Wilsons troetelkind kwam er toch ondanks besnoeiing van begroting van de conservatieve regering Hoofdkwartier Enorm succes Credit points Niet duur Model Het hoofdkwartier van de open universiteitis gevestigd in Walton Hall" op een uitgestrekt landgoed te Walton hij Bletcliley in het graaf schap Buckinghamshire. De oude gehouwen (links) bleken niet vol doende te zijn om het administratief centrum en het onderwijzendperso neel te huisvesten. Daarom verrezen nieuwe gehouwen uit de grond (rechts), nog voor dat de conserva tieve regering het mes kon zetten in dit doeltreffende onderwijsprogram ma van ex-premier Wilsón. (Van onze correspondent) LONDEN In 1963 kreeg Labourleider Harold Wilson een „visioen" dat ongetwijfeld geinspireerd werd door wat hij in de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie gezien had. Hoger onderwijs dat via radio en televisie gegeven werd, was volgens hem het eenvoudigste, goedkoopste en meest doeltreffende middel om mensen, die geen universitaire opleiding genoten hadden, een kans te geven om een academische graad te be halen. In oktober 1963 legde Wilson bij wijze van spreken de eerste steen. Op een conferentie van partij-, vakbonds- en co- operatieve afgevaardigden in Glasgow stelde hij de stichting van een „universiteit van de ether" met een „dynamisch pro gramma" voor om aan honderdduizenden Britten thuis univer sitair onderricht te geven. Enkele maanden later begon in Groot-Brittannië de verkiezings strijd. Wilson had de mond vol over technologie, dynamisme en universitair onderwijs dat de gewone man een „tweede kans" zou schenken. Op die manier zou het „verborgen talent" opgegraven worden. Deze technologische filosofie en het plan om een „univer siteit van de ether" op te richten, werden een belangrijk onderdeel van Labours verkiezingsprogramma. Wilson twijfelde er nadien geen ogenblik aan, dat hij zijn overwinning mede aan het „visioen" over een elektronische volkshogeschool te danken had. De „Universiteit van de ether" kinghamshke, werd als hoofdkwar- was een van de weinige verkie- tier iitgekozen. zingsbeloften waarvoor Labour zich Toen de socialistische partij haar loiter hardnekkig inspande om de verkiezingsnederlaag van 1970 leed, uitvoering ervan mogelijk te maken, was voor de open universiteit al een Het plan werd uitgewerkt en aange- massa personeel aangeworven en past aan die realiteit. De benaming veel\geld uitgegeven. In de schaduw „universiteit van de ether" bleek v.an Walton Hall werd druk bdjge- geen goede keuze te zijn, omdat de bouwd. nieuwe hogeschool ook correspon- dentiecuxsussen zou geven en haar studenten regelmatig bij elkaar ging roepen om studiegroepen te vormen en lezingen te houden. Uiteindelijk werd het de „open universiteit", kortweg de „open". °P de vooravond van de verkie zingen had de socialistische minister Het was een gedurfd experiment, van onderwijs, Edward Short, de Ondanks de tegenkanting overleefde nodige fondsen toegekend voor het het allerlei politieke moeilijkheden eerste academische jaar van de en bezuinigingen, die vooral na de nieuwe universiteit. Het was op devaluatie van hét pond sterling een grond van contractuele verpiichitiin- bijzondere ernstig karakter hadden, gen, dart de nieuwe conservatieve In mei 1969 werd de „open", officieel regering Wilsons troetelkind besloot tot stand gebracht als autonome te sparen. Ten titel van bezuiniging universiteit. Ze kreeg een konink- verlaagde zij de begroting van de lijk handvest, een titulair hoofd, „open" echter toch met 1 miljoen Lord Crowther, eri een administra- pond. In conservatieve kringen tief hoofd, dr. Walter Perry. „Wal- wordt nog steeds gezegd, dat Heath's ton Hall", een groot gebouw op een eeste „kanselier van de schat- uitgestrekt domein te Walton bij kist", wijlen Iain Macleod, de mieu- Bletehley, in het graafschap Buc- we universiteit spoedig definitief opgeruimd zou hebben, ails hij in leven gebleven was. Vorige zomer trachtte de conser vatieve regering de „open" te dwin gen haar oorspronkelijke doel te wijzigen door niet enkel volwasse nen, maar ook 18-jarigen die de middelbare school verlaten, als stu denten te aanvaarden. Alleen na dergelijke wijziging zou de „open" bestaanszekerheid krijgen. Boven het broze experiment werd een zwaard van Damocles opgehangen. Geen wonder, dat dr. Perry's ge zondheid er onder leed. Begin janu ari van dit jaar was hij te ziek om zijn studenten via de televisie wel kom te heten. De tegenstand van sommige politi ci, een deel van de pers en andere universiteiten belette echter niet, dat de „open" onmiddellijk een enorm succes oogstte onder de be volking. De inschrijvingen voor het eerste academische jaar werden op 4 augustus 1970 afgesloten. Tegen die datum had de universiteit 42.821 aanvragen ontvangen. Slechts 25.000 daarvan konden in aanmerking ge nomen worden. De uitverkoren stu denten mochten een keuze doen tus sen vier basiscursussen: wiskunde, natuurwetenschappen, kunst en soci ale wetenschappen, die dit jaar op het programma staan. Tijdens de komende jaren zullen tevens cursus sen van een meer technische aard en bestemd voor gediplomeerden of specialisten geprogrammeerd wor den. De leeftijd vam de 25.000 studen ten schommelt tussen 21 en 65 jaar. In tegenstelling mat wait Labourlei der Wilson er aanvankelijk van ver wachtte, bestaa slechts vijf pro cent van de ingeschreven eerste jaarsstudenten uit arbeiders. Onder wijzers en onderwijzeressen vormen het grootste percentage (43.3 pro cent). Daarna volgen huisvrouwen, ambtenaren, kleine en grote bedien den en kunstenaars. Een jaar studie aan de open uni versiteit betekent gedurende 36 we ken ten minste 10 uur per week studeren. Studenten met voldoende doorzettingsvermogen en volharding TWEEDE KANS VOOR GEWONE t MAN MET OPEN UNIVERSITEIT Voor een garantie van slechts 10 pond krijgen de 700 studenten, die de cursus natuurwetenschappen volgen, een „science kit" thuis bezorgd. Dit pakket met hulpmiddelen voor laboratoriumonderzoek kost in de handel 100 pond, maar de „open universiteithoeft er slechts 70 pond voor le betalen. Hierboven ziet u een deel van een dergelijke uitrusting. kunnen uiteindelijk een baccalaure aat behalen. De „open" maakt hier voor gebruik van het Amerikaanse „credif-systeem. Na afloop van ie der studiejaar leggen de studenten een exiamen af. Wie met lof slaagt, krijgt een „credit". Voor het bac- calacuraat heb je zes „credits" no dig. Studenten die over voldoende vrije tijd beschikken, kunnen twee cursussen per jaar volgen en als zij honderd procent slagen hun baccalaureaat in drie jaar bemachti gen. Om aan de open universiteit te studeren, behoeft men geen mid delbaar anderwijs genoten te heb ben. Wie echter bij zijn inschrijving over bepaalde diploma's beschikt, kan deze als „credits" laten aante kenen en zijn baccalaureaat dus vlugger behalen. De studenten krij gen op vier verschillende manieren onderricht: door middel van maan delijkse correspondentie-cursussen, die hen toegestuurd worden, wpke- gen van de BBC, regelmatige bij eenkomsten met professoren, raad gevers en andere studenten in hun plaatselijk studiecentrum (het land zal weldra 250 centra van die aard tellen), en door in de loop van hun zgn. basisjaren (alle studenten moe ten twee eerstejaarscursussen vande vier basisleergangen volgen) de les sen aan een zomerschool bij te wo nen. De studenten, kunnen hun studies over zoveel jaren spreiden als zij zelf verkiezen. Een baccalaureaat kost tan minste 140 pond, maar in ieder geval niet meer dan 170 en ook deze uitgaven worden ruim ge spreid. De zomerscholen vragen 25 pond voor één en 30 pond voor twee weken verblijf en onderricht. Iedere student, die de basiscursus natuur wetenschappen volgt, krijgt een „science kit" val reageerbuisjes en andere hulpmiddelen voor laborato riumonderzoek thuis bezorgd. De liandelsprijs van dergelijke uitrus ting bedraagt 100 pond. De univer siteit heeft er 70 pond voor betaald en vraagt aan iedere student een garantie van slechts 10 pond. In de loop van het jaar leggen de studenten allerlei schriftelijke proe ven af, waarvan sommigen door computers en andere door professo ren beoordeeld worden. In tegenstel ling met wat men aanvankelijk ver wachtte, nemen de radio- en televi sie-uitzendingen slechts een klein deel van de voorziene tijd in beslag. leerstof, het schriftelijk beantwoor den van vragen en het doen van proeven. De open universiteit wordt door zijn voorstanders „een groot nieuw opvoedkundig begrip" en „een grandioos project" genoemd. Ze heeft echter enorm veel tegenstan ders, vooral onder de Conservatie ven, die het idee vijandig gezind blijven omdat het een „socialistische uitvinding" is. Ook in conventionele universitaire kringen halen sommige critici de neus op. Zij vinden het nut van dit onorthodoxe systeem erg twijfelachtig en vragen zich af hoe lang het zal duren eer de „open" in elkaar stort. Zij die de „open" steunen, wijzen op de grote sociale en economische voordelen van het project dat trou wens in het buitenland sterk de aandacht trekt. De oprichting en de eerste vijf jaar van een moderne conventionele universiteit, die plaats biedt aan slechts 5.000 studenten, kunnen 15 tot 20 miljoen pond ster king kosten. Voor de eerste vijf jaar van de „open" moet de staat daaren tegen niet meer dan 6 miljoen pond opbrengen. Een ander voordeel is de relatief geringe getalsterkte van het acade mische personeel, met een reusach tig aantal studenten. De „open" zal uiteindelijk zes faculteiten tellen, met een staf van ongeveer 140 man, plus ongeveer 30 specialisten in op voedkundige technologie. De centra le operationele begroting gaat tegen 1973 minder dan 5 miljoen pond bedragen en dit met inbegrip van de kosten der radio, en televisiepro gramma's van de BBC. Dr. Perry is de eerste om toe te geven, dat de „open" voor nog veel veranderingen en verbeteringen vat baar is. Wat tot nu toe tot stand gebracht werd, vervult hem echter met rechtvaardige trots. „De open universiteit van Groot Brittannië is 'n model", zegt hij, „dat beslist zal nageboootst worden in andere delen van de wereld, waar men aan de oprichting van soortgelijke nationale onderwijsinstellingen denkt". Di, Walter Perryadministratief hoofd van de „open universiteitwas begin januari van dit jaar te ziek om zijn studenten via de televisie welkom te heten. Zijn gezondheid had te veel geleden onder de voortdurende zorgen die veroorzaakt werden door de negatieve houding van de conservatieve regering tegenover de „open universiteit". Dr. Perry is er nu van overtuigd dat het model in andere delen van de wereld nagebootst zal worden. Als men iedere week 10 uur stu deert, wordt daarvan ongeveer 25 minuten ingenomen door een speci aal televisieprogramma en ongeveer evenveel tijd door de radiio. Het grootste deel van de overblijvende uren gaat op aan het lezen van de

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 8