MEER LOON OF MEER HUIZEN? (VII) een gelijke kansen BLOTE BENEN LOOK Uw toeverlaat bij GRIEP Aanpak bejaarden probleem blijft onder de maat m BOOS ECHTPAAR OVERVALT WONING binnenland buitenland kiea len samen of alleen Wim v. Seeters: Jongeren moeten nog te veel aanmodderen Eisen Kloof Vorming iedereen weet-Aspirine helpt. Ouders Soraya voor 1,5 ton beroofd Dr. Simonis XXXI 1 WOENSDAG 20 JANUARI 1971 (ADVERTENTIE) Werkende jongeren worden niet geboren. Ze worden gemaakt. Ze worden er speciaal voor gemaakt om de belangrijkste trekpaarden voor het karretje van de nationale economie te zijn. Ze draaien de hoogste pro ductie, maar verdienen het minst. En: ze krijgen maar verduveld weinig kans zich omhoog te werken. Dat laat Wim van Seeters (29) geboortig uit Raamsdonksveer, thans landelijk vrijgestelde van de Katholieke Werkende Jonge ren te Utrecht, zich ontvallen in een gesprek over het concept actieprogramma van de drie vakcentrales. Hij wijt „die hele rottoestand" uitdrukkelijk aan de structuur van de hedendaagse maatschappij, vooral aan het onderwijssysteem, dat die maat schappij hanteert. „Het onderwijs, daar deugt maar weinig van. Dat is een afvalrace. De besten stromen door. De anderen moeten weg of wat later afhaken. Die moeten aan de slag. Het onderwijs heeft ze snel klaargestoomd voor het werk, dat ze moeten gaan doen. Verder moeten ze maar aanmodderen. Er is geen sprake van, dat het onderwijs iedereen gelijke kansen biedt." Wim van Seeters: „Werkende jongeren worden niet geboren. Ze worden gemaakt." W'm van Seeters vertrouwt er niet zo hard op, dat daar snel verandering in komt. „Als de huidige regering niet wordt weg gestemd zal er in de komende vier jaar niets veranderen. Mis schien toch wel een klein beet je, omderwille van de nationale economie. Want als ze helemaal mets doen worden de werkende jongeren apathisch. En dat is slecht voor de economie. Maar de verkende jongeren eens een beetje centraal stellen, dat komt er oij deze regering niet van. Want dat zou betekenen, dat er ingrijpend aan de maatschappij visie móet worden gesleuteld." Romen de werkende jongeren vol doende aan hun trekken in het con cept-actieprogramma van de vak centrales? „Ja en nee. Onze belang rijkste punten zijn erin opgenomen. Hier er. daar wat minder uitdruk kelijk, dan we het graag hadden gezien. Bovendien gaat het ontwerp misschien nog een tikkeltje teveel uit van de huidige structuur, vooral daar. waar het onderwijs aan de or de komt," aldus Wim van Seeters. Daarom zullen de werkende jon geren met alle respect overigens voor de vakcentrales en het belang rijke stuk, dat ze geproduceerd heb ben toch nog proberen vóór de verkiezingen met een eisenpro gramma te komen. Wim van See ters; „Nee, .daar zullen we waar schijnlijk geen stemadvies aan vér- binden. We hopen wel, dat onze en andere mensen hun conclusies zul len hebben getrokken, vóór ze hun stemmen uitbrengen." Ket bestuur van de K.W.J. hoopt inmiddels wel, dat de leden hun bij drage zullen leveren aan het defini tieve programma van de vakcentra les. Of tijdens de studiebijeenkom sten van hun eigen afdelingen óf tijdens de vergaderingen van de af delingen van de vakcentrales. V/al willen de werkende jonge ren precies op het stuk van onder wijsvernieuwing? Wim van Seeters: .Een heleboel. Heel in 't kort ge zegd moeten er mogelijkheden ko men voor de maximale ontplooiing van ieders capaciteiten. Men moet langs allerlei wegen zo hoog moge lijk kunnen komen. Nu is het zo, dat de een ten koste van de ander op een fluwelen stoel naar de top wordt gedragen. De eerste gaat een hoog salaris verdienen, de tweede een laag Zo wordt de kloof tussen die twee steeds groter." Bovendien, vinden de werkende jongeren is het onderwijs te veel kennisoverdracht en veel minder gericht op de leerling zelf dan op het werk, dat die leerling straks moet gaan verrichten. De leerling krijgt bijna geen kans zich te oriën teren op wat in de maatschappij gaande is. Hi.e dat alles te verbeteren is volgen? Wim van Seeters voor een niet onaanzienlijk deel een „kwestie van mentaliteitsverandering". Wat de praktische kant van de zaak aan gaat: er is een radicale vernieuwing van systeem en inhoud van het kleuter- basis- en dagonderwijs no dig. „Belangrijkste uitgangspunt daarbij ipoet dus zijn: gelijke kan sen voor iedereen. Achterstelling van kinderen uit bepaalde milieus moet niet nog eens door het onder wijs worden geaccentueerd, maar opgeheven." zoals de gezamenlijke organisaties van werkende jongeren het eens geformuleerd hebben. In 1974 moet bij het voortgezet onderwijs een start gemaakt zijn met de „middenschool", waarin de capaciteiten van leerlingen zo goed moge'ijk tot hun recht komen. Pas aan het slot daarvan of daarna mo gen de keuze van een beroep en/of het beroepsonderwijs aan de orde komen. Nu moeten veel kinderen al op 12-jarige leeftijd kiezen voor een bepaald beroep. Dat is uit den boze. De werkende jongeren hebben het helemaal niet begrepen op wat de eommissie-Lievegoed „participa tie-onderwijs" noemt en speciaal wil bestemmen voor „praktisch in- gestelden en op maatschappelijke participatie gerichten". Wim van Seeters daarover: „Zo blijf je die scheiding houden tussen maatschappelijke milieus. Dat par- rïcipatie-onderwijs wordt ttoch een vsrgaarbafe voor jongelui,'die in de afvalrace van het onderwijs hebben moe:en opgeven. Wij geloven bo vendien niet, dat er zuiver theore tisch en zuiver praktisch ingestel- den zijn." Neg een belangrijke wens (lees: eis) van de werkende jongeren is," dat de universiteiten, hogescholen en het hoger beroepsonderwijs zul len worden vernieuwd en dat die ook open. zullen staan voor mensen, die al in het bedrijfsleven werk zaam zijn. „Wetenschappelijk on derwijs kost veel geld en het ,gaat nog veel duurder worden. Het is niet juist, dat al dat geld naar slechts één groep gaat," aldus Wim van Seeters. De werkende jongeren willen voorts de partiële leerplicht aan zienlijk uitgebreid zien. In het schooljaar" 1973/1974 moet het naar hun stellige mening zo zijn, dar, alle jongeren tot 18 jaar vor ming krijgen: de 15-jarigen 3 dagen per week, de 16-jarigen 2 dagen en de 17-jarigen 1 dag per week. „Dat is het minimum," oordeelt Wim van ■Seeters. Uitbreiding van de vorming van werkende jongeren mag niet leiden tot vermindering van de ge zinsinkomens; de overheid moet „via de kinderbijslag of zo" com pensatieregelingen treffen. De bedrijfsscholen en het leer lingwezen moeten in hun huidige vorm zo snel mogelijk verdwijnen. „Die gaan helemaal uit van de be hoefte van de bedrijven, niet van die van de cursisten, die gebaat zijn bij algemeen vormende opleidingen met daarnaast korte bedrijfsinstruc- ties Verbetering en vernieuwing van onderwijs en vorming, die staan het hoogst op de prioriteitenlijst van de werkende jongeren. Verbetering van de arbeidssituatie en van het beloningssysteem („de vakcentra les zijn daar nog niet aan toe, maar wij w;llen bijvoorbeeld, dat alle werkende 18-jarigen het minimum loon krijgen") staan ook hoog geno teerd De werkende jongeren willen ook aan anderen denken. Aan de bui tenlandse werknemers bijvoorbeeld, die net als zij ondanks een belang rijke bijdrage aan de nationale pro- duktie in het verdomhoekje zitten. En aan de jongeren in de ont wikkelingslanden. Wim van See ters: „Van elke honderd gulden, die Nederland in de ontwikke lingsprojecten steekt, komen er 50 terug. Daar moeten ze zich in de ontwikkelingslanden enorm voor in het zweet werken. De jongeren daar natuurlijk niet in het minst De rest van het verhaal laat zich gemakkelijk raden. WILLEM WOLTERS. De vorige afleveringen van deze serie stonden in De Stem van 24, 29 en 31 december 1970 en 5, 9 en 14 januari 1971. (Van een onzer verslaggevers) MONSTER Ruim een uur lang is de 25-jarige mevrouw Els Hoo- genraad uit Monster in haar eigen huis gevangen gehouden. AI die tijd werd ze bedreigd met twee vuur wapens en 2 alarmpistolen. Buiten het huis verzamelde zieli een politiemacht, gealarmeerd door de heer Hoogenraad die had weten te ontkomen. De politie durfde ech ter niet tot actie over te gaan, aan gezien de overvallers telefonisch hadden laten weten (nadat de heer Hoogenraad ontvlucht was) in een dergelijk geval „zonder pardon te zlllen afrekenen" met mevrouw Hoogenraad en haar drie kinderen. De overval werd gisternacht uit gevoerd door de 51-jarige H. de H. uit Monster, diens echtgenote en hun 12-jarige zoontje. H. de H. is de vroegere eigenaar van het huis en de tuin van de fa milie Hoogenraad. De woning en het stuk grond werden enkele ja ren geleden verkocht op initiatief van een schuldeiser van de heer De H. die sindsdien steeds de rechts geldigheid van deze verkoping ont kend heeft. De bedoeling van het echtpaar De H. was dat het gezin Hoogenraad het huis niet eerder mocht verlaten dan nadat de autoriteiten voldoen de aandacht hadden besteed aan deze verkoop. Deze opzet werd echter gedwars boomd door de vlucht van de heer Hoogenraad die. uit het ingeslagen raam sprong waardoor de heer en mevrouw De H. met hun zoontje waren binnengedrongen. Tegen 3 uur in de nacht (de over val was rond half twee uitgevoerd toen de familie Hoogenraad lag te slapen) mocht ook mevrouw Hoo genraad met haar kinderen, twee van een jaar en een van twee jaar, het huis verlaten. Het werd hen echter niet toegestaan kleren of schoeisel mee te nemen. Daarna ging de politie tot actie over/ Door een raam te forceren drong men - de woning binnen en overmeesterde de heer en mevrouw De H. die geen gebruik maakten van hun vuurwapens. Het echtpaar De H. is opgesloten in het politiebureau van Monster in afwacthing van een eventuele voorgeleiding aan de officier van justitie. De herkomst van de twee pis tolen. waarmee werd gedreigd is niet bekend, volgens een woord voerder van de politie in Monster. 55 55 ROME (UPI) De japon waarin de zijnaden open gewerkt zijn overheerst bij de Romeinse mode-ont werper Roberto Capucci, die dit linnen gewaad spe ciaal bestemde voor zachte zomeravonden. DEN HAAG De regering heeft in haar bejaardennota een goede analyse gegeven van de situatie waarin de bejaarden verkeren. Maar de voorgenomen plannen om de pro blemen op te lossen blijven ver beneden de maat. Dat was de alge mene kritiek die een tiental organi saties voor bejaardenzorg gisteren leverden op een hoorzitting van een commissie van Tweede Kamerleden, Vooral het aantal verpleegbedden dat de regering wil effectueren voor zieke en demente bejaarden was punt van kritiek. De regering wil binnen vijf jaar 10.000 bedden erbij. Maar volgens de Nederlandse fede ratie voor bejaardenzorg moeten dit er minstens 30 tot 40 duizend wor den. VARA's ombudsman Marcel van Dam betoogde dat nu al 21.000 de mente bejaarden vaak in erbarmelij ke omstandigheden wonen, thuis of in een dubieus tehuis. De regering is volgens hem van veel te Ie normen uitgegaan bij de berekening van de behoefte. Kritiek was er ook op het afrem men van de bouw van verzorgings tehuizen. Door de bouw van de tehuizen te remmen zou de regering proberen geld te besparen om dit te besteden aan uitbreiding van het „open bejaardenwerk", de bejaar denzorg onder thuiswonenden. De Nederlandse vereniging van bejaardenoorden (NEVEB) waar schuwde dat door de bouw van be jaardentehuizen af te remmen alleen de bejaarden die zeer dringend ver pleging behoeven nog kunnen wor den opgenomen. De tehuizen zouden sterk het karakter krijgen van „wachtkamers des doods". Opvallend was het pleidooi van de organisaties van commercieelge voerde bejaardenoorden. De NEVEB sprak van een hetze tegen de niet- bestuurlijke tehuizen, die in de pers en door Marcel van Dam gevoerd zou worden. Toch hebben volgens deze vereniging de niet-bestuurlijke tehuizen 10 pet. meer zieke en de mente bejaarden en aanzienlijk meer gediplomeerd personeel dan de tehuizen die door stichtingen geleid worden. Het bedrijfschap HORECA en de Nederlandse bond van pensionbe- drijven drongen aan op behoud van de kleine, particuliere bejaardente huizen. Deze tehuizen zouden bij veel bejaarden de voorkeur genieten boven de „ijskasten" van een paar honderd mensen. De NEVEB had ook forse kritiek op de voorschriften voor bejaarden oorden. De overheid rommelt maar wat aan, zo werd gesteld. Van de tehuizen die de laatste vijf jaar met investeringen van honderden miljoe nen zijn gebouwd, is nu al 80 pet. verouderd omdat de eisen voortdu rend worden veranderd, volgens de NEVEB Verschillende instanties zagen verbetering van de financieel-econo- mische positie als voorwaarde om de bejaarden beter te laten meedoen in de samenleving. Gepleit werd voor snelle opvoering van de AOW tot de hoogte van het minimumloon en een algemene pensioenregeling waarbij iedereen een pensioen krijgt van 70 pet. van zijn laatst genoten inkomen. MüNCHEN (AP) De ouders van de voormalige keizerin van Iran, Cha- lil en Eva Esfandiary hij is Pers, zij een Duitse zijn gisternacht door inbrekers bezocht, die gemaskerd en gewapend waren. De misdadigers, drie in totaal, out-, kwamen met juwelen en baar geld tot een totale waarde van 153.000 Mark. Zij bonden mevrouw Esfandia ry vast en sloten de heer des huizes in een kamer op en doorzochten toen het huis. palier jw pen Snevsr luur-ek moeten met vol- •edige naam en aares worden ondertekend. Bij juDlicatie zuilen deze vermeld worden. Slechts oil noqe u'tzoi.oerina zal van deze regel wor- cien afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie öekend. Publicatie van brieven verkort of onverkort) betekent niet dat de -edactie het ir> alle gevallen eens is met in- noud, c.q strekking. Het artikel van Jgn Landman over dr. Simonis is zéér interessant... en belangrijk. Het geeft tevens voor lichting op eenvoudige wijze en daarom wordt gevraagd'. De eenvou dige lezer kan met al die „dure" woorden niet uit de weg en laat het lezen, dus ook het denken daarover achterwege. Soms is in klein bestek van Papier -voor uw Pen een om schrijving niet mogelijk. In mijn antwoord aan drs. Zuidgeest was ook die derde groep, die Jam Land man noemt, inbegrepen. Immers in een „kristallisatie van 's mensen handelen (cultuur) is een handelen van gelovigen, ongelovigen en zelfs anti's begrepen". Zij maken dage lijks het niveau van die cultuur: verrijken deze of verarmen ze. Ik zit nu bij het artikel van Jan Land man weer voor dezelfde moeilijk heid. Want er zijn toch m.i. wel enige kanttekeningen te maken. Ik wil het proberen het zó kort moge lijk en toch leesbaar te maken. Het betreft voornamelijk het stukje „Denkfout". Het opmerkelijke voor mij is, dat al de schrijvers, zowel pro als con tra uitgaan van het Nederlandse standpunt en dit als „waardemeter" voor hun redenering of betoog ge bruiken. Een objectieve waarde-be- paiing los van die pro en contra's heb ik nog niet ontmoet. Een we reldomvattende geloofsgemeenschap met als centraal punt Rome, Tot voor kort erkende ieder de kerkelij ke hiërarchie, uitdijend in alle lan den met de ook uit die landen aangetrokken geloofsdeskundigen. Weliswaar overheerste het Italiaanse element. De geloofsleiding was der halve nog niet efficiënt verdeeld. Maar ieder land had toch praktisch zijn eigen kardinaal, die een bepaal de inbreng in Rome had. Wanneer wij nu objectief die structuur bekij ken dan zouden we ze met het begrip bedrijfsleiding moeten verge lijken. Want zó beziet men thans hier in Nederland die kerkelijke hiërarchie in Rome. De beginselen van onze parlementaire democratie moeten op die kerkelijke hiërarchie van toepassing worden gebracht, omdat onze eultuoir(?) dat eist(?). Er moet ook in geloofswaarheden „inspraak" zijn. In mijn geest zie ik die bedrijfsleiding als directie van een weverij. Het produikit dat die weverij voortbrengt bezit weeffou ten. Het is maar op een beperkte markt verkoopbaar (er ontstaan veel onfeerkelij'ken). Die bedrijfsleiding weet dat (Vatioanum II). Met de uitvoering om tot een beter produikt te komen wordt nogal wat geaar zeld. Intussen neemt een groep het initiatief: zij wil het weefgetouw in elkaar timmeren. Het risico van een faillissement neemt ze op de koop toe. Wat gematigde groepen begin nen met alvast de kerken te ontluis teren om die gewelddadigere enigs zins tegemoet te komen. De leiding kan. ook gehoor geven aan de groep, die het produikt, met weeffouten, wil behouden. Het gevolg: een min derwaardig produkrt met lagere om zet (streng behoudenden): minder gelovigen. Er is ook een derde mo gelijkheid. De leiding kan aan een aantal deskundige technici opdracht geven, de fout in het (structuur-) mechanisme op te sporen. Ik meen stellig, dat we hiermede zijn geko men waar het om draait.- Het geschil tussen de algemene bedrijfsleiding Rome en het Nederlandse episco paat. Rome weigert om onder de des kundige technici ook de diocesane pastorale raden- te verstaan: even min het pastoraal concilie Noordwij- kerhout. Zij weigert te geloven, dat de gebruikelijke methoden van de par lementaire democratie: de inspraak met de gebruikelijke helft plus één de „weeffout" uit het mechanisme zal kunnen halen. Zij meent en m.i. terecht dat wanneer de „geloofs waarheden" in hetzelfde vlak als de maatschappelijke noden (sociale en economische) worden gebracht het zelfde verschijnsel als bij de parle mentaire activiteit zal ontstaan, de buiten-parlementaire acties, wanneer minderheden hun verlangens en wensen proberen door te dryfcken. Als een rode draad loopt vanaf de oudheid het streven naar grotere eenheid op staatkundig en econo misch terrein. Zullen wij de wereld omvattende eenheid, die de r.-k. kerk was en is, door' nationale 'in spraak prijs geven, zoals die thans is geregeld (en organisatorisch fout is)? Want het is en blijft toch maar een zeer verdeelde inspraak. Dat getuigen de pro en contra's. Immers met het geloof en de geloofswaarhe den zijn aan eultuurschommelingen onderhevig. Maar de mens-zelf in zijn handelen: zijn doen en laten. Er zijn perioden, dat de mens meer 'dan normaal zijn handelen door de ge loofswaarheden laat beheersen (de bezettingstijd), daarentegen in een periode van welvaart minder dan normaal: Een democratische in spraak zal de kenmerken van die labiele momenten zeker weerspiege len. De weeffout zit ergens anders. DLVENHOUT DRS. C. J. N. de Graaff.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 9