Witteveen In drie weken al drieduizend Regering steunt Philips ARTSEN CONTRA MEDISCHE VRAGEN VOLKSTELLING Burgemeesters naar school MENDt IR 15**™ 40Zfi Protest in gevangenispak j{U(,E\ Dominee in Yerseke haalde „afvalligen"" uit cijfers volkstelling HACHELIJKE SITUATIE OP STATION Tien miljoen eieren naar arme landen de MUL Gas- verwarming Nrd. Joegoslavië COMPUTERS STAATSLENING Gehandicapten hlij met telling BIJSCHOLING INZAKE ALGEMENE BIJSTANDSWET Titel 'ing.' mag vóór de naam Tanker breekt in tweeën: 16 vermisten Bredase longarts heeft aanwijzingen ASBESTSTOF VERWEKKER LONGKANKER? Kort geding om 80 ontslagen bij Tas-Jordaan n.v. RADIO DE KOCK "sa»" saucijzebroodjes mmum®mm Reisbureau p$^75ct, ui;/ Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90, Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 23 JANUARI 1971 25e Jaargang No. 6454 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Ver-melding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE „Door de rege ringsinstanties en onder meer ook in de gemeentelijke uitgave „„Samenspel" (van de gemeente Goes) wordt steeds benadrukt: „De volkstelling is geheim". Uit ervaring is ons gebleken, dat dit beslist niet waar hoeft te zijn", aldus schreef ons een aantal Yer- sekenaren die aan de geheime volkstelling van tien jaar gele den onprettige herinneringen hebben overgehouden. Toen liet de Ned. herv. kerk ter plaatse namelijk op een onplezierige wij ze blijken, dat zij wist wie er „binnen veertien dagen van ge loof waren veranderd" of opeens bij geen enkele kerk meer aan gesloten wilden zijn. Een kleine tachtig „afvalligen" kregen kort na de volkstelling van 1961 een stencil in de bus, waarin in de eerste regels al te lezen stond: „Bij de laatstgehou den volkstelling is ons gebleken dat u niet meer tot ons kerkge nootschap wilt behoren". De Ned. herv. gemeente van Yerseke schreef vervolgens te hopen, dat dit op een misverstand berustte, maar dan moest men wel binnen veertien dagen bericht stnren. Mocht blijken dat betrokkene niet meer als lid of dooplid be schouwd wilde worden, dan zou dit van de kansel worden afge roepen. Dat dit in de Yerseker hervormde gemeente nogal wat beroering wekte, is niet vreemd. Immers, hoe wist „de dominee" dat allemaal? De volkstelling was toch geheim? (De volkstel ling van 10 jaar geleden was in derdaad even geheim, als de ko mende telling, red.). De broer van de toenmalige gemeentesecretaris, wijlen Co de Jager, heeft daarop samen met een aantal anderen actie ge voerd. Ook ten stadhuize zat men met de zaak danig in de maag. Na een onderzoek bleek dat de toenmalige Yerseker hervormde ds. Reijenga aan een ambtenares had gevraagd, gegevens van de volkstelling voor hem te note ren. Zich van geen kwaad bewust voldeed de brave ambtenares aan de wens van haar geestelijke va der, („in haar argeloosheid", meent een indertijd bij het on derzoek betrokken gemeente ambtenaar, „maar we hebben er wel een hoop gedonder mee ge had". De dominee had overigens als reden voor zijn verzoek gegeven, dat het voor zijn „sta tistieken" bestemd was. De „afvalligen" kregen korte tijd later weer een stencil van de hervormde gemeente. Daarin werd gevraagd, het vorige schrij ven als niet gestuurd te beschou wen. „Begrijpelijkerwijs is dit soort dingen voor velen in een kleine gemeenschap een pijnlijke zaak. Vooral voor middenstanders. Aan een volkstelling die beslist niet als geheim beschouwd kan worden, kan men ook geen en kele waarde toekennen. Wie zal zich wagen. zijn persoonlijke gegevens uit te leveren?", zo vragen de briefschrijvers (van wie de namen ter redactie be kend zijn). Men zegt voorts, dat dit ook niet-ambtenaressen of -ambtenaren kan betreffen. „Wat dacht u van de parttime-enquê teurs en -enquêtrices?". Aldus de Yersekenaren, die tenslotte melden, dat deze kwestie inder tijd niet in de publiciteit is ge komen, „omdat men dit wél ge heim wist te houden". DUIZENDEN ONTSLAGEN IN KOMENDE MAANDEN (Van onze pattiemenifcaire red'aotie) DEN HAAG De nationale com puter-industrie moet redelijke kansen krijgen om zich te ontwikkelen. Dit zei vice-premier, minister Witlteveen- gisteravond na afloop van het kabi netsberaad. Minister Witteveen gaf te kénnen dat het regeringsbeleid krachtig ge richt zal worden op een verdere ont wikkeling van de nationale computer industrie. In de eerste plaats wordt hierbij gedacht aan steun voor Phi lips. Volgens de vice-premier had de Nederlandse ontwikkeling ten op zichte van het buitenland een achter stand opgelopen die snel moest wor den ingehaald. (Van een onzer verslaggevers; DEN HAAG De conjunctuur is duidelijk op zijn retour. De groei van de bestedingen neemt af. De arbeidsmarkt ont spant zich. In de eerste drie weken van januari zijn 3000 ontslagen gevallen. De loonstijging zal hoger uitkomen dan is voorzien. De rentestand daalt. Minister Witteveen van Financiën heeft een en ander gisteren meegedeeld aan het eind van de wekelijkse ministerraad. De voorspelde conjuncturele neergang is dus duidelijk op gang gebracht. Het teruglopen van de conjunctuur zal volgens de verwachting van de economen nog minstens één tot anderhalf jaar aanhouden. Ook in de komende maanden zullen nog duizenden werknemers in arbeidsintensieve bedrijven worden ontslagen. Deze bedrijven kunnen de stijgende loonkosten niet langer dragen. Steeds meer bedrijven kampen op dit punt met ernstige structurele moeilijkheden. In financieel-econo- mische kringen verwacht men, dat veel bedrijven de baisse in de con junctuur niet zullen overleven. Er zullen h.i. ook klappen vallen in hoeken waar men ze niet verwacht. F)c moeilijkheden zullen in eerste instantie vooral tot uitdrukking ko men in probleemgebieden als Oost- Groningen, Zuid-Limburg en Mid den-Brabant. De huidige ontwikkeling versom bert het uitzicht op 1 juli. de datum waarop het loonmatigingsbesluit van de regering afloopt. De vakbonden hebben gewaarschuwd voor een loon- c dosie per 1 juli. De werkgevers zunen, nu de conjunctuurdaling door- zei, zich met hand en tand verzetten tegen naar hun mening te hoge loon eieen van de vakbonden. Rond juli zullen de spanningen in hts. -ocianl-ecanomische vlak dus «Tuoog kunnen oplopen. Dat wordt een moeilijke klus voor het niieuwe kabinet. De inzinking in het bedrijfsleven lieeft intussen de financiële positie van het rijk verbeterd. Dat blijkt uit een gisteren uitgeschreven staatsle ning. De rente van 7,5 pet. is een half procent lager dan de laatste jaren voor staatsleningen mogelijk was. Nederland volgt hiermee de interna- toinale kapitaalmarkten, met name die in de Verenigde Staten. Ook daar IN DE KOMENDE drie jaar zullen is de conjunctuur in dalende lijn. De 150 werknemers van het bedrijf Van Amerikanen zijn er tot nu toe niet der Heem N.V. in Den Haag een an- in geslaagd die lijn weer om te bui- dere plaats krijgen binnen het Phi- gen. lips-concern. (Zie ook pag. financiën en economie) AMSTERDAM (ANP) In een open brief aan de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst en aan alle Neder landse artsen over de aanstaande volkstelling (en gepubliceerd in Me disch Contact) roepen de medici prof. dr. G. C. Heringa uit Midlaren en P. J. M. Baudoin uit Assen hun collega's op ten aanzien van de volkstelling één houding aan te nemen door te weigeren de vragen 7 a-c te beant woorden. Deze vragen gaan over ziekte en invaliditeit en luiden: A. Is hij/zij (bijvoorbeeld door ziiefcfcq, ongeval, ouderdom, aangeboren gebrek of der gelijke aangewezen op hulp vain an deren? Ja/nee; aangewezen op spe ciale hulpmiddelen? Ja/nee, enz. Deze inlichtingen, aldius de open brief, kunnen respectievelijk moeten wondlen gevraagd niet alleen betref fende degenen van wie ze worden verlangd maar ook omitrenf anderen. Te denken valt volgens de artsen on der meer „aan hoofden van inrichtin gen. die gegevens zullen moeten ver strekken omtrent degenen, die in de jnriühfiinigen zijn apigenooraerf'. Lelt wel: gegevens op- naam. Zonder twijfel wordt voligiens de briefschrijvers door het opleggen van deze plicht aam artsen aan die andere plicht van medische geheimhouding, geweld aangedaan. Ook artsen, die zijn verbomden aan ziekenhuizen met een niet-arts als directeur, kunnen hierdoor voor gewetensconflicten ko men te staan. Hiertegen is de directeur van de vereniging voor revalidatie, de heer C. D. Mouüjn, in het geweer geko men. „Wij waren venheuigd, juist met het oog op de voorzieningen waarvan de verkrijging met zoveel moeilijkheden gepaard gaait, diat er eindelijk een volkstelling komt, die oms kan helpen bij het bepleiten vain voorzieningen (van gehandicapten, zoals de toegan kelijkheid van openlbare gebouwen, aanpassing van genoeg woningen voor gehandicapten enz.". „Des te tefeuTstefenidler is heit dat nu zoveel bezwaren tegen deze volks- itefliimig blijken te bestaan", aldus dte heer Mouüjn. DEN HAAG (ANP) Ruim 500 burgemeesters, wethouders, leden van colleges voor bijstandsverlening, leden van adviescommissies en di recteuren en chefs van sociale za ken worden bijgeschoold door het instituut voor bestuurswetenschap pen. De bedoeling is dat zij hierdoor de problematiek bij de uitvoering van de Algemene Bijstandswet beter de baas kunnen. Alom in den lande worden daar toe zes conferenties georganiseerd. Het programma voor deze bijeen komsten, die voor de gemeentebe stuurders en ambtenaren twee en een halve dag werken in een confe rentieoord inhoudt, kwam tot stand in overleg met o.a. het ministerie van CRM en de Vereniging v»n Nederlandse Gemeenten. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Men treft het dit weekeinde niet bij de Europese schaatskampioenschappen in Heerenveen. Nieuwe depressies van de oceaan dringen snel met regen en wind tot de Noordzee door, zodat reeds in de loop van vandaag regen is te verwachten. Wel wordt daarmee zachte lucht van vijf tot acht graden aange voerd. De vorst heeft momenteel in geheel Europa weinig te beteke nen. Dit is abnormaal, want ge middeld is de periode van 20 tot 31 januari de koudste van de winter. Drie leden van een joodse organisatie staan hier in gevangeniskleding op post bij de Russische ambassade in New York. Zij deden dit uit protest tegen het proces tegen een aantal joden in Rusland, die terecht staan op verdenking van vliegtuigkaping. (Van onze parlementaire edactie) DEN HAAG Afgestudeerden van de hogere technische scholen en ho gere landbouwscholen zullen in de toekomst de titel ing. vóór hun naam mogen voeren. Vice-premier Witteveen d,elde gis teravond mee, dat de regering ak koord is gegaan met het wetsontwerp dat dit mogelijk moet maken. CAGLIARI (Sardinië) (Reuter) De 83.882 ton metende Liberiaanse tanker Universe Patriot is gisternacht na een brand en een ontploffing in tweeën gebroken voor de kust van Sardinië. Tot diusver zijin 23 opvarenden ge red. 16 bemanningsleden wonden nog vermiBt. (Vam een onzer verslaggevers DEN HAAG/BREDA Een onder zoek van de longarts dr. J. Miedema uit Breda heeft aanwijzingen opgele verd, dat asbeststof de mogelijke ver- wekerk is van een speciaal soort longkanker, waaraan elk jaar tiental len Nederlanders overlijden. Deze soort kanker (diffuse esothelocuum, niet te verwarren met een „beroeps ziekte", de longaandoening asbesteo- se) komt speciaal voor in plaatsen, waar veel met asbest wordt gewerkt, bijvoorbeeld in Rotterdam en omge ving. Als gevolg v-arn d'e voortqpige re sultaten van het onderzoek zal het di rectoraat-generaal van de arbeid te Den Haag binnenkort de brochure „Veilig wenken met asbest" uitgeven. In de brochure worden, speciaal ten dienste van de bedrijven, veiligheids maatregelen aangegeven. Dr. Miedem-a, die verbonden is aan het directoraat-generaal van de ar beid, heeft zijn twee jaar geleden be gonnen onderzoek nog niet afgeslo ten. Dit jaar zullen nog enkele dui zenden mensen uit ruim 100 bedrij ven worden onderzocht op de moge lijke gevolgen van het werken met asbest. HAAKSBERGEN (ANP) De vijf vakbonden, samenwerkend in de tex tielindustrie, zullen een kort geding aanspannen tegen Tas-Jordaan n.v. in Haaksbergen. Zij eisen van het bedrijf, dat sinds november van het vorig jaar volledig in handen is vam het Belgische tex tielbedrijf Tas n.v., de verkoop of ver plaatsing van 54 dure Sulzer-weef- machines ongedaan te maken. De verkoop van die machines was aan leiding tot het besluit van Tas-Jor daan het bedrijf in Haaksbergen bin nenkort te liquideren, waardoor 80 wevers met ontslag bedreigd worden. Dat ontslag is in strijd met eerder gedane beloften, aldus de vijf bon den. Over deze kwestie zijn inmiddels ook vragen gesteld aan minister Ne- lissen (Economische Zaken) door Tweede-Kaimerilid Wieldraadjer van dte PvdA. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Witteveen, die momenteel premier De Jong ver vangt, zei gisteravond dat Nederland op verzoek van de Wereldvoedsel organisatie (W.F.O.) 10 miljoen eie ren in poedervorm voor de ontwik kelingslanden beschikbaar heeft ge steld. Dit is mogelijk geworden nu er een halt is toegeroepen aan de uitvoer van eieren door de zgn. pseudo-vo- gclpest. „Dit komt Nederland goed uit", aldus de bewindsman, die ver der meedeelde dat de eieren in ge droogde vorm geen besmettingsge vaar voor mensen kan opleveren. Aan de regering van Ghana is ook een veerboot met een capaciteit van 40 tot 50 personen aangeboden om de veerdienst op het Volta-meer te onderhouden. (ADVERTENTIES) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN ■EN BEGRIP VOOS ■rkead gaafittar Warme (volledig verzorgd) VROOM DREESMANN reuze pak Door te vroeg omzetten van een wissel is gisterochtend op het station Den Haag H.S. een goederenwagen ont spoord waarop twee bestelauto's* Een daarvan kantelde, maar bleef op de wagon hangen. Van de warme bakkers uit Tilbur

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1