Hormonen in duivenvoer Zuid-Vietnam verliest veel hoge officieren Verzet groeit tegen Israëlisch besluit ZILVEREN ZIEKTE-FEEST Museum Boymans koopt twee Dali's I )e^e|ya JAPANS KEIZER PAAR MOGELIJK NAAR NEDERLAND Hogere uitkering voor meer oorlogsslachtoffers Britse heli copters voor Zuid-Afrika Braziliaans consul vrij binnenland buitenland Kortslapers actief; langslapers creatief WEIGERDE PAUS AUDIëNTIE NKV: „Bakkenist gebruikte rekenfoefje' Duizend mensen bij bisschops wijding Simonis Ontstemd Harmei: „Congres joods initiatief" Bijstandswet vergt meer voorlichting Bewusteloze man gevonden op bouwterrein A Dood van carnaval- vierende vrouw raadsel Korter werken bij Philips in Doetinchem en Roermond X&! DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 AMSTERDAM (ANP) Om de overlast van duiven te verminderen zal in Amsterdam duivenvoer met een hormoonpreparaat worden toe gepast, dat de vermeerdering moet tegengaan. In het buitenland wor den reeds proeven hiermee geno men. Deze wijze van beperking zal gecombineerd worden met het van gen van duiven. Dit antwoorden b. en w. op vragen van de raadsleden Van Duijn (Kabouters) en Pais (VVD). Zij wilden weten of het juist is, dat tweederde van de dui- venstand van Amsterdam (ongeveer 10.000 van de 15.000) zal worden af gemaakt. Ze verzochten b. en w. een onderzoek te laten instellen naar meer humanitaire methoden om de overlast te beperken en in afwachting van de uitkomsten de „afslachting" op te schorten. Volgens b. en w. heeft het nooit m de bedoeling gelegen het duiven- bestand met een bepaald percentage uit te dunnen. De overlast, die van de duiven wordt ondervonden, zal in het begin van het nieuwe broed- seizoen slechts op die plaatsen in de stad worden bestreden, waar zij ern stige hinder voor de omwonenden veroorzaakt. Van afslachting mag dan ook vol strekt niet worden gesproken, zo menen b. en w. „Het wijzigen van de voerplaatsen lijkt geen kans te bieden de hinder te beperken. De duiven in Amsterdam zijn van oor sprong rotsbewoners en geven de voorkeur aan steenachtige rust plaatsen", aldus b. en w. r v> WASHINGTON (AP) Me dici van het Amerikaanse leger hebben een onderzoek naar het slapen ingesteld en zijn tot de slotsom gekomen dat: mensen die maar een paar uur per nacht slapen als regel levendige lieden zijn .terwijl zij die het moeten hebben van een langere nacht rust „meer introvert en creatief zijn", maar het over het alge meen moeilijk hebben met werk dat lang achter elkaar moet wor den voortgezet. De korte slapers waren actie ver, mensen die meer uitgaan en plezier hebben, lieden die plooi baar waren en gemakkelijk met anderen konden omgaan en zich betrekkelijk goed konden aan passen aan de maatschappelijke vormen. Een van de redenen dat de langslapers langer sliepen was dat ze meer droomden, aldus het rapport. Zij waren in zichzelf ge- keerder van natuur, waren zich meer van conflicten bewust dan de actievelingen en gebruikten hun langere „droomtijd" om eigen geestelijke problemen aan te pakken. Als iemand om de een of an dere reden heel lang niet had ge slapen, tot 72 uur toe, dan was een gezonde slaap van acht uur als regel genoeg om lichaam en geest weer helemaal op peil te brengen zodat een man weer zijn werk goed kon doen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) SAIGON De Zuidvietnamese soldaten in Laos schijnen door de van dag tot dag sterker wordende communistische tegenstand in steeds grotere benauwdheid te ge raken. In militaire kringen in Sai gon deelde men gisteren mee, dat een Zuidvietnamese elite-eenheid zich in ernstig gevaar bevindt. Zij had tien kilometer over de grens in het zuiden van Laos naar schatting 200 man aan doden en ver misten verloren. Onder hen waren alle officieren van de eenheid. Ver der werd bekend, dat de Amerikanen die de Zuidvietnamezen uit de lucht steunen, nog drie helikopters verlo ren hebben. Oak in Nooaid-Laos nemen de com munistische aanvallen toe. Een woordvoerder van het Laotiaanse mi nisterie van defensie deelde mee. dat Noordvietnamese eenheden hun activiteit in de buurt van het steun punt Long Tsjeng opvoeren en waar schijnlijk een aanval op de koninklij ke hoofdstad Loeang Pmabang voor bereiden. Z(j hadden nabij Long Tsjeng al vier stellingen van de rege ringstroepen ingenomen. In Long Tsjeng, dat 150 km ten noorden van Vientiane ligt. heeft ge neraal Vang Pao, de opperbevelheb ber van het Laotiaanse leger, zjjti hoofdkwartier. Bij Long Tsjeng ligt ook het enige vliegveld in Noord- Laos waarop grote transportvliegtui gen kunnen landen. Uit Cambodja wordt gemeld, dat 20 km ten zuid westen vain de hoofdstad Phnom Penh een konvooi op de Mekong door de communisten is beschoten. Een schip met brandstof en munitie is gezonken. Woordvoerders van de Amerikaan se regering zeiden gisteren dat het onjuist is na het verlies van een Zuidvietnamese voorpost in Laos al van een ineenstorting van de opera tie te spreken. De nederlagen van de Zuidvietnamese troepen betekenden wel een tegenslag, die echter niet onverwacht was gekomen. KEIZER HIROHITO (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Japanse kranten hebben bericht, dat de Japanse keizer Hirohito en keizerin Nagako eind september, begin oktober, gedurende twee weken officiële bezoeken zullen brengen aan Engeland, West- Duitsland en België, en onofficiële bezoeken aan Frankrijk en Neder land. Het Japanse kabinet zou vandaag een beslissing nemen over de reis. De minister van buitenlandse zaken, Klichi Aichi, zou het staats hoofd vergezellen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken noch de Japanse ambassade in Den Haag kunnen op dit moment iets over deze berichten zeggen. Hirohito (foto), die op 29 april 70 jaar wordt, heeft als kroonprins in 1921 een bezoek van een half jaar gebracht aan onder andere Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Italië. Keizerin Nagako, die 6 maart 68 jaar wordt, is nog nooit in het buitenland geweest. Naar in Tokio verluidt zal de keizer op een later tijdstip ook bezoeken aan de Ver. Staten en Aziatische landen brengen. KAAPSTAD (Reuter) De Zuid- afrikaanse minister van defensie Pie- ter Botha heeft gisteren in het par lement verklaard, dat Zuid-Afrika zeven „Wasp" helikopters zal bestel len in Engeland. Vrijwel tegelijker tijd zei de Britse minister van bui tenlandse zaken Alec Douglas-Home in Londen, in antwoord op vragen uit het Lagerhuis, dat Engeland toe stemming zal geven voor de export van „Wasp" helikopters naar Zuid- Afrika. Tot dusver waren echter nog geen orders uit Zuid-Afrika ontvan gen, aldus de Britse minister „Opgelapte" Zuidvietnamese mili tairen op de Amerikaanse verzor gingsbasis. PARIJS (KNP) Een krant in Parijs meldde, dat paus Paulus een audiëntie geweigerd zou hebben aan de leidster van de Vietcong-delegatie hij de Parijse vredesbesprekingen over Vietnam, mevrouw Nguyen Thi Binh. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Met terugwerkende kracht tot 1 juli verleden jaar is de uit keringsregeling voor slachtoffers van vervolging in de Tweede Wereldoor log belangrijk uitgebreid. Niet alleen zijn de berekeningsnormen verruimd, waardoor de uitkerin gen in veel gevallen hoger zuillen zijn dan tot nu toe, ook de kring van men sen die voor een uitkering in aanmerking komen is uitgebreid. De nieuwe regeling geldt namelijk ook voor vervolgden in het buitenland, zelfs indien deze slachtoffers ook nu nog buiten Nederland wonen. Tot vervolging wordt voortaan ook gerekend sterilisatie, ondergaan om aan vrijheidsberoving te ontkomen, mits deze ingreep tot gehele of gedeelte lijke invaliditeit heeft geleid. Eveneens zuilen voortaan gewezen KNIL-miii- tairen, die het slachtoffer van vervolging waren, onder de regeling vallen. De nieuwe regeling biedt de mogelijkheid bepaalde personen, die strikt genomen geen slachtoffer van vervolging zijn, toch als zodanig te beschou wen. De uitvoering van de regeling is in zeven gemeenten gecoördineerd. Voor vervolgden in Noord-Brabant (en Limburg) geldt 's-Hertogenbosch als coördinatiegemeente. UTRECHT (ANP) In zijn offi ciële orgaan „Ruim Zicht" beschul digt het Nederlands Katholiek Vak verbond VNO-voorzitter drs. Bakke nist ervan, dat deze de lonen te laag wil houden en daarom met opzet een verkeerde rekenmethode heeft geko zen voor het sommetje waarbij hij uitkwam op een loonsverhoging van vier procent per 1 juli aanstaande. Drs. Bakkenist gaat er in zijn here kening van uit, dat het gemiddelde prijsniveau in 1971 maar 3,5 procent zal stijgen. Maar, zo zegt Ruim Zicht, de werkelijkheid is anders, want de gemiddelde prijsstijging zal dit jaar onder meer volgens het Centraal Planbureau zes a zes en een half procent bedragen, hetgeen betekent dat het reële inkomen van de werk nemers er bij een loonstijging van 5,75 procent op achteruit zou gaan. Voor zijn beirekening van het percen tage prijsstijging gebruikt drs. Bak kenist volgens het NKV „een eenvou dig foefje" door de prijzen van bij voorbeeld maart niet te vergelijken met die van maart vorig jaar maar met die van december 1970. ROTTERDAM (ANP) Voor de wijding van de nieuwe bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simonis, op za terdag 20 maart aanstaande, heeft het bisdom uitnodigingen gericht aan duizend mensen, die een belangrijke functie bekleden in het kerkelijke en politieke leven in Nederland. De plechtigheid, die om 11.00 uur begint en twee uur zal duren wordt gehouden in de kathedraal aan de Mathenesserlaan. Na de wijding, die wordt verricht door kardinaal Alfrihk, zal de schei dende bisschop, mgr. M. A. Janssen, de gelegenheid krijgen afschedi te nemen van de mensen. Ook de nieu we bisschop zal de mensen tegelijker tijd ontvangen. De wijdingsplechtigheid zal inte graal door de televisie worden uitge zonden. JERUZALEM (AFP) „De rege ring van mevrouw Golda Meir heeft een ernstige fout gemaakt door posi tief te reageren op het Egyptische antwoord aan dr. Jarring", heeft gis teren Menahem Begin, leider van de Gahalpartij en van de oppositie ver klaard op een persconferentie, die in Jeruzalem was belegd door het comi té uit de partijen die tegen terug trekking van de Israëlische troepen zijn. „Egypte heeft niets nieuws te ber de gebracht", aldus Begin. „Het Egyp tische memorandum was identiek aan de verklaringen van Nasser toen hij in juni 1970 het Amerikaanse initia tief aanvaardde. Kritiek op het regeringsbesluit is ook geleverd door dr. Israël Ben Meir van de nationale religieuze partij en door Mordechai Soerkis van de ar beiderspartij. Een woordvoerder van het ministerie van voorlichting heeft geweigerd hierop commentaar te geven. In Egypte is men van mening, dat Israël probeert zich uit een moeilijke positie te bevrijden. Aan Israël was gevraagd, zo zegt men, te antwoorden aan VN-bemiddelaar Jarring en niet aan Egypte. Het gezaghebbende blad Al Ahram schrijft, dat Israël probeert Jarring te oipzeilen en Egypte in een recht streekse dialoog te betrekken. In ambtelijke kring in Cairo is men ontstemd over het vasthouden door Israël aan een deel van het bezette gebied en vindt men dat de veilig heidsraad moet optreden. De impasse is dus blijven bestaan. In Amman doen hardnekkige ge ruchten de ronde, dat de Jordaanse premier, Wasfi Tali, waarschijnlijk zeer spoedig belangrijke wijzigingen in zijn kabinet bekend zal maken. BRUSSEL (ANP) De Belgische minister van buitenlandse zaken, Harmei, heeft gisteren de Sovjet-am bassadeur in zijn land te verstaan ge geven, dat het grote joods congres dat vandaag in Brussel begint een particulier initiatief is van het Joods Internationaal Comité, „waarover de Belgische regering zich niet hoeft uit te spreken". In de Russische pers wordt, zoals bekend, al verscheidene dagen een felle aanval gedaan op het feit dat dit joods congres in Brussel wordt gehouden. UTRECHT (ANP) Een experi ment, dat op initiatief van het Alge meen Diaconaal Bureau van de gere formeerde kerken is uitgevoerd, heeft aangetoond dat grote behoefte bestaat aan duidelijke voorlichting over de algemene bijstandswet. Dat geldt zowel voor cliënten als voor mogelijke „verwijzers". Van de bijna 600 mensen, die er inlichtingen en hulp kwamen vragen, had ongeveer de helft nog niet eer der bij een andere instantie aange klopt. VELDHOVEN (ANP) ln de nacht van zondag op maandag (3 u.) is op een bouwterrein, drie meter van het trottoir, de 63-jarige T. B. uit Veldhoven ebwusteloos aangetrof fen. Hij bloedde uit zijn oren. Hij is terstond naar een ziekenhuis in Eindhoven overgebracht. Zijn toe stand is zeer ernstig. Omtrent het gebeurde tast men nog in het duister. Vastgesteld is, dat hij omstreeks middernacht een café had verlaten en om 1 uur op het trottoir werd aangetroffen door een viertal jongelui, die hem, zich van zijn ernstige toestand niet bewust, op het bouwterrein hadden neergelegd. HOENSBROEK (ANP) De Hoensbroekse politie heeft gisteren de identiteit vastgesteld van de vrouw, die zondagnacht ernstig ver minkt werd aangetroffen bij een Bai leybrug over de autosnelweg onder deze gemeente en korte tijd later in het Heerlense ziekenhuis overleed. Het bleek de 38-jarige mevrouw F. A. W. van Dinten-Janez uit Hoens- broek te zijn. De vrouw die in carnavalskostuum stak woonde op enkele honderden meters van de plaats waar zij gevonden werd. Mis drijf wordt niet uitgesloten. Gisterochtend meldden zich bij de Hoensbroekse politie twee automobi listen, die verklaarden de vrouw op de snelweg te hebben geraakt. De vrouw was door een van de auto's 25 meter meegesleurd. t MONTEVIDEO (AFP) De Bra ziliaanse consul Aloysio Dias Gomide, die de Tupamaro-guerrileros bijna ze ven maanden geleden in Montevideo hadden ontvoerd, is zondag vrijgela ten. Dit is van officiële zijde in de hoofdstad van Uruguay bekend ge maakt. Tevoren waren de burgerrechten in Uruguay hersteld. Deze waren veer tig dagen geleden opgeschort om het zoeken naar Gomide en andere ont voerde buitenlandse diplomaten te vergemakkelijken. De Tupamaros hadden het herstel van de burgerrechten geëist als voor waarde voor de vrijlating van de Braziliaanse consul. (Van onze correspondent) ZEVENAAR In Babberich wordt binnenkort een bijzondere receptie gehouden: Anton Hendriksen (47) heeft een café afgehuurd om het feit te vieren dat hij 25 jaar in het Ze- venaarse ziekenhuis ligt, plat op zijn rug in eeii klein kamertje. Anton Hendriksen kwam in maart 1946 in het ziekenhuis van Zevenaar terecht, al enkele jaren gevloerd door een rugziekte. Hij kan alleen zijn armen bewegen. De ziekte, die ai op zijn negende jaar begon ver ergerde toen hij als achttienjarige door de Duitsers werd tewerkgesteld in het kamp Bielefeldt. Ondanks alle ellende is Anton Hendriksen tevreden met zijn leven: „Je moet alles tegen elkaar afwegen. Ik ga regelmatig de straat op. Mijn bed heeft speciale grote wielen om tochtjes te kunnen maken. En ie dereen mag me hier opzoeken, wan neer hij maar wil. Als ik trouwens na een feestje een keer om twaalf uur 's nachts het ziekenhuis bin nenrol is het ook best". Omdat hij ongetrouwd bleef, en al zijn familie in Zevenaar en om streken woont, mag hü blijven in het ziekenhuis, waar zijn kamertje van alle gemakken is voorzien. Er is radio en t.v. en een speciaal ont worpen spiegeltje zorgt ervoor dat hy liggend op zijn rug kan zien met wie hy praat". Op 17 april gaat Anton Hendriksen met bed en al naar het zaaltje in Babberich. „Ik hoop dat het éen knalavond wordt". (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Museum Boy- mans-van Beuningen te Rotterdam heeft twee Dali's aangekocht. Daar mee bezit dit museum drie werken van deze surrealistische kunstenaar, wiens tentoonstelling te Rotterdam onlangs enorme belangstelling trok. Het financieel voordeel, dat het mu seum uit deze toeloop trok is niet vreemd aan deze aankoop. Voor het doek en object, die nu werden aan gekocht, zou een som van f 300.000 betaald zy'n, hoewel de directie van het museum deze aankoopsom niet wil bevestigen. Het schilderij „Aangezicht van de oorlog" (1940), dat gekocht werd van de Brusselse kunstverzamelaar André Couvin, genoot op de ten toonstelling veel aandacht. Het stelt een aangevreten gezicht voor waar in oog- en mondholten gevuld zijn met kleine doodskoppen. Vooral veel jonge mensen kochten reprodukties van dit schilderij. Het object, dat Boymans aankocht is een bronzen afgietsel van de Ve nus van Milo (1936). In het beeld monteerde Dali laadjes. Er bestaan vy'f afgietsels van dit Dali-produkt. Het museum bezit reeds een schil derij, waarop Dali filmster Shirly Temple onderhanden heeft geno men. Dit heeft reeds een vaste plaats in het museum. Voor het schilderij „Aangezicht" wordt momenteel ruimte gezocht. De Venus is nog niet in het museum aangekomen. i I '^S l_> -m Ge kunt zoggen wat ge wilt, vrolijk volk in deez' natte streken, maar goed beschouwd is het nog een geluk dat die vader Abraham maar zeven zonen heeft! Dat zou 'em kunnen zijn, vader Abraham. Wit zeg ik: hij is het. Ik loop niet met mijn familie te koop, het geeft geen pas en het in teresseert u waarschijniyk ook niet, maar u moet wel weten dat mijn zoon als ondertekende geheten, deze week twee hele jaren gaat tellen en voor zijn leeftijd al aardig mee kan doen. Zijn carnavalsrepertoire beperkt zich wel tot „Heiaja Bols" maar het is een goed begin, dacht ik. Dit is hem niet, voor mij ie dit een van de 77 kleinzonen van vader Abraham. Ook van 't goeie soort Voor een goed carnaval moet Je wed in de goeie parochie wonen. En een goeie parochie met carnaval is er een, waar zondagsmorgens in de kerk een echte ouderwetse lange preek wordt gehouden. Dan kun je uitslapen, en dat is hard nodig. Als ge het mij vraagt is dit moeder Saar. Persoonlijk heb ik geen enkele moeite met het grote en roemrucht geworden lied, waarin gij grootmoedig en ruimhartig voorstelt om de liefde en de gein voor uw rekening te nemen, terwijl de hemel weet wie de poen en de chagarijn in de maag gesplitst krijgt. De poen is toch bijna op. Leve de wereldcup! MERIJN EINDHOVEN (ANP) In ver band met oplopende voorraden heeft men het voornemen om by de Phi- lipsvestiging in Doetinchem korter te gaan werken. By de arbeidsinspectie zal een vergunning worden aange vraagd om ongeveer 100 werknemers, die betrokken zyn by de produktie van plaatcondensators, gedurende een periode van acht weken twee da gen per week niet te laten werken. Verder zal voor de Philipsvesti- ging in Roermond, waar sinds 18 ja nuari jongstleden korter gewerkt wordt, een verlenging van de ver gunning worden aangevraagd. Men wil daar nog eens gedurende zes we ken 360 mensen twee dagen voor een aantal anderen twee en een hal ve dag per week niet laten wer ken. (ADVERTENTIE) Afsu een afwasmachine of vloerbedekking wilt kopen,-wat heefc Stenotyp daar dan mee te maken? Weinig - maar Stenotyp zorgt wel dat u geheel gratis lid kunt worden van een Inkoopcombinatie. En dit geeft voordelen - wélke vertellen wij u graag persoonlijk! Stenotyp, hét adres waar men weet dat alleen uitzenden *uet veel is, maar dat het gaat om de inzet ean de juiste mensen. BREDA Joris OI60048316.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5