D'66 POLITIE SLUIS INSPECTEERT SEXWINKELS Meeste mensen zien geen loonsverbetering itNMO DE K0CK Schade brand Eindhoven: twaalf miljoen W eer dienstweigeraar op straat gezet OVERSPEL NIET MEER STRAFBAAR JORDANIË WIL ISRAËL ERKENNEN BIHNiHHUIS7l 3INHENHUIS7IÜ 1200 miljoen meer voor woningbouw 1000 miljoen meer voor beter leefmilieu Fouilleren met lampjes Nieuwe richtlijnen worden nageleefd Geen zorgen onder Nederlanders om zonder werk te raken Nederlandse vissers zeer bezorgd over vuil water (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - PvdA, D '66 en PPR zijn liet eens geworden over het ontwerp voor een pro gressief regeringsprogram. Minder dun verondersteld MOORD DOOR KINDEREN Niet onwerkelijk BRANDPUNT/INTOMART-ENQUêTE: 400 gulden Voorstel vijf ministers: Schipbreuk bij Ierse westkust Spoed achter studie militaire ombudsman Pater Gauthier zou kerk hebben verlaten Auteur van „Irma la douce" overleden Bijna 100 doden bij carnaval in Sao Paulo 5"' internationale beurs voor woninginrichting: Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leyendekker Redactie, en Administratie-adre»: Nieuwstraat 9. Terneuzen. tel. (01150)7920 Abonnementsprijs: f 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRUE WOENSDAG 24 FEBRUARI 1971 25e Jaargang No. 6481 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handew- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem ÉÉN PROGRAM P.v.d.A., P.P.R. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Nederland se vissers zijn zeer bezorgd over de waterverontreiniging. Dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, voorzitter van het visserijschap, zei dit gisteren in de eerste be stuursvergadering van het schap in 1971. Berichten uit visserijkringen, zo vertelde hij, wijzen erop dat de waterverontreiniging snel om zich heen grijpt en dat in bepaal de gevallen de invloed daarvan op groeisnelheid van mosselen, op kwaliteit en smaak van de vis duidelijk merkbaar is. Niets wijst erop dat dit proces afneemt en ook de optimistische verkla ring van de zijde van de minister van Verkeer en Waterstaat is niet in staat, het groeiend onbe hagen in visserijkringen weg te nemen. Dr. Kranenburg beschouwde het in werking treden 1970 van de wet verontreiniging opper vlaktewateren wel als een stap vooruit, maar verwachtte niet dat de feitelijke omstandigheden hierdoor snel zullen veranderen. De Oosterschelde vervult naar zijn mening een functie in het proces van zuivering van de kustwateren, doordat de stroom van vuil uit de Westerschelde zich niet onmiddellijk langs de kust naar het noorden kan be wegen. Met de milieuverontrei niging hangt z.i. onmiddellijk sa men de kwestie van het afslui ten van de zeegaten, zoals de Oosterschelde en de Waddenzee. Niet minder dan de waterver ontreiniging is de overbevissing een dreiging voor de visseTij, zo meende dr. Kranenburg. De te ruglopende vangsten van tong, inkomensbron bij uitnemendheid voor de kleine zeevisserij, doet in visserskringen een toenemen de ongerustheid ontstaan. DE REGERING van Guyana heeft besloten de Demerara-bauxietmijnen (Demba) te nationaliseren. De Dem- ba is een dochteronderneming van de „Aluminium Company of Canada", een van de twee Noordamerikaanse maatschappijen die de bauxietvoor- raden van Guyana exploiteren. W. J. SCHUITEMAKER (groep Goedhart), lid van de Tweede Ka mer, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat dinsdag verzocht te be vorderen dat in het EEG-gebied een uniforme parkeersehijf voor auto's wordt ingevoerd. DE PARAGUAYAANSE aartsbis schop van Asuncion weigert deel te nemen aan de vergaderingen van de staatsraad van het land. Aartsbis schop mgr. Ismaël Rolon wil met de ze boycot protesteren tegen het re giem van Alfredo Stroessner (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Iel. 01U0-425. TERNEIJZEN Op basis van dit ontwerpprogram zullen zij nauw gaan samenwerken in een vooruitstrevende concentratie. De drie partyen willen met deze samenwerking een tegenhanger vormen voor de samenwerking van de drie grote confessionele par tijen, KVP, AR en CHU. Het ontwerp-regcringsprogram van PvdA, D '66 en PPR kost veel geld. Op basis van de geldswaarde van 1970 zal in 1975 zes tot zeven miljard meer aan collectieve voorzieningen moeten worden besteed. DEN HAAG (ANP). De brand, die de vorige week o.a. het Eindho- vense bedrijf van de Karei I fabrie ken in de as heeft gelegd, blijkt veel minder groot te zijn dan aanvanke lijk werd verondersteld. Noemde men aanvankelijk een schadebedrag van ongeveer 30 mil joen gulden, het expertisebureau tp Eindhoven, dat de gehele schadeaf wikkeling op zich heeft genomen, schat thans de totale directe mate riële schade op ongeveer 12 miljoen gulden. Dit is gisteren door het bu reau voorlichting van het schadever zekeringsbedrijf meegedeeld. De directe materiële schade, die de brand bij het bedrijf van Karei I heeft veroorzaakt, wordt geschat op ongeveer 7 miljoen gulden. De scha de bij de andere bedrijven bedraagt naar schatting 4 a 5 miljoen gulden. Deze extra-uitgaven dienen vol gens de drie samenwerkende partyen als volgt te worden besteed: 1200 miljoen meer voor de wo ningbouw; 190G miljoen meer voor een bete re van de weivaart; 1400 miljoen meer voor beter on derwijs; 1000 miljoen meer voor een beter leefmilieu; HOUSTON (Réuter) Drie kinde ren uit Houston, die beweren lid te zijn van „De kerk van satan", hebben békend de 61-jarige mevrouw Gay nell C. Newson te hebben vermoord. Het drietal volgde mevrouw New- som naar haar woning in het nabij gelegen Fredericksburg en ontvoer den haar in haar eigen auto na 150 dollar en enige geweren gestolen te hebben. Een twaalfjarig meisje bekende dat zij besloten hadden de vrouw te „eli mineren" en dat een van de jongens haar een nekschot had gegeven toen zij aan handen en voeten gebonden op de grond lag. De drie werden gearresteerd door een patrouillerende politieman die het verdacht vond dat zij in een dure Cadillac rondreden. TOT LID van de Tweede Kamer is gisteren opnieuw toegelaten en be ëdigd dr. I. N. Th. Diepenhorst uit Epe. 600 miljoen meer kelingshulp. voor ontwik- Doordat er op enkele begrotings posten zou kunnen worden bezui nigd, resteert dan dat in totaal „net to" 5800 miljoen voor extra-uitgaven in 1975 beschikbaar moet zijn. PvdA, D'66 en PPR zouden wat willen bezuinigen op het gebied van defensie, ruilverkavelingen en wa terstaatswerken, waarmee in 1975 enkele honderden miljoenen be spaard zouden kunnen worden. Ook een grote doelmatigheid van het overheidsapparaat werd bepleit, waartoe een diepgaand onderzoek moet worden ingesteld. In dit ontwerp-regeringsprogram is een aantal van de belangrijkste wen sen van de drie partijen neergelegd. Op een aantal punten blijkt de in vloed van D'66 sterk. Het program legt sterk de nadruk op de demo cratisering van de gehele samenle ving en op de leefbaarheid van het milieu. Ook de technologische ont wikkeling krijgt aandacht. Daarbij heeft de PPR ook iets van haar idea len op papier gekregen, als de verde ling van de welvaart in de wereld ter sprake komt. Verwezenlijking van de vele pro gressieve wensen wordt niet onwer kelijk geacht. In 1975 moet weliswaar voor de collectieve voorzieningen zes tot zeven miljard gulden meer be schikbaar zijn, daar staat, tegenover dat het nationaal inkomen ieder jaar met ongeveer vier procent stijgt. Uit gangspunt van het program is hierbij dat het gemiddelde vrij besteedbare inkomen met 2 tot 2V2 procent per jaar kan stijgen. Wat dan nog aan stijging van het nationale inkomen overblijft, moet aan gemeenschaps voorzieningen worden besteed. De bouw van meer woningen, betere so ciale voorzieningen en een zuiverder milieu en beter onderwijs zijn de be langrijkste voorzieningen, waaraan de extra-uitgaven moeten worden besteed. In de hoop dat daarmee op den duur de procedure van het fouilleren en controleren der passagiers bij het instappen kan worden vereenvoudigd, heeft de N.V. Luchthaven Schiphol deze week een magneto-detector in de A-pier van Schiphol opgesteld. Het apparaat dat f 22.000,heeft gekost bestaat uit een poortje, waarop lampjes gaan branden waneer de magneten enig metaal ontdekken op het lichaam van de personen, die zich dooi i poortje begeven. Zelfs de stewardess, die een alleen reizende baby op de arm heeft, ontkomt niet aan de controle op wapens. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel het Centraal Planbureau verschillende keren heeft berekend, dat de lonen in Nederland in 1970 reëel met rond zes procent zijn toegenomen, zegt tweederde van de Nederlan ders, dat zy vorig jaar geen verbetering in hun financiële positie hebben waargenomen. Het zijn met name middenstanders en ongeschoolde arbeiders, die deze mening zijn toegedaan, aldus blijkt uit een Brandpunt/Intomart-enquête. Van de ondervraagden zei 27 pet erop vooruit te zijn gegaan. 23 pet meende erop vooruitgegaan te zijn en 46 pet dacht gelijk gebleven te zijn. Over de financiële positie in het lopende jaar is men nog somberder: slechts 19 pet denkt erop vooruit te gaan, 21 pet erop achteruit te gaan en 50 pet verwacht gelijk te blijven. Geen verbetering wordt dus door 71 pet verwacht, terwijl het aantal per sonen, dat het antwoord schuldig blijft, groter is. Zowel wat betreft 1970 als 1971 behoren degenen, die erop vooruit (denken te) gaan voor al tot de inkomensgroep boven 15.000 gulopi per jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Opnieuw is een dienstweigeraar ontslagen. Hij was te werk gesteld bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Den Haag en had een open brief aan de pers geschreven, waarin hij de anonimiteit van de volks telling aanviel. De dienst weigeraar, Chris van der Born, werkte op de CBS- afdeiing die zich bezig houdt met de vraag zeven van de volkstelling (in validiteit). Als reden van het ontslag is opgegeven dat hij in de brief bedrijfs geheimen naar buiten heeft gebracht. De brief werd gepubliceerd in een advertentieblad. Het ontslag voor de heer betekent Van der Boni dat hij met onmid dellijke ingang verstoken is van alle sociale voorzie ningen, zoals ziekteverze kering enz. Hij kan ook geen tijdelijk werk gaan zoeken, want officieel is zijn tewerkstelling opge schort door de dienst te werkstelling gewetensbe zwaarden van het Ministe rie van Defensie, in af wachting van een nieuw werkadres. Al eerder zijn tewerkge- steiden van de ene dag op de andere zonder enige so ciale voorziening op straat gezet. Enige tijd geleden maakten drie tcwerkge- stelden een voettocht van Den Haag naar het kamp- Vledder in Overijssel uit protest tegen de zinloos heid van het werk dat zij als iewerkgestelden moe ten verrichten. Uit verdere antwoorden blijkt dat 35 pet van de ondervraagden tevre den is over het loon- en prijsbeleid van het kabinet-De Jong. 48 pet is ontevreden. Van de ontevredenen spuwt 61 pet zijn gal uit over het he le kabinet, 7 pet over minister Rool- vink en 2 pet over minister Witte- veen. De overige „schuldigen" had den minder aanklagers. Van de ondervraagden vindt voorts 55 pet, dat de verschillen tussen hoge en lage inkomens de laatste vijf jaar groter zijn geworden, 16 pet acht ze gelijk gebleven en eveneens 16 pet meent, dat ze kleiner zijn geworden. Verder blijkt, dat 71 pet vindt, dat de verschillen kleiner moeten worden 20 pet dat ze gelijk moeten blijven en 3 pet meent, dat de verschillen wel groter mogen worden. In de enquête met in de Brand punt-uitzending van gisteravond we gens tijdgebrek is ook de loons verhoging van 400 gulden betrokken. 63 pet van de ondervraagden meent, dat deze verhoging schadelijk is ge weest voor de economie, 25 pet vindt dat niet en 12 pot blijft een antwoord schuldig. Interessant is de uitkomst van de vraag, of men zich persoonlijk zor gen maakt om zelf (resp. echtgenoot of gezinshoofd) werkloos te worden, Geen zorgen maakt zich 80 pet, enige zorgen 9 pet en veel zorgen 5 pet. In 1967 stelde de Vrije Universiteit in Amsterdam eenzelfde vraag in een enquête. Toen maakte 71 pet zich geen zorgen, toonde 22 pet enige zor gen en was 6 pet zeer bezorgd. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De rijkspolitie in Sluis heeft gistermiddag een onderzoek ingesteld in de vyf sexshops die dit stadje van 5000 inwoners rijk is. De bedoeling was na te gaan of de winkeliers zich houden aan de nieuwe richtlijnen betreffende de verkoop en het etaleren van tijdschriften, boeken en andere artikelen in deze branche. Gebleken is dat de desbetreffende winkeliers zich over het algemeen aan de geldende voorschriften houden. Hier en daar volstond de politie met een raadgeving die door de verkoper ter harte werd genomen. In geen van de winkels heeft de politie boeken of bladen in beslag genomen of is pro ces-verbaal opgemaakt. „Het optreden van de politieman nen was bijzonder soepel. Wat mij be treft heb ik dan ook geen enkele re den tot klagen over deze controle", aldus de heer P. Metz, eigenaar van twee sexshops in Sluis. Onlangs heb ben de sex-win,keiiers in Sluis een on derhoud gehad met de burgemeester DE LEEFTIJD om te kunnen kiezen is omlaag gebracht van 21 tot 18 jaar. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer een initiatief wets ontwerp hiertoe aangenomen. DEN HAAG (ANP). Als het parlement ermee akkoord gaat zal voortaan overspel niet meer straf baar zijn. Vijf ministers hebben de ÏTivcfcde Kamer voorgesteld artikel 241 uit het wetboek van strafrecht te schrappen. Dit artikel bedreigt de overspelige echtgenoot met een gevangenisstraf van maximaal zes maanden. Er wordt echter alleen vervolgd als de bele digde echtgenoot een klacht indient en binnen drie maanden echtschei ding of scheiding van tafel en bed vraagt. Bij de Tweede Kamer is ech ter een herziening van het echtschei dingsrecht aanhangig waarbij over spel niet meer wordt genoemd als grond voor echtscheiding of scheiding van tafel en bed. Al sinds 1880 is de strafbepaling voor overspel een omstreden punt. Het aantal zaken is sedertdien mini maal geweest. Daarom meent de re gering dat de strafbepaling best kan vervallen. De normen van moraal en recht betreffende de huwelijkstrouw zijn door de wetgever al verankerd in het burgerlijk wetboek, zegt het kabinet. „Ze behoeven niet boven dien nog eens te worden onderstreept in een strafbepaling". DUBLIN (Reuter) Het in Pana ma geregistreerde vrachtboot „Ioli" van 900 ton is, naar gevreesd wordt, bij de Ierse westkust vergaan. Het vaartuig had twaalf man aan boord, voor het merendeel Grieken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer stemt in met de wet inzake de rechts toestand voor dienstplichtigen van minister Den Toom (Defensie), die nu ook opdracht heeft gegeven met spoed een studie over de instelling van een militaire ombudsman af te ronden. De socialist Wieldraaijer kon digde gisteren in de Tweede Kamer aan, dat zijn fractie zelf met voor stellen zal komen over de krijgstucht, de bezoldiging en de militaire om budsman. ROME (AP) Pater Paul Gau thier, de Franse „apostel der armen", die lang onder de armen van de ont wikkelingslanden lieeft gewerkt, ver laat de rooms-katholieke kerk. Dit meldde gisteren de Italiaanse pers. Pater Gauthier zou vrienden in Ro me van zijn besluit op de hoogte heb ben gesteld. Hij verblijft momenteel in Laos. Het Vaticaan heeft op de be richten geen commentaar willen ge ven. van Sluis over de in acht te nemen richtlijnen van het ministerie van justitie. AMMAN (AFP) Jordanië is be reid de staat Israël te erkennen „op voorwaarde dat de Israëli's akkoord gaan met de ontruiming van alle be zette gebieden". Dit heeft de Jordaanse minister van buitenlandse zaken, Abdallah Salah, gisteren in Amman verklaard. Hij zei dat Jordanië in dat geval ge negen is „al zijn verplichtingen op grond van de resolutie van de Vei ligheidsraad van 22 november 1967 in acht te nemen". Inmiddels is Jasser Arafat, de voorzitter van het dagelijks bestuur van de organisatie van het Palestijn se verzet en leider van El Fatah, be last met het opstellen van een nieuw plan voor het samengaan van de guerrilla-organisaties. PARIJS (AFP). De auteur van de muzikale comedie „Irma la Dou ce" Alexandre Breffort, is op 69- jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij kwam in 1933 bij het satirische blad „Le canard enchaine", waarvoor hij tot zijn dood is blijven werken. Hij schreef een reeks humoristische verhalen. Beroemd werd hij pas met „Irma la Douce", aanvankelijk als cabaretschets opgezet en tenslotte verfilmd door de Amerikaan Billy Wilder, met Shirley McLaine en Jack Lennon in de voornaamste rollen. SAO PAULO (AFP). Vijfenne gentig mensen zijn om het leven ge komen tijdens het carnaval in de Braziliaanse stad Sao Paulo, dat drie dagen van zaterdag tot en met maandag heeft geduurd. Bij verkeersongelukken vonden 36 mensen de dood en werden 137 ge wond, van wie 56 ernstig. In deze drie dagen heeft de politie het zeer druk met arrestaties gehad: 2849 mensen werden opgepakt we gens ordeverstoring, inbreuk op de goede zeden en moord. DE SAMENWERKENDE vakbon den voor de detailhandel en het win kelpersoneel hebben het personeel van het winkelbedrijf Hoyng, dat met ontslag wordt bedreigd nu de eige naar J. Kroonenberg uit Amsterdam zou hebben besloten de winkels (in Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Zandvoort) te sluiten, aangeraden niet met het ontslag akkoord te gaan. (ADVERTENTIE) 12000m2 woon.ideeën (toekomst) keuken het tweede' huis SC tuincentrum win een prijs met tafeldekken vele noviteiten 19tm28febr. ahoy'hal rotterdam-zuid dag.: 11-17 uur/19-22.30 uur zondags: 12-18 uur

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1