BLIJFT DE WINTER WEG? Hoechst en Péctiiney samen „goed voor 600 kg fluor per dag ZWARE VERLIEZEN VOOR ZUIDVIETNAMEZEN IN LAOS REGGIO TREURT NA VERLOREN STRIJD Boer voor rechter op de bres voor „bleke stadsbewoners GIFT JULIANA LOKT PROTESTMARS UIT slaan hard terug Noordvietnamezen Maandag weer kippen- en eierenexport a, JBx vmsasisptfM WAUtraBRSstttRfgg l/ivj RADIO DE K0CK VERTROUWEN mmammmm - x&mmmt? Weer stakingen op scholen in Parijs BROOD CENT DUURDER WIE HET ONDERSTE UIT DE KAN WIL Einclhovenaren - na overval op vrouw - in arrest Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie, en Administratie-adres: Nieuwatraat 9, Terneuzen. tel. (011501—7920 Abonnementsprijs: f 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 VRUE ZEEUW WOENSDAG 17 FEBRUARI 1971 25e Jaargang No. 6475 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze weerk. medewerker) „BLAZEN DE MUGGEN in febru ari alarm - houdt in maart de oren warm". Dit weerrijmpje, daterend uit de vorige eeuw, wijst er op dat men vroeger uit ervaring sprak wanneer men toch nog voor een late koudegolf waarschuwde als in februari bij voortdurend zacht weel de muggen dansen. Nu kunnen wij een vrij groot aantal voorbeelden aanhalen waarbij ook bleek dat na een zeer zachte tweede winterhelft de kou toch nog toe sloeg. Zoals de situatie nu is met bloei ende krokussen, hazelaars en made liefjes dit rond half februari wijst op een vroege periode van zacht weer die in deze eeuw kan worden vergeleken met die van 1903, 1920, 1945 en 1961. In die jaren kwam er na begin en in 1945 na eind januari geen koudegolf meer voor. De bekende weervoorspellende molenaar Van Vliet te Bodegraven voorspelde de eerste zondag in fe bruari een periode met strenge vorst. Die periode kwam niet, waar op de molenaar reageert met: „Ik voorspel het weer al zo'n 30 jaar, maar zoiets heb ik nog nooit bij de hand gehad. De voortekenen van vorst waren er, maar zoiets is zeer apart, iets heel bijzonders". Het kan evengoed totaal met de winter gebeurd zijn, zo goed als het mogelijk is dat een winterse uitsmijter eerst in maart de zaak (vroege groei en bloei) komt be derven, waarvan 1899 een voorbeeld was met in De Bilt drie nachten strenge vorst tussen 20 en 25 maart, officieel al in het lenteseizoen. Ook de Engelse verwachting rond januari verstrekt dat er een koude periode zou zijn te verwachten voor half februari is ook voor Engeland niet uitgekomen. Een van de weinig duidelijke missers in de Engelse prognose die de laatste twee jaar redelijk betrouwbaar mocht wor den genoemd. Tenslotte nog een frappant voor beeld dat vele. zich mogelijk her inneren februari 1958 Tussen 10 en 16 februari een warmtegolf boven tien graden (Limburg bijna 18° C) op dinsdag 26 februari ge volgd door de ergste sneeuwstorm sinds 1942, waarbij het spoor- en wegverkeer vrijwel werd stilgelegd, hetgeen in ons land als gevolg van een sneeuwstorm een zeldzaamheid mag worden genoemd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland is gekomen met een berekening van de totale uitstoot van fluor, zwaveldioxyde en andere verontreinigende stoffen, als de derde fosforoven van Hoeclist- Vlissingen in bedrijf komt. De ver eniging heeft, op grond van haar berekeningen, alle reden gevonden om bezwaar te maken tegen het verlenen van een hinderwetvergun ning door b. en w. van Vlissingen. Om haar leden te gerieven heeft de; Vereniging Milieuhygiëne een mo del-bezwaarschrift opgesteld, dat de leden kunnen ondertekenen en ver volgens indienen. Volgens de cijfers van de VMZ is de fluoruitstoot van de derde iosfor- oven van Hoechst, ongeveer 22 pet. hoger dan die van de eerste of de tweede oven. De uitstoot van zwa veldioxyde (SO-2) bedraagt, aldus de VMZ, 19% meer dan die van de eerste of de tweede oven. De stof- uitstoot zal aanzienlijk minder zijn, namelijk 24%. VMZ heeft berekend, dat Hoechst- Vlissingen na de inbedrijfstelling van de derde fosforoven, per dag ruim 196 kilogram fluor zal uitwer pen. Daarbij komt 5 ton SO-2 (zwa veldioxyde) en 4,5 ton stof. De hoe veelheid koolmonoxyde bedraagt volgens de berekeningen maar liefst 600 ton per dag. Als het aluminiiumbedrijf van Pé- ehiney gaat produceren komen er nog eens de volgende hoeveelheden bij, aldus de Vereniging Milieuhy giëne: fluor 468 kilogram per dag met Hoechst erbij wordt het totaal 664,5 kg. per dag; SO-2: 2.160 kg. per dag (met Hoechst 7.610 kg) stof: 150 kg. per dag (met Hoechst 4.650 leg.); koolmonoxyde: 86 ton (met Hoechst 686 ton). Gisteren maakten wij melding van een uitstoot van in totaal 6 kg. fluor en 60 kg. SO-2 als Hoechst met een derde fosforoven zou zijn uitgebreid. De voorzitster van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, mevrouw C. Kannegieter, verklaarde ons desge- vraagd, dat de hinderwetaanvrage van Hoechst inderdaad gewag maakt van een uitstoot van 2 kg. fluor per schoorsteen, doch dat hier uitslui tend wordt gedoeld op de afzuiging van de zogenaamde ijzertap. Andere bedrijfsonderdelen, zoals het sinter- rooster en de afzuiding van de slakkenaftap brengen veel meer fluor en SO-2 in de lucht dan alleen de schoorsteen van de ijzertrap. (Vrvolg op pagina Stad/Streek .2) V ^S**m*VAHÖHZ£ PAKSE/SAIGON/WASHINGTON Noordvietnamese troepen, die worden verdreven van de Ho Tsji Minh route, rukken op naar het westen van Zuid-Laos en de Mekong-vallei. Maan dag heroverden ze de strategische plaats Moeong Phalane aan de belangrijke weg no. 9, die van Zuid-Vietnam via Laos naar Thailand loopt. Dit is uit welingelichte bron in de Zuidlao- tiaanse stad Pakse vernomen. Volgens dezelfde zegslieden zouden zich in de oerwouden in dat gebied hevige gevechten af- spelen, waarbij aan de zijde van 4 - PHigjJ de regeringstroepen zware ver- liezen zijn geleden. Pro-commu- H$ - TtÊSÊjM nistischc troepen met een ge- yL jSgjfW schatte sterkte van drie bataljons .aMPji naderen Donghen., ten westen i j van Phalane. Deze stad, die twee weken geleden na hevige strijd door de. Laotiaanse recerings- troepen werd veroverd, ligt aan route negen op van Zuid-Vietnam en Cambodja. Het schijnt dat de Noordvietname- zen nieuwe doorgangsroutes zoeken door zich naar het westen te ver- MflÉllEi* Plaatsen, nu de Ho Tsji Minh route door de Zuidvietnamese inval wordt ■Bbedreigd. Uitbreiding van de Noord- Vietnamese operaties in Laos zal waarschijnlijk niet zonder moeilijk heden verlopen, omdat de opgeslagen rijstvoorraden slechts voor een klei nere troepenmacht toereikend zijn. Intussen trekken de Zuidivietname- se troepen langs de Ho Tsji Minh- weg geleidelijk verder naar het zui den. Vooruitgeschoven eenheden zouden stellingen hebben ingenomen op de linkeroever van de Tse Vang Hieng rivier. Een functionaris van het Witte Huis heeft gisteren bekendgemaakt dat de Zuidvietnamese invasie in Laos nu ongeveer de helft van de aanvoerwegen van de Ho Tsji Minh- route heeft afgesneden. Volgens de functionaris zijn nu ongeveer 15.000 man gevechtstroepen in Laos, ge steund door ongeveer een zelfde aan tal steuntroepen. Hij herhaalde dat het Witte Huis niet gelooft dat China zich in de strijd zal mengen, zolang Noord-Vietnam met rast wordt gelaten. Een Zuidvietnamese soldaat in actie op een vooruitgeschoven post in de gevechtslinies in Laos. (Van onze redactie buitenland) REGGIO Dl CALABRIA Terwijl hier en daar schoten klonken en op verscheidene plaatsen straatgevech ten tussen burgers en politie werden geleverd bleek de Italiaanse plaats Reggio di Calabria gisteren bedroefd en verbitterd. De winkels sloten de deuren en lieten de rolluiken zakken en op veel winkeldeuren stond de mededeling „wegens officiële rouw gesloten". De inwoners van Reggio zijn woest over het nu officiële besluit dat niet hun stad maar het kleinere Catanzaro de hoofdstad zal zijn van het nieuwe gewest Calabria. De moeilijkheden over deze zaak zijn in een half jaar tijds uitgegroeid tot een ware burgeroorlog, waarin de neo-fascisten zich in hun element voelden. Het besluit dat de gewestelijke raad van Calabria gisteren nam om, hoewel Catanzaro hoofdstad wordt, de zetel van het gewsetelijk parle ment aan Reggio toe te wijzen, wordt door de Reggioërs gezien als een zeer kleine pleister op de wonde, want het parlement kan ook in Catanzaro of in Cosenza bijeenkomen. .Het wordt een permanente guerril la en zij hebben het zo gewild", zei een jonge stakende functionaris in Reggio. Rondom de stad en op be langrijke punten staan sterke politie- eenheden gereed om in te grijpen. In het centrum liep een „rouw mars" uit op een botsing met de po litie, die de demonstranten met traan gas uiteenjoeg. Hier en daar werd (ADVERTENTIE) geschoten, o.a. door een gemaskerde man, die vanaf het dak van een huis politieagenten onder vuur nam die de door betogers opgeworpen barrica den afbraken. (Zie ook pag. binnen-/buitenland 2) (ADVERTENTIE) De rommelige uitverkoop is voorbij' NIEUWE KOLLEKTIES waarin de komende VOORJAARS ZON U nu al tegemoet komt, zijn voor een deel reeds in huis U heeft nu de eerste keus in mantels complets japonnen blazers broekpakken suede broekpakken pantalons overgooiers spencerpakjes BONT Nu kunt U reeds profiteren van de bijzonder laag geprijsde bont kollekties Tilburg Heuvelstraat 44 Tel. 04250-31620 Breda Eindstraat 14 Tel. 01600-31084 Den Bosch SCHAPENmarkc 17 Tel. 04100-39125 Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN IN IRAN zijn gisteren weer vijf personen geëxecuteerd op beschuldi ging van handel in verdovende mid delen. DE ALGERIJNSE regering heeft de Bijbel tot verboden boek ver klaard; bijbels en nieuwe testamen ten mogen in Algerije niet meer worden ingevoerd. Hoge functionarissen van het Witte Huis hebben gisteren verklaard dat vrijwel elke Amerikaanse kandidaat voor het presidentschap in 1972 aan een touwtje hangt dat zal doorbreken wanneer blijkt dat de Zuidvietname se actie in Laos succes heeft en presi dent Nixon in april nieuwe terug trekking van de Amerikaanse troe pen uit Vietnam kan aankondigen. Deze functionarissen, die erop ver trouwen dat de doeleinden met de invasie in Laos bereikt zullen wor den, wezen erop dat senator Edmund S. Muakie, Maine en vrijwel alle de mocraten dlie worden genoemd voor de mogelijke democratische kandida tuur bij de komende presidentsver kiezingen zich uitgesproken hebben tegen de invasie van Laos. DE BELGISCHE MINISTER Fred dy Terwagne is maandagnacht op 45 jarige leeftijd overleden. Terwagne een Waals socialist beheerde in het kabinet Eyskens de portefeuille van gemeenschapszaken. 8§i (Van een onzer verslaggevers) GORKUM De chaotische en komische taferelen die zich gister middag in en om het Gorkumse stadhuis afspeelden, riepen herin neringen op aan bijeenkomsten van de Boerenpartij in haar bloei periode. De Meerkerkse boer W. van den Berg moest in Gorkujm voor de kantonrechter verschijnen, omdat hij vorig jaar kampeerders op zijn weiland had toegelaten, zonder daarvoor de vereiste ge meentelijke vergunning te hebben. De heer Van den Berg is inmid dels voorzitter van de stichting Vrije Recreatie, waarbij zich al meer dan honderd vrije boeren hebben aangesloten. Door een goed gerichte voor- publiciteit had de Meerkerkse boer weten te bereiken dat er een over weldigende belangstelling was. In een stoet auto's, compleet met span doeken, protestborden en een melk wagen met daarop een gezellig sheltertje, reden de boeren gisteren Gorkum binnen. De nieuwe boerenherder Van den Berg ging voorop. Hij werd geëscorteerd door twee koddebeiers in Bromsnor-outfit, waarmee be wezen moest worden in welke ach terlijke tijden we leven. Ook weer niet zo achterlijk, want een rijks politieman merkte op dat de met sabels gewapende veldwachter figuren tocli mooi de tegenwoor dig zwaar wegende wetgeving om trent slag-, steek- en stootwapens aan het overtreden waren. Maar dat terzijde. De aanvanke lijk schoolmeesterlijk strenge kan tonrechter mr. J. van Gulik die op de tweede verdieping van het Gor kumse stadhuis recht pleegt, ver telde hoe goed de heer Van den Berg het wel getroffen had, want zowel de kantonrechter, als de officier van justitie mr. J. M. van Leeuwen, bleken door weer en wind gevormde kampeerders te zijn (respectievelijk al 30 en 45 jaar), hetgeen de officier deed opmerken dat verdachte „van geluk" mocht spreken. Volgens de officier lag de zaak eigenlijk erg eenvoudig. „Velen vinden het kennelijk een belang rijke zaak, maar is hij dat ook voor ons? Ik weet het niet. Het is ver boden zonder vergunning te kam peren. Verdachte geeft toe dat hij die niet had en daar mee is de kous af, zou je zeggen," aldus de officier. Maar hij begreep zelf wel dat de klomp bleef wringen. De kan tonrechter had al opgemerkt: „We begrijpen best uw bedoeling. U wil op ruimere schaal openstelling van landerijen voor mensen die dat nodig hebben. Op zich een sympa thiek idee, maar het ongeluk wil, dat we in Nederland aan bepaalde wetten gebonden zijn." De heer Van den Berg betoogd/ tegenover wie dat ook maar horen wilde, dat hij „uit pure mede menselijkheid" zijn boomgaard had opengesteld voor minder draag krachtige, bleke stadsbewoners die naar een sprankje frisse lucht snak ken. Die bovendien geheel gratis De Meerkerkse veehouder Van den Berg (geheel rechts) wordt hier zogenaamd „opgebracht" door twee „bromsnorren" waarvan er een zichtbaar is. de landelijke geneugten tot zich mochten nemen. „Ik lioop dat ik mijn menselijkheid en sociale ge voelens mag blijven uitleven op dat kleine stukje grond dat ik heb ten dienste van tussen steenmassa's opgroeiende stadskinderen," sprak de lieer Van den Berg eenvoudig. Zowel officier als kantonrechter twijfelden aan de werkelijke be doelingen van de Meerkerkse witte' campinghouder. Hij had geweigerd een aangetekende waarschuwing van 't Meerkerks gemeentebestuur in ontvangst te nemen. En toen opper Van Vliet van de rijkspolitie hem matineus kwam aanzeggen, dat hij een proces-verbaal zou krij gen voor die kampeerders, had zich een gesprek ontsponnen waar op dat moment geen sprankje mede menselijkheid in zat. Gisteren ver weerde de boer zich met: „De opper kwam 's morgens om half zes langs, terwijl de melkmachine aan de koeien hing te zuigen. Iedereen weet dat je op dat mo ment niet bij een boer moet langs komen." (Vervolg op pag. binnen/ buitenland 1) (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG De Zuidafrikaanse ambassade in ons land weigert com mentaar te geven op een schenking van koningin Juliana aan de actie groep Betaald Antwoord. Ook ver wacht men op de ambassade niet dat de regering Vorster officieel zal reageren op de persoonlijke gift van de koningin. De schenking zou 750.000 gulden bedragen. In Zuid-Afrika is ont stemming ontstaan omdat het geld ten goede zou komen aan wat men in dat land „terreurorganisaties" noemt. In Pretoria in intussen een pro testmars van Nederlandse immi granten naar de Nederlandse am bassade aangekondigd. Volgens As sociated Press, is de directeur van de Dietse Immigrasiestigting, Fritz Bourquin, de man achter deze pro testmars, waaraan vele Nederlan ders in Zuid-Afrika mee zouden willen doen. De groep Betaald Antwoord is een Nederlandse afdeling van een groepering binnen de Wereldraad van Kerken, die zich bezighoudt met de bestrijding van het racisme. De Nederlandse regering heeft, zo blijkt uit een communiqué van de R.V.D., met verwondering kennis genomen van de kritische reacties op deze gift. Koningin Juliana, aldus het com muniqué van de R.V.D., heeft als lidmaat van haar kerk een gift ge geven aan de actie van de Wereld raad van Kerken, die gericht is op humanitaire, medische, educatieve en informatieve doeleinden en wordt gesteund door de protestant se kerken, het episcopaat ep de oecumenische instellingen in Ne derland. De wereldraad heeft de verzekering gegeven, dat met de middelen van deze actie niet liet geweld wordt gesteund, dat verbon den is met het verzet tegen onder drukking, aldus de R.V.D. BRUSSEL (ANP) Minister Lar- dinois (Landbouw) heeft gisteren in Brussel van zijn collega's van de ove rige EEG-landen gedaan gekregen, dat met ingang van aanstaande maandag weer eieren naar die lan den uitgevoerd mogen worden. Naar de Duitse Bondsrepubliek zal maandag ook weer levend pluimvee uitgevoerd mogen worden. Dit is het gevolg van het feit dat de pseudo-vogelpest in Nederland praktisch bedwongen is. PARIJS (RTR) De meeste middelbare scholen in Parijs waren gisteren gesloten als gevolg van een staking van de studenten uit protest tegen de gevangenneming vorige week van een van hun mede-leer lingen. „De duivelse cyclus van 1968 is weer begonnen", zei een van de leraren, doelend op de wilde studen tenopstand die drie jaar geleden de regering bijna deed vallen. De gearresteerde student, de 18- jarige Gilles Guiot, kreeg drie maan den gevangenisstraf omdat hij tijdens een linkse demonstratie tegen de toestanden in de Franse gevangenis sen een agent zou hebben geslagen. Het vonnis dat reeds de dag na zijn arrestatie werd uitgesproken zette kwaad bloed bij leraren en studenten die betoogden dat Gilles na schooltijd gewoon op straat had gelopen in de richting van zijn huis. Honderden studenten en verschei dene leraren hielden gisteren een protestbetoging door de stad. DEN HAAG (ANP) De minister van Economische Zaken is akkoord gegaan met een prijsverhoging, die 22 februari a.s. ingaat van één cent per 800 gram groot brood. De prijs van een half brood van 400 gram, alsmede van kleinbrood in standaardverpakking van 400 gram mag eveneens met één cent worden verhoogd. Dit i.vjn. recente stijgin gen van de bloemprijs. EINDHOVEN (ANP) De gemeen tepolitie van Eindhoven heeft maan dagmiddag in die plaats drie Eindho- venaren aangehouden, die ei-van wor den verdacht vrijdagavond in Lierop een vrouw in haar woning te hebben overvallen en beroofd van een bedrag van ruim 46.000, De aangehoudenen zijn de 35-jari- ge A. S., de even oude J. V., die van de overval verdacht worden, alsmede de 33-jarige C. W. van K. aan wie heling van het ontvreemde geld ten laste wordt gelegd. Morgen zullen de drie aan de offi cier van justitie in Den Bosch worden voorgeleid. De politie werd maandagochtend vroeg door omwonenden erop attent gemaakt dat enkele personen zich op verdachte wijze rond het huis van de overvallen vrouw ophielden. Na aan houding door de rijkspolitie bekenden zij, dat zij op een tip van een van de daders van de roofoverval op zoek waren naar mogelijk door de daders achtergelaten zilvergeld. Na een ver der verhoor kor de rijkspolitie, in sa menwerking met de gemeentepolitie m Eindhoven, tot arrestatie overgaan. (Van onze redactie buitenland)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1