Verkeer in week einde eist achttien doden IHHIISTlÉ MMK7IH Israël bereid met Egypte over vrede te praten w erki ng Atoomalarm in VS bij vergissing in BELGISCH SCHIP OVERVAREN OP V/ESTERSCHELDE GEEN VOLLEDIGE TERUGTREKKING UIT BEZETTE GEBIEDEN Opvarenden gered Geen golf, dan basketball Caféhouder bij vechtpartij ernstig gewond VROUW (40) BIJ BRAND OMGEKOMEN Gestolen schilderijen teruggevonden Driekwart van Nederlanders wil meewerken Overeenstemming tussen P.v.d.A., D66 en P.P.R. deze week verwacht FRONTAAL NU.... GRAT«S Walt Disney's Jungle book VOLKSTELLING KLOOF VERSCHUIVING EGYPTE 1 .Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Adaiinistratie-adre»: Nieuwstraat 9. Terneuzen. tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: f 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 l'RUE MAANDAG 22 FEBRUARI 1971 25e Jaargang No. 6479 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum por advertentie f2,40, exclusief 4% B.T..V. RulJriek „Kleine Advertenties" (geen handels- ad. J^"ities) 5 regels fl,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze verslaggevers en correspondenten) BREDA/HONTF*:iSSE/jKOOSENDAAL Het afgelopen week eind heeft het verkeer in West-Brabant en Zeeland hard toegeslagen. In Breda zijn vrijdag- en zaterdagnacht twee mensen om het leven gekomen, op rijksweg 17 werd ter hoogte van Roosendaal een Schie dammer op slag gedcod en op de provincialeweg tussen Terhole en Rapen jurg in Zeeuwsch-Vlaanderen kwam een inwoner van Terneu zen om het leven. Automobilisten vonden in de nacht van vrijdag op zaterdag op de invoegstrook van de weg Etten-Bre- da de zwaargewonde 39-jarige Bre- danaar P. Bruijns. Naast hem lag zijn vernielde fiets. Aangenomen wordt dat de man ter plaatse (ter- hoogte van het Lieebos) in de zeer dichte mist op de grote weg is gaan rijden. Daar is hij geschept door een auto, die eahter is doorgereden. On danks enkele oproepen via de radio hebben zich nog geen getuigen van dit ongeluk gemeld. De man over leed later in het ziekenhuis. Van de auto is alleen een afgeruk te buitenspiegel teruggevonden. De politie zoekt raar een rode auto. Zij denkt hierbij het meest aan een Ford Transit, maar zoekt ook andere merken. Op het kruispunt Beverweg St. Ignatiusstraat in Breda kwam de 46-jari.ge C Dut' ui; eht om het leven. Hij zat als passagier in een wagen die geen voorrang ver leende. De bestuurster van deze wa gen brak een bovenbeen. Haar man en haar vader liepen beiden een hersenschudding op. De bestuurder van de andere auto en twee inzit tenden raakten ook gewond. Vrijdagnacht verliet een personen auto bestuurd docr de heer A. Smit uit Terneuzen, op de provinci aleweg tussen Terhole en Rapenburg in Zeeland een file auto's om in te halen. Uit tegenovergestelde richting kwam J. v. d. W. uit Clinge aanrij den en de twee auto's raakten el kaar frontaal. De heer Smit werd daarbij zo zwaar gewond dat hij enige uren later in het St. Liduina- ziekenhuis in Hulst overleed. De wagen van V. d. W. kwam op een naast de weg gelegein akker terecht. Hij liep alleen enkele schaafwonden op. Ondier Roosendaal werd de 29- jarige Schiedammer Paul van de Berg op slag gedood bij een frontale botsing met de auto van de 47-jarige Rotterdammer J. W. De Rotterdam mer haalde ondanks vieir inhaalver- boden en een dubbele doorgetrokken lijn in op het punt waar de vier baans weg op het viaduct over de Roosendaalse rondweg overgaat in een tweebaanswegi J.W. zelf werd met een bovenbeenfraetuuir in het Roosendaalse ziekenhuis opgenomen. Drie andere inzittenden van de auto werden uit de wagen geslingerd en raakten eveneens gewond. Bij ongelukken elders in het land kwamen nog minstens veertien men sen om het leven. (ADVERTENTIES) 5" internationale beurs voor woninginrichting: IZOOOnrf woon.ideeën (toekomst) keuken 9 het fweede' huis SC tuincentrum S win een prijs met tafeldekken 9 vele noviteiten 19tm28febr. ahoy'hal rot'erdam-zuid dag.: 11-17 uur/19-22.30 uur zondags: 12-18 uur Vice-president Spiro Agnew van de Verenigde Staten toont een basket ial tijdev-s een conferentie over de federale belastingverdeling. In et*>. opr vrtyvT over de motie waarbij Agnew door de senaat van Indiana verboden werd in Indiana golf te spelen vroeg hij de burgemeester van Indianapolis of hij dan in de plaats daarvan basketball mocht spelen. Agnew heeft in de afgelopen weken enkele mensen gewond met wilde golfslagen. van het programma gelast in verband met een noodsi tuatie en dat er alleen nieuws, offiële mededelin gen en instructies zullen volgen. De bewoners van Alaska hebben niets gemerkt van het alarm. Oorzaak was een storing in de telecommuni catie. Men stelt zich overigens vragen over de doeltref fendheid van het systeem nu vele radiostations het alarm negeerden, deels aan nemend dat het een vergis sing of een kwalijke grap was. KYVALITEIT5LEKKERNIJEN MELANGE EXTRA CHOCOFEE LUTTIMÏLK IN ELK ZAKJE PRACHT KLE&END1A van 24 VERSCHILLENDE DIA'S (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het na tionale alarmsysteem om de Amerikanen te waar schuwen voor een komende atoomwapenaanval is zater dag bij vergissing in wer king gesteld. Maar honder den radiostations in het land rc .geerden er riet op en zetten hun uitzendingen normaal voort. Volgens de vastgestelde procedure worden alle radi ostations verondersteld, hun uitzendingen onmiddellijk af te breken om de autori teiten de gelegenheid te ge ven, dringende inlichtingen te verstrekken. Alleen de president kan opdracht daar.ue geven. Het alarmsysteem wordt geregeld beproefd door de luchtmacht en radiostations. Maar volgens woordvoer ders heeft de luchtmacht in Cheyenne Mountain in Co lorado zaterdag een ver keerde band met de alarm- boodschap ingezet. Tal var radiostations staakten hun uitzendingen. Daartoe be hoorden vier in het gebied van Washington. Daar kreeg men veel telefoon tjes, om. van verschrikte luisteraars. Tal van omroe pen zetten de programma's echter r "rmaal voort. Een woordvoerder van een ra diostation zei, dat men de alari.iboodschap pas had gezien, nadat deze achttien minuten later was ingetrok ken. De vergissing werd ont dekt, toen aan het Witte Huis gevraagd werd, waar om President Nixon de noodmaatregel had geno men. Een woordvoerder antwoordde, dat Nixon dit niet gedaan had en kort daarop werd de waarschu wing ingetrokken. Ongeveer 4.000 radiosta tions onderbreken hun pro gramma's iedere zaterdag één minuut. Om het alarm systeem te beproeven weerklinkt er dan een hoge toon die normaal voorafge gaan wordt door een bood schap dat er een proef zal worden gedaan. Deze bood schap ontbrak ditmaal en verscheidene radiostations volgden de vastgestelde procedure: voorlezing van een door het Witte Huis opgestelde bekendmaking. Daarin wordt gezegd dat de president de onderbreking (Van onze correspondent) HANSWEERT Zaterdagmorgen om 6.12 uur is ter hoogte van boei 39 op de Westerschelde het Belgi sche 860 ton metende binnenvaar tuig Tigris in dichte mist aangeva ren door de Russische (2211 ton metende) zeeboot Baltisky 11. Het binnenvaartuig werd midscheeps overvaren en is meteen gezonken. De d.' verendon van het binnen vaartuig bevonuen zich allen aan dek en hadden bovendien hun zivemvesten om, waardoor ze even later uit het koude water konden worden opgevist, door een ijlings uitgezette reddingssloep van het Russische vaartuig, waar de Belgen aan boord zijn gegaan. De opvarenden waren de uit Gent afkomstige 46-jarige P. J. de Potter, eigenaar van het schip, en diens zonen John (16) en Jacques (18). (Van onze correspondent) TERNEUZEN De eigenaar van café „De Graanbeurs" in de Nieuw straat te Terneuzen, de heer F. G., is in de nacht van zaterdag op zondag door vier vechtende Duitsers zodanig aan het oog gewond, dat dokter IJskoot, die de eerste hulp verleende, onmiddellijke overbren ging naar het Julianaziekenhuis noodzakelijk achtte. De aanleiding tot de vechtpartij liigt waarschijnlijk in het feit dat er moeilijkheden ontstonden over de betaling. De vier Duitsers namen een agressieve houding tegen G. en zijn personeel aan. Bij de handtaste lijkheden, die er op volgden, kreeg de beer G. plotseling een klap ten gevolge waarvan een stuk briUeglas in zijn oog drong. Het binnenvaartuig had de haven van Hansweert verlaten om met een lading bauxiet van 831 ton naar Gent te varen. Op de Westerschelde kreeg het schip te kampen met mist. Aangezien het binnenvaartuig noch over radar, noch over een kompas beschikte achtte de schipper het raadzaam preventieve maatregelen te treffen, hetgeen bestond uit het aandoen van reddingsgordels. Toen dit juist was gebeurd werd het schip aangevaren door de in de richting Antwerpen opstomende Russische boot. Het ongeluk is ont staan doordat het binnenvaartuig de koers volledig was kwijtgeraakt en het zeevaarwater overstak. Het wrak van de Tigris ligt juist buiten het zeevaarwater en is gemarkeerd met een wrakkenboei, daar aange bracht door het vaartuig van rijks waterstaat „Ir. Harmsen". Dit vaar tuig is na het ongeval met de Tij- gerhaai van L. Polderman uit Hans- weert uitgevaren om eventueel as sistentie te verlenen met de redding van mensen. De Russische boot was niet beschadigd. De KP-10 heeft de drenkelingen van de Russische boot overgenomen en hen naar Terneuzen gebracht. (Van onze redactie buitenland) VENETIë De politie van Vene tië heeft gisteren vijftien moderne schilderijen, gestolen uit het paleis van de Amerikaanse Peggy Guggen- heimin, teruggevonden. Zij waren naast een spoorlijn be graven. De doeken waren ruim twee weken geleden ontvreemd. De waar de wordt op ruim twee miljoen gul den geschat. Slechts een van de schilderijen was licht beschadigd. De 72-jarige Amerikaanse miljo- 'naire is van plan een alarminstalla tie te laten aanleggen in haar paleis aan het Canal Grande, waar zich 300 schilderijen bevinden. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/CAIRO Israël is bereid niet Egyote te onder handelen over een vredesakkoord, maar weigert zich geheel uit de bezette Egyptische gebieden terug te trekken. Dit heeft de Israëlische regering na een vier uur durend beraad gis teravond in een communiqué meegedeeld. Israël beschouwt „de Egyp tische houding als positief, indien dit land heeft besloten over een vredesakkoord te gaan onderhandelen". „De Israëlische regering kan niet instemmen met de volledige terugtrek king van de Israëlische troepen achter de bestandslijnen van voor de zes daagse oorlog". In het communiqué staat verder dat Israël wél bereid is zijn troepen terug te trekken achter „veilige en erkende grenzen, die in een vre desakkoord vastgelegd zouden moeten worden". dat het Egyptische antwoord op het recente vredesinitiatief van Gunnar Jarring de steun heeft gekregen van talrijke regeringen. Na afloop van het kabinetsberaad zei minister van voorlichting Moha- -ned Fayek dat „het nu voor de wereldopinie duidelijk is dat Israël geen vrede wil, maar dat het zijn expansionistische politiek aan de Arabische landen wil opleggen. Vol gens bepaalde inlichtingen moet men verwachten dat Israël aan be middelaar Jarring een ontwijkend, rhetoriseh antwoord zal geven, zon der de verplichting op zich te ne men Zijr troepen in overeenstem ming r'e resolutie van dn veilig heidsraad terug te trekken". Hij zei dat vóórdat in Jeruzalem het com munique van de Israëlische regering werd gepubliceerd. HILVERSUM (ANP) Drie kwart van de Net—landers is bereid aan de volkstellinmee te werken, 20 procent zegt „we weten het nog niet" en vijl procent zegt „we doen niet mee". Aldus de uitkomsten van een op 15 februari afgesloten Ma- kro-test-enquête, die gisteravond in de NOS-tv-rubriek „panoramiek" bekend werden gemaakt. De onwil om mee te werken is voLgens de Panoramiekredactie sterk gedaald terwijl de twijfel inzake meedoen, die eerst zeer sterk toe nam de laatste twee weken iets gedaald is. „Panoramiek" heeft deze conclusie getrokken na vergelijking van de uitkomsten van de Makro- test-enquétë mét die van het VA- RA-onderzoek van eind januari (69 procent zei toen „we doen wel mee", 23 procent „we weten het nog niet", 6 procent „we doen het niet", terwijl 2 procent geen antwoord gaf) en de voor het CBS in novem ber van het vorig jaar verrichte NIPO-enquête, waarbij 78 procent zei „we doen mee", 14 procent „we doen niet mee" em 8 procent „we weten het nog niet". (Van onze redactie binnenland) KLARENBEEK Bij een felle brand in Klarenbeek (gem. Apel doorn) zaterdag is de 40-jarige me vrouw M. Hulleman-Simons, moeder van vijf kinder--!, om het leven gekomen. De br:S is vermoedelijk ontstaan doordat de heer Hulleman 's morgens de kookkachel heeft aan gemaakt en daarna weer naar bed is gegaan. Toen de kinderen een uur later beneden kwamen, zagen ze, dat de keuken in lichterlaaie stond. Zij waarschuwden onmiddellijk de ou ders, die naar buiten gingen. Even daarna ging de heer Hulle man terug in de woning, om kleren te halen. Terwijl hij deze in een schuurtje legde, is zijn vrouw op nieuw naar binnen gegaan, omdat ze kleren of andere waardevolle voor werpen wilde halen. Zij is daarbij door de rook bedwelmd en in de vlammen omgekomen. De woning brandde totaal uit. Vermoedelijk is een doos met aan maakhoutjes, die in de buurt van de kookkachel stond, door oververhit ting in brand geraakt, waarna ook een jerrycan met petroleum vlam- vatte, explodeerde en de petroleum zich door de hele keuken verspreid de. (ADVERTENTIE) Vrijdag berichtte de „New York Times", dat de Egyptische regering aan VN-bemiddelaar Jarring had meegedeeld dat ze bereid is een vredesverdrag te tekenen, als Israël alle gebieden ontruimt, die het sinds de juni-oorlog van 1967 bezet houdt. Daarop werd de Israëlische am bassadeur in Washington Yitzhak Rabin, naar Jeruzalem geroepen voor overleg over de ontwikkelingen rond het vredesoverleg. De Israëlische regering dringt in het communique niet aan op directe onderhandelingen. Egypte heeft steeds directe vredesonderhandelin gen geweigerd. De vredesbesprekin gen onder auspiciën van Gunnar Jarring zouden voortgezet moeten worden ten einde overeenstemming te bereiken over een vredesverdrag, aldus het communique. In het communique wijst de Israë- lisohe regering erop dat er een grote kloof is tussen de standpunten van Israël en Egypte, met name wat betreft de kwesties van de grenzen en de Palestijnse vluchtelingen. In een radio-interview na het kabinets beraad zei minister van buitenlandse zaken Abba Eban dat men „in een nieuw stadium is gekomen sinds de Egyptische regering zich bereid heeft getoond een vredesoverleg met Israël te sluiten". Hij waarschuwde echtef „zelfs tegen een voorzichtig optimisme, want wij hebben nog een lange weg vol obstakels te gaan". Waarnemers in Jeruzalem wijzen erop dat in de diverse Israëlische verklaringen over een regeling in het Midden-Oosten tot nu toe altijd een sterk accent was gelegd op de formule: geen vrede, dan geen te rugtrekking. Maar nu Cairo heeft doen uitko men bereid te zijn aan de vrede te gaan werken is, aldus deze waarne mers, opgevallen dat de klemtoon bij dat „terugtrekken" iets was ver legd. Men denkt nu inderdaad aan een terugtocht, maar dan toch zeker met helemaal tot aan de oude gren zen, die de Israëlische bevolkings centra direct binnen het bereik van eventuele Arabische aanvallen zou den brengen. Ook het Egyptische kabinet heeft zondag overlegd over de ontwikke lingen in hit Midden-Oosten. Minis ter van buitenlandse zaken Mah- moed Riad deelde het kabinet mee IN TURKSE steden zijn in het af gelopen weekeinde bommen ontploft. Bij botsingen tussen de politie en linkse studenten in Ankara vielen twintig gewonden. Er zijn 200 ar restaties veiriaht. (Van onze parlementaire redactie) BILTHOVEN Begin deze week zal getracht worden overeenstem ming te bereiken over de samen werking tussen de PvdA, D'66 en PPR. Drs. Den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA, deelde dit in Biltho- ven mee, waar de gesprekken over samenwerking gehouden zijn. Volgens de beer Den Uyl zijn er goede vorderingen gemaakt. Halver wege deze week zullen de uitkom sten van de gesprekken in Bilthoven waarschijnlijk openbaar worden ge maakt. De Amerikaanse actrice Raquel Welch, die momenteel in Spanje op namen maakt voor de film „Hannie Caulder", voedt een jong bokje tij dens een rustpauze. Dit idyllische moment staat wel in zeer scherpe te genstelling tot de rol die zij in de film moet spelen, namelijk die van een echtgenote die uit wraak voor het vermoorden van haar man „gunfigh- ter" is geworden. Raquel Welch moest hiervoor leren een revolver te trekken, zoals dat in cowboy-films de gewoonte is.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1