U. K. Wesseling nog steeds niet welkom te Vlissingen PILSJE NIET TE DUUR Havenbeheer en overheid nader tot elkaar Garnalen peperduur HAVENSCHAP VLISSINGEN-OOST' HEEFT VOORLOPIG NEEN GEZEGD Bene-gesprek in Zeeland Droog Veer se Meer op Hiswa 71 VV Koewacht krijgt kleedgebouw Jeugdraad Zuiddorpe koopt patronaat ZEEUWSE, PEKINEES KOALA KAMPIOEN stad streek waterstanden hoogwater Vertrouwen AANVOER TE BRESKENS Groengordels examens NU GRATIS Walt Disney's Jungle book natrëna i Veel honden op clubmatch WOENSDAG 24 FEBRUARI 1971 (Van onze verslaggevers) BREDA/HULST De econo mische controledienst heeft niet de indruk, dat de horecabedrijven in Zuidwest-Nederland de prijzen van de consumpties tijdens de car navalsdagen in onredelijke mate hebben verhoogd. Er zijn weinig of geen klachten over te dure pilsjes (of andere drankjes) geno teerd en er zijn ook geen proces sen-verbaal opgemaakt. De controledienst vindt het een normale zaak, dat het pilsje tijdens Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Voornamelijk droog, nu en dan zon en temperaturen boven nor maal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; max.-temp.: 1 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: 1 tot 5 gra den boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 70 procent. de carnavalsviering met een paar dubbeltjes duurder wordt betaald dan in serieuzer tijden. De meeste horecabedrijven moeten' namelijk extra kosten maken: ze moeten meer personeel aantrekken. Boven dien komt de inventaris de carna- valsdrukte lang niet altijd onge schonden door en hebben de „ke- feefces" op aswoensdag en volgende dagen een flinke schoonmaakbeurt nodig. De carnavalsvierder krijgt daarbij meer waar voor één gulden (de gemiddelde prijs van het pils je); behalve het biertje een leutig sfeertje. Dat carnavalsvierders in veel za len én entree én de hogere prijzen voor consumpties moeten betalen is in de meeste gevallen ook niet onre delijk. Dat zijn meestal zalen, waar in de beentjes van de vloer kunnen op de muziek van een orkest, dat ook niet pro deo komt. Maar de zaalhouders moeten bij de heffing van entree niet overdrijven. Overigens houdt de controledienst de ontwikkeling van de „bierprijs" tijdens de carnavalsdagen zo scherp mogelijk in de gaten. Hetgeen overi gens niet wil zeggen, dat voor die gelegenheid een heel legertje contro leurs op de been wordt gebracht. DEN HAAG Konstanz 268 pl 1; Rheinfelden 186 pl. 9; Straatsburg 184 pl. 32; Plittersdorf 311 - 1; Maxau 354 - 6; Plochingen 136 pl. 5; Mannheim 183 - 10; Steinbach 136 - 2; Mainz 220 - 8; Bingen 142 onv. Kaub 150 pl. 2; Trier 331 - 1, Koblenz 197 pl. 5; Keulen 173 pl. 5; Ruhrort 348 pl. 10; Lobith 960 pl. 14; Pannerdense kop 930 pl. 16; IJsselkotp 851 pl. 13; Eefde IJssel 384 pl. 10; Deventer 276 pl. 12: Monsin 5482 pl. 12; Borgharen 4096 pl. 28; Belfeld 1264 - 8; Grave beneden de sluis 549 25. Morgen, donderdag 25 febr. Ber gen op Zoom, 3.46 en 16.08, Hans- weert 2.55 en 15.25. Terneuzen 2.12 en 14.43, Vlissingen 1.45 en 14.11, WemekMn.ee 3.36 en 15.58 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het havenschap Vlissingen-Oost heeft voorlopig neen gezegd tegen de Union Rlieinische Braun- kohlen Kraftstoff, die in het najaar van 1970 een aanvraag heeft ingediend voor vestiging van een olieraffinaderij aan de Sloehaven. Milieutechnische onderzoekingen, die veel tijd ver gen, zijn er de oorzaak van, dat aan de „UK-Wesseling" zoals het bedrijf kortweg wordt genoemd, nog steeds niet kon wor den gezegd dat het welkom is in Zeeland. Zoals gemeld, komt er in het Sloegebied reeds een olieraffinaderij van de Franse maatschappij „Total". Als het vooronderzoek betreffende de milieubelasting door een tweede raffinaderij niet zou zijn in gesteld, dan zou „UK-Wesseling op dit moment reeds verder met de bouw zijn gevorderd dan „Total". In de onzekere situatie welke zich voor UK-Wesseling voordoet, heeft dit bedrijf voorlopig ook afgezien van zijn uitnodiging aan de deputatie van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland om het bedrijf in de Westduitse industrie stad Wesseling te komen bekijken en te beoordelen in hoeverre de daar wer kende, moderne raffinaderij schade aan het milieu toebrengt. (van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het bestuur van het recreatieschap „Het Veerse Meer" heeft besloten op de komende Hiswa-tentoonstelling een informa tiestand in te richten om mede op deze wijze uitvoering te geven aan de voorlichtende taak van het recre atieschap. Aangezien het in april tien jaar geleden zal zijn, dat de laatste cais son in het Veerse Gat werd ingeva ren, waarmee het Veerse Meer een feit werd, zal de informatiestand in het teken staan van het tienjarig bestaan. De Hiswa wordt gehouden van 5 tot en met 14 maart aanstaande in het RAI-complex te Amsterdam. De ze internationale watersport- en kampeertentoonstellmg, trok vorig jaar ruim 212.000 bezoekers. Zij biedt een unieke gelegenheid voor het verstrekken van inlichtingen aan watersporters en andere „recreatie ve" belangstellenden. Een en ander is duidelijk geworden tijdens de derde en laatste discussie bijeenkomst tussen de gedeputeerde A. J. Kaland en ongeveer honderd leden van de vereniging Milieuhygië ne Zeeland. Deze bijeenkomst vond plaats in Nieuwdorp-midden in de zo genaamde „B"-zone ronom het indus triecomplex aan de Sloehaven. De discussie, die bijna vier uur duurde, voerde niet tot een gemeenschappe lijk standpunt. Winstpunt was er wel, dat er in tegenstelling tot vorige bijeenkomsten ditmaal echt gedis cussieerd kon worden. Het was voor de heer Kaland stellig de moeilijkste discussieavond van de gehele reeks. Dit kwam onde meer doordat hij per sonen van groot moreel gezag onder zijn gehoor had, onder wie de grijze huisarts Gelderblom uit Nieuwdorp, het Borselse WD-raadslid De Jager, een heel stel kritische jongeren en een uitermate vasthoudend raadslid uit Arnemuiden. Het motto bij de meeste woordvoerders was: recht voor de raap. „Ik kan u geen vertrouwen aanpra ten", zei de heer Kaland. „Maar als er iemand in de zaal is, die meent, dat ik met voorbedachten rade zou meewerken aan die vernietiging van de menselijke gezondheid in dit ge bied, en dat ik daarbij nog een rustig uur in mijn leven zou kennen, laat hij dan opstaan". Prompt rezen twee mensen van hun stoel, onder wie dokter Gelderblom, die aan de hand van voorbeelden uitlegde dat men ook in de medische wetenschap soms aan dingen begonnen is, die nader hand fataal uitpakten. Zo hebben röntgenstralen, diverse medicijnen en behandelingswijzen allen hun slacht offers geëist voor men begreep dat men met vuur aan het spelen was. Doen wij met industrialisatie ook niet zoiets? „Waar haalt u toch uw heilige zekerheid vandaan?", vroeg de arts. „Wij nemen besluiten op gezag van de beste deskundigen die er zijn", zei de heer Kaland. „Bovendien mo gen we vertrouwen hebben in de technologische vooruitgang, die op lossingen zal Meden voor problemen van milieubederf, waar wij nu nog maar ten dele raad weten. U hoeft echt niet bezorgd te zijn. Het zal, ook als Péchiney draait en als de derde fosforoven van Hoechst in bedrijf is, reusachtig meevallen. Uit praktijk- metingen blijkt, dat de werkelijke uitworp van de fabrieken in het Sloe ver (soms zelfs 50%) beneden de vooraf geschatte uitworp zal blijven. Wij kunnen niet zomaar wat aanrom melen, als u dat misschien mocht den ken. Als straks de wet op de lucht verontreiniging in werking is, heeft de commissaris der koningin zelfs het recht om een bedrijf, dat door zijn uitworp de volksgezondheid in ge vaar brengt, abrupt te sluiten. Zover gaat dat Kaland, geen afdoende waarborg dat alle stofvormige fluor zou worden af gevangen. „De deskundigen zijn het er niet over eens. Of de kosten voor de groengordels verantwoord zijn, weet ik niet". „U doet een keus voor duizenden mensen", wierp een zeker heer Van Woerkom de heer Kaland voor de voeten. „Durft u de risico's te dragen, en kunt u dat wel?" Kaland: „Wij baseren ons op stu dies. Ik geef toe, dat er wel eens ver keerde beslissingen vallen, maar we doen alles o-m die kans uit te sluiten. Een alternatief voor Zeeland is er trouwens niet. Of zou u willen, dat Zuid-Beveland er net zo voor zou ko men te staan als Noord-Beveland, dat langzaam ontvolkt en vergrijst omdat er geen werkgelegenheid voor de mensen is? Net als u zou ik hier lie ver schone industrieën zien. Maar die komen nu eenmaal niet naar Zeeland. De protesten van tegenwoordig", al dus de heer Kaland, „komen, denk ik persoonlijk, voort uit het feit, dat deze generatie het geloof van haar ouders is kwijtgeraakt". Stem uit de zaal: „De protesten wijzen op een begin van mondigheid en op geloof, in plaats van leegte. Wij verwachten van de overheid een opofferende liefde en ernstige zorg om de mens. die van zijn eigen toe stand niet veel begrijpt". Kaland: „Ach, er staat ook in de Bijbel: wij kennen slechts ten dele....". (Van onze visserijmedewerker) BRESKENS Al moest de eer ste dag van de afgelopen visweek wegens harde tot stormachtige wind gemist worden, toch was er weer een redelijke aanvoer. Voor al gul en kabeljauw werden in Breskens in groten getale aan de wal gebracht. Vorige woensdag alleen al werd er ongeveer 20 ton rondvis verhan.- deld tegen goede prijzen. De platvis, waarvan. Vlissingen het leeuwendeel voor zijn rekening nam, was vooral wat de tanig betrof, niet daverend. De (ADVERTENTIE) Halleluja" ONDER GROTE belangstelling is gisteren in het crematorium Wester veld afscheid genomen van de vrij dag over leden voorzitter van de me- taalbedrijfsbond NW, de heer M. Zondervan. De heer Kaland meende dan ook (hij greep een hem op dit punt ge boden kans dan ook dankbaar aan) d'at de opslag en het transport van gevaarlijke chemische stoffen een heel wat griezeliger zaak is dan de uitworp van fluor, SO-2 en andere stoffen. „Bepaalde risico's moet je nu eenmaal bij alle menselijke bedrijvig, heid nemen. Wij leven in een gebro ken wereld met onvolmaakte men sen. Nederland is wat de beveiliging tegen allerlei risico's betreft, een oase op de wereld. Wij beseffen dat we voor de mensen werken „Halleluja", riep hierop iemand in de zaal. De heer Kaland gaf toe, dat een stof als fluor op de een of andere wijze, hetzij via de lucht, hetzij via lozing op het buitenwater, in de voedselketen terecht kan komen, waarvan de mens de laatste schakel is. Een geringe fluordosis (een halve microgram per dag) is heilzaam voor de mens. Bij meer wordt het een gif. Dokter Gelderblom rekende de heer Kaland voor, dat Hoechst en Péchi ney samen een hoeveelheid fluor uit werpen, die voldoende is om 1.200.000.000 mensen van de (gewens te) fluordosis te voorzien „Het zit erin", merkte een ander op, dat de mensen in de B-zone, die veel groenten uit eigen tuin eten, veel fluor naar binnen zullen krijgen. Wat doet u daartegen?" „Er zal op de een of andere manier een controlesysteem moeten worden ontworpen, om te voorkomen, dat de genen die groenten uit eigen tuin eten, schadelijke gevolgen zullen on dervinden", aldus de heer Kaland. De beloofde groengordels rond het industriecomplex geven, aldus de heer DEN HAAG (ANP) Op 8 maart zal in de Burgerzaal van het stadhuis te Middelburg, zoals reeds bericht een ge sprek plaatshebben tussen eni ge Belgische en Nederlandse ministers, de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat en een groep havenbeheerders uit België en Nederland, aldus het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Dit overleg, dat, volgens het mi nisterie, wellicht kan uitgroeien tot een periodiek herhaald gesprek, komt tot stand op uitnodiging van minister drs. J. A. Bakker, staatsse cretaris M. J. Keyzer, de Belgische minister van openbare werken J. de Saeger en de Belgiscje minister van verkeerswezen, J. A. Bertrant. Voor dit gesprek zijn uitgenodigd havenbeheerders van Amsterdam, Rotterdam, het havenschap Delfzijl, het havenschap Vlissingen-Sloe en het havenschap in oprichting Ter- neuzen. Ook de burgemeester van Bergen op Zoom, drs. L.J.M. van de Laar (als vertegenwoordiger van de groep overige zeehavens) is uit genodigd naar Middelburg te komen. Van Belgische zijde zullen havenbe heerders van Antwerpen, Gent, Oos tende en Zeebrugge deelnemen aan dit gesprek. Tenslotte zullen de voorzitter van de Commissie Zeehavenoverleg, ir. S. A. Posthumus, zijn collega van de Belgische nationale commissie ter bevordering van havenbelangen, prof. F. Colliin en de' secretaris generaal van de Benelux-Eeonomi- sche Unie, baron dr. C. D. A. van Lynden de bespreking bijwonen. Aanleiding voor dit overleg tussen de Belgische en Nederlandse over heid en de havenbeheerders uit bei de landen, is een reeds eerder ge maakte afspraak tussen minister Bakker en minister De Saeger die stoelt op een artikel uit het Unieverdrag in gezamenlijk over leg de zeehavenontwikkeling in bei de landen zo volledig mogelijk te benutten. Nu geografisch gezien de verschil lende belangrijke havengebieden steeds dichter bij elkaar komen te liggen en de gemeenschappelijke be langen voortdurend groter worden, acht men de tijd gekomen om, na overleg, te trachten een gemeen schappelijk beleid, zowel op het ge bied van investeringen en ontwikke ling, als tegenover de derde landen te ontwikkelen. Dit eerste gesprek in Middelburg draagt een oriënte rend karakter, zo besluit het minis terie van Verkeer en Waterstaat. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. De gemeenteraad van Axel heeft besloten tot de bouw van een kleedgebouw met kassa bij de nieuewe sportvelden in Koewacht ten behoeve van de v.v. Koewacht. De bouw is onderhands aanbesteed aan de heer F. van Mossevelde te Koe wacht voor 39.017,09. Het kleedlokaal wordt 9,70 meter lang en 8,70 meter breed. Het ligt in de bedoeling dat de voetbalveren! ging voor augustus a.s. over het ge bouw kan beschikken. Wethouder Ysebaert zei dat aan de bouw door leden van de voetbalvereniging zal worden meegewerkt. Indien het kleedgebouw niet voor augustus klaar is zal de v.v. Koe wacht niet in KNVB-verband mogen uitkomen, omdat 't bestaande kleed gebouw is afgekeurd. AARDENBURG Voor het di ploma vakbekwaaiïiheidsproef voor het waterfitttesbedrijf slaade te 's- Gravenhage de heer R. Jolivet uit Aarderabu-rg. vangsten waren voor de meeste vis sers maar net lonend, enkele grote kotters uitgezonderd. Als enige bij zonderheid waren afgelopen week weer eens drie Urker kotters in Breskens aan d:e markt, die voor een goede aanvulling, vooral van tong, zorgden. Als uw garnalenslaatje wait duur uitvalt, kunt u noch de visser, noch de handelaar de schuld geven. De geringe vangsten gaan voor fabel achtige prijzen naar de pellerijen. Die momenteel zelfs meer betalen dan men voor de gezouten export garnalen kan geven, iets wat zelden voorkomt. Als u bedenkt dat de pelbaas prijzen van dik zeven gul den per kilogram moeit neertellen om in het bezit te komen van garna len en dat daarbij het arbeidsinten- sie pellen nog moet bekostigd wor den, dan begrijpt u meteen dat er voor de circa drie ons gepelde gar nalen die men uit een kilogram kan halen, geld op tafel moet komen. De enige troost voor de liefhebber van garnalen is dat het bij deze visserij snel kan veranderen en er soms vlug een betere aanvoer komt. Dit hopen ook de vissers, want ondanks de goede prijs weten ook zij dat men op deze manier het garnalen eten zou afleren, wat voor -geen enkele partij nuttig zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Het is voor 99 procent zeker dat de jeugdraad van Zuiddor pe het plaatselijke patronaatsgebouw zal kopen. Dat zei wethouder Oggel in de vergadering van de gemeente raad in antwoord op een vraag van de heer R. Janssens (Alg. Belang). De heer Oggel voegde er aan toe, dat de bevolking van Zuiddorpe zich be reid heeft verklaard het gebouw op te knappen en in te richten. Er zal echter in het gebouw niet gedanst mogen worden noch drank gescho ken mogen worden. De wethouder prees de activiteiten van de jeugd raad. (ADVERTENTIE) KWALITEITSLEKKERNIJEN MELANGE EXTRA CHOCOFEE LUTTIMILK IN ELK ZAKJE BRACHT KLEURENDIA van 24 VERSCHILLENDE DIA'S Hetlekkere zoetmiddel, zonder bijsmaak. v-/ calorievrij zoet I Goed zeg- lekker zoet 2eg~ natuurlijk Natrena! (Van een onzer verslaggevers) GOES De kynologenclub Zee land ontving voor haar jaarlijkse clubmatch zo'n groot aantal inschrij vingen, dat het bestuur genoopt was, de honden in twee ringen te laten keuren. Dit vond plaats in de schouwburg Juliana te Goes. De dashonden werden gekeurd door de heer A. Bracke uit IJzendijke. Me vrouw P. II. Heerkens-Verschuuren uit Tilburg keurde de Duitse staan de honden. De beide keurmeesters werden later afgelost door de heer L. P. Knapen uit Haarlem (herders, waak- en verdedigingshonden) en mevr. Y. van der Laan-Elling (ge- zelschaps- en schoothonden). De he ren Bracke en Knapen keurden de kampioensklasse, bestaande uit die ren die reeds een Nederlands kam pioenschap behaald hebben. De beste van de kampioenen werd de internationaal bekende Pekinees Koala van ter Paauwen, eigendom van Mevr. H. J. M. Tummers-Keers- semeeckers te Vlissingen Bij de eindkeuring werd de apricot dwergpoedel puckshill amber sun ruffled van mevr. J. van den Berg- van Gemert te Westmaas eerste. Een Zeeuwse hond werd nummer vier, namelijk de dobbermann pin cher Graaf Halldor van Neer- lands Stam van mevrouw H. W. Kropveld Hoekstra te Nisse, die met de draadharige fox terrier. Upstone Bara, een zesde plaats behaalde. De Afghaanse windhond Youssef ben Amran van mej. C. Barends te Mid delburg kreeg de zevende plaats en achtste werd de langharige dashond Cliff van de Saeftinghe, eigeondom van de heer C. de Bruin te Sant Laurens. DE HANDEL in aandelen Rolls Royce Ltd. ter beurze is stopgezet. Dit heeft de London Stock Exchange bekendgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3