Carnaval is losgebarsten Biettekoppenstad op haar kop gezet Lamsooraaie te klein voor carnavals- drukte 1flHNh* 1 LEUT UIT PAEREHAT Floor dacht l even aan Karei streek Ganzegat meer carnaval-minded VERZEKERINGEN Hansweert was in trek PRIJZEN CLINGESE OPTOCHT w x.*. i uur\vj/-\i\i iy/| Zo druk was het zondagmiddag in Hulst na de optocht. (Van onze correspondent) GRAAUW - LAMSWAARDE Zaterdag werd in Graauw, waar de carnavalsvereniging het elfjarig be staan vierde, het carnavalsfeest in gezet met een ontvangst van prins Djerk 3 en zijn Raad van Elf in het gemeenschapshuis door burgemees ter Molthoff, de wethouders P. Brand, J. Stolte en J. Blommaert en verschillende raadsleden. Prins Djerk dankte het gemeente bestuur voor de ontvangst en ook voor de ontvangen subsidie die meer bedroeg dan was gevraagd. De bur gemeester ontving vervolgens de on derscheiding in de Orde van de Dj erken. Burgemeester Molthoff overhan digde de prins als teken van waar digheid de sleutel van Djerkenland die overal toegang geeft o.a. tot het „fraaie zwembad", dat de kom van Graauw „siert". Na deze korte plechtigheid begon de grote carnavalsoptocht waaraan vijftien wagens deelnamen, die voorafgegaan werden door de drum band en de fanfare. Na afloop was er een limonadebal voor de jeuigd in het gemeenschaps huis, waarop tevens de prijsuitrei king plaatsvond voor de mooiste wa gens uit de optocht. Bij de grote wagens was de eerste prijs voor „De Liniedijk", de tweede prijs was voor „De bultenaar van de Notre Dame" en de derde prijs voor de „Paalse viootshow". De eerste prijs bij de kleine wagens was voor „Graauw gaat naar de maan". 's Avonds was er in het gemeen schapshuis een carnavalsbal dat werd opgeluisterd met een bezoek van een afvaardiging van de carna valsvereniging „Vogelpiek" uit Vo gelwaarde. Voor de muziek zorgde het Belgische orkest „Red Stars". Lamswaarde, de bakermat van het carnaval in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren-oost, kende een ware invasie van vele kijklustigen. Alle straten in Lamsooraaie stonden stampvol met auto's, terwijl nog talrijke toe schouwers hun voertuig een heel eind buiten de kom moesten achter laten. Aan de optocht namen een twin tigtal wagens deel en behalve prins Lamsoor 1 was ook prins Camillus 1 uit Klooaterzande aanwezig. De mu zikale opluistering werd verzorgd door de fanfare „Vrijheid-Een- dnacht" en de fanfare uit Heikant. De optocht werd bij de vernieuwde pomp even onderbroken voor een korte toespraak van burgemeester mr. M. Somers. Na de zeer geslaag de optocht werd de jeugd getrak teerd in het oude patronaat. Hierna hielden de prinselijke hoogheden en de twee muziekgezelschappen een kroegentocht langs de ontelbare kroegjes in Lamsooraaie. Gisterena vond was er dan nog een groot carnavalsbal in het oude patronaat, waarbij voor de muzikale medewer king werd gezorgd door de „Super- carnavallolbroekers" van Jan van Waterschoot. - - ~*u Hulster prinsenwagen. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Zaterdagmiddag werd de carnavalsprins Nozemius te Sas van Gent voor de tiende keer ingehaald. Het feit dat de „bietekoppen- stad" dit jaar haar derde lustrum viert, was duidelijk te zien op de vlag die aan het balkon van het gemeentehuis bevestigd was en waarop te lezen stond: De Bietenkoppen 19651971. Prins Nozeminus dankte burge meester R.A. J. den Boer, dat hij hem reeds tien jaar heeft verwel komd. Hierna overhandigde de prins een geschenk aan de burgemeester, waarna een bijeenkomst plaatsvond van Prins Carnaval, de gemeente raad, de Raad van Elf, de muziek vereniging en enkele genodigden. De burgemeester bedankte voor zijn geschenk een houten hamertje en besloot: „Tevens is dit vanmid dag het laaljste verstandige woord dat ik tot u richt". Voorts sprak de heer H. Posthu mus van ons blad, die zich tot de heer H. Kok, directeur van de glas fabriek te Sas van Gent) en de heer R. Verhelst (voorzitter van de mu- (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Zaterdag middag om half drie werd prins Janus II in de Jeugdhoeve ontvan gen, waar hij uit handen van burge meester G. van Waes de sleutel van Paerehat ontving. Nadat enige deco raties waren uitgereikt begon de kinderoptocht, gevolgd door een kin derbal, waarbij de prijzen werden uitgereikt. De eerste prijs was voor de Sjeik, de tweede voor Boer met pijpje, drie werd De Clown. De uitslag van de wagens en di versen op zondagmiddag was: 1 „Het Land der Dwazen", Lanshaat, 2 „Wildschieting" van de brandweer1, 3 „Artis moet blijven", 't Plan, 4 „De Dolle Mina's" vain de carnavalsvere niging De Hapsnurkers, 5 „De jong gehuwden" van biljartclub De Toe komst. 6 „Een Trimstation" van de Molendijk, 7 „De 's-Heerenhoekse Luchtreinigingsdienst" van de buurt vereniging De Werrilaan, 8 „De Bot te Kop" uit de Rattebuurt. De uit slag van de diversen: 1 „De Vulak- ken", 2 „De gevallen Klaas", 3 „De Twee Pinten". zi-ekv-ereniging De Verenigde Vrien den) richtte en o.m. opmerkte dat carnaval een spontaan feest is, maar als het ongeorganiseerd is, wordt het niets. Daarom bent u door al uw medewerking steunberen voor heel de Sasse bevolking. De heer Posthu mus decoreerde beiden met de Orde van de stembanden. Voorts sprak prins Nozemius een dankwoord uit aan de heer Posthu mus en zei vervolgens dat deze on derscheidingen voor de hele glasfa briek en heel de harmonie gelden want zonder steun van de glasfa briek had het bij ons nooit zo kun nen worden. „Daarom wil ik de heer Kok benoemen in de Orde van de gouden biet. Tevens wil ik als dank voor de vijftienjarige samenwerking een herinneringstegel aanbieden voor een plaatsje in de fabriek. Verder wil ik die ere-vaantjes uit reiken aan de burgemeester, het gemeentelijk bestuur en de muziek vereniging „Lol en Leut", aldus de prins. In hotel Centraal aangekomen werd een vat bier aangebroken dat door ons blad beschikbaar was ge steld. HEMANTA BOSE, oud-minister van West-Bengalen en linkse kanndidaat voor de parlementsverkiezingen die volgende maand in deze staat gehou den worden, is zaterdag op straat in Calcutta doodgestoken. (Van een onzer verslaggevers) HULST SINT-JANSTEEN/ KLOOSTERZANDE Deinende mensenmassa's confeltiregen, gewone regen, gekke, minder gekke en gekkere carnavalsvierders, anti-Progil slogans en een beetje gemeentepolitiek. Kortom: de hel is los. Zeeuwsch- Vlaanderen heeft zich ontspannen gestort in vier dagen carna valsgedruis, waarvan er al weer twee achter de rug zijn, jam mer. Hulst heeft al gedreund op zijn vesten. In de haven van Walsoorden rim pelde het water onder het geweld van stampende voeten in Kloosterzande. In Sint-Jansteen vergat men even de grieven tegen de gemeentelijke herindeling en verder is er ook in al die andere dorpen, gehuchten en buurtschappen in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen dit weekend wel iets carnavalesks gebeurd. Zoveel zelfs, dat de verslagen van de gebeurtenissen nauwelijks in één krantepagina zijn te vervatten en dat doen we dan ook niet. Op het gevaar af de woede van al die mensen op te wekken, die maanden lang, nachten achtereen gezwoegd hebben om van dit carnavalsfeest te maken wat het nu al geworden is: een geweldig, groot, onbezorgd feest met hoogtepunten, zoveel, dat er uren nodig zijn om ze op te noemen. Eén troost: echte carnavalspromi nenten hebben deze dagen toch geen tijd om de krant open te slaan. En verder zult u het ongetwijfeld zelf weten: het carnavalsfeest in Hulst is „groot gegroeid", zo groot, dat het de moeite loont om er vier dagen mee in zee, respectievelijk café, te gaan. Kloosterzande heeft andermaal zijn reputatie van carnavalsvesting hoog weten te houden. En in Sint- Jansteen knorden de varkens van genoegen en in al die andere plaat sen... och: we zouden in herhalingen vervallen. Het is gewoon een hart stikke fijn, leutig feest geworden, zonder de rancunes van voorgaande jaren en met verdraaid veel gedn. Een feest, waarover niet geschreven, maar dat gevierd moet worden. Een korte samenvatting van de hoogste hoogtepunten kan er toch wel even af. Het was Clinge, dat met de carnavalsoptocht de spits afbeet. Daarna kwam Sint-Jansteen: het dorp waar men erg bescheiden spreekt, maar waar men tot grootse prestaties komt. De hoofdingrediën ten van de optocht: de varkens, die de bewoners van de Brouwerijstraat zoveel overalst bezorgen. Progil en natuurlijk ook de gemeentepolitiek. En dan Vogelwaarde. Daar heeft de carnavalsclub Vogelpiek het er ook niet bij laten zitten. In zaal Scheer ders heeft de boog bijna vierentwin tig uur gespannen gestaan. Zater dagmiddag werden er vijfhonderd kinderen beziggehouden, zaterdaga vond vermaakten er zevenhonderd volwassenen zich. Het is onnodig nog iets over Kloosterzande te zeg gen. We doen het toch, omdat de plaatselijke carnavalsvereniging er elf jaar bestaat en bij wijze van jubileum is de inzet van carnaval ook elf keer beter geweest dan alle andere jaren samen. Last but not least: Hulst, vossenstad bij uitstek, waar prins Toon, de sporthaldirec teur, met een kraanwagen uit Ter- neuzen van het dak van een hotel werd gepakt om daarna voor de voeten van burgemeester Molthoff op het bordes van het stadhuis te landen. De Hulster burgervader overhandigde de sleutels van het stadhuis met de historische woor den: „En doe jij het nou maar eens beter". De belangstelling voor de carnavalsbals in „De Koning van Engeland" en in „De Graanbeurs" overtrof alle verwachtingen. Het grote succes van de vestingstad is ongetwijfeld de Optocht van zondag middag, die in kwaliteit de stoet van voorgaande jaren verre heeft overtroffen. (Van onze correspondent) GOES Dat carnaval in Goes steeds meer ingeburgeïd raakt, blijkt wel uit het aantal carnavals- activiteiten in het afgelopen week einde. Goes, dat in deze dagen Ganzegat heet, wordt steeds meer carnaval-minded. De pret begon vrijdagavond al toen prins Fonske I en zijn Raad van Elf een bezoek brachten aan de buitengewesten. Zondagmiddag was het de leut aan de kleine Gansjes. Honderden jeug digen, maar ook ouderen, bereidden de prins en zijn raad een enthousi ast welkom tijdens het feest in de zalen van schouwburg Juliana. Ge stimuleerd door de muziek van de boerenkapel De Deurdouwers rolde de ene carnavalshit na de andere uit de jeugdige kelen. Ze gaven hier mee een voorproefje van het grote Anti-carnavalsbal dat vandaag (maandagavond) in dezelfde zalen zal worden gehouden. (ADVERTENTIE) Wees zeker van uw zaak sluit uw bij de ERKENDE ASSURANTIE- BEMIDDELAAR aan dit vignet x: Carnaval in Clinge: rechts de draak van de luchtverontreiniging èji links een carnavaleske demonstrant. Communiceren op de lange latten. (Van onze correspondente) - MIDDELBURG Zaterda-gmia- dag werd prins Floor I bij Gedri-ê- wegenhof aangevoerd in een kist •De Seeburcthsohool was omge bouwd tot cannavalshonk voor de al lerkleinsten. In het wijkgebouw 't Zuaderbaken hosten de tieners tot de stukken er van afvlogen. Een imitatie van de zanggroep dje op de top 20 staat met „Tb my fathers house" swingde de pan uit. Prins Floor, zijn Raad van Elf en de Dansmariekes sleepten zich met hét zweet op het hoofd en d-e rug met rijen kinderen achter zich aan, de zaal door, 's-Avonds zaaide prifls Floor nog even paniek toen hij tij dens de gezamenlijke snertmaaltijd een ogenblik stilte verzocht voer een ernstige zaak. Hij wilde name lijk zijn medeleven betuigen aSn zijn mede-prins Karei I van Oetel- donk die de afgelopen week een- zware sigaar had moeten roken, om dat de Karei I- fabrieken wareöi afgebrand. De stilte werd wel evén in acht genomen. (Van onze correspondent) HANSWEERT Het zaterdag ge houden carnaval is een groot succes geworden. Velen waren naar Hans- weert gekomen. Het kindercarnaval is een echt spektakel geweest. De kinderoptocht begon om drie uur. Later werd in zaal Zeelandia met medewerking van de boerenkapel „De deurdouwers" nog eens eveft lekker doorgefeest. Na afloop kre gen de kinderen een tractatie. CLINGE De kwaliteiten van dg verschillende wagens in de optocht werden beoordeeld door een jury; bestaande uit de heren Th. van Ba- vel, J. Metsers, G. van Hecke, Jl Normeman en E. van Ruymbeke. En dit was de uitslag: wagens voor volwassenen: 1. Vlucht naaf het groen, 92 punten, 2. Luchtvel ontreiniging, 91, 3. Bacchus wager>) 82, 4. Spuitmachine Oscaer, 74, 5. De vroede vaderen, 74, 6. Wij helped Hulst zijn putten vullen, 72. Wagens voor kinderen: 1. Een klomp met een zeiltje 85, 2. Kloon# pen maken met de hand 82. Groepert met meer dan vijf personen 1. D| flamingo's, 87, 2. De zigeuners, 87, 3, Huwelijk van sneeuwwitje, 86. Groepen van minder dan vijf per sonen: 1. Bloemenmeisjes, 87, 2. Fa beltjeskrant, 84, 3. De maanmeisjes» 81, 4. Een clown, 81, 5. Marleer» Spaargaren, 80. 6. Dames harenf 80, 7. De pinguin, 79, 8. Zeerovers: 78, 9. Huisvuil- en rioolbelasting,. 78 de vest van de stad": «en beeld van! met een ht in Sint-Jansteen, tcaari de stinkende toestanden rond d oud-model btgra/eniskoetij Hulster binnenvest werd gehekeld. I>E NIEUWE REGELING voor slacht^ offers van vervolging uit de Tweede Wereldoorlog is gereedgekomen. Ze houdt onder meer in, dat de mini mum- en maximuminkomensgrenzen drastisch worden verhoogd. De kring van uitkeringsgerechtigden is ver breed. P

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3