Favoriet Ard Schenk: een combinatie van factoren .Hier spreekt Leen Pfrommer Leen Pfrommer: we zijn geslaagd in onze opzet ADO VERDER ACHTERUIT OLS: IK VOND T ONSPORTIEF STEUN VAN PRINSES klaagzang" bij de nos Henny Roos wilde eigenlijk geen diskwalificatie De Stem-cross: 1100 deelnemers Sport Het Europees schaatskampioenschap van Heerenveen, gaat de ge schiedenis in als een voor Nederland dramatisch verlopen wedstrijd. Weliswaar handhaafde „Oranje" zich aan de top van de internationa le schaatssport door achter kampioen Dag Fornaess de tweede (Schenk) en derde (Verkerk) plaats te bezetten, maar wat de kans rijke Jan Bols overkwam overschaduwde dit feit. Zijn diskwalifi catie hield hem van een grote kans om te winnen af. Bovendien zorg den de slechte weersomstandigheden van zaterdag voor een grote tegenvaller in de prestatie van favoriet Ard Schenk op de 5000 meter. Pfrommer: „Voor een zware jongen als Ard was er geen rijden aan". Verslagen favoriet Schenk zelf: „Men zegt dat het de regen is geweest, of de wind. Of de toe stand van het ijs. Ik voor mij denk De schaatskampioenschappen in Heerenveen kregen koninklij ke belangstelling. Prinses Beatrix en prinses Margriet bezochten de wedstrijden van zondag en ze sloten zich aan bij de massale yells voor de Nederlandse rijders. aan een combinatie van factoren". Ard Schenk moest daarna op de 1500 meter het hoofd buigen voor de Noor Fornaess (22 jaar, in 1969 Europees en wereldkampioen, nu dus terug aan de top). Verrassend voor Nederland was tot slot de ex plosie van Kees Verkerk die het presteerde om de 3e plaats te ha len. „Dat", zei Verkerk, „had ik na de eerste dag nooit gedacht". 55 Een van de opmerkelijkste Nederlandse prestaties kwam op naam van Kees Leen Pfrommer) die het presteerde om uit een moeilijke positie tocli nog het Verkerk (foto boven met coach erepodium te bereiken. Even voor het begin van de 1500 meter-ritten richtte de Nederlandse coacih Leen Pfrommer zondag 'n op roep tot de dertigduizend toeschou wers. „Hier spreekt Leen Pfrommer als trainer van de kernploeg. Het heeft weinig zin tot u te praten als u boe blijft roepen. De scheidsrech ter nam gisteren een beslissing, die moeilijk 't voor ons ook te aanvaar- moelijk het voor ons ook te aanvaar den was, u handelt in de geest van sportiviteit, die Jan Bols gisteren voor de televisie op bracht. Moedigt u ons aan. Wij zijn hier gekomen om sport te zien. Als u gekomen bent voor sensatie, kunt u beter naar huis gaan. Onthoudt u van gooi - smijt, en scheldwerk. Ik dank u voor uw medewerking. Honderden jongens en meisjes, da mes en heren, hebben zich zondag weer sportief uitgeleefd in de STEM- cross die ondanks de concurrentie van de schaatsreportages op de t.v. ruim 1100 deelnemers trok. Op een zwaar parcours bonden ze de strijd aan met de kilometers wedstrijdopgave en de door regenval lastig geworden bospaadjes. Dat in zo'n groot deel nemersveld de kans op een medaille beduidend kleiner was dan de moge lijkheid oin een herinneringslint te ontvangen, mocht de pret niet druk ken. Deelnemen bleek andermaal be langrijker dan winnen(Zie de 4e sportpagina). Pfrommer: ga anders naar huis. Bij de radio- en televisiestudio's van de NOS in Hilversum en Bus- sum zijn zaterdagmiddag in nauwe lijks anderhalf uur tijds tussen de vijf- en zeshonderd telefoontjes bin nengekomen van kijkers en luiste raars, die hun verontwaardiging uiit wilden spreken over de diskwalifi catie van Jan Bols. Verschillende mensen kwamen met soortgelijke gebeurtenissen uit de schaatsgeschiedenis, waar geen dis kwalificatie was gevolgd. Anderen meenden, dat de kruiswachter in ge breke was gebleven. Een groot aan tal mensen wilde een herhaling zien van de rit van Jan Bols. De radiostudio kreeg rond honderd telefonische reacties. De beide tele- 1 visiestudio's van de NOS moesten in korte tijd ruim 450 telefoontjes van verontwaardigde kijkers verwerken. „Dag Fornaess", zei Leen Frommer, ,,is een groot kampioen. Kijk naar zijn tijden". En over zijn eigen ploeg: „We zijn geslaagd in de opzet". Ard Schenk over zijn 5000 en 1500 meter: „Ik voelde me een beginneling. Het lukte niet". Alexander Tsjekoeljajef was na Bols de grootste pech vogel: hij forceerde zich en viel. Weg 2e plaats. Dit en ander nieuws uit Heeren veen op de 2e en 3e sportpagina. Dag Fornaess (links op de foto Ard Schenk), de nieuwe Europese kampioen. Duel tussen ADO-keeper Thie en Ajaxspeier Neeskens. ADO is afgegleden naar de 3de plaats in de eredivisie. Met een 30 overwinning joeg Ajax de eens zo trotse Haagse ploeg verder achteruit en als de Amsterdammers werkelijk gewild hadden, was de overwinning heel wat forser uitgevallen. ADO kwam er geen moment aan te pas te gen het met speels gemak voetbal lende Ajax, dat de Haagse defensie regelmatig tot wanhoop dreef. Met twee doelpunten van Piet Keizer en een van Johan Cruyff voerde Ajax' tegenstander ADO vlot naar de ne derlaag. Puntenverlies was er dit weekeinde ook voor Sparta, dat ge lijk speelde (11) tegen AZ. (Betaald voetbal op de 5de pagma.) NAC-Volendam X Holi. Sport-DWS X Ajax-ADO X Haarlem-MW X Utrecht-NEC X Vitesse-GVAV X FSC-Cambuur X Veend.-Wagenmgen X Den Bosch-Will, n X Heracles-Helm. Sp. X PEC-RCH X Roda JC-Volewijck. X Fortuna-Eindhoven X Toto 23 zal een groot aantal win- naairs opleveren. Bij het kantoor van de sparttotalisator in Den Haag had den zich zondagavond al 32 deelne mers aangemeld die allle 13 resultaten juist haddien voorspeld. Henny Roos: eerst niet, later wel. „Ik zeg niet dat ik Europees kampioen was geworden, maar ik had wel een grote kans". Jan Bols was weer rustig. Op de dag na de schok die hij schaatsmin- nend Nederland bezorgde door een wissel over te slaan op de 5000 meter, keek hij kalm en bedaard terug op die rampzalige zaterdag. „Heerenveen" trilde toen van woede over het jurybeshiit om het te diskwalificeren, de NOS-studio's fun geerden als bliksemafleiders voor opgewonden kijkers en luisteraars, en café- gesprekken spitsten zich toe op slechts één man: Jan Bols. „Het is natuurlijk prachtig", redeneerde hij zondagmiddag, „dat het publiek zo achter je staat, maar als het straks in Gotenburg slecht gaat dan zeggen ze: „Zie je wel. Hij zou in Heerenveen toch geen Europees kampioen geworden zijn". Dan weer een felle uitval: „Die Noorse protesten vond ik onsportief. Was het een rijder van hun geweest, dan zouden wij Pfrommer zeker gevraagd hebben niet te protesteren. Mijn fout was toch zeker in mijn eigen nadeel". Maar wedstrijdleider Henny Roos was resoluut geweest („diskwalifikatie") ofschoon hij in eerste instantie genade wilde schenken. „Ik wilde in de geest van het reglement handelen en hem er niet uithalen. Maar ja, toen kwamen de protesten". En zo verdween Jan Bols uit het Europees kampioenschap op het moment dat hij de eerste plaats bezette. Historisch moment in Heerenveen: Jan. Bols schaatst weg uit het Europees kampioenschap. Henny Roos (rechts) maakte hem duidelijk dat hij gediskwalificeerd was.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7