PIRATEN STRIJDEN OM HEGEMONIE Egypte wil Israël als joodse staat erkennen Recreatie- boer gaat door LUCHTHAVEN IN MARKERWAARD POOLSE DANK AAN NEDERLANDERS laVOHcl haarhersteller 905 MITS IMMIGRATIE WORDT BEPERKT Prinsjesdag voortaan eind augustus Kamer gaat praten met clubhuisleiders PvdA-fractie wil niet praten over financiën Gift Koningszoon geen voorrang bij opvolging slap en fijn haar? binnenland buitenland Veronica doet aangifte van kaping commentaar Stunt hotel HEEL DORP GAAT DAGJE LOGEREN CHRISTINA 24 Woningbouw Strijd in Amman Hartpatiënten boos op stichting Pleidooi werkgroep: Adviescommissie WAARSCHUWING OP PAKKEN BIOLOGISCH WASMIDDEL Eerste Kamer Ambassade in Warschau krijgt brief IN SENAAT WOENSDAG 17 FEBRUARI 1971 (Van onze t.v.-redactie) HILVERSUM Radio Veronica heeft gistermorgen aangifte gedaan hij de officier van justitie in Utrecht van zeeroof van het zend- schip Meho H, Radio Nordsee. Veronica had het schip in onder pand gekregen van de directeuren van Radio Nordsee, de heren Bolier en Meister, voor verscheidene le ningen, te zamen ongeveer een mil joen gulden. Veronica had het zendschip Me- bo n tot zwijgen weten te krijgen als tegenprestatie voor grote som men geld. Veronica kon een sterke zender als de Mebo II had, in haar buurt niet gebruiken. Bovendien werden de scheepspapieren van de Mebo H tot meerdere zekerheid overgedragen aan de directeuren van Veronica, gebroeders Verwey. Op 6 januari zou de heer Bolier de door Veronica op de Mebo gezet te kapitein Onnes onder valse voor wendsels van het schip hebben ge haald, waarna hij hem en de heren Verwey en Jurgepis, directie-assis tent, met een pistool van het schip afhield. Volgens de heer Verwey hadden Bolie en Meister meer dan eeii jaar geleden contact met Veronica gezocht. Daarbij vroegen ze om een lening van anderhalve ton. De di recteuren van Veronica hadden daarop hun dit bedrg toegezegd echter op voorwaarde dat Radio Nordsee geen Nederlandse pro gramma's en advertenties zou uit zenden en dat het schip Mebo II ook niet meer voor de Nederlandse kust zou mogen liggen. Bovendien zou Veronica het recht moeten heb ben de Mebo II weg te laten slepen naar een Nederlandse haven. De eidendomspapieren van het schip werden overgedragen. Enige tijd later werd weer om geld gevraagd. Het ging toen om een bedrag van 2Vi ton. Het motief van Bolier en Meister was dat het schip nu verkocht zou kunnen wor den aan Algerije. De koop ging echter niet door omdat de situatie in het Midden-Oosten bijzonder on gunstig zou zijn. De zender Radio Nordsee is, zo als bekend, weer in de lucht. Op zeer korte afstand van Radio Vero nica „straalt" de piratenzender te gen de afspraken in zijn program ma's. uit. De officier van justitie in Utrecht zal moeten uitmaken of deze kaping terecht was ja dan nee. Na de Stichting Oecumenische Hulp, het Nederlandse episco paat en de Zendingsraad heeft ook koningin Juliana een gift overge maakt aan de Wereldraad van Ker ken ter bestrijding van het racisme. Zoals verwacht mocht worden is dit gebaar van de koningin in Zuid- Afrika uitermate slecht gevallen, want in het land van Vorster, waar het racisme in alle wetten staat ge grift, worden zulke giften be schouwd als steun aan „terreuror ganisaties", die dan tegelijkertijd het predikaat „communistisch" op geplakt krijgen. Dat is natuurlijk nonsens. De we reldraad heeft namelijk bij herha ling de verzekering gegeven, dat met de middelen van de actie niet het geweld wordt ondersteund, maar dat de actie gericht is op hu manitaire, medische, educatieve en informatieve doeleinden. Waarom dan toch zo'n heftige re actie in Zuid-Afrika? Een heftige reactie wijst bijna altijd op een „zich niet lekker" voelen, nervosi teit en zelfs een schuldig geweten. Als dat inderdaad een verklaring is voor de heftigheid van de Zuidafri- kaanse reactie, dan kan de gift van de koningin wellicht een nieuw ge wetensonderzoek op gang brengen. (Van een onzer verslaggevers) KATWOUDE De gehele be volking van het dorp Katwoude 285 personen gaat volgende maand een nacht doorbrengen in hotel „Frummer" in de buurt van Schiphol, dat medio maart zijn deuren openzet voor het publiek. Vrouwen, mannen, kinderen en grijsaards gaan met speciale bus sen naar het hotel, waar hun door de directie alle mogelijke service zal worden geboden. De logeerpartij van de Kat- wouder bevolking begint vrijdag middag 26 maart, als een bus door het dorp zal rijden om alle inwoners op te halen voor de reis naar het hotel. Alleen de vee houders gaan wat later in ver band met „meikerstijd". In het verlaten en door de rijkspolitie bewaakte dorp gaan zij hun koeien melken, om daar na onmiddellijk terug te keren naar het hotel, waar de anderen al begonnen zijn met het ontbijt. De stunt van de directie van het hotel zal door de Nederlandse en ook enkele buitenlandse tv-sta- tions worden uitgezonden. Ook Willem Duys komt op namen maken voor zijn program ma: „Voor de vuist weg". (Van onze redacteur buitenland) NEW YORK Egypte heeft voor het eerst aangeboden Israël, vanuit het recht als een soevereine joodse staat te er kennen, mits het de immigratie van joden beperkt. De Egyptische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Mohammed el Zayyat, heeft dit maandag gezegd in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met de New York Post. Het interview vond plaats nadat El Zayyat aan VN-bemiddelaar Gunnar Jarring het antwoord van zijn regering had overhandigd op diens recente vredesvoorstellen. Goed ingelichte kringen noemden het antwoord positief. Dr. El Zayyat zei in het vraagge sprek, dat het de eerste maal in 25 jaar was, dat de Israëliërs van Egyp te de erkenning als een soevereine staat krijgen aangeboden. Een der gelijke gelegenheid zou zich nooit meer voordoen, zei hij. Israël moet zich echter niet opwerpen als re presentant of verzamelplaats van de joden over de gehele wereld. Dergelijke restricties mogen tegen over hen een „morele beperking" schijnen, „voor zover het ons aan gaat is het een kwestie van veilig heid", aldus Zayyat. Elke regeling zou volgens hem moeten vaststellen of Israël een land is, dat voor allo joden op de wereld „open" staat of dat het beperkt moet blijven tot de genen die er thans wonen. Volgens de New York Post had El Zayyat verduidelijkt, dat het bij een beperking van de joodse immigratie slechts gaat om een wijziging van de politiek, zoals die is neergelegd in het akkoord tussen het Israëlische parlement en de internationale Zio nistische beweging. Daarin wordt de immigratie van joden een Israëlische doelstelling genoemd, waarbij elke jood automatisch het recht op Is raëlisch staatsburgerschap heeft. DE PHILIPS Petroleummij. is van plan een buisleiding aan te leggen van haar olieveld onder de Noordzee naar Noorwegen, Engeland, West- Duitsland of Nederland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mogelijk nog deze week zullen vertegenwoordigers van jeugdleiders van buurt- en clubhui zen een gesprek hebben met de Tweede Kamerleden van de com missie voor CRM-zaken. Het Kamer lid Kieft, voorzitter van deze com missie, heeft 't landelijk actiecentrum „Meer poen om welzijnswerk te doen" al telefonisch uitgenodigd. (Vervolg van voorpagina) Maar ook nu nog weigert de boer principieel een vergunning aan te vragen bij de gemeente. Hij wil de volledig vrije beschikking over zijn grond. En er zitten nog meer princi piële kanten aan de zaak. Officier en kantonrechter waren beiden van oordeel dat het misschien wel wet telijk mogelijk zou moeten worden gemaakt ook in Nederland vrij te kamperen, zoals in alle andere Euro pese landen. Maar dan wel onder bepaalde voorwaarden. „Want", zo stelde de officier die de boer spot tend „weldoener" noemde, „ik zou de kranten die nu zoveel publiciteit geven aan vrij kamperen wel eens willen horen als het eerste tyfus- geval zich aandient door slecht wa ter of slechte sanitaire voorzienin gen. Ik wil het vrije kamperen mis schien ook wel maar dan voor een beperkit aantal mensen per boerderij en met goede voorzieningen. Anders staan er vandaag tien tenten en morgen 20. Het hek is dan van de dam en de ellende niet meer te overzien in dit dicht bevolkte land". Mr. C. Sikkel, raadsman van de heer Van den Berg, sprak van „een te sterke beknotting van de kam- peervrijheid". Hij vreesde niet voor een ongebreidelde uitbreiding van het aantal tenten en caravans op één terrein. Hij achtte een schuldig ver klaring van zijn cliënt, zonder straf oplegging een juiste maatregel. De officier had een boete van 50 gulden gevraagd. De kantonrechter maakte er een voorwaardelijke boete van 50 gulden van met een proeftijd van twee jaar, onder het motto „dat de officier en ik geen ANWB en_ geen gemeente zijn. Wij hebben niet te oordelen over de billijkheid van vrij kamperen". „Voor Sinterklaas spelen is prach tig", vond de officier, „maar het gaat om de kern van de zaak. U hebt geen vergunning willen vragen bij b. en w. dat heeft niets met menslievendheid te maken, maar met Hollandse koppigheid". „U moet uw jammerklacht niet tot ons richten", deed de kantonrechter er nog een schepje bovenop. Maar boer Van den Berg ging de gebefte opponenten niet uit de weg. Mee gaand stelde hij: „Ik begrijp uw sanitaire zorgen, maar er komt bij mij ook een arts kamperen en die zegt dat het tien keer gezonder is met je tentje naast een mesthoop te staan dan in de stad te wonen. Ën in Nederland zijn toch ook tienduizen den huizen zonder douche en met het oude tonnenstelsel?" Buitengekomen kondigde de heer Van den Berg aan niet in hoger beroep te zullen gaan en te zullen doorgaan „die arme drommels uit de stad" frisse lucht te verschaffen. Hij betoonde zich in zijn laatste woord voor de kantonrechter trouwens de kwaadste niet: „Hebt u voor de komende zomer al een plaatsje?" informeerde hij bij de kantonrech ter. Maar die hoefde geen antwoord te geven, want de officier van justi tie bleef zo „principieel" doen dat de vrije boeren maar liever naar buiten gingen. Wat moet je aki VRIJE boer tenslotte antwoorden op de wedervraag: „Hebt u al een ver gunning?" De Israëlische regering wil in to taal 20.000 woningen gaan neerzetten in en bij de bezette delen van de oude stad van Jeruzalem. Vele Israëliërs en buitenlanders hebben hier al te gen geprotesteerd. Hiertegen hebben de Arabische landen en de Moslim raad te Jeruzalem geprotesteerd. Men zegt, dat Israël van de Arabi sche delen van de stad, die tot de verovering in juni 1967 Jordaans ge bied waren, een joodse stad wil ma ken, terwijl over dit gebied nog door Israël en de Arabische landen te New York wordt onderhandeld. Jordaanse regeringstroepen hebben gisteren verscheidene wijken van Amman met mortieren en mitrail leurs beschoten. Verzetsstrijders heb ben het vuur geopend op de politie post te HamJan en een politieman ge dood. Ook zonder verzetsstrijders een „Dakota" op het militaire vliegveld van Amman met mortieren hebben vernield. H.K.H. prinses Christina hoopt morgen haar 24-ste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid hier van maakte fotograaf Max Koot bovenstaande opname. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nederlandse vereni ging van hartpatiënten zegt „hevig verontwaardigd" te zijn over de ma nier waarop de directeur van de Ne derlandse Hartstichting, de heer J. Kierkels, het zogenaamde hartzegel- plan van de vereniging heeft aange vallen. In een verklaring die de vereniging gisteren heeft uitgegeven, doet ze mededeling van de moeilijkheden, die ze zegt te ondervinden door te genwerking van de Hartstichting. Desondanks wil men „voorlopig" toe zeggen de hartweek te steunen, die de Hartstichting volgende week orga niseert. NA SHELL en Texaco hebben British Petroleum, Aral en Gasoline aangekondigd de benzineprijzen in West-Duitsland met twee pfennig per liter te verhogen voor gewone ben zine en met één pfennig voor super. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerder heid van de Tweede Kamer heeft gistermiddag het initiatief-wets ontwerp van de heren Westerterp (KVP), Boersma (ARP) Van Mierlo (D'66), Van Thijn (PvdA), Wiegel (VVD) en De Boo (CHU) tot vervroeging van Prinsjesdag aangenomen. Hfet wetsontwerp wil Prinsjes dag van de derde dinsdag in sep tember vervroegen naar de laatste dinsdag in augustus. De indieners van het wetsontwerp beogen dat door de vervroeging de begrotings behandeling in de Tweede Kamer voor 1 januari van het lopende zittingsjaar kan worden afgeslo ten. Voorts wil het wetsontwerp dat de sluiting en opening van het parlementaire jaar op hetzelf de tijdstip, namelijk Prinsjesdag, geschiedt. VVD-fractievoorzitter mr. Geert- sema, die de tegenstemmers bij de VVD aanvoerde, had als belang rijkste bezwaar dat het advies van de staatscommissie Cals-Donner over deze zaak niet is afgewacht. Ook zag hij het nut van een Ver vroeging van Prinsjesdag niet in, omdat volgens hem een snellere begrotingsafhandeling alleen mo gelijk is als de Kamerleden zich bij de spreektijden beperken. GEERTSEMA (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ir. C.A.F. Falken- hagen, voorzitter van de commissie die onderzoekt waar een tweede Ne derlandse luchthaven het best kan worden gevestigd, heeft meegedeeld dat deze commissie binnen twee we ken het rapport van de werkgroep- Fonteijn verwacht. Zoals wij in ons blad van 5 februari hebben meege deeld, zal deze werkgroep de voor keur geven aan de Markerwaard. Dat advies zal echter eerst door de volledige Commissie-Falkenhagen worden besproken alvorens een eind rapport aan de minister van Ver keer en Waterstaat wordt aangebo den. De keuze van de Markerwaard die als laatste der IJsselmeerpolders nog moet worden drooggelegd betekent ook dat aan de uitbreiding van Schiphol een halt wordt toege roepen. De KLM heeft, als belangrijkste belanghebbende, wél aan het over leg met de werkgroep-Fonfeijn deel genomen, doch dit zijn slechts oriën terende besprekingen geweest. Een definitief standpunt werd door de KLM nog niet bepaald. Eerst moet nog verder gestudeerd worden op een reeks van facetten van dit vraagstuk. Wij herinneren eraan dat wij in ons nummer van 5 februari al heb ben opgemerkt dat de kansen van Steenbergen, als gevolg van de voorkeur voor Markerwaard, sterk verminderd zijn, hoewel die plaats (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op pakken met een biologisch wasmiddel zal waarschijn lijk in de toekomst een waarschu wing moeten staan dat gevaar bestaat voor huid- en longaandoeningen bij intensieve aanraking. Naar aanlei ding van klachten over dit gevaar uit de Verenigde Staten is de adviescom missie Warenwet gevraagd zich hier in te verdiepen. De commissie zou op korte termijn aan minister Roolvink (Sociale Zaken) de aanbeveling wil len doen te verplichten tot een lichte waarschuwing. Drie grote fabrikanten in de VS hebben hun enzymen bevattende wasmiddelen al uit de produktie ge nomen naar aanleiding van aandoe ningen bij werknemers in fabrieken waar met enzymen werd gewerkt. werd gekozen door het Nederlands Economisch Instituut dat in opdracht van de commiissie-Falkenhagen een advies uitbracht. Bovendien gaan er de laatste tijd stemmen op om een Benelux-vliegveld in het Reimers- waalplan te stichten. Zowel Antwer pen als Zuidwest-Nederland zouden daarbij gebaat zijn. Het socialistische Eerste-Kamerlid ir. J. Visser meent dat de uitbrei ding van Schiphol met de vijfde baan nu ter hand moet worden ge nomen. Hiij zei dit gistermiddag tij dens de begrotingsbehandeling van verkeer en waterstaat in de Eerste Kamer. Senator S.J. van den Bergh zag zich alsbeste vestigingsplaats voor een tweede luchthaven, het gebied ten zuiden of ten zuidoosten van Rotterdam. CH-senator Jhr. mr. L.E. de Geer van Oudegein vroeg de regering of het bericht juist is, dat de tweede luchthaven in de Markerwaard komt. Ook wilde hij weten, of het waar is, dat de commissie-Falkenha- gen heeft geadviseerd Schiphol in dit .geval niet uit te breiden. Razendsnel naderen nu de dagen van jolijt, uitbundig plezier, wat hoofdpijn, nieuwe kortstondige vriendschappen, askruizen, optoch ten, grote krantefoto's, prinsen, nar ren, boeren, indianen, cowboy's, con fetti, bier, lege portemonnees, hos sende kinderen. Nu ia. carnaval na tuurlijk. Maar wat nadert er ook? Juist: slecht weer, sneeuw (natte waar schijnlijk), vorst, koude. De ingre diënten die we van de laatste jaren juist zo goed kennen. En kunnen missen. Maar we houden de moed er in. carnavallers en -vallerinnen. Dit even ter leringe ende ver- maeck: voor een van de Londense rechtbanken moest een man ver schijnen, die dronken op straat had gelopen. Nog vóór de rechter een woord had kunnen uitbrengen, sprak de man de volgende woorden: Edelachtbarezoals ik me van daag voel, ben ik in staat te verkla ren. dat ik schuldig ben aan alles". „Uitstekend", sprak de rechter, „dan krijgen we een tientje van u. Volgende zaak". Er is een tijd van Koomen en er is een tijd van gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag uitgesproken, dat ook bij erfopvolging vrouwen en mannen gelijkgerechtigd zijn. Dit geschiedde door aanvaarding van een motie van mevrouw Padt-Jansen (PvdA), waarin gestéld wordt dat bij erfopvolging zonen van de laatst overleden koning geen voorrang be horen te hebben hoven dochters. Aan de motie werd alsnog toege voegd, het verzoek aan de regering om deze kwestie nader te bezien na ontvangst van het rapport van de staatscommissie inzake de herziening van de grond- en kieswet. De regering handhaaft haar voor stel om in de grondwet op te nemen, dat bij wet geregeld dient te worden wie er lid van het koninklijk huis zijn. De regering blijft daaraan de voorkeur geven boven een regeling via een algemene maatregel van be stuur, zoals vorige week voorgesteld werd in een amendement van de anti- revolutionair professor Diepen horst. DEN HAAG (ANP) Een Pool se militair, die in oktober 1942 veertien dagen in uniform 's nachts door Nederland is getrokken en er tenslotte in slaagde zich bij het vrije Poolse leger in Engeland te voegen, heeft in een brief aan de Nederlandse ambassade in War schau alle Nederlanders die hem hebben geholpen, zijn dank betuigd. Tadeusz Kramarz, die later als tweede luitenant van de eerste Poolse parachutistenbrigade bij Arnhem heeft gevochten, kwam op 6 oktober 1942 bij Nordhorn over de Nederlandse grens, na met een vriend uit het gevangenenkamp Sta- Iag VI-B te zijn ontsnapt. Na vijf dagen, uitsluitend 's nachts, te hebben gelopen, werden zij op 12 of 13 oktober door een groep kinderen ontdekt in het struikgewas bij een kerk in een dorpje langs de weg Zutphen-Arnhem. 's Avonds brachten de kinderen hen voedsel. De volgende dag klopten zij aan bij een huisje, waar een jongen van twaalf jaar zijn huiswerk zat te ma ken. Hij gaf hen een atlasje, met behulp waarvan zij tot in Frankrijk de weg konden uitstippelen. Nog steeds in hun Poolse legerunifor men kwamen Tadeusz Kramarz en Jan Kazmierczak in Arnhem, waar zij vergeefs naar een boot zochten om de Rijn over te steken. Zij slaagden er ten slotte in de andere oever te bereiken door onder langs een door een Duitse schildwacht bewaakte schipbrug te klimmen. Omstreeks half oktober klopten zij 's avonds in Eist aan de deur van een pastorie. Een jonge priester be loofde hen te helpen en bracht hen in contact met het politiebureau aan de overkant. De commissaris liet hen in de cellen in de kelder, bracht hen eten en stuurde nog dezelfde nacht jongelui er op uit om burger kleren bij elkaar te zoeken. De commissaris zelf, zo herinnert Ta deusz Kramarz zich, deed zijn bre tels af omdat de Pooi geen broek riem had. Toen begon via diverse „tussenstations" de reis naar de Belgische grens. Een caféhouder ten zuiden van Tilburg, volgens Kramarz mijnheer Robert, gaf hen te eten en liet hen, per fiets via een bospaadje, naar België brengen. Via Frankrijk, Spanje en Portugal slaagden zij er ten slotte in Gibraltar te bereiken. Kramarz nam dienst bij de para chutisten, Kazmierczak vocht met de Poolse pantserdivisie in 1944 in Nederland. Kramarz, die thans in Krakau woont, wil met zijn brief allen die hem hebben geholpen, maar van wie hij namen noch adressen meer weet, bedanken voor de hulp die zij hem vaak met levensgevaar hebben verleend. (ADVERTENTIE) met extra versteviging Hf# „God moet de eenvoudigen van ziel wel zeer liefhebben; hij heeft er zoveel gemaakt" (Abraham Lin coln). Een lezer uit Geertruidenberg stuurde ons een knipseltje (met commentaar). En wel het volgende: Onder het kopje Gevonden Voor werpen: Aan het postbureau van de rijkspolitie zijn inlichtingen te ver krijgen over de navolgende gevon den voorwerpen: een rode kinder- want, een zwarte handschoen, 1 plastic boodschappentas, inhoudende een shawl, 1 BBA-buskaart en een groen herenrijwiel. Dat moet dan wel een flinke boodschappentas zijn! Of zou 't een vouwfiets zijn? Z uidvietnamezen: Minh-route. Ho-Tsji-niet- Voordat Peyton Place is afgelo pen, zijn de kolonels hier al lang aan het bewind, sprak er hier een somber. Nou, du's dan wéér een probleem erbij. Ik maak er verder geen probleem van. Ik stop er gewoon mee voor vandaag. En doe u de groeten, waar bij ik hoop dat er iets is doorgebro ken MERIJN. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van de Partij van de Arbeid in de Eerste Kamer heeft gisteren geweigerd deel te nemen aan het debat over de begroting van het ministerie van financiën voor 1971. De socialistische senator dr. J. Zoon gaf als reden op, dat minister Witteveen het par lement bepaalde belangrijke infor maties onthoudt. De heer Zoon doelde hierbij op het feit dat de bewindsman van finan ciën in de Tweede Kamer desge vraagd heeft geweigerd een nota van een interdepartementale commissie over de staatsuitgaven in de eerst komende jaren openbaar te maken. Deze nota zou tot de conclusie leiden dat bij ongewijzigd beleid een tekort van honderden miljoenen guldens zou ontstaan. De bewindsman heeft dit „gat van Witteveen" ontkend. De oppositie in de Tweede Kamer heeft het minister Witteveen bijzonder kwalijk geno men dat de nota van interdeparte mentale commissie geheim gehouden wordt. Binnenkort zal een nota over het zelfde onderwerp maar met gunstige uitkomsten wél openbaar worden gemaakt. Deze laatste nota, waarin géén „gat" in de begroting van fi nanciën wordt geconstateerd, is sa mengesteld door het directoraat-ge neraal van de rijksbegroting. De houding van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer baarde weliswaar opzien, maar zij was toch niet meer dan een gebaar. De senaat behandel de namelijk „slechts" de begroting van het ministerie. Het debat over de beleidsaspecten van de begroting van financiën heeft eerder plaatsgevon den. Aan dat debat heeft de fractie van de PvdA in de senaat wel mee gedaan.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7