ZEEUWSE CULTURELE RAAD ADVISEERT GEMEENTE HULST: Saeftinge natuurgebied Voor sporthallen subsidie CRM van 1,25 miljoen SCHADEREGELING OESTERKWEKERS - NA PROTEST - BETER VAN OPZET P. v. d. A. BEREIDT CONGRES VOOR FEEST BIJ AANKOMST HAMNOE IN HAVEN VAN TERNEUZEN Provinciaal bureau voor milieuhygiëne noodzakelijk bij UIEN MISTEN BOOT NAAR KRUININGEN IN ZEELAND EN BRABANT stad streek PHILADELPHIA VERGADERT IN ZAAMSLAG Meer doorwerk- projecten in bouwnijverheid Groenteteeltdag in Middelburg Statenlid Elenbaas: Culturele Raad bemiddelt cul t u u rsubsidies Behoud Ontstaan Voorbehoud Schade bij botsing Nieuwe brug Tholen klaar Koudere nacht DONDERDAG 28 JANUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) TERNEÜZEN Het was gis teren een beetje feest aan boord van het Finse motorschip Ham- noe, dat een lading papier loste in de Zevenaarhaven. De witge schilderde Fin was namelijk het eerste schip van de Holland-Fin- landlijn, die eenmaal per week de verbinding Helsinkie-Terneu- zen onderhoudt. Temidden van een aantal ge nodigden, onder wie de Terneu- zense wethouder R. Hol en de heer W.H. Blok als vertegen woordiger van het Havenschap Terneuzen, directieleden van Aug. de Meijer n.v. en van an dere haven- en expeditiebedrij ven sprak de heer E. Wender- holm namens de rederij United Owners, een van de participan ten van de Holland-Finlandlijn, zijn vreugde uit over de start van de nieuwe lijnvaart op Ter- neuzen. De heer F.H.M. de Meijer heet te kapitein R. Sommarstroem en zijn bemanning hartelijk welkom na hun eerste reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij onder streepte het belang van de nieu we scheepvaartverbinding voor de haven van Terneuzen die zich sneller dan verwacht wordt ont wikkelt. Daarbij wees de heer De Meijer op de noodzaak van een grotere opslagruimte in Ter neuzen voor de aan te voeren goederen in het bijzonder met het oog op het te verwachten vrachtvervoer door roll on-roll off schepen. Tenslotte sprak hij de hoop uit dat sterke banden van vriend schap tussen de Finse reders en Terneuzen zullen worden ge knoopt. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de lande lijke protestantse christelijke vereni ging „Philadelphia" houdt vanavond (donderdag) om half acht in het ge reformeerde jeugdgebouw ,De Poort' te Zaamsiag de algemene ledenverga dering. Tijdens deze vergadering zal een definitief bestuur gekozen moeten worden. De heer A. Ramondt, wet houder van de gemeente Terneuzen, stelt zich niet meer als voorzitter herkiesbaar. De heer M. J. Straub uit Utrecht, stafmedewerker van de ver eniging, zal door middel van een film een uiteenzetting geven van het va kantiewerk van Philadelphia. ROTTERDAM (ANP) De be langstelling voor deelneming aan de verletbestrijdingsregeling in de bouwnijverheid is deze winter groter dan vorig jaar. Per 10 januari be droeg het aantal doorwerkprojecten 991 tegen 900 per zelfde datum in 1970. Bij de Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid zijn 1068 aanvragen voor een doorwerktoeslag gedaan. Er zijn 1048 bouwwerken aanvaard als doorwerkproject. De stijging wordt volgens de stichtipg voornamelijk veroorzaakt door een grotere deelne ming in de sector utiliteitsbouw. Het aantal woningbouwprojecten dat aan de verletbestrijdingsregeling deel neemt is ten opzichte van vorig jaar vrijwel niet gestegen. De doorwerkprojecten (gezamenlij ke aanneemsom 3,5 miljard) zijn ge legen in: Groningen (16), Friesland (11), Drente (12), Overijssel (54), Gelderland (68), Utrecht (88), Noord- Holland (165). Zuid-Holland (365, Zeeland (65), Noord-Brabant (127) en Limburg (60). MIDDELBURG De jaarlijkse Zeeuwse groenteteeltdag zal op 3 fe bruari in Middelburg worden gehou den. Tevens is dat de jaarvergadering van de Zeeuwse Groentetelers Orga nisatie. Om half tien 's morgens begint de bijeenkomst, die wordt gehouden in „De Brasserie" aan de Lange Delft. Eerst werden de huishoudelijke za ken afgewerkt. Daarna is er een ex cursie naar enkele groenteteeltbedrij- ven op Walcheren. De middagvergadering begint om half twee. De heren ir. J. van Kam pen, directeur van het Proefstation voor de Groenteteelt in de Vollegrond te Alkmaar en ir. D. Meyaard van het Landbouw Economisch Instituut te Den Haag, houden dan inleidingen over „De structurele aspecten van het bedrijf en de afzet toegespitst op de buitengebieden". Er zal een forum worden gevormd om vragen aan d», aanwezigen te be antwoorden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer L. A. M. Elenbaas uit Scherpenisse, lid van Provinciale Staten, is van me ning dat er een provinciaal bureau voor de milieuhygiëne moet komen. Dit bureau zou in nauw overleg met de afdeling voorlichting voorbe reidend coördinerend en begelei dend werk met betrekking tot de industrialisatie langs de Wester- schelde en de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten ver richten. De conclusie van het statenlid is verpakt in twee vragen, die hij G.S. schriftelijk heeft gesteld. Hij meent dat begeleiding van de verdergaande industrialisatie nodig is, vraagt of G.S. dat met hem eens zijn en zo ja, of ze dan van mening zijn dat er op provinciaal niveau een bureau voor de milieuhygiëne moet worden ge vormd. De heer Elenbaas vindt dit van belang voor de welvaart en het welzijn van de Zeeuwse bevolking. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse Culturele Raad heeft op de gisteren gehouden vergadering besloten zich te presenteren als bemiddelaar bij de moeizame onderhandelingen tussen de centrumgemeenten en de andere Zeeuwse gemeenten over cultuursub sidies. Tot nu toe is het zo, dat alleen de centrumgemeenten financieel garant staan voor culturele manifestaties binnen hun grenzen, terwijl de omlig gende kleinere gemeenten er toch wel van profiteren. Daarom zouden ook zij subsidies op toneelvoorstel lingen e.d. in de grotere gemeenten moeten voteren. Besloten werd eveneens een com missie voor beeldende kunsten te vor men. Voorlopig is de beroepsvereni ging voor beeldende kunstenaars niet vertegenwoordigd in deze commissie. Er zullen twee plaatsen voor deze vereniging gereserveerd blijven. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De Zeeuwse Culturele Raad vindt dat het gemeentebe stuur van Hulst al het mo gelijke moet doen om het verdronken land van Saef tinge in Zeeuwsch-Vlaande ren als natuurgebied te be houden. Tot deze uitspraak is de raad gekomen in zijn openbare verga dering van woensdag, die aan het licht bracht, dat voorzitter M. J. van Poelje niet altijd even geluk kig is met zijn duhbel-functie: lid van «Gedeputeerde Staten en lid van de Culturele Baad. Hetzelfde geldt voor de heer A. L. van Geesbergen, die ook tegelijker tijd lid van G.S. en van de Culturele Raad is. Beiden behielden zich het recht voor om straks, als er een definitieve beslissing over het Land van Saeftinge genomen moet worden (vaststelling bestemmingsplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen), als leden van G.S. niet gebonden te zijn aan de uitspraak van de culturele raad. De culturele raad heeft zich op verzoek van de gemeente Hulst over het probleem Land van Saeftinge gebogen. Het gemeentebestuur wilde van de raad graag een advies over deze zaak, nadat de Nederlandse vereniging tot bescherming van vo gels haar verontrusting had uitge sproken over een eventueel tot in dustrieterrein bestemmen van dit natuurgebied. Met de door genoemde vereniging aangevoerde argumenten voor be scherming van het Land van Saef tinge kan de culturele raad zich in het algemeen wel verenigen, zo be gint het advies, dat de raad aan Hulst zal uitbrengen. Desondanks heeft de raad zijn commissie voor historie en natuurwetenschappen met een speciaal onderzoek belast Uit dat onderzoek is naar voren gekomen dat het behoud van het Land van Saeftinge op een aantal punten met kracht kan worden ver dedigd. In zijn advies aan de gemeente Hulst stelt de culturele raad voorop, dat brakwatergebieden zoals het verdronken Land van Saeftinge bui tengewoon zeldzaam zijn. Als open- 1-uchtlaboratorium voor biologen biedt het gebied unieke mogelijkhe den, doordat hier zoet- en zou-twa- terflora met elkaar in contact ko men. Bovendien is, aldus het advies van de culturele raad, een van de belan grijkste voedselgebieden voor stelt lopers het Land van Saeftinge. Ook in historisch en bodemkundig op zicht is het gebied, dat al in het jaar 821 wordt genoemd, van belang, evenals in opvoedkundig en vor mend opzicht. Beter dan ergens an ders kan in het Land van Saeftinge duidelijk worden gemaakt hoe de Zeeuwse bodem is ontstaan. Overigens vindt de culturele raad het gebied als waterbergingsplaats niet van zo'n groot belang als de vereniging tot bescherming van vo gels. In deze functie kan het worden gemist, maar alle andere functies zijn zo uniek, dat er geen vervan gingswaarde voor berekend kan worden. (Van onze correspondent) STOPPELDIJK De provinciale weg nabij Rapenburg-Tol is gisteren geruime tijd bedekt geweest met een laag uien. De heer J. W. uit Kruinin- gen reed met een tractor en twee aanhangwagens naar de veerboot Perkpolder-Kruiningen. De rechter vooras van de laatste wagen brak plotseling af, waardoor de lading op de weg belandde. De bestuurder is met de hulp van enkele anderen ge ruime tijd bezig geweest de uien weer in zakken te scheppen. (ADVERTENTIE) In een toelichting zei voorzitter Van Poelje dat hij en zijn collega Van Geesbergen deze argumenten maar dat ze in feite maar een kant van de medaille belichten. Andere, zakelijke, argumenten kunnen wel licht toch zwaarder gaan wegen, vandaar ons voorbehoud, zo zei hij. Zonder overigens zijn dubbelfunctie ter discussie te willen stellen. De culturele raad heeft in principe ook besloten de eerstvolgende culturele dag in Zeeland te wijden aan het onderwerp Education Permanente, een begrip dat in Zeeland nog niet erg leeft en dat de ontplooiing en een goed functioneren van de mens in de maatschappij op het oog heeft. Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. BRESKENS Op de kruising Buitenlust-rijksweg 58 te Breskens kwamen twee personenauto's met elkaar in botsing toen P.A. de S. uit Oadzand komende vanuit Groede geen voorrang verleende aan M. uit Middelburg, die vanaf de Veer haven in de richting Schoondijke reed. Beide auto's werden bescha digd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk heeft subsidies tot een totaal van één en een kwart miljoen gulden beschikbaar ge steld voor de bouw van sporthal len en -zalen in de provincies Zeeland en Noord-Brabant. De subsidies zijn verleend over hel jaar 1970; de meeste van de be trokken sporthallen of -zalen zijn al in gebruik of in aanbouw. De gemeente Terneuzen krijgt een bedrag van twee ton voor de onlangs in gebruik genomen sporthal. Daar bovenop komt een subsidie van f 100.000, die wordt verleend in het kader van het regionaal welzijnsbe leid. Dergelijke subsidies van één ton zijn ook beschikbaar voor de gemeen ten Hulst en Goes voor de psorthal- len aldaar. De gemeente Fijnaart en Heijnin- gen kan een subsidie van 60.00, voor het dorpscentrum, waarvan de grote zaal mede zal worden ingericht als sportzaal, tegemoet zien. De bouw van dit aoi-pscentrum is overigens nog niet begonnen. Om dit project van de grond te krijgen moet de ge meenschap zelf met een bedrag van ongeveer f 45.000,over de brug ko men. Daarvan is nu ruim f 20.000/ binnen. Binnenkort beginnen acties om het resterende geld bij elkaar te krijgen. Het gemeentebestuur hoopt de bouw over een,half jaar te kunnen laten beginnen. In dat geval zal het nieuwe dorpscentrum medio 1972 ge opend worden. Etten-Leur krijgt een aanvullende subsidie van f 23.813,De andere Brabantse gemeenten, die „sporthal subsidies" kunnen verwachten zijn Eindhoven (f 161.786,voor de on langs geopende sporthal aan de Loeff- straat). Oisterwijk (f200.000,Hil- varenbeek (f 225.000,- voor het sport halgedeelte van het combiproject sporthal-zwembad) en Lieshout (bij na f75.000,voor een sportzaal). In totaal heeft minister Klompé subsidies tot een bedrag van f 5.750.000,toegewezen aan 24 sport hal- en 9 sportzaalprojecten. Eind '70 bedroeg het aantal sporthallen in Ne derland 178. (Van een onzer verslaggevers VOSSEMEER Vrijdag zal met een eenvoudige plechtigheid de nieu we brug over de Eendracht, ten noor den van Tholen, worden geopend. De oude brug ,die in oktober 1928 in ge bruik werd genomen, kan niet langer dienst doen omdat in verband met de Schclde-Rijnverbinding de bocht in de Eendracht bij Tholen wordt afge sneden. De nieuwe brug, met een doorvaarthoogte van 9,10 meter, be- doorvaarthoogte avn 9,10 meter, be staat uit een hoofdrijbaan (ruim 10 meter breed) en een daarnaast gele gen parallelweg (ruim 5 m.). (Van onze correspondent) YERSEKE De ontevredenheid en het ongenoegen van de gedupeerde oesterkwekers, ontstaan bij de afwik keling van de schadeclaim van het eerste tiental oesterkwekers is weg genomen doordat er een nieuwe re geling komt. Over de gevolgde procedure bij het bekendmaken van de claim zijn door drie Zeeuwse Kamerleden vragen ge steld aan minister Bakker. In ant woord op deze vragen zegt de minis ter, dat hfj niet in de gebruikelijke termijn zal antwoorden. De vragen hadden betrekking op de gevolgde procedure, in hoofdzaak over het ont breken van specificaties aan de be trokken oesterkwekers. In een brief aan minister Bakkei heeft burgemeester Pijl Hogeweg na de behandeling van het eerste tiental oesterkwekers onder meer gesteld, dat hy de gevolgde procedure niet bevorderlijk achtte voor een goed klimaat. Na een bespreking op hoog niveau tussen het departement van verkeer en waterstaat, en financiën, is toen de volgende afspraak uit de bus gekomen. a)De betrokken oesterkwekers krijgen in het vervolg tijdig schrifte lijke specificaties toegestuurd door het departement van verkeer en wa terstaat. b) Iedereen wordt gedurende viei weken in de gelegenheid gesteld deze specificaties met een boekhouder of vertrouwenspersoon te bestuderen. c) Zijn er vragen ef opmerkingen dan kan men die melden aan het mi nisterie van verkeer en waterstaat, met het verzoek om een mondelinge toelichting. Na dit alles zal de slotbespreking plaatsvinden, waarby in elk geval aanwezig zullen zijn, een vertegen woordiger van het ministerie van verkeer en waterstaat, dat is de in stantie die verantwoordelijk is voor de schade, en een of meer deskundi gen die de taxaties en berekeningen hebben gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid heeft up een dezer dagen gehouden voorcongres te Goes het partijcon gres van 4, 5 en 6 februari te Am sterdam voorbereid. De Goese vergadering besloot tot handhaving van het zogenaamde Vlissingse voorstel (tevens inge diend door de afdeling Bergambacht en Eindhoven), dat beoogt geen maatregelen te treffen voor het tot stand komen van regionale en plaat selijke radio- en t.v.-programma's. De vergadering vreesde dat dit zeer duur zou worden, dat bekwame krachten zouden worden weggezo gen uit Hilversum en Bussum, een en ander tot schade voor de nationa le radio- en t.v.-programma's. Bo vendien bestaat het gevaar, aldus de vergadering, dat het platteland ook in dit geval weer achterop zou ra ken bij de stedelijke gebieden. Het gewest Zeeland besloot een stemmig, dat de Zeeuwse afgevaar digden steun zullen verlenen aan een voorstel van de afdeling Eindho ven, dat inhoudt dat men niet aan de uitvoering van plannen (bij het geven van een nationale bestemming aan bepaalde terreinen, zoals vlieg velden, militaire oefenterreinen en zeehaventerreinen) begint voor deze plannen door alle instanties zijn goedgekeurd. Ook een voorstel dat luidt: „Geen voorlopige afgifte van vestigingsver gunningen voor gemeenten, zolang niet vast staat dat de vestiging van een bedrijf geen onverantwoorde of ongewenste overlast met zich mee brengt" had de eenstemmige goed keuring van de aanwezige Zeeuwse congresafgevaardigden. Er was een levendige discussie. De partijsecre taris. mr A. P. Schilthuis, woonde namens het partijbestuur de bijeen komst in Goes bij. De heer F. Meyer (links) schudt de hand van de vertegenwoordi ger van de Finse rederij. Vooruitzichten V voor vrijdag en opgesteld door VmM W slechts hier en daar regen en voornamelijk in de nacht lagere tem peraturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 gra den boven normaal: kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 30 procent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal: max.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3