„Progil niet gelokt, zaak is ernstig bestudeerd" Van Tuyn blij met uitspraak kort geding Scherper zien onderweg door melk onderweg BELGISCHE MINISTER VLER1CK: „Eerste ronde" in christelijk lyceum te Goes oliestookmateriaal handelmaatschappij BREDA Rijdt veilig met melk Doorrijder na achtervolging aangehouden stad streek Blijvend mild waterstanden hoogwater ONBETAMELIJK MISPLAATST Belgische gasten op Hulster carnaval Zeeuwse poclia te klein Globe" voor Bresciaan verongelukt bij Aras Vragen in Kamer over radioactieve besmetting van Westerschelde T entoonstelling slager Hugense in Middelburg afgesloten Kandidaat voor vacature-T oled o Burgemeester Domburg viert zilveren jubileum „OTHELLO" ALLEEN IN MIDDELBURG WOENSDAG 10 FEBRUARI 1971 l DISCUSSIE A. KALAND (ADVERTENTIE) A. J. KALAND «...welvaart.... (ADVERTENTIE) ginnekenweg 60, breda, tel.: 40896-51198 (VERVOLG VAN PAGINA 1) Zo blij als algemeen directeur S. van Tuyn van de limonadefabriek met het vonnis is, zo teleurgesteld is Marcel van Dam erover. „Ik had dit vonnis niet verwacht. Ik heb in mijn programma's over deze affaire de uiterste zorgvuldigheid in acht geno men. In het vonnis is geen enkele passage te vinden, waarin staat dat ik onjuistheden heb verkondigd", al dus drs. Marcel van Dam. Het be stuur van de VARA en de ombuds man zullen maandag a.s. beslissen of zij van het vonnis in hoger beroep zullen gaan. De heer Van Tuyn ls nog niet hele maal tevreden. „Een goede naam raak je in vijf minuten kwijt. Die goede naam terugkrijgen duurt veel langer, ondanks een vonnis, zoals dat nu is uitgesproken'. Hij hoopt alsnog het weerwoord te krijgen in het pro- Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur Tijdelijk regen en aanhoudend zacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 3 tot 7 graden bo ven normaal. Max. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min. temp.: 3 tot 7 graden boven normaal. Max. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Konstanz 273 (-1), Rheinfelden 182 (-2), Straatsburg 184 (plus 10), Plittersdorf 320 (onv.), Maxau 372 (-4). P'i.chingen 119 (pl. 1), Mann heim 190 (-7), Steinbach 142 (onv), Mainz 223 (onv), Bingen 145 (pl.l), Kaub 155 (pl.2). Trier 331 (pl.4), Koblenz 194 (-4), Keulen 170 (-10), Ruhrort 359 (-12). Lobith 987 (-7), Pannerdense kop 955 (-9), IJselkop 807 (-7). Eefde IJsel 413 (-7). De venter 298 (-8), Monsin 5462 (-8), Borgharen 4022 (pl.l 1Belfeld 1210 (onv), Grave beneden de Sluis 526 (pl. 16) Morgen, donderdag 11 febr. Bergen op Zoom, 4.47 en 17.07 uur; Hansweert, 3.55 en 16.21 uur; Terneuzen, 3.13 en 15.36 uur; Vlissingen, 2.45 en 15.04 uur; Wemeldinge, 4.37 en 16.57 uur. gramma van de ombudsman. „Ik denk dat ik de heer Van Dam bin nenkort uitnodig voor een bezoek aan en een gesprek over het bedrijf. Ik hoop dat we dan tot overeenstem ming kunnen komen over de wijze waarop de hele zaak het best recht gezet kan worden. Lukt dat niet, dan zullen we waarschijnlijk een schade claim indienen. De omzet van ons be drijf heeft een behoorlijke knauw ge kregen. Er is sprake van een licht herstel, maar we zijn et- nog lang niet", aldus de heer Van Tuyn. Mar cel van Dam: „Ik wacht de uitnodi ging af. Daarna zien we wel verder". Volgens mr. Stheeman heeft Mor eel van Dam „de grenzen van zorg vuldigheid en betamelijkheid jegens de Dongense limonadefabrieken ver overschreden". Hij heeft verder over wogen," dat Van Dam weliswaar bij herhaling heeft gezegd, dat het euvel van de explosies zich niet alleen bij Exotaflessen voordoet, maar dat hij juist de Exotaflessen in zijn uitzen dingen in het middelpunt van de aan dacht van de luisteraars en kijkers heeft geplaatst. Mr. Stheeman heeft ook moeite met het instituut van de „VARA's ombudsman": de werk zaamheden van deze ombudsman steunen „op geen ander dan op het eigen gezag van Marcel van Dam en de VARA" en hebben een „mislei dende pretentie", aldus de recht bankpresident. In de uitzending van 30 oktober 1970 heeft Van Dam het echtpaar De Meyer, de ouders van een beweerd slachtoffer van een geëxplodeerde frhdrankfles, laten praten. In de t.v- uitzending van 11 december vertelde hij, dat het een Exotafles was ge weest. Daarbij deelde hij mee dat de limonadefabriek de zaak nog niet had willen regelen, maar de afloop van de schadeprocedure wilde afwachten. „Ten nadele van de fabriek heeft Van Dam zich bemoeid met en ge mengd in de nog lopende schade procedure tussen de familie De Meijer en Van Tuyn n.v., met een bedekt maar volstrekt misplaatst ver wijt aan het adres van het bedrijf, dat dit niet bereid is in der minne tegemoet te komen aan de eis van de familie De Meijer". De VARA liet gistermiddag weten het volste vertrouwen te blijven hou den in Marcel van Dam en zijn team, die „alleen het algemeen belang wil len dienen" en in de kwestie rond de plofflessen toch maar hebben bereikt dat de staatssecretaris maatregelen overweegt, aldus de VARA. (Van onze correspondent) HULST Ter opluistering van de carnavalsoptocht op zondag 21 fa- bruari zal uit Sint Niklaas (B) deel nemen de harmonie „De Kunst vrienden". Naast de autobus voor de leden van de harmonie rijden nog verschillende autobussen voor lief hebbers van carnaval. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Morgen- avond, donderdag, om acht uur begint gedeputeerde A. J. Kaland aan zijn „eerste ronde" in een discussie met de Vereniging Milieuhygië ne Zeeland. De heer Kaland heeft zich uiter mate grondig op de ontmoeting met de vereniging, waarvan ongeveer honderd leden aanwezig zullen zijn, geprepareerd. De eerste krachtmeting vindt plaats in het christelijk lyceum aan de Bergweg te Goes. Daarna vol gen nog twee „ronden", respectieve lijk in Terneuzen en Nieuwdorp. Zowel de heer Kaland als de woord voerders van de VMZ hebben een aantal stellingen en discussiepunten opgesteld, die morgen tegen elkaar zullen worden afgewogen. Daarnaast is elke vrije discussie mogelijk. De stellingen van de heer Kaland gaan vergezeld van een documentatiemap, waarin veel statistisch materiaal is opgenomen. De discussiepunten van de heer Ka land luiden onder meer: 1) Van 1880 tot en met 1965 ver trokken er meer mensen uit Zeeland dan er zich vestigden, hetgeen leidde tot een achterblijven in groei, ver grijzing, verstarring, verarming van stad en platteland. De leefbaarheid (toen net zo'n geladen woord als nu welzijn) kwam in het gedrang. 2) De publieke opinie riep, via de geëigende, democratische kanalen, om overheidsingrijpen teneinde Zee land „bij de tijd" te brengen. 3) Zowel rijk als provincie en ge meenten gaven antwoord. Het rijk wees Zeeland als stimuleringsgebied aan, de provincie stichtte een apart bureau voor ontwikkeling van het gewest, en vele studies verschenen aan de lopende band. De gemeenten schoven ieder op hun beurt, hun troefkaarten naar voren. Goes, Ter neuzen, Middelburg en Vlissingen begonnen „aan te trekken" Een en ander gebeurde volgens de democra tische spelregels die nu nog steeds gelden. 4) Het resultaat wordt thans zichtbaar. De bevolking groeit weer en het proces van uitstoting uit de landbouw wordt opgevangen. 5) Ev-zijn, behalve dat de Zeeuw se bevolking weer groeit, nog andere voordelen, waaronder de verbeterde infrastructuur (Zeelandbrug, rijks weg 58, straks een vaste oeververbin ding enz.), waardestijging van hon derden hectare landbouwgrond, gro tere leefbaarheid in de dorpen,bete re voorzieningen in de stedelijke voorzieningen. De prijs hiervoor is onder andere: milieubederf en land schapsaantasting, import van buiten landse werknemers, problemen bij de personeelsvoorziening voor kleine be drijfjes etc. 6) In het ontwikkelingsproces tot dusver zijn de basisindustrieën in de primaire ontwikkelingskernen van de provincie de trekpaarden geweest. Alleen al Dow-Chemical en Hoechst te zamen kwamen in 1970 tot een omzet van circa 600 miljoen gulden. De uitbetaalde loonsom in dat jaar bedroeg 52 miljoen gulden. De Zeeuwse landbouw kwam, dit ter ver gelijking, in 1970 tot een geraamde produktie van 480 miljoen gulden. 7) Zeeland heeft, wat de industri alisatie betreft, de eerste fase achter de rug. De enige troefkaart die Zee land had en heeft, is: diep vaarwater. Tempo en omvang van verdere uit breiding blijven in discussie, waarbij alle belanghebbenden volgens de nu of straks geldende spelregels deel zul len hebben. Uitbreidingen en nieuwe vestigin gen liggen voor de hand. De toene mende deskundigheid op het gebied van milieubeheer, de waakzaamheid van de bevolking en haar vertegen woordigers, samen met de technologi sche verbeteringen bij het zuiveren van afgassen en afvalwater, geven een garantie voor een voortgaande industriële groei, met als doel: wel zijn voor allen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De G.S.C. („te Goes Samenwerkende Culturele Instellingen") deelt mee, dat de eerder aangekondigde voorstel ling van „Othello" door het Zui delijk Toneel Globe, donderdag 18 februari in de Prins van Oranje, geen doorgang kan vin den. Het decor van dit stuk blijkt te groot te zijn voor het toneel van de Prins van Oranje (overigens ook voor de andere Zeeuwse podia). In plaats van het Zuidelijk Toneel zal nu de Noorder Com pagnie op donderdag 25 februa ri een voorstelling verzorgen van „Biedermann en de brand stichters" van Max Prisch. Ook een ander aangekondigd toneelstuk kan binnenkort niet worden uitgevoerd op de wijze zoals was bekendgemaakt: de toneelwerkgroep Proloog zou op dinsdag 2 maart „De Kneep" spelen, maar door ziekte van hoofdrolspeelster Thea Roding kan dit niet doorgaan. De G.S.C. heeft echter De Nieuwe Kome die bereid gevonden hetzelfde stuk op dezelfde datum te spe len. Mr. C. Kannegieter 'voorzitster VMZ) welzijn (Van onze correspondent) BRESKENS De 45-jarige uit Breskens afkomstige A. de Bree is met zijn wagen dodelijk verongelukt op de autobaan Parijs-Lille nabij Aras. Zover bekend kwam hij in een frontale botsing met een andere auto. De heer De Bree was met een vracht wagen van de firma O. van de H. uit Breskens op terugweg van Parijs, waar hij een zending vis had afgele verd. DEN HAAG (ANP) Het tweede kamerlid mevrouw Epema-Brugman (PvdA) heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dinsdag schriftelijk gevraagd wat de oorzaak is van de toenemende radio actieve besmetting van de Wester schelde m 1969. Zij wil weten of er pogingen wor den gedaan deze toename terug te brengen, of dat de bewindsman dit nog niet nodig acht. Mevrouw Epema wijst op het verslag van de coördina tiecommissie radioactiviteitsbesmet tingen 1969, waaruit blijkt dat de Westerschelde een hoge radioactivi teit vertoont ten opzichte van Rijn, Maas en IJsselmeer, terwijl boven dien de radioactiviteit alleen in de Westerschelde toeneemt. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De tentoonstel ling „Welkom in Luilekkerland" in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis is afgesloten. De voorzitter Schreuders van Radio Walcheren, waarvoor de baten bestemd waren, zei dat hij er aanvankelijk weinig vertrouwen in had of deze expositie van werk van slager Hugense uit Domburg wel zou aanslaan. „Maar nu wij weten dat 4763 betalende bezoe kers hier zijn geweest in twaalf da gen tijd, zijn alle twijfels weggeval len. Veel bezoekers van de tentoonstel ling hebben meegeraden hoeveel ar beidsuren in het werkstuk van de slager zaten en dat betekende ook weer een heel bedrag voor Radio Walcheren. Ruwgeschat houdt de zie ken- en bejaardenomroep ongeveer 2500 gulden aan de tentoonstelling over voor het inrichten van een nieu we studio. De heer Hugense kreeg voor zijn medewerking aan de expositie een filmpje van de expositie en voor de firma Dekker, die de tentoonstellings ruimte met bloemen en planten had opgefleurd was er een kleurenfoto van de Vleeshal. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer W. Hofman, adjunct-directeur van de stichting „Buitenlandse werknemers in het Waterweggebied" te Rotter dam, is door het bestuur van de Zeeuwse culturele raad voorgedra gen als adjunct-directeur van deze raad. De benoeming, die moet worden bekrachtigd door de commissaris der koningin in Zeeland, wordt een de zer dagen verwacht. De heer Hof man, die woonachtig is in Capelle aan de IJssel zal de heer J. Toledo in diens functie opvolgen. (Van een onzer verslaggevers) DOMBURG Op 20 februari viert burgemeester F. G. Sprenger van Domburg zijn zilveren ambtsju bileum. Ter gelegenheid daarvan wordt op zaterdag 20 februari een bijzondere raadsvergadering gèhou- den. Deze vindt plaats in het vakan tie-oord van het CNV „Bos en Duin" te Oostkapelle. De bijeenkomst be gint om half twee. VMZ (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De bijdra ge, welke de Vereniging Mili euhygiëne Zeeland aan de ont moeting met de heer Kaland, morgenavond in Goes, in brengt, luidt als volgt: 1) De bevolkingsgroei is een zeer groot, zo niet ons grootste binnen landse probleem. Het aantrekken van buitenlandse arbeiders verergert het, emigratie verlicht het. Reeds jarenlang veroorzaakt het gevoerde industrialisatiebeleid een overspan nen arbeidsmarkt, en daarmee im migratie. Bij een evenwichtiger be leid in de afgelopen zes en een half jaar, was ons bevolkingsaantal thans tenminste 100.000 mensen kleiner geweest, waarbij nog buiten be schouwing blijft dat men met het aantrekken van gastarbeiders onver mijdelijk ongewenste sociale toe standen in het leven roept. 2) Het nijpende en steeds nijpen der wordende ruimtegebrek maakt ruimteverslindende industrieën al leen en dan nog als noodzakelijk kwaad aanvaardbaar Indien zij vele andere arbeidsintensieve indus trieën aantrekken. De in Zeeland nagestreefde opeenhoping van ar- beidsextensieve bedrijven is ver morsing van ruimte. 3) De schaarste aan bruikbaar wa ter vereist uiterste zuinigheid. Het dreigend tekort aan koelwater (dat geen ter zake kundige betwijfelt) vergt een zo economisch mogelijk gebruik van energie. De vestiging van vele arbeidsextensieve en ener- gievretende industrieën is met deze eisen in strijd. 4) Het leefmilieu gaat in geheel Nederland en in de zeestrook voor onze kust op ontstellende wijze ach teruit. Naar de deskundigen, vooral de biologen, met klem van argumen ten betogen, gebiedt het naakte ei genbelang van ons en onze kinderen uiterste behoedzaamheid. Uit dien hoofde verdienen schone industrieën voorkeur en voorrang boven vuile. Voor zover deze laatsten toch wor den toegelaten, dient de verontreini ging volstrekt minimaal te zijn, en mag niet een overeenkomst van de vestiging van een bedrijf worden gesloten voor het vervullingsaspect geheel bekend is. Dit laatste is overi gens een aanbeveling van de zoge naamde commissie-Posthuma die, met instemming van de minister van Verkeer en Waterstaat, is doorge stuurd naar de leden van de Tweede Kamer. 5) Tot toelating van een vuile industrie mag eerst worden besloten nadat een becijfering van alle voor- en nadelen, een zogenaamde Kosten- batenanalyse, is gemaakt en gepu bliceerd. Daarbij dienen ALLE over heidssubsidies te worden be schouwd, en factoren als geluidshin der, vervuiling, ruimteverlies, ver lies aan natuurgebieden, enz. niet verwaarloosd, maar in geld uitge drukt worden. Valt te voorzien dat buitenlandse arbeiders aangetrokken zullen worden, dan geldt deze laat ste eis ook voor de sociale gevolgen en de vermeerdering van de lande lijke bevolkingsdruk die deze immi gratie teweeg brengt. 6) Alternatieven van industrie dienen op hun mogelijkheden van verwezenlijking te worden onder zocht. Voor typische recreatiegebie den zou bijvoorbeeld de vestiging van sommige onderwijsinstellingen een evenwichtiger arbeidsbezetting teweeg kunnen brengen, dan daar nu in feite aanwezig is. 7) De rechten van de burgers moeten volledig geëerbiedigd wor den. Dit betreft niet alleen de nale ving van de hinderwet, en andere van toepassing zijnde wetten, maar ook volledige openheid en dienten gevolge overleg met de bevolking over de toekomst van het gebied waarin zij leeft. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een voorstel ling welke het Zuidelijk Toneel Globe op 18 februari in de Prins van Oranje te Goes zou geven, gaat zoals wij al eerder hebben ge meld niet door, omdat de decors voor deze produktie, „Othello" niet op het toneel van de Prins van Oranje kunnen worden geplaatst wegens hun enorme afmetingen. Dit betekent niet dat Othello als hoogtepunt uit het toneelrepertoire van dit seizoen aan Zeeland voorbij zal gaan. De enige schouwburg in de provincie waar Othello, „met alles erop en eraan" terecht kan is de Stadsschouwburg van Middelburg. Daar zal op 19 april a.s. dan ook een voorstelling van Othello worden ge geven. In de plaats van de in Goes afgelaste voorstelling komt een voorstelling van de Noordercompag nie met „Biedermann en de brand stichters". (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN In de Hoofd straat in Sint-Jansteen is de auto van mevrouw Van de B. uit Doel (België) aangereden door een auto die in de richting Belgic reed. De auto van me vrouw Van de B. liep zware schade op. De andere auto reed door. De heer W. van D., die de aanrij ding zag gebeuren zete de achtervol ging in en haalde de auto bij Kapel- lebrug in. Hij kon de bestuurder, de heer P. R. uit Terneuzen ertoe over halen terug te rijden. Bij de plaats van de aanrijding reed R. echter weer door en stopte bij een café. De inmiddels gewaarschuwde politie maakte proces-verbaal tegen hem op. R. zou onder invloed van sterke drank verkeren. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Belgische minis ter Vlerick van streek-economie heeft in een uitzending van de Belgische televisie verklaard, dat hij de zaak Progil opzettelijk een jaar lang heeft laten rusten om er zeker van te zijn, dat alle rap porten ook de Nederlandse bestudeerd zouden kunnen wor den, zodat de Belgische regering alle waarborgen had en zeker was, dat Progil voor België eco nomisch waardevol zou zijn. Professor Vlerick zei dit na af loop van de documentaire „Het land der dwazen", die door de BRT op de Belgische televisie werd gebracht. Na afloop discus sieerde een panel over de milieu hygiënische aspecten van de hui dige ontwikkelingen. Behalve professor Vlerick namen aan de discussie ook professor Heijndrikx en de voorzitter van de Antwerpse kamer van koophandel, R. l'Honneux deel. De documentaire „Het land der dwazen" is door de BRT overgenomen van de KRO. De film werd enkele weken geleden door de in Hilversum woonachtige Vlaamse regisseur André Truyman gemaakt. Zijn documentaire is na vertoning op de Nederlandse beeld buizen door de Belgische pers over het algemeen genomen positief ont vangen en is in België vertoond onder het motto „SOS-Natuur". Zij delings kwam tijdens de discussie achteraf ook de kwestie Progil ter sprake, waarvan aangenomen mag worden, dat het voor de Belgische regering een afgedane zaak is. Dat kan afgeleid worden uit de uitlating van professor Vlerick, tijdens de tv- discussie. Hij zei over Progil het volgende: „Op het ogenblik dat iets beslist is wil ik er over spreken, maar zolang een project een project is, spreek ik er niet over". Uit de „openhartige" manier, waarop de minister over Progil sprak, zou de conclusie getrokken kunnen worden, dat de vestiging van de zwavelkool- stoffabriek in de Belgische rege- rimgsdossiers niet langer meer zo maar een project" is, maar een be sliste zaak. Minister Vlerick: „De Nederlandse regering heeft na de weigering van Progil door de meer derheid van de Amsterdamse ge meenteraad gezegd, dat zij er abso luut op stond, dat deze fabriek naar Nederland zou komen. Ze heeft zelfs gevraagd of Progil niet naar Ter neuzen of Vlissingen wilde. De Ne derlandse regering heeft ook fantas tische hulp beloofd, veel meer dan waarvan ooit in België sprake is geweest". Ook over de milieuhygiëne in het algemeen zei professor Vlerick er van overtuigd te zijn, dat er onder hand iets moet gebeuren. „Maar daar om", aldus de minister, „heb ik ook de werkgroep ecologie tot stand ge bracht". En verder: „Als minister van streek-economie, moet ik over inves teringen beslissen en als ik dan vaststel, dat er verouderde procedu res zijn, dat men zegt dat de contro les niet adequaat zijn, dat ik voel dat het allemaal maar traag vooruit gaat, dat ik vaststel dat de weten schap zover vooruitgegaan is en de industrie zover ontwikkeld is, dat de ambtenaren, die daar verant- woordelijk voor zijn, voor het eerst namen horen noemen van industrië le produkten. terwijl ze al 20 jaar op het gebied van de bezoedeling bezig zijn met problemen, dan is het toch duidelijk dat wij alvorens een beslissing te nemen ook oog moeten hebben voor ecologische as pecten". De heer Vlerick wees er op, in het verleden belangrijke investerin gen te hebben geweigerd in verband met het dubieuze karakter ervan ten aanzien van de luchtbezoedeling. Professor Heijndrikx stak in het zelfde programma een waarschu wende vinger op. Hij sprak de vrees uit, dat de industrie de overheid om de tuin trachtte te leiden. Een uit spraak overigens, waarmee l'Hon neux het niet eens was. Hij had ook veel lof voor het ecologische initia tief van minister Vlerick, dat naar hij zei ook werd gesteund door de industrie.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3