SCHERPE CONTROLE OP LANDBOUWVERGIFTEN ACHT GROEPEN VAN BEZWAREN TEGEN AFSLUITING PvdA Middelburg wil Roels op Zeeuwse lijst direct na Den Uyl Door rijkspolitie groep Hulst Nieuwe directeur ABN te Terneuzen BUIZEN en FITTINGEN handelmaatschappij BREDA VML-Brabant protesteert ook tegen Progil Meer altaren opgevist stad streek Oosterschelde en veiligheid examens Zon en regen waterstanden Hoogwater Verkeer Twee gewonden en zware schade bij slippartij Heropening basisschool N. en S. Joosland Akkerbouw-studieclub Oostburg bijeen Opbrengst haven gelden in Terneuzen sterk gestegen Grieks zeeschip omhoog gevaren en vlotgetrokken K.V.O. heeft nu 25.200 leden Actiegroep Oosterschelde De Leeuwtjes beste ZLM-kooksohoo] EVENK Tevredenheid over horecabeurs in Kapelle ZLM blijft tegen overdracht tracé pijpleidingstraat Vrouw en baby gewond bij slippartij VRIJDAG 12 FEBRUARI 1971 ryE studiegroep Oosterschelde •*-' weet van geen wijken. Giste ren bood ze een uitvoerige nota aan G.S. van Zeeland aan, waarin acht groepen van bezwaren tegen af sluiting van de Oosterschelde wor den aangevoerd. We hebben al eerder in een com mentaar gesteld, dat de Deltawer ken dienen om de beveiliging van een kwetsbaar gebied tegen storm vloeden optimaal te maken. Dat is de dure les van één februari 1953 geweest. Elk argument tegen af sluiting van de zeearm, dat niet met die les rekening houdt, zo schreven wij, is niet relevant. In de nota aan G.S. heeft de stu diegroep Oosterschelde nu een ver ontrustende veronderstelling opge nomen. Deze luidt: „De dijken langs een afgesloten Oosterschelde zullen na afsluiting van de zeearm, aan een grotere, permanente druk in een richting worden blootgesteld. Zij kunnen onder die druk bezwij ken. Voor een dijkbreuk is tenslotte geen orkaan nodig. En daaruit volgt: of het toekomstige Zeeuwse Meer leegstroomt in het lager gele gen achterland, of dat een open Oosterschelde door de dijken breekt, maakt voor de gedupeerden van zo'n ramp weinig verschil. Volgens de studiegroep is het probleem van de oevervallen (ook daarop hebben wij in een eerder commentaar ingehaakt) technisch overwonnen. Wij achten dit zaken die behoren tot een categorie welke vergelijkbaar is met die waarmee de Tweede Kamer werkte, toen deze de Deltawet aanvaardde. Er zou nu gepraat moeten kunnen worden. Bij dit alles dient gezegd te wor den dat de tegenstanders van een afgesloten Oosterschelde slechts wensen dat men komt tot een gron dige, nieuwe studie over pro en contra van afsluiting, in het licht van nieuw bekende, of nieuw te veronderstellen gegevens. Is die wens onredelijk UTRECHT Rijksuniversiteit, kandidaatsexamen wis- en natuur kunde, P. L. Rosenkrantz, Oostburg. UTRECHT Rijksuniversiteit, doctoraal examen scheikunde, J. R. Wasserman, St. Maartensdijk. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opge steld door het KNMI op don derdag om 18.00 uur. Periodes met zon, tijdelijk re gen en temperaturen boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantel uren zon: 1 tot 4; min. temp.: 2 tot 6 graden bo ven normaal; max. temp.: 2 tot 6 gra den boven normaal; kans op een dro ge periodes van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp.: 3 tot 7 graden boven normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Konstanz 272 onv., Rheinfelden 184 pl 8, Straatsburg 172 8, Hit- tersdorf 315 6, Maxau 366 3, Plochingen 129 pl 3, Mannheim 137 3, Steinbaoh 157 pl5, Mainz 219 pl 3, Binigen 141 1, Kaub 147 4 Trier 303 —17, Koblenz 174 —20 Keulen 158 6, Ruhrort 340 9. Lobifch 969 8, Pamnerdense kop 938 9, IJsselkop 856 8, Eefde IJssal 398 onv., Deventer 284 2, Monsin 5460 pl 4, Borgharen 4002 53, Belfeld 1190 pl 16, Grave bene den de sluis 520 pl 16. Morgen, zaterdag 13 februari. Bergen op Zoom 5.49 en 18.02 H-answeert 4.58 en 17.18. Terneuzen 4.16 en 16.36. Vlissingen 3.47 en 16.06. Wemeldi-nge 5.39 en 17.52. De heer W. Jansen (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met ingang van 1 maart a.s. is tot directeur van het kantoor van de Algemene Bank Ne derland benoemd de heer W. Jansen. De heer Jansen zal als zodanig de heer P. Loof opvolgen, die in de loop van dit jaar met pensioen gaat. De heer Jansen trad in 1947 als kassier in dienst van de toenmalige Twentsche Bank in Terneuzen, die destijds aan de Kersstraat was ge vestigd. Hij is 42 jaar. Op het ogen blik is de heer Jansen procuratiehou der bij het Terneuzense kantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Herengracht. (Van een onzer verslaggevers) HULST De rijkspolitie groep Hulst begint een scherpe controle op het goed opbergen van in de land- en tuin bouw gebruikte bestrijdingsmiddelen. Gedurende een periode van enkele weken zullen steekproeven wor den genomen op verschillende landbouwbedrijven. Ook met betrek king tot de verkeersveiligheid zullen er de komende maanden speciale controles worden uitgevoerd. Bij deze aktiies gaat de Hulster Rijkspolitie voor het eerst te werk volgens de principes van het zoge naamde „methodisch toezicht". Het is een nieuwe werkwijze, waarmee man een meer doelgerichte en plan matig voorbereide surveillance be oogt. Adjudant A. van Hoven, groepscommandant, verwacht een grote preventieve werking van de nieuwe werkwijze. Elders heeft men hiermee al positieve ervaringen op- Het gaat er niet om zoveel moge lijk bekeuringen uit te delen, maar om te attenderen op gevaarlijke si tuaties. Alleen in extreme gevallen zal onverbiddelijk proces verbaal worden opgemaakt. Dat de politie in principe bereid is tot een coulante houding - ook ten aanzien van de controle op verkeersveiligheid blijkt uit het feit, d'at men elke nieuwe afctie via de publiciteitsme dia bekend zal maken. Na de controle-aktie op bestrij dingsmiddelen zal de verkeersveilig heid aain de orde komen. De eerste tijd zal het toezicht voornamelijk gericht zijn op het richting aange ven door fietsers en bromfietsers en op het links op de rijbaan stoppen en parkeren. Links stoppen op een rijbaan mag alleen als er voor de rechterzijde een stopverbod van kracht is (geldt er voor de rechter zijde slechts een parkeerverbod dan mag men niet links stoppen of par keren met een voertuig) of indien er in de rechterzijde van de rijbaan tram- of spoorrails liggen. Op wegen met cenrichtln gsver- (Van onze correspondent) HOEK Nabij De Braakmanbrug' bij Hoek zijn twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Een der wagens was total-loss. De be stuurder en een naast hem zittende dame werden gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de weg glad was. De auto's, respectieve lijk bestuurd door M. L. uit Heijst (B.) en P. D. uit Middelburg, kwa men uit de richting Biervliet. Toen L. een voor hem rijdende bestelauto inhaalde kwam zijn auto in een slip en raakte de achterzijde van de voor hem rijdende auto van D. Diens auto liep aan de achterzijde zware schade op. De auto van de Belg kwam in de slooit terecht. De bestuurder had hoofdwonden en een hersenschud ding. Een 57-jari'ge dame, die bij hem in de auto zat, liep een gebroken sleutelbeen op. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De afdeling Middelburg van de PvdA heeft de afgevaardigden van deze af deling naar de gewestelijke ver gadering, die op 27 februari a.s. wordt gehouden, geadviseerd de heer P. A. Roels uit St.-Maartens- dijk op de tweede plaats op de Zeeuwse lijst te zetten, direct na Den Uyl. Op de derde plaats van deze kandidatenlijst voor de Tweede Kamer zou de heer E. J. Prins uit Goes moeten komen, aldus de afdeling Middelburg. Men vond, dat de heer Roels in Zeeland beter bekend was en meer contacten met de kiezers zou kunnen leggen. Het advies aan de afgevaardigden naar de gewestelijke vergadering kwam met ruime meerderheid van stemmen tot stand. Op een een dezer dagen gehouden vergadering heeft ook een gedach- tenwisseling plaatsgevonden tussen de leden van de PvdA en de fractie van deze partij in de Middelurgse gemeenteraad. Fractie-secretaris H. Gillissen gaf een korte terugblik over de afgelopen periode in de raad. Hij wees, sprekend over de toekomst, op de noodzaak om samen met Vlissingen te komen tot een gecoördineerde vuilafvoer of vuil verbranding. Hij schetste ook de slechte situa tie van het wegdek op sommige plaatsen in Middelburg, mede ver oorzaakt door het onderzoek naar gaslekken, dat hier gaande is. Ten aanzien van de ruimtelijke ordening deelde de heer Gillissen mee, dat binnen kort een herziening van het streekplan Midden-Zeeland in de gemeenteraad aan de orde zal komen. Met name het industriege bied Sloe II is zeer belangrijk voor Middelburg en Vlissingen. De heer Gillissen wees ook nog eens op de moeilijke situatie van het verkeer in de binnenstad. Hij was van mening dat de binnenstad op korte termijn autovrij zou moeten worden gemaakt. Op een desbetreffende vraag deelde fractievoorzitter Don mee, dat hij de gehele ontwikkeling op het Vlis- singse industrieterrein, waar zich steeds meer grote winkelbedrijven vestigen, uiterst ongelukkig vond. Middelburg moet tegen vestiging van dit soort bedrijven op zijn eigen industrieterrein waken, zo meende hij. Hij vreesde, dat de aanwezig heid van een winkeloomplex in Vlissingen ook een belangrijke con- currentiefactor gaat worden voor het Middelburgse Geere-plan. Het door de heer Gillissen gememoreerde voornemen om de binnenstad van Middelburg autovdij te maken, is ook aan de orde gesteld in de Mid delburgse centrale van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. De centrale wil nagaan hoe de leden denken over de afsluiting van de binnenstad voor alle rijdend ver keer. Om daarover overeenstemming te bereiken, wordt op dinsdagavond 23 februari in „De Schakel" over dit vraagstuk gesproken. Wanneer dit gebeurd is, zal een bijeenkomst met het gemeentebestuur worden belegd. keer mag zowel aan de uiterst rech ter- als linkerzijde worden gestopt of geparkeerd. De Hulster groeps commandant: „Dit zijn regels waar tegen uit onwetendheid erg wordt gezondigd. Bij de controle op zowej bestrijdingsmiddelen als verkeers veiligheid wordt 't gehele gebied van de gemeente Hulst betrokken. De dagen van controle kunnen variëren al na-ar gelang de aard der werk zaamheden bij de politie van dat moment. (Van onze correspondent) NIEUW- en SINT JOOSLAND De Van Randwijckschool, de open bare basisschool van Nieuw- en Sint Joosland, zal donderdag 18 februari tijdens een feestelijke ouderavond officieel in gebruik worden geno men. Aanvang 7.30 uur. Leerlingen van deze school zullen op de ouder avond een muzikaal programma ver zorgen. (Van onze correspondent) OOSTBURG Onder voorzitter schap van de heer H. v. Ywaarden Oostburg een vergadering belegd in heeft de akkerbouw studieclub Oostburg een vergadering belegd in Viotorie te Oostburg. Van de zijde van de landbouwers was er voor deze vergadering veel belangstel ling. Als gast was op de vergadering aanwezig de lieer D. Hooghiemstra. Op de bijeenkomst werd het onder werp uienteelt besproken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In 1970 ontving Rijkswaterstaat aan havengelden to taal 482.125. Dat is bijna 30.000 meer dan in 1969. Van de zeevaart werd ƒ386.316 ontvangen en van de binnenvaart 95.809. Het totaal aan havengeld van de binnenvaart be droeg in 1970 25.000 minder dan in 1969. I Van onze correspondent) HANSWEERT - Op de Weste-r- schelde is de Griekse 6.841 ton me tende zeeboot Kaptain PEntelis in de mist omhoog gevaren. Het schip was onderweg naar Antwerpen. Met sleepboten van de Unie van Red- dings- en Sleepdiensten uit Antwer pen en de „Zeeland" van W. Muller Sleepdienst n.v. uit Terneuzen is de Griek later vlot getrokken. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De katholieke vrou wenorganisatie van de NCB telt on geveer 25.200 leden. Een stijging van 600 leden in een jaar dus. Die leden zijn verdeeld over 302 afdelingen in Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat blijkt uit het zo juist gepubli ceerde jaarverslag. De organisatie houdt haar algeme ne vergadering woensdag 10 maart in de Tilburgse stadsschouwburg. Dan zal drs. J. C. Dekkers, medewerker van het pastoraal centrum van het bisdom Breda, een inleiding houden over het onderwerp „Binnenkant van jonge mensen van vandaag". Om twaalf uur zal bisschop H. Ernst van Breda voorgaan in de eucharistievie ring. 's Middags zullen leden van vijftig afdelingen individueel mee doen aan wedstrijden rond het the ma „Feesten in het gezin". Daarna is er dan gelegenheid werkstukken te bezichtigen van degenen die in eigen kring de beste resultaten behaalden en daarom werden uitgenodigd voor de eindkeuring. ginnekenweg 60, breda, tel. 40896-51198. Vergif binnen het bereik van kinderhanden: levensgevaarlijk. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Vereniging voor Milieubeheer en Leefbaarheid West- Brabant heeft bij het gemeentebe stuur van het Belgische plaatsje Kallo een bezwaarschrift ingediend tegen de vestiging van de zwavel- koolstoffabriek Progil in die plaats. De vereniging stelt dat zwavel koolstof 50 maal brandbaarder is dan een benzine-luehtmengsel, dat daardoor een brand in de fabriek een ware ramp zou veroorzaken met als gevolg levensgevaar voor perso neel en bevolking. Bij het proces zou volgens de vereniging zwaveldi- oxyde vrijkomen, dat onder invloed van vocht of ultra-violet licht over zou gaan in zwavelzuur. Waterstof sulfide, dat ook zou vrijkomen bij de fabricage,' beschadigt het centrale zenuwstelsel. Zelfs bij naverbran- di-ng zou de fabriek in Kallo nog 1% ton per dag de lucht in sturen, twee maal zo veel als de maximale stank- grens toelaat. Op grond van deze en andere argumenten komt de vereni ging tot de conclusie dat Progil niet mag worden toegelaten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De huishoud school „De Leeuwtjes" in Terneuzen is als eerste geëindigd in de jaarlijk se kookwedstrijd voor Z.L.M.-huis- houdscholen, die in Kapelle is ge houden. Van de negen deelnemende huis houdscholen werd de school uit Schoondijke tweede. De wedstrijd stond onder leiding van de Z.L.M.- consulente mevrouw A. van der Leede. Het winnende menu van de Terneuzense huishoudschool bestond uit kerriesoep, stamppot rauwe an dijvie en vla-flip. (Ovenlees pagina 1) De studiegroep heeft acht groepen van bezwaren. Milieutechnisch: de Oosterschelde zal „dood waiter" worden. Biologi- sch-ecologisch: het verlies van een uniek watergebied met schorren, slikken, kreken enz. enz. Economisch: zware schade aan de oetser- en mosselcultuur en de be roepsvisserij. Belemmeringen voor de binnenscheepvaart bij vorst. Ver keerstechnisch: de „Dammenweg" is van uitsluitend recreatief belang. Een „open" verbinding tussen de randstad en Walcheren het eind station op de toeristische route kan betekenen dat het Walcherse binnenland wordt overspoeld, zonder daarop berekend te zijn. „Men slacht op die manier de kip met de gouden eieren," zegt de studiegroep. Recreatief: ongeschikt zwemwa ter in d-e afgesloten Oosterschelde, doordat het afstromend water uit de Rijn het Zeeuwse Meer sterk zal verontreinigen Verlies als sportvissersgebied (vis sterfte). Verlies aan strandrecreatie- mogelijkheden op de afslijtende „kop" van Schouwen. Planologisch: een weinig rationele situering van het Reimerswaalge- bied in het toekomstige Zeeuwse Meer, dat immers vooral als recrea tiegebied moet worden beschouwd, maakt het geheel tot een aanfluiting. Financieel: nieuwe berekeningen leren dat bij het op Deltahoogte brengen van de bestaande dijken niet meer kosten zijn gemoeid dan met de afsluiting. En dat de ba-ten bovendien hoger zullen zijn dan men veelal heeft aangenomen. „Wij hebben veel nieuwe dingen geleerd," zo concludeert de nota, „sinds het Deltaplan in uitvoering is genomen. Er dient gedacht te wor den a-an een andere mogelijkheid van beveiliging van het achterlig gende gebied, dan alleen afsluiting van het zeegat. Een nieuw onder zoek, liefst onder leiding van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen, kan uitsluitsel geven over de vraag: doorgaan met de afsluitingswerkzaamheden of het roer radicaal omgooien? „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald," aldus de nota. (ADVERTENTIE) I nterieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzanoe, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidtandstraat 14, tel. 01150-3529 IEDERE VRIJDAG KIJKAVOND tot 21 uur in Zuidzande en Terneuzen amon (Van onze correspondent) KAPELLE De eerste horeca beurs voor Zuidwest-Nederland die van dinsdag tot donderdagavond in het dienstencentrum De Vroone in Kapelle is gehouden, is een groot succes geworden. De belangstelling heeft volgens alle standhouders en organisators de verwachtingen ver overtroffen en algemeen hoorde men donderdagavond dat er een gericht publiek kwam. Het waren vooral de zakenmensen die kwamen en daar was het de standhouders om begon nen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het dagelijks bestuur van de ZLM handhaaft zijn bezwa ren tegen eigendomsoverdracht van het tracé van de pijpleidingstraat Botlek-Noord-Brabant-Zeeland val lende gronden aan een op te richten n.v. of stichting. De regering is ech ter nog steeds van plan om, als het voorstel tot aanleg van de leiding straat door het parlement aanvaard wordt, deze in eigendom te laten overgaan in een op te richten rechts persoon. Een speciale nutswat is hiervoor al in voorbereiding. Dit deelde het dagelijks bestuur van de ZLM mee na afloop van de februarivergadering. Op de gehou den hoorzittingen zijn de bezwaren van landbouwzijde duidelijk kenbaar gemaakt. Intussen is het van groot belang dat de betrokkenen spoedig weten waar zij aan toe zijn, temeer daar blijkbaar reeds begonnen wordt met de voorbereiding van grondaankopen. Het landbouwschap zal op korte termijn de voorwaarden opstellen waaraan, indien het tot eigendomsoverdracht zou moeten ko-men, naar de mening van de geor ganiseerde landbouw voldaan zou moeten wordem. (Van onze correspondente) GOES De Nehalennia-expeditie heeft donderdag weer een succesje geboekt. Uit de netten van het vis sersschip De Tholen 6 kwam een bouwfragment van de tempel van Nehalennia te voorschijn, waarin zich een randfragment van een Romeins aardewerkpotje bevond. Dank zij deze vo-ndst kan nog nauwkeuriger uitgemaakt worden wanneer de tempel nabij Colijns- plaat gebouwd werd. Het geluk was de expeditieploeg van hét Rijksmuseum voor Oudheden u-it Leiden o.l.v. dr. P. Stuart donderdag heel welgezind. Zo werd er b.v. een altaar opge vist dat door een ex-slaaf geofferd was aan de godin. Het bleek afkom stig te zijn van Marius vrijgelatene van Lucius Arisenius, die handel dreef met Brittannië, en een bij zonder gaaf altaar van Tiberius Ot- tinius Frequens uit Keulen. Tot nog toe zijn er slechts drie altaren uit Keulen opgevist. Dat van donderdag was wel bijzonder mooi. Dan was er nog een gaaf altaartje afkomstig van Varausus zoon van Ahucconis dat weer een zuiver Keltische naam is. De volgende week wordt de won derlijke visvangst voortgezet. De ploeg van het Rijksmuseum voor Oudheden wordt hierbij aangemoe digd door de rijke vangst van de afgelopen dagen. Van onze correspondent) MIDDELBURG Op rijksweg 58 B nabij het viaduct Arnepoort kwam de heer E. J. K. uit Middelburg met zijn auto door het gladde wegdek in een slip. Hij raakte een lantaarnpaal, die de auto binnendrong. Zijn echt genote werd gewond aan de heup, terwijl zijn eenjarig zoontje een hoofdwond en een beenbreuk opliep. Zij zijn naar het Gasthuis in Middel burg vervoert. De auto werd geheel vernield. Ook in andere delen van Zeeland, met name op Noord- en Zuid-Beve land en Schouwen-Duiveland, heb ben tengevolge van de gladheid slip partijen plaatsgevonden. De schade bleef hier beperkt.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3