POSTTARIEVEN FLINK OMHOOG Oeganda vreest inval uit T anzania Margriet carnavals prinses Wiesenthal klaagt justitie Hamburg aan Jesreiyd Oersterk! Lino Calle in VPRO-vrij dag Geen rozen in cel voor Angela binnenland buitenland A commentaar Wantrouwen Ondernemingsraad Gratis inspectie van Cortina-mankement Persvrijheid in Chili bedreigd Paraat Advies aan overheid: Snel crèches subsidiëren Internationaal Hof: rechters wel bevoegd PPR: „Help ook Cuba en Noord-Vietnam' P- Russen vaJIeijM journalist la^p Tweede Kamer: extra-hulp aan Oost-Groningen Als rapporteur: Dankert gaat Van der Stoel vervangen Drughandel in Luik opgespoord Tilburgenaar bekent tai van oplichtingen Advocate: „Geef sexbladen terug 5 jaar slijtage garantie DONDERDAG 28 JANUARI 1971 DEN HAAG (ANP) Drukwerk tot 20 gram gaat met ingang van aan staande maandag 1 februari 15 cent kosten. Sinds 1 februari 1967 was dit 12 cent. De rechten voor aangetekende en expressestukken, die betaald moeten worden boven het normale porto, worden verhoogd van f 1,tot f 1,25. Hetzelfde bedrag moet voortaan ook worden betaald voor een postwissel bestemd voor het binnenland, de Nederlandse Antillen, Suriname of België. Verder worden duurder: het bestellen van stukken die te groot zijn voor woningbrievenbussen en het bezorgen van postpakketten. Dit zijn allemaal zendingen waarvoor de besteller bij de geadresseerden aan moet bellen. Niet duurder worden binnenlandse brieven tot 250 gram, binnenlandse briefkaarten en internationale brieven tot 20 gram. Een aantal tarieven in het internationale verkeer zal met ingang van 1 juli a.s. worden gewijzigd. Het tarief voor dagbladen en daarmee gelijk te stellen nieuwsbladen blijft ongewijzigd. Bij grote partijen post komen netto-tarieven in de plaats van de huidige kortingsregelingen. Met deze tariefwijzigingen, die een ingrijpende verandering in de struc tuur van de posttarieven betekenen, zullen vooral particulieren het meest te maken hebben. De verhogingen betreffen vrijwel uitsluitend tarieven die de laatste vier jaar onveranderd zijn gebleven. Zowel in het binnenlandse als het buitenlandse verkeer is het tarief voor drukwerken: tot 20 gram 15 ct., 20-50 gr. 20 et., 50-100 gr. 30 ct. en 100-250 gr. 50 ct. Voor monsters blijven de binnenlandse tarieven ongewijzigd. De prijs van de z.g. adreswijzigingskaarten is ook verhoogd van 12 tot 15 cent. Voor de zwaardere brieven naar de Nederlandse Antillen, Suriname, Bel gië en Luxemburg wordt het tarief: 250-500 gr. 100 ct., 500-1000 gr. 150 ct., 1000-2000 gr. 200 ct. De tarieven voor de pakketpost in het binnenlandse verkeer zijn aldus vastgesteld: tot 1 kg. 175 ct.. 1-2 kg. 225 ct., 2-3 kg. 275 ct., 3-5 kg. 375 ct., 5-7 kg. 475 ct. en 7-10 kg. 650 ct. Hiermee zijn de tarieven tot 7 kg. met 25 ct. verhoogd; de zwaarste categorie (7-10 kg) wordt 50 ct. duurder. De verhoging van dc posttarieven wordt door de centrale directie der PTT nodig geacht ter afremming van de stijgende verliezen bij de post dienst. Prinses Margriet is gisteren door de Apeldoornse carnavalsprins Joop Braakhekke benoemd tot „Opper Knienenhoedster". Ook kreeg zij de daarbij behorende onderscheidingen van Braak- hekke's vereniging „Het Sleutel- veugeltjen". Haar zoontjes, de orinsen Maurits en Bernhard, kregen elk een konijn in een hok. Daarmee bracht hij symbo lisch tot uitdrukking dat Apel doorn in carnavalsdagen „Knie- nenburg" heet (Foto onder). Kroonprinses Beatrix door Max Koot gefotografeerd met prins Constantijn hoopt aan staande zondag haar 33e verjaar dag te vieren. TTET is natuurlijk een goede, en ■TA voor de consument geruststel lende zaak, te weten dat er door de Economische Controle Dienst nauw keurig gelet wordt op de prijzen Die controle blijkt nodig, gezien de meer dan 100 processen-verbaal binnen enkele weken. Hoe weinig de consumenten hun leveranciers echter vertrouwen, moge blijken uit de 200 meldingen die dagelijks bij de controledienst binnenkomen. Vele van de aangemelde prijsverho gingen vertonen slechts kleine fou ten, vergissingen, en vele ervan blij ken correct te zijn uitgevoerd. Het wantrouwen van de consu ment wordt o.i. voor een groot deel gevoed door de volkomen ondoor zichtigheid van de redenen, waarom de prijzen stijgen. Je leest af en toe iets van verhoogde grondstoffen- prijzen, gestegen transportkosten, hogere loonkosten, maar wat zegt de leek dat? Nagenoeg niets. Hij moet het maar geloven op gezag van ongrijpbare, hogere, economische machten. Het geloven op gezag van wie dan ook raakt echter uit de tijd. Dus wantrouwt de consument zijn leverancier. Het feit dat die consument veelal tevens werknemer is en hij de le verancier, althans de fabrikant, aan de kant van de werkgever ziet staan, maakt een en ander nog min der bevorderlijk voor het klimaat tussen de belangengroepen in ons land. De tragische figuur er tussenin is de middenstander, die hiervan buiten zijn schuld om de dupe kan worden. DE ondernemingsraad-nieuwe-stijl kan, nu de desbetreffende wet ook door de Eerste Kamer is aange nomen, in de bedrijven gaan draaien. Dit betekent echter niet dat het Nederlandse bedrijfsleven van vandaag op morgen een forse de mocratische kick zal krijgen, want in veel bedrijven is men tot nu toe zelfs nauwelijks toegekomen aan de ondernemingsraad-oude-stijl. Er is overal wel een ondernemingsraad, maar in nog teveel gevallen blijkt de directie slechts bereid te praten over koffie-automaten en de fietsenstal ling. In veel minder gevallen is een directie bereid de raad (enige) in zage te geven in haar beleid, maar en dat is de keerzijde van de me daille dan ontbreekt het bij de le den van zo'n ondernemingsraad aan de deskundigheid, die nodig is om redelijk tegenspel te leveren en een directie ook werkelijk van advies re kunnen dienen. De vele malen dat een onderne mingsraad bij fusies of ontslagkwes ties voor voldongen feiten blijkt te zijn gezet, geeft wel aan hoe het met het overleg tussen directie en ondernemingsraad nogal eens staat. Het klimaat in de bedrijven wordt niet op de eerste plaats bepaald door een (nog modernere) wet, maar door de mentaliteit die er heerst. Maar daarvoor is weer de mentaliteit van bedrijfsleiding, resp. directie be palend. Daar hebben werknemers mee te maken, niet met een pa pieren wet. Van een goede mentaliteit zou het ondermeer getuigen als een di rectie, in samenwerking met de vak beweging, de werknemers/onderne mingsraadsleden in haar bedrijf in staat stelt zich te scholen. De onder nemingsraad zal dan (nog) „lastiger" worden, maar het bedrijfsbelang zal er tenslotte mee gediend zijn. Dat zien veel ondernemers nog niet in (Van onze redactie buitenland) NAIROBI De nieuwe machthebber in Oeganda, generaal-majoor Idi Anmin, voelt zich bedreigd door het buurland Tanzania. Naar hij gisteren verklaarde heeft zijn geheime dienst berichten ontvangen over de voorbereidi ig van een aanval door troepen uit Tanzania. In dit land bevindt zich de afgezette president van Oeganda, Milton Obote. President Julius Nyerere van Tan zania is gisteren in zijn land terugge keerd van een officieel bezoek aan India, dat hij bekort heeft wegens de coup in Oeganda. Hij werd uitbun dig verwelkomd. Betogende studen ten hadden spandoeken bij zich met opschriften als „Afrika kan niet door rovers worden geregeerd" en „Geef ons wapens om te vechten". De vereniging van studenten aan de universiteit van Dar es Salaam heeft zich solidair verklaard met Obo te, die naar hun oordeel onvermoei baar heeft gewerkt aan de verbete ring van het lot van de armen en zich verzet heeft tegen feodalisme en uitbuiting. De militaire staatsgreep die een einde heeft gemaakt aan het bewind van president Obote heeft, naar de chef van de politie, William Oryma, vandaag verklaarde, het leven gekost aan „nogal wat" mensen. Hoeveel precies wilde hij niet zeggen. Orye- ma is de man die samen met generaal Idi Amin de staatsgreep heeft doen uitvoeren. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Gedurende de pe riode, dat de zaak Lino Calle bij de NOS nog in bespreking is en de VARA (waar Calle vroeger heeft ge werkt) in verband hiermee nog geen standpunt heeft kunnen bepalen ten aanzien van de voortzetting van het radiowerk voor de Spaanse gastar beiders, zal het radioprogramma „VPRO-Vrijdag" om 19.35 uur in een Spaanstalige uitzending gastvrijheid bieden aan Lino Calle. De VPRO wil hem in de gelegen heid stellen, zijn programma, dat hij tot algelopen zondag voor de NOS verzorgde en mogelijk volgende week zal horvatten, voort te zetten. Hij zal niet --an instructies gebonden zijn. De Raad van Beheer van de NOS zal Cal le uitnodigen voor een gesprek, waar in programma-instructies zullen wor den besproken. DEN HAAG (ANP) Naar aan leiding van een eerder bericht dat de Britse Fordfabrieken de eigenaars van nieuwe Cortina's heeft geadvi seerd de voorwielophanging van huil auto te laten nakijken, heeft Ford Nederland haar dealers verzocht twee voorwielophangingsbouten van ze venduizend nieuwe Cortina- en Tau- nus-personenauto's te inspecteren. Het betreft de nieuwe modellen die in het najaar van 1970 op de markt zijn gekomen. De inspectie wordt kos teloos verricht. 99 99 RIO DE JANEIRO (REUTER) De toestand in Chili sinds de ver kiezing van Allende is een reden tot grote bezorgdheid, aldus een rapport van de commissie voor persvrijheid van de interajnerikaanse persasso ciatie. De associatie waarschuwde op een persconferentie in Buenos Aires dat „een communistische regering op het Zuidamerikaanse continent niet alleen een bedreiging is vóór de vrije pers, maar ook voor de politieke instellingen van andere landen. „Chili is een vrijplaats voor communistische terroristen, als Regis Debray en Paraguaanse communis ten, geworden", zo meenden de sprekers. Generaal Amin verklaarde op de zelfde persconferentie dat de Oegan- dase troepen, na het binnenkomen van een bericht dat Tanzania een in vasie voorbereidde om de staatsgreep ongedaan te maken, in staat van pa raatheid werden gehouden. Parachutisten, gemechaniseerde eenheden en luchtmacht staan gereed „Het nieuwe regime zal alle interna tionale overeenkomsten respecteren", aldus Amin, „en we zullen de goede betrekkingen met alle landen hand haven. Spoedig zullen 78 politieke gevangenen, onder wie drie vrouwen, in vrijheid worden gesteld". Over Obote, eens de oude vriend en medestrijder van de generaal, had Amin niet veel goeds te vertellen. Obote, zei hij, dronk te veel, rookte te veel, ging te veel met vrouwen uit, leed een lui leven op kosten van het land en bovendien was hij steeds bezig met pogingen zijn macht te ver. groten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „De overheid moet snel crèches een flinke subsidie ge ven. Met subsidiëren moet niet lan ger gewacht worden, ook niet op de komende wettelijke regeling van de kinderopvang." Dat is het advies dat de nationale raad voor maatschappelijk welzijn op verzoek heeft gegeven aan staatsse cretaris Van de Pole (CRM). Behalve de nationale raad heeft de staatsse cretaris ook de gezinsraad, de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten en de Werkgemeenschap Kindercen tra om advies gevraagd over de wet telijke regeling. 99 DEN HAAG (ANP) De Zuid- afrikaanse klacht over de vermeen de subjectiviteit van drie rechters van het internationaal gerechtshof in Den Haag is afgewezen. De president, Sir Muhammed Zaf- rullah Khan, en de rechter Padilla Nervo en Platon Morozow zullen zich niet terugtrekken bij de beoor deling van het verzoek van de veilig heidsraad om een advies inzake Zuid-Afrika's aanwezigheid in Nami bië (Zuid-West-Afrika). Die heeft de griffie van het internationaal ge rechts woensdagochtend meegedeeld (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De commissie vre- despolitie van de PPR bepleit in een rapport een andere benadering van de ontwikkelingssamenwerking van Nederland met de ontwikkelingslan den. Een meer onbaatzuchtige, oprechte hulpverlening, ook aan landen die „in het politieke verdomhoekje" zitten zoals Cuba, Chili, Zambia, Tanzania, Noord-Vietnam en Noord-Korea. De overheid zou ook een indirecte vorm vai. hulp moeten geven aan die groeperingen in landen met traditio nele en feodale regimes, die zich op verandering richten. Er liggen volgens het PPR-rapport ook mogelijkheden om via particu liere organisaties steun te geven aan revolutionaire groeperingen in lan den, waar parlementaire middelen geen uitzicht bieden op reële ver beteringen. MOSKOU (Reuter) De Ameri kaanse journalist James Peipert van het AP is gisteren in Moskou door Russen lastig gevallen tijdens een ge sprek met een Russische burger. „Een groep bandieten kwam tus sen ons in staan," zo zei hij. Een van hen had de bril van Peiperts gezicht geslagen Vorige week werd een an dere Amerikaanse journalist gehin derd toen hij uit zijn auto stapte om een Rus te ontmoeten. WENEN (DPA). Simon Wiesenthal heeft de justitie van Hamburg ver weten, dat zij al tien jaar een onderzoek houdt naar de verwoesting van het ghetto van Warschau, zonder een aanklacht tegen de daders in te dienen. De directeur van het joods documentatiecentrum schrijft dit in een brief aan president Heinemann, kanselier Brandt en minister van justitie Jahn. De verslagen van het onderzoek nemen inmiddels al 130 boekdelen in beslag, maar aanklachten worden niet ingediend, zo schrijft Wiesenthal. „De namen van de daders, met name van de commandant van de SS, Ludwig Hahn, en zijn medewerkers zijn bekend. Zij zijn allen nog op vrije voeten. Volgens Wiesenthal is de gang van zaken in Hamburg geen uitzondering bij de Westduitse justitie. „Ook degenen die verantwoordelijk zijn voor de uitmoording van de joden in het ghetto van Riga lopen nog vrij rond," zo schrijft hij. Ir. WIESENTHAL BIJ HET hoofdbureau van de Haagse politie heeft zich gisteren een Zuidmolukker gemeld die gezocht werd inzake de rel van vorig jaar bij de Scheveningse strafgevangenis. HET C.N.V. heeft besloten het aan tal verbondsbestuurders terug te brengen van tien tot acht. Door een initiatief van de Konink lijke Federatie van Belgische Nota rissen zuilen alle Belgische testa menten voortaan kunnen worden ingeschreven in een centraal regis ter. UIT PROTEST tegen het bezoek van de Westduitse bondspresident Heinemann aan West-Berlijn heeft de Oostduitse douane enkele uren voor de aankomst van de president het vrachtverkeer opgehouden. OP DE AUTOTENTOONSTEL - LING die tot en met 7 februari in Kopenhagen gehouden wordt ligt op iedere tentoongestelde auto een kaart waarop belangrijkste technische spe cificaties, sterke en minder sterke punten van de auto zijn genoteerd. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Unaniem was de Tweede Kamer gisteren van oordeel dat meer moet worden gedaan voor Oost-Groningen. In het debat over de sociaal-economische ontwikkeling van dit gebied bleek de kamer niet te vreden met de uiteenzettingen van de regering over wat er allemaal al voor Oost-Groningen wordt gedaan. Zij hebben hun wens „er nog een schepje bovenop te doen" vastgelegd in een motie, ingediend door de vier regeringspartijen en D '66. Hoewel de regering vorige week duidelijk had laten merken niets voor deze motie te voelen, legden de re geringspartijen nu vast, dat spoedig een concreet en onderling samenhan gend beleidsplan voor de ontwikke ling van Oost-Groningen moet wor den opgesteld. STRAATSBURG (ANP). Het Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel (PvdA), rapporteur over Griek se kwesties in de Raad van Europa, zal op de volgende bijeenkomst van de raad vrijwel zeker worden ver vangen door zijn fractiegenoot P. Dankert De politieke commissie, waarvoor mr. Van der Stoel rapporteur is, en de commissie voor de niet aangeslo ten landen, waarvan de heer Dankert deel uitmaakt, hebben gisterochtend besloten dat de commissie voor de niei aangesloten landen voortaan rap port zaï uitbrengen over Griekenland, dat immers sinds 1 januari geen deel meer uitmaakt van de raad. Het besluit betekent in feite dat mr. Van der Stoel als rapporteur op non-actief wordt gesteld, en de heer Dankert zijn taak overneemt. SAN RAFAEL (Californië) AP Terwijl overal in de V.S. en in het buitenland steunbetuigingen aan haar werden georganiseerd, heeft de zwarte militante Angela Davis dinsdag op kalme wijze in de gevangenis van San Rafael haar 27 ste verjaardag gevierd. Sheriff Harvey Teague van de gevangenis verklaarde, dat zij geen verjaardagstaart had ge kregen. De 26 rode rozen, die haar telegrafisch door „het volk van Italië" waren gezonden, werden niet overhandigd omdat de ge vangenen geen bloemen mogen ontvangen, aldus Teaque. (Van een onzer verslaggevers) LUIK. De Luikse recherche is er de afgelopen weken in geslaagd een wijdvertakte handel in verdoven de middelen uiteen te rafelen. Daar bij .verden 7 bendeleden gearresteerd en 93 kg hasjiesj x 3 kg opium in beslaggenomen. In samenwerking met de politie te Brussel, Antwerpen en Interpol kwam er een einde aan de activitei ten van de bende. ALMELO (ANP). De 32-jarige, zich binnenhuisarchitect noemende, Fd||te nil Tilburg heeft bekend tal vatrzaker lieden uit Almelo en om geving te hebben opgelicht voor vele honderden guldens. Hij is opgesloten in het Almelose politiebureau. Hij is nog geen maand op vrije voeten geweest. Net voor de kerstdagen kwam hij vrij na een ver oordeling wegens schaking in Borne van zijn 11-jarig zoontje Stefano. Na 'n zwerftocht door Europa en Noord- Afrika was hij met het kind in Al giers gegrepen. JX «J 15 De wereld voelt langzamerhand wat klef aan, vindt u ook niet? Het miezert maar een beetje aan en me nige dame zal er misschien al spijt van hebben dat ze in plaats van haar prontig pronkstuk van een maxi- of midi.jas geen gewone regenjas heeft gekocht. Maar troost u, dam.es, liet zal nog wel eens kouder worden. En minder klef. Het lijkt erop dat de PvdA D'rees- kak heeft. Rauwelings gezegd: beter een vogel in de pan dan tien in de olie. De NOF moet niet zo raasCallen. De familie Drees blijkt nogal in gewikkeld in elkaar te zitten, dat komt er van als je met z'n allen aan politiek doet. De bejaarde heer Drees, die nu de PvdA in de paniek heeft gejaagd, is eenieder welbekend; met name de ouderen onder ons zijn hem nóg dankbaar. Maar met die twee zoons van hem zit het moeilijker. De oudste zoon, mr. Jan, woont in bij zijn vader en is algemeen se cretaris van de socialistische splinter DS'70. Naar deze partij dreigt nu dr. Drees sr. (pa dus) over te lopen, nadat eerder deze maand de jongere zoon, dr. Willem Drees (jr. geheten, omdat zijn pa ook Willem heet, die daarom sr. achter de naam krijgt) tot lijsttrekker van diezelfde DS'70 was gebombardeerd. Deze Willem Drees jr. was tot voor kort thesaurier- generaal op het ministerie van fi nanciën, heeft vijf kinderen en woont niet bij pa in. Een familie om in. de gaten te houden. Ter afsluiting het verhaal van een doldrieste automobilist op de auto baan Frankfurt-Wiesbaden. Het ge beurde al enkele dagen geleden, maar ik vertel het toch, want het kan morgen weer gebeuren Automobilist A belette, door een hele tijd op de inhaalstrook te blijven rij den, automobilist B in te halen. Dit ergerde automobilist C, die dit door de achteruitkijkspiegel had ga degeslagen, en demonstratief op zijn beurt op de inhaalstrook ging rijden, dus vóór automobilist A. Deze laatste maakte zich nijdig (terwijl C eigenlijk precies hetzelfde deed als A zelf al die tijd reeds deed), hij (dus A) haalde een pistool tevoorschijn, draai de hel raampje open en schoot op C. De kogel raakte slechts een veer in de stoelleuning, welke veer echter stuksprong en C licht aan de rug verwondde A werd later gearresteerd. Voor het geval u nog moet rijden: goede reis en blijf kalm MERIJN 99 UTRECHT (ANP). Mevr. mr. R. de KatPresser uit Rotterdam, raadsvrouwe van de heer A. A. van Vuuren in Bunnik, heeft bij de Utrecntse rechtbank een klaagschrift ingediend naar aanleiding van de vo rige week bij deze importeur van sekstijdschriften en -boeken in be slaggenomen 12.000 omstreden boe ken en tijdschriften. Zij maakt bezwaar tegen deze in beslagneming en verzoekt om terug gave „Die inbeslagneming berokkent mijn cliënt veel schade," aldus de advo cate. (ADVERTENTIE) fijn om over de vloer te hebben. Oersterk het 501 kwaliteits- fiïMjJ merk van Du Pont garandeert u het sterke en duurzame tapijtnylon. (Wyers staat er achter)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9