zegt nee tegen duur autorijden 5or PIET BONT e s allemaal gekomen sen hoge garagereke- Sindhovense automo- 1 om precies te zijn meneer Jan van pikte het niet garage waar hij al i^Hang zijn vierwieler i H ievertrouwde, een ge- I de rekening presen- «f; voor een heurt- iks. Goede raad was H Van Schaik niet hij riep op een za- jmiddag in septem- ;en paar lotgenoten die meteen spijkers koppen sloegen. j^fcrtten de Philips Auto- (^Mlclub op, die „goedko- |rtorijden" in haar wit- banier schreef. Dat cHi 1960. È^Hubje groeide als kool. i^Biden marginale auto- die het prachtig von- er afgerekend ging met de hoge tarie- [tonden in de rij om lid Hden van die vereniging i^Hndhoven "die inmiddels ^Tam Algemene Neder- rMÉ Automobilisten Club ^lekregen. Nu bijna ir later is de ANAC ^laar ruim vijfendertig- u id leden die nog pre- Tvenveel contributie be- als toen (zegge en ve vijf piek per jaar) één na grootste auto- ■stenclub van dit land. [et alles om haar doel- ggoedkoper autorij- Tik na te komen. leeëndertig pompen die over het land ver- staan geeft zij benzi- lie vijf cent per liter loper is dan die van de e^Mde ondernemingen. Zij merkbanden met een variërend van vijfen- tot veertig procent, Jervoor dat haar leden |oop èn goed verzekerd i, verstrekt accessoi- ■gen sterk verlaagde en biedt reizen en (inclusief sliplessen) £^foor een prik. „Koning Klant" op de ,uis erg lief voor de was en „Rijdend Ne- dd ad" u weet wel, dat bekende onafhankelijke auto blad de club in Eindho ven een tien met een griffel gaf, is er geen houden meer aan: jaarlijks groeit het le denbestand van de ANAC met duizenden en het kan dan ook nauwelijks verwon deren, dat het vijfkoppige be stuur het nieuwe jaar is in gegaan met de slogan „Van 35 naar 70 in '71". Op het hoofdkantoor, geves tigd in een vooroorlogs he renhuis aan de Eindhovense Leenderweg, vertelt men ons dat benzine de grootste activiteit van de ANAC is. Er wordt jaarlijks maar liefst vijftien miljoen liter omgezet. De Algemene Ne derlandse Automobilisten Club garandeert dat haar benzine van gelijke kwaliteit is als die van de grote mer ken. Regelmatig laat zij door een onafhankelijk laborato rium de kwaliteit controle ren, een duur grapje want met één enkele keuring is 'n bedrag van zo'n slordige 3 mille gemoeid. De ANAC is er trots op dat zij de eerste is geweest die op grote schaal wat zij noemt „de prijsbarrière van de benzinemaatschappij en" heeft doorbroken. Een. bestuurslid: „Onze ver eniging heeft in het begin wel wat weerstanden opge roepen maar inmirdels heeft men geleerd met ons te le ven." De ANAC gebouwd op het enthousiasme van een hon derdtal vaste medewerkers gaat de zaken hoe langer hoe meer professioneel aan; pakken. Onlangs stelde zij een manager aan die met de dagelijkse leiding belast is. Hij moet een organisatie overzien, die vijfendertig vestigingen in den lande heeft en die maar liefst der tig showrooms bezit. Eind hoven, Tilburg, Nijmegen en Drachten zijn de beste plaat sen. De ANAC telt er dui zenden leden. In de provin cie Zeeland en vooral in Vlissingen en Temeuzem groeit de automobilistenclub uit Eindhoven, waarvan men lid wordt domweg omdat men goedkoper wil rijden, zeer sterk. De vijf aan de top van de ANAC zijn er rotsvast van overtuigd, dat die zeventig duizend leden er op korte termijn ook komen. „Wij zullen ons pakket blij ven uitbreiden en dat moet de met de dag meer geplaag de automobilist wel aanspre ken. We denken nu aan ju ridische bijstand en aan ei gen werkplaatsen, waar men zelf aan de auto kan sleute len. Wij kunnen goedkoper werken omdat we geen cent winst willen maken; het woord winst komt in onze vo cabulaire niet voor." De Algemene Nederlandse Automobilisten Club keert zich fel tegen de alsmaar toenemende fiscale druk op het autorijden. De privé-au- tomobilist wordt gegrepen en daar wil de ANAC hard tegen aan gaan. „Onze leden zijn vooral die mensen die van hun spaar centjes autorijden en voor die lieden in het bijzonder staan wij op de bres. Heel wat Ne derlanders kunnen maar net of net niet meer autorijden. Wij willen hen door onze prijsverlagende activiteiten helpen," aldus het bestuur, dat zich in zijn nobel streven geruggesteund weet door tienduizenden Jan van Schaiks, die nee zeggen te gen prijsverhogingen. MAAN-IFESTATIE door FRANS WETZELS „Och, iedereen weet on derhand wel dat de maan veel meer is dan een teder-zoet gegeven voor lente-romans. De ruimtevaart en de astro nomie hebben hem ont nuchterd. Daar staat ie nu, als uitdaging en als kale kille woestenij vol stof, kraters, ijzige kou de, felle lichten, en broeiende hitte. Wat is de maan Is het nog meer dan een reisdoel voor avontuurlijke astronauten Wie het wil weten, moet naai de maan-ifestatie ko men. Wat de maan is, wat ie doet, wat ie kan, wat we van hem mogen ver wachten en hoe de men sen in royaal drie eeuwen groeiden van de eerste observatie tot de eerste stap op zijn ruwe schouders, dat allemaal kun je hier komen be kijken. En het is heus niet moeilijk. Onze taak is het, alles zo voor te stellen en te laten zien, dat zowel de leek als de vak-man er plezier aan beleeft en er iets van opsteken". Aan het woord is Theo Ver- meesch, nog steeds met hart en ziel directeur van de Volkssterrenwadht Simon Stevin bij het Bosbad in Hoe ven. Morgenavond, als de Apollo 14 start voor zijn reis naar de maan, start, tegen deze achtergrond, ook een uitgebreide astronomische en ruimtevaartshow in de sterrenwacht, met de maan als centrale gegeven. En dat gegeven is dan op veel ver schillende en spectaculaire manieren uitgewerkt. De ge dachte dat er maar een maan zou zijn, wordt ont kracht door een blik op het zelf gebouwde sterrenwacht- lunarama. De astronomen van de sterrenwacht hebben de 32 in ons zonnestelsel be kende manen, in de onderlin ge grootte-verhoudingen eens bij elkaar gehangen. Die van ons is eigenlijk maar een prutsmaantje, als jer sommige andere bekijkt. En wat is voor mensen boeien der dan zelf maantje en kra- tertje kijken. Op het buiten terrein van de sterrenwacht staat voor dit doel opgesteld een monsterkijker met een buis van vier meter. Als je daardoor kijkt, zie je van vlakbij bijvoorbeeld het lan dingsgebied'van de Apollo 14, de krater Fra-Mauro. Voor velen een ongekende sensa tie. Sensationeel is ook de twee maal twee meter grote makette van dit landigsge- bied, in samenwerking met de sterrenwacht gemaakt door de Oudenbossche kun stenaar Kop-Janssen. Kra ters, scheuren, heuvels en dalen zijn overzichtelijk en precies op schaal in de re liëf - makette aangebracht. Met behulp van deze maket te, een mini-maanlander en twee astronautenpopjes, zul len assistenten van de ster renwacht precies laten zien waar de lander staat op de maan en wat de astronauten doen. Via vier televisie-toe stellen in de filmzaal van de sterrenwacht zal men verder elke fase van de ruimte- vlucht life kunnen volgen. De sterrenwacht geeft tekst en uitleg en men kan naar har telust vragen stellen. In de filmzaal bovendien: een spe ciaal voor deze manifestatie samengesteld dia-klankbeeld over de maan en voor het eerst in Nederland de NASA- kleurenfilm over de ramp- vlucht van de Apollo 13. In de koepel van de sterren wacht worden tijdens de Apollo-vlucht voor de NASA, waarnemingen verricht. De maan zal volgens een door Holston samengesteld sche ma, permanent worden be keken. Eventueel optredende, nog altijd niet verklaarde licht verschijnselen moeten via 'n directe telegramcode naar Houston worden doorgege ven, vanwaaruit de astronau ten worden gecoached om de verschijnselen van dichtbij te bestuderen. En dan is er natuurlijk, als piece de resistance, het eer ste echte maanstof dat men sen naar de aarde brachten. President Nixon gaf een kleine hoeveelheid cadeau aan het Nederlandse volk, samen met de Nederlandse mini-vlag die de eerste reis naar de maan meemaakte. Maansteentjes en vlag zijn tijdens de Maan-ifestatie in de Hoevense sterrenwacht te zien. Daar moeten speciale veiligheidsmaatregelen voor genomen worden. Zo zal het maanstof elke avond onder politie-escorte naar de kluis van de Hoevense Boeren leenbank worden gebracht. De tentoonstellingszaal staat in het teken van de maan. Nieuwe werkende schaalmo dellen van ruimteschepen zijn aangekocht en ook de ma kette van het Hoevense re creatie-plan, in de vorm van een stukje maan, is te zien. Een wand met foto's geeft een overzicht van de historie van de bestudering van de maan. Dezelfde foto's zijn verwerkt in een historische maan-kalender die bij gele genheid van deze maan-ifes tatie, de eerste in Nederland wordt uitgegeven. Hoe ver de Apollo 14 op zijn weg naar de maan gevorderd is, kan men elk ogenblik van de dag zien aan de hand van een uitgezette exacte baan tussen een aard- en een maanhol in de filmzaal. In de filmzaal zullen vrijdag, 5 februari de burgemeesters en wethouders ontvangen worden van de in het overleg-orgaan regio- Roosendaal samenwerkende gemeenten. Ook de cultureel attaché van de Amerikaanse ambassade in Den Haag wordt verwacht, alsmede de directeuren van de bedrijven zonder de medewerking waarvan het allure van deze Maan-ifestatie nooit zo groot had kunnen zijn. Na de succesvolle zonne- week in de zomer van vorig jaar, blijkt de West-Brabant se Volkssterrenwacht zijn naam voorgoed gevestigd te hebben. Nu al hebben hon derden mensen, die in groepsverband komen uit binnen- en buitenland, afspra ken gemaakt voor bezoeken aan de Maan-ifestatie. In 1970 maakte de sterren wacht ook haar entree in het West-Brabantse onderwijs. Een experimentele astrono mische cursus aan het Roo- sendaalse Gertrudis-lyceum werd weldra gevolgd door 'n soortgelijke cursus aan de scholengemeenschap de La ge Meren te Bergen op Zoom. Een als experiment voor pakweg 25 geïnteresseerde leken gedachte astronomi sche avondcursus in de volks sterrenwacht, moest niet al leen met een parallel-cursus worden uitgebreid, maar de wachtlijst voor de volgende cursussen is al honderd na men lang. Het afgelopen jaar kreeg de directie van de ster renwacht directeur Th. Vermeesch en adjunctdirec teur Cr. Derks assistentie van een staf waarin diverse specialiteiten zijn samenge bracht. Belangwekkend was het afgelopen jaar en met na me voor de Maan-ifestatie, de grote en spontane mede werking van het bedrijfsle ven: Philips, het wereldcon cern Flandria uit België, Phonogram en Bovema, die een collectie platen schonken met muziek waarvan de com ponist geïnspireerd werd door de maan en die tijdens de Maan-ifestatie als achter grondmuziek zal dienen, ver- lichtingsdeskundigen als Ju- lies Braat, zakenmensen als J. Simons, die het affiche schonk, dat via de Streek- VW in heel Nederland ver spreid werd, bakker Jos Hey- nen uit Roosendaal, die de vroede vaderen op de regio dag een lunch aanbiedt van maanzaadbroodjes, mede werking van het V D-con- cern. Het wachten is nu op een subsidie van de regio Roosendaal.... De Maan-ifestatie is zater dag en zondag open van 2 uur 's middags tot elf uur 's avonds en op werkdagen vanaf zeven uur 's avonds. Als ouverture zal het maan stof morgenmiddag door West-Brabant worden gere den. De Maan-ifestatie duurt van zondag 31 januari tot en met woensdag, 10 februari.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7