Prijzen benzine en olie gaan omhoog Wereldkampioen Ard Schenk stelt t.v.-kijkers teleur Vrouw in Bijlmer flat dood gestoken POLITIE SCHIET OP ZUID-MOLUKKERS VIER GEWONDEN TOYOTA 1000 VERLAGING NU Stakingen in Poolse stad Lodz Kraterfilm vergeten op de maan GELD VAN KONINGIN VOOR BE STRIJDING RACISME Treinbrand in tunnel: 34 doden Ds. H. Nobel overleden HOSS KOOPT BOOT IN OOSTER HOUT Stormachtig afscheid NA AKKOORD OLIE CONFLICT In hel nauw gebracht door woedende jongelui na vechtpartij in Den Bosch In portiek Man (64) valt dood bij klimpartij om sleutel Vrouw mogelijk gewurgd in Waal geworpen Agnew op verkeerde golflengte Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9. Terneuzen, teL (01150)—7920 Abonnementsprijs: 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W, Gironummer 1945433 ZEEUW MAANDAG 15 FEBRUARI 1971 25e Jaargang No. 6473 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Zeer binnen kort zullen in Nederland de prij zen van verschillende olieproduk- ten worden verhoogd. Dit is een gevolg van de gisteren overeen gekomen verhoging van de prijs voor ruwe olie uit de zes landen rond de Perzische Golf. De voor lichtingsdienst van Shell Neder land N.V. kon gisteravond echter zelfs niet bij benadering zeggen hoe groot de prijsverhogingen zullen zijn De oliemaatschappijen moeten nog beslissen voor welke geraffineerde produkten de verhoging van de grondstoffenprijs zal worden door berekend. Daarvoor zal eerst met de Nederlandse regering overleg ge pleegd moeten worden. Door de bank genomen wordt ruwe olie voor 14% omgezet in benzine, voor de rest in stookolie, gasolie en andere olienro- dukten. Zou de verhoging gelijkmatig over de geraffineerde produkten worden verdeeld, dan zou dat in Nederland leiden tot een verhoging van de ben zineprijs, die ligt tussen 1 en 2 cent per liter. Het is echter helemaal de vraag of het in Nederland met de benzine prijs zover zal komen. De oliemaat schappijen hebben namelijk rekening te houden met de wensen van de Nederlandse regering en met hun eigen concurrentiepositie. De grote intemationle oliemaat schappijen zullen vanaf vandaag 35 dollarcent per barrel ruwe olie méér moeten betalen. Omgerekend in Ne derlands geld betekent dat ongeveer driekwart cent per aangevoerde liter ruwe olie. Tot vandaag bedroegen de lijstprijzen voor ruwe olie uit de om geving van de Perzische Golf 1,65 tot 1.80 dollar per barrel Het akkoord van Teheran is ge sloten na een maand van keihard on derhandelen, waarbij van de zijde van de olieproducerende landen meermalen is gedreigd met een olie stop. De internationale oliemaat schappijen zijn daarvoor door de knieën gegaan. De overeenkomst heeft een loop tijd van vijf jaar. Bepaald is dat de lijstprijzen met het oog op de inflatie jaarlijks zullen worden verhoogd. De oliemaatschappijen hebben waarbor gen gekregen tegen nieuwe eisen van de leden van de organisatie van olie- exportlanden (OPEC). Van de OPEC zijn lid: de zes landen rond de Per zische Golf (Iran, Irak, Koeweit, Sa- oedie-Arabië, Aboe Dhabi, Qatar) en Indonesië. Algerije, Libië en Vene zuela. (Van onze speciale verslaggever) GOTENBURG „Naar zo'n top prestatie heb ik toegeleefd," zei Ard Schenk nuchter. En: „Ik heb een geweldige steun gehad aan Kees Verkerk en Leen Pfrommer." Van buiten het lokaal, waar de nieuwe wereldkampioen zich uit sprak over een van de boeiendste toernooien in de laatste jaren, dreunde het „Heya Ard" en „Ard die heeft de wereldcup" ongenadig door. Duizenden Nederlandse sup porters niet altijd even correct als ze het stadion verlaten had den bejubelden het wereldrecord op de 10 kilometer en het kam pioenschap, dat Ard Schenk ver overde, met yells waar ze niet moe van leken te worden. „Gotenburg" werd een schitterend schaatsfeest voor Nederland, maar de happening liep wat vervelend af. Na de wedstrijden namelijk, weigerden de schaatsers een inter view voor de televisie. Reporter Theo Koomen meldde dat Ard Schenk „het niet interessant vond om voor 7 miljoen mensen in beeld te verschijnen." Een nogal aan vechtbaar en merkwaardig stand punt, zeker als men nagaat welke waarde prins Claus en staatssecre taris De Koster aan het toernooi hechtten door wèl voor de camera's te komen. Carel Enkelaar, hoofd van de programmaleiding van NOS-tele- visie, verklaarde dat hij de hou ding van Ard Schenk en de andere leden van de kernploeg betreurde, omdat zij hiermede de miljoenen kijkers de dupe lieten worden van een persoonlijke controverse. Reeds vroeg in de middag had den de NOS-medewerkers in Go tenburg gepoogd Ard Schenk te bewegen zich na het einde van de wedstrijden voor de camera's te laten interviewen. Schenk bleef weigeren, zich beroepende op een conflict tussen de kernploeg en Theo Koomen, naar aanleiding van een publikatie over betalingen. De NOS deed toen pogingen om Ard Schenk door Jan Kajnlag te laten interviewen, hetgeen even eens mislukte. Men heeft toen nog de bemiddeling van vader Klaas Schenk ingeroepen, doch ook dat mocht niet baten. (Zie verder onze sportbijlage.) Ard Schenk na zijn triomf. In zijn hand heeft hij de zojuist gekregen trofee van oud-motorcoureur Jan Huberts, die de beker kreeg als Nederlands kampioen 1963. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU Het Poolse pers bureau PAP heeft gisteren indirect bevestigd dat arbeidsonrust bestaat in de textielindustrie van de stad Lods. PAP meldde dat een hoge de legatie, waar premier Pjotr Jarosze- wicz deel van uitmaakte, in Lodz de „huidige toestand onder de werkne mers" besproken hei ben met plaat- selijke partijfunctionarissen en „ac tivisten onder de arbeiders". Enige duizenden stakende arbeid sters uit de textielstad Lods, 120 ki lometer ten zuidwesten van War schau, zouden loonsverhogingen van 15 pet. eisen, volgens eerdere berich ten, die in de Poolse hoofdstad zün ontvangen Het Poolse parlement heeft zater dag enkele ministers ontslagen, on der wie de plaatsvervangende pre mier Stanislaw Majewski en Josef Kuleszka en de minister van buiten landse handel Janus Burakdewicz. AMSTERDAM (ANP) In het flatgebouw Hofgeest in de Bijlmer meer in Amsterdam is gisteren om streeks kwart over zeven de 52-jari- ge mevrouw A. de Vreugd na een ruzie met de 49-jarige E. O., die hij haar inwoonde, met een broodmes doodgestoken. De man is gearres teerd en heeft tegenover de politie j hekend. Een 66-jarige schipper, J. C. Meeuwsen, die bij de vrouw op be zoek was, kreeg een steek van O. in een arm. De vrouw, volgens de politie een ex-prostituee, werd door de schipper badend in haar bloed in de badcel gevonden. Hij alarmeerde de politie, die O., een man zonder beroep, ar resteerde. De schipper zat bij de vrouw in de kamer, toen O. verscheen, die een klein jaar bij de vrouw inwoont. Er ontstond een ruzie en er werd ook gedronken. Op een bepaald moment verlieten O. en de vrouw de kamer en gingen de gang op. Toen O. alleen terugkeerde, riep hij tegen de schip per: „Jou steek ik ook dood", en gaf hem een steek in een van zijn ar men, die niet ernstig bleek te zijn. De schipper ging daarna op zoek naar de vrouw die hij in de badcel vond. HOUSTON (AFP) De Ameri kaanse ruimtevaarders Shepard en Midchell hebben op de maan er on geluk een van de interessantste films van hun verblijf achtergelaten. Het gaat om de film, die het tweetal toont hij hun terugkeer van de ke gelkrater, zaterdag 6 februari. Zij bewogen zich moeilijk door het gol vende terrein en de tocht duurde veel langer dan men had verwacht. Bij de krater zelf zijn ze ook niet ge weest. Op dertig meter van de rand maakten ze rechtsomkeert. De vergeten film was in kleuren opgenomen door een aan de maan lander bevestigde camera. De NASA veronderstelt, dat de astronauten de film in het apparaat hebben laten zitten, dat volgens voorschrift op de maan is achtergelaten. Shepard en Mitchell, sinds vrijdag in Houston in quarantaine samen met „derde man" Roosa, zijn nog niet op de hoogte ge steld van hun vergissing, die in het ruimtevaartcentrum des te meer wordt betreurd, daar geen foto's zijn genomen van het gebied van de ke gelkrater. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Drie Bossche po litiemannen hebben in de nacht van zaterdag op zondag met scherp ge schoten op een groep van ruim 30 jeugdige Zuidmolukkers, die hen in het nauw had gedreven. Daarbij raakten vier Ambonezen gewond. De 24-jarige S. N. uit Vught kreeg een schot in de buik en is er slecht aan toe. De 16-jarige F. M. uit Vught, de 18-jarige H. T. uit Krimpen aan de IJssei en de 16-jarige M. S. uit Moor drecht werden getroffen in benen of voeten. Alle vier gewonden liggen in het Groot-Ziekengasthuis in Den Bosch. De drie politiemannen, die in een portiek dreigden te worden gemoles teerd, hadden eerst waarschuwings schoten gelost. Toen de jongelui ble ven opdringen losten ze een aantal laaggerichte schoten. De politie arres teerde 16 Zuidmolukkers. De groep trok zaterdagavond laat, een spoor van vernielingen achterla tend, door de Bossche binnenstad. De moeilijkheden begonnen pas echt, toen de jongelui de semi-besloten club Odyssee in de Vughterstraat -wilden binnendringen. Het draaide uit op een vechtpartij, waarbij de portier, de heer Verdonk, vrij ernstig aan het gezicht werd gewond. Een •van de jongemannen zag kans de la uit de kassa weg te nemen. Tenslotte slaagde het gezamenlijk personeel erin de jongelui de deur uit te werken. Intussen was de po litie gealarmeerd. Men stuurde twee surveillancewagens, die werden be stormd door de jongelui. De vier po litiemannen, die de auto's bemanden, waren toen overigens nog niet in ac tie gekomen. De agenten werden be dreigd met staven ijzer, schroeve- draaiers en andere attributen. Er ont stond toen een schermutseling met drie van de vier politiemannen. De drie werden in een portiek aan de Mayweg in het nauw gedreven. Kort daarna vielen de schoten. De politie arresteerde er vijf Zuid molukkers. Vier van de jongemannen werden ingerekend, toen ze nogmaals AMSTERDAM (ANP) De 64-jarige emballeur A. Faber uit Amsterdam, die zijn huissleutel vergeten had, en zondagochtend via de achterzijde van de 3e etage van een huis in de Retief- straat naar zijn woning op de tweede wilde klimmen, is daarbij om het leven gekomen. Hij viel en kwam met zijn hoofd op een tegelpad terecht. probeerden „Odyssee" binnen te ko men. Zeven werden er achter slot en grendel gezet, toen ze er zich op het politiebureau over kwamen beklagen dat de politie geschoten had. Negen van de zestien Ambonezen komen uit het woonoord Lunette in Vught. De moeilijkheden zijn waar schijnlijk ontstaan omdat de portier van Odyssee vorige week drie Am bonezen de toegang weigerde, omdat ze geen lid waren van de club. LIENDEN (ANP) Nabij een der kribben in de Waal bij de Gelderse gemeente Lienden is vrijdagmorgen het lijk gevonden van een onbekende vrouw van 60 tot 65 jaar. De omstandigheid dat zich om de hals een strak aangebonden zijden sjaal bevond, geeft de politie aanlei ding rekening te houden met een misdrijf. Na sectie onderschreef patholoog anatoom Zeldenrust het vermoeden van de politie. In de hals van de vrouw constateerde hij een druk spoor, dat veroorzaakt moet zijn door de sjaal, die het slachtoffer om had. 55 (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT TV-kijkcrs wisten al uit de honderdste „Vuist" van Willem Duys vrij dagavond, dat Dan Blocker, veel beter bekend als Hoss Cart- wright uit de populaire t.v.-serie Bonanza, in ons land was om een boot te kopen. Wat die t.v.-kij- kers echter nog niet wisten, is dat Dan Blocker die boot kwam kopen in Oosterhout en niet bij Comelis Verolme, zoals WiUf r-1 Duys opperde. Dan Blocker kocht namelijk in de fonkelnieu we produktiehal van de Amer- glass N.V. aan het industrieter rein Vijf Eikenweg te Oosterhout een Amerglass motorkruiser. De eerste contacten tussen Blocker en de Amerglass N.V. werden vorig jaar in New York gelegd tussen Blockers manager en de heer F. Felix, commercieel directeur van de Amerglass N.V., voorheen Ch. Hitters Scheeps werf De Amer N.V. te Drimme- len. (Zoals bekend verhuist de Amerglass binnenkort officieel vanuit Drimmelen naar het nieu we industrieterrein Vijf Eiken weg Oost in Oosterhout, van waaruit de boten voortaan via de raccordementsspooriijn hun weg naar het buitenland zullen vin den. Het bezoek dat Dan Blocker, alias Hoss Cartwright, de afgelo pen dagen aan Oosterhout bracht zal wellicht nog tot meer leiden. De heer Felix vertelde ons daar over: „De heer Blocker is niet al leen acteur, hij is ook een ent housiast zakenman, die belang rijke investeringen heeft gedaan in een botenwerf in Los Angelos. Ze maken daar een speciaal, erg snel soort motorjacht, dat wij wellicht in licentie gaan bouwen voor Europa. De volgende maand ga ik naar Blocker in diens huis in Lugano de definitieve contrac ten regelen". Dan Blocker samen met zijn vrouw en botenf Jirikant C. Hit- ters uit Oosterhout i Het altijd windstille maanoppervlak lijkt te worden bezocht door een hevige storm. De foto geeft echter het opstijgen van de maanlander Antares weer, op weg naar de Apollocapsule. De Amerikaanse vlag wordt haast weggeblazen. GENèVE (KNP) Koningin Ju liana heeft een onbekend bedrag ge schonken aan de Actiegroep „Betaald Antwoord". De bijdragen, die deze actiegroep ontvangt, zijn bestemd voor het speciale fonds van 500.000 dollar van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het racisme. Uit dit fonds wordt steun verleend aan Afrikaanse verzetsorganisaties die o.a. Mozambique en Angola strij den tegen Portugal. De actiegroep „Betaald Antwoord' werd vorig jaar december opgericht. Doel is de individuele kerkleden meer te betrekken bij het programma ter bestrijding van het racisme. De actie groep wordt gesteund door de protes tantse kerken, het rooms-katholieke episcopaat en de landelijke Raad van Kerken. ZENICA/JOEGOSLAVIë (AP) De treinbrand in een tunnej nabij de Bosnische stad Zenica heeft volgens redders aan 34 mensen het leven ge kost. Meer dan 60 personen zijn met ernstige verwondingen voor het merendeel veretikkingsversehijnselen door koolmonoxide-ontwikkeling in de ziekenhuizen van Zenica op genomen. In totaal zijn 115 gewonden gemeld. De ramp ontstond gistermorgen vroeg toen de trein, met ongeveer 200 forensen de Vranduk-tunnel in reed. De motoren van de ddesellokomotief en enige wagons vlogen in brand en de trein bleef in de tunnel steken. (Van onze correspondent) BIEZELINGE In het Diacones- senhuis in Breda is zaterdagavond overleden Ds. H. Nobel, predikant van de N.H. Gemeente te Biezelinge. Ds. Nobel overleed aan de gevol gen van een auto-ongeluk dat hem op 5 februari overkwam in de buurt van Breda. Hij is maar vijftien maanden predikant van de hervormde gemeen te in Biezelinge geweest. Daarvoor stond hij in Veldhoven. Woensdag vindt op de algemene be graafplaats te Biezelinge de begrafe nis plaats. Vooraf wordt een rouw dienst gehouden in de N.H. Kerk. Ds. Nobel werd 62 jaar oud. HOEK VAN HOLLAND (ANP) De Britse tanker „Ard Taraig" van 120.000 ton is zondagmorgen op 1 mijl buiten het Noorderhoofd bij Hoek van Holland vastgelopen. De tanker is volledig geladen met ruwe olie die bestemd is voor de BP-raffinaderij in Europoort. Gisteren in de namiddag hebben zeven Europoortsleepboten de tanker vlot getrokken. 55 55 PALM SPRINGS (AFP) De Amerikaanse vice-president Spi- ro Agnew is niet zo'n beste golf- speler. Door hem geslagen ballen treffen vaker toeschouwers, dan dat zij in dë- „holes" terechtko men. Op een zaterdag gehouden wedstrijd te Palm Springs in Ca- Iifornië, trof Spiro Agnew drie toeschouwers, onder wie een jon ge vrouw die voor een nader on derzoek naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Een van de partners van de vice-president was beroepsspeler Doug Sanders, die vorig jaar op hetzelfde toernooi door een hal van Agnew in de nek werd ge troffen. (ADVERTENTIE) 58 pk 140 km incl. BT.W. Importeur voor Nederland: Louwman Parqui Veursestraatweg 280, Leidschendam, tel. 01761 -6911 r

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1