JAN PIJNENBURG 65 JAAR Ik reed het best als ik me kwaad maakte SVEND PRI KAMPIOEN BADMINTON MOLLER VG NU UIT DE ZORGEN Nederland klopt België gemakkelijk In deze tijd was ik miljonair geworden erk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde Verschueren: G.P. Ronse J. P. Beltoise moet licentie afgeven Delta Lloyd wint topduel sport VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 15 FEBRUARI 1971 Jan Pijnenburg: ik nam liever rondes met de machtniet door het spel (Van onze sportredacteur) TILBURG Hij ziet er nog goed ?uit. Jan Pijnenburg. Alsof hij merkt dat hij getaxeerd wordt, vult hij die waarneming aan met een explosieve reactie: „Ik voel me als 'n vent van 25". Dat zal best, maar Jan Pijnen burg komt er niet onderuit: vandaag wordt hij 65, maar hij heeft er meteen die hele grote plus achter gezet. „De Pijn" gaat door met wer ken in zijn automatiek die hij een paar jaar geleden naast zijn café (nu verhuurd) bouwde en waarbo ven hij smaakvol zit te wonen. Op zijn 65e, bruist Jan Pijnenburg nog van levens- en werklust, wat dat betreft veranderde hij niets. Alleen, zijn benen zijn niet meer wat ze waren. Op een foto-serie kleinkinde ren wijzend: „Kijk, dat is ook een Jan Pijnenburg. En fietsen dat ie kan We gaan dikwijls samen wat rijden, maar ik kan 'm verdomme niet meer houden. Hij is pas 7 en toch lost ie me. Opa, zegt ie dan, kon jij vroeger echt zo hard fietsen als mensen zeggen. Hahaha". Jan Pijnenburg barst los in een tomeloze lachbui. Hij, die wervelwind op de fiets in de jaren '30-40, kan het wiel van zijn kleinzoon niet houden. „Hahaha". Treuren doet hij er am per om, tenslotte kun je de jaren niet tegenhouden al had Jan Pijnen burg dat wel gewild „Als het kon Op m'n blote voeten zou ik het overdoen. Eer, machtige tijd". Pij nenburg hield er een mateloze popu lariteit aan over en werd vertroeteld met het onvergetelijke „Jan Kanon bal", een uit Frankrijk (het blad L'Auto, tegenwoordig L'Equipe) via België (journalist Achiel van den Broek) aangewaaide onderscheiding voor de volksmond. „De Kanonbal" werd een begrip en het is nog, zeker in Tilburg waar men de gewoonte heeft om een al te haastige fietser vanaf het trot toir aan te moedigen met ,fiup Pij nenburg" of „Jan Pijn in de bocht". Dat mag 'n wat merkwaardig plaatse lijk gebruik lijken, tekenend voor de reputatie van Jan Pijnenburg is het in elk geval wel. „Ik geloof" pro beert hij zo bescheiden mogelijk uit te leggen, „dat ik Ara Schenk en de Kees Verkerk van de wielrennerij was. Door Verkerk en Schenk is de schaatssport zo aangeslagen bij het publiek, dat de ene ijsbaan na de andere verschijnt. Ik stampte de wielerbaantjes uit de grond". Toen hij op zijn 36e stopte („eigenlijk had ik langer kunnen koersen, maar tja de oorlog kwam ertussen") had Jan Pijnenburg een staat van dienst die er zijn mocht: winnaar van .17 zesdaagsen, deelnemer aan de Olym pische Spelen van 1928, tweemaal nationaal sprintkampioen, vijf Ne derlandse titels op de achtervolging, drager van het predikaat „koning van de grasbanen" en winnaar in ongeveer 300 koppelkoersen. Als Jan Pijnenburg zijn rug kromde, „kanonbal" werd, was er meestal geen houden aan. „Maar" zegt hij nu, „ik moest me altijd flink kwaad maken. Dan was ik op m'n best. Had ik niks om me erover op te winden, dan ging ik tegen mezelf kankeren. Zo van: ach jongen, jij kunt niks. Eigenlijk heb je helemaal geen klasse. Man, dan vrat ik me zelf bekant op. Hoe kwaaier hoe beter. En tegenwoordig... Tegenwoor dig moeten ze allemaal een coach hebben. Laat me niet lachen. Een coach. Je kunt toch zeker jezelf wel opjutten, is daar een coach voor nodig? Als je je maar ergens op vastbijt. Zo heb ik Torchie Peden eens naar huis gereden, niet mooi meer. Hij flikte me wat in een Amerikaanse zesdaagse. Daar heb ik ook gekoerst dat weet je hè. Chica go (gewonnen), New York meege daan, enfin ik zei in zo'n goed Engels als ik kon en dat was niet best, want op school heb ik het nooit geleerd, ik was maar een een voudige volksjongen wanneer jij nog eens in Europa komt ga je wat beleven. Dan fiets ik je weg Een tijd later werd hij gevraagd vobr de zesdaagse van Dortmund. Dat was een geweldige stunt, want Peden gold in Amerika als de grote sensa tie. Komt die Duitse organisator bij me: Jan, Pede.i moet de eerste dag op kop komen. Wablief, vroeg ik. Op kop? An die Spitze? Ha Ha. Zu Hause. Na 3 dagen was ie weg van ellende. Uitgevallen. Kijk dat bedoel ik. Jezelf oppeppen, dan kom je er wel. Daar hoeft geen coach aan te pas te komen". Toch wil Jan Pij nenburg wel bekennen dat er eigen lijk geen vergelijk te maken is tus sen vroeger en nu. „Er wordt heel anders geleefd. Veel sneller. In mijn tijd moesten we echt 6 dager rijden, dat is er nou niet meer bij. De zesdaagse werd ook teveel circus, vind ik. Niet dat het vroeger alleen sport was, oh neen. Daar kwam ook show en spektakel bij, dat had de directie van een sportpaleis nodig. Ik vergeet nooit meer hoe ik met Piet van Kempen in Keulen reed en daar een combine maakte waar het volk de tent zowat voor afbrak We konden op één been winnen. Piet en ik. Op 'n gegeven moment, klampt Richli me aan. Jan, ik wil graag eerste worden. Kan dat? Eerst met Piet praten, zei ik. Omdat Richli een goede vriend van me was, gun de ik het hem en Piet van Kempen 0rfg 'óp& 'tikkoörd, alleen op de laat- 'stg avpn'd \tiwam. ie erop terug-Ik 'Wil zelf winnen, zei Piet. Ik tegen 'm tekeer. Je hebt je woord gege ven, zei ik dat moet je houden. Denk erom: als je Richli gaat aan vallen zul je toch niet winnen. Toen heb ik Piet zo moe gemaakt door hem steeds zachtjes af te duwen, dat we op 2 ronden achterstand kwamen. Maar in de finale ging ik ze terugpakken omdat ik in elk geval tweede wilde worden. Ik maakte in een verschrikkelijk tempo die 2 ron den goed, maar toen voelde het pu bliek natuurlijk hoe het belazerd was. 't Pakte net even verkeerd uit. Ik bedoel maar: in die tijd gebeurde er ook wel wat. Leuk werk, zesdaagsen. Ik deed het graag, maar ik hield niet zo van die show. Ik nam liever rondes door de macht in plaats van door het spel, alleen begreep ik wel dat die show erbij hoorde. Ja, op zo'n piste moet je toch ook artiest zijn, daar kom je niet onderuit. Cor Wals kon dat geweldig. Hij was meer theater man en minder kracht-mens. ik net omgekeerd. Fijne vent, Cor. We wa ren hei beste en populairste koppel. In een zesdaagse dan. Voor de ploegkoersen had ik het liefst Janus Brasvenvincx. Waar wij reden kwam het volk. Een tijd geleden zag ik Jac. Kleiboer, die organisator van grasbaan-wedstrijden vroeger. Als ik vandaag twee Pijnen had. zei ie, begon ik morgen weer". Zoiets doet Jan Pijnenburg erkent hij. goed. Zo als de trots in hem zwelt wanneer kinderen op straat amicaal „dag Jan" roeven. „Ze hebben me nooit zien fietsen, dus moeten ze het van hun vader hebben", meet hij zijn populariteit. Als Jan Pijnenburg dat alles over ziet. ziin swaps en de waardering van het publiek, is hij op zijn 65e een tevreden man. De wielersport schonk hem veel genoegen en vol doening. Wat echter ontbrak, en dat is iet' wat Jan Pijnenburg als het eviae gemis ziet. was de mogelijk heid om veel te verdienen. „Ik leef de in de slechtste tijd dje een ren ner kon meemaken. Werkloosheid, armoede. Ik verdiende geen schiint- je van wat ze nou krijgen. In deze tijd was ik miljonair geworden. Neen. van het wielrennen werd ik niet rijk. Misschien ook kwrrm het omdat ik mijn naam te weinig uit buitte Ik heb dat rooit gedaan ook later in zaken niet. Ik was geen harde daarom konden ze me roaal eens belazeren. Ja. ik ben veel bela zerd Ook als coureur Te goed van vertrouwen en te zacht. Een kleine renner kon ik geen viin doen. Als ik zo'n jongen zag sprinten voor een premie, dan dacht ik: laat 'm ook eens wat verdienen en ik stopte soms zonder dat hij het wist of het in de gaten had. de rest af. Zo was ik". PETER HEERKENS (Van onze sportredactie) HAARLEM Svend Pri was het afgelopen weekeinde ongetwijfeld de meest succesvolle deelnemer aan de open internationale badminton kampioenschappen van Nederland in Haarlem. De 24-jarige Deen bereikte driemaal de eindstrijd en zegevierde daarin twee keer. In het herenen kelspel was de smashkracht van Pri te sterk voor de verdediging van het 'de titelhouder van het vorig jaar, Elo Hansen. Met zijn geroutineerde landgenoot Erland Kops, de gebaar de zevenvoudige alI-Englandkampi- oen, bleek Pri in de finale heren- tubbelspel te sterk voor de Britten, Derek Talbot en Elliot Stuart. Slechts in de gemengd dubbelspelfi nale leed Pri een nederlaag. De combinatie Gillian Gilks en Derek Talbot stond Pri en zijn partner Ulla Strand een derde titel in de weg. Met groot vertoon van macht heeft Svend Pri aangetoond een waardig opvolger te zijn van zijn vermaarde Jidgenoot Kops. Hoewel hij nog nooit de Europese titel veroverde utaat het voor velen vast dat Pri de >aste speler van het moment in luropa is. Merkwaardig genoeg oleek de Deen juist tijdens Europese -teltoernooien zijn beste vorm te nissen. De afgelopen twee jaren ••as het de Zweed Store Johansson, die de Europese titel veroverde. In de eindstrijd tegen Pri heeft ilo Hansen even de illusie kunnen koesteren zijn vorig jaar verrassend /eroveide titel te prolongeren. Ver trouwend op zijn sterke verdediging en gesteund door een magnifieke oack-hanidsmash kon Hansen de eer ste set met 1510 op zijn naam irengen. In de tweede set bleek dat Pri. met zijn aanvallende stijl meer .macht" had dan zijn tegenstander, legelmatig scorend liep hij uit tot -48, maar Hansen wenste niet te apituleren. Spectaculaire rally's ontstonden door de pogingen van Pri de sat in te palmen en Hansen, die uit de meest vreemde standen de shuttle retourneerde. Tot 1411 kwam Hansen terug. Bij een van de siagenwisselingen bemerkte Pri adt een van de snaren van zijn racket was gebroken. Na een lob liep hij razendsnel naar de zijlijn om een ander racket te grijpen. Toen hij met dit „slaghout" opnieuw de baan oprende zag hij dat ook dit racket kapot was. Dit alles verhinderde echter niet dat Pri de set met 15 11 binnenhaalde. In de derde set ontwikkelde het duel zich op onge veer dezelfde wijze. Weer nam Pri snel een voorsprong (144), maar weer kwam Hansen zeer sterk te rug. Maar Pri bleef zijn opponent onder druk zetten. Met keiharde smashes trachtte hij de beslissing te forceren, maar Hansens verzet was taai. Tot 1410 kon Hansen bijko men. Toen echter vond Pri het ge noeg. Na een rally aan het net verraste Pri zijn landgenoot met een fraaie dropshot, die door Hansen in het net werd geslagen. Herenenkelspel: Svend Pri (Den) Elo Hansen (Den) 10—15, 15—11, 1510. Dames enkelspel: Eva Twed- berg (Zwe) Gilian Gilks-Perrin (Gb) 11—3, 7—11, 12—11. Heren- dubbelspel: Kops-Pri (Den) Tal- bot-Stuart (GB) 15—11, 15—5. Da mesdubbelspel: Gilks-Hashman (GB-VS) Strand-Joergeneen (Den) 156, 152. Gemengd dub belspel: Gilks-Talbot (GB) Strand-Pri (Den) 15—4, 6—15, 17— 16. De Deen Sven Pri, die gisteren in Haarlem de Nederlandse open badmin tonkampioenschappen drie maal in de finale kwam en twee maal wist te winnen, in actie. (Van onze volleybalmedewerker) BREDA Het grote duel in de eredivisie beren tussen Delta LLoyd en Blokkeer werd een volledige mislukking doordat de zon een hin- PARUS (ANP) De Franse auto- mobei 'Iud (FFoA) heeit ue race- ..centie van de Franse Grand-Prix- uoureur Jean Pierre Beltoise voorlo pig ingetrokken. De FFSA deed diiit hangende het onderzoek naar de oorzaaiK van heit ongeluk tijdens de race op 10 janua ri te Buenos Aires, waarbij de Imjta- laanse rijder Iginazio Giunti om het leven kwam. Beltoise duwde zijn vagen, nadat hij pech had gehad, naar de pits in de hoop dait de .rnteuirs daar de storing zouden .runnen opheffen.Hij handelde daar mee in strijd met de reglementen, -iiuruti botste tegen de achterkant van Beitoise's wagen en kwam om .iet leven. Vermoedelijk zal Beltoise, die vorig seizoen in de strijd om het wereldkampioenschap der coureurs negende werd, nu niet kunnen star- .jn in de grote prijzen van Zuid- Afrika (6 maart) en Spanje (18 april). De 33-jarige Franse coureur heeft geprotesteerd tegen de beslissing van de FFSA. Deze organisatie heeft inmiddels erop gewezen, dat het in trekken van de licentie van Beltoise geen strafmaatregel is. De FFSA heeft het besluit alleen genomen om te voorkomen dait de emoties rond Beltoise opnieuw zouden oplaaien indien deze aan de start zou komen bij autoraces voordat het onderzoek inzake het ongeluk is afgesloten. ANTWERPEN Theo Verschue ren heeft zaterdagavond in het Ant werpse sportpaleis de Grote Prijs Georges Ronse voor beroepsstayers gewonnen. Hij beëindigde beide manches als winnaar. In het eindklassement werd Jaap Oudkerk tweede en Kees Stam derde. Wereldkampioen Ehren- fried Rudolph (Wdl) kwam niet verder dan de vierde plaats. De eindstand1 Verschueren (Bel) 2 punten, 2 Oudkerk (Ned) 6 3 Stam (Ned) 7, 4 Rudolpih (Wdl) 7, 5 Kemper (Wdl) 8, 6 Proost (Bel) 12. (ADVERTENTIE) Blokkeer-speler Vink smasht net naast de handen van Valken tijdens de volleybaltopper tussen Delta Lloyd en AMVJ-Blokkeer in de Amsterdamse Apollohal. ROTTERDAM Cees Stam heeft in het Rotterdamse sportpaleis dui delijk gemaakt dat er met hem ook als prof niet valt te spotten. Tussen de landenwedstrijd Neder land - België door fietste Stam schijnbaar achteloos naar twee over winningen in het drie onderdelen bestaande omnium voor beroepsren ners. De Zaankanter raasde over de houten baan van het sportpaleis Ahoy en degradeerde zijn concur renten tot hulpeloze figuranten. „Wij hebben er echt ontzettend hard voor moeten knokken, al zou je dat aan de uitslag (510) niet zeg gen", was sprinter Leijn Loevesijns commentaar op de wedstrijd tussen vier Nederlandse en vier Belgische wielrenners, die onder de naam Ne derland - België voor 1500 toeschou wers in het Rotterdamse sportpaleis werd gehouden. De uitspraak van Loevesijn klopte aardig voor zover het de sprint be trof. Robert van Lancker. die kans loos werd geklopt in de eerste rit (11,92 over de laatste 200 meter voor Loevesijn), verraste de nog altijd in de taktiek niet sterke Ne derlander in het tweede treffen (11,79) en maakte daardoor een be slissende rit noodzakelijk. Deze laat ste wedstrijd kostte de Nederlandse kampioen weinig moeite. In de laat ste van de vier ronden van 200 meter greep hij resoluut de kop en hij stond die positie niet meer af (11,99). Loevesijn overdreef wat de overi ge programmaonderdelen aanging. In de wedstrijd over 30 ronden ein digden drie Nederlanders op de ere plaatsen (Duyndam, Koel en Loeve sijn). Een klein beetje prestige voor België heroverde de officieuze Euro pese dernykampioen Theo Verschue ren. Hij wachtte, gewoontegetrouw, tot de laatste ronde van de derny- koers voor hij zijn overwinning tot een feit maakte. derlijke rol kon spelen. Nadat Del ta Lloyd een set en Blokkeer twee sets de last had moeten dragen ver dween hij een set te vroeg. De echte strijd duurde nu maar éèn set. Dank zij een Iets beter ploegverband won Delta Lloyd met 1614. Onderaan kwam geen verandering in de stand. EVV versloeg DTS, zij het met moeite, en SFC wees HVS duidelijk terug. Cito werd vaster on de onder ste plaats gedrukt door HML. Valuas verloor in Rotterdam bij Libanon alleen de eerste set. De meeste spanning in de eredivisie heerste bij Orawi-Tornado. Na tweeëneenhalf uur won Tornado met 3—2. Bij de dames boekte Bekker- veld dubbele winst. Zelf won het met 30 bij Valbovol, terwijl Vre- destein met 3-2 struikelde bij DVC. DOS wist zijn kans bij Karanoi niet te grijpen en staat er nu slecht voor. SFC werkte zich op door een 31 zege op Rapid. In de zuidelijke hoofdklasse heren, was het weer raak. Bermi miste zijn kans bij Odulphus door in de tweede set een 1412 voorspring af te geven en omdat ook Tupos verloor heeft Odulphus met nog vijf wedstrijden te spelen 10 punten voorsprong. Voor de grootste verrassing zorgde Moller VC. Na een 02 achterstand raakte Moiier p-otseling geïnspireerd en met fraaie cijfers werd Were Di volledig overspeeld. Doordat Orawi 2 de eerste winst boekte op Hajraa en Rapid verloor bij Hevok zijn de zorgen bij Moiier nu zeker van de baan. Bij de dames blijft de span ning boven en onder aan de rang lijst er voorlopig nog wel in. There- sla blijft in de running en Set Up snoepte de vierde piaais van Bek- kerveld af. In de overgangsklasse dames wist Lyceum een set te vero veren op het leidende MOC. Mara thon won vlot van Bermi en LVC wees EWC gedecideerd terug. Bij de heren ook geen wijzigingen on der en boven aan de ranglijst. Ly ceum bleef met 31 de baas over AMVJ 2 in Rotterdam en de concur renten Tornado 2 en Juliana maak ten geen fout, respectievelijk tegen Flits en tegen EGVC. De EVGC'ers bleven daardoor in de bedreigde zo ne, maar raakten niet verder achter op, doordat VC Breda zijn sportie ve plicht deed bij Delta 2. Matador is duidelijk van slag en moest de punten nu te gemakkelijk afstaan aan LVC. Olympus had meer moeite om tot winst te komen. Het kwam tegen Sarto 2 met 21 achter en slechts met twee maal 1513, hield het de punten in eigen huis. VC Breda 2 had geen verweer voor een nu wel actief Atak, dat met 30 aan het langste eind trok. Cees Stam degradeerde zijn concurrenten. OA

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 15