Wij zijn ons in zeven maanden aan 't kind gaan hechten Welzijnsdag moet herhaald worden I stad streek MEVROUW SMOLDERS IN TERNEUZEN: CHEQUE VOOR PONTEN De Ylooswijkstraat vroeger en nu Centrale ambulancedienst voor geheel Walcheren GESPREKKEN «VER NIEUWE VESTIGINGEN IN SLOEGEBIED DUREN VOORT CONCLUSIE WERKGROEP STATENLID: On bestendig Vertrouwen Tweede Kamer Kinderbescherming Eén van de 82 persoonlijkheden van British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie 4 van Europa. DINSDAG 26 JANUARI 1971 TERNEUZEN „Wij vinden het heel erg dat Gessyka van ons weggaat. In de loop van de zeven maanden, waar in wij voor haar gezorgd hebben, zijn wij ons aan het kind gaan hechten. Wie zou dat niet?", aldus mevrouw Smol ders. Vanaf 18 juni wordt Gessyka liefderijk verzorgd in het gezin van verzekeringsinspecteur L. Smolders. Op die datum vond de heer Smol ders een huilende baby achter het oude kerkhof, vlakbij zijn garage. Zij was daar te vondeling gelegd door haar jonge Franse moeder. „Ik heb echter alle vertrouwen in de Franse autoriteiten die ons hebben beloofd al het mogelijke voor Gessyka te doen. Ik moet zeggen dat ze de zaak met alle mogelijke egards en zorg hebben behandeld", zegt mevrouw Smol ders. „Ik vind het natuurlijk verschrik kelijk dat ze in zoiets onpersoonlijks als een kindertehuis is, wordt opgeno men. Ik had liever gezien dat ze di rect in een lief pleeggezin zou zijn opgenomen. Maar het schijnt dat ze eerst in een tehuis moet worden op genomen voordat men in Frankrijk tot plaatsing van een kind overgaat. Mevrouw Smolders en haar echt genoot gaan zelf mee naar Frankrijk om te zien waar Gessyka terecht komt. Contact met hun pleegkindje blijft mogelijk „want men houdt ons op de hoogte is gezegd. Als ze een plaats in een gezin heeft gevonden krijgen wij het adres en zo kunnen wij er desnoods eens naar toe. Ze gaat Hans Smolders met het vondelingetje op schoot. (Van een onzer verslaggevers) VLISSUNGEN Walcheren krijgt een centrale ambulance dienst die vanuit Vlissingen zal opereren. Althans als de Vlis- singse gemeenteraad vrijdag bereid blijkt voor dit doel f 90.000,uit te trekken. De centralisatie brengt met zich mee dat er een ambulancewagen bij moet komen en dat de gemeentelijke brandweer, die de ziekenauto's be- Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Aanhoudend onbestendig met hoven- normale temperaturen. Weersvooruitzichten ln cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 2; min.-temp.: 4 tot 8 graden bo ven normaal; max.-temp.: 2 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor donderdag: aantal uren zon. 0 tot 4; min.-temp.: 2 tot 6 graden boven normaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. mant, met vier man moet worden uitgebreid. Tot centralisatie moet volgens het college van b. en w. worden besloten, omdat gebleken is dat een apart ambulancevervoer voor de gemeente Middelburg te duur is. Deze gemeen te zal dam ooik aansluiten bij de stichting Ziekenvervoer Vlissingen, die voortaan Stichting Ziekenvervoer Walcheren zal heten. Een en ander betekent overigens wel dat het ziekenvervoer iets duur der wordt. Het tarief voor een rit op Walcheren komt op f 45,- (was f 37,50 binnen Vlissingen). De grote ritten, dus buiten Walcheren, blijven f 1,40 per kilometer kosten. De raad van Vlissingen, die vrij dagmiddag om twee uur bijeenkomt wordt verder voorgesteld de vereni ging Milieuhygiëne Zeeiainid over '71 een subsidie te verlenen van f 500,-, De vereniging, die 1500 leden telt, raamt haar tekort over dit jaar op f 2000,-. B. en w. van Vlissingen noemen het werk van de vereniging nuttig, „Al kunnen wij niet altijd in stemmen met de wijze waarop de vereniging haar zaken naar voren brengt". B. en w. stellen de raad ook nog voor deel te nemen in de oprichting van een regionaal woonwagenkamp en het tarief van de vermakelijk heidsbelasting vast te stellen op 20% (was 35%). (Van een onzer verslaggevers) WALSOORDEN Het lid der Provinciale Staten P. J. Everaert uit Walsoorden heeft naar aanleiding van een artikeltje in De Stem, waar in melding wordt gemaakt van het feit dat het niet mogelijk is bij de Provinciale Stoombootdienst voor de pont te betalen met moderne betaal middelen zoals betaalcheques, vragen gesteld aan het college van GS. De vragen luiden als volgt: 1) Is het juist dat aan de loketten van de Provinciale Stoombootdien sten girobetaalkaarten en groene be taalcheques niet, en aan die van de Provinciale Brugmaatschappij wel, als betaalmiddel mogen worden aan genomen? 2) Wil het college bevorderen dat op zo kort mogelijke termijn, en in ieder geval voor het a.s. toeristen seizoen, ook aan de loketten van de Provincoiale Stoombootdiensten, deze eigentijdse wijze van dienstverle ning wordt geboden? De derde vraag heeft geen betrek king op deze zaak, maar luidt als volgt: Wil het college bevorderen dat, de telefooncellen welke geplaatst zijn. of worden, op de opstelterreinen te Perkpolder en Kruiningen, zo snel mogelijk worden aangesloten, en in afwachting daarvan, in noodgeval len, de reizigers de gelegenheid wordt geboden gebruik te maken van de bestaande dienstaansluitin- gen? in ieder geval niet terug naar haar moeder, wat ik logisch vind, want wie zo'n kind in de steek laat is niet waard er later voor te mogen zorgen". Mevrouw Smolders vindt het jam mer dat Gessyka niet in Nederland kan blijven, „Wij hebben, vooral in het begin, veel verzoeken gehad om haar te mogen adopteren. Ik had zo graag een kinderloos echtpaar met haar gelukkig gemaakt. Wijzelf heb ben in eerste instantie nooit aan adop tie gedacht. Tenslotte hadden wij reeds drie kinderen (van 17, 11 en 15 jaar) en was Gessyka zo'n beetje een nakomertje. De eerste weken was de verzorging van mijn kant misschien wat onpersoonlijk, maar men had mij dan ook gezegd dat op korte termijn de hele affaire met Ges syka geregeld zou worden. Maar nu het ruim zeven maanden heeft ge duurd zie ik zwaar tegen aanstaande vrijdag op. Ook de kinderen zullen haar hard missen". Nogmaals verzekert mevr. Smol ders volledig vertrouwen te hebben in de goede bedoelingen van de Fran se autoriteiten ten opzichte van de verzorging van Gessyka. Drs. W. Dusarduijn, die op 2 de cember van het vorig jaar- met zijn fractiegenoot mr. Boot in de Tweede Kamer schriftelijke vragen had ge steld aan de minister, omdat de Fran se autoriteiten taal noch teken van zich Keten horen betreffende het Franse vondelingetje, had in eerste instantie geen commentaar op het bericht dat Gessyka vrijdag naar Frankrijk moet. „Wel vond ik het verwonderlijk", aldus de heer Dusarduijn, „dat een beslissing gevallen is terwijl wij nog geen antwoord op onze vragen heb ben gehad. Overigens vind ik het ont zettend dat het kind in een tehuis wordt opgenomen". Mr. J. A. Zwartendijk, secretaris van de raad voor de kinderbescher ming Zeeland bevestigde dolt Gessyka teruggaat naar Frankrijk. „Zij is ten slotte Frans onderdane". De heer Zwartendijk zei dat 'n officiële Fran se uitspraak is gedaan die Gessyka plaatst onder het toezicht van een Franse kinderbeschermingsvereniging „En ik heb geen reden om aan te ne men dat die minder is dan de Neder landse. Ook zullen er, net als in Ne derland, veel goede gezinnen gevon den worden". Ook de heer Zwartendijk was vol lof voor de wijze waarop de Franse autoriteiten in Nederland, onder wie consul-generaal Blanchard in Rotter dam, de zaak behandeld hebben. „Ik heb alle vertrouwen in de toezegging dat een goed gezin voor Gessyka zo spoedig mogelijk gezocht zal worden". (ADVERTENTIE) De 1300. Buitengewone familiewegen. Stuurt zeer accuraat. Accelereert professio neel sportief. Maar kreeg vooral bekendheid om z'n niet te kloppen wegligging. Bij de prijs inbegrepen: de technische know-how die British Leyland in al z'n auto's stopt- van Jaguar tot Rover, van Triumph tot MG. BttlM UttitM MadHtnd, Pouch lajl Au*ttfhJ»Q<n>-Tn>mn>ivUylaftd4JG-Moriit.Rovar (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Wie aan het be gin van de Noordstraat in Terneuzen links afslaat komt in de Vlooswijk- straat (vroeger het „Flodewiek") Omdat de Noordstraat zich op een van de oude vestingwallen bevindt moet men naar beneden om in de Vlooswijkstraat te komen. De bewoners zelf weten maar al te goed dat ze lager wonen. Tijdens hevige regens hebben ze wel eens wateroverlast. Links op de oude foto staat een zeker voor die tijd onmisbare olieman (er was nog geen elektriciteit). Op het uithangbord daarachter staat „Café De Vier Em mers". Meer rechts was de winkel van Van Dijke, later De Haas en nu Littooy. De rechtse rij huizen, waar de gebroeders Guiquierre hun lood- gietersbedrijf uitoefenden in vroeger jaren, bestaat uit de winkels van Naeye-Verstraeten, De Mui en Van der Sneppen. De naam van de straat is ontleend aan de Vlooswijkpolder. Voordat het kanaal in 1827 gerealiseerd werd liep deze straat door. Kijkt men op een plattegrond dan ziet men dat ze nu nog precies in liet verlengde van de Dowweg ligt. DEN HAAG (ANP) Omdat de Union Rheinische Braunkohlen Kraftstoff belangstelling heeft ge toond voor eventuele vestiging van een olieraffinaderij in het Sloege- bied, worden momenteel oriënteren de besprekingen gevoerd met de hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, belast met het toezicht op de milieu-hygiëne. Aldus hebben maandag minister mr. R. J. Nelissen van Economische Zaken en staatsse cretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Volksgezondheid geantwoord oP schriftelijke vragen van het Kamer lid dr. B. J. van der Lek. Voorts wordt meegedeeld, dat te rekenen valt „te eniger tijd" op uitbreiding van Hoechst in het Sloegebied. Verder is bekend, dat Amoco zich in West-Europa, o.a. in het Sloegebied, oriënteert over de mogelijkheden tot vestiging van een bedrijf, waarschijnlijk van een raf finaderij. Hierover, aldus de minis ter en staatssecretaris, staan geen gegevens ter beschikking. Wat de plannen van Union betreft is er thans nog geen sprake van een aanvrage in het kader van de hin derwet en de wet op de luchtveront reiniging. De procedure, die volgens deze laatstgenoemde wet wordt ge volgd, maakt het niet meer zo nodig, dat er een convenant wordt gesloten tussen rijk, provincie en gemeente. Er wordt, aldus het antwoord, geen toestemming gegeven voor de voor genomen produktie of uitbreiding, alvorens de zekerheid bestaat dat een bedrijf aan de milieu-hygiënl- Bche eisen kan voldoen. Door het ter Inzage leggen van een vergunnings aanvrage kan een discussie over die eisen plaatsvinden voordat de ver gunning wordt verleend. In het antwoord wordt meege deeld, dat Union denkt aan het be reiden van produkten, welke ook eventueel door Hoechst Nederland zouden kunnen worden afgenomen. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Een welzijnsdag, zoals deze op 6 maart 1970 door het provinciaal opbouworgaan stichting Zeeland in Vlissingen werd gehouden, moet beslist herhaald worden. Tot deze conclusie kwam de werkgroep indu strialisatie en welzijn die op die dag werd opgericht en die gisteren haar manifest bekend maakte. Deze werkgroep werd samengesteld uit de ruim 450 mensen die de welzijnsdag, die als thema meekreeg „Welzijnsbeleid en leven is welzijn", hebben meegemaakt. Op die bewuste zesde maart hiel den de hoogleraren dr. R. J. A. ter Hoeven, en mr. A. Kleyn een inlei ding, naar aanleiding waarvan door de aanwezigen gediscussieerd werd. Die ene dag was echter niet genoeg. 61 bezoekers verklaarden zich na afloop bereid hun gedachten en me ningen verder uit te diepen in een werkgroep. Aangezien een werk groep van 60 mensen wat groot was werd er gesplitst. De leden van de werkgroep zijn afkomstig uit vele sectoren van de Zeeuwse samenle ving. Zoals industrie, gemeentelijke en provinciale overheid, vakbond, kerken, onderwijs, landbouworgani satie, Vereniging Milieuhygiëne Zee land, Rijn-Scheldegroep, politieke partijen, bedrijfs- en maatschappe lijk werk, volksgezondheid, jongeren organisaties, vrouwenorganisaties, buurtwerk en samenlevingsopbouw. Dat er hard gewerkt is en veel gediscussieerd bleek uit de perscon ferentie, waarbij de werkgroep haar manifest, dat 15 punten bevat, aan de openbaarheid prijsgaf. De eerste zin geeft meteen al de sfeer aan waarin de werkgroep, dank zij de openhartige discussie, is komen te verkeren, aldus de voorzitter van de werkgroep, de heer P. Wilderom uit Vlissingen. Daar staat namelijk: „De kans op verbetering' van de leef baarheid mag niet gemist worden in Zeeland. De ontwikkeling van de Industrie dient hierop te worden af gestemd. De industriële ontwikke ling en de ontwikkeling van het soci aal-cultureel voorzieningspakket zui len parallel met elkaar moeten lo pen. Voorlichting over het industria lisatiebeleid en het ruimtelijk beleid zouden verbeterd kunnen worden op provinciaal, regionaal en gemeente lijk niveau. Alternatieve plannen dienen, aldus de werkgroep, steeds be- in tijdig te worden voorgelegd. De be volking dient de zekerheid te heb ben dat inspraak effect sorteert. De bevolking dient zich ook meer be wust te worden en meer gebruik te maken van de reeds bestaande mo gelijkheden voor inspraak en in vloed. Als punt zes vermeldt het mani fest: wij zijn van mening dat het welzijnsbeleid zal verbeteren indien er een meer open houding ontstaat tussen de overheid, de industrie en de bevolking. De werkgroep ondersteunt het be zwaar dat het college van GS van Zeeland bij de regering heeft ge maakt tegen de opschorting van de vestigingspremieregeling met trekking tot kleinere bedrijven de secundaire kernen Goes, Zierik- zee en St.-Maartensdijk. De bewust making is noodzakelijk om de be reidheid van de bevolking in alle geledingen inclusief de industrie te verhogen om offers naar draag kracht te brengen ten behoeve van de realisering van de voorzieningen die het leefklimaat moeten verbete ren. De heer J. L. Oosterman stelde het aldus: we moeten allemaal een stukje eigen welzijn afstaan voor het algemeen welzijn. Voort zou de werkgroep graag zien dat er een onderzoek werd ingesteld naar de werk. en onder wijssituatie van de werkende jonge ren in Zeeland. Alle leden van de werkgroep wa ren unaniem van mening dat de provinciale dag een unieke ontmoe ting is geweest, die ondanks de directievacature bij het provinciaal opbouworgaan herhaald zal moeten worden, want „op deze dag kwam de grote kloof die er tussen bevol king en overheid bestaat tot uit drukking".

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3