BIJNA 100 MENSEN NAAR DE GALG IN GUINEE Grootste Poolse haven opnieuw plat FORNAESS BOOS OP SCHAATSPUBLIEK Nederland straks aangewezen op fruit uit buitenland HARTPATIËNTEN GAAN ER HARD TEGENAAN Schip door storm in nood: een man verdronken MEMO m MARGARINE DUURDER L. OSINGA IE KAPEELE-BIEZEEINGE TERNEUZENSE JONGEN IN BEEN GESCHOTEN Ontslagen DRIE DODEN BIJ FABRIEKSBRAND IN WIESBADEN DROOMKEUKEN CARAVAN ZES MAN GERED VAN BRANDENDE DEEN Visser Olie Wiiii Kan treedt zes weken niet op Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: ƒ11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 ZEEUW MAANDAG 25 JANUARI 1971 25e Jaargang No. 6455 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum pear advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag 'tot vjn. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze redactie buitenland) CONAKRY/ABIDJAN. Het als militaire tribunaal fungerende par lement van de Westafrikaanse staat Guinee heeft gisteren ongeveer 200 vonnissen geveld waaronder 92 maal de doodstraf tegen blanken en 66 maal levenslange gevangenisstraf in het proces dat in de afgelopen dagen is gevoerd tegen personen die waren beschuldigd van samenzwe ring tegen het bewind van presi dent Sekoe Toere. De ter dood veroordeelden zullen waarschijnlijk worden opgehangen. De legerleiding had dit geëist. Zij hebben geen mogelijkheid tot gra tie, omdat president Sekoe Toere gratieverlening tevoren had uitge sloten. Onder de tot levenslang veroor deelden zijn de Westduitse brouwe rij directeur Adolf Marx en de aartsbisschop van Conakry, Ray mond-Marie Tsjidimbo. De Westduitse ontwikkelingshel per Seibold, die vorige week in de gevangenis zelfmoord zou hebben gepleegd, is posthuum tot dezelfde straf als Marx veroordeeld. Dc vonnissen werden tijdens de massale bijeenkomst in het sport stadion van de Guinese hoofdstad Conakry bekendgemaakt. Het ge beurde werd door de Guinese radio uitgezonden. Ook werd in het sta dion de uitwijzing van zestien bui tenlanders één Nederlan der, vijf Libanezcn, negen Fran sen en een Spanjaard, bekendge maakt. De Westduitse regering verklaar de in een eerste commentaar op de vonnissen dat zij vooral wat de twee Wéftduitsers betreft diep getroffen is. West-Duitsland zal alles in het werk stellen om een revisie van de vonnissen te verkrijgen. Ook de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Thant, zette zich op verzoek der Westduitse regering ervoor in althans nog het leven van Marx te redden. Op de bijeenkomst in het sport stadion deed een Guinese spreker zondag een scherpe aanval op West- Dmtsland en de inmiddels naar Bonn teruggeroepen ambassadeur Lankes Hij beschuldigde Lankes er van een aandeel in een complot te gen Guinee te hebben gehad. Onder de ter dood veroordeelden zijn twee voormalige Guinese staats secretarissen, alsmede enkele in vloedrijke zakenlieden uit het ge bied van Kankan, dat 800 km ten oosten van Conakry ligt en dat vol gens de beschuldigden de hoofdstad van een afgescheiden Guinese staat had moeten worden. 34 doodvonnissen zijn bij verstek uitgesproken. De overige ter dood veroordeelden bevinden zich in hechtenis. De doodvonnissen werden als volgt gemotiveerd: deelneming aan een niet-uitgeroepen oorlog, aan vallen op weerloze steden en dor pen, massamoord en marteling van Guinese militairen. De motivering van de levenslange gevangenisstraffen was hoogverraad en spionage, het in gevaar brengen van de staatsveiligheid, smokkelarij en speculatie, wapensmokkel en aantasting van de naam van of sa menzwering tegen het staatshoofd. Paus Paulus heeft president Se- kon Toere om clementie voor aarts bisschop Tsjidimbo en de andere beklaagden verzocht. De paus zei dit zondag voordat de vonnissen be kend werden gemaakt. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU —De havenar beiders van de grootste Pool se haven, Szczecin, zijn sinds vrijdag in staking. De trams en bussen rijden sinds zaterdag niet meer. Volgens som mige berichten zou er vrijdag al een algemene staking in Szczecin zijn uitgeroepen. Uit andere bron nen is echter vernomen dat de staking, die in de haven is begon nen, zich wel tot enkele andere ondernemingen heeft uitgebreid, maar niet algemeen is. De Poolse regering is zaterdag voor overleg bijeengekomen in Warschau. Aangenomen wordt dat de stakingen in Szczesin toen zijn besproken. De arbeiders vain de „Wa-rski"-werf waar 12.000 mensen werken hebben de werf bezet. Langs de hekken heb ben ze spandoeken opgehangen, waarop ze laten weten dat het werk is neergelegd. Zij eisen salarisverho ging en een complete reorganisatie van het partij-apparaat, de regering, en de vakbond. Vorige week is er ook gestaakt in de havenstad Gdansk, evenals Szczecin het toneel van bloe dige onlusten vorige maand. De correspondenten van de wester se persbureaus in Warschau hadden gisteren moeilijkheden met de ver bindingen naar het buitenland. Toen ze hun stakingsberichten op de telex begonnen te zetten werd de verbin ding verbroken. Inmiddels is de Poolse minister van binnenlandse zaken, Kazimierz Swi- tala, zaterdag „met verlof gezonden". Hij zal binnenkort door het Poolse parlement worden ontslagen. Het Poolse persbureau PAP heeft bericht dat Switala zelf om gezond heidsredenen zijn ontslag heeft aan gevraagd. Politieke waarnemers in Warschau vermoeden echter dat het ministerie van binnenlandse zaken in verband met de jongste onlusten in Polen wordt gereorganiseerd. De 47-jarige Switala is jurist. Van 1965 tot 1967 was hij onderstaatsse cretaris, in 1968 verving hij generaal Moczar als minister van binnenlandse zaken. Als zodanig haf hij in opdracht van de regering-Gomoelka bevel de opstand in de Oostzeehavens met wa pengeweld neer te slaan. De Poolse premier Pjotr Jarosze- wicz heeft de directies van de in dustriële ondernemingen in het land opdracht gegeven om een einde te maken aan de zachte politiek tegen over onwillige werkploegen. In een brief, die gericht was aan zijn ministers en de directies van de fabrieken, schreef de Poolse premier: „Het is de eerste plicht van de di recteuren en het leidinggevende ka der om de discipline, orde en rust in de fabrieken te bevorderen". (Zie ook pag. binnen-buitenland I). WIESBADEN (DPA) Bij een hevige brand in een koelkastenfa- briek in Kostheim, een industrie plaats bij Wiesbaden, zijn gisteren drie personen om het leven gekomen. De materiële schade wordt geschat tursen dertig miljoen en vijftig mil joen mark. In het Amsterdamse RAI-gebouw is de jaarlijkse caravantentoonstelling weer open. Op deze foto een kijkje in een keuken van een van de cara vans, die 90.000 gulden kost. KAPPELLE -Het ziet er naar uit dat reeds in het komende seizoen de Nederlandse fruitproductie niet meer voldoende zal zijn om te voldoen aan de binnenlandse vraag. Nederland loopt in de EEG voorop met het rooien van de fruitbomen en een derde van het fruitareaal gaat hier verdwijnen. Wanneer in de overige EEG landen de zaak even drastisch zou worden aan gepakt als in Nederland zouden de moeilijkheden snel zijn verdwenen. Dit zij de heer L. Osinga ing. van de N.F.O., in een vergadering van de afdeling Kapelle-Biezelmge en omgeving van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, in de tuinbouwschool van Kapeiie. Ard Schenk, de Noor Dag Fornaess en Kees Verkerk (v.l.n.r.) tijdens de ereronde na de Europese schaatskampioenschappen. Eerst boos, daarna blij. Dat was de nieuwe Europese schaatskampioen Dag Fornaess die Ard Schenk (2e) en Kees Verkerk (3e) achter zich hield. Boos was hij geweest op het publick dat hem tot persona non grata ver klaarde, nadat Bols uit het toernooi was gestuurd. De toeschouwers begonnen te jou wen als de Noor in de baan kwam en daar wond Fornaess zich over op. La ter, na de huldiging, was hij een ziels gelukkig man. Ofschoon de rancune blijkbaar niet helemaal verdwenen was: Fornaess weigerde op een pers conferentie te komen. En zo konden de journalisten op nieuw achter een schaatser aan. Net als zaterdag, toen Jan Bols doelwit was van de pers-belangstelling door diskwalificatie na een overgeslagen wissel. Nederland kreeg er zijn dra ma mee in Heerenveen, maar kon al les bij elkaar toch terugzien op een geslaagd toernooi, al was van Ard Schenk iets meer verwacht, met na me op de 5000 meter. „Ik reed als een beginneling", erkende Schenk. Zie verder onze sportbijlage. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Vandaag wordt de margarineprijs met 1 cent per 150 gram verhoogd. De prijsverhoging, aldus de bond van Nederlandse margarinefabrikan- ten, is het gevolg van de gestegen grondstoffenprijzen en doorbereke ning door de handel van de zoge naamde bijzondere loonkosten en an dere distributiekostenstijgingen. DE WESTDUITSE socialist Hermann Schmidt heeft in een rapport, dat in de assemblee van de raad van Eu ropa is uitgebracht en dat door de commissie van de niet aangesloten landen unaniem is goedgekeurd ge zegd dat de huidige economische, po litieke en ideologische vrijheid in Tsjechoslowakije kleiner is dan on der de laatste jaren van Novotny. Er werd op deze vergadering lang durig en fel gediscussieerd over oor zaak en gevolgen van de huidige cri sis in de fruitteelt. De heer C. Traas had ernstige kritiek op de hoorzit ting van de gemeenteraad de avond er voor, toen namens het gemeente bestuur werd gezegd dat de gemeente geen taak heeft om de in nood zijn de fruitteelt te helpen. Hij had ernstige kritiek op het feit dat het ge meentebestuur thans alle aandacht richt op de recreatie en de vorming van wooncenitra. Vooral van Burgemeester van Suylekom had hij een veel sterkere positie-name ver wacht en als voorbeelden werden ge noemd de wijze waarop burge meesters dikwijls in die bres springen waranieer er binnen hiuin gemeente (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Al moet het een week duren, we blijven staan tot we een gesprek met de zieken huisdirectie of de curatoren van de universiteit hebben gehad". Dat verklaarde ons de heer H. S. Fievet, de strijdlustige voor zitter van de Nederlandse hart- patiëntenvereniging, aan de voor avond van de al of niet symbo lische bezetting van de Utrechtse kliniek voor hart- en vaatziek ten, die voor vandaag beraamd is. De heer Fievet herhaalde zijn al eerder gegeven verzekering dat zijn organisatie geen illegale da den zal bedrijven. „Als we de hek ken gesloten vinden, gaan we niet kraken. Maar we zullen aan de ingang blijven staan tot we een gesprek hebben gehad". Het staat intussen wel vast dat de hartpatiëntenvereniging met deze actie een maximale publici teit zal krijgen. Aangenomen wordt dat er ongeveer honderd medische studenten en enige tien tallen hartpatiënten die zich uiteraard zullen moeten ontzien aan zullen deelnemen. Voordat het ultimatum zaterdag om middernacht verstreek had de heer Fievet nog een expresbrief van de directie van het Acade misch ziekenhuis gehad, waarin stond „dat het tijdstip van de her opening van de kliniek zich thans niet in redelijkheid laat voorspel len", maar dat alles in het werk zal worden gesteld om de inrich ting weer te laten functioneren. Daartoe dient echter eerst een specialistenteam te worden samen gesteld. De heer Fievet gaf als com mentaar dat men nu wel z'n best gaat doen, maar dat dit al tien maanden geleden had kunnen ge beuren. Bovendien doet zich thans in Arnhem eveneens een geval voor van organisatorische conflic ten, waardoor een bewaakt cen trum voor acute gevallen bij het gemeenteziekenhuis leeg staat. „Al die competentiekwesties worden ir feite uitgevochten ten koste van de hartpatiënten", aldus de heer Fievet. Van de zijde van de Utrechtse politie wist men ons gisteravond te verzekeren, dat er voorlopig hoogstens een verhoogde waak zaamheid in acht zaï worden ge nomen. De situatie bij het stads en academisch ziekenhuis in Utrecht is zo, dat door het simpel sluiten van hekken het terrein ge heel afgesloten kan worden. De Utrechtse politie zal dan pas in het geweer komen, als daarom van de zijde van het bestuur van het ziekenhuis zal worden gevraagd. Gistermiddag is er overleg ge weest tussen directie en bestuur van het stads- en academisch zie kenhuis in Utrecht. Naar van be voegde zijde wordt aangenomen, is het resultaat van dit overleg ge weest dat de hekken bij mogelijk „gevaar" zullen worden gesloten. (Van onze redactie binnen- en buitenland) LONDEN/GRONINGEN/NEW HAVEN Twee Nederlanders worden sinds het weekeinde op zee vermist en zijn waarschijnlijk ver dronken. De tien bemanningsleden van het Nederlandse motorschip „Harbo", dat gisteren in het Kanaal ten zuiden van Wight in moeilijkheden raakte, zijn in veiligheid. Naar. één opvarende wordt nog gezocht. Vier bemanningsleden van de „Har- >o" zijn aan boord gebleven. Het 933 ton metende schip, dat slagzij laakte, is door de Duitse sleepboot ^acifie Glory" op sleeptouw geno- ien. Negen opvarenden zijn aan )ord van het Duitse schip „Hermes" ■gaan. De „Harbo" was met een lading ilen buizen op weg naar Cuba. Het akte bij de zware storm van afgelo- -n nacht in moeilijkheden en kreeg et zware slagzij te kampen. Tussen Den Helder en Huil op de oordzee is gistermiddag het Deense )t" zijn aan boord gebleven. Het hip „Gerni" (296 ton) in brand ge lakt als gevolg van een explosie. De es bemanningsleden zijn van boord ;ehaald; vier door de Duitse reddings- ooot Diedrich Oldendorff en twee door een helikopter van de marine luchtvaartdienst. De 52-jarige inwoner van Usquert H. J. Boersema is zaterdagavond ver dronken tussen Schiermonnikoog en Rottumeroog. De man, die loodgie ter van beroep was, ging wel meer voor zijn genoegen vissen met de 76- jarige oud-visser S. Teerling uit Us quert. Toen het eb werd, raakte diens bootje, de VQ 1, vast. Nadat 's avonds het tij was veranderd, kon het bootie weer varen Schipper Teerling verklaarde te genover de rijkspolitie te water dat de heer Boersema het anker zou lich ten. Hij struikelde over een touw en sloeg overboord. De heer Teerling heeft gepoogd hem te redden doch zonder succes.. Ook het zoeken bleef zonder resultaat. Schipper Teerling bracht de nacb' op de Waddenzee door en voer gister morgen naar Noordpolderzyi en waarschuwde de rijkspolitie te water. Een politieboot uit Delfzijl evenart een vliegtuig van de marine lucht vaartdienst hebben gistermiddag naar de vermiste man gezocht, doch niets waargenomen. De 23.665 ton metende tanker Esso Gettysburg is zaterdag bij de ingang van de haven van New Haven (Con necticut) aan de grond gelopen, waar door duizenden liters olie in zee te recht zijn gekomen. een bedrijfstak ten onder dreigt te gaan. Er werd ook kritiek geuit op het voornemen van de Cultuurtechnische dienst om bij de komende ruilverka veling een groot gebied te bestem men voor bebossing en recreatie. Dit is nimmer de bedoeling geweest v. d. ruilverkavelingswet. Raadslid J. Kole (BP) ze-i dat de gem. niet die minste inspraak heeft bij de komende ver kaveling. De wet op de ruilverkave ling noemde dit raadslid zeer onde mocratisch. „Er wordt op grote schaal diefstal van bezit gepleegd. Het eigendomsrecht wordt gewoon ver kracht." (Van onze correspondent) TERNEUZEN Twee tot nu toe onbekend gebleven jongens van on geveer 12 jaar hebben de 10-jarige F. B. uit de Narcisstraat te Terneu zen met een luchtdrukpistool in zijn been geschoten. Zij eisten van de jongen dat hij zou gaan stelen met de mededeling dat zij zouden schie ten als hij weigerde. De jongen wei gerde inderdaad en een van de twee voerde zijn bedreiging uit. B. werd licht gewond aan zijn been. AMSTERDAM (ANP) Met in gang van 1 februari zal Wim Kam zijn toernee op medisch advies voor zes weken onderbreken. Hij heeft dan een half jaar waarvan vier maanden in het nieuwe De La Mar- theater in Amsterdam onafgebro ken voor uitverkochte zalen opgetre den. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1