Bestuur bisdom Rotterdam accepteert dr. Simonis 3 Atoomgeleerden komen om in Frans vliegtuig VEND m 15 dagen 348.- 10 tof 50% KORTING Textielsupermarkt - Made WORST Costa Brava Massa eieren - vlak voor sluiting grens - naar Frankrijk Trein grijpt busje: dode en gewonden ONDER 21 DODEN 13 TOPFIGUREN Socialisten zijn machteloos Verdachten van overval Hilvarenbeek gearresteerd Kaoenda zet aanval op Britten voort ZEVENBERGEN Britse marine op zoek naar Breskens 16 Weer ontslagen bij Het Vrije Volk Reisbureau IR. MANSHOLT: Truman ernstig ziek ONDANKS ONZE ENORM LAGE PRIJZEN WANT ONZE WINTERVOORRAAD MOET WEG. OPENINGSTIJDEN Zorza: memoires Kroestjev vals deze week bij Insluiper in huis van officier van justitie Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie, en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Temeuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 VRIJE ZEEUW VRIJDAG 22 JANUARI 1971 25e Jaargang No. 6453 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem ROTTERDAM (KNP) Ter af sluiting van hun lange beraad met de nieuw benoemde bisschop van Rotterdam hebben de drie leden van het diocesaan bestuurscollege ope ning van zaken gegeven. Zij doen dit in een brief aan mgr. Simonis, die in antwoord daarop zijn ver trouwen uitspreekt in het diocesaan bestuurscollege en de leden ervan vraagt om verder onder zijn voor zitterschap voort te werken. De brief van het bestuurscollege aan mgr. Simonis is ondertekend door de vicarissen dr. C. Braun msc. drs. W. van den Ende en de eco noom drs. H. van der Ven. Het bestuurscollege schrijft o.m.: „Wij willen stellen, dat het protest (tegen de benoeming red.) ons op verschillende punten gerechtvaar digd en juist leek. Uw benoeming werd door velen gezien als een te ken van wantrouwen of afkeuring van het kerkelijk gebeuren in Ne. derland, en van het beleid, dat uw voorganger en het Nederlandse episcopaat hebben gevolgd. Dit geschiedde zonder enige uit leg of verklaring. Wij hebben dit diep betreurd". „Met de bisschoppen menen ook wij de bewering of de veronder stelling dat in het bisdom Rotter- dam bij de voorbereiding op de bis schopsbenoeming op oneerijke of onwaarachtige wijze zou zijn ge handeld, duidelijk te moeten afwij zen". Het bestuurscollege geeft dan uit voerig aan dat het op de essentiële punten van het beleid een voort, zetting van de vernieuwingsbewe ging in het bisdom wenst. Met name op het terrein van de katechese, de liturgie, oecumene, parochiële organisatie, pastoraal werk door leken en gehuwde pries ters. De bricl' besluit: „Het heeft ons verheugd dat wi.i hebben mogen lezen, dat u het be treurt, dat enkele van uw uitlatin gen na uw benoeming de indruk hebben kunnen vestigen, dal u zich tegen het bisschoppencollege wilde opstellen. De situatie in de Nederlandse kerk provincie zou inderdaad chaotisch worden, indien u zich in de toe komst zou distanciëren van het be leid van het Nederlandse bisschop, pencollege, waarvan uzelf, zonder uw identiteit te verliezen, deel gaat uitmaken. Bisschop Simonis, heeft de brief van de vicarissen en de econoom over hun inzichten en het tot nu toe gevoerde beleid langdurig over wogen. Daaruit alsook uit de ge voerde besprekingen is duidelijk geworden, dat er bepaalde accent verschillen in denken liggen. Niettemin acht dr. Simonis een ba sis aanwezig om zijn verzoek aan hen te handhaven om onder zijn voorzitterschap het diocesaan be stuurscollege van Rotterdam te vor men. Een wederzijds vertrouwen in elk aar moge de garantie vormen om met behoud van de eigen verant woordelijkheid van de bisschop tot een zo collegiaal mogelijke samen, werking te komen. Aldus een communiqué van de persdienst van bet bisdom Rotter dam. VATICAANSTAD Kardinaal Alfrink heeft gisteren in Vaticaan stad een onderhoud gehad met paus Paulus. Over dit gesprek is niets meegedeeld. Nederlandse priesters in Rome inenen dat de kwestie-Simonis niet het voornaamste onderwerp is ge weest van het gesprek, omdat de benoeming van dr. Simonis niet meer ongedaan kan worden ge maakt. Volgens hen is de kwestie van het priestercelibaat het belang rijkste gespreksthema geweest. Met deze kwestie zal ook de bis schoppensynode die op 30 septem ber in Rome begint, zich bezig hou den. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een Engels ma rinevaartuig, uitgerust met alle mo derne apparatuur voor o.m. het op sporen van duikboten, komt vandaag of morgen naar het Engelse kanaal om te zoeken naar het wrak van de enkele dagen geleden vergane Bres kens 16. Het marinevaartuig is mo menteel in Schotland gestationeerd. ROTTERDAM (ANP) De direc tie van het Vrije Volk heeft in een communiqué aan het personeel mee gedeeld, dat de tegenvallende be drijfsresultaten van het Vrije Volk hebben gedwongen een aantal bezui nigingsmaatregelen te nemen. Zes redacteuren in het land en een be perkt aantal werknemers in andere takken zullen volgens de directie moeten afvloeien. Voorts geldt voor het bedrijf een personeelsstop. (ADVERTENTIES) 31ÜANUARI open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondags van 10-17 uur- toegang 3,50 AMSTERDAM (volledig verzorgd) Wj VROOM DREESMANN (Van onze redactie buitenland) AUBENAS Bij een ongeluk met een Frans militair vlieg tuig hebben niet minder dan 13 van Frankrijks hoogste offi cieren en geleerden op bet gebied van kernbewapening en atoomgebruik voor vreedzame doeleinden het leven verloren. In de machine zaten verder enige lagere officieren, in totaal hebben 21 personen het leven verloren. Het vliegtuig, een tweemotorige Nord 262, was op weg van een vliegveld bij Parijs naar het Franse kemcentrum bij Pierrelatte toen het gisterochtend tijdens dichte mist en in een sneeuwstorm, verongelukte in het zuiden van Frankrijk. In Pierrelatte worden de atoomkoppen van de Franse kernwapens vervaardigd. Tot degenen die zijn omgekomen, behoren generaal Edouard Billion, hoofd van de afdeling atoomzaken in de afdeling bewapening van het mi nisterie van defensie, generaal Pi- neau, chef van de afdeling plannen en projecten van het bureau der chefs van staven, en nog drie hoofd officieren. Tot de omgekomen burgers behoor den Jean la Bussière, directeur finan ciën en boekhouding van de Franse kerncommissie, Hubert de la Boulaye, hoofd van de radiologische veilig heidsafdeling van de commissie, Jac ques Mabile, directeur van produc tie van de commissie en Georges Ti- role, plaatsvervangend directeur van de commissie voor toepassingen van militair gebruik. De helikopterpiloot die het wrak van het toestel had gezien, rappor teerde dat het na aanraking met de grond klaarblijkelijk uit elkaar was gevlogen. ALGIERS Een vliegtuig van de Algerijnse luchtvaartmaatschappij S.T.A. is bij Arris in het zuiden van Algerije neergestort. Alle acht inzit tenden, zijn om het leven gekomen. LIMA Een vliegtuig van de Pe ruaanse luchtmacht (een Curtis C-46) is m een bergachtig gebied in de pro vincie Juin, nabij de hoofdstad Lima, neergestort. 5? (Van onze redactie binnenland) ZWOLLE/AMERSFOORT Ir. S. Mansholt maakt zich zorgen over het socialisme in Nederland. „Wij zijn in Nederland verdeeld, versplinterd en machteloos, terwijl er juist een ont wikkeling aan de gang is gezet die eist dat de socialisten hun stempel op de gang van zaken drukken," aldus de vice-voorzitter van de Euro pese commissie gistermorgen op de agrarische conferentie van de PvdA in de Stadsschouwburg in Zwolle. Hij verklaarde met nadruk dat de PvdA meer deel uit moet gaan ma ken van de regering. In Apeldoorn zijn vier gemeente raadsleden, onder wie een wethou der, uit de PvdA gestapt. Zij treden gezamenlijk toe tot de politieke partij DS'70. Tot hen behoort het raadslid H. Stakene. Deze kwam enige tijd geleden in het nieuws toen hij de intrekking van de omstreden anti- KVP-motie bij het PvdA-bestuur be pleitte. Er is weinig hoop op overlevenden. Aan boord bevonden zich 24 passa giers onder wie veertien militairen en zeven bemanningsleden. (Van een onzer verslaggevers) ST.-WILLEBRORD/HILV AREN- BEEK De rijkspolitie heeft gister morgen drie mannen uit St.-Wille- brord van hun bed gelicht, die er van worden verdacht de overval op de Hilvarenbeekse kastelein C. Horre- vorts (76) te hebben gepleegd. Ze zouden de man dinsdagmiddag heb ben beroofd van zijn portefeuille met tweeduizend gulden. Twaalf man sterk is de rijkspolitie gistermorgen omstreeks zes uur naar St.-Willebrord getogen, waar de ge broeders J. en A. H. (28 en 30 jaar) en W. W. (25) werden gearresteerd. Op acht plaatsen heeft de rijkspolitie daarop huiszoeking gedaan, waarbij twee flobert-geweren en een pistool zijn gevonden, alsmede een aantal goederen die vermoedelijk van dief stal afkomstig zijn. De drie verdachten hebben nog niet bekend. Ondanks de weinige aankno pingspunten is de rijkspolitie er in geslaagd binnen korte tijd dit drietal op het spoor te komen. Dit is vooral te danken aan de snelle inzet en het nauwgezet optreden van de speciale recherehe-assistentiegroep. Tijdens 'n breed opgezet buurtonderzoek in Hil varenbeek en een intensief café- onderzoek in heel West-Brabant werd al gauw een spoor gevonden van een drietal dat veel verteerde en veel geld uitgaf. Bovendien klopten de beschrijvingen van de mannen. Een van hen heeft ook een rode auto, die door de overvallen caféhouder was gezien. De verdachten zijn allen meerdere malen bij misdrijven betrokken ge weest. Ze zijn getrouwd en werk loos. KANSAS CITY (AFP) De Ame rikaanse oud-president Harry Tru man is gisteren in een ziekenhuis in Kansas City opgenomen. De toestand van de 86-jarige Truman, die aan darmstoornissen lijdt, wordt „tame lijk slecht" genoemd. (Van onze redactie buitenland) SINGAPORE De aanval van de meeste leiders van landen van het Britse Gemenebest op het Britse po litieke beleid is gisteren voortgezet. De premier van Zambia, Kaoenda, beschuldigde de Britten ervan dat deze „de Zuidafrikaanse premier en oud-nazi", John Vorster, voortrok. Hij dreigde met „verstrekkende en noodlottige gevolgen". De stroom van klachten t.a.v. het beleid van de regering van premier Edward Heath kwam hierop neer Londen is van plan de „aparts- heidsrepubliek" van Vorster van wapens te voorzien en dit zal de veiligheid van de naburige Afri kaanse landen in gevaar bren gen, Londen overdrijft de groeiende kracht van de Sovjet-vloot in de Indische oceaan met als bedoe ling hiermee de militaire scha kels met Zuid-Afrika te kunnen rechtvaardigen, en Londen heeft gefaald de no dige voorzorgsmaatregelen voor het Gemenebest te nemen bij zijn onderhandelingen voor het toe treden tot de Euromarkt. UTRECHT (ANP) De Neder landse eierhandelaren en exporteurs hebben gisteren enorm veel eieren naar Frankrijk gestuurd. .„Gruwe lijk veel om met de voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren de heer H. H. Garrelds, te spreken. De aankondiging, dat de Franse grenzen met ingang van vandaag in verband met de in ons land heer sende pseudo-vogelpest voor het Ne derlandse ei gesloten zullen blijven, heeft op de laatste dag voor het in voerverbod tot deze buitengewone activiteit geleid. Vorige week, toen Frankrijk nog ongeveer het enige land in Europa was dat Nederlandse consumptie-eie ren toeliet, gingen er al tien mil joen stuks heen, zeven miljoen meer dan verleden jaar in de hele maand januari. De heer Garrelds verwacht, dat dit aantal deze week nog over troffen is. Op de Barneveldse eiermarkt zijn donderdag 1.750.000 eieren aange- ADVERTENTIE) geven wij toch nog op bijna al onze artikelen wacht daarom niet te lang maar kom naar Nieuwstraat 104 - MADE - TEL. 01626-2418 VRIJDAGS (dus vandaag) van 9.00 tot 's avonds 9.00 uur. Zaterdags van 9 tot 18 uur. Volgende week weer normaal. voerd, 150.000 meer dan normaal. De prijzen zakten met 1 a 1,5 cent per stuk, maar bleven nog wel boven de overnameprijs die minister Lardi- dinois heeft gegarandeerd (8,5 cent) voor eieren die in koelhuizen wor den opgeslagen. Tot en met vorige week zijn 12,5 miljoen eieren opgeslagen, deze week is daar niets bijgekomen, maar het ontbreken van afzetmogelijkheden in het buitenland zal de komende week zeker tot een aanzienlijke voor raad vorming leiden. Het gemeentebestuur van Barne- veld heeft zich gistermiddag opnieuw in een telegram aan de minister van landbouw en visserij een noodkreet geslaakt over de moeilijke situatie in de Nederlandse pluimveehouderij. (Zie ook pag. binnen/buitenland 2) LONDEN (Reuter) De deskundi ge in communistische aangelegen heden, Victor Zorza, heeft de memoi res van Kroestjev een vervalsing ge noemd, waarin zowel de Sovjetrussi- sche „KGB" als het Amerikaanse „CIA" een rol gespeeld hebben. Hij noemt dat de grootste canard van deze eeuw. De memoires zijn doorspekt met „letterlijk honderden fouten", die Kroestjev zeil nooit zou hebben kunnen maken, „hoe slecht zijn geheugen ook misschien is". (ADVERTENTIE) vacuum verpakt3-20 Van het busje bleef niet meer dan een hoop wrakstukken over. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN Eén dode, drie gewonden en grote materiele schade. Dat is de balans van een ernstig on geluk, dat gisteravond gebeurde op de met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang in de Schenkel- dijk onder Zevenbergen. Een perso- nenbusje werd daar om kwart voor zeven ongeveer gegrepen door de stoptrein van Roosendaal naar Dor drecht, die op volle snelheid (125 km per uur) reed. De drie inzittenden van het busje werden uilt de wagen geslingerd. De bestuurder, de 29-jarige P. de Visser uit Numansdorp, was op slag dood, zijn twee passagiers, de 67-jarige Th. en de 34-jarige W. van Wanrooy, eveneens uit Numansdorp, liepen verwondingen op, die niet van ernsti ge aard zijn gebleken. Ook de machi nist van de trein werd lichtgewond; hij werd in het gezicht getroffen door rondvliegende glassplinters. De he ren Van Wanrooy zijn in het zieken huis te Breda opgenomen. Het busje werd over een afstand van ruim 600 meter meegesleurd door de trein. Van het voertuig bleef al leen een hoop wrakstukken over. De trein werd ook zwaar beschadigd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet helemaal duidelijk. Zowel de ma chinist als een getuige hebben gezien dat het busje heeft stilgestaan voor de overweg. Juist toen de trein kwam aanrazen schoot het busje echter de overweg op. Waarschijnlijk was de eerste versnelling ingeschakeld en heeft de bestuurder per ongeluk het kippelinigspedaal losgelaten. Tot kwart voor negen was er trein verkeer over slechts één spoor mo gelijk. De treinen RoosendaalDor drecht moesten omgeleid worden via Breda Er ontstonden grote vertra gingen die tot laat in de avond door werkten. De N.S. hadden gisteren toch al met veel narigheid af te rekenen. Tussen twee en vijf uur deden zich grote vertragingen voor op de lijn tussen Dordrecht en Zwijndrecht als gevolg van een spoorsta'afbreuk. De N.S moesten vier treinen laten uit vallen. Om zes uur gisteravond raak te de trein van Amsterdam naar Utrecht defect. Ook op dat traject vielen enkele treinen uit. DORDRECHT (ANP) Een 43- jarige Joegoslaaf heeft zich verstout in te sluipen in het huis van de offi cier van justitie, mr. W. A. de Saint Aulaire, te Dordrecht. Alleen diens 5-jarig dochtertje was thuis. Zij lag te slapen. Toen het kind wakker werd, maak te hij zich uit de voeten, maar zag toch kans een bedrag van 65,- mee te nemen .De oplettendheid van een 14-jarige jongen dreef even later de man in handen van de politie.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1