BEKENDEN IN HOOFDROL polio-14 extra beveiligd m M Groeiende onrust rond volkstelling NIEUW TULPEN- CHRYSAL erkende jeugd wil meepraten in werkoverleg CDU, partij van het midden gebleven BERGEN WIE MEER ANONIMITEIT binnenland buitenland CÜ7 Maangeleerden Tijdschema van Apollo-reis 1 8: •iSi t> Rotsblokken 601ste Staatsloterij Tweede klasse Vrijstelling HAVENCOMMISSIE GEBELGD OVER CAO Pleidooi voor gehandicapt kin<^ in gezin Philips* personeels- prognose (nog) niet uitgekomen GROOT TEKORT AAN ANESTHESISTEN Gonorrhoe in VS epidemisch WAARNEMERS IN DUSSELDORF: Geen emoties Tegenstand Strauss DOND! AG 28 JANUARI 1971 C4 drietl ceercf Apol hooft kend Bij er al| lijk dat meeri maat Schil Staff drin,I nooit grote] Dal 14 bt Shep Koos; pard in dj klopt nl. b| cies eerst; nen Dit jaar eersti den. KENNEDY Na een Verschuivingen van de lan- zal zondag eindelijk de van start gaan met in de len drie betrekkelijk onbe- lannen. |rige ruimtevluchten waren wel namen die onmiddel- Iden herkend, gewoon om- dragers ervan wel eens n ruimtevlucht hadden ge- 'f.o waren astronauten als Borman, Lovell, McDivitt, Young, Armstrong, Al bums, Conrad en Gordon (emaal onbekende voor het bliek. ligt anders bij de Apollo- nning, de astronauten Alan Edgar Mitchell en Stuart ïoewel de naam van She- len toch enigszins bekend ren moet klinken. En dat |k wel. Alan Shepard was tien jaar geleden om pre- zijn op 5 mei 1961, de lens die door de Amerika- tle ruimte werd gebracht. |t op 12 april van hetzelfde Rus Gagarin 's werelds uimtevaarder was gewor- ar terwijl Gagarin al met een een baan om de aarde draaide, bracht Shepard het niet verder dan een een kwartier durijde raket- sprong in een Mercury-capsule. Dat laatste heeft zeker aan She- pard's „verdwijnen-in-vergetel- heid" bijgedragen, want velen den ken nog steeds dat John Glenn de eerste Amerikaanse ruimtevaarder was. Apollo-14 commandant Alan Shepard werd geboren op 15 no vember 1923. Hij is dus al 47 jaar oud, een leeftijd waarop het een enorme prestatie geacht moet wor den de fysieke en psychische be lasting van een ruimtevlucht te doorstaan. Zeker indien men be denkt dat Shepard sedert zijn his torische daad in 1961 niet meer in de ruimte is geweest. In 1959 behoorde hij tot de groep van zeven testpUoten die zich de eerste NASA-astronauten mochten noemen. Van dit zevental is hij nu nog de enig overgebleve ne in actieve dienst. Naast ruimte vaarder is Shepard ook nog mede eigenaar en onder-directeur van de Baytown National Bank in Hous ton en het ziet er naar uit dat hij na zijn Apollo-14 avontuur wel helemaal naar het bankwezen zal overstappen. Samen met Shepard zal volgende week de luitenant-kapitein-ter-zee vlieger Edgar Mitchell op de maan landen. Mitchell die 40 jaar is, kwam in 1966 als astronaut bij de NASA en zal in de Apollo-14 zijn allereerste ruimtevlucht gaan ma ken. Daarvoor maakte hij al eens deel uiit van de reservebemanning van de Apollo-10. Ook Mitchell is gehuwd en va der van twee dochters. Hij heeft 3.800 vlieguren op zijn naam staan. Een eenzaam mens op de ko mende vlucht wordt de 37-jarige luchtmachtmajoor Stuart Roosa, die niet minder dan 40 uur lang alleen het om de maan cirkelende Apollo-moederschip zal besturen, terwijl zijn twee collega's zich op of vlak bij de maan bevinden. Roosa werd evenals Mitchell in 1966 astronaut en zal in de Apollo- 14 ook voor het eerst op ruimtereis gaan. Sedert 1953 is hij luchtmacht officier, evenals zijn twee colle ga's is Roosa gehuwd. Hij heeft vier kinderen in leeftijd variërend van 7 tot 11 jaar. D nden uren van training zijn aan het Apollo-14 project voorafgegaan. Op deze foto bevinden zich de drie astro [ten (v.l.n.r. Michell, Roosa en Shepard) in de vluchtnabootser van het bemanningsverblijf. was waan deel gat De Haisl wegj moes baan naarj besp ;>n onze ruimtevaart medewerker) KENNEDY. Wan- ondag 31 januari drie aanse maanreizigers met olio-14 koers zetten naar i, hervatten zij daarmee gramma dat door het fa de Apolio-13 in april jar groot oponthoud had n. Het wordt nu de zes- ffande vlucht naar de de vierde die een lan- doel heeft. |ie ruimtevaarders van de zeggen geen angst te voor herhaling van een in- ls met de Apollo-13. In de leling van de Apollo-13 :n zuurstoftank ontploft, r een grote ravage in dat rd aangericht, en een groot e beplating werd geslagen, mauten Lovell, Swigert en idden al tweederde van de ar de maan afgelegd en er wel omheen, in een lor rechtstreekse terugkeer aarde, om brandstof te im terugreis, die door drie ën de mensheid in angstige V werd gevolgd konden zij perscorrecties gebruik ma in de motor van de maan- £ie hun „reddingboot" was In, mede door de daarin [ge voorraden elektriciteit Istof. Op aanwijzing van het irsoneel in Houston knut- pij zelf instrumenten in el- de lucht zuiver te houden. gespannen terugtocht vol ligen keerden zij tenslotte in op aarde weer. [polio-14 is nu op verschei- lunten verbeterd. Er is een Zuurstoftank in het dienst- figebracht, op een lege plek Ji de andere twee. De kra- An deze tanks, die door [ting in de thermostaat [hit waren en vast waren [tten, zijn nu van roestvrij plaats van aluminium. De ,ng is verbeterd en er is een xatterij aangebracht. In de [t is voorts een extra nood- |d van 20 liter water aanwe- „Kitty Hawk" en „Antares", dat zijn de twee namen die negen dagen lang in het middelpunt van de belangstelling zullen staan. „Kitty Hawk" was 68 jaar geleden de naam van het allereerste vlieg tuigje, gebouwd door de legendari sche gebroeders Wright. Thans is deze zelfde naam gegeven aan het moederschip van de Apollo-14. En „Antares" is een heldere ster in het sterrenbeeld Schorpioen, dat een groot deel van het gezichtsveld in beslag zal nemen, wanneer op vrij dag 5 februari gepoogd zal worden met het Apollo-14 landingsvaartuig op de maan te landen. Vandaar dat men dit ruimtescheepje de naam van die heldere ster heeft gegeven. De start van de Apollo-14 vanaf de lanceerbasis Cape Kennedy is vastgesteld voor zondag, om 21.23 uur, onze tijd. Het 45 ton zware ruimteschip zal bemand worden door de astronauten Alan B. Shepard (47 jaar), Edgar Mitchell (40) en Stuart Roosa (37). De twee eerstgenoemden hopen vol gende week vrijdag voet te zetten op de maan, terwijl Roosa met de „Kitty Hawk" achterblijft in een baan om de maan. De exacte coördinaten van het landingsgebied luiden: 3 graden 40 minuten zuiderbreedte en 17 gra den 30 minuten westerlengte, het geen iets links van het midden van de voor ons zichtbare maanschijf is. Dit is maar 120 meter ten zuiden van de plek waar vorig jaar april de astronauten Lovell en Haise met de Apollo-13 landingsvaartuig „Aquarius" hadden moeten neer strijken. Reeds lang voordat de ramp in de Apollo-13 plaatsvond, was be sloten de Apollo-14 te laten landen in het uitermate ruige terrein bij een andere maankrater Littrow, maar onder druk van vele maange- leerden herzag de NASA na april vorig jaar haar plannen en besloot tenslotte tot een hernieuwde expe ditie naar het Fra Mauro-gebied. CAPE KENNEDY De voor naamste gebeurtenissen van de reis van de Apollo-14 verlopen als volgt (alles in Ned. tijd): Zondag 31 januari 21.23 uur: lancering van Kaap Kennedy. Donderdag 4 februari te 12.19 uur: Apollo-14 gaat bij nadering van de maan in lagere baain, met hoogste punt 100 km en laagste punt 18 km boven het maanoppervlak. Vrijdag 5 februari te 10.16 uur: landing op de maan; 15.10 uur: Shepard en daarna Mitchell stappen op de maan. Werken daar ongeveer vijf uren. Zaterdag 6 februari: 11.51 uur: tweede werkperiode; voettocht naar de Cone-krater; 19.47 uur: start maansloep; 19.56 uur: maan- sloep in baan rond de maan; 21.33 uur: koppeling aan het moederschip; 23.45 uur: maan sloep wordt afgestoten en slaat 28 minuten later te pletter op de maan. Zondag 7 februari: 02.37 uur: Apollo-14 geeft vuurstoot en gaat op weg naar de aarde. Dinsdag 9 februari: 21.34 uur: dienstcompartiment wordt afge stoten; 21.47 uur: moederschip treedt dampkring binnen; 22.01 uur: landing in de Stille Oceaan. 1. A Het Fra Mauro-gebied is bijzon der ruw vergeleken met de „zee- en" of „mares", waarin in 1969 de Apollo-11 en -12 neerkwamen. Het is een gebied met een rijke geologische (of beter) selenologi- sche geschiedenis, waar drie afzet tingslagen met een verschillende oorsprong op elkaar liggen. Het gebied werd oorspronkelijk De bemanning van de Apollo-14 staande op de ladder van een maanlandingsvaartuig. Van bene den naar boven zijn het Alan She pard, Stuart Roosa en Edgar Mit chell. alleen bedekt door lava-achtig ma teriaal, afkomstig uit de Fra Mau- ro-krater, tot zich, zo'n 4,5 miljard jaar geleden een enorme kosmi sche botsing voordeed tussen de maan en een reusachtige meteoriet. Deze sloeg ongeveer 1200 kilo meter ten noorden van Fra Mauro, een 1100 kilometer breed gat, wel ke thans bekend staat als de Re genzee, in de maanbodem. Bij de klap kan gesteente van diepten tot 170 kilometer ondr het oppervlak zijn weggeslagen om elders weer neer te komen. In elk geval, - in het allereerste begin van de kosmische oertijd werd het huidige Apollo-14 landingsgebied reeds bedekt door een meters dikke laag Regenzee- puin. Daar overheen tenslotte zette zich als gevolg van kleine meteo rietinslagen en grondverschuivin gen in de achter ons liggende 4 miljard jaar de huidige bovenlaag, het zgn. regoliet, af. De belangstelling van de geleer den gaat echter hoofdzakelijk uit naar het Regenzee-gesteente, dat echter normaal gesproken te diep onder het regoliet verborgen ligt, om door de astronauten gevonden te worden. Gelukkig echter heeft de natuur zelf een oplossing voor dit probleem aan de hand gedaan. Vlak in de buurt van de landings plaats heeft een kleine meteoriet een 50 meter diep en 300 meter breed gat in de maanbodem gesla gen en grote klompen Regenzee- gesteente vrijgemaakt. Aan de voet van het gat, dat vanwege zijn vorm door de Amerikanen „Kegel- krater" wordt genoemd, liggen hier en daar rotsblokken ter groot te van een auto. De krater ligt ongeveer een kilo meter ten noordoosten van de plek waar de „Antares" met Shepard en Mitchell moet neerstrijken en de astronauten zijn van plan om tegen de vrij steile helling op te klaute ren om aan de rand van de krater onderzoekingen te verrichten. (1 de| gedeJ wora het van versi doen hen werk gatie bij dat schol tjes ding een onzer verslaggevers) 1AAG Slechts een klein van de werkende jongeren in hun baan betrokken bij •koverleg. Ruim driekwart jongeren ziet er echter geen tussen het werk dat zij dat volwassenen rondom Meer dan de helft van de jongeren hebben een ne- >rdeel over de leiding die zij werk krijgen. Ze ervaren als onmondig worden be- dat ze de slechte karwei- sten opknappen, dat de lei verantwoordelijkheid af schuift, dat de mensen maar bijzaak, de dienst hoofdzaak is. Dit. stelt de jongerenorganisatie van het CNV „Werkende Jeugd", vast uit een kleine enquête onder de lezers van haar maandblad „Jonge Handen". In het novembernummer stond een vragenlijst, die 130 jonge ren ingevuld hebben teruggestuurd. De CNV-jongerenorganisatie vindt het onverteerbaar dat zo weinig jongeren bij het werkoverleg wor den betrokken. Over de werkbeoordeling is ook het merendeel van de antwoorden negatief. 85 procent gaf op dat ze beoordeeld worden. Hiervan vond meer dan 60 procent het verkeerd dat zij hun beoordelaar niet kenden, dat alleen maar op fouten gelet wordt, dat je achteraf niet gekend wordt in het resultaat van de beoor deling. Driekwart van de jongeren antwoordde dat er geen persoonlijk gesprek plaatsvindt over het resul taat. De CNV-jongerenorganisatie vindt dit fout. „Werkende Jeugd" stelt vast dat uit de enquête opnieuw is gebleken hoezeer vooropleiding bepalend is voor de verdere loopbaan. Van de ingezonden antwoorden was nog niet éénvijfde afkomstig van meisjes. Conclusie van „Werkende Jeugd" hoognodig moeten ook de werkende meisjes bewust gemaakt worden van hun situatie en duidelijker worden gemotiveerd. Opvallend weinig jon geren hadden studie-adviezen inge wonnen bij een bureau voor be roepskeuzevoorlichting. De meeste studie-adviezen kwamen van school of bedrijf. Eéntiende kwam van de ouders. Overigens had maar ruim de helft van de reagerende jongeren een studie-advies gehad. (ADVERTENTIE) Prijzen van 15 zijn gevallen 50 zijn gevallen 50 zijn gevallen 100 zijn gevallen 100 zijn gevallen 200 zijn gevallen 400 zijn gevallen 1.000 zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op 5 49 86 896 746 589 177 eindigende op 3926 Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer -. 50.000 is gevallen op het nummer De extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie N op het nummer en de troostprijs van 2.000 op nummer van elk van de andere series. 099191 046972 030767 051908 069740 086171 072973 072898 072898 BERGEN (ANP) De gemeenteraad van Bergen in Noord-Holland is akkoord gegaan met het voorstel van de partij „Bergens Belang" om in een brief aan de regering en Tweede-Kamerleden een aantal maatregelen te ne men, waardoor de anonimiteit bij de volkstelling beter zal zijn gewaarborgd. De raad vraagt: de naamkaarten na controle op het gemeentehuis aldaar te vernietigen onder toezicht van de gemeenteraad; het aanbrengen van het z.g. zachte nummer te laten ver vallen en af te zir - van het bewaren van tien procent van de naamkaar ten. Door deze maatregelen, zo stelt de vraag, zal een groot deel van de on gerustheid ten aanzien van de volks telling kunnen worden weggenomen. Bovendien zouden deze maatregelen de volkstelling zelf ten goede komen, doordat het resultaat vollediger en betrouwbaarder kan zijn. B. en w. van Krommenie hebben dinsdagmiddag nader besloten dat leidsters van openbare kleuterscho len, indien zij dit wensen, vrijgesteld zullen worden van de verplichting als teister bij de volkstelling op te treden. Eerder hadden b. en w. hen de verplichting opgelegd wèl mee te doen. Nadat bekend was geworden dat er kleuterleidsters moesten worden in geschakeld omdat er tellers te kort waren, heeft een groot aantal mensen zich alsnog vrijwillig als teller(ster) gemeld. Vele Nederlanders, waaronder tal van Amsterdammers, hebben in hun omgeving opgeroepen alle medewer king aan deze telling te weigeren. Volgens hen is de volkstelling, om dat ze niet anoniem geschiedt, en om dat het verzamelde materiaal op naam terugvindbaar zal zijn, verwer pelijk. De ondertekenaars van een oproep, ROTTERDAM (ANP) „Geen re sultaten, maar wanprodukten", zo noemt de „Havencommissie" de nieu we bepalingen in de haven-c.a.o., die betrekking hebben op de oudere werknemers in de haven. De „Havencommissie" keert zich met name tegen het nieuwe c.a.o.- artikel, waarin staat, dat havenwer kers boven de zestig jaar geen lang durig zware stuwadoorsarbeid hoe ven te doen. De commissie vindt, dat werknemers van boven de zestig hiervan moeten worden uitgesloten. waaronder het Amsterdamse kabou terraadslid Frans van Bommel, Mies Bouhuis, Igor Cornelissen van Vrij Nederland en PSP-activist Co Dan- kaart, vragen hun medestanders om 26 februari, de avond na de herden king van de 30e verjaardag van de februaristaking, rond het standbeeld van de Dokwerker aan het Jonas Da niël Meijerplein in Amsterdam bijeen te komen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Terecht wordt steeds meer bij de hulp aan geeste lijk gehandicapte kinderen het gezin ingeschakeld". Dit stelde staatssecre taris Van de Poel (CRM), toen hij gisteren in Den Haag het dagverblijf De Joppe voor geestelijk gehandi capte kinderen opende. Mr. Van de Poel verbaasde zich er over, dat nog steeds bepaalde deskun digen, kinderen laten opnemen in een inrichting, zonder dat daarbij de ge zinssituatie in het oordeel is betrok ken. Kind en gezin moeten samen worden bekeken, aldus de staatsse cretaris. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De toekomstver wachtingen van ir. F. J. Philips, pre sident van de n.v. Philips Gloeilam penfabriek in Eindhoven, aangaande de Haagse vestiging van Philips, blij ken tot nu toe niet verwezenlijkt te zijn. Dezer dagen bleek, dat Van der Heem n.v. te Den Haag 150 man per soneel minder nodig had. In septem ber 1969 had ir. Philips echter de verwachting uitgesproken, dat Phi lips Den Haag de komende vijf jaar ongeveer 3500 werknemers extra zou kunnen plaatsen. (Van onze onderwijsredaeteur) DEN HAAG Er is in ons land een tekort van minstens 100 aneas- thesisten. Tot die conclusie komt minister dr. G. H. Veringa van on derwijs en wetenschappen. Hij meent dat het primaire tekort echter geringer is, namelijk 42. Men rekent erop, dat dit laagste tekort binnen 5 jaar zal zijn weggewerkt. Dan blijft echter overbelasting van de anesthesisten bestaan. In 1969 werden 607.000 anesthesisten gege ven door 282 anesthesisten. Hulp krachten, verpleegkundigen en art sen niet-anesthesisten dien den toen 90.000 anesthesieën toe. GENèVE (AP) De Wereldgc- zondheidsraad deelt in een rapport over geslachtsziekten mee, dat de toe stand wat betreft de gonorrhoe (drui per) uit de hand is gelopen. Met name worden de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Scandi navië genoemd. In de V.S. is de toestand „epide misch" en gonorrhoe komt daar nu ongeveer evenveel voor als de griep. Ondanks de toepassing van hoogst doeltreffende geneesmiddelen is men er niet in geslaagd de uitbreiding van de geslachtsziekten te bedwingen. In het rapport, samengesteld door de Noorse dr. Thorstein Guthe, wordt gezegd dat de geslachtsziekten vooral sterk toenemen onder de jeugd, niet alleen onder de „zwervende groepen" maar ook op de scholen. Vooral is dit geconstateerd in Groot-Brittannië. DUSSELDORF (DPA). De op positionele Westduitse democraten blijven tegen erkenning van de Oder- Neisse-grens als westgrens van Polen voordat er een vredesverdrag tussen Bonn en Warschau is gesloten. In de buitenlandse paragrafen van het par tijprogram dat op de partijdag in Düsseldorf is opgesteld spreken zij zich uit tegen erkenning van de be trokken grens „als voorwaarde voor een verzoening", zoals door de jon gerenorganisatie „Junge Union" was voorgesteld Overigens was aan deze vaststelling een stormachtig debat voorafgegaan. In het program wordt ook de „Ost- politik" van de sociaal-liberale re gering Brandt afgewezen. Een poli tieke overeenstemming tussen West- Duitsland en de Sovjet-Unie zal vol gens de CDU dan pas duurzaam zijn als ze „gebaseerd is op de wederzijd se eerbiediging van de elementaire rechten en behoeften aan veiligheid en gevrijwaard is van een streven naar hegemonie". Aan het begin van het langdurige debat over de buitenlandse politiek en de „Ostpolitik" had de laatste christen-democratische minister van buitenlandse zaken Gerhard Schro der in een principe-verklaring onder streept dat de houding van de CDU inzake de „Ostpolitik" „in geen enkel geval door de emoties van het ogen blik mag worden bepaald". Evenals de andere leidende figuren van de partij benadrukte hij dat de oppositie haar beslissing over het verdrag met Moskou niet alleen mag laten afhan gen van een bevredigende regeling van de kwestie-Berlijn. Het verdiag van München van 1938 is voor de CDU, met name wat de ter ritoriale consequenties betreft, niet meer van belang. Wel onderstreept hei verdrag de wens naar een duur zame en oprechte schikking met Tsje choslo wakqe. In de Europese politiek is het doel van de christen-democraten de „snel le oprichting van een Europese bonds staat met een vrije democratische constitutie". Basis en kern van de ontwikkeling van een dergelijke staat moeten de Europese gemeenschappen zijn die nog meer moeten worden uit gebreid. De CDU zegt tevens voor een directe verkiezing van het Euro pese parlement te zijn. Politieke waarnemers hebben na afloop van het partijcongres in Düs seldorf een analyse opgesteld waar uit liet volgende van belang kan zijn. De CDU is een „partij van het mid den" gebleven en dat zal de leidende figuren voldoening schenken. De angst van velen dat er een „ruk naar rechts" zou plaatsvinden is geens zins bewaarheid. Wel zijn de ver schillende fronten na Düsseldorf dui delijker geworden: de tegenstand van de „Ostpolitik" van Brandt is groter geworden, in het fel omstreden pro bleem van het medebeslissingsrecht van de werknemers heeft de CDU zien het standpunt van de onderne mers aangemeten, en slechts op zeer summiere punten heeft de „linker vleugel" zich kunnen doen gelden. De voorzitter van de Beierse CSU Franz Josef Strauss, die vlak voor het congres grote deining veroorzaak te door de mogelijkheid van een op heffing van het samenwerkingsver band met de CSU aan te stippen, kan tevreden zijn. De eenheid van de twee partijen wordt door het pro gramma nog versterkt. Over de vraag wie straks het kan selierschap zal moeten gaan bekle den, als zij tenminste aan de macht komen, is na de partijdag geen zinnig woord te zeggen. Mogelijke kandida ten als Kiesinger, Gerhard Schroder en Helmuth Kohl hebben tijdens het congres wel veel bijval geoogst maar van een uitgesproken meerderheid in de partij hebben zij zich niet kunnen verzekeren Algemeen wordt aange nomen dat de kansen van de fractie leider in de bondsdag Rainier Barzel flink gestegen zijn. (ADVERTENTIE) Er is een nieuwe Chrysal, speciaal voor tulpen. Maakt stelen sterker, en kleuren mooier. Vraag bij elke bos een zakje Tulpen-Chrysal. Dan worden uw tulpen pgs mooi. H. P. BENDIEN N.V - NA ARDEN -\

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11