Sluisdeur geramd in Terneuzen drie actuele verzekeringen van Concoraia Welke varkens zijn het best? HEKKEN MAKEN IS HERASWERKl) CONCORDIA Don Kozakkenkoor gaf grandioze uitvoering in Vlissingse Jacobskerk Ook Eerste Kamer voor afsluiten Oosterschelde KUSTVAARDER VEROORZAAKT SCHADE VAN HALF MILJOEN Weer drie bekentenissen inzake panty-diefstal 600 kg fluor per dag Toegenomen scheepvaart in Kanaalzone Kamervragen over Baalhoekplan stad Aanvoer van rondvis goed in afgelopen week Natte sneeuw 1 hoogwater waterstanden MODERNE RISICO VERZEKERINGEN, AANGEPAST AAN DE TIJD VAN NU. HIER ZIJN ZE: VERZORGINGS POLIS GROEI POLIS TREFZEKER POLIS WINSTDELING Winter voorbij? Blauwe reigers weer in Zaamslag „Juliana" zoekt het bij de junioren Uit stemming zal blijken Ook vragen aan G.S. Schip plotseling lek geslagen Vraag in jaarverslag van Zeeuws Varkensstamboek WOENSDAG 17 FEBRUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Russische kustvaarder Balthski 50 heeft bij het invaren van de zeesluis in Terneuzen de middelste sluis deur geramd. Vermoedelijk had de Rus, die op weg was naar zee, tijdens het afmeren in de sluis nog te veel vaart. De schade aan de sluisdeur wordt geraamd op rond een half miljoen gulden. De sluisdeur behoeft voorlopig niet buiten bedrijf gesteld te worden. (Van onze correspondent) BRESKENS Na enkele weken geregelde aanvoer moet het nu voor de liefhebbers van rondvis en schol mogelijk zijn tegen redelijke prijzen een visje te kopen. De vissers brachten de afgelopen weken vol doende aan de wal om aan de be hoefte te kunnen voldoen. Vooral de kleine gul, die als zoge naamde lekk-erbekjes wordt ver kocht, was redelijk vertegenwoor digd en al is de schol momenteel nog niet zo dik als ze zou kunnen zijin, de smaak is er niet minder om. zodat men weer wat keus heeft en kan genieten van heit zeebanket. De tong blijft duur, evenals de garnalen, doordat de export van de ze delicatessen een belangrijk ge deelte van de aanvoer opeist. De tongvangsten waren de afgelopen week matig en de garnalenvangsten zelfs schraal, zodat de prijzen op de vismijnen nog tot bijna f. 10,voor d<e toog en 6.per kg garnalen opliepen. Gelukkig kon de gehele week worden gevist zodat de vissers lo nende besommingen konden ma ken. Dart een ronddrijvende scheepstras de vangst kan belemmeren bleek deze week toen de BR 10 Johanna van de firma Vermeulen zo'n ding in de schroef kreeg, zodat de motor blokkeerde en hulp aan collega's moest worden gevraagd, die het vaartuig naar de thuishaven sleep ten. De NZ 21 (ex UK 212), aange kocht door G. de Rooij te Terneu zen, zal binnen korte tijd aan de visserij gaan deelnemen. He.t zeer fraaie kottertje ligt voor inbouw van ■een nieuwe winch te Breskens en zal een dezer dagen gereed zijn. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.NJW.I. op dinsdag om 18.00 uur: Tijdelijk regen of natte sneeuw en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een ge heel droog etamaal: 40 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min.-temp.: omstreeks normaal: max.-temp.: omstreeks normaal: kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. W'\ m. Konstanz 268 (-1); Rheinfelden 173 (-12); Straatsburg 174 (-4); Plitrtersdorf 312 (pl. 7); Maxau 361 (pl. 11); Ploohingen 131 (pl. 1); Mannheim 173 (-2); Srteinbach 138 (-1); Mainz 209 (-2); Bingen 131 (- 3); Kauib 139 (oniv.); Trier 295 (pl. 9); Koblenz 166 (onv.); Keulen 133 (-4; Ruhrort 312 (-4); Lobith 930 (-5); Pannerdense kop 900 (-5); IJs- selkop 822 (-4); Eefde IJssel 370 (pl. 2); Deventer 260 (oniv.); Monsin 5482 (pl. 28); Borgharen 3984 (pl. 24); Belfeld 1155 (-17); Grave bene den de sluis 503 (-6). De minste waterdiepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centi meters: Spijk - St.-Andries 345, Driel - Amerongen 270, IJsselkop - Doesburg 270 Doesburg - Zutphen 260. De beschadigde Sluisdeur nadat de JRussischektecstvbarder er metzijn voorplecht tegenaan was gebotst. De „Balthski" ligt na de aanvaring in de zeesluis in het Kanaal naar Gent afgemeerd. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Nadat in de panty-affaire reeds drie arrestaties hadden plaatsgevonden te Middelburg zijn gisteren opnieuw drie personen aangehouden naar aanleiding van de diefstal in de nacht van vrijdag op 6 februari j.l. bij de fa. F. G. aan de Breeweg. Aldaar werd een grote par tij panty's ter waarde van f 4.300, ontvreemd. Verhoord zijn H. J. O. 21 jaar zonder beroep en wonende te Middelburg, A. G., 1'6 jaar, kantoor bediende, eveneens vNnende te Mid delburg en J. J. K. 17 jaar, fabrieks arbeider, woonachtig te Middelburg. Morgen, donderdag 18 februari. Bergen op Zoom: 8.13 en 20.45; Hansweert: 7.33 en 20.01; Terneuzen: 7.01 en 19.30; Vlissingen: 6.36 en 19.04; Wemeldmge: 8.03 en 20.35. (Vervolg van pagina 1) De aanvrage voor de hinderwet vergunning vereist van degene die deze wil bestuderen, niet alleen eni ge kennis van chemische formules, maar ook vaardigheid in het reke nen. Twee ter zake kundigen van de VMZ hebben, aldus mevrouw mr. Kannegieter, de aanvrage van Hoechst aan een nader onderzoek onderworpen en zijn tot bovenge noemde conclusie gekomen. Allen hebben zij bekend. Tweehon derd paar nylons zijn nog achter haald. De daders zijn na verhoor heengezonden. (Vail onze correspondent) TERNEUZEN In de maand ja nuari zijn in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone 74 schepen gelost met een totaal tonnage van 297.168 'vorig jaar in dezelfde periode waren dit 53 schepen met een tonnage van 177.716 ton. Geladen werden 60 schepen met een gewicht van 63.362 ton, tegeno ver vorig jaar in dezelfde periode 92 schepen met 83.693 ton. In de binnenvaart werden de vol gende totalen bereikt: aantal geloste schepen 259 schepen, geladen tonnen 206.954. Vorig jaar was dit 293 sche pen met 215.946 ton. Geladen wer den 588 schepen met een totaal van 311.666 ton, tegenover vorig jaar in dezelfde periode 525 schepen met 246.211 ton. (ADVERTENTIE) Een verzekering op het leven van de gehuwde vrouw. Als haar onver hoopt iets overkomt kan deze polis helpen de financieel moeilijke tijd in het gezin te overbruggen. Volledige risicodekking tot een bepaalde leeftijd. Bij in leven zijn op die leeftijd terugbetaling van alle gestorte premies winstaandeel De Concordia-verzekerden delen ai sinds 1907 mee in de volledige bedrijfswinst. Het winstaandeel komt direct vanaf het eerste verzeke ringsjaar op alle individuele verzekeringen. Dus óók op de zuivere risicoverzekeringen. Dat is iets heel bijzonders! De uitkering is dus meestal aanzienlijk hoger dan het oorspronkelijke bedrag dat u verzekerde. En dat alles zonder enige toeslag op de toch al zeer gunstige premie. Vraag eens geheel vrijblijvend nadere inlichtingen bij de plaatselijke Concordia-vertegenwoordigers of rechtstreeks bij de Coöperatieve Levensverzekering Maatschappij u.a. OUDENOORD 10 - UTRECHT, TELEFOON 030-16591. Een sterke risicoverzeke ring. Elk jaar stijgt de ver zekerde som met 5% van het beginkapitaal. De pre mie blijft gelijk. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Wanneer de blauwe reigers weer op hun broedplaatsen in Zaamslag zijn teruggekeerd, is het vrijwel ze ker dat koning winter definitief is verdwenen. Dit is de algemene mening door ervaring in het ver leden opgedaan. Welnu, de blauwe reigers zijn weer in Zaamslag. Naar schatting acht tot twaalf reigers hebben hun broedplaatsen in de hoge bo men van „Hoeve De Punt" weer ingenomen. Ieder jaar wordt weer met spanning uitgekeken naar de komst van deze, in Nederland steeds zeldzamer voorkomende vogels. Ook de kolonie reigers in Zaamslag is vergeleken met tien jaar geleden sterk gedund. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG Het tamboer en pijperkorps Juliana te Middel burg heeft een aparte afdeling ge kregen, speciaal bestemd voor junio ren van 8 tot 13 jaar. De repetities voor de leden van deze afdelingen zullen binnenkort beginnen. Het bestuur van „Juliana" hoopt, dat de junior-afdeling nog in het najaar van 1971 voor het eerst voor het voetlicht kan treden. Ruim der tig jongens en meisjes hebben zich aangemeld. De leiding van de junio- rengroep heeft tamboermaitre A. Davidse. Voor het komende seizoen bereidt Juliana een nieuw programma voor, waarin de nadruk op het show element valt. De majorettes vormen daarbij een onmisbare attractie. Het bestuur van het tamboer- en pijperkorps wordt sinds kort geleid door de heer H. J. Schouwenaar totdusverre vice-voorzitter. Secreta ris is de heer S. G. van der Paal en penningmeester de heer P. Pouwer. De heren A. Davidse en J. J. Ever- sen zij als technisch adviseur aan het bestuur verbonden. VLISSINGEN Vijftienhonderd zangliefhebbers uit Midden-Zeeland hebben in de Jacobskerk te Vlissin gen het Don Kozakkenkoor, onder leiding van de befaamde 70-jarige dirigent Serge Jaroff, een langduri ge ovatie bezorgd, ais beloning voor het grandioze zang- en dansspecta- kel dat deze 25 in hun traditionele kledij gestoken mannen opvoeren. Dit wereldberoemde koor werd 50 jaar geleden door de kleine 20-jari- ge kozakken-luitenant Jaroff gefor meerd, en verwierf al spoedig grote vermaardheid en roem. Eerst in het zich na de Eerste Wereldoorlog moeizaam herstellende Europa, maar daarna in de jaren dertig ook elders in de wereld. Dit was mogelijk om dat Jaroff in zijn jeugd een gedegen muzikale opleiding had genoten aan de synodale muziekschool te Mos kou, destijds een beroemd Russisch instituut voor kerkmuziek en de op leiding van koordirigenten. Bij het uitbreken van de tweede wereldoor log konden de koorleden tijdig uit wijken naar de Verenigde Staten, waar deze emigranten het Ameri kaanse staatsburgerschap verkregen. Het koor, dat naast Serge Jaroff zelf, nog een aantal leden van het eerste uur telt reuzen vergeleken bij hun dirigent is nu op zijn definitieve afscheidstournee. Na een halve eeuw reizen en trekken over de wereldbol zal het koor worden ontbonden. Het programma voor deze af- scheidstoernee bestaa-t uit lithurgi- sche gezangen, volksmelodieën en typisch Russische koorzangen. Het werd beslist geen alledaagse gebeur tenis wat deze "toch betrekkelijk kleine formatie in de Vlissingse Ja cobskerk aan genuanceerde sonori- teiten wist te ontwikkelen. De dyna mische mogelijkheden tussen fortis simo en pianissimo leken onuitputte lijk. Dit prachtige stemmenmateriaal met velerlei solistische mogelijkhe den, werd effectvol samengebundeld door de korte, vinnige handbewegin gen van Jaroff, die zijn koor leek te bespelen als een instrument. Het feillooos reageren van zijn zangers DEN HAAG (ANP). De meerderheid van de Eerste Kamer zal akkoord gaan met het plan tot afsluiting van de Oosterschelde. Bij de begrotingsbehandeling van Verkeer en Waterstaat stelden de afge vaardigden van de PvdA en VVD zich zonder meer achter de afsluiting. De KVP-er ir. J. G. Gooden vroeg de regering, wat er gebeurt als na de afsluiting zou blijken, dat de totnutoe gehanteerde normen niet kloppen. Hij drong erop aan de studieresultaten openbaar te maken, met name inzake de veiligheidsaspecten, teneinde de groeiende onrust in de omgeving van de Oosterschelde weg te nemen. De PSP-er mr. H. van Wijk drong aan op een kritisch onderzoek naar de situatie nu en morgen. De rol van de Schelde als kinderkamer voor visbroed wordt z.i. ernstig onderschat. Dc afsluiting zal naar zijn mening dan ook een massale kindermoord op platvis betekenen. onderstreepte deze suggestie in het bijzonder in de lithurgische gezan- waarmee dit programma werd gen, waai begonnen, en waarin de hoge falcet- rteorymen kraohtig werden onder steund dóór metalen baritons en so nore, zeer diep klinkende bassen. Jaroff vreest zeker het effeot niet, en voerde zijn programma, dat werd vervolgd met koorlieden en volkslie deren, zoals De Stille Dom, Kalinka, en het overbekende Avondklokken en Wolgalied, en met de krachtige sprongen van de Kozakkendans, be wust naar een climax. Het zal wel in het eerst in zijn geschiedenis zijn dat in deze kerk, behalve gemusi ceerd, ook werd gedanst. Maar het kon allemaal, en paste volkomen in deze opgewekte sfeer, waarin het publiek tot grote geestdrift werd gebracht, en de zangers en Jaroff met een langdurige ovatie aan het sio.t beloonden. Dit concert is gisteravond gegeven in Terneuzen, eveneens voor een uitverkocht huis. De R. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Ka merleden C. F. van der Peijl (CHU) en W. R. V. Dusarduiin (KVP) willen dat liet Baalhoek plan ter discussie zal worden ge steld in de Zeeuwse staten en eventueel in de gemeenteraden van oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren, voordat het plan in een be slissend stadium komt. Zij hebben deze mening verpakt in twee vragen aan de minister van Buitenlandse Zaken en diens collega van Verkeer en Waterstaat. Is het waar, zo vragen de Kamerleden, dat blijkens recente mededelinen van de Antwerpse schepen Delwaide het Baalhoekkanaal niet door het Land van Saeftinghe zal worden aange legd maar meer een binnendijkse, in westelijke richting „opgeschoven" tracé zal krijgen? Als dat zo is, aldus de tweede vraag van de heren Van der Peijl en Dusarduijn, zijn de bewindslieden dan bereid in verband met de grote belangen, onder andere agrarische, te bevorderen dat de basiselementen van de BaaUioekplamnen, c.q. de al ternatieve mogelijkheden, ter dis cussie zullen worden gesteld ooi de provinciale staten van Zeeland en in de gemeenteraden van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, alvorens de onderhandelingsdelegaties overgaan tot het sluiten van ©en voorlopige overeenkomst? De leden van de Provinciale Staten van Zeeland, de heren drs. W.R.V. Dusarduijn (KVP) en C.F. van der Peijl (CHU) hebben ook schrifte lijk geachte tracés terzake van het van Gedeputeerde Staten naar aan leiding van berichten over het Baal hoekplan. De vraigen luiden: 1. „Is het waar dat, zoals recente persbe richten meldden, het college voor kennis heeft gedragen van de moge lijk geachte tracé's terzake van het Baalhoekplan? 2. Indien bovenstaande vraag be vestigend moet worden beantwoord, is het college dan bereid, zijn even tueel voorlopig standpunt aan de Staten mee te delen? 3. Heeft het college, alvorens zijn eventueel voorlopig standpunt in de zen te bepalen, ook contact gehad met belanghebbende gemeentebestu ren en organisaties en met welk resultaat? 4. Is het college bereid Lvjn. de grote belangen, aan dit project ver bonden, b.v. aan de hand van een nota op korte termijn, de discussie in de Provinciale Staten te bevorde ren?". (Van onze correspondent) WEMELDINGE Dinsdagmorgen heeft het Belgische motorschip Denise Luc in de haven van Wemeldinge op onverklaarbare wijze in de voor plecht een scheur gekregen van an derhalve meter. Daardoor maakte het schip water. Het bergingsvaartuig Co- bie M. van de sleepdienst W. Muller n.v. uit Terneuzen heeft met pompen van het schip zelf en draagbare pom pen het schip drijvende weten te hou den. Direct is men begonnen met het aanbrengen van een noodreparatie. Tegen zes uur 's avonds was het zo ver dat het schip de reis naar een werf kon hervatten. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Een open vraag is of de hybride varkens (industrie Ie fokprodukten) wat gebruiks en slachteigenschappen betreft, beter zijn dan de tot nu toe ge bruikte dieren van zuiver ras". Aldus het jaarverslag van het Varkensstamboek Zeeland. „Wan neer men pubiikaties hierover raadpleegt, zou men tot de in druk moeten komen, dat ze in derdaad beter zijn. Aan de andere kant moeten we opmerken dat nog nergens gegevens bekend zijn, waardoor we een vergelij king kunnen maken tussen het zuivere ras en hybride varkens". In het jaarverslag over 1969-1970 merkt het Varkensstamboek verder op, dat een objectieve vergelijking op korte termijn plaats zou moeten vinden, „opdat we gemotiveerd een conclusie kunnen trekken". Het ligt volgens het stamboek voor de hand, dat de integratie in de richting gaat van een totale marketing, hetgeen wil zeggen dat produktie en afzet via vermeerderaar, mester, slachterij en winkelbedrijf worden verzorgd. „Als deze situatie werkelijkheid wordt, zal de taak van de individue le varkensfokker in belangrijkheid afnemen". Om deze reden wordt het volgens het Zeeuwse Varkensstam boek tijd, dat men zich serieus af gaat vragen of het thans gevolgde fokkerij beleid nog wel voldoende mogelijkheden biedt voor de toe komst. Ook vraagt men zich in het jaarverslag af, of de huidige organi satie van stamboeken niet achter blijft" in deze tijd van snelle veran deringen". Het jaarverslag kondigt aan dat in 1971 diverse besprekin gen tusssn stamboeken zullen plaatsvinden om te komen tot regio naal samenwerkende organisaties of tot een Centraal Nederlands Var kensstamboek. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3