Vermoedelijk op grotere schaal afbranden van rietkragen langs oever van A nier Drs. W. Dusarduyn elfde op Westelijke kandidatenlijst MONSTERANKER OPGEVIST Dienst aan oecumene in Middelburg OPTIMISME IN K VP-KRINGENOVER HERVERKIEZING ZEEUWS Man bekent serie inbraken op Beveland stad streek VERZEKERINGEN Vechtpartij in Oostburgs café E re-insignes bij Harmonie CONCFRT-TONEEE- DAINSAVOND EMM 50 meter achteruit KABOUTERS HiEim\ VOLKSTEL LING Contactavond Zwaar gewonde bij kop-staart- botsing Mos sel kwekers uit Bruinisse vrezen brak water Optimistische Tien verkiesbaren MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 Wees zeker van uw zaak: sluit uw bij de ERKENDE ASSURANTIE- BEMIDDELAAR aan dit vignet (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG Een dezer dagen zal vermoedelijk wor den begonnen met het op grote schaal afbranden van de met olie besmeurde rietkragen langs de oevers van de Amer. De waterstand op de Amer is de afgelopen dagen drastisch omlaag gekomen door het voortdurend spuien op het Haring vliet. Zaterdag was de waterstand veertig centimeter boven het peil. waarbij effectief gebrand kan wor den. De PNEM kan op dit ogenblik zonder enige moeite ongeveer twin tig rietsnijders in dienst krijgen. Of er van dit aantal gebruik zal worden gemaakt is nog een vraag, want de PNEM wil eerst een snel lere methode voor het omleggen van de besmeurde rietkragen uit proberen. Een zware balk, die over de rietkragen wordt getrokken, zou het riet juist voldoende plat kun nen krijgen om er de brand in te kunnen steken. De verrassende er varing van de afgelopen weken is geweest dat staand riet nauwelijks wil branden. Overigens moeten er bij het branden nog wel wat hulp middelen zoals stro en een zeer brandbare vloeistof gebruikt wor den. De besmeurde rietkragen staan dan wel over ongeveer 20 kilometer langs het water, maar zijn niet breder dan 3 meter. De deskundigen van het inter nationale trainingscentrum voor cartografie (ITC) in Delft hebben zaterdagmiddag tijdens een vaar tocht duidelijk gemaakt dat de KLM-Aerocarto-luchtfoto's haar scherp aanduiden waar op het wa ter nog een oliefilm drijft en boven dien waar de bron van de veront reiniging ligt. Zoals bekend is het ministerie van CRM met KLM- Aerocarto in onderhandeling om het gehele Biesboschgebied met infrarood te fotograferen om een indicatie te krijgen over de huidige olievervuiling. Volgens twee deskundigen van het ITC, de ecoloog I. S. Zonneveld en de hydrogeoloog D. de Hoop be staat de oliefilm, die de infrarood- foto's zo duidelijk aantonen uit de vluchtige bestanddelen van de olie Deze oliefilm die voor het biolo gisch leven een ongunstige wer king heeft, verdwijnt overigens na enige tijd, omdat de bestanddelen worden afgebroken. Vergelijkende luchtfoto's hebben aangetoond dat de oliefilm op de Amer intenser is dan op andere Nederlandse wateren. Overigens wordt vrij regelmatig olie op bin nenwater geloosd. Vorige week nog is een schip aangehouden dat naai schatting honderd liter olie op d< Bergsche Maas loosde. De wetenschapsmensen van hei ITC hopen voor het opsporen van allerlei verontreinigingen een spe ciaal toestel ter beschikking tc krijgen met de zeer gespecialiseer de apparatuur aan boord voor het maken van infrarood-foto's. Er is ook een systeem mogelijk, waarbi de beelden opgenomen worden op een magnetische band, die enige seconden later teruggedraaid kan worden en op een scherm meteen een beeld geeft. Bij een dergelijk systeem is het mogelijk een olie- lozend schip zeer snel op te sporen Het door KLM-Aerocarto en ITC gebruikte systeem is een eclatanf succes geworden. Het systeem is een onderdeel van een project, waarvoor dit jaar twaalf miljoen gulden is uitgetrokken en waarbij verder apparatuur wordt ontwik keld voor het opsporen van thermi sche verontreinigingen, opsporen van olie en het vanuit de lucht signaleren van aardappelziekten en ziekten aan gewassen, zoals bomen. (Van onze correspondent) KRUININGF.N De 32-jarige op perman J. A. T. uit Kattendijke, die reeds donderdag een serie door hem gepleegde inbraken te Goes en te Bergen op Zoom had bekend, heeft nu ook een dergelijke serie inbraken te Kruiningen en Oostdijk aan de rijkspolitiepost Reimerswaal toegege ven. In de tweede helft van 1970 heeft hij ingebroken in de bej aardensoos, die gevestigd is in de School met de Bijbel te Kruiningen, bij de commis sionair Wissekerke te Kruiningen en rond die tijd heeft hij eveneens inge broken in de woning van de heer J. van Langevelde in Kruiningen. Uit laatstbedoelde woning werd een schilderijtje vermist. Verder bekende hij op 15 januari 1971 te hebben in gebroken in garage Van Hoek te Kruiningen; buit 15,-. In de nacht van 21 op 22 januari heeft hij kraak- jes gepleegd bij de commissionairs Nieuwenhuizen N.V. en bij commis sionair Hoekman N.V. te Oostdijk; buit nihil. Bij de firma's Meijer en Nieuwenhuize en De Braai te Krui ningen was de buit enig waardeloos buitenlands geld. Hij wordt heden morgen te Middelburg voorgeleid voor de officier van justitie. (Van onze correspondent) OOSTBURG In de nacht van zaterdag op zondag is het in een café nabij De Tol in Oostburg vrij rumoerig toegegaan. Een zekere De K. uit Middelburg had kans gezien een portenonee te ontvreemden van een der aanwezigen. Enkele anderen hadden dit gezien en probeerden De K. te overmeesteren, wat vrij hard handig toeging. In het café zelf sneuvelde nogal wat glaswerk en ook moesten enkele ruiten het ont gelden. Nadat De K. was overmees terd is hij aan de rijkspolitie van Oostburg overgegeven, die hem aan gehouden heeft en na verhoor weer op vrije voeten stelde in de loop van de zondag. (Van onze correspondent) BRESKENS De Breskense vis sershaven stond in het weekend wederom in de belangstelling. De BR43, die bij de Ferrybank aan het vissen was, haalde een monsteran ker van ongeveer drie ton binnen. Men heeft van 4 tot 11 uur ge werkt om het gevaarte aan boord te krijgen. Aan het anker bevindt zich een stok van 514 meter met een doorsnede van een halve vierkante meter. Het ijzeren gedeelte is 414 m lang. Op het anker bevinden zich en kele merken in de vorm van 2 ge kruiste ankers. Het ligt in de be doeling een deskundig onderzoek te doen plaatsvinden naar de her komst. De mogelijkheid bestaat dat men hier te doen heeft met een an ker dat al enkele honderden jaren oud is. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de kantine van de n.v. „De Hoop" te Terneuzen heeft het hoofdbestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen, de heer P.A. Ocké het gouden ere-insigne uitgereikt aan de heren D. de Feyter, die gedurende vele jaren penningmeester van de harmonie is geweest en aan A.C. de Doelder, als werkend lid. Het zilve ren ere-insigne werd uitgereikt aan P. Eekman (dirigent) en L. van Zuuren. De voorzitter van de „Hermonie Terneuzen" de heer J. Stenvert, ver raste de dames van de jubilarissen met een bloemstukje. In plaars van de heer P.A. Ocké, die dit jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, werd de heer P.M. Ringelberg tot hoofdbestuurslid ge kozen. Deze luchtfoto laat zien (benedenkant) hoezeer de Biesbosch verontreinigd wordt door grote olievlekken. BRUINISSE (ANP) De gemeen teraad van Bruinisse heeft een motie aangenomen, waarin een aantal mos selkwekers zijn grote bezorgdheid uit over de voorraden mosselen, die over enkele maanden niet meer kunnen worden verkocht als gevolg van de sluiting van de Brouwersdam. Volgens de kwekers kunnen de mosselen in het door de sluiting ont staande brakke water niet in leven blijven. Zij wijzen er echter op, dat elders in Zeeland nog voldoende braakliggende grond aanwezig is, 'waarop nieuwe mosselpercelen kun nen worden aangelegd. De leden van de Tweede Kamer 'zijn van de inhoud van de motie in kennis gesteld. De mosselkwekers dringen er bij de Kamerleden op aan de braakliggende mosselgronden als nog ter beschikking van de betrok ken mosselkwekers te stellen. (Van onze correspondent) KRUININGEN De koninklijke harmonie EMM hield in Ons Dorps huis een concert-toneel-dansavond. De belangstelling hiervoor was in het begin matig, doch naarmate het later werd nam deze toe. Na het muzikale gedeelte door de senioren en de jeugd van het gezelschap, volgde een klucht in drie bedrijven, getiteld; „De parel van het huis". Dit stuk werd ten tonele gebracht door de „Huurser Comedie" uit Vlissingen. Tot slot werd er gedanst op de muziek van The Ritthem Stars. Het werd een drukke en plezierige afsluiting van een geslaagde avond. DEN HAAG (ANP) Op de Westelijke kandidatenlijst van de KVP (omvattende Noord- en Zuid-Holland en Zeeland) is de Zeeuwse kan didaat, drs. W. R. V. Dusar- duijn uit Goes, als elfde ge plaatst. De Ijjst ziet er als volgt uit: 2 mr. T. Brouwer, Wassenaar; 4 C. F. Kleister- lee, Rotterdam; 6 mevr. M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen, Leiden; 8 A. J. Hermos, Be verwijk; 10 P. J. A. van de Sande, Rijswijk; 11 drs. W. R. V. Dusarduijn, Goes. Drs. Dusarduijn, goede kans op terugkeer in de Tweede Kamer. (Van onze ocrrespondent) TERNEUZEN De Tenieuzense kabouters hebben zaterdagop hun wijze een bijdrage geleverd aan de volkstelling. Op vijftien, in Terneu zen geplaatste beelden, hingen zij een nummer. De vragen die bij de volks telling worden gesteld, zullen zij voor deze beelden beantwoorden op toiletpapier. Dit willen zij maandag aan burge meester Aschoff aanbieden. Voorts zullen zij aan minister Beernink van Binnenlandse Zaken een bod doen op de documenten van de landelijke volkstelling. De Terneuzense kabou ters willen de minister voor de keu ze stellen óf evenveel do's (munteen heid van de kabouters) te betalen als de minister weegt, óf evenveel do's als het gewicht in grammen van zijn hersens. De kabouters zullen zich ms-ndag ook aanbieden als teller voor de volkstelling. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De 42-jarige Til- burgenaar A. van de Oetelaar heeft zondagmiddag in Tilburg het nog niet bestaande wereldrecord 50 meter achter- uitzwemmen gevestigd. Hij had voor de 50 meter, achterwaarts afgelegd in het zwembad aan de Ringbaan-West in Tilburg, een minuut en 37,4 seconden nodig. Het was eigenlijk een carna- valsstuntje. De heer Van de Oetelaar is president van de car navalsvereniging De Leuwe- gaopers, dat een carnavalsfeest voor alle gehandicapte kinderen uit het stadsgewest Tilburg wil houden. Daarvoor is geld nodig. Dat moet komen van alle men sen, die pogingen zullen doen het wereldrecord van de heer Van de Oetelaar te breken. Als ze daarin niet slagen worden ze vriendelijk doch dringend ver zocht f 25,- over te maken op rekening van de Leuwegaopers, Er hebben zich al veel achteruit zwemmers gemeld. (Van onze correspondent) KRUININGEN Bij de stoplichten op rijksweg 58 nabij Kruiningen heeft zaterdagmorgen rond zes uur een kop-staartbotsing plaatsgevonden tus sen een voor het rode stoplicht wach tende autobus, bestuurd door M. J. L. uit Kruiningen en een Belgische vrachtauto bestuurd door ,T. R. uit Berghem. De cabine van de vrachtauto werd geheel vernield. De Belgische be stuurder moest met zware verwon dingen per ambulance overgebracht worden naar het St.-Joannazieken- huis te Goes. De autobus werd aan de achterzijde zwaar beschadigd. Toe vallig hadden de personen, die op de achterbank hadden gezeten de bus in Krabbendijke verlaten. De vracht auto moest worden weggesleept. 13. Mr. G. A. A. M. Boot, Den Haag, 15. Dr. W. J. Schuijt, Den Haag, 17. J. B. M. Meijer, Schoorl, 19. Mevr. mr. V. N. M. Korte, Bus- sum 21. A. J. P. Bindels, Den Helder, 23. Mevr. dr. A. V. Heel 5en 25. P. H. Gommers, Den Haag, 26. Drs. J. Weijtenberg, Voor hout, 27. Mr. drs. A. P. J. van der Eijde, Amsterdam, 28. Mej. mr B Swaeger, Den Haag, 29. C. A. M.' Grootscholten, Poeldijk, 30. P. J. Verhoef, Woerden. De volgende centraal aangewezen kandidaten worden op nader vast te stellen plaatsen hier tussen gevoegd: Dr. G. H. Veringa (lijsttrekker), Mr. J. Luns, Mr. R. J. Nélissen, Voor schoten, Mr. J. Mommersteeg, Am sterdam, Mevr. B. Groensmit-v. d. Kalle, Beverwijk, A. C. M. Weijters, Rijswijk, Mr. L. Struijk, Rotterdam Drs. A. M. A. J. Jansen, Rijswijk. Men rekent er in Zeeuwse, doch ook in landelijke KVP-kringen op, dat drs. Dusarduijn na de a.s. ka merverkiezingen in het parlement zal terugkeren, hoewel de elfde plaats op de Westelijke lijst niet als een geheid verkiesbare plaats wordt beschouwd. De lijst van de Westelijke kies kringen van de KVP is samenge steld nadat alle afzonderlijke kandi daten op grond van een groot aantal criteria waren beoordeeld. De com missie die de lijst opstelde, stond onder voorzitterschap van dr. Aal- berse, de vroegere voorzitter van de KVP. De heer Dusarduijn is ver schillende andere KVP-kandidaten voor de Westelijke lijst voorbijge streefd, Indien kandidaat-afgevaar digden die vóór hem op de lijst staan, bv. de heren Luns en Verin- ga, weer tot het ministerschap zou den worden geroepen, dan is de zekerheid dat de uit Goes afkomsti ge drs. Dusarduijn in de Kamer terugkeert, voor honderd procent aanwezig. Hij komt dan nl. automa tisch op de tiende of negende plaats op de lijst te staan. De Westelijke KVP-lijst wordt samengesteld met de Oostelijke en de Brabantse kan didatenlijsten. De complete lijst vormde tenslotte het team dat de KVP aan de kiezers gaat presenteren. Het is niet ondeelbaar dat drs. Dusar duijn na de aanstaande verkiezingen de enige Zeeuwse afgevaardigde in de kamer zal zijn. De heer A. C. de Kooning, vice- voorzitter van de Zeeuwse KVP, toonde zich zelfs bijzonder tevreden over de plaatsing (lie) van de Zeeuwse kandidaat drs. W. Dusar duijn. „Op de Westelijke lijst wor den tien zetels verkiesbaar geacht. Men mag verwachten dat verschil lende kandidaten, die vóór drs. Du sarduijn staan, zullen afvallen. Dat zal van de kabinetsformatie afhan gen. Bovendien wordt voor Luns, die derde op de westelijke lijst staat, een functie buiten het Nederlandse parlement verwacht bedoeld wordt: secretaris-generaal van de NAVO, red.). Ik heb alles bij elkaar daarom goede hoop dat drs. Dusarduijn weer in de Kamer zal komen", aldus de heer Kooning. Drs. Dusarduijn zei desgevraagd „wel blij" te zijn met de 11e plaats. „Het nieuwe systeem van kandidaatstellen is voor een kleine provincie als Zeeland erg vervelend. Dat systeem in aanmerking genomen sta ik op een goede plaats", aldus drs. Dusarduijn (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. In het teken van de gebedsweek voor de een heid der christenen is in de katho lieke parochiekerk te Middelburg een interkerkelijke bijeenkomst gehouden. Tijdens een discussie, welke tijdens de bijeenkomst plaatsvond, viel het besluit om aan de raad van kerken te Middel burg te verzoeken om elke zon dag ergens in Middelburg een oeucumenische diensi te organise ren, naast de bestaande missen en diensten van de verschillende kerken in de stad. Een zevental personen zal een brief aan de raad van kerken opstel len waarin dit verzoek is vervat. Op iets langere termijn wil men trachten te komen tot een zogenaamde (ADVERTENTIE) „Dienst van Woord en Tafel", waar aan allen die zich christenen willen noemen welkom zullen zijn". De bijeenkomst had een meesle pend karakter, door het optreden van het jongerenkoor Walcheren, dat spontaan door de stampvolle kerk na gevolgd zijn repertoire afwerkte. Aan het slot van de bijeenkomst trok het jongerenkoor zingend door de kerk. Het koor, dat thans wegen ziekte van de oprichter pater J. de Bakker, geleid werd door de heer L. Blom- maerd, kreeg muzikale en ritmische ondersteuning van het combo onder leiding van J Kreuter. Een preek ontbrak in deze bijeen komst. Wel gaf ds. J. de Boer, een uitleg, aan de hand van de desbetref fende passages in de Bijbel, van het thema „verzoening". Vertegenwoor digers van drie verschillende kerken in Middelburg gaven daarna in hun eigen woorden een visie op de oecu mene in de Zeeuwse hoofdstad, die wederom een stapje op een klaarblij kelijke lange en moeilijke weg is ge vorderd. De leiding van de bijeen komst had de heer F. Bergwerff, jeugdwerkleider van de Nederlandse Hervormde gemeente in Middelburg. (Van onze correspondent) HANSWEERT De voetbalvereni ging Hansweertse Boys hield ter ver sterking van het contact tussen dona teurs en spelers een feestavond in de zaal Zeelandia. Slechts enkele dona teurs waren komen opdagen. Niette min werd het een fijne, leuke avond. Er kon volop worden gedanst op de muziek van het trio Toine de Jong en ook kon bingo worden gespeeld.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 4