w ciale revolutie in bedrijf Besteldienst PTT krimpt in ttef einde van het alledaagse WlffiWTtt RKEN MET INSPRAAK EN ZONDER WANDEN 1 E RBERG DREIGT IN NEDERLAND Regering houdt vast aan afkoop van kerkelijke rechten m KONINGIN IN AMSTERDAM binnenland buitenland Jljes weg Menselijk aspect Aandeel WINSTON DS. ABMA VOERT LIJST SGP AAN papier uw pen Dr. Simonis XXXII Dr. Simonis XXXIII Daarvoor zorgt Vitrazette - de buitengewone vitrage. VRIJD 22 JANUARI 1971 fj te van binnen. Doelmatige leegte, want in deze grote werkruimte moeten vele werknemers, van hoog tot laag, bewijzen dat ze samen kunnen itiamen tot een arbeidsprestatie kunnen komen. zijn trel luel sing Ver] wat een Al nokj won: - de dan inter nent geho om niet loop; maai niet terer Di' Nedt hond uts'e houd weri dat heef leidi men socia gebo Zei doen ken vraa dr. heef een gonr het gie zal 1 Sc: Ec giscl die reau (Vl UTi pluim genie buitci teerdt schap (Van een onzer verslaggevers) 5CHT In Amersfoort staat een gebouw dat naar jterlijk niet uniek is, hoewel liet prettig de aandacht ■Uitspringende gevels, een waterpartij ervoor, licht, spelen met vlakken, Gewoon mooi. dat is niet het bijzondere van dit gebouw, de nieuwe vesti- Jn het Amersfoortse ingenieursbureau Dwars, Heederik en N.V. Het werkelijke bijzondere zit van binnen en dat is gebouw kan voor hebben op een mooie vrouw. Het is louw zonder tussenmuren. It waar is dat de Hollandse lest zich in onze exterieure louw duchtig manifesteert (maar eens aan de flats - liet nog meer waar dat de fbouw er een extra expo- is. Met die geest is in dit radicaal gebroken. Waar naar dat is uitdrukkelijk opzet geweest - zou de len de directeur - hij is ook In mens, denk aan Popla - Izijn neus mogen zien peu- omgekeerd? een experiment van een |ids bedrijf met zo'n zes werknemers, ingenieurs, bn mts'ers, dat zich bezig- bet bruggen, irrigatie, ont- J en adviezen. Een bedrijf |experiment nooit geschuwd tuige ook de constellatie |en personeelsbestand. Kon altijd al min of meer ■experimenteel noemen, dit I is er de bekroning van. ht in de praktijk gaan vol- let zovelen in zalen te wer- Ir men elkaar van hoog tot It en hoort? Dat is ook de |ie de Groningse professor van Strien zich gesteld tij is onder het personeel rchologisch onderzoek be- dat zeker een jaar in be at nemen en dat zeker op led van de arbeidspsycholo- Ingrijke feiten aan het licht Igen. lociaal experiment dus, lo- litvloeisel van de tendens II lang bij dit ingenieursbu- Staat o<m de schotjes tussen de mensen weg te halen, een ten dens die merkwaardig genoeg van bovenaf komt, van werkgever naar werknemer en niet, zoals zo vaak gepropageerd, van beneden naar boven. Als het allemaal goed gaat komt deze maanden aan de huidige be- leidsconstellatie van tien directeu ren-aandeelhouders een einde. Dan zal dat aandelenkapitaal in handen overgaan van een stichting met een stichtingsbestuur dat managers aanstelt of afzet. Dan is daarmee een regelrecht einde gekomen aan een verwijt dat op vele bedrijven morrend hoorbaar wordt: zij, de aandeelhouders, verdienen aan on ze prestatie. Bij een ingenieursbureau is het normaal dat een groep mensen een project onder handen neemt. Zo'n groep mensen is gedurende kortere of langere tijd op elkaar aangewe zen en de leden van die groep hebben allemaal hun inbreng. Wat is abnormaler dan dat die mede zeggenschap na afloop van een project weer wegvalt. En hoe belangrijk dat „inspre ken" wel is moge blijken uit de woorden van een willekeurige me dewerker van het bureau Dwars, Heederik en Verhey nv: „Kijk, ik kan nu de dingen kwijt, onder werktijd, die ik anders alleen bui ten werktijd, tegen mijn vrouw, bij het gekanker aan de borrelta fel, kwijt kan. Daar voel ik me gelukkig mee. En het is een vreemde ervaring dat het juist van bovenaf gestimuleerd wordt". Begin april gaat het gebouw heel erg officieel geopend worden. Dan zal de beplanting er zijn. Dan is voor zo'n goede zeshonderd wer kers werken leven geworden, in een kantoorgebouw of een tuinkan toor met een bar, ruimte om te volleyen en tafeltennissen, wat al niet. De gedachte van de open ruimte met vele medewerkers in een gro te zaal heeft ook bij andere bedrij ven dan dit ingenieursbureau post gevat. Zo zal het nieuwe hoofd kantoor van de Raiffeisenbank in Diemèn eveneens een tuinkantoor of landschapskantoor gaan worden. De Raiffeisenbank zegt er dit over: „Bij het kiezen van het landschapskantoortype als behui zing voor het toekomstige hoofd kantoor van de Raiffeisenbank Amsterdam is er zeer bewust van uitgegaan te komen tot een bank gebouw, dat alleen al door zijn vormgeving het arbeidsklimaat binnen de bank gunstig moet beïn vloeden. De grote open ruimte, de vrije opstelling van de afdelingen moeten communicatie en team geest onder het personeel en een goed samenspel bevorderen. De meer dan gewone aandacht, die in het landschapskantoor aan het intermenselijke aspect wordt geschonken, is erop gericht te be werkstelligen dat het personeel, dat het grootste deel van de dag op kantoor doorbrengt, zich in de werksituatie thuis zal voelen. De vrees, dat de grote ruimte waarin men samenwerkt ten koste gaat van individualiteit en privacy zijn naar het oordeel van de ontwer pers ongegrond. Verwacht kan worden dat men zich juist door de open ruimte meer bij het grote geheel betrokken zal gaan voelen. Ook ziet men het samenwerken met anderen in één ruimte als een stimulans voor de arbeidsprestatie. Wie anderen ziet werken, kan zelf niet achterblijven". Het menselijk aspect is hierbij dus maatgevend geweest, maar die inspraak, dat echt samen „een-be- drijf-hebben" is een andere zaak. Daarvan is, met afzien van het landschapskantoor, een beter voor beeld. En het moet gezegd, daar voor moeten we weer bij de tech niek te biecht. Weer bij een inge nieursbureau, de coöperatieve ver eniging ingenieursbureau Van Steenis in Utrecht, een bedrijf met tachtig man personeel dat juist het 25-jarig bestaan heeft gevierd. Het personeel is hier volledig medeëi- genaar. De combinatie van be- drijfsdemocratie en bedrijfsdoel- matigheid zoals die in het bureau Steenis vorm heeft gekregen is in de praktijk houdbaar gebleken. Dat is de uitdrukkelijke mening 'an prof. dr. W. Hessel, lid van de •aad van advies van het bedrijf. De algemene vergadering, waar toe elke medeweker na één jaar als lid kan worden toegelaten, con troleert en bepaalt het economisch, financieel en sociaal beleid. Er zijn gezamenlijke spelregels aanvaard voor procedures van communicatie, overleg, informatie, beoordeling en beroep. Iedere medewerker kan salarisvoorsteLLen doen die dan door de directeur met de afdelings hoofden worden doorgenomen en die vervolgens, voorzien van een bestuursadvies, aan de algemene vergadering worden voorgelegd. De directeur wordt aangesteld door het bestuur dat wordt gekozen na kandidaatstelling door de algemene vergadering. De bestuursvergade ringen zijn voor de leden openbaar. De medewerkers krijgen een ei gen aandeel in het bedrijf door deelneming aan een obligatiele ning. De gemaakte winsten wor den, nadat twintig procent er van is uitgekeerd aan opdrachtgevers en twintig procent aan alle wer kers in het bedrijf, geplaatst in een stichting het „loonstabilisatie- fonds". Dit fonds leent zijn bezit aan het bedrijf en staat borg voor een onpersoonlijk bezit. Inspraak, een woord dat een ma gische klank heeft gekregen. Een woord dat in sommige bedrijven van magie tot realiteit is gewor den. In de vrieskou tegen de gevel van een sociaal experiment opkij kend zeg je dan tegen jezelf: wie volgt. De druiven zijn nog steeds zuur. inze redactie binnenland) |HT/ARNHEM Voor houderijprodukten is de ihappelijke markt in feite erking gesteld. Dat consta- voorzitter van het produkt- or pluimvee en eieren, de (ADVERTENTIE) 'AMSTERDAM VanBreestraat 75 tel. 020 - 71 05 58 komfort. Vele kamers met ■toilet. Alle kamers telefoon. net ontbijt 12.50-ƒ16, larkeergelegenheid. Concertgebouw, Rijks- en Museum en Leidseplein. heer H. H. Garrelds, nadat bekend was geworden, dat nu ook Frankrijk als laatste EEG-partner de grenzen voor Nederlandse (en Engelse) con sumptie-eieren gaat sluiten. Frankrijk had al eerder de invoer van eendags- kuikens en broedeieren uit Neder land verboden. De heer Garrelds noemde het on begrijpelijk dat Frankrijk nu nog tot deze maatregel heeft besloten, een maand na bijvoorbeeld West-Duits- land, „en dat", zo zegde hij, „terwijl uit de cijfers blijkt, dat de pseudo- vogelpest in ons land aan het afne men is". Hij kan het invoerverbod dan ook niet als een veterinaire maatregel zien. Oostenrijk heeft dinsdag een in voerverbod afgekondigd voor alle pluimveehouderijprodukten uit Ne derland, inclusief „veren en uitwerp selen' Door de jongste ontwikkelingen is een situatie ontstaan, waarin Neder land volgens de heer Garrelds, met zijn eieren nergens meer heen kan Hij heeft minister Lardinois dan ook om bijzondere maatregelen gevraagd en hij hoopt, dat de bewindsman in de nieuwe invoerverboden aanleiding zal zien om de zaak met spoed op nieuw te bekijken. Van de gemiddel de wcekproduktie van 90.000.000 eie ren gaan er onder normale omstan digheden ongeveer 25.000.000 naar het buitenland. De moeilijkheden met de export hebben tot dusver nog niet tot een verlaging van de binnenlandse con sumentenprijs geleid. Wel heeft het sluiten van verschillende grenzen tot gevolg gehad, dat de Duitse produ centen op het ogenblik per ei vier a vijf cent méér ontvangen dan hun Nedeilandse collega's. De heer Gar- reids meent, dat ook de Belgen op hogere prijzen kunnen rekenen, nu zij Nederland als concurrent op de Fran se, Italiaanse en Oostenrijkse mark ten kwijt zijn. Uit dergelijke grote verschillen, zo zei hij, blijkt wel, dat er geen sprake meer is van een ge meenschappelijke Europese markt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor het eerst sinds 1946 zal de lijst van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) bij de komende Kamerverkiezingen niet worden aangevoerd door ir. C. N. van Dis, maar door de tweede man van de SGP-fractie in de Tweede Kamer ds. H. Abma uit Gouda. Tweede op de lijsit is het Kamerlid ir. H. vain Rossum uit Zedsit. Op de derde plaats staait de heer C. N. van Dit, een zoon van ir. Vain Dis, die de Kaïner na 25 jaar gaat verlaten. DEN HAAG (ANP) Tijdens de huidige kabinetsperiode zal geen wijziging meer worden gebracht in de financiële betrekkingen tussen de overheid en kerken. Premier De Jong en de ministers Beernink (Binnenlandse Zaken) en Witteveen (Financiën) hebben dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Zij deden dat in de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot de constitutionalisering van de huidige financiële betrekkingen tussen de overheid en de kerken. In de memorie van antwoord zeg gen de bewindslieden de mening te zijn toegedaan dat in de maatschap pij waarin wij leven de instandhou ding van de kerken en van de waarden die zij vertegenwoordigen een zaak van de kerkleden zelf is. De taak van de overheid is slechts de vrijheid van de kerken te waar borgen. De drie ministers concluderen in de memorie van antwoord, dat in de kosten van de eigenlijke eredienst en de zielzorg niet van overheidswe ge dient te worden gesubsidieerd. In de memorie wordt er nadruk kelijk op gewezen, dat met de voor gestelde deconstitutionalisering „in geen enkel opzicht vooruitgelopen wordt op de te zijner tijd te treffen wettelijke voorzieningen". Of deze slechts een definitieve afkoop zal inhouden, dan wel naast een afwik keling van historische rechten een nieuwe aan de huidige toestand en inzichten aangepaste regeling zal be vatten. is naar het oordeel van de drie ministers een zaak. die de toekomstige wetgever zal dienen te beslissen. Wel wordt er in dit ver band op gewezen, dat een zodanige regeling zijn consequenties zou heb ben voor het budget, „hetgeen afwe ging van uitgaven uit dien hoofde tegen andere noodzakelijk maakt". Brieven 'ooi ruoriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij oublicatie zuilen deze vermeld worden. Slechts bij hoqe uitzoi.aering zal van deze regel wor den atqeweken Naam en adres zijn dan bij de «-edactie oekend. Publicatie van brieven verkort ot onverkort) beteken* niet dat de redactie het >n alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. Ik heb de tijd meegemaakt, dat er vanaf de preekstoel tijdens de vas ten werd gegooid met hel en verdoe menis. Ik las veel. Als ik met gees telijken discussieerde en ze konden geen vat op me krijgen, werd er spoedig de hel bijgehaald. In het katholicisme kwam bezinning-ver- ruiming, we verheugden ons hiero ver. Hot leven moest anders worden, werd anders, niet meer zo bekrom pen. En nu ineens dit „Rome spreekt" in de zaak-Simonis. Kunt u begrijpen dat ik en velen met mij zeggen: al het werk voor niets? I'k wil er nu niets meer mee te maken hebben? Men vervreemdt het volk van de kerk, hoor de werkende jeugd, ook de ouderen; ik leg zo overal mijn oor te luister. Ik las in de krant van maandag 18 januari dat de rk-bejaarden achter dr. Simonis staan. Van wie is die opzet? Ik weet dat er onder ouderen veel behoudende katholieken zijn. De angst voor de hel zit er nog in. Maar om nu uit naam van de be jaarden te spreken is grootspraak. Ik durf te zeggen, dat er meer anti's dan pro's zijn in de zaak-Simonis, maar de anti's halen hun schouders op en lachen na hetgeen gebeurd is ze nemen niet de moeite om te schrij ven. Dit is misschien verkeerd, ik heb daarom na „Verantwoording" te hebben gelezen de moeite genomen om te schrijven. BREDA J.H. DIJKMAN Bij haar bezoek gisteren aan Amsterdam nam koningin Juliana in de Kinkerbuurt een kijkje bij een speelplaats die daar pas is gereed gekomen. Aan de hand van blauwdrukken kreeg de koningin nadere informaties over plannen die de leefbaarheid van de buurt moeten verhogen. Misschien ben ik wel de enige in heel Nederland die de paus bij de benoeming van dr. Simonis een heel klein rolletje toedenkt. Volgens mij is dr. Simonis benoemt bij de gra tie-Gods. Ik geloof dat de meeste mensen dit over het hoofd zien. Het klinkt erg ouderwets, maar het blijft actueel. En wat de oecumene be treft, dat zal een voorname taak zijn voor dr. Simonis. De oecumene zal zijn volle aandacht hebben. Mis schien zijn er - volgens velen - zeer capabele mensen gepasseerd, maar wie zijn wij dat we daarover een oordeel durven vellen? KLOOSTERZANDE, MEVR. LOMAN (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De PTT heeft weliswaar geen concrete plannen om in een verdere toekomst de postbestellingen op te geven, maar een concentratie van sortering en expeditie ligt toch wel in het voor nemen. Het postverkeer in ons land heeft plaats tussen ongeveer vijftig expe- ditieknooppunten. Vandaar waaie ren de postzendingen uit naar on geveer twaalfhonderd bestelkringen. Vooral de laatste zouden drastisch worden ingekrompen, namelijk tot hooguit tweehonderd. Het aantal expeditieknooppunten (voorname lijk de spoorwegpostkantoren van waar de massale verzending ge schiedt) zou tot ongeveer twintig worden beperkt. De „wijken" zullen veel groter worden dan nu, waardoor ook de motorisering van de bestellingen lonender zou kunnen worden. Het grote voordeel zit echter in de personeelsconcentratie, waardoor het opvangen van drukke tijden, vakanties en ziekteverzuim gemak kelijker wordt. (ADVERTENTIE) raam: Vitrazette is niet zómaar 'n vitrage. Vitrazette is buitengewoon mooi. En 't heeft alles wat u van een superieure vitrage verwacht. Zoals duurzame stof, ingenaaidloodkoord, moeiteloos onderhoud—ookindewasmaschine. En zelfs een speciale double-finish. Voor alle zekerheid. Alleen de prijs, die sommige andere vit wiges zo bijzonder maakt, heeft Vitrazette niet. Want Vitrazette, de buitengewone vitrage, is niet duur. En het fijnste van alles is dat Vitrazette te koop is. In elke goede speciaalzaak. Ookbij u in de buurt. Vraag maar eens na. buitengewone* vitrage e zeicerneia. Buitengewoon mooi. Buitengewoon duurzaam. Plusbuitengewone prijs. Alle gordijnen (dus ook vitrazette) hangen het mooist als u 2 3 maal de raambreedte neemt.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 11