LENNON: BEATLE-FIRMA ZAT VOL OPLICHTERS Populariteit van premier De Jong stijgt snel „Niet bedoeld als campagne tegen Sovjet-Unie Laird voorziet nog zware gevechten Belgen drukten vals geld om gestolen diamanten te kopen lavbna 2.15 Reggio nog steeds onrustig „ACTIE IN LAOS VERLOOPT VOLGENS PLAN'' Jeugdige avonturier zorgt voor raadsels Astma-aanval Adozo-tabletten Alleen D 66 tegen bezits vormingsfonds haarkleurverste vieer kent u een binnenland R I JOODSE WERELDCONFERENTIE NIET BEST Senaat akkoord niet uitbreiding stemmen bij volmacht bij apothekers en drogisten SCHOONHEID VOOR VROUWELIJKE GEVANGENEN WOENSDAG 24 FEBRUARI 1971 (Van onze correspondent) LONDEN Na de dood van im presario Brian Epstein zat de firma Apple van The Beatles „voi oplich ters en klaplopers". Dit stelt John Lennon in een geschreven getuigenis, clie tijdens de voortzetting van het Beatle-proces in het hooggerechtshof van Londen werd voorgelezen. „De werknemers kwamen en gingen zoals zij verkozen. Ze sprongen gul om met geld en waren bijzonder gastvrij". „Sindsdien hebben wij ontdekt, dat rond die tijd twee van Apple's wagens compleet verdwenen zijn en dat wij een huis in ons bezit hadden, waar van niemand wist wie het gekocht had", aldus Beatle John Lennon. Maar nadat de Amerikaanse zaken man Allan Klein als manager aange steld was, ging het stukken beter. Tij dens de eerste maanden van 1969 ont sloeg Klein onbekwaam en nutteloos personeel. Hij maakte een einde aan de gulle gastvrijheid en de oplichterij. De vier Beatles werden sindsdien regelmatig schriftelijk op de hoogte gebracht van hun uitgaven en inkom sten, en soms was er zelfs een woord je toelichting bij, aldus nog steeds John Lennon. „Bovendien vertelde Klein ons dat wil zeggen George, Kingo en mij bijna dagelijks wat hij uitvoerde of wat hij probeerde te doen. Hij deed dit tot vervelens toe". Volgens Lennon js Klein een uit stekende manager, iemand die altijd recht door zee gaat en geen probleem ontwijkt. Van een enorme knoeiboel heeft hij weer een renderende zaak gemaakt. ,Maar Paul McCartney en de familie Eastman (Paul is getrouwd met Linda Eastman, dochter van een Newyorkse advocaat, die volgens Mc Cartney een betere manager van The Beatles zou zijn geweest), probeerden Klein steeds een voet dwars te zet ten" Lennons getuigenis werd voorgele zen door mr. Morris Finer, advocaat van John, George, Bingo en Apple Corps. Paul McCartney probeert voor elkaar te krijgen dat het gerecht een curator aanstelt om de financiën van de Beatles te onderzoeken, waarna het deelgenootschap van de groep zou worden ontbonden. Vrijdag verklaarde McCartney's ad vocaat, mr. David Hirst, voor de rechtbank, dat Paul zich vinnig ver zet had tegen de benoeming van Al lan Klein tot manager van The Beat les. Lennon vindt Pauls oordeel over Klein niet bepaald fair. „Klein is ie mand die wat tot stand brengt. Hij zaait geen tweedracht tussen ons. Ons inkomen is nu veel groter dan in de tijd toen Klein nog niet onze manager was". De enige andere kandidaten voor de functie van Beatle-manager waren Pauls schoonvader en zwager. Len non wilde echter geen familie van een Beatle aanwerven. Hij was bo vendien van oordeel, dat het vader en zoon Eastman aan de nodige erva ring ontbrak. Over de ruzies en meningsverschil len, die de Beatles met elkaar gehad hebben, zei Lennon, dat ze nooit van blijvende aard waren. „Toen we nog beginnelingen waren in Liverpool hadden George en ik al een andere muzikale smaak. Paul gaf de voor keur aan „pop" en wij waren gehecli aan wat tegenwoordig „underground' genoemd wordt. Dit gaf aanleiding tot discussies, vooral tussen Paul en George, maar ik ben er zeker van dat het verschil in smaak meer goed dan kwaad deed". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De populariteit van minister-president De Jong (KVP) stijgt snel. Steeds meer mensen willen zijn aanblijven na de verkiezingen. De vier regeringspartijen (KVP, AE, CHU en WD) en de opposi tiepartijen PvdA, D '66 en PPE blijven elkaar heel weinig ontlo pen. De aanhang van DS '70 is in een maand verdubbeld. Dit zijn de meest in het oog springende resultaten van de vier de politieke verkenning van „Brandpunt-special" van de KRO, waarvoor 1134 Nederlanders wer den ondervraagd. 17,3 pet. van de ondervraagden wil dat premier De Jong aanblijft. Vorige maand was dat 13,6 pet., in november nog maar 9,3 pet. Gezakt daarentegen zijn t.o.v. het vorige onderzoek de percentages behaald door AR- fractieleider Biesheuvel (van 10,2 naar 9,7), van oud NVV-voorzitter Kloos (van 6,3 naar 4,8), van PvdA-fractieleider Den Uyl (van 4,3 naar 3,6) en van minister Luns (van 3,9 naar 1). De heer Drees jr. van DS '70 behaalde voor de eerste maal 2,2 pet. Een beduidend aantal DS '70 aanhangers lijkt volgens „Brand punt" niet van de PvdA te komen. KVP-lijsttrekker Veringa wordt door nog niet 1 pet. van de onder vraagden als premier gewenst. Veertig procent van de onder vraagden wist trouwens niemand als premier te noemen. De vragen over partijpolitieke voorkeur geven ditmaal enigszins tegenstrijdige antwoorden te zien. De gezamenlijke regeringspartijen behalen nu 39 pet., PvdA, D '66 en PPR tezamen 37 pet. In januari hielden beide groepen elkaar nog precies in evenwicht. De opposi tie-partijen lopen dus driemaal harder terug dan de vier rege ringspartijen. In strijd hiermee is het antwoord op de vraag aan wel ke regeringscombinatie men de voorkeur geeft. De combinatie KVP, AR, CHD en VVD krijgt dan 44 pet. (januari 46 pet.) en die van PvdA, D '66 en PPR 46 pet. (in januari was dat met de PSP er toen nog bij 43 pet-). Nog steeds zou geen van beide combi naties dus kunnen rekenen op een solide meerderheid in de nieuwe Tweede Kamer. BRUSSEL (ANP) „Wij kunnen niet wachten tot de assimilatie, die door de Sovjetrussische autoriteiten onder dwang wordt uitgevoerd, jood se identiteit verloren doet gaan. Wij blijven vechten, tot de laatste Russi sche jood die naar Israël wil, de vrij heid krijgt dit te doen". Deze hartekreet van de 37-jarige Mendel Gordin uit Riga, die in 1966, na diverse vergeefse pogingen naar Israël mocht emigreren, kreeg dins dag een daverend applaus van de rond 700 afgevaardigden uit 37 lan den, die in Brussel de wereldconfe rentie bijwonen van de joodse ge meenschappen ten behoeve van de joden in de Sovjet-Unie. Ook de naar Israël geëmigreerde Grisja Feigin uit Riga en Vitaly Svet- sjinsky uit Moskou deden een beroep op de conferentie en via haar op de publieke opinie in de wereld, zich het lot van de Russische joden aan te tfplfkpn. Rabbi Herschel Schacter uit New York die op de vergadering van dins dagmiddag voorzat, legde er de na druk op, dat de conferentie in Brus sel niet bedoeld is als forum voor een veroordeling van of een discus sie over een of ander politiek systeem. REGGIO Dl CALABRIA (Rtr.). Een gevechtswagen is gisteravond in het nog steeds niet rustig zijnde Reg gio di Calabria beschoten. De aanval vond plaats in de arbeiderswijk Sbar- re, die in de vroege ochtend door een grote strijkmacht van 5000 politie mannen en caribinieri was bezet. Deze laatste verzetshaard in Reggio had zichzelf de laatste week achter barricades van uitgebrande auto's en gekapte bomen van de rest van de stad afgesloten. Het is nog niet bekend of bij de schietpartij mensen zijn geraakt. Korte tijd tevoren had een sterke politiemacht een groep van ongeveer 200 jongeren, die de politievoertuigen met stenen bekogelden, met traangas en de wapenstok uiteengejaagd. dat van de Sovjet-Unie inbegrepen, Voor de bijeenkomst begon ver klaarde Arthur Goldberg, voormalig Amerikaans ambassadeur bij de Ver enigde Naties en oud-minister van arbeid op een persconferentie, dat het congres niet is. bedoeld om een cam pagne tegen de Sovjet-Unie te ont ketenen, maar wel om uiting te ge ven aan de bezorgdheid die er in vele delen van de wereld leeft voor het lot van de joden in de Sovjet-Unie. Goldberg wees erop dat dit lót niet alleen de joden aangaat, maar alle mensen omdat de rechten van de mens in de Sovjet-Unie geschonden worden. De joden in de Sovjet-Unie zijn sinds de dood van Stalin niet meer onderhevig aan physische dwang, maar wel aan geestelijke. Hij was er zelf getuige van geweest tij dens zijn reis door de Sovjet-Unie. Hij verwachtte dat de „oproep van Brussel" van invloed zal zijn op de politiek van het Kremlin. Ongeveer zeventig uit Frankrijk in Amsterdam aangekomen schilde rijen, waaronder zes Rembrandts, zijn gistermiddag overgeladen in een vrachtwagen om onder politiebewa king naar het Rijksmuseum in Am sterdam te worden gebracht. Op 5 maart opent daar de tentoonstelling „Hollandse schilderijen uit Franse musea". Ook de overlading geschied de onder politietoezicht. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/WASHINGTON Volgens de Amerikaanse minis- ter van defensie Meivin Laird verloopt de Zuidvietnamese ac tie in Laos geheel volgens plan. „De actie is beslist niet bedoeld om gebieden te bezetten, maar om de communistische aan- voerwegen af te snijden. Deze niet gemakkelijke opgave wordt nu vervuld", aldus Laird. Hij kondigde verdere Amerikaanse luchtaanvallen aan tegen af weergeschut in Noord-Vietnam, waarmee Amerikaanse vliegtuigen boven Laos beschoten worden. Laird voorspelde voor de komende tien dagen ook hevige gevechten in Cambodja. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Vier mannen die in Genk (Belgisch Limburg) werden aangehouden, omdat zij valse biljet ten van 1000 frank drukten, maakten dat geld waarschijnlijk om een partij gestolen diamanten (waarde 220 mil joen frank) te kopen. De vier mannen werden een paar dagen geleden gearresteerd, maar het nieuws over de grote vangst werd door de Belgische politie angstvallig (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL In het politiebureau van Hoofddorp wordt sinds vorige week een Spaanssprekende jongen vastgehouden, die tot ieders verba zing donderdagmiddag 18 februari op Schiphol als verstekeling werd aangetroffen in de eerste klasse van een lijnmachine. Het toestel stond op het punt te vetrekken. De jongen had niets bij zich, geen paspoort, geen legitimatie, geen tas en geen reisbiljet. Ondanks alle veiligheids maatregelen moet hij door de aviobrug geglipt zijn, toen deze werd ge opend om de passagiers binnen te laten. Hij werd naar de wachtpost van de marechaussee gebracht, waar hij aan de tand werd gevoeld. Gevraagd waar hij vandaan kwam zei hij: „Uit Cuba". Gevraagd hoe hij dan in Nederland was aangekomen zei hij: „Per vliegtuig". Maar er is geen regelrechte verbinding tussen Cuba en Schiphol. Hierop attent gemaakt zei hij: „Ik ben uit Parijs gekomen". Daarna werd de gebruikelijke procedure gevolgd: als ongewenste vreemdeling zonder bestaansmiddelen werd hij terstond op een lijn- vliegtuig naar Parijs gezet. Dat baatte weinig, want de Franse grensbe waking op het vliegveld bij Parijs stuurde de jongen met hetzelfde toe stel naar Nederland retour. Drie uur na zijn vertrek stond hij aldus weer op Schiphol en werd door de marechaussee overgegeven aan de gemeentepolitie van Haarlemmermeer. Daar neemt men vooralsnog niet zonder meer aan, dat de jongen inderdaad een Cubaan is. Hij kan dit met niets aantonen. „Hij kan uit ieder Spaanssprekend land afkomstig zijn", aldus een zegsman van het ministerie van justitie in Den Haag. „Het lijkt erop, dat we te doen hebben met een jeugdige avonturier. Het is de vraag of hij de waarheid spreekt. We pogen dat uit te zoeken. Voorlopig wachten we hier eerst het rapport af van de politie". geheim gehouden. Het gaat om een drukker uit Genk en drie „midden standers" uit andere plaatsen in de provincie. De drie middenstanders kwamen reeds vroeger in aanraking met het gerecht wegens smokkel, zwendel en verkoop van vals geld. De drukkerij in Genk werd ont dekt na een tip uit Nederland: wa gens die van België naar Nederland werden gesmokkeld, droegen een vals kentekenbewijs, gedrukt in Genk. Toen de Belgische politie de drukker Jozef van Esser aan de tand wilde gaan voelen over die zaak, be landde men daar midden in een geld- drukkerij. Van Esser was enkele maanden ge leden benaderd door zijn drie mede plichtigen, die voor hem een dure offsetpers hadden gekocht. Hoe hij aan zijn clichés kwam weet men nog niet. Bij zijn aanhouding zei drukker Van Esser dat hij niet begreep dat hij iets verkeerd had gedaan: „Dat was toch slechts mijn hobby," zei hij. Politiemensen in Antwerpen ver moeden dat het valse geld uit Genk niet bestemd was om normaal op de markt te worden gebracht: het moest dienen om een partij gestolen dia manten te kopen. Eind 1969 verdwe nen tussen Antwerpen en Keulen 56 pakjes diamanten ter waarde van sa men 220 miljoen frank. De diamanten waren aangetekend verzonden maar kwamen nooit aan. Men heeft er geen spoor van kunnen terugvinden. Amerikaanse vliegtuigen hebben de laatste dagen doelen in Noord-Viet nam langs de grens met Laos gebom bardeerd. Er werden twee aanvallen ondernomen door in totaal vijftig vliegtuigen. Een uur lang werden stellingen met luchtafweerralketten en artillerie bestookt. Volgens mede delingen van het Amerikaanse opper bevel in Saigon zouden geen verliezen zijn geleden door de Amerikanen. De invasie in Laos, die op sterke tegenstand stuit, is volgens de Ameri kaanse senator McGovern „hopeloos mislukt". „Honderden Vietnamezen werden gedood. Het zijn huurlingen die door ons over de grens zijn ge stuurd". Hij zag geen enkel verschil tussen de actie in Laos en de invasie in Cambodja van enkele maanden ge leden. Over de bewering van presi dent Nixon dat er geen Amerikaanse grondtroepen in Laos zijn, zei McGo vern: „Er waren ook geen Japanse grondtroepen in Pearl Harbour". De invasie in Laos begint momen teel het beleid van Nixon omtrent de terugtrekking uit Vietnam zwaar op de proef te stellen. Vooral nu de actie zo stroef verloopt, staan de plannen van Nixon er toch niet zo best voor. De Amerikaanse terugtrekking is ge grondvest op de gevechtskracht van het Zuidvietnamese leger en diens vermogen om het eigen land te Kun nen verdedigen. Nu „Laos" al als een mislukking is gekenschetst, zijn waar nemers van mening dat het Vietna- miserings-proces wel eens stroever zou kunnen verlopen dan Nixon wil. De Zuidvietnamese generaal Do Cao Tri, bevelhebber van de troepen in de zestien provincies rondom Sai- gon en leider van de Zuidvietnamese operaties in Cambodja, is bij een heli kopterongeluk om het leven geko men. De Vietcong heeft bericht dat het toestel is neergeschoten en niet zoals Zuid-Vietnam beweert door een brand is neergestort. Het ongeluk kostte aan in totaaal acht mensen het leven. De generaal werd wel „Patton' of de „Mosje Dayan van Zuid-Viet nam genoemd. Bij het ongeluk kwam ook een correspondent van het Ame rikaanse blad Newsweek om het le ven. Nederland zal elke mogelijkheid bevorderen om de impasse te door breken waarin de vredesonderhande lingen over Vietnam zijn geraakt, en daarvoor in aanmerking komende re geringen polsen over mogelijkheden, de internationale controlecommissie opnieuw actief te maken. Dit heeft minister Luns meege deeld in" antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel (PvdA). Overigens waarschuwt minister Luns tegen hoge verwachtingen van dergelijke stappen, „te meer nu de houding van de betrokken commu nistische regeringen geen enkele aan leiding geeft te vermoeden dat thans meer uitzicht op succes aanwezig zal zijn". De actie van de Zuidvietnamese troepen betekent in elk geval een verscherping van het militaire con flict in Indo-China. Het is moeilijk te zeggen of de actie tot een verlen ging van de oorlog zal leiden, maar de regering heeft geen redenen om er aan te twijfelen dat Amerika het beleid zal voortzetten, dat verminde ring van zijn aandeel in de oorlog en zo spoedig mogelijke terugtrekking van de troepen uit Zuidoost-Azië be oogt. Er zijn katers en katers. Waarmee ik maar wil zeggen dat de ene kater de andere niet is. De carnavalskater lijkt bijvoorbeeld op geen stukken na op een kater die je van een gewoon alledaags fuifje of feesta- vondje over houdt. De kater na carnaval is een groot beest met een enorm groot houteren hoofd en dikke stijve loodzware be nen en veel heel veel slaap. Maar het is een lief beest! Al is het dan allemaal niet als vroeger, toen het rijke roomse leven ons op aswoensdag bestraffend in zak en as dompelde toch is er in wezen tweinig veranderd. We zitten toch in zak en as. En hoe. Achter de lege bierglazen, de kale kroegen en de eerste schoongewas sen kielen die hier en daar al aan de waslijn wapperen, schemert de we reld van alledag weer op. Die moei lijke en ingewikkelde wereld. Met oorlogen. Met loon- en prijsspiralen, Met conferenties. Met lucht- en an dere verontreiniging. Met volkstel ling en verkiezingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de wet bezitsvormingsfonds aangenomen. Alleen D '66 stemde te gen. De wet tot instelling van het be- zitvormingsfonds beoogt een deel van de door het rijk gekochte Breedband- aandelen aan te wenden voor bezits vorming door kleine spaarders. Uit dit fonds, intussen aangegroeid tot zo'n 140 miljoen gulden, worden on der meer renteloze voorschotten ge geven bij de bouw van een eigen huis. D'66 verklaarde zich tegen instel ling van zo'n fonds. Beter kon de op brengst uit de verkoop van de Breed- bandaandelen worden aangewend voor de economische ontwikkeling van het noorden des lands. Voor dit standpunt kreeg D '66 de steun van de CPN en de PSP De socialist Van den Doel wilde de Breedbandgelden uitsluitend gebrui ken voor de bevordering van het eigen woningbezit bij mensen met lage inkomens. Nu worden ook pre mies gegeven op de aankoop van ef fecten door mensen met een inko men beneden 15.000,Het voor- stei-Van den Doel kreeg onvoldoen de steun. Alleen de PvdA, D '66, PSP en de PPR wilden de gelden alleen voor het eigen woningbezit bestem men. De pacifist Gortzak vond, dat ook extra steun uit het fonds moest worden gegeven bij de aanschaf van woonwagens en woonboten, recrea tiewoningen, zomer- en tuinhuisjes. Minister Schut (Volkshuisvesting) meende dat de gelden uit het bezit- vormingsfonds voor deze zaken per se niet moesten worden aangewend. De hele Kamer was het, met uitzonde ring van de PSP, met hem eens. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De senaat is gister avond akkoord gegaan met het initia tief-wetsvoorstel van mej. Haars (CHU) voor verruiming van de mo gelijkheid om bij volmacht te stem men. Volgende week zal de senaat over het initiatief-wetsontwerp stem men. In het wetsontwerp staat, dat naast familieleden en huisgenoten nu ook aan- en bloedverwanten tot in de vierde graad mogen stemmen voor een kiezer die verhinderd is. Voorts zal het mogelijk worden dat de kiezer een andere persoon mach tigt voor hem te stemmen. Bah! Laat ik er nog maar niet over beginnen. Morgen, ik beloof het plechtig, morgen zult u op deze plaats weer haarfijn kunnen lezen hoe de vork op allerlei terrein in de maatschap pelijke steel zit. Maar dat-ie raar zit, is nu al zeker! Juliana tot Bernhard: Wat doen we met de keizer van Japan? Vooruit, dan alvast maar één ver kiezingsvoorproefje. Op het KVP- affiche, waarop lijsttrekker Veringa met een hemelse blik staat te kijken, staat: „U hoort er meer van". In oppositiekringen wordt eraan toegevoegd: „Maar je ziet er geen barst van". Nergens van, mag ik wel zeggen. Tenminste vandaag nog. Morgen is het allemaal wel weer over, vrien den. Tot dan. MERIJN (ADVERTENTIE) ssimeJI bedwongen geven onmiddellijk verlichting! (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Haagse schoonheidsspecialiste A. D. Krijt is in Rotterdam ingeschakeld bij de „reclassering" van de bewo ners van de vrouwengevangenis. Zij geeft de vrouwen wekelijks les in wat zij zelf „persoonlijk heidsvorming" noemt. Op die manier, aldus de schoonheidsspe cialiste, krijgen de vrouwen een stuk zelfvertrouwen terug, dat ze straks bij de terugkeer in de maatschappij hard nodig hebben. Mevrouw Krijt: „Vrouwen die een tijd gevangen hebben geze ten zijn bij hun terugkeer in de maatschappij vaak erg onzeker. Vandaar dat ik met het idee ben gekomen deze vrouwen les te ge ven in verzorging en kleding". Het ministerie van Justitie voelde er wel wat voor en zo gaat mevrouw Krijt nu elke week naar de Rotterdamse vrou wengevangenis om er haar „cur sus", die zes weken duurt, te ge ven. In 21 tinten. Flakon voor 2 a 3 behandelingen betere? V

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5