IN PROGES ZUIDMOLUKKERS: Vonnissen veel milder dan eisen ns F q i Beatle Paul in proces tegen eigen popgroep FRANSE VUURWAPENS PER POSTORDER I Je^eiyd Overval op kastelein buit f 2000 Drie jaar voor hoofd verdachte Verzekeraars willen pensioen probleem oplossen Compromis voorstel van Britten voor wapen leveranties Zes doden bij Zwitserse treinramp binnenland buitenland Koninklijke test Rustig commentaar Mosterd(gas) Premier Heath bedreigd Vakbeurs in Utrecht over milieuhygiëne Int IN HILVARENBEEK FRANKLIN THEE Onderzoek naar tbc op Urk begonnen AAN GEMENEBEST Surinamer wil taxi-vergunning in Rotterdam Weer aanhou ding van Zuidmolukker VS-aanval op gevangenkamp weer tevergeefs PLO: Israëlische luchtaanval oo Jordanië WOENSDAG 20 JANUARI 1971 Na de uitspraak in het proces tegen hun vrienden, begroeten enkele waarin de gevangenen worden vervoerd. Zuidmolukkers enthousiast de auto, (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het is zeer waarschijnlijk, dat de officier van justitie van de Haagse rechtbank, mr. dr. Van 't Veer hoger beroep zal instellen in de zaak tegen de 34-jarige Zuidmolukker H. T. uit Capelle a/d IJssel. Deze hoofdverdachte die schuldig wordt geacht aan doodslag op hoofdagent Moolenaar tijdens de bezetting van de Indonesische ambassade op 31 augustus in Wassenaar, werd gisteren na een eis van zeven jaar gevangenisstraf door de president, prof. mr. W. F. C. van Hattum, veroordeeld tot drie jaar. Voor Paul C. T. (41) luidde het vonnis 2 jaar (eis 214 jaar) terzake uitlok king tot misdrijf, Jacob C. U. (36) en Mozes J. S. (34) ieder VA jaar (eis 2 jaar), Mozes F. S. (21) 1 jaar en 4 maanden (eis een jaar 9 maanden). tingen tegenover het volk der Zuid- molukken". Volgens waarnemers blijkt hieruit, dat de rechtbank het proces toch wel een politiek karakter heeft toege kend. Bijzonder opvallend was de aan haling van de rechtbank in het von nis omtrent die uitspraak vam wijlen h.m. koindinigin Wiühelmina op 21 no vember 1945. De tekst luidde: „Met diep leedwe zen heb ik vernomen van het bij zonder zware lot, dat de Ambonezen heeft getroffen gedurende de jaren vam bezetting door een meedogenlo ze vijand. Met vreugde en bewonde ring heeft het echter mij vervuld te vernemen van uw voorbeeldige moed iin deze beproevingen en uw onbe zweken trouw onder alle omstandig heden bewezen aam het koninkrijk en aan mijm huis. In weemoedige herinnerirag aan hen, die het offer van hun leven gebracht hebben, dank ik u allen voor wat gij ten baite van het koninkrijk hebt gedaan". ning met de omstandigheid, dat bij gelegenheid van de actie, die ver dachte en zijn mede-daders hebben ondernomen, een dide is gevallen. Men overwoog echter ook de om standigheid dat de zaak, waarvoor verdachte en zijn mede-daders van uit een diepe en eerlijke innerlijke overtuiging strijden, voor hen een hoog rechtsgoed vertegenwoordigt. Alles verliep gistermorgen zowel bininien als buiten het gebouw, zeer rustig. De politie-afzettinigen waren wat gematigdier dan bij de vorige reah/tszitti/nigen, hoewel men op alle gebeurtenissen was voorbereid. Zadrek T. (48), voor wie in ernsti ge mate verzachtende omstandighe den golden, werd na een eis van een jaar, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van die tijd in voorarrest reeds doorgebracht zodat hij op vrije voeten werd ge steld. De rechtbank veroordeelde 24 ver dachten, tegen wie 114 jaar gevan genisstraf was gevorderd, allen tot jeen jaar gevangenisstraf en voor allen met aftrek van voorarrest. Het is niet waarschijnlijk, dlait de grootste groep vam verdachten (de 21, die tot een jaar gevangenisstraf wefflden veroordeeld) in hoger beroep zal gaan. De rechtbank heeft er bij haar straftoemeting rekening mee gehou den, dat „er wellicht reden is voor bezinning op de vraag of de Neder landse regering, het Nederlandse parlement en de Nederlandse volks gemeenschap zich in de afgelopen 20 jaar steeds voldoende bewust zijn ge weest van de Nederlandse verplich- Een betrekkelijk onschuldig uit ziende brand heeft aan het licht gebracht dat op het terrein van een chemische fabriek, gelegen in een dichtbevolkte wijk van Tiet, ze nuwgas ligt opgeslagen. De geruchten over het levensge vaarlijke gas, niemand weet hoeveel er ligt, hebben in de Tielse wijk gro te ongerustheid gewekt. Dat is begrijpelijk. Onbegrijpelijk is dat: niemand wist dat de chemische fabriek zenuwgas gebruikte voor de produktie van een ontsmettingsmid del, terwijl de gemeenteraad daar over vorig jaar, toen de vestigings vergunning van het bedrijf verlengd moest worden, vragen stelde. niemand wist, dat de opslag van het levensgevaarlijke gas niet vol doet aan de veiligheidsvoorschrif ten. niemand wist, dat het zenuwgas regelmatig vervoerd wordt naar an dere bedrijven. De gemeenteraad van Tiel komt vanavond bijeen. Waarschijnlijk zal een onderzoek worden geëist door de arbeidsinspectie of door het mi nisterie van volksgezondheid naar de veiligheidsvoorschriften. Bovendien zal de raad wel opening van zaken willen hebben. Dat had overigens door die brand mosterd- (gas) na de maaltijd kunnen zijn. Mr. dr. Van 't Veer die als officier van justitie de zaken behandelde werd aanvankelijk vervangen door het hoofd van het parket, mr. A. W. Rosingh en later door mr. J. Pfeiffer, substituut-officier. Het voorlezen van de vonnissen, onder doodse stilte in de zaal, nam ongeveer een uur in beslag. De rechtbank hield ernstig reke- LONDEN (AFP) De Brigade der Gramschap die vorige week iiet we ten verantwoordelijk te zijn voor een bomaanslag op de woning van de mi nister voor werkgelegenheid Carr, heeft het nu voorzien op premier Edward Heath. In een brief aan het blad Daily Express schrijft de „brigade" diat zij „oprukt". Scotland Yard vermoedt dat de „brigade" bestaalt uiit een kleine groep anarchisten. UTRECHT (ANP) Van 14 tot en met 21 oktober wordt in de Margriet- en Julianahal van de Jaarbeurs in Utrecht voor de eerste keer de internationale vakbeurs „Milieu" gehouden. Op deze beurs zal een beeld wor den gegeven van de recente ontwik kelingen op het gebied van milieu- beheersingstechnieken in het kader van lucht- en waterverontreiniging en geluidshinder. DE TSJECHOSLOWAAKE commu nistische partij heeft besloten, dat er voortaan op partijbijeenkomsten geen geheime stemmingen meer gehouden mogen worden. DE VIER grote mogendheden zijn gisteren in West-Berlijn bijeen ge weest om na te gaan hoe de situatie in en rond deze stad kan worden ver beterd. Een communiqué meldde „weinig of geen vooruitgang". DE EERSTE KAMER heeft de rege ring om extra maatregelen gevraagd t.b.v. de arbeidssituatie in Oost-Gro- ningen. De motie-Verburg (PvdA) hierover werd met 37 tegen 25 stem men aangenomen. ER ZIJN al 37.000 schriftelijke re acties Binnengekomen op een hand tekeningenactie van de Zwaagdijkse pastoor A. M. Abeln ten gunste van dr. Simonis. IN BELGIë zullen binnen afzienbare tijd zeven recreatieparken worden aangelegd. Het belangrijkste zal ko men aan de kust tussen Oostende en Middelkerke. MINISTER LUNS van Buitenlandse Zaken heeft bij de regering van de V.S. geen bedenkingen geconstateerd t.a.v. Brandts oostpolitiek. Geruchten doen de ronde, dat Nixon aarzelt Brandt hierin te steunen. TUSSEN VLIELAND en Texel is gistermiddag een vissersvaartuig ge zonken, de HB 135, afkomstig van Helgoland. De vijf bemanningsleden werden allen gered door een Neder lands vissersvaartuig. DE NAVO lanceert 27 januari van Cape Kennedy af de tweede commu nicatiesatelliet van het bondgenoot schap Het satellietsysteem zal niet alleen het militaire maar ook het politieke overleg over de in een cri sistijd te nemen maatregelen verbete ren. DE SER zal vrijdag o.a. een advies samenstellen over opheffing van het bedrijfschap voor de zeep-, wasmid delen- en reinigingsmiddelen indu strie. (Van een onzer verslaggevers) HILVARENBEEK De 76-jarige caféhouder C. Horrevorts uit Hilva- renbeek is gistermiddag tn zijn zaak overvallen door een drietal jongelui. Zij maakten hem 2.000,afhandig. De man was juist aan zijn middag dutje begonnen toen de drie zijn café aan de Tilburgseweg binnenstapten en een biertje bestelden. Ze rekenden af met een biljet van 100 gulden. De heer Horrevorts liep naar de andere kant van de gelagkamer met de be doeling het geld te wisselen. De over vallers moeten toen hebben gezien dat hij veel geld in zijn portefeuille had. Ze liepen op hem toe. De bejaarde kastelein begreep, dat ze het op zijn geld hadden gemunt en probeerde in een achterkamer telefonisch de buren te waarschuwen. Een van de overval lers verijdelde die po-ging door 't tele foontoestel eenvoudig van de muur te rukken. De beide andere overval lers grepen de kastelein daarop vast en ontstalen hem zijn portefeuille. Het slachtoffer heeft de rijkspolitie een zeer vaag signalement kunnen geven. Een van de drie had een baard. Ze zouden in een rode auto zijn weggereden. De reddingsploegen zoeken naar de slachtoffers tussen de wrak stukken, LONDEN (AP) Paul Mc Cartney heeft gisteren zijn rechts zaak tegen de andere Beatles ge opend waarbij de ontbinding van de financiële verhouding van de beroemde popgroep wordt geëist. De advocaat van McCartney, David Hirst, stelde, dat de Beatles en hun maatschappij niet voldoen de geld hebben om aan hun belas tingverplichtingen te voldoen. Paul" McCartney wil, dat van rechtswege een curator wordt be noemd die de boeken van de Beat les nagaat op inkomsten en uitga ven. McCartney zou vier jaar lang geen inzage hebben gehad in de gang van zaken en toen hem ein delijk de stukken werden toege stuurd bleek de verslaggeving „al- lerbelabberst" te zijn, aldus Hirst. „Uit de laatste overzichten van paul McCartney de financiële situatie blijkt dat de Beatles waarschijnlijk persoonlijk en wat hun gezamenlijke maat schappij betreft niet aan hun be lastingverplichtingen kunnen vol doen", aldus; verklaarde Hirst dinsdag voor de rechter. Het vermogen van de vier Beat les wordt geschat op 100 miljoen. Het voornaamste doelwit van Mc Cartney's rechtsgeding is de zake lijke leider van de groep, de Ame rikaan Allan Klein. McCartney wil ontbinding van de maatschappij die hij met de andere drie Beatles heeft en ver langt, dat de rechtbank een be windvoerder aanwijst die de za kelijke puzzle van de vier Beatles moet ontwarren en oplossen. Sinds lang treden de Beatles niet meer als groep op. In de rechtszaak zijn John Len- non, Ringo Starr, George Harrison en de Apple Company de tegen partij. De advocaten van de tegenpartij stelden dat zij drie weken nodig hadden om te reageren. (ADVERTENTIE) VerstoppingNeem Samenstelling op Zuivere kruidenbasi (Van een onzer verslaggevers) URK Dokter Offringa, als long arts verbonden aan het consultatie bureau voor longtuberculose te Zwol le. is een grootscheeps onderzoek begonnen op Urk. Hij zal de komen de weken vijfduizend mensen tot dertig jaar „nagaan" op besmetting door tbc. Hij doet dat aan de hand van edit huidreactie, de zogenaamde Man- touxreactde. Dit nadat elf inwoners van Urk opgenomen zijn in het sa natorium „Sonnevanck" in Harder wijk en tien patiënten thuis bahan deld dienen te worden. Urk is het „slachtoffer" van een kleine tbc- explosie. Het onderzoek werd verge makkelijkt doordat de bron direct werd gevonden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De levensverzeke raars willen hun steentje bijdragen aan de oplossing van het pensioen probleem. Ze hebben hiertoe bij de pensioencommissie van de Stichting van de Arbeid een plan ingediend. De bedoeling hiervan was mede om te voorkomen dat de verzekeraars buiten spel komen te staan. In ieder geval wil de Nederlandse Vereni ging tot Bevordering van het Levens verzekeringswezen haar grote des kundigheid inbrengen om het pen- sioenvraagstuk spoedig op te Iosstn Het probleem is de wijze waarop een wettelijk verplichte pensioenver zekering moet worden uitgevoerd èn de financiering. H-et plan van de levensverzeke raars kent twee aantrekkelijke kan ten: als de pensioenverzekering voor alle werknemers wettelijk ver plicht wordt, behoeft er geen me dische keuring meer aan vooraf te gaan; de opbouw van de verzekering wordt niet meer door verande ring van de werkkring onderbro ken. Een nieuwe werkgever neemt de pensioenverplichtingen over. Uitgangspunt is: een waardevast pen sioen (inclusief uitkeringen AOW) voor alle werknemers ter grootte van 70 pet. van het laatst genoten salaris. Deze 70 procent wordt gezien als een gemiddelde. Voor mensen met een laag loon zou het pensioen hoger dan 70 pet. moeten liggen, mensen met een groot salaris zouden met hun pensioen op een lager percentage uit komen. SINGAPORE (Reuter) Engeland heeft tijdens het geheim beraad van de leiders van de Gemenebest-dele gaties in Singapore een compromis voorstel ingediend om de leveranties van oorlog Km ate ri ee aan Zuid-Afrika te beperken, zo is uit conferentie- kringen vernomen. Het voorstel zou inhouden, dat de leveranties beperkt blijven tot het vervangen en het onderhoud van reeds eerder geleverd materiaal. In Singapore wordit betwijfeld, of dit compromis de Afrikaanse en Aziatische critici van de leveranties tevreden zal kunnen stellen. De Zuidafrikaanse marine gebruikt ver ouderde fregatten en verdediigings- schepen, die door Enigeland zijn ge leverd vóór Zuid-Afrika in 1961 uit het Gemenebest trad. ROTTERDAM (ANP) De weigering van een aantal Rotter damse taxichauffeurs Om nog langer Surinamers te vervoeren, heeft de uit Suriname afkomstige heer A. Tjouw a Hing er toe gebracht hij b. en w. van Rotterdam een verzoek in te dienen hem vergun ning te verlenen voor de exploitatie van een taxibedrijf. De heer Tjouw a Hing wil drie taxi's gaan exploiteren, die in de eerste plaats Surinamers vervoeren. Hij is echter niet van plan om niet- Surinamers een rit te weigeren. (Van onze redactie binnenland) DoN HAAG/BREDA De aan houding van de 20-jarige Zuidmoluk ker P. D. maandagmorgen in Breda maakt deel uit van een landelijke opsporingsactie naar een aantal Zcid- molukkers dat verdacht wordt van openlijke geweldpleging bij de de monstratie voor het huis van bewa ring in Scheveningen op 26 septem ber j.I. Gisteren werd in Vlaardingen op nieuw een Zuidmolukker (29) aan gehouden. Dit brengt het totaal in het kader van deze actie op achttien. Zij zijn afkomstig uit Leerdam, Delf zijl, Cuyk, Rotterdam en Dordrecht FELDMEILEN (Reuter) Het aantal doden als gevolg van een spoorwegongeluk aan het meer van Zürich is tot zes gestegen. Negen mensen liggen zwaar gewond in een ziekenhuis. Tien passagiers liepen lichte ver wondingen op. De schade wordt ge schat op ongeveer f 850.000. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Ondanks alle maatregelen is de Nederlandse grens nog steeds lek. Nog steeds komen er illegaal vuurwapens ons land binnen. Bekend is, dat zwen delaars vanuit België en Duitsland vaak vuurwapens het land binnen smokkelen, terwijl Duitse wapen handelaren adspirant kopers via advertenties proberen te lokken met advertenties waarin vuurwapens „waarvoor geen vergunning in Ne derland vereist is" te koop worden aangeboden. Opzienbarend zijn de activiteiten van een Frans postor derbedrijf, dat in een uitgebreide catalogus (816 bladzijden) tiental len soorten geweren, pistolen en munitie „franco thuis" aanbiedt. Naast de beruchte schietpen kun nen de Nederlanders voortaan per postorder bij het bedrijf in St.- Etienne klemmen, werpmessen en zelfs spuitbussen met traangas (in de catalogus geadverteerd als „ver dedigingsmiddel in de auto") kopen. Naast deze in Nederland „verboden voorwerpen" worden nog duizend en een artikelen aangeboden, van zomerhuisjes tot kleurkrijtjes en van bontmantel tot lingerie toe. De Nederlandse vertegenwoordi ger van het Franse postorderbedrijf in Bergschenhoek: „Voor de Nederlandse koper be staat er geen enkele beperking. Al le artikelen uit de gids kunnen door de Nederlanders worden gekocht. Voorwaarde is, dat de bestelling niet kleiner is dan totaal 62 gulden. Voor porto en toeslag worden 2 gulden berekend. In Frankrijk mogen de vuurwapens zonder vergunningen worden geleverd. Of dat hier niet het geval Is, weet ik niet. Daar zul len ze in Frankrijk wei raad mee weten. Alle orders gaan namelijk rechtstreeks naar Frankrijk en wor den ook rechtstreeks aan Frankrijk betaald." Dierenvrienden met duizenden bent u tenslotte naar de vale/Ben gaalse gier gaan kijken het volgen de zal u leren dat het ook in het dierennjk hommeles kan geven. De oorlogszuchtige Maleisische kikkers zijn weer tegen elkaar ten strijde ge trokken. Twee maanden was het rus tig geweest in de kikkerwereld, maar na de meest recente veldslag wer den 50 doden op het slagveld geteld. De slag vond plaats op dezelfde plek waar in november een nóg bloe diger gevecht was geleverd. De strijd, die grote belangstelling van het pu bliek trok, voltrok zich tussen twee kikke. legers van ieder 250 manschap pen. (Volgens het Chinese volksge loof voorspellen kikkeroorlogen ram pen voor het land). Zoals bekend hebben er inderdaad overstromingen plaatsgevonden in Maleisië. Niet bekend was gisteravond, toen deze regelen werden neergepend, de resultaten van de besprekingen tus sen de zogeheten olie-producerende landen en de oliemaatschappijen. Maar ik kan met vrij grote zekerheid voorspellen wat itoor ons consumen ten het gevolg zal zijn: de benzine wordt wéér duurder. Een fan uit Baarle-Nassau (goede morgen, c.q. middag, c.q. avond) weet me te melden hoe de bengaalse gier heet, die zo onheilspellend boven Dongen vliegt: Marcel van Dam! Sommigen spreken zelfs van een ombudsman-iak, maar dat gaat mij toch veel te ver. De bejaarden b.v. dragen hem op handen; hij is dan ook niet zo zwaar op de hand. Een rijkspolitieman uit Schipluiden (NIET van een mobiele brigade) is 's-nachts in het water van een rivier tje gedoken om de inzittenden van een te water geraakte personenauto te redden. De auto was geslipt, de nog dichtgevroren plas water opge- gleden en door het ijs gezakt. De dappere rijkspolitieman dook in het \vak, maar trof in de auto nie mand meer aan. Later bleek dat de bestuurder en nog een inzittende kans hadden gezien uit de auto te komen Thuis hadden ze droge kleren aangetrokken. Toen de politieman dan ook nog stond na te bibberen kwam de bestuurder op de fiets aan rijden. Een ijskoude douche. i St.Joris en de WD: met een Lans(er) ten strijde trekken. „Ik ben altijd alleen geweest, ook in de jaren dat ik met Abi de hele wereld afreisde. Een mens is en blijft altijd alleen. Je Wordt alleen geboren en je sterft alleen" (Esther Ofarim, zangeres en ex-echtgenote van Abi). Met deze sombere kijk op het leven neem ik afscheid, maar niet zonder te hebben meegedeeld dat de zon wél voor mets gratis) opgaat. Gegroet. MERIJN SAIGON (AP) Zuidvietnamese parachutisten hebben onder dekking van iVmerikaanse helikopters in een gewaagde reddingsactie een aanval ondernomen op een vermoedelijke communistische krijgsgevangenkamp in Cambodja, zo is gisteren van Zuidvietnamese zijde vernomen. Men vermoedde dat ongeveer 20 Amerikanen in het kamp gevangen werden gehouden. Toen de Zuidviet- ndtces.- troepen het kamp bereikten, vonden zij daar geen Amerikaanse gevangenen meer, wel 30 communis tische soldaten. Onlangs werd even eens een dergelijke aanval onderno men evenmin met resultaat. (Van onze redactie buitenland) AMMAN Israëlische vliegtui gen hebben gisteren het gebied van Dew Ala, in de noordelijke Jordaan- valjei aangevallen, aldus een woord voerder van de organisatie voor de bevrijding van Palestina in Amman. Libanon heeft de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk verzocht om druk uit te oefenen op Israël een einde te maken aan de aanvallen op bases van de Palestijnse guerrilla strijders in het zuiden van Libanon.

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 7