Dow vervuilt lucht noch water, zegt Clemens (Dow) V ertrouwen in b. en w. groter dan T2000 denkt OOSTERSCHELDE GEEFT ALTAREN PRIJS VOORONTWERP STREEKPLAN REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Schieting te IJzendijke stad streek Onmiddellijke verlichting van Zwemclub De Schelde gaat 40-jarig bestaan uitbundig vieren L. Belaert, duivenmelker en kaarter Westdorpe Beroepingen Sasse carnaval gaat collecteren Benoeming bij gemeente Terneuzen Licht gewonden en schade bij slippartij in Axel Auto na aanrijding doorgereden FEESTAVOND VOOR JUNIOREN V.V. STEEN Puntenschietingen te Aardenburg WOENSDAG 10 FEBRUARI 1971 (ADVERTENTIE) Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Oeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamei ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan dr haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid tc veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij al ie apoth. en drog. De snuffel-auto van Dow. FOTO BOVEN: De lozing van zout Dow-koelwa- ter op de Schelde. In de verte een Russische tanker, die nieuwe grond stoffen aanvoert. (Van onze correspondente) TERNEUZEN De zwem- en po loclub De Schelde te Terneuzen treft voorbereidingen voor de viering van het veertigjarig bestaan op 5 juni a.s. De vereniging die in 1931 werd op gericht en toen 20 leden telde, is uit gegroeid tot een club met meer dan 150 leden, terwijl meer dan 90 dona teurs De Schelde steunen. In de afgelopen veertig jaar heeft de vereniging aan veel wedstrijden, zowel in het binnenland als in het buitenland meegedaan, zodat de club ook in kringen buiten Nederland be kend is. De Schelde is van plan het jubileum op grootse wijze te vieren. Hiertoe is een speciale commissie ge formeerd, die er reeds in is geslaagd een definitief feestprogramma samen te stellen. Ter financiering van de feestelijk heden heeft de vereniging inmiddels stappen ondernomen. Vele bedrijven en zaker in Terneuzen hebben De Schelde reeds financiële steun toe gezegd. Ook op de Terneuzense be volking zal een beroep worden ge daan door middel van de verkoop van loten. Op 20 februari, 6, 13 en 20 maart zal er een geluidswagen van De Stem door Terneuzen rijden. Dan kunnen loten worden gekocht teil bate van de internationale zwem- „n+TY,no+ir,£f OP VÜf jllli. (Van onze correspondente) COLIJNSPLAAT Met groot succes heeft een ploeg van het rijksmu seum voor oudheidkunde in Leiden onder leiding van de conservator dr. P. Stuart en drs. L. Louwe Kooymans de jacht op altaren, gewijd aan de godin Nehalennia in de Oosterschelde voortgezet. In twee dagen tijds werden er in de netten van het vissersvaartuig Tholen VI van schipper Kees Bout, 21 hele en gedeeltelijke altaarstukken uit het water gevist. Bijzonder gelukkig waren beide oudheidkundigen en verdere beman ning met het uitzonderlijk gave 17 centimeter hoge kopje, een deel van een Nehalenniabeeld. Zo'n gave kop is een grote zeldzaamheid. Bij de meeste beelden ontbreekt namelijk het hoofd. Uit deze vondst blijkt ook, aldus dr. Louwe Kooymans, dat de godin een vrouw voorstelt van rijpe re leeftijd. Dinsdagmiddag werden er ook de laatste stukjes van een rood kalk steenaltaar gevonden. Vorig jaar werd hiervan het eerste gedeelte opgevist. Normaal zijn de altaren van gewone kalksteen. De Oosterschelde gaf zijn gehei men dinsdag overvloedig prijs. Dr. Stuart en drs. Louwe Kooymans kwamen handen te kort om alle vondsten op te tekenen en op te meten. Het was dinsdag de 21e vaar- dag van de expeditie. Vorig jaar stop te men op de negentiende dag. Dat was op 18 september. Het weer werd toen slechter, en daardoor werden de altaren met laag zand en klei be dekt. Deze week zou het tij zeer gunstig zijn volgens schipper Bout. Daarom besloot de ploeg zijn geluk nogmaals te beproeven. Voorlopig wordt het zoeken voortgezet. De tentoonstelling van Nehalennia- altaren zal op 18 juni in de Vleeshal Middelburg worden geopend. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE De bekende Zeeuwsch-Vlaamse duivenkampioen Laurent Belaert uit Zuiddorpe heeft bewezen, dat ook andere sporten hem interesseren. Dat hebben de Zuiddorpenaren ondervonden die met hem hebben gestreden om het kaart- kampioensohap van de plaatselijke afdeling van het NKV, gehouden in café A. de Block. Aan deze wedstrij den werd deelgenomen door 36 spe lers. De uitslag van de derde ronde luidt: 1. L. Belaert; 2 A. de Vliegher, 3 Th. Naessens allen 48 pot; 4 R. Steel 39 pnt; 5 W. de Boeye 38 pnit; 6 Ph. Wijngaerd; 7. A. de Block; 8 G. Suij; 9 A. Herman; 10 Ch. de Boeije. De uitslag van het kampioenschap luidt: 1 (en kampioen) L. Belaert 138 pnt; 2 Th. Naessens 121 pnt; 3 A. de Vliegher 119 pnt; 4 W. Boeijen 110 pnt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op een chemi sche fabriek als Dow Chemical in Terneuzen, een oppervlak te beslaand van 320 hectare, is milieuhygiëne een zaak die sinds het bedrijf zich zeven jaar geleden in Zeeuwsch- Vlaanderen vestigde, de groot ste aandacht heeft gevraagd en gekregen. Dat zegt drs. G. Clemens, hoofd van het centraal laboratorium van Dow. Hij voegt eraan toe: „Vooral de laatste tijd pakken we dit pro bleem met de modernste apparatuur op dit gebied aan. Voortdurend wor den in het laboratorium proeven ge nomen met lucht- en watermonsters. Wij kunnen ons eenvoudig niet ver oorloven onze aandacht en controle te laten verslappen. Wij hebben een naam als schoon bedrijf op te hou den' Op twee plaatsen langs de Schelde loost Dow zijn afval- en koelwater in de rivier. Op het ogenblik is men bezig met de aanleg van een nieuwe afvalwaterleiding die uitmondt op enkele honderden meters van de Schelde-oever. Twee pompen persen elk uur 4000 kubieke meter afval water en koelwater in het open water dat is 1000 m3 afvalwater en 3000 m3 koelwater. Een spruitstuk zorgt er voor dat dit water, dat voornamelijk zout en kalk bevat, fijn verdeeld in de Schelde wordt uitgestort. Volgens de heer Clemens is de verontreinigende werking op het Seheldewater hier door zeer beperkt. Op een andere plaats voert Dow zijn koelwater op een heel wat zichtbaarder manier af. Door een machtig buizennet wordt hier per uur 30.000 kubieke meter koelwater geloosd. Dit water bevat zeer weinig schadelijke bestanddelen, zegt drs. Clemens. „Doordat het koelwater een zekere warmte heeft voelen vooral krabben en mosselen zich er wel bij". Voor de voortdurende meting van de atmosfeer in en rondom de fa briek beschikt Dow over een rij dend laboratorium waarin vooral de hoeveelheid ethyleen in de lucht wordt gemeten. Een zogenaamde ga- schromatograaf analyseert de in de lucht opgenomen gassen zeer nauw keurig. Het mobiele meetstation be wijst zijn grote nut met name bij het opsporen van lekken in het fa briekscomplex. In het centraal laboratorium wordt met behulp van een massaspectro- meter verontreinigde lucht geanaly seerd en er worden proeven geno men met mogelijkheden om afval water te zuiveren. Met al deze on derzoekingen zijn grote sommen ge moeid. kanaalzone Fanfare vierde St.-Cecilia. De r.-k. muziekvereniging „Eikels wor den bomen" uit Westdorpe heeft haar jaarlijks St.-Ceciliafeest in het lokaal bij mej. E. de Rijcke. 's Middags werd eerst een muzikale rondwande ling gemaakt door het dorp, met be zoek aan de diverse horecabedrijven, en 's avonds werd in het lokaal een maaltijd aangeboden aam de leden met hum dames. Na de maaltijd werd de avond verder in een gezellig sa menzijn doorgebracht. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT De stichting Sasse Carnaval zal deze week weer een huis-aan-huis-collecte houden in Sas van Gent om ook dit jaar weer de optocht, de kinderoptocht, het kindercarnavalsfeest, het carnaval voor ouden van dagen en het carna valsfeest voor de jeugd van 12 tot en met 16 jaar te kunnen financie ren. Voor de optocht en de „owje wij ven" kan men zich tot 19 februari weer opgeven op het secretariaat: Gentsestraat 10. Ter gelegenheid van het feit dat de stichting dit jaar haar derde lustrum viert, heeft men een beperkt aantal vaantjes laten maken, die voor elf gulden verkrijg baar zijn op het secretariaat. Tevens zullen zij tijdens de carnavalsdagen in verschillende horecabedrijven verkrijgbaar zijn. Voor de eerste Kfeër organiseert men na de kinder optocht voor de deelnemers ook nog een kindervoorstelling. Tevens heeft de stichting voor de optocht extra prijzen uitgeloofd voor de groepen van zes personen en meer. Een trapje, zoals dat in ieder zwembad aanwezig is, nodigt uit tot een duik in de vuil-waterleiding. Het water bevat een hoge concentra tie van afvalstoffen van Dow. In de directe omgeving staan zware pom pen om het afvalwater naar de Schel de te transporteren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De meeste fractievoorzitters in de Terneuzense raad blijken vertrouwen te hebben in de Terneuzense wethouders. Dit in tegen stelling tot hetgeen de heer H. de Vriend (T 2000) stelt in zijn brief, die hij schreef aan het Terneuzense college. Naar aanleiding van dit vermeende gebrek aan vertrouwen stelde de heer De Vriend voor de raad voor 26 fe bruari bijeen te roepen teneinde het voorontwerp streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen te bespreken. Mevrouw Doppegieter - Thiel (KVP) wees erop dat het een voor ontwerp is. „Er zal nog heel veel over gepraat moeten worden voor het streekplan zijn definitieve vorm heeft. Ik geloof niet dat b. en w. ons, indien daarom gevraagd wordt, informatie zal onthouden. (Zoals be kend is het voorontwerp vertrouwe lijk en hebben alleen de colleges van de betrokken gemeenten het ter inzage gekregen. Redactie)". De heer F. Dieleman (SGP) vond de kwestie op dit moment „nog niet belangrijk genoeg. Ik wacht rustig het resultaat van de hearing af. Iedereen wil tegenwoordig inspraak maar naar mijn persoonlijke mening werkt dit verwarrend en gaat men meer achter- dan vooruit. Bovendien vind ik dat je ais raadslid vertrou wen moet hebben in b. en w. en GS, Het betreft nog maar een vooronder zoek. Zouden er beslissingen geno men moeten worden dan zie ik ui teraard het liefst het laatste woord daarover aan de raad". De heer J. M. Hamelink (PvdA) die zei voor zichzelf te spreken had vertrouwen in b. en w. Over de tot nu toe gevolgde procedure, compleet met geheimhouding en al, had hij geen goed woord over. „Dat is waar deloos. Bij de herindeling kon van te voren wel gepraat worden en gebleken is dat deze gedachteinwis selingen voor het eigenlijke herinde lingsplan zeer vruchtbaar zijn ge weest. Dat het college op 26 februa ri de belangen van Terneuzen goed zal verdedigen staat voor mij toch wel vast. Maar liever had ik gezien dat hun uitrusting naar Axel was gecompleteerd met de mening van de raad". De heer J. de Putter (GPV) had eveneens vertrouwen in het college. „Het heeft echter weinig zin nu alsnog een extra-raadsvergadering uit te schrijven om het voorontwerp streekplan te bespreken. Daarvoor is het gewoon te laat. Men had beter wat meer openbaarheid in het prille begin moeten betrachten. B. en w. zijn mijns inziens wel mans genoeg op 26 februari onze standpunten te verdedigen". De heer S. Vlieger (D '66) viel de heer De Vriend in zoverre bij dat hij stelde „politiek geen vertrouwen te hebben. Dat neemt niet weg dat zij misschien mijn mening zullen aanhangen op deze hearing. Omdat ik echter niet weet wat zij precies zullen gaan zeggen kan ik geen volledig vertrouwen hebben". De heer Vlieger betreurde de gevolgde procedure. Hij vond het een vorm van geheimhouding die uit de tijd is. Liever had hij een bekendmaking van een voorlopige visie gezien die in allerlei instanties ter discussie had gesteld moeten worden. De heren A. van Breda Vriesman (VVD) en P. de Jonge (Boerenpar tij) waren gisteravond voor com mentaar onbereikbaar. Gereformeerde kerken vrijge maakt. Beroepen te Noordbergum K. D. van Dijk te Terneuzen. (Van onze correspondent) HULST In de rang van hoofd commies is op de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Terneuzen benoemd, de heer F. Willaert uit Kloosterzande. De heer Willaert was ambtenaar op de afdeling welzijns zorg van de gemeente Hulst (Van onze correspondent) AXEL De Axelaar U.V. heeft met zijn personenauto op de kanaal kade in Axel een ernstige schuiver gemaakt. Zijn auto werd daarbij to taal vernield. V. verklaarde dat hij de macht over zijn stuur had verlo ren. De wagen kwam tot stilstand, nadat hij eerst een verkeersbord en een lichtmast had geraakt. V. en zijn passagier C. de K. moesten zich onder doktersbehandeling stélden. (Van onze correspondent) AGEL Op de provinciale weg Axel-Terneuzen ter hoogte van de Vaartwijk is de personenauto van A. de P. uit Terneuzen aangereden door een andere personenauto, die na het ongeval snel doorreed. De doorgereden automobilist kon echter spoedig worden opgespoord. Het was L. M. B. uit Ossenisse. Beide voer tuigen werden licht beschadigd. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Op de feest avond voor junioren van de voet balvereniging Steen zijn Freddy Boussen, Jo Sturm en Martin d'Hooge gekozen tot sportman van het jaar. Verder werden op deze avond een quiz gehouden en enkele films vertoond. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE De 88 deelnemers aan de hespen-schieting op twee lig gende wippen in het „Hofzicht-thea- ter" verdeelden de prijzen als volgt: wip 1: hoogvogel en zijvogel S. Mei- resonne Eecloo; 2e zijvogel Freddy Danel Lembeke. Wip 2: hoogvogel Co Seegers IJ zendijke; zjjvogels A. Janssen, Bier vliet. Grootste aantal vogels: R. van Acker Waarschoot, mevr. M. Ivens- Seegers Sluiskil en A. Jansen, Bier vliet, allen 4 stuks. (Van onze correspondent) AARDENBURG Uitslag 8e puntenschieting van „St, Sebasti- aan": hoogvogel J. v. Iwaarden; zij vogels F. Lippens en J. Cattoor; kallen F. Wijfels en H. v. Iwaarden; meeste kleine vogels F. Lippens (7 stuks). Fr. Lippens schoot op deze schieting in totaal 14 punten, het geen een nieuw record betekende. Uitslag 9e puntenschieting: hoogvo gel P. Blondeel; zijvogels R. Neyt en J. Cattoor; kallen A. Balegeer en P. Blondeel; meeste kleine vogels D. v. Hermon en H. v. Iwaarden (ieder 5); stand kampioenschap: 1. D. v. Hermon 40 punten; 2. H. v. Iwaar den 37; 3. J. Cattoor 36. Uitslag 9e klepschieting: 1. J. v. Iwaarden 4 kl.; 2. H. v. Iwaarden en R. Neyt 3 kleppen. Uitslag 8e klepschieting: 1. H. de Rijcke 4 kl.; 2. F. Lippens 3 kl. Stand na 9 klepschietingen: 1. J. van Iwarden 17; 2. H. Lippens 17; 3. H. de Rijcke 16; 4. H. v. Iwaarden 16.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2