PvdA-congres vraagt uitstel volkstelling 50.000 man ingezet Kremlintoestand verslechtert Engelse regering neemt deel Rolls Royce over Van ,boxenafdeling' naar Het Loo Bonden zijn tevreden met (verloren) geding VANDAAG LANDING OP MAAN Landbouwers moeten hinderwet vergunning aanvragen Geld wisselen wordt duurder Verlies luchtbusmotor te groot Als batterij in orde is TEXTIELSUPERMARKT - MADE Bredase wordt kinderverzorgster bij familie Van Vollenhoven oetbaltrainer in Rio gelyncht Stakingen in Italië Ondanks het aflopen van de uitverkoop gaan wij gewoon door met nog LAGERE PRIJZEN Directeur: Dr. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920 Abonnementsprijs: 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per advertentie mm 16 cent; minimum l, exclusief 4% B.T.W. VRIJDAG 5 FEBRUARI 1971 25e Jaargang No. 6465 Rubriek -Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging^ Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot yjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze pari. redactiel AMSTERDAM Het P.v.d.A.- congres heeft gisteravond met krappe meerderheid een motie aan vaard, waarin wordt aangedrongen op het uitstellen van de komende volkstelling, zoals ook D' 66 wil. Een motie, waarin gevraagd werd de volkstelling geheel te verwerpen, was tevoren weggestemd. Fractieleider drs. Den Uyl heeft zijn beleid ten aanzien van het houden van de volkstelling verde digd: „Er zijn voldoende waarbor gen tegen misbruik. Er valt niet te bewijzen, dat de gegevens wél mis bruikt kunnen worden. Een anonie me volkstelling is onmogelijk", al dus Den Uyl. Vice-voorzitter André van der Louw signaleerde een wijziging van de P.v.d.A.-opstelling ten opzichte van de KVP: „De oorzaak hiervan ligt in het streven naar een stem busakkoord met D' 66 cn PPR eh de machtiging daartoe door het con gres aan het PvdA-bestuur, welke machtiging in de plaats zou komen van de zgn. anti-KVP-resolutic". Hij zei dit tijdens de behandeling van de samenwerking met andere partijen. „En voeg daar de twee andere confessionele partijen, CHU en ARP maar aan toe", zo zei hij. „Dit betekent niet, dat alles ver geten en vergeven is. In het herge ven zijn we minstens zo christelijk als de grote confessionale partijen. Met het vergeten is het, juïst in het belang van de kiezers, wat moei lijker. Het betekent evenmin, dat de PvdA terugkeeert op haar verlan gen naar progressieve concentratie. Integendeel." Een motie met het voorstel van het gewest Zeeland, dat de Kamerfractie van de P. v. d. A. zich t.a.v. de erkenning van de DDR duidelijker achter de uitspraken van het congres zal moeten stellen, kreeg een meerderheid. (Zie verder tweede binn.- buitenland pagina) Fractievoorzitter Den Uyl gisteravond bij het begin van het PvdA- congres in gesprek met de te kiezen nieuwe partijvoorzitter Van der Louw. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dezer dagen zal een „niet onbelangrijk aantal" veehouders en houders van andere eventueel hinder verwekkende agra rische (veredelings)) bedrijven door de gemeente van vestiging benaderd worden met de mededeling dat zij nog geen hinderwetvergunning heb ben. Men zal dan voor de keuze gesteld worden: sluiten of aanpas sen. Dit onthulde de directeur van de Zeeuwse gezondheidsdienst voor AMERIKANEN GEVEN ENORM OFFENSIEF IN INDO-CHINA TOE (Van een onzer verslaggevers) BREDA De 26-jarige Marie- Louise Hofland uit Breda treedt per 1 april a.s. in dienst als kinder verzorgster van de prinsen Mau- rits en Bernliard, kinderen van prinses Margriet en mr. Van Vol lenhoven. Juffrouw Hofland heeft sinds het bekend worden van dit nieuws talrijke leuke cn spontane reacties ontvangen. O.a. van haar collega verpleegsters in het Bre dase Laurensziekenhuis, waar zij sinds hlalf december j.l. werkt op de „boxenafdeling". Zelf wist zij het nieuws al eind december. „Dat kwam voor mij een beetje moeilijk uit, want ik was toen pas twee weken in dienst bij het Laurens. Maar de directie was erg enthousiast en kon alle begrip opbrengen voor deze sa menloop van omstandigheden. Tot vorige week mocht ik het nieuws aan niemand vertellen. Dat kostte me wel veel moeite, want ik was zelf zo enthousiast." Marie-Louise Hofland werd ge boren in Oud-Gastel als dochter van de burgemeester van Oud- en Nieuw-Gastel. In 1962 haalde zij haar MMS-diploma in Roosendaal. Datzelfde jaar verhuisde zij naar Breda. „Na de middelbare school ging ik naar de verpleegsters- school Vronestein in Voorburg. In 1966 studeerde ik daar af mét kraam aan tekening. Mijn wijkaan- tekening haalde ik daarna bij de Katholieke Sociale Academie in Sittard. Vervolgens heb ik ge werkt op de kinder- en kraam- afdeling van het algemeen zieken huis in Kitzbiihel in Oostenrijk. Dat was een heerlijke tijd", aldus Marie-Louise Hofland. Terug uit Oostenrijk ging zij als MEJ. HOFLAND particulier kraamverpleegster wer ken. „Dat werk vind ik nog steeds enig, maar ik heb echt wel pech gehad: mijn kindertjes kwamen bijna nooit op de berekende da tum. Dat maakte het zo ingewik keld, dat ik besloot nog een ver dere opleiding te volgen. Dat was voor de kinderaantekening. In ok tober j.l. slaagde ik daarvoor bij dokter De Groen in het Bredase Ignatiusziekenhuis. Eind februari neem ik afscheid in het Laurens ziekenhuis", zegt zij. De nieuwe kinderverzorgster van beide prinsen heeft tweemaal een bezoek gebracht aan paleis Het Loo. „De eerste keer, nadat mij was gevraagd te komen ken nismaken, heeft de prinses met mij gesproken en de kleine prins Bernhard laten zien. De tweede keer waren ook mr. Van Vollen hoven en prins Maurits thuis. Ik heb wel begrepen, dat er nog an dere gegadigden voor deze functie waren, maar van een selectie heb ik niets gemerkt", zegt zij. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Vannacht om 12 uur loopt de staking, die sinds maan dagmorgen de ruim 100 Rotterdamse stadssleepboten langs de wal heeft gehouden, officieel af. Op bevel van de president van de Rotterdamse rechtbank Op dat moment gaat dan een afkoelingsperiode uniek in de historie van de loononderhandelin gen in, die duurt tot en met 7 maart. In die maand mogen de bonden hun leden niet tot een werkstaking oproepen De president van de Roterdamse rechtbank sprak dit vonnis uit na afloop van het kort geding, dat de werkgevers gistermiddag hadden aangespannen tegen de drie vervoers- bonden, die volgens de werkgevers een onrechtmatige daad begingen door hun leden op te roepen tot een werkstaking. Toch zijn de vakbonden niet onge lukkig met de uitspraak. Het vonnis is in feite een Salomons oordeel gewor den. De werkgevers immers wonnen het Kort geding in zoverre, dat de staking werd verboden. Ze verloren het echter in zoverre, dat mr. Reuder zich onthield van een oordeel over de onrechtmatigheid van zowel de sta king als de eis tot loonsverhoging, waarop deze staking was gebaseerd. HET VVD-KAMERLID Geurtsen wil, dat het wetboek van strafrecht zo danig zal worden gewijzigd, dat het mogelijk wordt om tegen het „kra ken" van woningen op te treden. HET LIBERIAANSE schip Benares zit nog steeds vast. Bogingen van de sleepboten Titian en Holland om het vaartuig, dat bij Texel aan de grond liep, vlot te trekken, mislukten. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/WASHINGTON Na zes dagen geheimzinnigheid hebben het Amerikaanse opperbevel cn de Amerikaanse regermg toegegeven, dat bijna 50.000 man Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen zijn ingezet in een van de grootste offensieven die tot dusver in de oorlog in Indo-China zijn gevoerd. In Imt noordwesten van Zuid-Vietnam zijn 20.000 Zuidvietnamese militairen samengetrokken, naar men algemeen aanneemt voor een aanval op Laos. Nog eens 20.000 Zuidvietnamezen zjjn ingezet in Cambodja voor een nieuwe actie, terwijl 9000 man Amerikaanse troepen eveneens bij de grens met Laos in het noorden van Zuid- Vietnam zijn samengetrokken voor het offensief dat al op 30 januari is begonnen. Bovendien krijgen de acties steun van de Amerikaanse luchtmacht en volledige Amerikaanse logistieke steun. De berichten dat deze troepen reeds over de Laotiaanse grens getrokken, en in gevechten gewikkeld zouden zijn, worden bevestigd noch ontkend. Het Kremlin lieeft gisternacht be zorgd laten weten dat men vindt dat de toestand in Indo-China de laatste dagen zeer is verslechterd. Het be schuldigt de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam er van in Laos een gewapende inval te hebben gedaan. Het contact met de vijand, zo zei men in Saigon, is tot nu toe nog niet erg intensief geweest. Ameri kaanse troepen hebben zich inge graven op de basis Khe Sanh die op ruim 680 km ten noordwesten van Saigon ligt. Deze basis is bekend geworden door het beleg in 1968 van 77 dagen, uitgevoerd door Noordvietnamese eenheden. Beide partijen Ame rikanen en Noordvietnamezen leden toen zware verliezen. De Amerikanen gaven de basis in juli 1968 prijs. Amerikaanse gevechtsvliegtuigen hebben in de afgelopen vier maan den bijna 40.000 gevechtsvluchtea uitgevoerd in de meest geconcen treerde actie tegen de Ho Tsji Minh route uit de gehele oorlog in Indo- China. Amerikaanse officieren heb ben beweerd dat in december grote voorraden militair materieel werden vernietigd, terwijl in januari meer dan 1000 Noordvietnamese vracht wagens zouden zijn beschadigd of vernield. Toch slagen de Noordvietnamezen er in om via deze aanvoerroute aan zienlijke hoeveelheden materieel naar hun gevechtseenheden te bren gen. „De hele grondoperatie", aldus een Amerikaanse militaire zegsman, „is een antwoord op de grote vijandelijke versterkingen, die in de afgelopen maanden zijn ontdekt en die wijzen op vijandelijke plannen voor een belangrijke militaire operatie in het gebied." Amerikaanse soldaten in actie op de nieuw ingerichte basis Lang Vei bij de grens met Laos in het noord westen van Zuid-Vietnam. RIO DE JANEIRO (ANP) De uitbarstingen van het voetbalpubliek in Brazilië hebben een absolunt hoog tepunt, of liever een absoluut diep tepunt bereikt. Voetbaltrainer Mario Pereira is op het speelveld vermoord. De misdaad vond plaats tijdens de wedstrijd tussen Ferrovaria en Ita- rana Ketat in Rio de Janeiro. Eén van de spelers van Itarana werd handtastelijk tegen de scheidsrechter en Pereira rende het veld op om de scheidsrechter te beschermen. Het publiek dacht, dat de trainer de spe ler te lijf wilde en klom over de afrastering. De trainer werd zo zwaar mishandeld, dat hij aan zijn verwon dingen overleed. LONDEN (Reuter) De Britse re gering heeft besloten die onderdelen (activa) van Rolls-Roye over te ne men, die van belang kunnen zijn voor defensiedoeleinden en voor de pro gramma's van samenwerking met an dere landen. De minister van lucht vaart, Fred Corfield, heeft gisteren het parlement meegedeeld dat de re gering zal onderzoeken welke toe komst is weggelegd voor de revolu tionaire R.B. 211 motor voor de Lock heed Tristar 80. Eerder op de dag had het bedrijf surséance van betaling gevraagd en zou een curator voor de in zware fi nanciële moeilijkheden verkerende Rolls-Royce worden benoemd. De mi nister zei verder dat vermoedelijk veel van de 90.000 personeelsleden zullen moeten worden ontslagen. De belangrijkste reden vormen de grote moeilijkheden die Rolls-Royce heeft ondervonden met de produktie van de R.B. 211 motor voor de Tris- tar-luchtbus van de Lockheed Cor poration. Onder de huidige contract voorwaarden kan Rolls-Royce niet doorgaan met die motor, de verliezen zijn te groot. Het programma voor de produktie van de R.B. 211 motor voor die lucht- bus. die in november in dé lucht moet komen, heeft nog grotere problemen opgeleverd dan in november vorig jaar reeds werd voorzien. De Engelse Rolls-Royce-fabrieken zijn ook leverancier van de Neder lands-Duitse vliegtuigfabriek Fokker- VFW. Zowel de F-27 Friendship als de F-28 Fellowship zijn namelijk met Rolls-Royce-motoren uitgerust. Fok ker maakt zich echter niet ongerust, omdat dit een ander bedrijfsonder deel betreft. De Labour-Ieden van het Lagerhuis ontvingen het voorstel tot feitelijke nationalisatie van Rolls-Royce met daverend hoongelach. Nog onlangs heeft de conservatieve regering n.I. onder fel protest van Labour het voornemen bekendgemaakt om enige goed draaiende genationaliseerde in dustrieën over te dragen aan parti culiere ondernemers. HOUSTON (DPA/AFP/Rtr) In liet controlecentrum in Houston was het gisteravond laat nog steeds niet helemaal zeker of de ruimtevaarders Alan Shepard en Edgar Mitchell van daag zullen landen in het Fra Mau- ro-gebied op de maan, terwijl het ruimteschip al in een baan om de maan was gebracht. Het hangt af van de werking van batterij nummer vijf van de maanlander. Beslissend voor de landing is het verslag dat Shepard en Mitchell van ochtend vroeg uit de maanlander geven. Volgens het vluchtplan kop pelt maanlander „Antares" vanoch tend can 05.50 uur (Ned. tijd) los van het moederschip „Kittyhawk", dat dan door Stuart Roosa alleen verder wordt bestuurd. Het neerdalen van de Antares begint om 10.05 uur, de landing volgt elf minuten later. Na twee zeer nauwkeurige ont- brandingsperioden van de hoofdmo tor was de Apollo-14 gisteren in een baan tussen 109 en 17 km rond de maan gebracht. De „Antares" zet de landing in wanneer het laagste punt bereikt is. Kort nadat de Apollo-bemanning in een baan om de maan was gelro men sloeg de 15 ton wegende derde trap van de Saturnus-5 op de maan met een kracht van elf tot t.n.t. ROME (RTR) In Italië zijn de ongeveer 450.000 artsen, advocaten en andere beoefenaars van vrije beroe pen gisteren voor twee dagen in sta king gegaan. Zij protesteren hiermee tegen een wetsontwerp voor belastinghervor ming, dat bij het parlement in be handeling is. Artsen zouden alleen in spoedgevallen hulp verlenen. Duizen den rechtszaken moesten worden uit gesteld. dieren, dr. J. Tesink tijdens de jaar vergadering van zijn dienst in Mid delburg. De heer Tesink zei uit bevoegde bron te weten, dat dezer dagen richt lijnen hiervoor door het rijk aan de gemeenten zijn verstuurd. Ieder be drijf met een gierkelder, mestvaalt of een motorische apparatuur van 1,5 pk zal een vergunning nodig hebben. Vraagt men geen vergun ning aan, dan loopt men het risico (vooral binnen of aan de rand van bebouwde kom of bestemmingsge- bied) gedwongen te worden tot slui ting of verplaatsing, zonder dat hier schadevergoeding tegenover staat. Dat de vele agrariërs in de zaal door de mededehngen van dit Te sink geschokt waren, werd spoedig overduidelijk. Tijdens het „vragen- kwartiertje" van de vergadering werd vrijwel alleen over deze kwes tie nadere informatie verlangd. Hierbij werd duidelijk, dat degenen die midden in het land, ver van bebouwde kom of bestemmingsplan zitten, nog even kunnen wachten tot besprekingen tussen landbouwschap en rijk over het intrekken van ver gunningen of het stellen van voor waarden, zijn afgerond, maar de an deren moeten zo spoedig mogelijk bij hun gemeenten een hinderwet vergunning aanvragen. Het landbouwschap heeft namelijk nog enkele bezwaren tegen het feit dat de schade tengevolge van het intrekken van een vergunning of het stellen van nadere voorwaarden (die niet te voorzien waren) niet wordt vergoed. Het landbouwschap zou graag een „generaal pardon" zien, zodat de kosten of een vergoeding van de kosten van de verlangde verplaatsingen van bedrijven, ver goed worden. Dit zal in februari opnieuw met de minister worden bepraat. Het blijkt tot nu toe zelden voor te komen dat stank- of lawaai- verwekkende agrarische bedrijven een hinderwetvergunning hebben. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De banken en de kantoren van de N.V. Grenswissel kantoren hebben de marges tussen hun aan- en verkoopprijzen van bui tenlandse valuta vergroot Voor 100 Belgische francs betalen zij vanaf heden f 7,15 tegen voorheen f 7,18. De verkoopprijs is voor Belgische francs niet verhoogd. De vergroting- van de marges is volgens de banken te wijten aan de gestegen personeelskosten. Het mini sterie van Economische Zaken was verrast door deze plotselinge verho ging. De Economische Controledienst onderzoekt of d-eze maatregel van de banken en De Grenswisselkantoren nieit in strijd is met de prijzenbe- schitokinig van minister Nelissen. De vergroting van de marges van andere belangrijke valuta (per hon derd stuks) is als volgt: oud nieuw Franse francs f 1,20 f 1,50 Belgische francs f 0,12 f 0,15 Zwitserse francs f 1,20 f 1,50 Engelse ponden f 0,15 f 0,20 Amerikaanse dollars f 0,05 f 0,06 Volgens het ministerie van Econo mische Zaken hoeft de margevergro- tirag geen invloed te hebben op de marktprijs voor Belgische francs (1 Belgische franc 7 cent). (ADVERTENTIES) want de wintervoorraad moet weg bij: v.h. Th. van Lange Nieuwstraat 104 MADE Telefoon 01626—2418 WACHT NU NIET LANGER, MAAR PROFITEER ER NU VAN. ONZE OPENINGSTIJDEN ZIJN MAANDAG van 1.00 tot 6.00 uur DINSDAG f/m ZATERDAG van 9.00 tot 6.00 uur. VRIJDAGSAVOND geopend tot 9.00 uur.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1