GEEN PROBLEMEN OP ..JA-DA F' Britten „spotten met hun traditie EURO-STAL IN BRUSSEL VWO NIET ACHTER VOLKSTELLING Proefproces over uitleg loonpauze Brief voor Nixon van Sovjet-gevangene DS 70 Teleurstellend Origineel record TIJDENS LES "Roken leraren is ongewenst "Genuanceerd standpunt" DODE OP OVERWEG ADVIES RECHTBANKPRESIDENT: Doden in Transkei bij stammenstrijd VERZOEK VAN EX-SPION OM BEMIDDELING Bedrijven schakelen om voor arme landen SÏR ZIET NOODZAAK VAN FONDS NIET Olieconcerns vragen gesprek met regering DINSDAG 16 FEBRUARI 1971 De weigering van „Rome" om de heer Van der Veeken in Tete- ringen dispensatie.van zijn celibaats. verplichting te verlenen, als hij pas toraal werkzaam blijft, betekent een grote teleurstelling. Niet alleen voor de heer Van der Veeken, die hieruit de conclusie van ontslag heeft ge trokken, maar ook voor de vele pa rochianen, die vorig jaar hun be reidheid hadden uitgesproken hem als gehuwd priester te accepteren We hebben medio vorig jaar in deze krant de Teteringers gefeliciteerd met hun beslissing, die moeilijk i» geweest. Velen hebben daarvoor zonder twijfel een aantal vooroor delen moeten overwinnen, op z'n minst een vertrouwd priesterbeeld moeten opgeven. Dat bijna zeventig procent van de parochianen deze priester wilde blijven accepteren hebben wij toen een hoopvol teken genoemd, omdat bleek dat deze gelovigen een stuk rp edeverant woordelijkheid en mondigheid durf den te realiseren. Nu gaat hot allemaal niet door Rome heeft anders beschikt. De heersende gedachtengang in het Vaticaan blijkt duidelijk nog deze te zijn: een priester die dispensatie van de celibaatsverplichting aan vraagt kan geen goed priester meer zijn. De bijna zeventig parochianen in Teteringen wisten wel beter, even als de bisschop van Breda, zoals bleek uit de benoeming van de heer Van der Veeken tot pastoraal wer ker meteen toen de uitslag van do stemming positief was uitgevallen. De reactie van Rome is teleurstel lend. Van de andere kant is de moe dige bereidverklaring van die meer derheid in Teteringen er niet min der hoopgevend door geworden. Er spreekt een groter geloof uit dan de „wettisch" denkende instanties in Rome vermoeden kunnen. „DS'70 is een nieuwe partij, die een geheel eigen positie inneemt en die een combinatie van standpunten en opvattingen vertoont, die men niet precies kan inpassen in het tra ditionele Nederlandse partijwezen". Dit zijn woorden van het Tweede- Kamerlid Frans Goedhart, oud-com munist, gewezen lid van de PvdA. thans een der voormannen van de nieuwe D(ree)S'70-partij. Het is dui delijk dat Goedhart met deze woor den, uitgesproken in zijn slotrede tot het in Utrecht gehouden congres, de spijker op de kop sloeg. Immers, het verkiezingsprogram van DS'70 combineert standpunten, die niet alleen moeilijk of in het ge heel niet zijn in te passen, maar die zelfs tegenstrijdig zijn; populair ge zegd: het combineert links met rechts. Enerzijds wil DS'70 bijvoorbeeld een krachtige woningbouwpolitiek. Meer en betere woningen (wie wil dat trouwens niet) kosten geld, maar zegt DS'70 aan de andere kant dat geld mag niet komen uit be lastingverhogingen. Eerder nog moeten de belastingen omlaag. Hoe de partij dat bereiken wil? Heel eenvoudig door de subsidie kraan van de regering dichter te draaien en door een zuiniger over heidsbeleid. DS'70 geeft evenwel niet aan hoe dat dan wel precies moet. In dat opzicht maakt de nieu we partij zich schuldig aan dezelfde vorm van kretologie als indertijd Hendrik Koekoek uit Bennekom. de leider van de Boerenpartij op ster ven. De geschiedenis met Koekoek heeft geleerd dat dergelijke kreten het wel doen. Goedhart zou wel eens gelijk kunnen krijgen als hij zegt dat DS'70 bij de verkiezingen minstens vijf zetels krijgt. Helaas, zouden wij daaraan wil len toevoegen. Wie erkent, Hat er de komende decennia nog tal van gemeenschapsvoorzieningen getrof fen moeten worden, moet aan de andere kant niet het fabeltje gaan vertellen dat desondanks de belas tingen wel omlaag kunnen. De par tij die dat doet, is niet de aangewe zen beweging om onder het mom van duidelijkheid zijn partijtje mee te blazen in het ondoorzichtige or kest, dat parlement heet. (Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brittannië's antieke muntstelsel, waarvan het pond verdeeld was in shillings en pences, maakte gisteren („D-day") officieel plaats voor een tiendelig systeem, met een pond dat uit honderd nieuwe pennies bestaat. De overgang verliep vlotter dan zelfs de vurigste optimist voorspeld had. Lord Fiske, voorzitter van de „Decimal Currency Board", die de omscha keling gedurende vijf jaar grondig voorbereid heeft, verklaarde gistermid dag: „De decimale operatie gebeurt volkomen volgens onze plannen." De Britse spoorwegen, die samen met de ondergrondse van Londen al sinds zondag decimaal zijn, signa leerden geen problemen. In tegen stelling tot de verwachtingen kregen de banken, die gistermorgen voor de eerste maal sinds woensdagmiddag hun deuren openden, het niet bij zonder druk. Een zegsman van Lloyds verklaarde zelfs, dat het rus tiger was dan op een gewone maan dag. De meeste winkeliers nemen voor lopig zowel oude als nieuwe munten in ontvangst, maar talrijke super markten zijn volledig decimaal ge worden. Dit geldt ook voor een van Londens grootste warenhuizen, Sel- fridges in Oxford-street. De klanten kunnen daar hun oude muntstukken voor nieuwe omwisselen en hun mo netaire problemen voorleggen aan pittige „decimale" jongedames, die een speciaal uniform dragen, waar van de „hot pants" wellicht het meest opvallende onderdeel zijn. De Britse autobusd-iensten en de taxi's houden zich voorlopig nog aan de oude munten (bij de taxi's zal dat „voorlopig" in sommige geval len zelfs twee jaar duren), wat de omschakeling natuurlijk niet verge makkelijkt. De tevreden uitlatingen van lord Fiske ten spijt, werd giste ren toch wat gemopperd en gaven het gebruik van het oude en nieuwe geld aanleiding tot talrijke vergis singen, frustratie en veel verwarring. In de volledig decimale winkels en warenhuizen schenen de klanten gisteren nochtans veel gepoegen te beleven aan het nieuwe geld. Som mige huisvrouwen hebben trouwens wat gehamsterd om zich deze week nog niet direct op het pad van het decimale avontuur te moeten wagen. Pas vanaf donderdag zal het overal echt druk worden, maar dan zullen ook al veel meer decimale geld stukken in omloop zijn. Winkeliers beten gisteren in Groot-Brittannië de spits af bij het over schakelen op het tiendelig stelsel. Hier legt een verkoopster in een winkel in het Londense West End aan een klant uit hoe het vreemde bedrag in decimalen ontstaat door omrekening van de ponden. Een vergadering van de Euro pese ministerraad in Brussel, moest gisteren gedurende anderhalf uur worden geschorst, omdat een groep jonge boeren drie koeien tussen de ministers had gejaagd. Al die tijd werd de luxueuze vergaderzaal omgetoverd in een stal. Enkele ogenblikken kregen de aanwezigen de kans om levens echte corrida-taferelen te aan schouwen. Het incident gebeurde enkele minuten voordat Sicco Mansholt. vice-voorzitter van de Europes» commissie, zou gaan spreken over zijn voorstel tot verhoging van de prfjzen van bepaalde produkten. waaronder melk. Een commandoploeg van onge veer vijftig jonge Waalse boeren slaagde er in drie koeien in het drukke Brusselse verkeer uit een veewagen te halen. Daarna joegen zij de dieren de portiers voorbij, door de marmeren hal van het EEG-gebouw, naar de statige trap (foto), die naar de vergaderzalen op de tweede verdieping leidt. Mansholt had nauwelijks een paar woorden kunnen zeggen, toen de deuren van de vergaderzaal openvlogen en de drie koeien in paniek binnenstoven. Er ontstond even paniek onder de staatslieden. Na enkele minuten daagde een grote politiemacht op, gesteund door Euro-deurwaarders, en wer den zestien jonge boeren zonder verzet meegenomen. De koeien maakten het de orde dienst moeilijker. De dieren hup pelden doodsbang rond in de ver gaderzaal, deponeerden enkele grote taarten op het dure tapijt, en verspreidden een geur die typisch is voor een hoeve, maar niet voor de zetel van de Europese Gemeen schap. IN WEST-DUITSLAND zijn het af gelopen jaar 93.000 arbeidsdagen uitgevallen als gevolg van stakingen. In 1969 gingen er door stakingen liefst 249.000 dagen verloren. DE VS WILLEN mutilaterale mili taire hulp voor Indonesië. Als deel nemers stelt een speciale commissie voor Nederland, Australië, Nieuw- Zeeland, Engeland, Frankrijk en Ja pan BUITENTIKKERS hebben gister nacht in de Amsterdamse binnen stad uit de etalage van een juwe lierszaak voor f. 10.000 aan horloges gestolen. De daders ziin voortvluch tig. HET VLIEGEND PERSONEEL van Air France, UTA en Air Inter heeft gisteren een staking aangekondigd voor het komende weekeinde. De staking om vernieuwing van de cao's gaat vrijdag in. VOLGENS WAARNEMERS geeft de nieuwe olie-overeenkomst geen uit sluitsel over de officiële lijstprijzen van olie uit Saoedie-Arabië en Irak. Indonesië verwacht, dat nu de overeenkomst een feit is, de olie in eigen land spoedig duurder zal wor den. DEN HAAG (ANP) De bewindslieden van Onderwijs en Wetenschappen achten het roken op school tijdens de lessen on gewenst. Minister Veringa en staatssecretaris Grosheide heb ben dit gisteren meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Von- hoff (VVD). Ten aanzien van het gemeen telijk en bijzonder onderwijs hebben zij echter geen bevoegd heid een rookverbod op te leg gen. Aan de directeuren van de rijksscholen is al in 1964 ver zocht er op toe te zien dat de leraren tijdens de lessen niet roken, aldus de minister en de staatssecretaris. PRESIDENT TITO van Zuiidslavië en de Egyptische president Anwar Sadat zijn gisteren in Cairo begon nen aan hun eersite bespreking over de ontwikkelingen in het Midden- Oosten. UTRECHT (ANP) Het bestuur van het Verbond van Wetenschappe lijke Onderzoekers (VWO) heeft ge weigerd een verklaring ten gunste van de komende volkstelling, opge steld en ondertekend door een aan tal organisaties van wetenschaps mensen, te tekenen. In de verkla ring staat dat de organisaties veront rust zijn over de vele onjuiste be richten over de volkstelling. Zij achten de statistische gegevens die de telüing verschaft, onmisbaar en doen daarom een beroep op een ieder volledig aan de volksteling mee te werken. Dit, aldus de ver klaring, in de overtuiging dat er voldoende waarborgen tegen mis bruik bestaan. Het bestuur van het verbond er kent dat de bezwaren tegen de volkstelling niet altijd uitmunten door zorgvuldigheid van formulering maar meent dat er toch een wezen lijke verontrusting over mogelijke ontwikkelingen in onze samenleving tot uitdrukking wordt gebracht. Het bestuur is van mening dat juist van wetenschappelijke verenigingen en instellingen een meer genuanceerde, op de wezenlijke conflicten toege spitste stellingname had mogen wor den verwacht. UTRECHT (ANP) Op een door automatische knipperlichten bevei ligde overweg in de lijn Dordrecht Lage-Zwaluwe, vlak bij Dordrecht is gistermorgen de 30-jarige W. v. d. Plank uit Dordrecht met zijn auto tegen een trein gereden. De man was direct dood. ROTTERDAM (ANP) Het kort geding, dat de vakbonden in de me' taaiindustrie hebben aangespannen om een uitspraak uit te lokken over tekst en uitleg van het loonmati- gingsbesluit van 10 december jl. is voor een week aangehouden. De bon den willen zich eerst beraden over het voorstel dat de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. Reuder, gisteren tijdens de behande' ling van het kort geding deed om af te zien van een uitspraak in deze en voor de economische rechter een proefproces uit te lokken. De gedaagde werkgevers, twee elektrotechnische bedrijven in Rotter dam, zouden dan een loonuitkering moeten doen die volgens hen in strijd is met de loonmaatregel van de rege ring. De ondernemingen hadden op grond hiervan geweigerd eerder gemaakte afspraken over loonsverbetering per 1 januari j.l. na te komen. Daarop hadden de bonden het kort geding aanhangig gemaakt, omdat zij van mening zijn dat de toezeggingen, die dateren van 3 december dus nog vóór de afkondiging van het loon- matigingsbesluit niet ongedaan worden gemaakt door de regerings maatregel. De president had de officier van justitie, mr. P. A. H. Bos, verzocht bij de zitting aanwezig te zijn. Hij noem de het kort geding een proefproces, dat belangrijk kan z(jn voor vele am- OEMFATA (Reuter) Bij een stammenstrijd die in Loesikisiki in Transkei heeft gewoed zijn 28 men sen om het leven gekomen. Vierentwintig vaat hen kwamen vrijdagavond om tijdens bloedige ge vechten tussen ongeveer 600 met speren en stokken uitgeruste stam leden. Vier werden zaterdag bij nieuwe gevechten gedood. Volgens de politie ging de strijd over weiderechten, de traditionele oorzaak van veten tussen de stam men in Transkei. diere bedrijven die met de bonden van mening verschillen over de uit leg van de loonmaatregel vooral be treffende reedis gemaakte afspraken of gedane toezeggingen. De officier kon niet meegaan met de gedachten' gang van de raadsman van de eisers, mr. M. G. Rood, die meende dat de door werkgevers gedane toezegging een week voor de afkondiging van het regeringsbesluit buiten de maat regel valt. De overeengekomen loons verhoging was volgens hem nog niet geëffectueerd in de metaal-cao die loopt tot december van dit jaar. De werkgevers zouden, wanneer zij hun afspraak met de bonden nakwamen, inderdaad in overtreding zijn. Rekening houdend met deze opvat ting van de officier leek de president het verstandig geen beslissing te ne men in dit kort geding. Hij vroeg beide partijen het samen eens te wor den over het uitlokken van een proef proces. Na overleg met de bonden vroeg mr. Rood het kort geding tot volgende week maandag te mogen aanhouden. MOSKOU (AP) Een man die zegt gevangen te zitten omdat hij naar zijn zeggen Amerikaans spion is geweest heeft uit een Russisch arbeidskamp een beroep gedaan op president Nixon om zijn vrijheid te herkrijgen. Jeeri Alexandrowicz Kromtsow, alias Philip Watson, zegt in een brief die uit een kamp in Potma, 350 kilometer ten zuiden van Moskou, is gesmokkeld, dat hij 17 jaar heeft uitgediend van zijn vonnis van 25 jaar. Het verhaal van Kromtsow is aan het licht gekomen nadat betrouw bare onofficiële Sovjet-bronnen een kopie van zijn brief aan Nixon be schikbaar hadden gesteld. De brief heeft er zeven maanden over ge daan om Moskou te bereiken. De Amerikaanse ambassade weigerde commentaar. Kromtsow vraagt Nixon om bij de Sovjet-autoriteiten voor hem te be middelen. Hij vertelde dat hij als Amerikaans immigrant de Ameri kaanse nationaliteit verkreeg en toen door de „militaire inlichtingen dienst van de Verenigde Staten" werd gerecruteerd en in 1953 als spion naar de Sovjet-Unie werd ge stuurd. Een jaar later, op 13 juni 1954, meldde het partijblad Prawda, dat Kromtsow en Wladimir Konstanti- nowicz Galiai wegens spionage tot 25 jaar arbeidskamp waren veroor deeld. Volgens het Russische partij orgaan Prawda waren de beide mannen door de „Amerikaanse in lichtingendienst" naar Rusland ge stuurd om te spioneren. De Amerikaanse ambassade heeft niet ontkend, dat Kromtsow ver bonden was aan Amerikaanse mili taire inlichtingendiensten. Kromtsow en Galiai staken in juli 1953 ten noorden van Finland de Russisch-Noorse grens over. Maar, aldus bedoelde bronnen, toen zij eenmaal in Rusland waren kreeg Galiai andere gedachten en probeer de Kromtsow er toe te bewegen, dat zij zich zouden overgeven aan de KGB (Russische geheime poli tie). Kromtsow weigerde dit en Galiai schoot enige malen op hem. In zijn brief zegt Kromtsow alleen dat hij ernstig gewond en gearres teerd werd. Hij maakt geen melding van Galiai. „Ik bevond me in een ongelooflijk moeilijke toestand", schreef hij. „Ik had kogels in mijn borst, been en hoofd en tien kilo meter om me heen was er niets dan de naakte toendra in de midder nachtzon. Ik was in doodsgevaar door bloedverlies en de kou. Ik wist me op handen en voeten voort te bewegen en in leven te blijven. Ik bereikte een bevolkt gebied, en gaf me zelf over aan de Sovjet-autori teiten. Dat was in juli 1953. Het is nu juli 1970. Al die tijd heb ik ge vangen gezeten, hoewel ik de Sov jet-Unie geen kwaad heb gedaan." „Meneer de president, n bent een advocaat en ik behoef u er niet van te overtuigen, dat ik alle gronden heb om uit gevangenschap te wor den bevrijd. Ik heb de Sovjet-Unie geen schade toegebracht, ik ging zelf naar de Sovjet-autoriteiten, ik heb 17 jaar gevangen gezeten en ik ben invalide." Hij eindigde zijn brief met een beroep te doen op het Amerikaanse en het Internationale Rode Kruis voor de toezending van geneesmid delen en voedsel. DEN HAAG (ANP) Een werk groep van de Sociaal-Economische raad ziet niet de noodzaak van een industrieel re-adaptatiefonds dat compensatie zou kunnen bieden aan bedrijven of regio's die bereid, of genoodzaakt zouden zijn hun pro- duktiestructuur en afzetpatronen ge leidelijk aan te passen om ontwik kelingslanden grotere afzetmogelijk heden te bieden. Dit blijkt uit een ontwerpinterim- advies dat de werkgroep heeft voorbereid naar aanleiding van de adviesaanvraag van de ministers van economische zaken en zonder porte feuille van juni 1970. Dit ontwerp komt vrijdag in de Sociaal-Economi sche Raad in behandeling. Wanneer, als onderdeel van een- doelbewuste politiek, gericht op een rechtvaardiger internationale ar beidsverdeling die verdeling ver sneld wordt geëffectueerd, kan er wellicht aanleiding zijn voor specia le regelingen. De werkgroep beeft het centraal planbureau berekenin gen verzocht over omvang der ge volgen en tempo. Zodra die berekin- gen beschikbaar zijn zal de werk- gioep nader adviseren. (ADVERTENTIE) Zo, gewillige schaatsliefhebbers en andere geSCHENKen aanvaar dende Zuidwest-Nederlanders, een beetje bekomen van alle opwinding over die super-hollandse blonde, blauwogige jongeman, die zich weer een jaar wereldkampioen mag noe men? Het is te hopen, want het laatste woord zal er nog wel niet over gezegd zijn en dat levert dian weer nieuwe opwinding enz., enz. Enfin, u hebt de schaatsers dan gisteravond toch nog pratend op uw beeldscherm kunnen zien. In Achter (is na) het Nieuws. Hun conflict met Theo Koomen twaardoor ze, zoals u weet, niet meer door hem geïnterviewd willen worden, omdat Theo meegedeeld had dat Jan Bols duizend gulden van de AVRO had ontvangen in Heerenveenkrijgt trouwens nog een extra dimensie door het volgen de: De schaatsers stellen, aldus nadere mededelingen, dat zij ook nooit openbaar hebben gemaakt dat Theo Koomen bijvoorbeeld op de avonden dat hij met Kees Verkerk in ons land „rondreisde" voor het houden van lezingen en dergelijke, een ..zeer aanzienlijk" bedrag krijgt. De gulden is daar wel gevonden. Nou de middenweg nog! De super-liberaal Molly Geertse- ma (WD, uiteraard) zoekt voor de maanden maart, april en mei een liberale werkstudent om hem onder meer als chauffeur in de verkiezings strijd bij te staan. De student moet dag en nacht voor Molly klaar staan. Vergoeding: vijfhonderd gulden per maand. Witteveen is scheutiger. Het genootschap Onze Taal. een club mensen die onze taal zuiver Nederlands willen houden, geeft ie dere maand ook een blad uit, zoals u zult begrijpen Onze Taal geheten. Deze keer citeert het blad uit het Franse blad „Vie et Langage" en wel het volgende: ,faroise nouvelle: een Nederlandse uitdrukking om pa rochies aan te duiden, waarvan de pastoors, gehuwde priesters geen re kening houden met officiële structu ren". En dit alles in het Frans, zult u begrijpen. Sterk, zegt Onze Taal en wij mét Onze Taal. Soestdijk was al niet voor de Franse pers te spellen (Sost- dick, Sösdyck), laat staain Noordwij- kerhout. D(odelijk) S(aai) '70. In de duisternis van Sunray (VS) is de jonge Amerikaan Roy Graves licht gewond geraakt toen hij met zijn auto in botsing kwam met een vliegtuig. En dat allemaal op een verlaten weg door het patteland. Roy vertelde naderhand, dat hij ze beslist niet zag vliegen, maar wél dat hij dacht dat het een motorrij der was geweest. De brokkenpiloot daarentegen was ervan "overtuigd dat hij op de taxibaan naar zijn hangar reed. Mijn enige verlangen is nu nog een deur tussen mij en de nacht te vinden. MERIJN DEN HAAG (ANP) De hogere kosten van ruwe olie uit de zes olie landen rond de Perzische Golf zijn voor de oliemaatschappijen in Ne der land aanleiding om het ministerie van Economische Zaken nog deze week voor te stellen het overleg over een verhoging van de prijzen van benzine en andere olieprodukten te openen, aldus een woordvoerder van de olie-industrie. De prijsverhoging, die uit de bus moet komen, staat bij de oliemaat schappijen nog niet vast. Ook kan nog niet gezegd worden, wanneer de prijsverhogingen zouden moeten in gaan. „Uiteraard zo spoedig moge lijk". aldus de woordvoerder. „Miene heren, Naar aanleiding van u sckrijven...". Typt u zó? Dan is deze advertentie (nog) niet voor u bestemd, maar als u- snel én foutloos kunt typen, dan bent u altijd van harte welkom bij onze relaties en dat zijn er erg veel. En dus ook bij Stenotyp, hét adres waar men weet dat alleen uitzenden niet veel is, maar dat het gaat om de inzet van de iuiste mensen. BREDA Joris HcIkpaltctttMt 15 TeL 81600-48516 A

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7