Ook Hoek ontkomt niet aan greep van de tijd De Vriend (T. 2000) stelt vragen aan b. en w. Terneuzen Adviescommissie uit het bedrijfsleven voor het Havenschap J. v. d. Peijl overweegt lidmaatschap van raad Boete van f 75.- wegens veroorzaken van dodelijk ongeluk VROEGER EN NU gametuwtydmee-ganaardenmb 00K VOOR HOGE SPAARRENTE Hardrijders berecht Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! stad streek Voorontwerp streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Dutch Internationals Fund In Terneuzen geïnstalleerr De Schakel won op biljart van Vremdieke Vechtpartij in bar in Terneuzen Nog niet veel DS'70-aanhangers in PvdA afdeling Terneuzen Gemeente Terneuzen Schieting in Sas van Gent OFFICIER VAN JUSTITIE: „LICHTE SCHULD BROMFIETSER BRAK ARM Oude man viel van fiets AANRIJDING IN KLOOSTERZANDE Jaarvergadering van „Samuel" Zaamslag WOENSDAG 17 FEBRUARI 1971 (Van onze correspondent) TERNEUZEN De vertegen woordiger van „T 2000" in de Ter- neuzense gemeenteraad, de heer H. de Vriend, heeft aan het col lege van b. en w. schriftelijk ge vraagd of het college ervan op de hoogte was dat het voorontwerp op het streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen in de praktijk bevrie zing van Terneuzen en Hontenis- se zou inhouden op een gering in wonertal. Voorts vraagt de heer De Vriend of het college bekend was met de bedoeling, in de kanaalzone basisin dustrieën, ongeveer rakend aan de Tractaatweg langs de Axelse Sas sing, te laten vestigen en tevens met de bedoeling terreinen voor basisin dustrieën in het gebied van Ossenis- se te reserveren. „Indien het college hiervan op de hoogte was, waarom heeft u de raad dan niet ingelicht?" zo vraagt de heer De Vriend. Vervolgens vraagt hij b. en w. of zij wisten dat in het rapport, beho rende bij het voorontwerp, een buf ferzone van vier km. noodzakelijk wordt geacht tussen industrie- en woongebieden. „Indien hierop be vestigend moet worden geantwoord, waarom werd de noodzaak ervan niet met de raad doorgesproken?", zo luidt zijn vraag. De heer De Vriend verwijt het college, dat, wanneer het niet op de hoogte was van hetgeen in de drie vragen vervat is, het dan in hoge mate aan contacten en-of interesse zou hebben ontbroken in deze voor Terneuzen zo belangrijke zaken. Verder vraagt de heer De Vriend in het onderhoud met G.S. er op te wijzen dat de samenstellers van het voorontwerp zeer onzorgvuldig zijn te werk gegaan voor de inwoners van de toekomstige middelstad Axel. Hij vraagt verder er op te wijzen dat wanneer voor Terneuzen en Hontenisse dezelfde vrijere nor men worden toegepast, zoals nu voor Axel gepland, beide gemeenten niet behoeven te worden bevroren, maar grotere mogelijkheden hebben voor onbezorgde uitbreidingen. Tenslotte verzoekt hij b. en w. er bij G.S. ook op te wijzen, dat volgens deze nor men een woongebied voor Terneu- zen kan worden aangewezen binnen de lijn Terneuzen-Griete-Zaamslag- Steenovens-Spui-Driewegen. De heer De Vriend komt tot de conclu sie dat de indeling van de woonge bieden volgens het nu ingediende streekplan op geen enkele wijze door Terneuzen kan worden aan vaard, omdat het uitgesproken strij dig is met de belangen van Oost- Zeeuwsch Vlaanderen in het alge meen en van Terneuzen in het bij zonder. (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn T>eumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Aigesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van een onzer verslaggevers) HOEK Zeeland verandert. Deze foto's in onze serie „Vroeger en nu" zijn wel bijzonder illustra tief. Ook een landelijke gemeente als Hoek moet offers bregen. Juist voor de eeuwwisseling zag de kerk van Hoek er heel anders uit dan op de foto getoond wordt. In 1900 werd er een toren voor de kerk gebouwd. De kerk zelf werd in 1906 geheel vernieuwd. De linkse molen ver dween in de tijd dat aan Monumen tenzorg nog niet gedacht werd. Het was de molen van de voorouders van C. de Putter, die er nu nog wel een graanbedrijf heeft. De middelste molen is vanaf de bouw in 1856 steeds in handen gebleven van de familie De Feyter. Het prieeltje be vond zich in de tuin van de pastorie, terwijl het schuurtje eiendom was van Corn. Bakker. Hier werden de paarden gestald van de reiziers die in zijn herberg „Het Hoeks Koffie huis" overnachtten. De molen van de familie De Fey ter werd in 1926 geheel hersteld en van nieuwe wieken voorzien. Later werden ze weer gemoderniseerd. Aangezien deze molen onder Monu mentenzorg is geplaatst, zal ze tot in lente van dagen tot in de verre omtrek zichtbaar zijn als baken om de ligging van „Den Oek" aan te duiden. (ADVERTENTIE) Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aandelen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKZO, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De spreiding over deze vijf vermindert uw risico. D.I.F. is daarom: goed om mee te beginnen en het beste om mee door te gaan. Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De commissa ris der koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft in het raadhuis van Terneuzen de leden van de adviescommissie uit het bedrijfsleven voor het Haven schap Terneuzen geïnstalleerd. Deze leden zijn de heren P. van den Ende, districtsbestuurder van het CNV, J.A.E. Fassaert te Hulst, van de firma Eugène Fassaert-van de Walle te Hulst, drs. B. Gerads, medewerker commerciële afdeling van de NSM te Sluiskil, ir. K. Horstra, procuratiehouder bij de Zuid-Chemie te Sas van Gent, P.M. van Keulen, districtsbestuurder van het NW, C.A.J. Kuij 1, algemeen directeur van Dow Chemical-Neder- land, H.A.M.A. de Meijer, directeur van Aug. de Meijer Zonen te Ter- neuzen, W. Muller, directeur van Sleepdienst W. Muller te Terneuzen, ir. J. van der Peijl, lid van de raad van bestuur n.v. Handel-, Industrie- (van onze correspondent) HOEK - In het bejaardencentrum Vremdieke te Hoek werd een vniendschappelij ke biljartcompetitie gespeeld. Biljarters uit Vremdieke speelden tegen de biljartclub Rust Roest van det dienstencentrum De Schakel in Terneuzen. Het was een zeer spannende wedstrijd, welke door Rust Roest met 248 werd ge wonnen, terwijl Hoek 227 punten noteerde. De return-ontmoeting is binnenkort in De Schakel. (Van onze correspondent.) TERNEUZEN In de nacht van maandag op dinsdag om twee uur maakten twee Duitsers ruzie met andere bezoekers van de Anjo-bar. in de Noordstraat in Terneuzen. De eigenaar, J. V., en zijn vrouw trachtten de gemoederen te sussen, hetgeen blijkbaar niet naar de zin was van de 30-jarige Duitser, D. G. uit Recklinhaus. Deze liep bij de vechtpartij een gebroken kaak op en moest zich onder behandeling van dokter Bauwens stellen. en Scheepvaart Maatschappij „De Hoop" te Terneuzen, Y.H.M. Sime- nel. directeur van overslagbedrijf „OVET" te Terneuzen en drs. H.J.P. Verschaffel, directeur van n.v. Wal- zenmolen te Sas van Gent. Als ver tegenwoordiger van het NKV moet nog iemand aangewezen worden. De commissieleden C.A.J. Kuijl en drs. H.J.P. Verschaffel waren bij de in stallatie niet aanwezig. De Commissaris der Koningin wees in zijn toespraak tot de advies commissie uit het bedrijfsleven op het belang dat de commissie zo snel mogelijk aan het werk kan gaan. Inmiddels heeft het Havenschap Terneuzen al verscheidene plannen kunnen voorbereiden, zoals de ver betering van de kanaalhavens in Terneuzen en de aanleg van een zwaaikom bij de Zevenaarhaven. Deze werken worden thans besteks- klaar gemaakt. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft zich bereid verklaard een voorfinancie ring te verstrekken voor de aankoop van de benodigde terreinen en de voorbereidende werkzaamheden. De heep H.A.M.A. de Meijer beant woordde de toespraak van mr. Van Aartsen, waarna de heer W. Blok, hoofd van de afdeling planologie en industrialisatie van de V gemeente Terneuzen een korte uiteenzetting gaf van de voorgeschiedenis van het Havenschap Terneuzen- ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de ruim 300 leden tellende afdeling Ter neuzen van de Partij van de Ar beid is men vooralsnog niet ge neigd het voorbeeld te volgen van de heer J. van der Peijl, de voormalige plaatsvervangend burgemeester van Hoek. die toe getreden is tot de nieuwe politie ke partij DS'70 De heer Van der Peijl staat op de nominatie om te voorzien in de va cature die in de PvdA-fractie is ontstaan door het vertrek van de heer H.J. Balk. De heer Van der Peijl vertelde ons nog niet besloten te hebben deze zetel te bezetten. „Eind van deze week zal ik mijn besluit bekend maken. Ik moet er nog eens terdege over nadenken", zei hij. De heer J. Hamelink, voor zitter van de PvdA-raadsfractie, ge loofde dat het in Terneuzen met het overlopen van PvdA-leden naar DS'70 wel los zal lopen. „Naar ik gehoord heb is het bedanken van de heer Van der Peijl voor de PvdA en zijn toetreding tot DS'70 in Hoek in brede kring niet goed gevallen. Er is mij niets bekend over andere leden die naar DS'70 zijn overgegaan", aldus de heer Hamelink. Er gingen SPREEKUUR WETHOUDER Wethouder Hol houdt heden, woensdag 17 februari, geen spreekuur in Biervliet en Hoek. Voor spoedzaken kunnen inci dentele afspraken gemaakt wor den met de gemeentesecretarie. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In café Den Rooien Oedt te Sas van Gent werd een scbieting gehouden, waarbij M. Goeithals uit de Zandstraat niet min der dan 8 kleine vogels wist af te schieten. De hoge vogel was voor D. Remy uit Koewacht en de extra hoge vogel werd afgeschoten door L. de Maaijer uit Sas van Gent. Vrij dag 19 februari wordt in café Den Rooien Oedt een open prdjsschieting gehouden. Aanvang 19 uur. Het is goed sparen bij de NMB. De veie spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op 9 decem ber van het vorig jaar werd de 14-jarige Jan Dieleman uit Hoek gedood bij een ongeluk, dat 's morgens om omstreeks acht uur plaatsvond op de Herbert Domweg te Terneuzen. Een ach teropkomende automobilist had twee fietsende jongens, van wie Jan Dieleman er een was, niet tijdig genoeg opgemerkt. De fietsen waren niet verlicht. On danks vertwijfeld remmen kon de automobilist, de 26-jarige H. de J. uit Hoek, de fietsers niet meer ontwijken. Voor dit feit stond de J. gisteren terecht voor het kantongerecht in Terneuzen. Hem werd ten laste ge legd dat hij met een zodanige snel heid had gereden dat niet tijdig gestopt kon worden. De J. erkende het feit van de aanrijding. De kantonrechter, mr. C.J.M. van Hees, nam in het kort samen met verdachte het proces verbaal nog eens door. Bij het onderzoek door de politie was een remspoor gemeten van 51 meter. Verdachte reed met dimlicht en had een snelheid van 90 kilome ter. Hoewel enigszins bedauwd, was de weg niet glad. Het was nog schemerig en alle auto's voerden verlichting. De J. had op het hoogste punt van de weg, nabij de spoorwegovergang geen verkeer voor hem op de weg gezien en reed flink door. Op de weg gold geen snelheidsbeperking. Mr. Van Hees zei geen aanmer kingen te hebben op de wijze waar op de J. zich na het ongeval had gedragen. Hij had zich onder meer in verbinding gesteld met de familie van de verongelukte jongen. De officier van justitie, mr. C. Keyzer, hechtte er in zijn requisitor belang aan op welke afstand de J. de fietsers had kunnen zien. Het dimlicht straalde plm. 35 meter uit, maar zou groot licht gevoerd zijn dan was die grens verlegd naar plm. 75 meter. Over die afstand had hij kunnen remmen zonder fatale gevolgen. Toen de J. de jongens nu opmerkte waren ze plm. 30-35 meter voor zijn wagen. Hoewel de politie, die een dag later op hetzelfde tijdstip ter plaatse was om de omstandigheden nauw keurig te kunnen waarnemen, van mening was dat het voeren van licht nodig werd geacht, was dit wettelijk niet verplicht. De jongens waren plm. 8.05 uur van huis vertrokken en de zonsopgang was om 8.25 uur een half uur voor zonsopgang be hoeft men geen verlichting meer te voeren. Het enige verwijt dat De J. gemaakt kon worden is dat hij de jongens te laat heeft opgemerkt. Ook vroeg de officier zich af, hoewel hij toegaf dat het „napraten" was, of De J. misschien beter naar linies had kunnen uitwijken om te proberen de jongens te passeren (er kwam namelijk een tegenligger aan). „Maar men moet in één tel beslissen en De J. besliste hard te remmen. Ik zou daarom van een lichte schuld willen spreken. Er doen zich overigens vaak situaties voor waarbij slachtoffers vallen, waarvan men de veroorzakers wei nig verwijt kan maken". De officier vroeg zich eveneens af of geen betere wegverlichting aan gebracht had moeten worden of een snelheidsbeperking. „De voorzorgen die de overheid ter plaatse had ge troffen blijken nu niet optimaal te zijn". De officier besloot zijn requi sitoir met het vragen van een „sym bolische" boete van honderd gulden. Mr. Van Hees vonniste De J. tot een boete van 75,—. De kantonrech ter achtte bewezen dat De J. zijn snelheid niet had aangepast aan de weg. Het onverlicht rijden van de betrokken fietsers verminderde zijns inziens toch wel de schuld van De J., waarbij mr. Van Hees opmerkte dat een tegemoetkomende automobi list had verklaard de jongens even eens niet gezien te hebben. in Terneuzen geruchten dat ook we thouder R. Hol uit de PvdA-rijen zou zijn gestapt om zich bij DS'70 aan te melden. Desgevraagd zei de heer Hol ons: „Dan weet u meer dan ik. Het is beslist niet waar dat ik voor de PvdA zou bedanken. Ik heb het zelfs nooit overwogen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Hoeveel kan die motor van u dan wel halen?", vroeg kantonrechter mr. C.J.M. van Hees gisteren tijdens de terechtzitting aan de 20-jarige A.W. uit Terneuzen. „160-170 op zijn sloffen", antwoord de de verdachte lakoniek. „En toch maar 61 km per uur in de bebouwde kom rijden? Dat noem ik zelfbe heersing. Daar zou een premie op mogen staan", aldus mr. Van Hees. W. had op 28 oktober vorig jaar op de Terneuzense Nieuwendijk 61 km per uur gereden i.p.v de toege stane 50. W. die op zijn voertuig geen snelheidsmeter had (wat niet verplicht is) zei op gevoel 50 km te hebben gereden. Overig verkeer om zich aan te passen was er op dat moment niet. Verder bestreed hij met verve de kwaliteit van de ge bruikte meetapparatuur. De officier van justitie, mr. C. Keyzer, bleef bij zijn schikkingsbe drag van f 25,-. Mr. Van Hees zei zich aan het geleverde bewijs t.e houden, hoewel verdachte „goed ge streden" had. Hij veroordeelde hem tot f 20,-. De 31-jarig-e elektrotechnieker H.E. uit Axel kreeg f 45,- boete voor te snel rijden op de Kanaalka de te Axel. De 23-jarige W.B. had met zijn tractor op de Kanaalkade te Hulst d-e maximumsnelheid van 16 km per uur overschreden. Hij reed 28. Hier voor kreeg hij een boete van f 15,- F. H., een 28-jarige vertegenwoor diger uit Goes, had op 27 oktober in Magrette te hard gereden. De meter had 64 km geconstateerd. Verdachte bestreed dit en zei niet harder dan 40 km te hebben gereden, iets wat een voor hem rijdende vrachtwagen chauffeur tegenover hem had beves tigd. Tegen zijn vonnis van f 35,- gaat H. in hoger beroep bij de rechtbank in Middelburg. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Ten gevolge van het feit dat de autobestuurder R. van W., komende vanaf de richting Moffenschans, moest uitwijken voor een tegenligger en de trottoirband raakte tussen fietspad en rijweg, reed de auto naar de overzijde van de Axelsestraat, raakte ook daar de trottoirband en kwam op het fiets pad in botsing met een bromfietser, P. J. de B. uit Terneuzen. Deze Hep bij zijn val een rechteronderarm- breuk op. Dokter Bauwens verleen de de eerste hulp. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De 71-jarige H. J. V. uit Terneuzen, die per fiets van de Emmalaan in het smalle gedeelte van de Leeuwenlaan reed, kwam door onbekende oorzaak te vallen. De man liep een hoofdwond op en werd naar het Julianazieken- huis gebracht. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Toen de in Hulst wonende Italiaan S. C. met zijn auto de Pastoor Smuldersstraat wilde verlaten om het Europaplein op te draaien, reed hij op de gepar keerd staande auto van R. van B. uit Kloosterzande. De geparkeerde auto stond onder een lichtpunt van de openbare verlichting en was door zijn rode kleur duidelijk zichtbaar. Beide auto's werden flink bescha digd. (Van onze correspondent) WESTKAPELLE De N.C.V.B. afdeling Westkapelle houdt 23 fe bruari de jaarvergadering voor le den en genodigden in het Hervormd Jeugdgebouw. Het programma be staat uit samenzang, jaarverslagen, spel en koorzang.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2