Geen bezwaarschriften tegen Trevira-fabriek CHEMISCHE FABRIEK VAN PvdA wil zetels van mr. Keuning Twee inbraken in Terneuzen ZEEUWSE JEUGDRAAD GEEFT INSPRAAK Adri B. Holster onder grote belangstelling ten grave gedragen Volleyballers willen sportzaal, anders harde acties Raads verkiezingen Groot-Tholen op 7 april Politieke valkuil PvdA-kandidaat in college G.S. voor Kosten ambtswoningen Zeeuwse burgemeesters stad streek commentaar PZEM-onderzoek Brief van partijbestuur W aterlozing Milieuhygiëne Nu en dan regen Muzikaal Beveland rouwde DREIGEMENT IN WESTKAPELLE Ook Belgen helpen gehandicapte Koewachter Inbraak in kledin gmagazijn Lezing voor NRV in Middelburg Vernieuwde weg Wemeldinge- Yerseke open OPVOLGING C. HOEK DONDERDAG 21 JANUARI 1971 In de PZEM-affaire Is al bij Herha ling sprake geweest van onder zoeken. Het is begonnen met een vluchtige accountantscontrole, wel ke niets bewees, en het gaat nu ein digen met een onderzoek door de Algemene Rekenkamer. De taakomschrijving voor een on derzoek is van het grootste belang om een zaak als deze definitief de wereld uit te helpen. Welnu, wie aandachtig leest wat de raad van bestuur van de N.V. PZEM (het hoog ste bestuurscollege) allemaal over en rond de bungalowbouw van ir. Bogerd wil weten, kan niet anders concluderen dan: men schuwt de waarheid niet. Wij vinden dit bijzonder hoopvol. Wij wachten nu met belangstelling op het moment dat de Rekenkamer (indien zij de opdracht aanvaardt, hetgeen het geval schijnt te zijn) gaat rapporteren. (Vam een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Op de af deling hinderwetvergunningen van de gemeente Vlissingen is men stomverbaasd. Kreeg men daar, toen de hinderwet- aanvragen voor de inbedrijf- stelling van een tweede fosfor- oven van Hoechst ter inzage lag, ongeveer 800 bezwaar schriften, nu ligt er een aan vrage voor de bouw van een complete chemische fabriek van Hoechst en er is nog geen hond naar de stukken komen kijken. Het gaat om een hin derwetvergunning voor een zgn. Trevira - grondstoffen- fabriek op een terrein van twaalf hectare, grenzend aan het terrein van de fosfor- fabriek van Hoechst. De nieuwe fabriek, die al volop in aanbouw is, zal per jaar 84.000 ton DMT en 17.000 ton polycondensaat gaan vervaardigen. De DMT fabriek is chemisch gezien een grote zus van de fabriek van Hercules (Van een onzer verslaggevers) GOES Het gewestelijk be stuur van de Partij van de Arbeid in Zeeland heeft een brief ge schreven aan zijn voormalige vertegenwoordiger in de gemeen teraad van Zierikzee en de pro vinciale staten van Zeeland, mr. K. A. Keuning (advocaat en pro cureur te Zierikzee) om diens ze tel in beide rechtslichamen ter beschikking te stellen. Mr. Keu ning heeft enige tijd geleden be dankt als lid van de PvdA en is overgestapt naar DS'70. Zoals ge zegd heeft hij daarna wel (slechts na sterke aandrang van verschil lende zijden) zijn wethouders functie in Zierikzee afgestaan, maar bleef hij als raads- en sta tenlid. In de brief aan de heer Keuning wijst het P.v.d. A.-gewestbestuur er op, dat zwart-op-wiit staat (d.w.z. in de notulen van een vergadering) dat de heer Keuning voor de vorige gemeenteraadsverkiezingen van zijn gemeente er mee heeft ingestemd, dat partijvertegenwoordigers die naar een andere partij overstappen, hun zetel moeten afstaan. Hij zou toen zelfs samen met anderen heb ben toegezegd, dit dan ook in voor- len zou zijn. Toen puntje bij paaltje kwam, bleek nummer I zich niet aan de afspraak te houden en de president van de rechtbank corri geerde dat. Door P.v.d.A.-fcamerlid mr. Van den Berg werden toen ech ter schriftelijke vragen gesteld: vond de minister dat het publiek recht vam de kieswet minder waard was dan het privaatrecht (de schriftelijke afspraak)?. Dat is de reden waarom uiteinde lijk het partijbestuur er niet aan wilde, om door middel van hetzelfde privaatrecht van een juridische pro cedure inzake mr. Keuning de eigen parlementaire politiek te grabbel te gooien. En aangezien gewest Zee land en afdeling Zierikzee voorlopig nog geen geld hebben, moest men (eveneens voorlopig) zijn toevlucht nemen tot het schrijven van een brief aan de „afvallige". (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de nacht van komende gevallen te zullen doen. j dinsdag op woensdag tussen één en Power in Middelburg. De termijn binnen welke bezwa - ren tegen de bouw van de Trevira fabriek kunnen worden ingebracht, eindigt morgen. Er heeft zich nog niemand .gemeld om de vergun ningsaanvrage te bekijken. De aanvrage van Hoechst ver meldt dat het proces van het afval water van de nieuwe fabriek, teza men met het koel- en gezuiverd proceswater van de fosforfabriek, in de Westerschelde zal worden ge loosd. De lozingsvergunning, af te geven door Verkeer en Waterstaat, zal daartoe echter eerst moeten wor den gewijzigd. De oxydatielucht, aldus de aan vrage, zal worden gereinigd door actieve kool. Meer dan de helft van bedrijfsgebouwen, opslagplaatsen, losplaatsen, e.d. is explosiegevaar lijk. Er zijn echter, evenals dat bij de fabriek van Hercules in Middel burg het geval is, vérgaande veilig heidsvoorzieningen getroffen. Interessant is dat de aanvrager kennelijk op grote belangstelling heeft gerekend. Zelfs in gevallen waar dit onnodig was, zijn vertalin gen van de Duitse tekst op de teke ningen e.d. bijgevoegd. Bij nadere informatie vernamen wij, dat de Vereniging Milieu Hy giëne Zeeland nog voor het scheiden van de markt de aanvrage zal bekij ken „De grote moeilijkheid is dat zulke ingewikkelde aanvragen door des kundigen moeten worden beoor deeld. Vooral in de chemische sector is het steeds moeilijker de juiste deskundigen te vinden. Ambtelijke deskundigen in Zeeland zijn vaak bang om zich aan koud water te branden en staan ons dan ook liever niet bij als wij een studie van een aanvrage maken", aldus een woord voerder van de vereniging. De nieuwe fabriek heeft, zo is kortgeleden door de directie verze kerd, een gesloten produktiecircuit. Zij behoort tot het type zeer schone bedrijven. Hij heeft dit niet gedaan. Het gewestbestuur van de P.v.d.A. in Zeeland heeft enige tijd geleden overwogen om juridische s-tappen te ondernemen. Aangezien noch de af deling Zierikzee, noch het gewest Zeeland van de P.v.d.A. hiertoe fi nanciële middelen hadden, werd het landelijk partijbestuur benaderd. Toen echter bleek dat drs. De Uyl op politieke gronden niet zo gepor teerd was voor een dergelijke proce dure. Ten eerste vreesde hij nega tieve publiciteit, ten tweede was hij sceptisch over het slagen van de juridische operatie en tenslotte vreesde hij een boemerang-effect. Enige tijd later bleek dat er echter al een precedent was geweest. In een kleine Brabantse gemeente had den de als nummer 1 en 2 op de kieslijst van een plaatselijke belan gengroepering geplaatste personen schriftelijk afgesproken dat degene met de meeste voorkeurstemmen in de raad zou komen als er maar 1 zetel voor die groepering te verde- Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Nu en dan regen, ook op klaringen en temperaturen boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 acht uur werd ingebroken in restau rant De Vijverhof te Terneuzen. Met behulp van een schroevendraaier werd een raam geforceerd. Uit de kassa werd aan klein geld een be drag van ongeveer tien gulden ont vreemd. Dinsdagavond rond elf uur hoorde de eigenaar van de meubelzaak „Even Kijken" aan de Zuidlandstraat lawaai aan de buitendeur. Even la ter hoorde hij een bromfiets wegrij den. Bij onderzoek bleek dat de deur aan de brandgangzijde was gefor ceerd. Er werd echter niets vermist. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De deelnemers aan een jongeren-inspraakweekend op Hedenesse zijn uitgenodigd om de beraadslagingen van de Zeeuwse geugdraad op 25 januari, 's avonds om half acht, bij te wonen. De jongeren hebben zich kritisch bera den over het image van de jeugd raad en onder meer over de nood zaak om tot een frisse aanpak van het verschijnsel „jeugdsoos" in Zee land te komen. Het dagelijks bestuur van de jeugdraad heeft de opvattingen van de jongeren gelionoreend ctoior pre adviezen aan de raad te geven, waarin onder meer wordt voorge steld om uit de bewuste jongeren werkgroepen te formeren. Deze zul len zich met afzonderlijke beleidsas pecten van het jeugdwerk im Zee land gaan bezighouden. Tijdens de vergadering, welke in het gebouw Dam 31 te Middelburg wordt gehouden komt ook de nota „Jeugdbeleid Aardenburg" aan de orde. De vergadering van de jeugd raad is openbaar. Met als slippendragers vertegen woordigers van de korpsen die hij in zijn leven diende, werd dirigent Adri B. Holster naar zijn laatste rustplaats begeleid. (Van onze correspondent) KRUININGEN. Te Kruinin gen heeft men op indrukwekken de wijze afscheid genomen van een in de dorpen Kruiningen en Hansweert bijzonder goede vriend en dirigent van diverse muziek verenigingen Adri E. Holster. De heer Holster, die alom om zijn grote muziekkèrimï' faam gen'oot, overleed, zoals gemeld, zondag- mrogen na een kortstondige ziekte in het Bergzichtziekenhuis te Goes op 68-jarige leeftijd. Te Hansweert heeft hij van 1 mei 1940 af als onderwijzer gewerkt aan de openbare lagere school, doch in zijn vrije uren restte hem nagenoeg geen tijd daar het muzikale leven in de beide dorpen en in de directe om geving daarvan hem volledig in be slag nam. Een bijzoznder markante figuur die een open plek heeft nage laten bij de diverse muziekverenigin gen. Ht waren de harmoniekorpsen EMM en Scheldegalm uit Hansweert die gezamenlijk stonden aangetreden aan de rand van het dorp Kruiningen nabij rijksweg 58 ter hoogte van hotel De Uitkijk. Daar arriveerde uit Goes de lijkauto met het stoffelijk over schot van hun dirigent. Voorafge gaan door de korpsen trok de toen nog kleine stoet het dorp Kruiningen binnen. Naast de wagen waren vier slippendragers, te weten vertegen woordigers van EMM, Scheldegalm, de orkestvereniging Apollo en de ge mengde zangvereniging Crescendo. Voor de woning van de heer Hol ster kwam de stoet tot stilstand en werd een ogenblik stilte in acht ge nomen. Na deze korte pauze werd al leen met tromgeroffel, de weg ver volgd tot aan het dorpshuis in de Elenbaasstraat. Daar sloten familie leden, autoriteiten en bekenden zich aan bij de rouwstoet. Rond twee uur vertrok men naar de algemene be graafplaats. Op deze tocht werd door de gezamenlijke muziekverenigingen tot tweemaal toe de .Marche funèbre' gespeeld. Onder stromende regen zet te de lange droeve stoet zich voort (Van een onzer verslaggevers) WESTKAPELLE Commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, heeft een petitie ontvangen, die in praktisch elk Westkapels gezin steun heeft ondervonden. Circa 690 van de ongeveer 700 Westkapelse huisgezin nen zijn in de namen van de onder tekenaars terug te vinden. De petitie vraagt aan mr. Van Aartsen om het zijne te doen om Westkapelle een sportzaal te bezorgen. Twee bestuursleden van de vrij jon ge, maar zeer actieve volleybalver eniging Westkapelle hebben de hand tekeningen verzameld. Het zit de ver eniging al lang dwars, dat er in West kapelle geen bruikbare accommoda tie voor typische zaalsporten is. Het verenigingsgebouw dat in 1945 door de Stichting Herrijst in West tot 4. Min. temp.: 1 tot 5 graden bo-| kapelle werd opgetrokken, wordt ven normaal. Max. temp.: van onge- voor allerlei doeleinden door allerlei veer normaal tot 4 graden boven nor-1 verenigingen gebruikt maar is voor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. trainingsdoeleinden en zeker voor volleybalwedstrijden ongeschikt. Overigens zijn de jonge volley en thousiasten ook niet erg welkom in het verenigingsgebouw. Zij trainen dan ook ver van huis, b.v. in Middel burg of op het strand, terwijl enkele voetbalverenigingen wel in het ver enigingsgebouw trainen. Hoewel het aantal ondertekenaars van de petitie doet veronderstellen dat geheel Westkapelle als één man achter de initiatiefnemers staat, is het in de praktijk zo, dat de verenigin gen in Westkapelle in elk geval nog niet aan samenwerking toe zijn. „Er komen hier miljoenen binnen door het toerisme" zeggen twee woordvoerders van de volleybalver eniging „maar voor de jeugd kan er niets worden gedaan in Westkapelle. De bejaarden staan hier wel hoog aangeschreven, ook al hebben die, zoals gebleken is, niet zoveel behoef te aan gemeenschapsvoorzieningen". „Wij vinden het overigens best", voegen zy eraan toe „mits er ook aan de jeugd wordt gedacht. Wij wor den ongeduldig. Als onze petitie en onze verdere initiatieven, die toch aanduiden dat wij opbouwend wec ken willen, niets uithaalt, dan gaan we beslist tot hardere acties over". In dit verband werden wij herin nerd aan het feit dat bij de jaarwis seling 1969-'70 door de toen balorige Westkapelse jeugd voor duizenden guldens schade in het dorp werd aan gericht. De afgelopen jaarwisseling is er nog voor geen dubbeltje schade geweest. Aldus nog steeds de be stuursleden van de volleybalvereni ging. „Wij hebben namelijk willen tonen dat de jeugd zich best gedisci plineerd kan gedragen, maar als men ons noodzakelijke voorzieningen voor sport en spel blijft onthouden, dan gaat het verkeerd op het dorp". De aanbieding van de petitie aan mr. Van Aartsen, die hier een werk bezoek bracht, had speciaal ten doel de aandacht van het provinciaal be stuur op de problemen te vestigen. Mr. Van Aartsen heeft de petitie mee naar Middelburg genomen met de bedoeling deze te deponeren bij de instanties die er ook iets mee kun nen naar de laatste rustplaats van Adri Holster. Toen de kist boven het open graf was geplaatst, werden de kist en de directe omgeving van het graf één bloemenzee van vele kransen en bloemstukken van familieleden, vrienden, verenigingen en gemeen ten, fanfare en harmoniegezelschap pen. De burgemeester van Reimerswaal, mr. C. Pijl Hogeweg, sprak een kort woord: „In hem missen wij een groot vriend, iemand die zijn beste krach ten ggeven heeft aan het onderwijs, iemand die het culturele leven en spe ciaal de muziek en zang naar beste kunnen en met groot enthousiasme heeft gediend. Zijn heengaan bete kent een zware slag, een open plaats speciaal voor de familie, doch ook voor het gehele culturele leven in de gemeente. Wij zullen hem bijzonder missen". De heer J. de Pauw, voorzitter van Scheldegalm, sprak een dankwoord namens alle verenigingen. De geza menlijke korpsen speelden 't koraal- stuk „Blijft met ons Heer als de avond daalt", terwijl de gemengde zangvereniging Crescendo, met bege leiding van deze muziek, het eerste en vierde couplet van dit lied zong. Hierna bedankte een lid der familie voor de overweldigende belangstel ling. Als laatsten vertrokken van het kerkhof de beide korpsen EMM en Scheldegalm. Trommen en vlaggen omfloerst in het besef dat juist de heer Adri B. Holster zo gebrand was op een grote vorm van samenwer king tussen deze beide korpsen om tot een kwalitatief betere muziek te kunnen komen. (Van onze correspondent) KOEWACHT Ook onze zuider buren in het Belgische Koewacht werken hard mee aan de geldinzame ling bestemd voor de aanschaf van een invalidewagen voor de gehandi capte Zeeuwsch-Vlaamse Koewachter Fr. van Waesberghe. Naast een bil jartwedstrijd organiseert de schut- tersmaatschappij de Safari-vrienden, gevestigd bij H. de Vlieger te Koe wacht (B.) ten bate van bovenver meld doel een schieting in de zaal van A. de Bock op zaterdag 23 janu ari aanstaande, begin om 15.00 uur. Bij meer dan 90 schutters wordt ge schoten op twee wippen. Mocht het aantal schutters oplopen tot 150, dan wordt nog een derde wip ingescha keld. Inleg van deze schieting 105 frank, terug 85 frank. (Van onze correspondent) HULST Tot nog toe onbeken den hebben in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken bij de firma Neckermann Nederland N.V. te Hulst. De daders hebben zich toegang verschaft door een deur te forceren. Er werden dertig herenkostuums en vier suède damesjasjes ontvreemd. De waarde van de gestolen goederen be draagt zevenduizend gulden. Tijdens dezelfde nacht hebben waarschijnlijk dezelfde personen ook nog een mislukte poging gedaan om in te breken bij de firma Walking te Hulst. Hier werd een raam ingesla gen, maar zij zijn niet binnen kunnen komen. De rijkspolitie van Hulst heeft de zaak in onderzoek. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het college van GS van Zeeland heeft een datum vastgesteld voor gemeenteraadsver kiezingen in het per 1 juli heringe deelde Groot-Tholen. Het wordt woensdag 7 april. Een eerdere datum blijkt, in ver band met de bepalingen in de kies wet, onhaalbaar. Dit antwoordden GS op een aantal vragen van de heer E. Nieuwkeiik. Dit Statenlid had raadsverkiezingen in de maand maart bepleit. GS zouden, en hierin volgen zij de heer Nieuwkerk, graag zien dat Groot-Tholen ruim voor 1 juli zijn nieuwe burgemeester zou hebben, „maar", zegt het college, „de benoe mingsdatum hangt niet alleen van de commissaris der koningin af' Het is de bedoeling dat ook in Tholen de raadsleden gelegenheid krijgen om zich uit te spreken over de gewenste politieke overtuiging en de kwaliteiten van de nieuwe bur gemeester. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Nederlandse Reis Vereniging afdeling Walcheren houdt op donderdag 11 maart een verenigingsavond. De heer Simon de Waard zal dan spreken over La belle Italia. (Van onze correspondent) YERSEKE Gisteren is de ge heel vernieuwde verbindingsweg tussen Yerseke en Wemeldinge voor liet verkeer opengesteld. Het werk is uitgevoerd door de firma Duij- houwer uit Goes en reeds drie weken opgeleverd, maar door de vorst en de opdooi is de openstelling tot nu toe uitgesteld om beschadiging te voorkomen. De Nieuwe Dijk, De Breedse Dijk en de verbindingsweg naar het Ka naal zijn verbreed. Alle bochten zijn zoveel mogelijk weggehaald en alles is voorzien van een nieuwe wegbe- dekking. Ook voor de recreatie zijn verschillende voorzieningen getrof fen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Tenzij er een politieke valkuil voor de PvdA-leden in het Zeeuwse col lege van GS wordt gegraven, zal mr. J. Boersma (PvdA) op 29 ja nuari a.s. worden gekozen tot lid van het college van GS. Hij zal dan ijs en weder dienende de opvolger worden van de heer C. Hoek, die om gezondheidsrede nen aftreedt. Het tweede socialis tische GS-lid is, zoals bekend, de heer M. van Poelje. De vervanging van de heer Hoek, zo kort na diens benoeming tot lid van het dagelijks bestuur van de provincie, is een gevolg van diens plotselinge ziekte en invaliditeit. Het college van GS, en de vorige werkgever van de heer Hoek (het (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Beernink heeft in antwoord op vragen van de heer Aarden een overzicht gegeven van de kosten van ambts woningen van Zeeuwse burgemeesters. Het overzicht luidt: Gemeente begrote bouw kosten werkelijke bouwkosten Axel Hontenisse Krabbendijke Middelburg Oostburg Terneuzen Yanek* raming' 1970 raming 1970 exploitatielasten exploitatie baten 25.000,nog niet bekend 4.007,97 3.300, 70.000,— nog niet bekend nog niet bekend 2.838. 23.000,— 27.877,74 100.000,nog niet bekend f 15.000,2.889, 50.000,nog niet bekend 5.500,5.280. 200.000,— 200.000,— 16.200,— 5.000,— 1 #5.000,— S 100.322,97 NVV) hebben nu een uitkeringsre geling tot stand gebracht, waardoor de heer Hoek verzekerd is van in komsten. In politieke kringen in Middel burg verwacht men, dat de verkie zing van mr. Boersma niet zonder slag of stoot tot stand zal komen. De meerderheid vain de rechtse fracties, voor zover zij zelf vertegenwoordigd zijn in het college van GS, heeft door middel van een serie vragen aan GS, ingehaakt op een medede ling van het socialistische GS-lid Van Poelje, dat hij de handelswijze van GS in de kwestie-Stikkelorum „beneden peil" en „dom" vond. De rechtse fracties trachten door hun vragen de heer Van Poelje vast te nagelen op de collegialiteiits- gedachte in het college, ofwel een wig te drijven tussen de socialisti sche leden van GS en de overige provinciale bestuurders. „De heer Van Poelje draagt immers mede verantwoordelijkheid voor de daden van het college als geheel", consta teren de opponenten. Deze verscherping van politieke tegenstellingen binnen provinciale staten, is voor Zeeland iets nieuws, al is zij aan de vooravond van de Tweede Kamerverkiezingen, wel verklaarbaar. Zij is echter voortge vloeid uit het inmiddels befaamde PZEM-debat van december j.l. waarin de PvdA, de PPR en D'66 (zeker gezien de inmiddels bereikte resultaten) de ster van het veld waren. Ook in PvdA-kringen neemt men het intussen de heer Van Poel je kwalijk, dat hij in het openbaar kritiek op de handelwijze van een college heeft geleverd, waarvan hij zelf deel uitmaakt. Tot zijn veront schuldiging wordt dan weer aange voerd dat hij tijdens de hele Stikke- lorum-PZEM-episode ziek was, evenals zijn partijgenoot in het col lege de heer Hoek. De heer Boersma zal op 29 januari waarschijnlijk te horen krijgen, dat zijn kandidatuur voor het college op zijn minst als dubieus moet worden beschouwd, als de PvdA zich ook in de provinciale politiek op de stellin gen van de oppositie zou gaan te rugtrekken.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 3