fsnijden Nauw van Bath oven Baalhoekkanaai Bevolking bij overlast aan haar lot overgelaten GEEN AANLEIDING VOOR INTREKKING VAN WOONFOREN SENBELAST1N G IL WAIDE BENADRUKT ANTWERPSE VOORKEUR: li. en w. Oostburg: ANTI-PROGIL- COMITé KALLO stad streek zoenbedrijven evreden over ctriciteits tarieven ieuwbuieii iterstanden Baby-sitten voor hospitaal in Ethiopië Jaarvergadering Groene Kruis Breskens Lezing voor Vrouwengilde te Hulst Best uursmutatie sociaal werk te Zaamslag Carnavalsprogram m a van De Windmakers Grote allure N ormalisatiewerken Pro gil Schepen Delwaide Radar-plan voor Westerschelde een dode letter Weer inbraak in Kloosterzande CARNAVALSFEEST DE KLAKKEBUSSEN OOSTBURG GEVONDEN VOORWERPEN Levensgevaar Nieuwe naaicursus in Sas van Gent Carnavalsavond van clubhuis De Sluis uw salaris precies op tijd met die snelle postgiro! da's makkelijk! •AG 16 FEBRUARI 1971 rmm iepen Delwaide in gesprek met de commissaris der koningin in Zeeland, van Aartsen op de lunchbijeenkomst van de Nederlandse Maatschap- lor Nijverheid en Handel te Temeuzen. ISTBUKG De afdeling Oost- van Horeca Nederland verga- in de zaal van hotel De |n te Schoondijke onder voor- chap van de heer Lievens. In openingsrede stelde de heer ralen dat de horecabedrijven pasting op gedistilleerd altijd n beschouwd als een soort dis- ïatie. lens de vergadering werd een ïemvoordiger gekozen voor het, scollege van de middenstand [root Oostburg. Vervolgens ga- Irs. J. K. de Jong (economisch ct directeur van de P.Z.E.M.) W. Klein Entink een inleiding piekmeters, waarna een discus- et het publiek werd aangegaan, ij bleek dat vooral ondeT de itaniten van seizoen bedrijven redenheid heerst over de bere- g van elektriciteitstarieven le piekmeters. De P.Z.E.M. zal ren het probleem van te lage Ling waardoor electromotoren anden, op te lossen. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.NJM.I. op maandag om 18.00 uur: Enkele regen- of sneeuwbuien i de nacht plaatselijk lichte ersvooruitzichten in cijfers ge- ïld over Nederland. >r woensdag: aantal uren zon: 0 min.-temp.: van ongeveer nor tot 3 graden boven normaal; temp.: omstreeks normaal; kans :n droge periode van minstens ir: 60 procent; kans op een ge droog etmaal: 30 procent. )r donderdag: aantal uren zon: 4; min.-temp.: omstreeks nor- max.-temp.: omstreeks nor kans op een droge periode van tens 12 uur: 70 procent; kans op [eheel droog etmaal: 40 procent. nstanz 269 (—1); Rheinfelden (pl.6): Straatsburg 178 (pl. 10); trsdorf 305 (pl. 1); Maxau 350 Plochingen 130 (onv.); Mann- 175 4): Steinbach 139 Mainz 211 (—3): Bingen 134 Kauk 139 (—2): Trier 286 1); Koblenz 166 6); Keulen (—3); Ruhrort 316 (—9): Lobith 9); Pannerdse kop 905 8): e IJssel 368 (—2): Deventer 260 Monsin 5454 (onv.): Borgha- 3960 (—18): Belfeld 1172 pl. Irave beneden de sluis 509 prgen, woensdag 17 februari, rgen op Zoom 7.36 en 19.59. msweert 6.50 en 19.16. rneuzen 6.18 en 18.42. issingen. 5.51 en 18.15. emeldinge 7.26 en 19.49. (Van een onzer verslaggevers) HULST Evenals vorig jaar heb ben jongeren van vrijwel alle paro chies in het dekenaat Hulst, zich beschikbaar gesteld om voor de ko mende drie maanden te gaan baby sitten ten bate van de vastenactie. Ieder die van de hulp van deze kinderverzorgsters en kleuterleid sters gebruik wil maken, kan zelf de bijdrage voor het goede doel vaststellen. De opbrengst is bestemd voor de oprichting van een hospitaal in Ethiopië. Voor het hele dekenaat kunnen belangstellenden zich wen den tot Ma-rja Martinet, telefoon 01140-3047. (Van onze correspondent) BRESKENS Donderdag 25 fe bruari houdt het Breskense Groene Kruis in het nieuwe wijkgebouw de algemene vergadering. Aanvang 8 (Van onze correspondent) HULST. Mej. drs. M. Koning houdt woensdag om 20.00 uur in het kleine patronaat te Hulst, op een bijeenkomst van het Katholiek Vrouwengilde, een lezing over „Hoe begeleiden we de jongeren?". Mej. Koning is verbonden aan het bureau Protestantse Stichting ter Bevorde ring van Verantwoorde Gezinsvor ming te Den Haag. Zij zal o.a. spreken over: gezins planning, voorbehoedmiddelen en abortus. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG. Het bestuur van de werkeenheid Zaamslag van de Centrale Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk in de gemeente Ter- neuzen heeft tijdens een vergade ring afscheid genomen van zijn voorzitter de heer J. Hamelink, die wegens tijdgebrek zijn functie neer legde. Ook de vice-voorzitter, de heer C. Dees, trad als bestuurslid af. Door de benoeming van de heren' M. Scheele en Jac. Buijze werd de be stuurssterkte weer op peil gebracht. (Van onze correspondent) OOSTBURG De Windmakers uit Oostburg organiseren op 19, 20 en 21 februari carnavalsdagen in het restaurant van Bolle Franske Quadekker den eerste. Volgens de door Franske den eerste verzonden Pipokaarten is zondag 21 februari speciaal voor „uw kroost en uw ka ter". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De haven van Antwerpen geeft aan de afsnijding van de Bocht van Bath prioriteit boven de aanleg van het Baalhoekkanaai. Bij het graven van een nieuwe water weg door het verdronken Land van Saeftinge zal dit natuur gebied zoveel mogelijk gespaard moeten worden. Nederland en België hebben er het allerhoogste belang bij, ten aanzien van de ontwikkelingen in het Westerscheldegebied, één lijn te trekken met het oog op de steeds sterker wordende concur rentie van Westduitse en Franse havens. Tot deze conclusie kwam de Antwerpse schepen voor handel en scheepvaart, de heer L. Delwaide in zijn inleiding over de uitbreiding van de haven van Antwerpen in het W esterscheldebekken De bijeenkomst werd gehouden in hotel Rotterdam in Terneuzen voor liet Departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor N>ij verheid en Handel. Ónder het ge hoor va-n de heer Delwaide bevon den zich de commissaris der konin gin mr. J. van Aartsen, gedeputeer den en burgemeesters van verschei dene gemeenten. De Antwerpse schepen stelde vast, dat Zeeland en Antwerpen steeds inniger met elkaar verbonden worden. Hij zei wat sceptisch te staan over de in het ontwikkelings plan TP 2000 genoemde totalen aan havenomzetten t.w. 400 miljoen ton in 1980, 700 miljoen in 1990 en 1 miljard ton in 2000 ..Ik zou niet w-eten w-aar we dan onze voeten nog neer konden zetten", aldus de heer Delwaide. Niettemin voorspelde hij dat het Westerscheldebekken zal uitgroeien tot een have-ngemeen- sc-hap van grote al-ure met enorme agglomeratievoord-el-an. Vorig jaar boekte de haven Ant werpen twee records: het aantal schepen dat de haven bezocht be droeg 19.150 en het totaaltonnage was 68 miljoen, waarmee Antwer pen, volgens de heer Delwaide, nog steeds de tweede haven van Europa is. De Nederlandse handelsvloot neemt in Antwerpen met 4,5 miljoen ton een vijfde plaats in, terwijl Bel gië met 2,8 miljoen ton pas op de negende plaats staat. „Ik heb wel eens gezegd, dat Antwerpen eigen lijk de tweede Nederlandse haven is. Die uitlating heeft me in Neder land en België veel last bezorgd". Hoewel het een nadeel betekent voor de Antwerpse haven hebben wij bewust geopteerd voor de aan leg van een pijpleiding voor ruwe oli-e tussen Rotterdam en Antwer pen, die in augustus aanstaande in bedrijf zal komen. Met deze pijplei ding hebben we een offer gebracht aan onze industriële ontwikkeling omdat we er ernstig naar streven de Schelde zo v-eel mogelijk bevaarbaar te houden, met name voor de aan voer van droge massagoederen en containers", aldus de heer Delw-aide. Hij legde er d-e nadruk op, dat er op de Schelde meer gedaan dient te worden dan het op diepte houden van de vaargeul. Er moeten op de rivier grote nor- malisatiewerken worden uitgevoerd. Een van de belangrijkste daarvan noemde de Antwerpse schepen de afsnijding van het beruchte Nauw van Bath door het graven van een kanaal door een deel van het ver dronken Land van Saeftinge. Deze nieuwe verbinding wordt door de haven van Antwerpen zelfs urgenter geacht dan het Baalhoekkanaai, waarvoor bij Kallo al een sluis is gebouwd. Over de milieuhygiënische aspec ten van het industriegebied van Antwerpen merkte de heer Delwai de op: „Wij in Antwerpen hebben er minder moeite mee dan de Ne derlanders die in en rond Antwer pen wonen. Ook zijn er vele Neder landers die zich haasten om villa's bij Antwerpen op te kopen". Hij gaf loe dat de grondprijzen in het Baalhoekproject lager liggen dan de Nederlandse elders in het Wes terscheldegebied, maar hij zag geen reden waarom in het Nederlands- Belgisch overleg n,iet tot overeen stemming kan worden gekomen. „De Belgische grondprijzen liggen hier vijfmaal zo hoog als tien jaar gele den. Bovendien moet men rekening houden met het feit dat Antwerpen tachtig kilometer landinwaarts ligt. Aan het eind van dit jaar zouden de grondprijzen voor bepaalde indus trieën in Antwerpen zelfs iets hoger liggen dan die in andere delen van het Westerscheldebekken. Ten aanzien van de vestiging van Progil op de Antwerpse linker Scheldeoev-er merkte de heer Del waide op: „Zeeland heeft zich in deze zaak buitengewoon kalm ge houden. Noord Brabant heeft zich er een beetje over opgewonden. Onze eigen experts hebben echter ver klaard, dat Progil volkomen aan vaardbaar kan worden geacht. Daar door zijn wij volledig gerustgesteld. In België is deze kwestie niet zo hoog opgenomen als in Nederland. Alleen in Kallo zelf was er veel tegen stand, maar dat was een louter in terne politieke zaak. Op een vraag van gedeputeerde Kaland of het wa ter in het Land van Saeftinge door de aanleg van een nieuwe waterweg nog voldoende zuiver gehouden zal kunnen woi^n, antwoorde de heer Delwaide, cNr er niet aan te ontko men valt. dat er offers gebracht zullen moeten worden om de afsnij ding van de Bocht van Bath te kunnen realiseren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „De Nederlandse toezegging om voor de Westerschel- de ten behoeve van de scheepvaart een radarsysteem in het leven te roepen is een dode letter gebleken. Dat is uitsluitend de schuld van Nederland". Dit zei de Antwerpse schepen voor handel en scheepvaart, de heer L. Delwaide op een in Terneuzen gehouden bijeenkomst van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel. De heer Delwaide voegde er aan toe dat België de Nederlandse auto riteiten hiervoor ter verantwoording zal roepen op de op 8 maart te houden bijeenkomst in Middelburg, wanneer minister Bakker en de Bel gische minister De Saegher overleg zullen plegen over vraagstukken aangaande het Westerscheldebekken. Op deze kaart is het tracé van het Baalhoekplan aangegeven, dat Ant werpen een nieuwe verbinding met de Westerschelde zal moeten geven. Rondom dit kanaal is de enorme uitbreiding van het Antwerpse indus trie- en havengebied op de linker Scheldeoever gesitueerd. Om de be ruchte bocht van Batlx (midden bo ven) af te snijden zal dwars door het Verdronken Land van Saeftinge een nieuwe waterweg gegraven moe ten worden. Rechtsonder op de kaart nieuwe industrieterreinen o.a. voor Progil. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Wederom is in de omgeving van Kloosterzan de ingebroken. Men heeft nu zijn slag geslagen in een week-end huis dat aan de dijk in de kleine Hengst dijkpolder staat en eigendom is van mejuffrouw J. uit Berchem bij Ant werpen. Door het wegbreken van een raam zijn de dieven binnengekomen. Er worden een gedjser, kleding en eni ge antieke stukken vermist. Ook bij deze diefstal liet (en) de dader(s) geen spoor na. (Van onze correspondent) OOSTBURG De carnavalsvere niging De Klakkebussen uit Oost burg organiseert voor het derde jaar een carnavalsfeest. Deze vereniging, die zich in het noripale leven als de KPJ afd. West met meer serieuze zaken bezighoudt, heeft hotel Du Commerce als carnavalsburcht geko zen. Prins Karei Napoleon de Derde en ceremoniemeester Mona Petrus zal met zijn raad van elf en de dansma riekes 20 februari op het gecostu- meerde carnavalsfestijn de scepter zwaaien. Hofkapel Apollo uit Hulst en disco „Romaco" zullen om acht uur beginnen met de eerste ïeutlie- deren van de avond. (Van onze correspondent) HANSWEERT Bij de rayon- commandant van de rijkspolitie, Scheldestraat 48 te Hansweert zijn de volgende gevonden voorwerpen: een paraplu, een autowiel met band en sleutels. Inlichtingen om trent deze voorwerpen kan men krijgen bij bovengenoemde rayon commandant. (Van een onzer verslaggevers) HULST/KALLO. „De over heden beschikken over onvol doende mogelijkheden om in te grijpen als milieuverontreiniging en gevaren te groot worden: de wetgeving is ontoereikend, on doelmatig en onaangepast, offici ële controle bestaat niet. Het komt er op neer, dat ingeval van over last de bevolking aan haar lot wordt overgelaten en afhankelijk is van de burgerzin van het be trokken bedrijf." Tot deze conclusie komt het Anti- Progil-Comité van Kallo in een be zwaarsohrift waarvan er zoals we zaterdag meldden ongeveer vierduizend zijn ingediend bij het gemeentebestuur van Kallo. In het bezwaarschrift keert men zich voor de zoveelste maal tegen de voorge nomen vestiging van Progil. Afgelo pen zaterdag is de termijn, waarbin nen tegen de vestiging bezwaar schriften ingediend konden worden, afgesloten. De eer is nu aan de bestendige deputatie van Vlaanderen om te beslissen of Progil zich wel of niet op de linker-Scheldeoever mag vestigen. De bevolking van Kallo heeft dui delijk „nee" gezegd, evenals trou wens de gemeenteraad. Deze laatste heeft op de valreep een anti-Progii motie aangenomen. Het merendeel der inwoners van Kallo heeft zijn handtekening gezet onder het uni forme bezwaren-stencil van het An- ti-Progil-Comité. Onder de* ondertekenaars zijn ook vertegenwoordigers van drieëndertig Belgische verenigingen. Omdat het lot van de bevolking afhangt van de burgerzin van het betrokken bedrijf vindt het Anti-Progil-Comité. dat de vestiging van Chemie Union N.V. (Progil) in Kallo niet mag worden toegelaten, alvorens een degelijke wetgeving voor lucht- en waterver ontreiniging bestaat, met uitvoe ringsbesluiten, voldoende budgetaire middelen en controlemogelijkheden, waardoor de bevolking voldoende waarborgen krijgt. In de bezwaarschriften van het comité wordt vrij exact omschreven (Van een onzér verslaggevers) OOSTBURG „Gezien de ar gumenten van de federatie be staat er geen aanleiding de tarie ven van de woonforensenbelas- ting te wijzigen of de verordening in te trekken. Wij stellen voor het schrijven van de federatie voor kennisgeving aan te nemen". Aldus b. en w. van Oostburg in hun schrijven aan de raad, waar in geantwoord wordt op een brief, verzonden door de federatie van verenigingen van eigenaren va kantiewoningen. In deze brief had de feredatie een aantal argumen ten tegen invoering van een woonforensenbelasting aange voerd. Onder meer werd gesteld dat een deel van de eigenaars van tweede woningen belastingplichtig was en anderen niet. B. en w. wijzen erop dat de gemeentewet bepaalt dat de belasting alleen kan worden gehe ven van natuurlijke personen „die zonder in de gemeente hun hoofd verblijf te hebben er op meer dan 90 dagen per belastingjaar een ge meubileerde woning beschikbaar houden". Derhalve is alleen van niet- inwoners belastingheffing moge lijk. „Immers", aldus b. en w., „voor de eigen inwoners ontvangt de ge meente een uitkering uit het ge meentefonds, doch aan eigenaars van tweede woningen, die geen hoofdverblijf in de gemeente heb ben, wordt op geen enkele wijze tegemoetgekomen". De heffing moet gezien worden als een bijdrage in de algemene middelen tegenover de inkomstenderving die de gemeente heeft. Dat eigenaars van tweede wonin gen, die buiten de gemeente wonen, meer uitgaven moeten doen voor onderhoud van hun eigendom dan eigenaars die binnen de gemeente wonen, wordt door b. en w. onder schreven. „Echter", aldus b. en w„ „dit kan in geen enkele relatie wor den gebracht tot de heffing van een woonforensenbelasting". De federatie stelde in zijn schrij ven dat de exploitatie van een zo merwoning een rendement van 814 procent zou moeten opleveren. B. en w. bestrijden dit en zeggen dat liet ten zeerste de vraag is of het bezit van een tweede woning gezien moet worden als een geldbelegging. „Naar onze mening zal een eigenaar van een weekendwoning meer profiteren van het woongenot dan van het beleggingsrendement". „Uit het feit dat gesteld wordt dat voor bungalowobjecten in eigendom van NW en NKV een woning be lastbaar zou zijn, blijkt dat de fe deratie niet juist geïnformeerd is, omdat de woonforensenbelasting al leen geheven kan worden van na tuurlijke personen", zo vervolgen b. en w. In de zomermaanden van 1970 heeft de gemeentelijke huisvuilop haaldienst extra-diensten verleend, waarvoor door een aantal woningei genaars werd betaald. „Ten onrech te", aldus b. en w„ „wordt in de brief gesuggereerd dat de eigenaars op basis van vrijwilligheid deze' ex tra-lastenverzwaring hebben geac cepteerd". „De bezwaren die de federatie aanvoert hebben overwegend be trekking op de problematiek van de exploitatie van tweede woningen, doch kunnen niet worden aange voerd als argumenten tegen de juri dische juistheid van de verordening op de heffing en invordering van eenWoonforensenbelasting in de ge meente Oostburg". B. en w. zeggen ook dat de indiening van een be zwaarschrift als nu is gedaan niet ontvankelijk is, omdat de verorde ning tot stand gekomen is op de door de wet aangegeven wijze. In dienen van bezwaren is wettelijk niet mogelijk. waarom men tegen Progil is: „Voor het vervoer per schip van grondstof fen is een nieuwe wetgeving in de maak. Maar, daaraan heeft de bevol king nu niets. Voor het personeel wordt een groot aantal gasmaskers ter beschikking gesteld, evenals alarmknoppen, wat duidt op het ge vaar van explosies. Voor de omwo ners is niets voorzien". Er wordt verder nog op gewezen, dat koolstofdisulfide vijftig maal brandbaarder is dan een benzine luchtmengsel. Zelfontbranding, ge volgd door ontploffingen, is volgens het comité altijd mogelijk. In dat geval zou een brand in de fabriek uitlopen op een ware ramp. Bij het produktieproces komt verder water stofsulfide vrij, dat de stank van rottende eieren verspreid en volgens de bezwaarschriften het zenuwstel sel zou beschadigen. Zelfs met na- verbranding blijft nog zowat 1.5 ton per dag over. Verder wordt gewezen op de consequenties van de vrijko mende zwaveldioxide, die eveneens een schadelijke invloed heeft op de gezondheid. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Aanstaande donderdagavond begint een nieuwe naaicursus in de huishoudschool, Hollandiastraat 1, te Sas van Gent. Deze cursus is zowel voor beginne lingen als gevorderden. Door de rijkssubsidie zijn de kosten, vooral voor deelnemers onder de achttien jaar, gering. De lessen zijn van half acht tot tien over negen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Clubhuis De Sluis, een der clubhuizen van de centrale stichting in Terneuzen, heeft voor zaterdagavond een carna valsavond georganiseerd. De avond wordt gehouden in „Toestandje" aan de Dijkstraat en is toegankelijk voor alle jongeren in de leeftijd van veertien tot achttien jaar. De aanvang is bepaald op zeven uur. De carnavalsavond zal omstreeks elf uür zijn afgelopen. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3