„Het lijkt oorlog" ONWEER BEDREIGT OP LAATSTE MOMENT LANCERING ApoIlo-14 met vertraging weg PvdA-bestuurders beslissen vandaag over nieuwe koers Vrouw (39) gewurgd Twee mannen doden cafetaria- bezoeker in Den Bosch met 17 messteken Postroof met buit van 3 ton V ondeling goed door Fransen ontvangen STAKING VAN ROTTERDAMSE SLEPERS Bestuur dioc. past raad Rotterdam aanvaardt Simonis niet en treedt af Honderden vermist Automobilist dood tussen Clinge en Nieuw-Namen Mozambique: WISSELEND SCHAATSSUCCES Oeganda meldt inval troepen uit Soedan Britse sigaretten- verkoop met 10 pet gedaald Koningin van Nepal bij jachtpartij gewond Voorwaarden Weduwe Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9. Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 VRIJE ZEEUW MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 25e Jaargang No. 6461 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Het lijkt wel oor log", zei dr. C. van Nieuwenhui- zen zaterdag in Utrecht op de eer ste hartkaderdag van de Nederland se Hartstichting. „De sterfte onder de mannen in de leeftijdsgroep van dertig tot vijftig is onrustbarend. We moeten op den duur zelfs vre zen voor een vrouwenoverschot". En mr. H. Kolfschoten, de Haag se oud-burgemeester en hoofdbe stuurslid van de Hartstichting, sprak van „een epidemie". „Ons hart betaalt de tol van deze adem benemende en hartverscheurende tijd. Het sterftecijfer door hartinfarcten stijgt nog steeds. Een epidemie is het en die eist een epidemische be strijding". Op deze drukbezochte eerste hart kaderdag, speciaal bestemd voor de vereniging „Vrienden van de Hart stichting", kwam als organisato risch belangrijkste plan naar voren de stichting om te bouwen tot een vereniging. De gesloten stichtings vorm waarbij een bestuur telkens zichzelf aanvalt, achtte men niet langer in overeenstemming met de ernst van het vraagstuk waarvoor men staat. Men wil er iedereen die cr zich bezorgd over maakt, bij be trekken en dat kan (aldus secreta ris mr. G. Bierman) het beste ge beuren in de democratische ver- enigingsvorm. Mr. Kolfschoten onderstreepte dit nog eens in zijn slotwoord. „De hartstichting is een al te centralis tische organisatie voor wat een volksbeweging in opbouw moet zijn. We moeten een doortimmerde vorm vinden waarbij de leden een reële inbreng hebben en zelf hun bestuur kiezen en zeggenschap hebben over de besteding van de gelden. We hebben noch de keus noch de vrij heid", aldus mr. Kolfschoten, „om het humaanste werk van deze tijd na te laten, het hart te beschermen tegen de slopende aanval die de tijd erop doet". Cardiologen, onder wie de Gro ningse hoogleraar dr. J. Nieveen en de Rotterdamse hoogleraar dr. P. Hugenholtz en de hartchirurg van de Rotterdamse medische faculteit, prof. dr. J. Nauta, benadrukten dat geen enkele medische ingreep de epidemie tot stilstand kan brengen of zelfs maar de ziekte kan stoppen, als de bevolking niet bereid is zich zelf te beschermen. „Telkens weer zullen we moeten herhalen dat de leefgewoonten moeten veranderen om de ziekte een halt toe te roepen: stoppen met roken, stoppen met overmatig vet, eieren en suikerge- bruik, en meer beweging nemen". Daarnaast achtte men ook de psy chische spanningen (hoe moeilijk meetbaar ook) een van de zgn. ri sicofactoren, want over een eigen lijke oorzaak kan nog niemand ter wereld een uitspraak doen. Opval lend is overigens wel dat het aan tal slachtoffers onder degenen met lagere inkomens het kleinst is. De hartkaderdag is mede georgani seerd ter voorbereiding tot de Eurohartweek, die van 22 tot en met 28 februari zal worden gehou den en waarvoor men de belangstel ling vraagt van alle Europeanen, „en dat is bitter nodig", zegt de Hartstichting, „omdat van elke twee Europeanen er één sterft aan de ge volgen van hart- en vaatziekten". (Van onze redactie buitenland) KAAP KENNEDY Veertig minuten later dan gepland, is de Apollo - 14 gis teravond om 22.03 Ned. tijd begonnen aan zijn maanreis. Zware wolkenvelden en onweer dreigden er op het laatste moment voor te zorgen dat de lancering tot 1 maart uitgesteld zou worden, omdat men een incident als bij de lancering van de Apollo-12 wilde voorkomen. Toen werd de Saturnus raket in een regenbui bij de lancering door bliksem geraakt. De on gelukkige tocht van de ApolIo-13 maakfe dat de zenuwen toch al tot het uiterste gespannen waren. Commandant Alan Shepard maakte als afscheidsgroet een joviaal armgebaar, voordat hij werd overgebracht naar de Apollo-14. VOORSCHOTEN (KNP) Het dagelijks bestuur van de diocesane pastorale raad van het bisdom Rot terdam heeft zijn functies ter be schikking gesteld, omdat het geen mogelijkheid ziet voor vruchtbare sa menwerking met de nieuw benoem de bisschop van Rotterdam, dr. A. Si monis. De raad heeft dit aanvaard, maar vindt in grote meerderheid, dat de raad dient verder te werken „in ris kerend vertrouwen", dit op basis van de verklaring, die de vicarissen Braun en Van den Ende en de alge meen econoom Van de Ven hebben afgelegd na hun langdurig overleg met dr. Simonis. Bisschop Simonis had na deze verklaring meegedeeld, dat hij met beide vicarissen en de al gemeen econoom wil samenwerken op basis van hun inzet en deskundig heid. Het thans demissionaire bestuur van de diocesane pastorale raad ziet in het antwoord van dr. Simonis ech ter nog geen basis van samenwer king. Het voorziet aldus de ver klaring een reeks van conflicten met weinig perspectieven, omdat zij ontspruiten uit twee verschillende denkwerelden. Het dagelijks bestuur verwacht in het bisdom dan ook grote moeilijk heden, „moedeloosheid, onver schilligheid, uittreden uit de kerk van juist diegenen, die zich met vertrou wen en overtuiging voor de vernieu wing van de kerk, ook in haar struc turen, hebben ingezet". Het dagelijks bestuur zei zich „tot tolk te willen maken van al diege nen, die zich met geloof en vertrou wen inzetten voor de vernieuwing van de kerk en die daarom naar eer en geweten dr. Simonis niet kunnen aanvaarden als bisschop van Rotter dam". De raad zal op 15 februari stem men over een nieuw bestuur. (Van onze redactie buitenland) KAMPALA Generaal Amin, lei der van het nieuwe militaire bewind in Oeganda, heeft gisteren bekend gemaakt dat Soedanese troepen de stad Kitgoem, 160 km diep in Oegan da, hebben bereikt. Van Soedanese zijde is nog geen commentaar op dit bericht geleverd. (Van onze correspondent! 's-HERTOGENBOSCH De Bos sche recherche speurt naar twee Ma rokkanen, die in de nacht van zater dag op zondag in de hal van een ca fetaria aan de Orthenstraat te Den Bosch de 26-jarige Henk van de Pol der uit Rosmalen met zeventien mes steken om het leven zouden hebben gebracht. Hoewel zondagavond nog geen resultaat was bereikt, meent de recherche het net toch vrij nauw te hebben aangetrokken en van ten minste één van de vermoedelijke da ders is een vrij nauwkeurig signale ment bekend. Het slachtoffer was 's nachts tegen half vier de hal van de cafetaria bin nengekomen tegelük met de twee Marokkanen met wie hij duidelijk ruzie had. Dit ontaardde in een vecht partij, waarbij een van de Marokka nen op de grond viel en Van de Pol der een stevige trap in het gezicht kreeg. De andere Marokkaan ging er zich daarna ook mee bemoeien, ter wijl de eerste weer overeind sprong. Op een moment dait praktisch nie mand van de tientallen mensen die in de hal aanwezig waren, er erg in had, moeten ze hem de zeventien steken met een mes hebben toege bracht. Het slachtoffer is nog naar buiten gelopen en daar in elkaar ge zakt. Hij overleed korte tijd later in het Groot Zieken Gasthuis. Dat niemand de steekpartij heeft gezien, kan zijn oorzaak gevonden hebben in het feit dat de cafetaria al geheel met mensen gevuld was, dat de beide mannen vlak tegen hun slachtoffer aan hebben gestaan en bovendien dat Van de Polder een ro de trui droeg, zodat de bloedvlekken LONDEN (AP) De verkoop van sigaretten in Engeland is met onge veer 10 procent gedaald sinds drie weken geleden een rapport is gepu bliceerd waarin de gevaren van het sigarettenroken scherp werden be klemtoond. KATMANDOE (Reuter) De ko ningin van Nepal, Ratna Ratya Laksji Devi Sjah, is zaterdag tijdens een jachtpartij gewond geraakt. Een ko gel trof haar in de buik en de lin kerhand. De kogel is inmiddels verwijderd. De toestand van de vorstin ia bevre digend. niet direct zichtbaai- waren. Dat het Marokkanen moeten zijn geweest, is behalve uit de verklaring van een getuige ook duidelijk gewor den uit de laatste woorden van het slachtoffer. Er wonen in Den Bosch legaal rond vierhonderd Marokka nen, de meesten in ongeveer tien pensions, die gisteren reeds alle dooi de recherche zijn uitgekamd, waarbij ook nog drie illegaal in Nederland verblijvende Marokkanen werden ontdekt. Een vriendin van het slachtoffer, die in zijn auto op hem zat te wach ten, heeft verklaard dat er geen eer dere relatie tussen de overledene en de Marokkanen heeft bestaan. Slechts één van de in de cafetaria aanwezigen heeft verklaard dat hij heeft zien, steken. Deze getuige is met zijn auto de Marokkanen achterna gereden meer raakte snel het spoor bijster. Hij ver klaarde dat een van de beide mannen plm. 1.70 meter lang is, een vrij bre de mond en een of meer go-uden tan den in de bovenkaak heeft. De vriendin van het slachtoffer verklaarde, dat zij vanuit de auto een mes had zien flitsen. De reis van de Apollo-14 verliep na de lancering tot bij het afslui ten van deze editie voorspoedig. Op 3 km hoogte verdween het ruim teschip al achter het wolkendek, op meer dan 160 km hoogte kwam de Apollo volgens plan in een baan om de aarde. Commandant Alan Shepard (47). Edgar Mitchell'(40) en Stuart Roosa (37) ondergingen het uitstel van de lancering kalm. Volgens de dokters verkeren zij in „uitstekende lichame lijke conditie" en zijn ze opgewekt. Even over half één vannacht kwam het ruimteschip in de juiste koers naar de maan te ;iggen met een af stand van 400.000 km voor de boeg. Het ligt in de bedoeling dat toch op het vastgestelde tijdstip op de maan wordt geland. De vertraging moet dus onderweg worden ingelopen. Met behulp van de computers is daarvoor een serie veranderingen aangebracht in de baan en de brand- tijden van de motoren. (Van onze redactie buitenland) LOURENCO MARQUES LISSA BON Van Portugese zijde zijn de Amerikaanse en Britse berichten over het aantal doden ais gevolg van de overstromingen in de Portugese kolonie Mozambique „sterk overdre ven" genoemd. In Lissabon wordt of ficieel gesproken van enkele tiental len doden. Gisteravond werden ech ter honderden mensen vermist. In tussen zakt het water. Gevreesd moet worden dat de ge hele oogst aan rijst, thee, copra, sisal en suiker verloren is gegaan. Alle bruggen in het rampgebied zijn ver nield. De Stichting Mensen in Nood (Ca ritas Neerlandica) heeft 10.000 be schikbaar gesteld voor voedsel. Het Ned .Roode Kruis zal 12.000 potten kleuter- en babyvoeding en 1500 de kens sturen. (Van onze speciale verslaggever) OSLO/LENINGRAD Het schaatsweekeinde heeft Nederland wisselend succes gebracht. Er werd een tegenvaller geboekt in Leningrad, waar de Nederlandse dames op het Europees kampioenschap kansloos zijn, uitgezon derd Atje Keulen-Deelstra. Bij de heren vierde Ard Schenk weer eens een grote triomf. Tijdens de vijflanden-wedstrijd in Oslo verbeterde hij het wereldrecord over 4 af standen. Ard Schenk straalde van zelfvertrouwen. Op de foto van links naar rechts Jac de Koning, Leen Pfrommer, Ard Schenk en Kees Verkerk. Zie verder onze sportbijlage. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het partijbestuur van de PvdA zal vandaag de tekst opsteller, van een ontwerpresolutie, die het deze week aan het partijcon gres zal voorleggen. Deze resolutie heeft betrekking op de politieke sa men werkings vorming, die de socia listische partij voor de komende kamerverkiezingen zou moeten aan gaan. De tekst wordt in politiek Nederland met grote belangstelling tegemoetgezien. Het wordt nl. niet uitgesloten geacht met name na de dreiging met opzegging van het lidmaatschap door APELDOORN (ANP) Een be drag van naar ruwe schatting ten minste 300.000,is in de nacht van zaterdag op zondag verdwenen uit de kluis van het hoofdpostkantoor aan de Deventerstraat in Apeldoorn. In brekers hebben volgens de politie op bijzonder vakkundige wijze de kluis opengebrand en vrijwel al het zich daarin bevindende baargeld meege nomen. De kans bestaat dat het ontvreem de bedrag aanzienlijk groter is, want de daders hebben ook een groot aan tal aangetekende enveloppen open gemaakt en het zich daarin bevin dende geld eveneens meegenomen. Hoe groot dit bedrag is, kan pas worden vastgesteld wanneer afzen ders of geadresseerden zich melden en opgeven welke bedragen zijn overgemaakt. dr. W. Drees sr. en de reactie erop van fractieleider di-s. J. M. den Uyl dat de PvdA in een andere richting zal koersen en met name de anti- KVP-motie zal afzwakken. Het staat nog niet vast, of de ontwerp-resolutie vanavond nog openbaar zal worden gemaakt. Zaterdag heeft het partijbestuur van tien tot zes uur de (nieuwe) polineke situatie besproken tijdens een bijeenkomst in Amersfoort. Een woordvoerder van de partij beperkte zich na afloop tot de medeling, dat de ontwerp-resolutie voor het congres van 4, 5 en 6 februari „in de grond verf" was gezet en dat het beraad maandag zou worden vervolgd. Te verwachten valt, dat de ont werp-resolutie niet zal gaan in de richting van het meteen intrekken van de anti-KVP-resolutie, maar be- reidneid tot samenwerking met de confessionele partijen in een kabinet tot uitdrukking zal brengen als aan een aantal voorwaarden is voldaan. Daartoe zou behoren de eis, dat de confessionelen zich vóór de verkie zingen op hun beurt uitspreken voor samenwerking met de PvdA. Het partijbestuur zou zeer duidelijk een eventuele samenwerking met DS'70 afwijzen en daarmee ook voor bijgaan aan de oproep van de 42 vooraanstaande PvdA-ers, die vrezen, dat hun partij zich in een heilloos isolement stort. Het partijbestuur weet zich gesteund door een tachtig tal gewestelijke bestuurders, die zon dag in een vergadering stelling na men tegen de 42 en die de door Nieuw Links in gang gezette ver nieuwingen in de partij alle kans wil len geven. Het partijbestuur wil zeer nadrukkelijk voorkomen, dat het tij dens het komende congres de groep Nieuw Links tegen de haren instrijkt. (Verder politiek nieuws op pagina binnen/huitenland) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Wij zijn er nu zonder meer van overtuigd dat Ges- syka een gelukkige toekomst tege moet gaat", aldus gisteren een tevre den heer Smolders, net terug van dc reis naar Frankrijk, waarheen hij vrijdag hun tijdelijk pleegkindje, het vondelingetje Gessyka Leroy, hadden gebracht. „Gessyka is door de Franse kinder bescherming toevertrouwd aan een tot nu toe kinderloos gebleven echt paar. U kunt zich voorstellen hoe blij die mensen waren met de komst van Gessyka", aldus de heer Smolders. „Het afscheid van Gessyka viel ons ondanks dat we wisten dat ze nu in een goed gezin werd opgenomen wel zwaar. Uiteindelijk hebben wij haar zeven maanden als ons eigen kindje verzorgd'. De heer Smolders was zeer tevre den over de manier waarop door de Franse autoriteiten tijdens hun kor te verblijf in Frankrijk was opgetre den. Ook roemde hij de wijze waarop zij de hele affaire rond het Terneu- zense vondelingetje hebben behan deld. (Van onze correspondent) HULST Zaterdagavond is in de Woestijnestraat tussen Clinge en Nieuw Namen de 21-jarige P. Apers uit Nieuw Namen met zijn personen auto door onbekende oorzaak dodelijk verongelukt. Het slachtoffer is uit de auto ge slingerd en in een naast de weg ge legen sloot terecht gekomen. Hij was waarschijnlijk op slag dood. De auto was total-loss. ARNHEM (ANP) De 26-jarige fabrieksarbeider G. J. R. uit Door- werth, gemeente Renkum, heeft bij zijn verhoor door de Arnhemse poli tie in de loop van gisteren bekend, dat hij in de nacht van vrijdag op za terdag de 39-jarige Aartje Verschuur- Van Holland uit Ederveen (gemeen te Ede) in de fietsenstalling van de Prinsenhofschool in Arnhem om het leven heeft gebracht door haar te wurgen met haar eigen sjaal. Met een taxi liet R., die ongehuwd is, zich daarna naar zijn ouderlijk huis terugrijden. De vrouw, dde hij kende en met wie hij enige tijd om gang had gehad, ontmoette hij vrij dagavond omstreeks half acht in een café in de Arnhemse binnenstad. Na sluitingstijd gingen de vrouw en R. op zoek naar andere bars, die alle gesloten waren. R. beloofde de vrouw daarop dat hij haar wel naar huis zou brengen met zijn auto, die hij echter niet meer bezat terwijl hem ook de rijbevoegdheid was ontzegd. Hij gaf echter voor, dat zijn wagen in de omgeving van de Markt stond. Op de herhaalde vraag van de vrouw waar nu eigenlijk ziin auto stond, wurgde R. de vrouw Bij het onderzoek door de politie is gebleken, dat de vrouw die wedu we was, en vier kinderen had, hem nogal wat geld heeft gekost. In de loop van de avond was bij hem het plan gerijpt zich van haar te ontdoen Haar lijk werd, zaterdagmorgen door twee jongens in de fietsenstal ling gevonden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Sinds zes uur vanmorgen liggen de ongeveer 100 Rotterdamse stadssleepboten stil als gevolg van een werkstaking, die de vervoersbonden voor de ruim 700 bemanningleden hebben uitgeschre ven. Het uitroepen van de staking volgde nadat de werkgevers niet hadden gereageerd op een ultima tieve brief van de bonden waarin een loonsverhoging van f 45,- per week werd gevraagd. De voorzitter van de bedrijfsgroep Havens van de Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel, de heer W. Hulsker, ver wacht dat de werkgevers, verenigd in de Vereniging van Sleepdienst- ondernemers, de drie vakbonden nog vandaag een kort geding zullen aandoen op basis van het feit dat de stakers door hun eis tot loons- verhoging, de loonmaatregelen, die de minister op 15 december vorig jaar heeft afgekondigd, negeren. Gisteren liepen reeds opvallend veel meer schepen de Rotterdamse haven binnen dan gewoonlijk op zondag. De drie vervoersbonden hebben besloten de overige havenarbeiders voorlopig nog niet tot een solida riteitsactie op te roepen. De drie vervoersbonden hebben gisteravond een telegram gestuurd aan het bestuur van de Internatio nale Transport Federatie, waarin zijn een beroep doen op de solida riteit van de collega's sleepbootbe- mannigen in de overige West-Eu- ropese havens ais Hamburg, Londen en Antwerpen. „Ik heb die mensen natuurlijk niet in de hand", aldus de heer Hulsker, „maar bij voor gaande gelegenheden hebben ze metterdaad getoond begrip te heb ben voor onze situatie". „Wat de gevolgen zijn voor Rot terdam?" De heer Hulsker is hier kort over. „Gewoon, weer een slech te beurt in buitenlandse ogen. Echt, ik doe het helemaal niet graag, maar ais de werkgevers zeggen, dat ze het hard tegen hard zullen gaan spelen, dan moeten we wei". Verwacht wordt dat de rede van Hoek van Holland vanmiddag al vol zal liggen met schepen boven 10.000 ton, die niet op eigen kracht de haven van Rotterdam kunnen binnenlopen.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1