Hulpcentrum ingeburgerd Zeeland blijft behoren tot het land der dwazen GEMIDDELD 120 MELDINGEN PER MAAND P. B. QUATAERT 40 JAAR KOSTER OMHELZING WAS INNIG „Wij moeten nu eisen bekendmaken voor vrije W esterscheldetunnel" Nieuwe leider in schutterscompetitie Z.-Vlaanderen KRO-DOCUMENTAIRE stad streek Koningsschieting "Ons Vermaak" T ransportfoedrijf Pieters- Meuleman naar Sluiskil Schade bij botsing Biologisch-dynamische landbouwmethode in Sclioondijke toegelicht TERNEUZENS BURGEMEESTER IN NIEUWE AMBTSWONING Afdeling Veilig Verkeer Axel Bestuur Uc. Animo herkozen HONORé COLSEN (83): I DONDERDAG 21 JANUARI 1971 Brigadier A. Ilamelink van de Terneuzense politie op post in de hulpcentrale voor Zeeuwsch-Vlaan- deren. (an onze correspondent) KLOOSTERZANDE De schut- tersmaatschappij „Ons Vermaak" heeft in het Witte huis de jaarlijkse teeravond gehouden. Op de daaraan verbonden koningsschieting schoot A. de Maaijer zich koning N. Goos- sen werd prins en P. Hoop erfprins. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het internatio nale autotransportbedrijf J. P. F. Pieters-Meuleman zal binnen afzien bare tijd van Sas van Gent naar Sluiskil verhuizen. De huidige behui zing van de firma is te klein bevon den en men heeft enige tijd uitgezien naar andere bedrijfsruimten. Het be drijf heeft op dit moment 15 auto's in dienst. Tijdens een openbare ver koping in café Dallinga in Sluiskil werd voor 167.000 gulden een gebou wencomplex aangekocht van de heer R. Hemelsoet, die daarin tot voor kort een garagebedrijf uitoefende. (Van onze correspondent) STOPPELDIJK Toen de heer Van B. uit Terneuzen met zijn per sonenauto op de Rapenburg aan het keren was, werd hij toen hij dwars over de weg stond aangereden door mevrouw A. C. S. uit Vogel waarde. De auto's werden flink be schadigd, doch de bestuurders wer den niet gewond. hoogwater Morgen, vrijdag 22 jan Bergen op Zoom 11.03 en 23.54, Hansweert 10.24 en 23.05, Terneuzen 9.57 en 22.37, Vlissingen 9.29 en 22.07, We- meldinge 10.53 en 23.44. (Van een onzer verslaggevers). SLUIS „Vandaag de dag heb ik als koster een herenleventje. Dat was vroeger anders, bijvoor beeld toen ik begon in 1931. Elke dag 's morgens twee missen, dik wijls lof plus de nodige zon- en feestdagen. En bij een mis met drie heren was het helemaal een drukke bedoening. Maar ik heb het altijd graag gedaan en ik hoop het nog lang te kunnen volhouden". Dit zegt de heer P. B. Qua- taert, die vandaag de dag her denkt waarop hij veertig jaar ge leden zijn werkzaamheden als kosten van de Sint-Jan de Doper parochie begon. Geen volledige dagtaak overigens, want naast koster was de heer Quataert 27 jaar werkzaam bij een verzeke ringsmaatschappij. Hij en zijn echtgenote exploiteerden ook nog een kruidenierszaak, die ook 's zondags geopend was. „Ik ben eigenlijk automatisch koster geworden. Toen mijn voorganger was overleden stak ik af en toe een handje toe tot de pastoor Dierick mij vroeg of ik het niet helemaal wilde waar nemen. En, eerlijk gezegd, ik deed het graag. Ik heb het echt als een, en nu gebruik ik mis schien een te zwaar woord, „roe ping" gezien, als een plicht die ik had tegenover de overige paro chianen, want een vetpot was het beslist niet. Mijn werkzaamheden in de verzekeringen kon ik goed combineren met het kostersambt. Voor een rouwtje of trouwtje of een doop kon ik er altijd tussen- uitbreken.'' Jarenlang heeft de heer Qua taert ook zelf de begrafenissen verzorgd. „Maar op een gegeven ogenblik werd het te moeilijk voor mij om aan dragers te komen en heb ik een ondernemer uit Oostburg ingeschakeld. De heer Quataert, getrouwd en vader van vier kinderen, die men zijn 70 jaar lang niet aanziet, heeft onder zes pastoors gediend. Pastoor Dierick, de mam die hem aanstelde als koster, is omgeko men bij de bombardementen die ook de parochiekerk zwaar be schadigde. „De toren was weg, het orgel kapot, de ramen eruit en ik was met mijn gezin geëva cueerd naar Knokke. Na een jaar kwam het verzoek of ik weer koster wilde worden. „En blij dat-ie was", valt mevrouw Qua taert in. „Ja dat geef ik toe, ik was blij dat ik weer kon begin nen". Het is overigens een toeval ge weest dat men ontdekt heeft dat de heer Quataert dit jaar 40 jaar koster was. Een kerkganger had in een oud missaaltje van de kos ter gelezen dat hij in januari 1931 als koster was begonnen. „U kunt zich voorstellen", aldus de heer Quataert, „hoe vreemd ik opkeek toen iemand mij na de mis op nieuwjaarsdag „gelukkig nieuwjaar' wenste en eraan toe voegde dat ik in januari dus mijn jubileum ging herdenken". „Ik hoop overigens maar dat men het vandaag eenvoudig houdt, want ik houd er niet zo van in het zónnetje gezet te wor den", besluit de heer Quataert. die zoals hij zegt „om slank te blijven" de ruim anderhalve kilo meter naar de kerk meestal fietst. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het hulpcentrum voor Zeeuwsch- Vlaanderen heeft in het eerste jaar van zijn bestaan al in brede kring bekendheid gekregen. Sinds het centrum op 1 januari 1970 in werking trad kwamen ruim 1300 meldingen op de centrale in het Terneuzense politiebureau binnen. Op het ogenblik ligt het gemiddelde van het aantal binnengekomen meldingen regelmatig boven de 120 per maand. Hoofdinspecteur-korpschef E. Hu- bregtsen van de Terneuzense ge meentepolitie is dan ook niet onte vreden over het jaarresultaat van het hulpcentrum. Hij zegt: „Er kan gerust gesteld worden dat het hulpcentrum aan de verwachtingen die aan het begin zijn gesteld heeft voldaan. Toch kan het centrum nog frequenter inge schakeld worden dan nu het geval is. Hoe meer het nummer 01150-4444 gedraaid wordt hoe liever het me is". De commissie hulpcentrum Zeeuwsch-Vlaanderen laat niets on beproefd om grotere bekendheid te geven aan de hulpcentrale. Dezer dagen worden 38.000 stickers onder de garagebedrijven verspreid, welke kleef papiertjes, bevestigd op de voorruit van de auto. de aandacht vestigen op het telefoonnummer van het hulpcentrum. Met 1036 meldingen over 1970 spant de gemeente Terneuzen de kroon. Op grote afstand volgen Oostburg met 46, Hulst met 40. Sas van Gent en Axel ieder met 23, Hontenisse met 19, Aardenburg met 8 en Sluis met 7 meldingen. Van buiten Zeeuwsch-Vlaanderen kwa men 67 meldingen binnen. De meeste meldingen betroffen aanrijdingen (420), in 51 gevallen werd assistentie van de politie inge roepen bij baldadigheden van de jeugd, inbraken al of niet met dief stal werden 75 maal gemeld en in 77 gevallen ging het om brand. Viermaal werd het hulpcentrum ingeschakeld in geval van luchtver ontreiniging hlefi." (Van onze correspondent) AXEL Voor de competitie van het Zeeuwsch-Vlaamse schuttersver- bond kwam St.-Albert uit Sas van Gent twee maal in het strijdperk bin nen vier dagen. De eerste wedstrijd was tegen De Treffers uit Oostburg, de tweede ontmoeting ging tegen „Het Gulden Schot" uit Axel. Dat de kampioenen van het vorig jaar weer de oude vorm te pakken hebben, be wezen de beide overwinningen: de eerste met 28 punten verschil, de tweede met 16 pnt. St.-Albert heeft nu de leiding in het algemeen klassement overgeno- nen van Oostburg. Voor de uitslag van de wedstrijd tellen de vijf beste schutters van elke vereniging. Deze waren voor St.-Albert: 1 Max Ger- ritse 177 pnt., 2 mevr. Waterschoot 175 pnt., 3 T. Gerritse 175 pnt., 4 mevr. De Jaeger 172 pnt., 5 Chr. de Vos 172 pnt. Totaal 871 pnt. Voor De Treffers Oostburg: 1 W. de Schrijver 174 pnt., 2 R. Houx 173 pnt., 3 P. Bruggeman 166 pnt., 4 P. Dees 166 pnt., 5 P. Willems 166 pnt. De uitslag van de wedstrijd Axel- Sas van Gent, waarbij we eerst Axel geven, was ais volgt: 1 T. Gerirtse 177 pnt., 2 C. de Vos 176 pnt., 3 mevr. Waterschoot 175 pnt., 4 M. Ger ritse 174 pnt., 5 mevr. De Jaeger 172 pnt. Totaal 874 pnt. Sas: 1 M. de Kraker 175 pnt., 2 R. Houx 173 pnt., 3 T. Willemsen 171 pnt., 4 C. Vasseur 170 pnt., 5 mevr. Sol 169 pnt. Totaal 858 pnt. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Voor de afde ling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Fruitteelt Organisatie spreekt op 22 januari om 19.00 uur in de Rijks Middelbare Landbouwschool in Schoondijke, de heer R. L. ten Siethoff, adviseur van de Nederland se Vereniging tot Bevordering der Biologisch-dynamische Landbouwme thode. Op deze avond zal ook aan wezig zijn de heer M. Guepin, direc teur van de N.V. Loverendaal, die drie bedrijven van 140 hectare be heert Hiervan is een klein gedeelte bestemd voor fruit. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Burgemeester J.C. Aschoff van Terneuzen heeft met zijn gezin de nieuwe ambtswo ning Langs De Kreek 14 in de Katspolder betrokken. De leeg gekomen voormalige ambtswoning van Terneuzens eerste burger aan de Axelsestraat krijgt een nieuwe bestemming met het oog op de toekomstige uitbreiding van de technische school aan het zoge noemde Zwaantje. Het ligt in de bedoeling dat me vrouw en burgemeester Aschoff bin- nenk. .ri open huis" zullen houden in het uniek gelegen burgemeestershuis aan de Otheense Kreek, dat is ge bouwd door het Terneuzense aanne mingsbedrijf gebr. Van de Poel. Mevrouw Aschoff toonde zich bij zonder verheugd over de ligging en uitvoering van de nieuwe ambtswo ning. „We hebben een prachtig uit zicht over de Kreek. Dat is wel een groot verschil met ons vorige huis aan de Axelsestraat", aldus de echt genote van de burgemeester. De da tum waarop de „open huis"-receptie zal plaatsvinden is nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) WATERLANDKERKJE Op de provinciale weg Oostburg-ÏJzendijke kon gisteren dit plaatje gemaakt worden, toen de kabel waarmee de personenauto een vrachtauro sleepte brak en de gesleepte wagen letter lijk bovenop de personenauto reed. Met vereende krachten en behulp van een krik konden beide bestuur ders de wagen uit hun innige om helzing halen, waarna de reis ver volgd kon worden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Nadat drie jaar geleden de afdeling Axel van de Vereniging voor Veilig Verkeer (thans Veilig Verkeer Nederland) door verschillende omstandigheden ter ziele was gegaan, wil men pro beren opnieuw een afdeling in het leven te roepen. Er is alle kans van slagen. Een voorlopig bestuur, onder voorzitterschap van de heer Van Toorn, heeft inmiddels kans gezien zeventig Axelaren (weer) lid te ma ken. Vanavond (donderdag) om acht uur belegt dit bestuur een ver gadering in „De Halle" teneinde nog meer leden te winnen, een definitie! bestuur te kiezen en een tiental actiepunten te bespreken. Verschil lende sprekers zullen het woord voe ren, o.a. burgemeester K. van Dijke en een districtsvertegenwoordiger v«n Veilig Verkeer Nederland. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tijdens de in hotel Rotterdam gehouden algemene ledenvergadering van de tennisclub Vnimo in Terneuzen zijn alle be stuursleden herkozen. He' ni-sruui is als volgt samenge steld J.L. Jurry. voorzitter. A. Yse- j.ei- secretaris. mevrouw Ch. Nijs- mevr. R. van Gelder, mevr. Tr. cen-Thomaes, penningmeesteresse, mevr. R. van Gelder, mevr. Tr. Smolders, ir. D. Dieudonné en ir. G. /an 'I Ppiil leden. „Animo" zal het komend seizoen net drie teams aan de landelijke competitie en met één team in de te'';. 1 >it.ie en met één team in ie herencompetitie Het baanseizoen wordt op 27 maart geopend. Op 3 en 4 april worden onderlinge clubwed strijden gehouden. (Van onze correspondent) SLUISKIL „Wij moeten er voor al voor zorgen dat onze eisen voor een vrije tunnel zijn ingewilligd, voor hij gereed is". Dat is de mening van de 83-jarige heer Honoré Colsen uit Sluiskil, die na zich een aantal jaren geleden te hebben ingezet voor de vrije veren, nu de eis stelt dat de toekomstige tunnel onder de Wester- schelde voor ieder vrij zal zijn. „Die tunnel wordt een verlengstuk van de openbare weg en daar moet je ook niet apart voor betalen", is zijn sterkste troef. Hij heeft uitgere kend dat wanneer iedere automobilist in Nederland een gulden wegenbelas ting per jaar meer betaalt, dit een extraatje van drie a vier miljoen gul den oplevert. Om zijn doel te bereiken en zoveel mogelijk mensen te interesseren be legt hij dinsdagavond om zeven uur in hotel Van Oosterom te Huist een bijeenkomst, waarop hij de Oost- Zeeuwsch-Vlaamse gemeentebestu ren, afvaardigingen van fabrieken en bedrijven en andere geïnteresseerden verwacht. Daar zal hij een redevoe ring houden en er zal oen voorlopig actiecomité in het leven worden ge roepen. „Ikzelf zal er geen zitting in nemen, daar ben ik nu veel te oud voor geworden", aldus de vitale heer Colsen. GOES. Nieuwdorp is ge doemd langzaam te verdwenen, Pechiney zal in april van dit jaar al gaan draaien. Zeeland blijft be horen tot het "land der dwazen" zolang de mentaliteit in deze pro vincie niet verandert. Dit zijn de conclusies die André Truyman trekt in zijn door de KRO uitge zonden tweede deel van de docu mentaire serie "het land van de dwazen". Het is en blijft natuurlijk een bij zonder moeilijke zaak om een milieu problematiek, zoals die zich momen teel in Zeeland voordoet, in een half uur duidelijk uiteen te zetten. En zeker is het onmogelijk om de onge ïnteresseerde Zeeuw (de categorie die juist dergelijke uitzendingen zou moeten gaan zien en voor wie hier mee eens de ogen geopend moeten worden) in een zo kort tijdsbestek met een bondige documentaire iets „mee te geven". Dit is ook niet de bedoeling ge weest en dat is eigenlijk jammer. De eerste beelden waren die van een milieu-discussie in Hulst. Enke le mensen wei-den aan het woord ge laten en enkele paarden in het land van Hulst werden voor de camera gehaald omdat zij zwarte tanden had den. Niet van het roken, maar (al dus vee-arts Colsen) van het rui. ken. Ofwel van de door schadelijke stoffen bezwangerde lucht en van de eveneens bezoedelde „strootjes" (of wel gras) die de associatie met roken dan weer oproepen. De beelden die de kijker na vele minuten wel kon den „pakken" waren te laat: een leegstaande boerderij met klapperen de luiken en ramen en wapperende vitrages. Op de achtergrond de Hoechstfabrieken bij Vlissingen. Telelens. Hoescht dictherbij. Enge elektronische geluiden, maar niet de door vele Nieuwdorpers en Borssele naren zo langzamerhand als afschu welijk eng ervaren nachtelijke ge luiden van dezelfde chemische fa briek. De boerderij was een van de onteigende hoeves in de omgeving van het Sioe, waar men nu bezig is met de voorbereidingen van Total. Zeer indringende en boeiende beei den. De uitlatingen van gedeputeerde Ka- land zijn duidelijk maar volgens het geijkte patroon. Toch zijn er, geluk kig, ook zeer interessante opmerkin- ken. Truyman meldt dat de neder zettingen van de buitenlandse con cern in het Sloe zonder de benodigde vergunning zijn gebouwd. Kaland zegt ten aanzien van de industriali satie: „doorgaan". „Het kost de men sen hier wel veel maar het brengt nog meer op" en tovert tenslotte een toch onzalig toekomstbeeld tevoor schijn: „Wij gaan nu eindelijk in de richting van het hoog-geindustriali- seerde westen". Waar het leven al lang niet meer zo goed is, zoals u weet. Tenslotte zij gezegd dat eigenlijk van de tegenstanders van de huidige milieubeleidslijn alleen de allerfel- sten op het „doek" verschenen. Toch moet de uitzending belang wekkend worden genoemd. Voor vele landgenoten van buiten de Zeeuwse grenzen was het een duidelijke, zij het ietwat te summiere les. Voor de geïnteresseerde Zeeuw: nuttig om weer eens op de al bekende feiten te worden gewezen. Een goede „sa menvatting" dus. En voor de ongeïn teresseerde Zeeuw: hij ploege voort. Maarten Kersten. I r

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 2