aanstaande zater dag congresseert D'66 en dan zal blijken of die partij als geheel be reid is met de PvdA en de PPR als progressieve concentratie aan de ko mende stembusstrijd deel te nemen. Van de achterban van PvdA en PPR worden terzake geen moeilijkheden verwacht. Vanwege het D'66-congres is het program van de linkse oppositie wat haastig in elkaar getimmerd. Daardoor is een aantal belangrijke zaken niet helemaal uit de verf ge komen. Hoe denkt men bijvoor beeld een paar honderd miljoen op de defensie te kunnen bezuinigen zonder afbreuk te doen aan NAVO- verplichtingen? De hele financie ringsparagraaf dient trouwens nog nader uitgewerkt te worden. Maar dat kan eerst gebeuren als minister Witteveen zijn kasboek eindelijk ter inzage geeft. Het program van de linkse con centratie (in oprichting) sluit in gro te lijnen aan bij de inzichten van de vakbeweging. Het vraagt van de kiezers een vrijwillige beperking van het individuele besteedbare in komen ten behoeve van algemene voorzieningen, ten behoeve ook van groepen als bejaarden, die nog onvoldoende in de welvaart delen. Er is moed voor nodig om dit te durven vragen. Zeker nu het sprookje van de bezuinigingsmoge lijkheden door velen blijkbaar zo grif geloofd wordt. Natuurlijk kan er bezuinigd worden maar niet dus danig dat èn iedereen aanzienlijk meer geld in het eigen handje krijgt èn de gemeenschapsvoorzieningen op het peil gehandhaafd kunnen worden, dat nodig is om ons land leefbaar te houden. De sociaal-economische paragra fen van dit program sluiten aar dig aan bij het program-Steenkamp (KVP). Ook al is dat door de confes sionele partijen wat verwaterd, de inzichten over en weer inzake wel vaartsverdeling zijn zeker niet on overbrugbaar. De confessionele par tijen en de oppositie staan wel lijn recht tegenover elkaar ten aanzien van staatkundige hervormingen en het hete hangijzer van de abortus. PvdA, D'66 en PPR willen invoe ring van een beperkt districtenstelsel en rechtstreekse verkiezing van een kabinetsformateur. De confessionele partijen (en de VVD) wijzen dit af. Zij kunnen, zij mogen ook niet ak koord gaan met een legalisatie van de abortus, zoals nu door de linkse concentratie wordt voorgesteld. KVP, AR en CHU achten abortus alleen aanvaardbaar bij hoge uitzondering, namelijk als het lichamelijk en gees telijk welzijn van de vrouw ernstig bedreigd wordt. De abortuskwestie waarover ook in christelijke kring de discussie nog gaande is zou wel eens een belangrijke rol kunnen gaan spelen in de verkiezingsstrijd. Als de Neder landse bisschoppen, zoals in de be doeling lag, dezer dagen een uit spraak doen over de abortus, zullen zij, naar mag worden aangenomen niet hun fiat geven aan het legali seren van de abortus. Zo een uit spraak zal ongetwijfeld van invloed zijn op het stemgedrag van de NKV- aanhang en juist daarop heeft de linkse concentratie haar hoop geves tigd. (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Sinds dinsdag is er van blokvorming in de Nederlandse politiek sprake. Tegenover het blok van drie gro te confessionele partijen staat nu een blok van PvdA, D '66 en PPR. Het gemeenschappelijk urgeutieprogram van de confes sionelen heeft een tegenhanger gekregen in het ontwerp-rege- ringsprogram van de progressieven. Dit laatste program zal worden voorgelegd aan KVP, AR en CHU met de vraag, of zij op basis daarvan aan een vooruitstrevend rege ringsbeleid willen meedoen. Deze man zit eenzaam tussen de puinhopen van zijn huis een boter ham te eten, na de wervelstorm die in Selmer (VS) een spoor van ver nieling achterliet. Het antwoord van de confessionele partijen laat zich vermoeden: zij zul len voor de eer bedanken en alleen de verkiezingen ingaan. Tenzij de verkiezingen grote verschuivingen te zien geven, moeten zij opnieuw wel met de VVD als partners voor de re geringssamenwerking in zee. Ook als het alternatieve regerings program de steun krijgt van de ach terban bij PvdA, D '66 en PPR blij ven deze partijen met hun eigen pro gram werken. Hoofdzaak voor de drie partijen is dat zij aan de kiezers een alternatief kunnen bieden voor de politiek van het confessionele blok. De samenstellers van het gemeen schappelijk program van PvdA, D '66 en PPR zijn over hun geesteskind dik tevreden. Een voortreffelijk program, zegt PPR-voorzitter Tonnaer. „Een fijn ontwerp", vindt democraat Van Mierlo. En ook Den Uyl glundert te vreden. Ten opzichte van elkaar hebben de drie partijen duidelijk concessies moeten doen. De PvdA moest wat water in de rode wijn doen, als het gaat om de grondpolïtiek, de kinder bijslag, de nationale gezondheidszorg, de wegenbouw en de ontwikkelings hulp. De PPR stelde zich op haar congres niet zo voorzichtig tegenover de Navo op. Ze legt ook veel meer de nadruk op de solidariteit tegenover de ont wikkelingslanden en verdrukten in de wereld. Mr. v. Mierlo heeft wel ge lijk, als hij stelt dat toon en opzet van het uitvoerige beleidsplan van D '66 in dit gemeenschappelijk re- geerplan doorklinken. Op sommige plaatsen lijkt het of alleen Van Mier lo aan het woord is. Vondeling en Tonnaer erkennen het „geven en ne men", maar ook zij vinden dat veel van het eigene in het gemeenschap pelijk program is terug te vinden. Opmerkelijk zijn enkele overeen komsten met het ontwerp-actiepro- gram van de drie vakcentrales. Dit ontwerp biedt de leden keuzemoge lijkheden. De verst gaande keuzemo gelijkheid heeft nauwe raakvlakken met het program van PvdA, D '66 en PPR. Evenals het ontwerp-program van de vakcentrales gaat het progressie ve regeerprogram uit van een stijging van de belastingdruk met 0,6 percent per jaar. Ook de vakcentrales willen bij een uitbreiding van de collec tieve voorzieningen de stijging van het „netto" loon beperkt houden 2,3 tot 2,8 percent per jaar. Het alter natieve regeringsprogram gaat uit van een stijging van het vrij beschik bare loon van 2 tot 2,5 percent per jaar. PvdA-voorzitter Vondeling vond dat de vakbonden moeten meewerken door de looneisen hierop af te stem men. Om daartoe te komen hopen de progressieven „een vertrouwensbasis met de vakbeweging op te bouwen". Tussen het ontwerp-program van de progressieve concentratie en het confessionele blok zijn duidelijke ver schillen; de progressieven willen de belastingdruk in de vermogenssfeer meer verzwaren. Zij wensen grotere prioriteit voor de woningbouw en het milieubeheer in de stijging van de uitgaven. De defensie-uitgaven die nen te worden verlaagd. Institutionele beleggers moeten verplicht worden geld in de woningbouw te pompen. Vastgehouden wordt aan de verkie zing van ambtsdragers door de bur gers. LONDEN (DPA). Burgers uit Gemenebest-landen, die naar Enge land emigreren, zullen in de toekomst geen bijzondere status meer genieten en dezelfde behandeling krijgen als andere buitenlanders. Dat is de kern van de nieuwe emigratiewet, die de conservatieve regering aan het par lement heeft voorgelegd. Als het wetsontwerp wordt aange nomen zullen ook inwoners van het Gemenebest voortaan eerst een ar beidsvergunning moeten bezitten voor ze in Engeland worden toege laten. Tevens zijn ze dan verplicht zich bij de politie te laten registreren. Het confessionele program gaat ten aanzien van de ontwikkelings hulp iets verder. In het progressieve program wordt gesteld dat zwangerschapsonderbre king bezien moet worden „als iedere medische ingreep". Dit program wil ook dat meer werk wordt gemaakt van een bevolkingspolitiek en van stimulering van de voorlichting over geboortenregeling. Maar oppositieleider Den Uyl ziet ten aanzien van het confessionele program niet bij voorbaat „onover brugbare verschillen". Duidelijk is dat ook in een eventueel gesprek met de grote confessionele partijen on derhandeld kan warden over „wat per se niet hoeft". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Op het congres van D'66 zaterdag in Amsterdam zal wel de samenwerking van deze partij met PvdA en PPR onderwerp van felle discussie zijn. Uitgangspunt voor die discussies vormen vijf ont- werp-resoluties, waarin voor- en te genstanders van de samenwerking naar de gunst van het congres din gen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON. Ook gisteren hebben Amerikaanse bommenwerpers weer aanvallen uitgevoerd op doelen in Noord-Vietnam. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder in Saigon wer den raket-stellingen ten noorden van de gedemilitariseerde zone gebom bardeerd. In Noord-Laos zijn de aanvallen van de Pathet Lao en de Noordviet- namezen op Sam Thong, het hoofd kwartier van de regeringstroepen van generaal Van Pao, en op leger posten ten noordwesten van de ko ninklijke residentie Loeang Prabang voortgezet. Aangenomen wordt dat het offensief niet tegen de stad zelf, maar tegen een nabijgelegen vlieg veld is gericht. In Vientiane is mee gedeeld dat-nieuwe Noordvietnamese infiltraties zijn waargenomen in de richting van de weg VientianeLoe ang Prabang. De Pathet Lao heeft woensdag een communiqué uitgegeven, waarin staat dat de Zuidvietnamese opmars in Laos tot staan is gebracht. In Zuid- vietnam zijn berichten van het front in Laos ontvangen, waaruit blijkt dat een bataljon „Ramgers" zich na he vige gevechten in Laos op Zuidviet- namees grondgebied heeft moeten te rugtrekken. De acht resterende ba taljons hebben zich hergegroepeerd om hun definitieve stellingen te con solideren. Het verst gaat de motie van de Hagenaar Fiege en de heer Brand uit Naarden. Zij stellen het congres voor dat het voorgestelde samenwerkings verband wordt verworpen, dat D'66 zich geheel zelfstandig aan de kie zers zal blijven presenteren en dat D'66 bereid is tot verwezenlijking van zijn beleidsplan een eenmalig re geerakkoord te sluiten. Een grote groep leden (afdelingen Amsterdam, Oegstgeest, Eindhoven) onder leiding van oud-voorzitter Van Lookeren Campagne vraagt in een ontwerp-resolutie het beleid van het hoofdbestuur te onderschrijven. De ze groep wil het hoofdbestuur opdra gen in de verdere besprekingen met PvdA en PPR te komen tot een ma ximale inbreng van de eigen uit gangspunten. De afdeling Naarden daarentegen meent dat een stembusakkoord op dit moment door de kiezers niet zal wor den begrepen. Zij wil dat D'66 zich onmiddellijk zal losmaken van de „verloving" met de PvdA en zich af hankelijk zal blijven opstellen. In een vierde ontwerp-resolutie wil de heer A. R. van der Burg wel een regeerakkoord met de PvdA en PPR, maar tegelijk zou D'66 zich een eigen standpunt moeten voorbehou den. Een regeerakkoord zou niet moe ten betekenen: samenwerken in de oppositie. Een soortgelijk geluid staat in het voorstel, ingediend door de echtparen Van der KaadenBoogert en WesselTuinstra. Het bestuur van D'66 rekent erop dat het congres in ruime mate steun zal geven aan het plan tot samen werking met PvdA en PPR. „Ik hoop dat het congres de eigen identiteit van D'66 in het gemeenschappelijk program terug vindt", zei voorzitter Beekmans. En fractievoorzitter Van Mierlo voegde daaraan toe: „Het is een fijn program". De opzet en de toon van ons beleidsplan klinken er in door." EEN REBELLENGROEPERING, die zich het „Onafhankelijkheidsleger van Kachin" noemt, heeft in het noorden van Birma een aanslag ge pleegd op een personentrein. Min stens 16 personen kwamen hierbij om het leven. GISTERMIDDAG hebben circa 60 Amsterdamse kinderen een optocht gehouden door de hoofdstad om te pleiten voor meer subsidie voor het buurthuiswerk. DE POLITIE van Almelo heeft in een onbewoonbaar verklaarde wo ning 300 gram marihuana en een col lectie waterpijpen, flesjes en slange tjes in beslag genomen. De tw.ee be woners van het pand zijn gearres teerd. (Van onz eredactie buitenland) BRUSSEL De leider van de liga voor de verdediging der joden in de Verenigde Staten, de Newyorkse rab bijn Meier Kahane, wordt uit België uitgewezen. Kahane, die woensdag ochtend het joodse wereldcongres had willen toespreken omdat hij zich niet kon verenigen met „de autoritire lei ding van dit congres", werd niet toe gelaten in het Brusselse congressen- paleis, waar het congres wordt ge houden. Enige ogenblikken later werd hij door Belgische veiligheidsagenten aangehouden. Tijdens zijn verhoor bleef de rab bijn erop staan dat hij tot het con gres zou worden toegelaten om daar het woord te kunnen voeren. Volgens een officieel communiqué werd de Belgische minister van justitie Vranckx, daardoor „verplicht de Newyorkse rabbijn tijdelijk uit Bel gië te wijzen". De Amerikaanse hoogleraar H. J. Morgenthau heeft gisteren op de we reldconferentie gesteld dat het uit oefenen van druk op de Sovjetrussi- sche regering thans het enige middel moet worden geacht om tot verbete ring van het lot van de Russische jo den te komen. Prof. Morgenthau wees geweldda dige acties van de joden in de Sovjet- Unie af. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Polak (Justitie) staat afwijzend tegenover een voorstel van het Kamerlid Boer- tien (ARP) om de publicatieplicht voor besloten vennootschappen uit te breiden. Dit bleek gistermiddag bij de behandeling van een aantal wets ontwerpen tot wijziging van het ven nootschapsrecht. De heer Boertien wil dat besloten vennootschappen evenals naamloze vennootschappen hun balans en winst- en verliesrekening binnen acht dagen ter inzage leggen bij het han delsregister. Hij diende zijn voorstel in in de vorm van een amendement op het wetsontwerp tot invoering van de besloten vennootschap. Minister Polak deelde in de Tweede Kamer mee dat de publicatie in hoofdzaak geschiedt ter wille van de crediteuren en dat deze meestal geen juist beeld geeft van het financiële beleid van een onderneming. Voorts voerde hij als bezwaar aan dat indien het amendement van de heer Boer tien zou worden aangenomen er con- currentiemoeüijkheden zouden kun nen ontstaan met de EEG-partners. In de omringende landen is men met de verplichting tot verstrekkende pu blicatie van de winst- en verliesreke ning voor besloten vennootschappen nog niet zover, zo meende de minis ter. De KVP, VVD en CHU schaarden zich achter het standpunt van de mi nister. 15 Met toch wel enig heimwee naar Bram Zn, naar liefde en poen en wereldcup en bloemetjes in knoops gaten heb ik me al weer lang en breed in het wereldgebeuren ge stort. En daar is inmiddels wat ge beurd, hoor! Minister-president Piet de Jongs ster blijkt als een komeet te rijzen aan het vaderlandse politieke firma ment. En het eigenaardige is dat met dezelfde snelheid die van Luns is ge daald. Vrienden, om niet te zeggen, kame raden, onze conclusie is deze: het tij is gunstig voor de kleine man. Zou je overigens niet zeggen als je de loon- en prijsspiraal beziet. Hebt u ook gelezen of gehoord dat een heleboel mensen denken dat ze er met die loonstijgingen helemaal niet op vooruit gaan en zelfs achteruit? Wat heeft de winkelende huis vrouw er dan nog voor boodschap aan? Niet zo beste cijfers: Unilevertraan. Den Uyl valt im goeie Aarden bij Van Mierlo (en dat is prettig als va dertje Drees je bijna te Vondeling heeft gelegd). PvdA—D'66—PPR: linker-drielinks. drieling-drie- Zo'n valse volksteller vind ik hele maal geen probleem: je plakt gewoon een valse snor op. Kent u het nieuwe spelletje van DS'70? Dat is: Mens (B)erger je niet. Lijsttrekker van een onbekend merk: NietoVeringaanzitten! En dan het buitenland, ook al van- alles gebeurd: Japan wordt weer het land van de reizende Zon. Hirohito—Darohito (pro en contra). Indo-China: een muis met een enorme Laossestaart. Nixon: dat overdragen van de oor log aan de Zuidvietnamezen moet je overdrachtelijk zien. Laat ik gisteren nou in mijn favo riete park wandelen en daar in een flits acht witte gedaanten zien weg vluchten op levensgrote kamelen Ze zongen niet en ze dronken niet en ze hadden zo'n verdriet En dan mijn slotstelling: de enige val waar een echte boer inloopt, is carnaval. Waarvan acte tot over 359 dagen. Gegroet. MERIJN. AMSTERDAM (ANP). Ford Ne derland gaat tot nader order over tot een werktijdverkorting in de pro- duktie-afdelingen. Ford Nederland verwacht vooralsnog, dat de werk tijdverkorting van niet te lange duur zal zijn. Het betreft 400 personeelsle den die in diverse ploegen ieder een dag per week werken. (ADVERTENTIE) Scenotyp bestaat nog maar 23 jaar. Dat is nog geen feest waard, dat komt over twee jaar wel. Wij hebben in die tijd veel zien veranderen, maar één dingis gebleven: onze ervaring! En van die ervaring kunt u profijt trekken!. Wij beloven geen hippe kantoorjob, maar wel een prettige kan toorbaan, waar uw ervaring en werk kracht op prijs worden gesteld. Komt u eens praten - uiteraard zonder enige verplichting! Stenotyp, hét adres waar men weet dat alleen uitzenden niet veel is, maar dat het gaat om de inzet van de juiste mensen. BREDA Joris Helleputtestraat 15 Tel. 01600-48516 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De 28-jarige Ame rikaanse student Frederick Eidlin is gisteren in Praag vrijgelaten. Twee maanden geleden was hij tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van ondermijnende ac tiviteiten door zijn werkzaamheden voor de Amerikaanse zender „Radio Vrij Europa" in Miinchen. Hij wilde niet in beroep gaan tegen zijn von nis maar verzocht wel om uitwijzing. Eidlin werd, zonder dat er van te voren iets was meegedeeld, op het vliegtuig naar Amsterdam gezet met een kaartje voor New York. Hij ver klaarde te zijn vrijgelaten op grond van artikel 372 van het Tsjechische wetboek van strafvordering. Dit voorziet in voorlopige invrijheidstel ling, gevolgd door uitwijzing, op voorwaarde dat de gestrafte, mocht hij het land weer binnenkomen, als nog zijn straf moet uitzitten. Gedurende zijn gevangenschap mochten de leden van de Amerikaan se ambassade hem van tijd tot tijd bezoeken. Eidlin deelde zijn cel met drie Tsjechen. De Amerikaan werkte van augustus 1968 tot november 1969 voor „Radio Vrij Europa" in Miin chen. Eidlin ontkent dat dit werk een strafbaar feit zou kunnen vormen in Tsjecho-Slowakije. Hij geeft toe dat „Radio Vrij Europa" niet geliefd is bij de autoriteiten in Oost-Europa, maar voegt hieraan toe dat verschei dene oud-medewerkers van de om roep meermalen ongehinderd reizen hebben kunnen maken door Oost- Europa. Eidlin was bij de omroep gaan wer ken omdat daar de beste archieven voorhanden waren op het terrein van de Oosteuropese politiek, wat zijn specialisatie is. Op 22 juli van het vorig jaar was hij als gewoon toerist naar Tsjecho-Slowakije ge gaan, maar werd reeds na 4 dagen gearresteerd en overgebracht naar de gevangenis te Praag. Eidlin zal waarschijnlijk zo snel mogelijk zijn studie in de politicolo gie aan de universiteit van Toronto hervatten.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 13