Nog geen gezamenlijk milieu beleid PIRAAT, VALT ONDËR BEUL VAN SLOPER' Vader Abraham nationaal succes Hulst geeft subsidie voor film over Land van Saeftinghe Brandweer hield schip boven water Vrees voor repercussies overbodig Bejaarden hadden pret stad streek Ministers Beneluxraao Zeeuws molenboek krijgt herdruk Schipp nog erszoon vermist Nu en dan zon waterstanden hoogwater PUBLIEKPRIJZEN VRIJE-TIJDS- SCHILDERS Hulst vraagt weer subsidie voor sportkeuringen wm LAATSTE DAGEN VAN DE UILENSPIEGEL Presentiegelden raad Hulst omhoog Opening kantoor W aterleidingmij 55 Garantie van kwart ton C. J. G. Becht naar Indonesië TE TERNEUZEN Handelscentrum Terneuzen onderzoekt PZEM-tarief neem postgiro: alles gratis en nog 21% rente toe. da's makkelijk! DINSDAG S3 FEBRUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) HULS! „Er bestaat thans nog geen gecoördineerd Belgisch- Nederlands noch Benelux beleid met betrekking tot de vraag stukken van lucht-, water- en bodemverontreiniging, ingevolge industriële vestigingen in de grensgebieden. 'le' com*t® van ministers van de Beneluxraad geantwoord op schriftelijke vragen van de heren W. P. G. Assmann en W. Lockefeer met betrekking tot de Progilvestiging op de Iinker-Sehelde-oever bij Antwerpen. De heren Assmann en Lockefeer hebben het comité van ministers en kele weken geleden al gevraagd of dit kennis genomen heeft van de berich ten, waarin sprake is van onderhan delingen over de vestiging van de zwavelkoolstoffabriek, hetzij op de linker-Schelde-oever bij Antwerpen, ofwel in het havengebied van Gent en of er reden is voor de vrees, dat de vestiging van een dergelijk bedrijf de luchtverontreiniging in belangrij ke mate zal doen toenemen, dan wel in ander opzicht ernstige gevaren in houdt voor de leefbaarheid, niet ai- leen in België, aldus de vragen, maar ook in de nabijgelegen gebieden van Nederland. In zijn antwoord zegt het comité van ministers, dat sinds korte tijd besprekingen gevoerd worden (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Er wordt ge werkt aan een herdruk van het boek „De molens van Zeeland", dat in 1964 bij drukkerij-uitgeverij G. W. den Boer te Middelburg is versche nen. De herdruk in een oplage van 2000 exemplaren wordt mogelijk ge maakt door subsidies van het depar lenient van CRM (f. 4000) en van de provincie Zeeland (eveneens f 4000). Voor de eerste uitgave wer den ook subsidies verstrekt en wel van in totaal f 6000. Het nieuwe molenboek zal worden bijgewerkt met nieuwe gegevens. Het zal foto's van alle molens in Zeeland bevatten. De verkoopprijs van „De r,rj p_ps van Zeeland" zal f 25 per exeAMLl bedragen. Drukkerij G. W. den is onder meer uitgeefster van de provinciale Zeeuwse courant. met het oog op het inrichten van een gezamenlijk milieubeleid. „De nodige maatregelen hierom trent", aldus het comité, in het ant woord, „worden in overweging geno men". Verder wordt gezegd: „Tijdens de vergadering van het comité van ministers op het niveau van de rege ringshoofden van 6 juli 1970 in Lux emburg is besloten, dat de regeringen gezamenlijk maatregelen zullen tref fen tegen water-, lucht- en bodem verontreiniging en tegen geluidshin der. In uitvoering hiervan heeft de Benelux-ministeriële Werkgroep voor de Volksgezondheid vooreerst vastge steld, dat kan uitgegaan worden van de activiteiten van een werkgroep, die in de schoot van de bijzondere commissie van volksgezondheid reeds geruime tijd is ingesteld en die de harmonisatie van de maatregelen in zake lucht- en waterverontreiniging nastreeft". De heren Assmann en Lockefeer hadden gevraagd of het comité van ministers in een van zijn vergaderin gen de kwestie Progil en de daarmee samenhangende vraagstukken aan de orde zou willen stellen. (Van ee onzer verslaggevers). ZALZATE Van de 18-jarige Jelle van der Kooy, die vermoede lijk bij de scheepsbotsing van de „Unie" met de tanker Thermo 7 op het kanaal bij Zelzate verdronk, is nog geen spoor gevonden. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.NJW.I. op maandag om 18.00 uur: Overwegend droog, nu en dan zon en in de nacht plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 7; min.-temp.: omstreeks normaal; max.-temp.: van 0 tot 3 graden bo ven normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 pro eent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een (hoge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. j Konstanz 267 1, Rheinfelden 177 2, Straatsburg 152 10, Plitters- dorf 312 5, Maxau 360 10, Plo- chdngen 131 2, Mannheim 193 3, Steinbach 138 3, Mainz 228 6, Bingen 142 6, Kaub 148 4, Trier 332 30, Koblenz 192 +3, Keulen 168 +15, Ruhrort 338 8, Lobith 946 3, Pannerdense kop 914 2, IJssel- kop 838 3, Eefde IJssel 374 8, Deventer 264 8, Monsin 5470 40, Borgharen 4068 69, Belfeld 1272 72, Grave beneden de sluis 574 33. Morgen, woensdag 24 februari. Bergen op zoom 2.53 en 15.19, Hans- weert 2.06 en 14.36, Terneuzen 1.27 en 13.56, Vlissimgen 1.00 en 13.25 Wemeldinge 2.43 en 15.09. (Van onze kunstredactie) EINDHOVEN De tentoonstelling voor de vrijetijdsschilders in het ex positiecentrum „De Krabbedans" te Eindhoven, blijkt een grote belang stelling te trekken. Na de officiële prijsuitreiking vorige week vrijdag, is voor de bezoekers de mogelijkheid geopend de tentoongestelde werken te beoordelen. Op deze wijze kwam er naast de officiële jury-prijstoeken ning ook een Talens-publiekprijs. In de afgelopen week zijn in totaal 500 beoordelingen van het publiek ingeleverd, waaruit bij meerderheid van stemmen de le prijs is toege kend aan het werkstuk „Wereld" van de heer J. van Hoek te Hintham. De 2e prijs werd toegekend aan de heer I. C. M. van der Linden te Eindhoven met het werkstuk „Decora" (deze had de 3e prijs van de jury) en de 3e prijs aan de heer A. J. Wouda te Helmond met het schilderij „Maanlicht". (Van een onzer verslaggevers) HULST De Stichting Bureau Medische Sportkeuring te Hulst heeft het gemeentebestuur van Hulst gevraagd om een subsidie be schikbaar te stellen in het begro tingstekort naar verhouding van hët aantal keuringskandidaten uit de ge meente Hulst en Hontenisse. De voormalige gemeenten Graauw en Hulst verleenden aan de stichting al een subsidie van 1,50 gulden per keuring van personen, die uit deze gemeenten afkomstig waren. Het te kort op de begroting voor 1971 wordt op dit moment geraamd op 4000 gulden bij 500 keuringen, waarvan 350 junioren en 150 senio ren. De kosten per keuring bedragen voor junioren en senioren respectie velijk vijf en tien gulden, waarvan de clubs de helft moeten bijdragen. Voor 350 kandidaten uit de gemeen te Hulst wordt voor 1971 een subsi die gevraagd van 2800 gulden. - De Uilenspiegel heeft het zwaar te verduren onder de „beil" van de slo (Van een onzer verslaggevers) RETRANCHEMENT Het laatste bedrijf van Radio Uilenspiegel, de voormalige piratenzender die bijna vier jaar (tussen 1958 en december 1962) voor de kust van Oostende buiten de territoriale wateren lag, begint. Slopers zullen korte metten ma ken met het scheepswrak dat op 16 deoember 1962 door een hevige storm van zijn ankers werd geslagen en op het strand van Retranchement w-erd geworpen. „De Uilenspiegel" vormde een on aanzienlijke blikvanger voor badgas ten, maai- was tevens een niet onge vaarlijke sta-in-de-w-eg voor de strandirecneanten. Vorige zomer kwam De Uilenspiegel nog eens op een tragische wijze in het nieuws toen twee Belgische kind-eren vlak bij het wrak dn zee verdronken. In opdracht van het waterschap „Het Vrije van Sluis" is hat aanne mingsbedrijf C. H. van Wijn-en uit Groed-e a<l enige dagen bezig het obstakel bij stukken en beetjes te slopen. Een zwaar karwei want De Uilenspiegel blijkt bijzonder dege lijk gebouwd te zijn. Met behulp van een dragline en een zogenaamde beul vliegen de brokken er af. Voor het eigenlijke zware werk zullen waarschijnlijk explosieven nodig zijn. Een groot deel van de scheepsromp is name lijk gevuld met gewapend beton. De Uilenspiegel: het is de bedoeling, dat er niets van overblijft. (Van een onzer verslaggevers) HULST De gemeenteraadsleden van Hulst zullen komende vrijdag zelf moeten beslissen of het present tiegeld voor raads- en commissiever gadering ja, dan neen, omhoog moet. De vergoeding voor de leden van de raad voor het bijwonen voor de vergadering wordt vastgesteld door het college van Gedeputeerde Sta ten, nadat de gemeenteraad is ge hoord. De burgemeester van Hulst stelt voor het presentiegeld voor raadsvergadering vast te stellen op 40 gulden per lid per vergadering en voor vergaderingen van commis sies op 20 gulden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op woensdag 17 maart zal de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. H. Kruisiniga, een bezoek aan Zeeland brengen. Hij opent dan het nieuwe hoofdkantoor van de N.V. Water maatschappij Zeeland aan de Antho ny Fokkerstraat 8 te Goes. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - Dit jaar is bij het carna- valvierend publiek één „leut-lied" wel heel duidelijk favoriet: „Va der Abraham had zeven zonen". Alle blaaskapellen spelen het, ie dereen zingt uitgelaten mee. En wat de maker van het lied, de -Bredanaar Pierre Kartner, het meest plezier doet: de grammo foonplaten met zijn geheide mee zinger vliegen bij tientallen tege lijk de winkels uit. Was de plaat oorspronkelijk bedoeld als een zui ver Bredase aangelegenheid, dank zij een doelgerichte campag ne bij radio en t.v. is Pierre Kart ner erin geslaagd zijn vrolijk lied door heel Nederland bekendheid èn populariteit te geven. In Bredase winkels is „Abraham had zeven zonen" niet of nauwe lijks meer te krijgen. In Den Haag en Groningen wordt de plaat met (VERVOLG VAN PAGINA 1) d) D-e van bedrijfszijde betoonde en door de bonden als hinderlijk geka rakteriseerde belangstelling voor vakbocndsvergaderingein draagt niet bij tot verbetering v-am d-e sfeer. Vaak wordt nagegaan wat er op de vergadering is gezegd, en door wie. e) Een handtekeningenactie ten gunste van de directeur bracht het personeel in een onmogelijke positie en veroorzaakte een golf van onrust. f) H-et karakter van het overleg is strikt formeel. Er wordt alleen over legd als dit formeel noodzakelijk is, of indien de vakorganisaties daartoe initiatieven hebben ontplooid. g) De functie-analyse heeft tot ver groting van de onrust bijgedragen door het naar buiten komen van resultaten terwijl h-et onderzoek nog gaande was. h) Het ontbreekt a-an gerichte, des kundige voorlichting ter verklaring van het beleid met betrekking tot ontwikkeling van nieuwe projecten, uitbreidingen enz. i) In het gratificatiebeleid kan het personeel geen enk-ele lijn ontdek ken. In deze vorm kan het wat de bonden betreft, die namens het per soneel spreken, worden afgeschaft.. De voorzitter van h-et dagelijks bestuur heeft het verzoek van d-e bonden tot instelling van een nader onderzoek door een instantie van buiten niet a priori afgewezen. Dit zal het tweede onderzoek op de PZEM worden. Zoals bekend onder- zoekt een commissie van de Alge mene Rekenkamer momenteel de bedrijfsboekhouding van de PZEM op mogelijke verschrijvingen ten gunste van privé-belangen van de directeur, en mogelijk van and-ere personen. Over d-e stand van zaken bij dit onderzoek werd niets mede gedeeld. Wel is bekend gemaakt dat de identiteit van de personen die al dan niet op verzoek de ambte naren van de Rekenkamer informa ties verschaffen, volledig geheim wordt gehouden. Hun namen zullen in het rapport dat d-e Rekenkamer over d-e gang van zaken in de be- drdjfsbo-ekhoudinig zal uitbrengen, niet voorkomen en ook op andere wijze niet worden genoemd, zodat elke vrees voor nepercursies overbo dig is. pakken van 25 aangevoerd om aan de vraag te voldoen. Dit grote suc ces heeft tot gevolg gehad dat de plaat vorige week op de Neder landse hitlijst „binnenkwam" op nummer 16. „Zoals het er nu uit ziet, zit er voor de volgende week wel zeker een plaats op de top tien in", zegt Pierre Kartner, die niet alleen tekstschrijver en ont dekker van jong talent is, maar ook zijn eigen platen uitgeeft. Een ding zit Kartner niet hele maal lekker: „In de afgelopen ja ren heb ik me herhaaldelijk bij de BCV aangeboden als beroepsschrij ver voor het verzorgen van het Bredase carnavalslied. Maar ze hebben mij nooit willen nemen, altijd was het een amateur. Maar het is wel duidelijk dat ik nu met „Vader Abraham" op weg ben naar een nationaal succes" Zoals in het verleden bij Kart- ners produkties al vaker bet geval is geweest, is ook deze plaat tot stand gekomen met medewerking van een aantal bekende Breaana- ren.. In „Vader Abraham had ze ven zonen" zingt Pierre Kartner zelf de vader-Abraham-partij en de rollen van de zonen worden vertolkt door mensen die vooral afkomstig zijn uit de Bredase ho- reca-wereld: John Krispijn (die samen met Kartner de tekst schreef), Johnny Overman, Ad Nij- kamp, Louis van der Kaa, Hans Lauen, Diinphy de Wit en Rietje Krispijn. „Als u goed telt, dan ziet u dat er maar vijf zonen zijn (en twee dochters)", lacht Pierre Kart ner. „Onze volgende plaat zal dan ook weer over de verloren zoon of het zwarte schaap gaan". LEERLINGEN van Zweedse middel bare scholen hebben gisteren plan nen beraamd voor een scholierensta king in het gehele land uit protest tegen een uitsluiting van 25.000 leer krachten door de regering. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het bestuur van de stichting „Het Zeeuwse Land schap" heeft op het gemeentebe stuur van Hulst een beroep ge daan een financiële bijdrage te verlenen in de kosten van de ver vaardiging van een film over het „Verdronken Land van Saeftin ghe". Het college van b. en w. heeft de gemeenteraad geadvi seerd een garantiesubsidie van 2500 gulden te verstrekken. Men is namelijk van mening, dat doordat het Land van Saeftinghe is gelegen binnen de gemeentegrenzen van Huist, deze gemeente direct be lang heeft bij de film. Door de stichting Het Zeeuwse Landschap wordt het verdronken Land van Saeftinghe, beschouwd als een van de belangrijkste natuurgebieden van Nederland. Men wil nu een film vervaardigen, omdat het bestuur de menin-g is toegedaan, dat betrekke lijk weinig mensen de situatie in Saeftinghe kennen. Het idee van de gevraagde su-bsidde voor de film is vrij positief ontvangen. Ook de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels en de Commissie van Archeologie en Natuurweten schappen van de Culiturele Raad voor Zeéland hebben medewerking toegezegd. De totale kosten voor het maken van de informatieve docu mentaire in kleur worden geraamd op 25.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Maandagmiddag sloeg de schipper van het met kolen geladen binnenvaartschip „Rato" uit Rotterdam op het kanaal bij Sluiskil alarm, omdat het schip plotseling lek was gestoten. De Temeuzense brandweer was spoedig ipet pompmateriaal ter plaatse om het vaartuig voor zinken te behoeden. Toen het gevaar gewe ken was, is de Rato aan de kade afgemeerd. Vermoedelijk is het lek ontstaan doordat het schip op een anker liep. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Als voorzitter van de Nationale Raad voor de Huisves ting zal burgemeester C. J. G. Becht van Tilburg twee maanden naar In donesië gaan. Hij zal de Indonesi sche regering van advies dienen op het gebied van de ruimtelijke orde ning en de woningbouw op weste lijk Java. De reis van de heer Becht, die over twee weken begint, maakt deel uit van een ontwikkelingsproject, waarvoor Nederland en Indonesië begin verleden jaap een overeen komst sloten. Het project beloopt 2 miljoen gulden. In hetzelfde kader zijn al eerder rapporteurs naar Indo nesië geweest. Motorwagens een pompen van de brandweer werken nu eens niet om water te krijgen, maar om. van wa ter af te komen. (Van onze correspondente). TERNEUZEN „Konden we maar. elke week zo'n feest beleven" zei een vrouw na afloop van het carnavalsfeest dat de bejaarden van Terneuzen in het dienstencentrum De Schakel vierden. En daarmee sprak zij ongetwijfeld namens velen die maandagmiddag De Schakel be zochten. Het carnavalsfeest dat voor de eerste keer door'de Stichting Open Bejaarden werk in Terneuzen werd georganiseerd, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Handelscen trum Terneuzen (HCT) gaat onder zijn leden een enquête houden over de verhogingen van de kosten van elektriciteit. Na de plaatsing door de PZEM van de „piekmeters" zijn prijs verhogingen geconstateerd van 200 tot 300 procent. Het HCT-bestuur is van mening dat deze verhoging in strijd kan zijn met de prijzenbeschikking van het ministerie van Economische Zaken. Door middel van een enquête onder de HTC-leden wil men door vergelij king van cijfers tot een standpuntbe paling komen. De enquêteformulieren dienen ingezonden te worden aan J. Kemper, Noordstraat 68. J. den Toon der, Axelsestraat 6 en H. Barentsen, Kastanjelaan 70. (ADVERTENTIE) kom

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3