Mist stagneert opmars in Laos Laat bederven Gedwongen huwelijk of abortus voor helft Nederlandse vrouwen ezew Miljoenen- schade bij Sikkens BEVOLKINGSGROEI [N NEDERLAND NEEMT STERK AF Monetaire Enie kan van start Schmelzer zweert bij huidige coalitie uwvakaatie niet Vertrouw op dit label... Uw vakantie is het waard! Phf DUJARDIN Dom Laagste cijfer sinds 1945: Prof. F. Polak van PvdA naar DS 70 Scheef Ongeloofwaardig Luns trekt subsidie in: rel in NKIJ VERLAAN WEG BIJ KOEKOEK binnenland buitenland Hagenaar houdt agenten half gevangen uur Goedhart vraagt om reizend stembureau Zekerheid commentaai* Kritiek Sigaretten mogelijk oorzaak brand Rolde KIEN PUZZELAAR VRIJGESPROKEN Hoogovens wacht met uitspraak over Maasvlakte <0 15 WENNEKER WOENSDAG 10 FEBRUARI 1971 ARNHEM (ANP) Een felle met enkele explosies gepaard gaande brand heeft gistermiddag op het in dustrieterrein te Arnhem binnen een half uur het verkoopkantoor van Sikkens Lakfabrieken in de as gelegd. De directie van Sikkens schat de totaal aangerichte schade op anderhalf tot twee miljoen gul den. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, omdat de meeste van de dertig werknemers met lunch pauze waren. Men vermoedt, dat een achteloos weggeworpen sigaret de brand heeft veroorzaakt. Het complex bestond uit een kanto renafdeling en een opslagruimte van enkele tientallen meters lengte. DEN HAAG (ANP) Een 39- jarige onder drankinvloed ver kerende Haagse monteur heeft maandagavond twee politieagen ten, die hem bestraffend waren komen toespreken over buren gerucht, een half uur lang in zijn woning opgesloten gehouden. Toen de overheidsdienaren hun zegje gezegd hadden en de op de eerste etage gelegen woning wil den verlaten deed de monteur de deur op slot. Op zijn beurt liet hij weten hoe hij over de agen ten dacht en na een half uur ad viseerde hij de politie telefonisch maar eens een inspecteur te stu ren. Hij kreeg meer dan hij be steld had, want er kwamen er twee om de collega's te verlos sen. DEN HAAG (ANP) Het Twee Re-Kamerlid F. J. Goedhart (Groep Goedhart) meent, dat op verkie zingsdag een reizend stemburesu langs tehuizen en pensions dient te rijden om de oudere kiezers in de gelegenheid te stellen aan de verkie zingen deel te nemen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Door dichte mist kon de Amerikaanse lucht macht gisteren geen steun verlenen aan de Zuidvietnamezen, die maandag Laos zijn binnengevallen. De opmars is tot staan gekomen. De voorste troepen bevinden zich ongeveer negen kilometer van de grens. Vice-president Ngoeyen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft zich scep tisch over de veldtocht uitgelaten. De ondervinding in Cambodja heeft geleerd, zegt hij, dat het niet zo eenvoudig is zich na een korte operatic terug te trekken. Men moet zeer voorzichtig zijn, opdat Saigon niet ook in Laos in zo'n moei lijke situatie geraakt. „In theorie", aldus Ky. „zullen de zuiveringsacties in Laos spoedig een einde maken aan de oorlog in Vietnam. In werkelijkheid wordt de oorlog in Vietnam echter verlengd als men niet sterk genoeg is de operatie juist uit te voeren". Volgens militaire kringen in Wash ington zal de operatie in Laos waar schijnlijk ongeveer twee maanden du ren, d.w.z. tot omstreeks half april. Nixon zou tegen die tijd nieuwe troe penterugtrekkingen mogelijk 100.000 man willen aankondigen. De Zuidvietnamese vice-president, generaal Ngoeyen Cao Ky, is van me ning dat het offensief van Zuid-Viet nam tegen Laos „wel eens een tweede Dien Bien Phoe zou kunnen worden", als de Noordvietnamezen „niet van hun achterban worden gescheiden". „Om zeker te zijn van de overwinning zullen wij daarom een aanval op Noord-Vietnam zelf moeten onderne men", aldus generaal Ky. De Amerikaanse minister van de fensie, Meivin Laird, heeft gisteren verklaard, dat de Zuidvietnamese in- TAE storm in Noord-lerland is weer in volle hevigheid opgestoken: protestanten en katholieken be vechten elkaar op leven en dood, zij hef dat de katholieken nu vooral tegenover Britse soldaten staan. Deze soldaten zien zij als de repre sentanten van de protestantse meer derheid in Ulster, ergo als de hand havers van de gevestigde (protes tantse) orde. Wij hebben het hier al vele malen eerder betoogd: het gaat in Noord-lerland in feite om een sociaal-economische achterstel ling van het katholieke bevolkings deel. Het gaat de katholieken om het verkrijgen van gelijke burger rechten. In wezen hebben de Noordierse en de Britse regering de laatste jaren, ondanks de herhaalde botsingen, weinig tot niets gedaan om de maatschappelijke wanver houdingen in de nogal achterge bleven Noordierse samenleving te verbeteren. Het probleem Noord- lerland is uiterst gecompliceerd en in dit korte bestek onmogelijk ge heel te overzien^ Hoe ernstig de si tuatie en hoe groot de wanhoop en verbittering is blijkt echter overdui delijk uit het feit dat men tijdens de gevechten de kinderen niet eens meer van de straat houdt, integen deel, ze zelfs laat meevechten. Het is tragisch dat de Britse regering als enige antwoord juist het domste kiest: troepen. val in Laos de oorlog in Indo-China eerder zal verkorten dan uitbreiden. Laird herhaalde, dat de operatie, die gesteund wordt door de Ameri kaanse luchtmacht, geenszins in strijd is met het verbod van het congres, Amerikaanse grondgevechtstroepen in Laos in te zetten. Laird 'egde er de nadruk op. dat de VS hun beleid tot vermindering van de Amerikaanse troepen in Vietnam in weerwil van de invasie in Laos zullen voortzetten. DEN HAAG (ANP) De na tuurlijke bevolkingsgroei in Ne derland is in het afgelopen jaar duidelijk verminderd, zo consta teert het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het geboorte-overschot (geboorte minus sterfte) bedroeg nog slechts 129.000 of 0,99% tegen 140.000 of 1,08»/» in 1969. In absolute zin is hiermee liet laagste cijfer bereikt van de ge hele periode na de tweede we reldoorlog. Relatief gezien is deze daling van de natuurlijke groei kracht beneden een procent nog uitzonderlijker, aldus het CBS. In het verleden heeft deze situatie zich in ons land slechts regelmatig voorgedaan in de pre-industriële periode onder invloed van jaren met excessieve sterfte van een epi demisch karakter, en in het in dustriële tijdvak konden slechts de Spaanse griep van 1918 en de hongerwinter van 1945 de bevol kingsaanwas door geboorte minus sterfte beneden de grens van een procent brengen. Met de huidige overschrijding van de één-procentgrens in bene denwaartse richting is nu een ge heel nieuwe situatie ontstaan. De daling van de natuurlijk groei kracht van onze bevolking staat thans niet zozeer in verband met de omvang van de sterfte, maar het is vooral de daling van het aantal geboorten dat van invloed is geweest. Per duizend inwoners werden er in 1970 nog maar 18.3 kinderen geboren tegen 19,2 in (1969. De sterfte per 1.000 inwoners lag in beide jaren op eenzelfde niveau van 8,4%. De daling van het geboortecijfer is voor een deel toe te schrijven aan de pil. Ondanks de achteruitgang van de natuurlijke bevolkingsgroei is de Nederlandse bevolking in het afgelopen jaar tocii nog sterker gegroeid dan in 1969. Het inwoner tal nam namelijk met 162.000 (1,25%) toe vergeleken met een toeneming van 159.000 1,24.») in 1969. Op 31 december 1970 telde «1e Nederlandse bevolking ruim 13.119.000 zielen. Dat het groei tempo toch nog ongeveer gelijk bleef werd veroorzaakt door de immigratie voornamelijk van bui. tenlandse arbeidskrachten). (ADVERTENTIE) IN een opperste daad van goeder tierenheid heeft de Zuidafri kaanse regering Zuidafrikaanse kleurlingen toegestaan voortaan als metselaar en stucadoor in de bouw te werken. Tot nu toe waren dat be schermde „blanke" beroepen. Hel besluit is een uitvloeisel van de her ziening van de arbeidswetten, die premier Vorster op 1 januari heeft aangekondigd. Vertegenwoordigers van de vier blanke vakbonden in de bouw hebben van een „schok kende maatregel" gesproken, die het einde van de „blanke handen arbeid" zal betekenen. De Zuidafrikaanse minister van arbeid, Marais Viljoen, die de maat regel bekend maakte, stond eerst te boek als een fel tegenstander van „deze ontoelaatbare wijze van be smeuring van het blanke blazoen", zoals dat in Zuid-Afrika pleegt te heten. Maar de heer-minister is 'in middels „omgeturnd". Het nijpende tekort aan blanke metselaars en stucadoors maakte de maatregel wel noodzakelijk, zo verdedigde Viljoen zich. We hoeven hier niet veel woor den over vuil te maken, maar dit geval toont nog eens schrijnend aan hoe de blanke Zuidafrikaan zijn gekleurde medemens beschouwt én hoe scheef de verhoudingenin dat land eigenlijk liggen. TAE inval van Zuidvietnamese troepen, met Amerikaanse steun, in Laos bewijst alleen maar dat Nixon en de zijnen nog steeds niets geleerd hebben. Hoe kan de Amerikaanse regering nu nog in ernst menen dat het verhaal:: „We doen het uit zelfverdediging en dit is geen uitbreiding van de oorlog" voetstoots'wordt geloofd? Willen de Amerikaanse generaals nu werke lijk met dit nieuwe offensief be reiken wat met zes jaar lang bom barderen niet is gelukt, nl. het ver nietigen van de Ho-Tsji-Minhroufe? De Zuidvietnamese regering onder graaft slechts haar gezag, voorzover ze dat in eigen land nog heeft of ooit heeft gehad; Cambodja en Laos gaan dezelfde rampzalige weg op die Zuid-Vietnam aan de hand van de VS al zo lang gaat; de Ameri kaanse regering verliest met elke oorlogshandeling in Indo-China aan geloofwaardigheid, niét alleen in de communistische wereld, maar evenzeer in de westerse, vrije we reld die zij zegt te verdedigen. Een ems'ioer internationale (gezags) crisis lijkt nauwelijks denkbaar. Minister Laird deelde mee, dat 10.000 Amerikaanse militairen op Zuidvietnamees gebied de acties in Laos en Cambodja steunen. In weer wil van alle verzekeringen van de regering-Nixon, dat de actie in 'Zuid- oost-Laos begrensd zal blijven in tijd en ruimte, is er in de VS veel kritiek gerezen. Op 11 april worden in Noord-Viet nam algemene verkiezingen gehou den voor het 420 zetels tellende par lement. Alle Noordvietnamezen van af 18 jaar zijn kiesgerechtigd. Het huidige parlement zit al sinds 1964. WASSENAAR (ANP) —Prof. dr Fred. L. Polak heeft zijn lidmaat schap van de PvdA beëindigd en is toegetreden tot DS '70. Hij was een aantal jaren lid van de eerste kamer voor de PvdA en was één van de kan didaten om daarin na een nieuwe sa menstelling bij grondwetswijziging terug te keren. (Van onze correspondent) ASSEN De rijkspolitie van Rol de is tot de slotsom gekomen dat de brand in de inrichting voor geeste lijk gehandicapten „Mariëncamp", niet door technische gebreken aan het gebouw is ontstaan. Men acht het mogelijk dat smeulende sigaretten in een papierbak de ramp hebben ver oorzaakt. i MAASTRICHT (ANP) De recht bank in Maastricht heeft gistermid dag in hoger beroep de organisator van de vorig jaar voor de eerste maal in Heerlen gespeelde kien-puzzel (een combinatie tussen kienen en puzzelen) vrijgesproken van de ten laste gelegde overtreding van de wet op de kansspelen. BRUSSEL (ANP) De weg naar een Economische en Monetaire Unie van het Europa van de Zes ligt open. Gisteravond, na twee dagen van in tensief overleg, zijn de delegaties van de zes Euromarktianden het erover eens geworden samen de eerste fase van deze nieuwe unie in te gaan. De zes hebben in beginsel een aantal principes aanvaard, namelijk over dracht van bevoegdheden van de lid staten aan de gemeenschap en een passende, controle van het Europese parlement op de gemeenschappelijke politiek. De Westduitsers hebben, gesteund door de Nederlanders, een „veilig heidsclausule" in de afspraak inge bouwd weten te krijgen, die moet garanderen dat het einddoel wordt bereikt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG KVP-fractielcidcr drs. Schmelzer wil na de verkiezingen een voortzetting van de huidige regeringscoalitie. Eventueel zal het kabinet nog kunnen worden versterkt met vertegenwoordigers van DS'70. De heer Schmelzer heeft dat gisteren in Den Haag als „zijn persoonlijke mening" te kennen gegeven. Argument voor zijn voorkeur voor een regering van dezelf de politieke kleur als het huidige kabinet is, dat hij gewoon niet ziet hoe verandering van coalitie tot betere resultaten kan leiden. „Het huidige kabi net lieeft zijn zwakke plekken", zei Schmelzer, „maar is toch wel slag vaardig". „De KVP is beslist geen voorstander van uitstel van de volkstelling", aldus Schmelzer, die deze zaak buiten de electorale sfeer wil houden. De KVP-fractieleider is „erg ongelukkig" met de kabinetsafspraak dat minister-lijsttrekkers (Veringa en Uding), zich pas 16 maart in de verkie- zingstrijd zullen storten. De heer Cornelissen, een van de Brabantse afgevaardigden in de KVP- fractie, zei dat het Brabantse wegennet prioriteit moet krijgen bij de beste ding van de gelden uit het Rijkswegenfonds. De heer Cornelissen had deze uitspraak al eerder gedaan in een vraaggesprek met De Stem naar aanlei ding van het grote aantal verkeersdoden in de provincie Noord-Brabant. AMSTERDAM (ANP) Het Ne derlands Komité voor Internationaal Jongerenwerk (NKIJ) is veront waardigd over de intrekking van een subsidie van f 10.000 van het minis terie van Buitenlandse Zaken voor het congres over kolonialisme, dat op 20 maart in Amsterdam zal worden gehouden. Volgens een brief van het ministe rie, die het comité maandag heeft ontvangen, is de opzet van het con gres gewijzigd in de tijd die ligt tus sen de oorspronkelijke congresdag op 12 december en de nieuwe op 20 maart. Het NKIJ is niet van plan het bedrag van 10.000 voor de dekolo- nialisatieconferentie terug te storten, omdat zij vindt dat minister Luns „in flagrante tegenspraak met elk begin sel van behoorlijk bestuur" heeft ge handeld bij het nemen van zijn be slissing. Let op het KLM-tour!abel. Het garandeer! u een zorgeloze vakantie. Immers, vliegvakanties voorzien van dit label zijn samengesteld door de vertrouwde reisorganisaties en voldoen aan de door de KLM gestelde normen: u vliegt per KLM en u betaalt niet meer dan de tour (zowel voordelige als luxe-arrangementen) werkelijk waard is. Dat is een hele zekerheid. IJMU1DEN (ANP) „Wij zou den het bijzonder betreuren, indien uw raad een definitieve uitspraak zou doen ten aanzien van het staal- project voordat voldoende gegevens ter beschikking staan om zulks op verantwoorde wijze te doen", zo zegt Hoogovens in een bief aan de Rotterdamse gemeenteraad en de Rijnmondraad. In de raad is het verlangen geuit om vóór de Tweede-Kamerverkiezin gen een uitspraak te doen over de voorgenomen vestiging van een staal bedrijf op de Maasvlakte. (Vau onze parlementaire redactie) DEN HAAG Biimen de Tweede Kamer-fractie van de Boerenpartij zal zich waarschijnlijk een nieuwe splitsing voordoen. Het fractielid N. Verlaan heeft namelijk besloten zich kandidaat te stellen op de lijst van de oud-kolonel der mariniers mr. A. F. van Veizen De heer Koekoek zei de heer Ver laan uit de fractie van de Boeren partij te zullen stoten als dit door gaat. DRIE vakbonden van het Italiaanse eiland Sardinië hebben gisteren, uit protest tegen de preeiare economi sche omstandigheden op het eiland en een grote dreigende werkloosheid, een algemene staking van 24 uur uitgeroepen. DEN HAAG (ANP) In het algemeen is het niet waar, dat vrouwen ongewenst zwanger worden ais ge volg van een avontuurtje of vakantie-liefde. Vrouwen die om abortus komen zijn niet promiscu. Het zijn ge wone burgeressen. In pieer dan driekwart van de ge vallen is gebleken, dat de echtgenoot of vaste vriend de verwekker is van het ongewenste kind. Dit heeft de Amsterdamse seksuoioog, dr. F. J. H. Wong Lun Hing, vastgesteld na een onderzoek waarbij 450 zwangere vrou wen die abortus wensten, waren betrokken. Dr. Wong kwam tijdens het onderzoek niet onder de indruk van het gebruik van voorbehoedsmiddelen. Tij dens het ontstaan van de ongewenste zwangerschap paste zelfs 70 procent van de vrouwen of de mannen in het geheel niets toe. De voornaamste reden hiervan aldus dr. Wong, achteloosheid, naïviteit of slordigheid. De Ain- sterdamse arts leidt hieruit af, dat hoe onrijper en on- volwassener een vrouw of meisje is, des te groter haar afweer tegen het toepassen van anticonceptie is. „Van de 2,4 miljoen Nederlandse vrouwen die regelmatig ge slachtsverkeer hebben, passen er minstens één miljoen in het geheel geen anticonceptie toe". De Amsterdamse arts constateerde dan ook, dat min stens 50 procent van alle gehuwde vrouwen ofwel heeft moeten trouwen met een man van wie zij misschien in het geheel niet hielden ofwel een abortus provocatus achter de rug hebben. Hij verklaarde dit tevens uit het feit dat abortus bij alleenwonende meisjes twee jaar na hun ontmaagding plaatshad, terwijl deze tijd voor samen wonenden zeven jaar bedroeg. Uit de statistiekeu blijkt, dat beide categorieën vrou wen op dezelfde leeftijd wferden ontmaagd. Men mag aannemen dat ook een groot percentage van de gehuwde vrouwen twee jaar na hun ontmaagding zwanger zijn geworden. Prof. dr. Wong Lun Hing Het is een wilde wereld, waarde vrienden, laten we wel wezen. In plaats van in te pakken en weg te. wezen, rukken de mannen van Nixon en Thieu het weerloze Laos binnen. In naam van de vrijheid en de mede en wie weet wat voor vreselijke dingen nog meer. Da's gene 'Ngoeyen van Thieu. En dan Noord-lerland: als die mensen nou eens geen christenen waren, maar gewone mensen, dan zouden de problemen daar, die ge wone menseiijke problemen zijn, misschien wel eerder en normaler opgelost kunnen wdrden. De ombudsman spreekt voortaan niet meer over plof flessen, maar oper flopflessen. Marcel Van Dam voelt zich exo tisch geflest. En waar heeft het al meer dan een week aan ontbroken ?Aan een nieuwe politieke partij. Nou, daar is er dan weer eentje, althans in op richting; Boerenpartijlid Verlaan stelt zich kandidaat op de lijst van de oud-Kolonel der mariniers mr. A. van Velsen. Dat is wel driemaal driehonderd- zes'ig graden naar rechts. De futuroloog dr- Fred Polak naar DS 7-' een toekomstkijker in de onvoltooid verleden tijd. Het boekjaar 19691970 was een moeizaam jaar. Maar de winst van Heineken steeg van 38 naar 46 mil joen. Kunst, als iedereen zijn zorgen verdrinkt. In Japan barsten ze ook van de problemen, maar ze slaan zich er aardig doorheen. Dat schijnt onder meer als volgt te gaan Een aanvallig fabrieksmeisje van negentien lentes heeft een kapper met een mes ge stoken. De man heeft het overleefd en ligt zelfs weer goed op te knap pen, maar hij heeft het wel gewe ten. De man, die regelmatig op de fabriek de dames kwam kappen, had het meisje voorgesteld dat zij er mooier op zou worden als haar wenkbrauwen afgeschoren werden. En het meisje liet zich in dier voege verleiden. Zeer tot haar verdriet, naar latei- bleek, en toen de kapper na twee maanden weer op de fabriek ver scheen, nam zij een mes en stiet (op zicli een mooi woord als het geval niet zo tragisch was) het hem in de keel. Ais het ooit tot een breuk mocht komen tussen u en de hemel mag weten wie, dan sta ik uiteraard aan uw kant. Prettig om te weten, lijkt mij. Maar ik vindt het nog prettiger als het hélemaal niet tot breuken komt. Tot morgen. MERIJN EEN TWEEDE olieboring in de Noordzee door de Laura-Tenneco- groep, die uit drie Amerikaanse maatschappijen bestaat, heeft bij een test 2275 barrels per dag opgeleverd. (ADVERTENTIE) SCHIEDAM ROOSENDAAL

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5