sleepboot te water gelaten westhinder Raad Oostburg bespreekt grondaankopen Nieuwe school te Ijzendijke in Oostburgse raad Staatsbosbeheer dwingt tot afbraak zomerhuisjes In Terneuzen: Eigen predikant voor Geref. Gemeente van Biezelinge HORECA SLUIS ACTIEF Gedeputeerde kritiseert uitblijven van inrichting stad streek 59 Sluise koningin vogelpieken Uitvoering van WIK te Sluis Hagelbuien V Verhoeven schoot twee hoogvogels Remy koning van De Kring Activiteiten EHBO IJzendijke OPENBARE FRACTIE BIJEENKOMST KVP OOSTBIJRG Burgemeester Joh. de Wielt overleden SINDS OPRICHTING IN 1927 hoogwater Koninklijk brons voor Camiel van Rie te Eede Weegbrug Rillancl- BatJi liield 78e j aarvergadering Grevelingenbekken O. 1. onderwijs houdt weer expressiewedstrijd A. Nijssen voorzitter NFO Kapelle MAANDAG 15 FEBRUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Met een lui de knal sprong een fles champag ne tegen de boeg van de „West- hinder" kapot. Daarna gleed dit door de Terneuzensche Scheeps bouw Mq. gebouwde schip met verrassende snelheid zjjn element tegemoet, waarvan de foto een indruk geeft. Onder gejuich van de talrijke aanwezigen rechtte het schip zich snel en het lag waardig aan de stalen trossen die het met het land verbonden hield. De „Westhinder" is een bijna 32 meter lange sleepboot, die de T.S. M. in opdracht van de Rémorquage a Helice te Antwerpen heeft ge bouwd. Met de bouw ervan is be gonnen in maart 1970. Het schip zal dienst gaan doen in de haven van Zeebrugge voor het assisteren van supertankers. Het is ook geschikt voor het verrichten van sleepwerkzaamheden bij booreilan den op de Noordzee. De „Westhinder" is uitgerust met twee voortstuwingsmotoren die het schip een vermogen geven van dui zend p.k. bij 400 omwentelingen per minuut geven. Het schip heeft een verstelbare schroef. (Van onze correspondent) SLUIS Als plezierige onderbre king van de wintercompetitie hield de Sluise damesvogelpiekclub „Cu pido's pijl" in café-restaurant We- maer een onderlinge wedstrijd voor de koningmne-tiitel seizoen 1970- 1971. Na een spannende wedstrijd wist mevrouw G. de Badts-van de Vijver met 20 punten deze eretitel te behalen. Met enige toepasselijke woorden van de voorzitster me vrouw J. Verschoore-Dusarduijn- van deze voor Zeeland unieke vereni ging, mocht zij de erekroon in ont vangst nemen. Op de tweede plaats eindigden ex-aequo de dames M. Heyneman-Wemaer en A. van Wes- ten-Naeye met 15 punten. (Van onze correspondent) SLUIS De Sluise gymnastiek vereniging „W.I.K." geeft op vrijdag 19 februari om 19 uur in de ge meentelijke sporthal de jaarlijkse uitvoering. Voor de ouders en de andere be langstellenden bestaat dan de gele genheid om kennis te nemen van dde prestaties van de jeugd-leden van deze vereniging. Na de pauze, waarin de trekking van de verloting van de door de plaatselijke midden stand in ruiim aantal beschikbaar gestelde aantrekkelijke prijzen zal plaats vinden, volgt een demonstra tie-wedstrijd van de jonge en actie ve volleybal-afdeling van „W.I.K.". De afdeling die deelneemt aan de Zeeuwsch-Vlaamse volleybal-compe titie, heeft thans een afzonderlijk bestuur gekozen, bestaande uit H. Spee, voorzitter; A. v. d. Woude, secretaris, R. Verdooren, penning meester en mejuffrouw A. Baren- dregt, lid. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I. op zondag om 18.00 uur; Enkele regen- of hagelbuien en temperaturen normaal tot iets bo ven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon; 1 tot 5; min.-temp.: 2 tot 6 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot 3 gra den boven normaal: kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 gra den boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. (Van onze correspondent) SLUIS De afdeling Sluis van „Horeca Nederland", waarin prak tisch alle horeca-ondernemers van Sluis zijn verenigd, besloot voor de aangesloten leden en de echtgenoten op 10 en 11 maart a.s. een reis te organiseren naar Parijs. Als deze reis doorgaat (en de belangstelling hiervoor wijst beslist deze richting uit) dan betekent dit, dat Sluis op deze dagen hier en daar „droog" zal worden gelegd. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De raad van Oost burg zal tijdens zijn vergadering van donderdag a.s. een voorstel van b. en w. te behandelen krijgen om in de kern IJzendijke een nieuwe twee-klassige school met gemeen schapsruimte voor het openbaar on derwijs te bouwen. Het huidige gebouw verkeert in een dusdanige staaf dat het niet meer voldoet aan de eisen die aan een schoolgebouw voor gewoon lager onderwijs worden gesteld. Het ge bouw is 50 jaar oud. Door de ge neeskundig inspekteur van volksge zondheid, de schoolarts en de tech nische dienst zijn rapporten uitge bracht en op advies van de inspek teur van het lager onderwijs is een urgentieverklaring voor de bouw aan gevraagd. Het nieuwe gebouw zal kunnen worden gerealiseerd in het bestem- (Van onze correspondent) HENGSTDIJK De schuttersso- ciëteit „De Vogel" te Hengstdijk hield in het café van de heer P. van Dijk een schieting met een deelna me van 45 schutters. Er werd ge schoten op twee wippen, waarbij A. Verhoeven uit Kloosterzande op ie dere wip de hoogvogel afschoot. R. Willems uit het Belgische Ertvelde schoot twee zijvogels af, de beide andere werden afgeschoten door J. Hoop, Groenendijk en H. van Wa terschoot, Hengstdijk. De meeste kleine vogels waren voor J. Maas te Hengstdijk, n.l. 4 stuks mingsplan „Klein Jonkvrouw I". De agenda vermeldt voorts een aantal onderwijs voorstellen, o.a. het beschikbaar stellen van een krediet van f. 2984,68 voor een afrastering rond de r.-k. kleuterschool te Schoon- dijke en een krediet van 3165,64 voor een afrastering rond de r.-k. lagerè school te Schoondijke. Aan de openbare lagere school te Cadzand zal een zonwering worden aange bracht. Kosten: 1854,72. Het r.-k. centraal schoolbestuur te Oostburg heeft medewerking ver zocht voor het bouwen van een r.k- kleuterschool te Hoofdplaat en het aanleggen van centrale verwar ming in de r.-k. kleuterschool te Oostburg. Voor de r.-k. lagere school te Breskens wordt medewerking ge vraagd om een televisietoestel aan te schaffen. B. en w. stellen de raad voor om een bedrag per leerling voor 1971 vast te stellen op f. 150,54 en f. 136,68 respeotievelijk voor de geval len met en zonder instandhouding der gebouwen alsmede het vaststel len van de voorschotten op de ex- plotaitie vergoeding 1971 aan de bij zondere lagere schoolbesturen. Voorgesteld wordt om voorschot ten op de gemeentelijke vergadering per lokaal en per kleuter voor 1971 te verlenen aan de bijzondere neu trale kleuter scholen te Cadzand en Zuiidzande. (Van onze' correspondent) SAS VAN GENT De schutters- maatschappij „De Kring" hield voor haar leden in café „Den Rooien Oedt" te Sas van Gent de jaarlijkse koningsschieting. Koning 1971 werd de heer D. Remy uit Koewacht. Na een stevige maaltijd werd in de avonduren overgegaan tot en norma le prijsschieting die voor iedere deelnemer openstond. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE —In de bejaarden sociëteit hield de EHBO v. IJzendij ke haar jaarvergadering. De voorzit ter, de heer R. A. Pollet, liet de hoogtepunten van het afgelopen jaar de revue passeren. Hieruit bleek dat het een vruchtbaar jaar voor de vereniging is geweest. Te Klooster zande werd de afdeling districts kampioen van Zeeland, waardoor zij de provincie mocht vertegenwoordi gen op de landelijke kampioen schappen te Sittard. De gebruikelij ke pleister-actie en toneelavond zorgden voor de nodige financiën. Onder leiding van docent dokter H. van der Pas is een nieuwe cursus begonnen met 27 cursisten. De voor zitter koh mededelen dat mevr. A. Goossens-Claeys is geslaagd voor het lotus examen. Hierna volgde een financieel over zicht door de penningmeester en werd de begroting 1971 goedge keurd. De distriotswedstrijden zul len dit jaar te IJzendijke worden gehouden. (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT - Morgen (dins dag) wordt in hotel Het Wapen van Zeeland te Hoofdplaat een openbare fractiebijeenkomst gehouden van de Oostburgse KVP-fractie. De bijeen komst begint om half 8, en staat geheel in het teken van de komende raadsvergadering. (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Zaterdagmid dag is in zijn woning overleden mr. Joh. de Widt, burgemeester van Amersfoort en oud-burgemeester van Middelburg. Hij werd 62 jaar. Burgemeester De Widt moest in november 1969 zijn ambtsbezigheden staken wegens ziekte. In augustus van vorig jaar was hij gedurende drie weken werkzaam, maar daarna legde hij zijn werk opnieuw neer. Vanaf de cember 1941 tot kort na de oorlog was mr. De Widt burgemeester van Pekalongan in Indonesië. Van 1946 tot 1958 was hij burgemeester van Averest en van 1958 tot 1961 van Middelburg. Op 6 april 1961 vond zijn installatie tot burgemeester van Amersfoort plaats. (Van onze correspondent) OOSTBURG. In de kern Nieuwvliet zullen enkele wonin gen moeten worden gebouwd. Daarom zal een bestemmings plan moeten worden gemaakt voor de verlengde Wilhelmina- straat. B. en w. hebben contact opgenomen met de diverse eige naren, teneinde de grond in eigen dom te kunnen verwerven B en w. zullen donderdag de raad voorstellen hiertoe 440 m2 grond aan te kopen van de heer P. Schijve te Nieuwvliet voor 6600 en 2913 m2 van de heer Z. Corne- lis te Nieuwvliet voor 4000. Ook in Oostburg moet grond wor den aangekocht voor woningbouw. Het betreft hier een gebied tcssen de Tragelsingel en de weg Oost- burg-Waterlandkerkje. De getaxeer de waarde van de grond is f. 29.000,- per ha, waarbij aan de pachters nog een schadeloosstelling dient te worden toegekend. De eige naren willen echter f. 30.000 per ha waarbij zij nog een aantal voor waarden stellen. De heer A. Ramselaar te Axel heeft verzocht ons 500 m2 grond in de Veerhoekpolder te mogen kopen voor f. 34,75 per m2. Ten behoeve van de heer J. Bac- kerra te Schoondijke en F. de Pauw te Oostburg wordt garantstelling gevraagd voor rente- en aflossing overeenkomstig artikel 63 van de woningwet. Voor het gebied Breskens-west en Breskens-kom zal een verklaring moeten komen dat daar een bestem mingsplan wordt voorbereid. Tijdens de vergadering zullen be grotingen voor het jaar 1971 van de gemeente en het gemeentelijk vis- mijnbedrijf worden aangeboden. (Van onze correspondent) BIEZELINGE De Gereformeerde Gemeente van Biezelinge krijgt een eigen predikant. Ds. C. Molenaar uit Amsterdam heeft het beroep aangeno men dat door deze gemeente op hem was uitgebracht. Vanaf de oprichting in 1927 is de Gereformeerde Gemeente in Biezelinge vacant geweest vanwege het grote predikantentekort in deze kerk. Ds. Molenaar is in 1915 geboren. In 1956 werd hij predikant, eerst in Leiden, daarna van 1960-1967 in Moerkapelle en sinds 1967 in Amsterdam- Noord. Enkele maanden geleden was er vreugde bij deze gemeente, omdat ds. P. van der Bijl te Katwijk aan Zee het op hem uitgebrachte beroep had (aangenomen, maar kort voor de dag dat hij intrede zou doen kwam ds. Van der Bijl op zijn besluit terug. De classus Amsterdam van de gereformeerde gemeente meende dat daardoor opspraak in het land was veroorzaakt en dat ds. Van der Bijl daarom geschorst moet worden totdat hij op een volgende Ivergadering van de classus schuld zou hebben beleden. Een deputatie van ,de kerkraad van Kapelle-Biezelinge woonde de classusvergiadering in Am sterdam bij. Morgen, dinsdag 16 februari. Bergen op Zoom, 7.06 en 19.25. Hansweert, 6.17 en 18.40. Terneuzen, 5.43 en 18.04. Vlissingen 5.15 en 17.36. Wemeldinge, 6.56 en 19.15. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Ten huize van zijn werkgever A. V. Buijck in de Verlorendorpweg te Eerde ontving de heer Camile C. van Rie uit Eede de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nausau in ver band met zijn 40-jarig dienstjubi- leum bij de familie Buijck. De onderscheiding werd de heer Van Rie opgespeld door burgemees ter M. G. M. van Berkel van Aar denburg, die in gezelschap van de gemeentesecretaris J. M. Paridaen de jubilaris gelukwensen aanbood. De heer Van Rie heeft steeds prettig gewerkt op het bedrijf van de fami lie Buijck, eerst bij de vader van zijn huidige werkgever. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE. De bezitters van zomerhuisjes langs de zestigvoet- kreek in Clinge hehben van Staatshosbeheer tot 1976 respijt gekregen om de zomerwoningen te verwijderen. Zoals bekend heeft Staatsbosbeheer de zestig- voetkreek vorig jaar in eigendom overgenomen van het waterschap Hulster Ambacht. De zestigvoetkreek is vooral bij een groot aantal Belgen een nogal populair viswater. Er wordt ook re gelmatig v-is in uitgezet. Hulster Ambacht heeft daarvoor steeds toe stemming verleend en ook ooglui kend toegelaten, dat langs de oevers van het water weekendhuisjes wer den opgetrokken. In de afgelopen jaren heeft dat geresulteerd in een onsamenhangende compositie van al lerhande weekend-verblijfjes, die niet bepaald de omgeving sieren. Daarom heeft Staatsbosbeheer aan de koop de bepaling verbonden dat binnen een aantal jaren de optrekjes verdwenen moeten zijn. In onze edi tie van 7 januari 1970 maakten wij hiervan uitvoerig melding. De situatie bij de Zestigvoetkreek te Clinge, zoals die vorige winter was en behoudens dan de sneeuw ook nu nog. De zestigvoetkreek zal na 1976 vermoedelijk niet meer beschikbaar zijn voor de aotieve recreatie. Staatsbosbeheer heeft de kreek ge kocht als natuurgebied voor instand houding van flora en fauna. Aan de oevers van het Olingese water ko men nog zeldzame bloemen voor, waarvan men het voortbestaan op deze manier wil waarborgen. Verwacht wordt, dat van de zijde van de Gldngese hengelclub tegen de maatregelen nog wel weerstand zal komen. Men heeft er de afgelopen jaren duizenden guldens voor over gehad om de visstand op peil te houden. In het visseizoen komen grote aantallen Belgen vanuit Ant werpen en omliggende plaatsen naar het Zeeuwsch-Vlaamse plaatsje om er een visje te verschalken. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH In het dorps huis Luttor et Emergo te Rilland- Batli hield de vereniging Weeg brug te Rilland onder voorzitter schap van de heer L. J. Bruijnzeel haar 78e jaarvergadering. In 1970 werd ruim 41 miljoen kilo gewogen, hetgeen een record is. Er werden zes aandelen uitgeloot de laatste. Men gaat nu, als er winst komt voor een nieuwe brug sparen. De heer J. A. Boot werd herkozen als bestuurslid. Door het bedanken van de heer J. Verlaren werd geko zen W. van Gorzel jzn. De seoreta- ris-penningsmeester de heer Col- baart werd bij acclamatie herkozen. De voornaamste gewogen produkiten zijn aardappelen, hooi en granen. BROUWERSHAVEN (ANP)— De nieuwe gedeputeerde van Zeeland, mr. J. P. Boersma, heeft hij zijn afscheid als burgemeester van de Zeeuwse gemeente Brou wershaven kritiek geuit op het regeringsbeleid ten aanzien van de recreatie rond het Grevelin genbekken. Als dit jaar nog het Brouwersha- vense Gat in het kader van de Deltawerken gesloten wordt, ont staat een recreatiegebied van 11.000 hectare. Kortelings schreven wij nog over deze problematiek ter plaatse. Inrichtingsplannen zijn weliswaar gemaakt, maar het geld ontbreekt om die plannen ten uitvoer te leggen. „De regering stelt ze niet beschik baar", aldus mr. Boersma. „Straks, als vele delen van de Grevelingen droogvallen, komen de recreatie-zoe kenden bij duizenden, maar zij zul len teleurgesteld worden, omdat niets klaar is". Mr. Boersma zei, dat door het uitblijven van een goede gemeentelijke structuur elke ge meente gedwongen wordt zelf plan nen te maken, maar relatief kleine gemeenten zijn niet in staat nationale plannen tot uitvoering te brengen. „Het Grevelingenbekken blijft hier door in de mist. Zonder precies de inzichten van het rijk te kennen en zonder uitzicht op financiën zullen de gemeentebesturen zoekend en tastend en redelijk gefrustreerd hun weg moeten gaan", aldus de nieuwe gedeputeerde. Hij pleitte tenslotte nog voor het vormen van ééiy ge meente op het eiland Schouwen- Duiveland. (Van onze correspondent) KAPELLE Onder leiding van de heer L. Burger hield de vereni ging voor openbaar onderwijs in Kapelle haar jaarvergadering. Beslo ten werd weer een expressiewed strijd te organiseren. Hieraan kun nen meedoen de leerlingen van de lagere school en de kleuterschool „De Rakkertjes". Op 26 maart zal de ouderavond worden gehouden en zal het resultaat van deze expressie wedstrijd te bezichtigen zijn. Uit het jaarverslag van secretaris A. de Groene bleek dat het ledental is toegenomen. De heren L. Burger en J. P. Eversdijk werden als bestuurs leden herkozen. (Van onze correspondent) KAPELLE De heer P. v. d. Have is afgetreden als voorzitter van de afdeling Kapelle-Biezelinge en Om geving van de Nederlandse Fruitte lers Organisatie. In zijn plaats is tot voorzitter gekozen de heer A. Nijs sen. Tot vice-voorzitter van N.F.O.-afdeling is gekozen de W. A. G. Dekker te Wemeldinge. deze heer

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3