Produktschap gaf overzicht over vangsten in 1970 BREDANAAR FILMT AFSLUITING VAN HARINGVLIET Grenulaan vroeger en nu Rotterdamse wordt 104 Van Hoboken- prijs 1971 Hoofdagent Kootstra overleden D'66 vraagt openheid bij samenstellen streekplannen HISTORISCH BLOEMETJE VOOR MEJ. HUGE stad streek Zes maanden wegens steken met mes Regenachtig CHU KAPELLE WIL WEER ZEEUWS KAMERLID Aulo legen boom Vier inbraken zonder buit te Kruiningen Zes weken geëist wegens dodelijke botsing ZATERDAG 23 JANUARI 1971 VIS „BEET" GOED (Van een onzer verslaggeef sters). BREDA „Een levenswerk" noemt de Bredase fotograaf en cineast Bernard van Gils (52) de film, die hij zojuist heeft voltooid over de afsluiting van het Ha ringvliet. Twaalf jaar geleden is hij begonnen aan zijn documen taire in opdracht van NV Nes- tum, de combinatie van aanne mingsmaatschappijen, die dit ko lossale werk, dat 10 miljoen man uren zou vergen, heeft uitge voerd. „Ik heb het gevoel, dat wel een auto versleten heb aan het heen en weerrijden naar het Haringvliet", aldus de heer Van Gils, „maar hoeveel uren ik er aan heb besteed, zou ik niet kun nen zeggen". Woensdag 27 januari gaat „Nes- turn" of „Triangles in the Dutch Delta", zoals de film wordt getiteld, in het Utrechtse Jaar beursgebouw in première. Het is een 53 minuten durende 16 mm documentaire in kleur (Kodak Ectachrome, geprint op Agfa) met een instructief karakter. Zij zal vertoond worden in binnen- en buitenland voor een technisch geïnteresseerd publiek. Dit wil niet zeggen, dat de film niet geschikt zou zijn voor een groter publiek. De kleurenbeelden bege leid door moderne jazz, zijn zo ritmisch en zo boeiend, terwijl de tekst zo uiterst kort en zo min mogelijk technisch is gehouden, dat hijvoorbeeld een vertoning op televisie of in de bioscoop ge rechtvaardigd zou zijn. Bernard van Gils heeft de gehele produk- tie in eigen handen gehad. Hij verzorgde camerawerk, geluid, montage en tekst. Hans Kramer van de Wereldomroep is com mentator. Bernard van Gils: „Greep op materie in 12 jaar niet verloren ondanks wisselende weertypen en omstandigheden". De documentaire begint met een korte inleiding, waarbij de noodzakelijkheid van de sluiting van de zeegaten wordt aange toond watersnood 1953), terwijl via animatie met kaarten, ma quettes en dwarsdoorsneden een totaaloverzicht wordt gegeven van de totstandkoming van dam en sluizen Dan volgt een levendige reportage, duidelijk vanuit een artistieke visie, van de verschil lende stadia in het kolossale werk. „Het grootste probleem", zegt Bernard van Gils, „was om een eenheid in de beelden te krijgen en één vloeiend ritme. Als je twaalf jaar opnamen maakt in verschillende weerty pen en onder verschillende om standigheden dan verlies je ge makkelijk de greep op je mate rie. Bovendien is het filmmateri aal in die tijd geëvolueerd. Ik heb steeds met hetzelfde type film gewerkt, maar dat is de laatste jaren een stuk beter ge worden. De montage waar ik nog maar kort mee klaar ben, was dan ook het belangrijkst". De cineast is in die montage uitstekend in geslaagd. Aan de beeldovergangen is niet of nau welijks te merken, dat er soms maanden of zelfs jaren verschil zitten in de achtereenvolgende opnamen. Hel levendige tempo werd ook verkregen door ver snelde bewegingen, bijvoorbeeld daar waar sluitstukken van zeer grote omvang bijna onzichtbaar langzaam bij elkaar kwamen. Luchtopnamen verduidelijken de omvang van het project. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak ge daan in de zaak van J.J.P.J. uit St. Jansteen, die op zeven november vorig jaar zijn plaatsgenoot, de Duitser Heinz S. met een mes in de keel, hals en borst had gestoken. Veertien dagen geleden eiste de of ficier van justitie, mr. W. Kolkert, acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. J. werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opge steld door het K.N.M.I. op vrij dag om 18 uur: Zacht weer met nu en dan regen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 4 tot 8 graden boven normaal. Max. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kan op een geheel droog etmaal 20 procent. Voor maandag: aantal uren zon. 0 tot 3. Min. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal. Max. temp.: 2 tot 7 gradten boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het dagelijks bestuur van de ZLM (Maatschappij tot Bevorde ring van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland en Noord-Bra bant) hoopt dat vele jongeren hun mening met betrekking tot „de so ciale positie van de agrarische onder nemer" kenbaar zullen maken door aan de Van Hoboken-prijsvraag 1971 mee te doen. Ter gelegenheid van het jubileum van de ZLM in juni 1968 heeft de Kon. Maatschap tussen eigenaars van gronden in de Wilhelminapolder en de Oostbevelandpolder aan de ZLM een fonds ter beschikking gesteld, waaruit eens in de twee jaar een be drag van 250,— wordt uitgekeerd voor de „Van Hobokenprijs". Hiertoe moet elke twee jaar een prijsvt-aag over een agrarisch onderwerp wor den uitgeschreven voor jongeren. De naam „Van Hobokenprijs" is aan de ze prijsvraag verbonden, omdat de heer Van Hoboken in 1968 als voor zitter van de Maatschap het fonds aan de ZLM beschikbaar stelde. In 1969 was de „eerste ronde" met als onderwerp „Hoe ziet het Zeeuwse agrarische bedrijf anno 1980 eruit, hoe zou het eruit moeten zien en hoe moeten we naar deze wenssitua- tie groeien?". Deelname aan de nieuwe wedstrijd is mogelijk voor ieder die jonger is dan 35 jaar. Het is niet noodzakelijk dat de deelnemer in Zeeland of Noord-Brabant woont of zelfs in Ne derland. Ook hoeft hij niet bij de landbouw betrokken te zijn. Ook groepsgewijze deelname, bijvoorbeeld via studieclubs of schoolklassen is mogelijk. Personen of groepen van personen boven de 35 jaar kunnen buiten mededinging inzenden. Ten aanzien van de grootte van de inzen ding zijn geen eisen gesteld. Het da gelijks bestuur van de ZLM heeft een jury van zeven personen be noemd. Datum van de inzendtermijn sluit uiterlijk 1 mei 1971. Adresseren aan „Secretariaat ZLM, Grote Markt 28, Goes". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, drs. D. J. van Dijk, heeft gistermiddag tijdens de open bare bestuursvergadering van het Produktschap een hijzonder gun stig beeld geschetst van het afgelopen jaar in de visserij. In schrille tegenstelling daarmee stond, aldus de heer Van Dijk, het ver lies van mensenlevens en het verloren gaan van enkele schepen. In menig opzicht wias 1970 in de visserij een topjaar. De waarde van de aanvoer steeg van f. 241 miljoen in 1969 tot f 272 miljoen in 1970. Naar hoeveelheid daalde de aanvoer sterk, namelijk van 279.000 ton in 1969 tol 247.000 ton in 1970. Bijzon der spectaculair was de stijging van de gemiddelde prijs- van de totale aanvoer: deze bedroeg in 1970 f 1.10 per kig tegen f 0.86 per kg in 1969. De heer Van Dijk ging in op de internationale aspecten van de visserij. „In Beneluxverband werden geen grote vorderingen, speciaal op visserijgebied, gemaakt. Een alge mene verandering, waarmee ook het vissersbedrijf te maken heeft, is het opheffen van de grens in het kader van de Benelux per 1 januari 1971. De harmonisatie in Beneluxverband, waaraan sedert tal van jaren wordt gewerkt, bleek evenwel nog niet zover gevorderd, dat een min of meer geruisloze overgang naar de grensloze situatie ban plaats viradien. Gehoopt moge worden, dat de op heffing van de grenzen in EEG- verband te zijnertijd glad kan verlo pen". Frankrijk bleef de grootste afne mer van zeevis uit Nederland, on danks een vermindering van de af zet van 26 miljoen kg vorig jaar tot 23,7 miljoen kig in 1970. De dialing was voornamelijk te wijten aan de geringere export van tong. Het afge lopen jaar was de Franse grens 132 dagen gesloten tegen 414 dagen in 1969. De gemiddelde aanvoerprijs van mosselen is sterk gestegen en wel van f. 0,17 per kg in 1969 tot f. 0,27 per kg in 1970. Ongetwijfeld houdt dit verband met de daling van de aanvoer, namelijk van 94,2 mil joen kg in 1969 tot 75,8 miljoen kg in 1970. De invoer steeg dientenge volge en wel van 4,1 miljoen kg tot 6,3 miljoen kg, terwijl de export van mosselen daalde van 58,6 mil- (Van onze correspondent). KAPELLE De CHU-kiesvereni- ging van Kapelle Biezelinge en Schore liecht er veel belang aan dat de CHU straks weer een Tweede Kamerlid uit Zeeland krijgt als op volger van de heer v. d. Peyl. Daarom zal zij doen wat mogelijk is kandidaat H. Eversdijk uit Hein- kenszand op een verkiesbare plaats komt. Dit werd besloten tijdens de in „De Vroone" te Kapelle gehouden jaarvergadering van de kiesvereni ging. Ook werd besloten alle mede werking te verlenen om te bereiken dat de jongerenkandidaat Huysen straks lid van de Tweede Kamer wordt Het optreden van de Cen trum-groep ten aanzien van deze kandidaat werd sterk veroordeeld. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden I. J. Haverhoek en M. Wisse herkozen terwijl in de vacature voor p. G. Vermaire tot secretairs werd gekozen de heer P D. Joosse uit Schore. Wethouder C. M. Dagevos sprak op deze vergadering over de proble men die er op het ongelbik in Ka pelle aan de orde zijn. Vooral de woningbouw gaat grote vormen aan nemen. Veel waardering had hij voor wat er in Kapelle werd gedaan voor de jeugd. In de discussie die hierop volgde ging het vooral over de komende ruilverkaveling van dit fruitgebied. Het bleek dat de eigenaren van grond rond de gemeente-kernen vre zen dat het gemeentebestuur de ko mende ruilverkaveling gaat aangrij pen om op goedkope wijze in het bezit te komen van grond voor de woningbouw. Van verschillende kanten werd naar voren gebracht dat het niet billijk zou zijn indien dit gaat gebeuren. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 54-jarige hoofdagent van de Middelburgse ge meentepolitie, de heer D. Kootstra, is in het Gasthuisziekenhuis te Mid delburg na een langdurige ziekte overleden. De heer Kootstra die sedert 1951 als politiefunctionaris bij de ge meentepolitie te Middelburg in dienst trad, was een te Middelburg een bekend en gezien persoon. Hij was ouid-vooirzititer van de vereniging Nieuw-Middelburg, ter wijl hij sedert drie jaar voorzitter is van de Nederlandse Politiebond af deling Middelburg. In maart j.l. werd nog zijn zilveren dienstjubi- leum gevierd. De heer Kootstra was oud-marineman. Daana is hij in dienst getreden bij de gemeentepoli tie te Groningen om vervolgens in 1951 als aigenit van politie naar Middelburg te komen. Na de herin deling van de gemeenten op Wal cheren wend hij benoemd tof rayon- agent te St.-La'urens. Zijn heen gaan wordt algemeen diep betreurd. jo-en kig tot 48,7 miljoen kg. De ontwikkeling in het garmalenvisse rijbedrijf was in 1970 buitengewoon gunstig. De totale aanvoer bedroeg 7,1 miljoen kg tegen 6,8 miljoen kg in 1969 en de waarde f. 16,6 miljoen tegen f. 12,8 miljoen in 1969. Deze cijfers spreken te sterker, aangezien het aantal garnalenvaartuigen in 1970 verder verminderde. Verhou dingsgewijs worden er steeds meer garnalen van verderaf gelegen vis gronden aangevoerd, waarmee de kwaliteit van het product kennelijk gediend is. De heer Van Dijk hoopte dat de gunstige resultaten in bet afgelopen jaar zullen leiden tot eer: verstandige investering in de vloot. De voorzitter van het Productschap eindigde zijn jaaroverzicht met de opmerking dat 1971 een belangrijk jaar zal worden voor de Nederland se visserij in verband mer de door voering van het gemeenschappelijk visserijbeleid in de EEG. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Tijdens een in Het Wapen van Breskens gehouden pro vinciale werkgroepsvergadering van D'66 is aangedrongen op een spoedi ge bekendmaking van het ontwerp- streekplan voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en dat van Midden-Zee land. „Wij willen nu langzamerhand wel meer weten over de toekomsti ge structuur van deze gebieden" ailidius de heer H. Kapenga, lild van Provinciale Staten van Zeeland voor D'66. Hij sprak de vrees uit dat de plannen van tevoren zo worden vastgesteld dat de mogelijkheid van alternatieve oplossingen niet aanwe zig zal zijn. De Staten zullen mogelijk op die manier voor een voldongen feit wor den gesteld. De vergadering was het ermee eens dat aan het haven- en industrieplan Ossenisse prioriteit wordt gegeven. De voorkeur wordt gegeven aan een situering in het meest noordelijke deel van dit ge bied van Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren, mede met het oog op eventuele milieuverontreiniging. Besproken werd voorts een brief van een inwoner van Tholen, die wees op geluidshinder die mogelijk veroorzaakt zou kunnen worden bij het geibiiui'k van het in Nioondwest- Brabant aan te leggen vliegveld. De D'66 Statenfractie zal deze kwestie onder de aandacht van Ge deputeerde Staten brengen. De heer Grenu bezat grond waar op het Schulpenpad lag'. En dit schulpenpad werd na de bouw van verschillende huizen naar de grond eigenaar „Grenulaan" genoemd. Oorspronkelijk waren deze eerste huizen daar gebouwd voor gezinnen van gehuwde militairen die te Ter- neuzen gelegerd waren. Nicolaas Grenu (1792-1862) was in 1823 naar Terneuzen gekomen. Na de voltooi ing van de kanaalwerken bleef hij ter plaatse als sluismeester. zij zoon Adriaan Cornelis was van 1875 tot 1893 lid van de gemeenteraad. In de loop van de laatste 50 jaar is er niet veel meer veranderd aan de gebou wen. Jarenlang was er een zeer druk verkeer. Na de laatste kanaal- werken, toen de bruggen verdwenen van de oostelijke en middenkanaal- arm en de verkeersaders voor door gaand verkeer gunstiger kwamen te liggen werd het ineens een stille straat. Waar eens de middenkanaal- arm lag is nu een verkeersweg. Vanuit de Nieuwstraat komende geeft deze links aansluiting op de weg naar Axel, Zaamslag enz. Rechts gaat men de richting Hoek, Biervliet etc. in. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM Maandag a.s. hoopt mevrouw M. J. Leeuwenberg-Hordijk in Botterdam haar 104e verjaardag te gedenken. We zien haar hier in haar woning met haar dochter. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vijfentwintig jaar achter een is mej. M. D. Huge uit Kloetin- ge secretaresse van de Zeeuwse af deling van de koninklijke Neder landse natuurhistorische vereniging. Met het oog daarop is zij tijdens de jaarvergadering van de Zeeuwse na- tuurhistorici in de „bloemetjes" ge zet. Voorzitter H. G. Mandemaker prees de trouwe functionaris voor het vele werk dat zij een kwart eeuw lang verzette en dat ertoe leidde dat zij het erelidmaatschap van de vereniging kreeg aangebo den. Een aquarel (met nog niet ver ontreinigd water geschilderd door KNNV-fid A. J. Kabboord) en een boekenbon werden mej. Huge dooi de afdeling Zeeland ten geschenke aangeboden. De aquarel was „naar het (buiten- Heven" geschilderd in het staatsna- tuurreservaat Rammekenshoek. „Dieren sterven uit - fossielen van morgen' is de titel van het boek dat door een aantal vrienden en vrien dinnen uit de KNNV-reizen werd aangeboden. Ir. J. Bakker uit Eind hoven was van deze groep de spreekbuis. Uit Geldrop kwam mej. J. van Deursen, die mej. Huge namens het gewest Zuid van de KNNV felicita ties en een geschenk aanbood. Verbruikersmarkten „Midden stand en de opkomst van verbrui kersmarkten - en hoe de midden stand zich hiertegen zal kunnen op stellen", is het onderwerp van de causerie, die de heer H. A. F. Velu volgende week donderdag voor de leden van de Goese middenstands centrale in de Korenbeurs houdt. (Van onze correspondent) YERSEKE In de nacht van don derdag op vrijdag is op de Zanddijk tussen Yerseke en rijksweg 58 een Belgische personenauto, bestuurd door F. V. uit Antwerpen, tegen een boom aangereden. De auto werd ge heel vernield. De bestuurder raakte licht gewond doch kon per taxi naar huis worden overgebracht (Van onzffcorrespondent) KKUININGE/N In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken bij de groothandelsfirma Meijer aan de Statiomswég te Kruiningen. Enkele jaren geledeh is daar ook ingebroken en toen was de buit f 13.000.-. Daaruit heeft men waarschijnlijk lering ge trokken want nu hebben de daders niets anders kunnen meenemen dan wat waardeloos buitenlands geld. Men is het pand binnengedrongen door een ruit te forceren van de kan tine. Eveneens aan de Stationsweg is ingebroken bij de firma Nieuwen- huijse en De Braai. Hier heeft men een ruit van het kantoor vernield. Aldaar was de buit ook nihil. Te Oostelijk is ingebroken bij de com missionair gebr. Hoekman aan de Vrije Polderstraat en bij de commis sionairsfirma J. Nieuwenhuijse even eens aan de Vrije Polderstraat. In beide gevallen heeft men zich toegang verschaft tot de panden door ver breking van de ruiten der kantoren. Ook hier werd niets vermist. In alle vier gevallen bleef de schade beperkt tot de kapotte ruiten. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Op 20 juli 1970 gaf W. J. K. uit Renesse op een kruising in Noordwelle geen voor rang aan de van rechts komende J. L. M. uit Haamstede. Bij de botsing die daarop volgde werd een kind, Adriaan B„ een neefje van K., ge dood. Zijn eigen twee kinderen wer den zwaar gewond, evenals hijzelf. De door de aanrijding invalide ge worden winkelier M. K. kon geen verklaring geven voor het ongeval. De kruising was overzichtelijk en hij had ook niet te hard gereden. Mr. J. Blok stelde, dat de kruising goed voorzien was van borden. Als je dan niet ziet dat er verkeer van rechts komt. dan ben je in hoge mate onoplettend, constateerde hij. Bij het bepalen van de strafmaat had de officier er rekening mee gehouden, dat de man door alle narigheden in het gezin en de zaak, al genoeg geleden had. Hij eiste zeg weken gavangenisstraf. en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechtbank doet 5 februari uit spraak. 'J

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3