Somber vooruitzicht voor nieuw kabinet STEMBUS NU OPEN VOOR 18-JARIGEN GEVAAR VOOR OLIE- NOOD NIET VOORBIJ Betogingen in Gdansk Mogelijk 300.000 studenten in '90 W ieberdink vraagt ontslag bij hart- kliniek CENTRAAL PLANBUREAU VOORSPELT: Staking dreigt bij sleep diensten in Rotterdam Militairen helpen bij volkstelling OUD-GEDEPUTEERDE VAN EIENDEN OVERLEDEN Informatie bureau dienst plichtigen in Goes wil subsidie GASTARBEIDERS Massa olie drijft in baai na botsing schepen KAMERVRA GEN OVER TOTO-POT Vliegramp eiste 46 doden Dit jaar nog niet 127e Starfighter neergestort "Redelijke buffervoorraad" Sterke drank kost meer Politieagent doodgesehoten Verbaasd AADI0 DE KOCK Verstekelingen uit Kameroen cel te Terneuzen Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L'. Leijendekker Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920 Abonnementsprijs: f 11,15 per kwartaal; per maand f 3,90. Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Gironummer 1945433 VRIJE ZEEUW WOENSDAG 20 JANUARI 1971 25e Jaargang No. 6451 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Het is niet uit gesloten dat de loon- en prijsstij gingen in de jaren tot en met 1975 aan de hoge kant zullen blij ven. Het Centraal Planbureau zegt dit in een nota over de „eco nomische contouren" van een vol gende kabinetsperiode. Uitgegaan wordt hierbij van een voortdu rend min of meer sterke loon- en prijsinflatie in binnen- en buiten land. Het' planbureau noemt de eco nomische verkenning tot en met 1975 overigens een hachelijke on derneming, waarvan de resulta ten met veel betrekkelijkheid moeten worden omgeven. Wat de loon- en prijsinflatie be treft zijn in deze studie twee veron derstellingen geopperd. Bij voortgang van de huidige, zorgelijke inflatie wordt rekening gehouden met een bruto-loonstijging van 10 pet. per jaar, bij evenwichtiger verhoudingen zou de bruto-loonstijging op 7,5 pet. per jaar komen. In het eerste geval resulteert uiteindelijk aan reële, vrij beschikbare inkomenstijging 4 pet. per jaar, waarbij rekening is gehou den met een prijsstijging van 4 pet. In het tweede geval zou de jaar lijkse prijsstijging op 2,8 pet. komen, waardoor ha?, reëel vrij beschikbaar loon met 3 pet. per jaar omhoog zou kunnen gaan. - De particuliere consumptie zal met 5,5 Respectievelijk 4,9 pet. per jaar toenemen.-De groei van de arbeid3- produktiviteit per werknemer is ge steld op 4 pet. bij een loonstijging van 10 pet., op 3,9 pet. bij 'n loonsomstij ging van 7,5 pet. De bedrijfsinveste ringen zouden met 7 respectievelijk 8 pet. toenemen. De belastingdruk zou in het eerste geval stijgen met 1,1 pet., in het tweede geval met 1 pet. per jaar. De werkloosheid zal iets toenemen, maar van een ont spanning op de arbeidsmarkt wordt niet uitgegaan. De Nederlandse beroepsbevolking groeit jaarlijks met 25.000 tot 30.000 personen. Gezien de te verwachten aanhoudende spanning op de ar beidsmarkt acht het Planbureau het aannemelijk dat er jaarlijks 15.000 buitenlandse arbeiders bij zullen ko men. In 1975 zouden er dan 150.000 gastarbeiders in ons land zijn. De sociale premies zullen enkele procenten stijgen. Met name geldt dat voor de AOW-premie en de premie Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten. Betaalt de werknemer in 1971 18,4 pet. van het premieplichtig inko men aan sociale premies, in 1975 zal dat 21,2 pet. zijn. Het werkgeversaandeel in de so ciale premie zal waarschijnlijk stij gen van 21,7 pet. tot 24,7 pet. Reke ning wordt ook gehouden met een verkorting van de werktijd met jaar lijks 1 pet., waardoor de werkweek in dé industrie op 40 uur in 1975 zou komen. ROTTERDAM (ANP) Onder de zevenhonderd man personeel van de stadssleepdiensten in Rotterdam dreigt een staking als werkgevers en werknemers niet spoedig tot over eenstemming zullen komen over een nieuwe c.a.o. Aldus een woordvoerder van de Nederlandse Bond van Vervoersper- soneel (NBV) in Rotterdam. De ver eniging van sleepdienstondernemin gen in Rotterdam (werkgevers) heeft verklaard zich te willen houden aan de loonmaatregel van de regering. De sleepbootbemanningen staan echter op het standpunt dat hun werk havenwerk is en dat derhalve het eind vorig jaar na de stakingen be reikte havenakkoorjl moet worden toegepast. Dit komt erop neer dat het sleepbootpersoneel, evenals de havenarbeiders, een extra loonsver- hogng van 25 per week willen. De werkgevers zeggen, overeen komstig de loonmaatregel, niet ver der te kunnen gaan dan do ^bereke ning van de 400 7,70 per week). In de baai van San Francisco drijft een reusachtige massa olie, die afkomstig is van twee met elkaar in aanvaring gekomen tankers, de ruim tienduizend ton metende Arizona Standard (hior boven) en het onge veer even grote zusterschip Oregon Standard. De Amerikaanse kustwacht schat de hoeveelheid weggestroomde olie op ongeveer 7,5 miljoen liter. En kele stranden aan de baai zijn al met een dikke laag olie bedekt. DEN HAAG (ANP) -i- Bij de be handeling van de begroting' van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, gistermiddag in de Eerste Ka mer, heeft senator drs. H. B. P. A. Letschert (KVP) eraan herinnerd dat minister dr. M. A. M. Klompé van CRM positief staat tegenover een extra uitkering aan de KNVB uit de totopot en dat de NOS 800.000 uit de omroepgelden aan de KNVB moet betalen voor het uitzenden van voet- balflitsen. „Is het wel nodig om deze bond, die al zo lang praat over sanering van de beroepssport, extra geld te geven, dat voor een deel uit de ge meenschapsmiddelen komt?", zo vroeg drs. Letschert. ZURICH (DPA) Het ongeluk met de Bulgaarse Iljoesjin-18, maan dag op het vliegveld bij Ziirich heeft niet aan 35 maar aan 46 per sonen het leven gekost. De vergissing over het aantal in zittenden van het toestel schijnt te zijn gemaakt op het bureau van de Bulgaarse luchtvaartmaatschappij in Parijs. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag ingestemd met de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar. Een initia tief wetsontwerp van de PvdA, PSP, PPR en D'66 daartoe werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tegen waren de SGP en de Boeren partij. De heer Abma van de SGP vond dat de 18-jarigen nog niet voldoende in staat waren een stabiele keus te maken. De heer Koekoek (Boeren) was tegen de verlaging, omdat hij vreesde dat de jongeren teveel onder de invloed van linkse groeperingen zouden komen te staan. BONN (AFP) Een Starfighter van de Westduitse luchtmacht is gis teren neergestort vlak voor de lan ding op de luchtmachtbasis Noer- venich bij Dueren in Noordrijnwest- falen. De piloot heeft zich kunnen red' den. De Westduitse luchtmacht heeft hiermee haar 127ste starfighter ver loren. Bij de ongelukken met dit toestel zijn 61 piloten om het leven gekomen. iMEKIKA heeft gisteren de wapen- leveratities aan Ecuador gestaakt als vergeldingsmaatregel voor het in be slag nemen van Amerikaanse tonijn- boten die volgens Ecuador binnen de territoriale wateren aan het 'vissen zouden zijn geweest. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gemeenten die bij de aanstaande volkstelling gebrek aan mankracht hebben, kunnen een beroep doen op het ministerie van Defensie om assistentie. Het ministerie zal dan eerst pogen om op basis van vrijwilligheid bur gerpersoneel ter beschikking te stel len. Als dit niet toereikend is. dan zal eveneens op basis van vrijwilligheid, militair personeel worden ingescha keld Dit heeft een woordvoerder van het mimsterie van Defensie ons gis teravond desgevraagd medegedeeld. De christelijke regeringspartijen voerden als enig -bezwaar tegen het wetsontwerp aan, dat gebleken is dat jonge kiezers bij de verkiezingen meer thuisblijven dan ouderen, maar betuigden overigens hun hartelijke instemming. De heer Van Thijn vond echtor dat verlaging tot 18 jaar juist een stimulans is voor de politiek be wuste jongeren. KVP en VVD meen den overigens dat de leeftijd voor het actieve kiesrecht op den duur op 16 jaar gebracht zou kunnen worden. De suggestie van de oppositie om het de jongeren mogelijk te maken nog dit jaar te kunnen meestemmen vond bij de regeringspartijen geen weerklank. Daarvoor is een te inge wikkelde procedure nodig. maar nog niet voor de komende Kamerverkiezingen TEHERAN (RTR) Vertegen woordigers van de drie „oliereuzen" in het Midden-Oosten Iran. Saoe- di-Arabië en Irak en van de gro te internationale oliemaatschappijen zijn gisteren in Teheran nieuwe on derhandelingen begonnen- Zij zijn de voortzetting-van de ver gadering die een week geleden op een mislukking uitliep. Men verwacht dat de onderhande lingen zeer moeizaam zullen verlo pen en wellicht niet op tijd zullen eindigen om de onderhandelaars van de drie landen de gelegenheid te bie den zaterdag verslag uit te brengen aan de buitengewone vergadering van de OPEC, de organisatie van olie- exporterende landen. Indien de onderhandelingen op niets uitlopen zal de OPEC zaterdag waarschijnlijk haar leden oproepen gezamenlijk en gelijktijdig maatrege len te nemen. Volgens waarnemers zouden die maatregelen vorm kunnen krijigen van een belastingverhoging of van een produktievermindering in alle OPEC-landen. In de oliebehoeften van de weste lijke wereld voorziet de OPEC voor 85 procent. De leden zijn Iran. Saoe- di-Arabië, Irak, Koeweit, Algerije. Qatar, Aboe Dhabi» Libië. Indonesië en Veneizuela. De Nederlandse overheid, aldus een woordvoerder van het ministerie van economische zaken, ziet nog niet een onmiddellijk gevaar van een oliecri sis, temeer daar de onderhandelingen met de OPEC-landen nog gaande zijn. „Bovendien mocht de olie-aanvoer worden onderbroken, dan is er in West-Europa toch altijd nog een heel redelijke buffervoorraad olie, die vol doende is om het gebruik minstens twee maanden te dekken. We kunnen echt wel een stootje ve len", aldus is de opinie van de Ne derladnse autoriteiten. Ook in het buitenland wordt de toekomst niet al te somber ingezien. (Van onze redactie buitenland) WAkSCHAU In de Poolse ha venstad Gdansk is de toestand enigs zins verward. Volgens buitenlands'; correspondenten in Warschau zouden de arbeiders van plan zijn over te gaan tot wisselstakingen om hun on tevredenheid over de hoge prijzen en de lage lonen "»t uitir.jp te brok en. De stadstram die normaal 's mor gens om half zeven uitrijdt, begon gisteren pas na tien te rijden. De werknemers bij de openbare ver voersdiensten hebben gisteren beslo ten om, in navolging van de arbei ders bij de werven, een lijst met eisen aan de gemeentelijke autoritei ten op te stellen. Op de Lenin-werven zijn dinsdag morgen evenals maandag tal van spontane protestdemonstraties gehou den. Men verwacht deze ook voor de komende dagen. In Warschau is vernomen dat twee hoge functionarissen uit de scheeps bouw de regering op dé hoogte heb ben ge3teld van de looneisen van de arbeiders bij de werven. In Gdansk is men algemeen van oordeel dat een uitbarsting zoals in december nu uitgesloten moet wor den geacht. DEN HAAG (ANP) De minister van Economische Zaken heeft prijs verhogingen toegestaan voor in Ne derland vervaardigde sterke dranken. Indien de publieksprijs op 3 no vember 1970 ƒ9,55 of meer bedroeg doch niet meer dan f 12,30, zal de pu blieksprijs in totaal met niet meer dan 40 cent per liter mogen stijgen. Dit bedrag wordt kleiner indien de publieksprijs per 3 november 1970 9,50 of minder bedroeg. Het wordt groter indien de publieksprijs per 3 november 1970 12,35 of meer be droeg. PARIJS (AFP) In Parijs is gisternacht een politie-agent door straatrovers doodgeschoten. Drie patrouille-agenten, die afgin gen op het hulpgeroep van een auto mobilist, zagen dat de man door straatrovers werd uitgeschud. Toen de politie de vluchtende rovers dreigde in te halen, schoten deze laatsten op de agenten. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG In 1990 zal het uni versitaire onderwijs in ons land tus sen de zeven en een half en tien en een half miljard gulden kosten. Zo'n 215.000 tot 300.000 studenten zullen dan plaatsen moeten vinden in onze universiteiten en hogescholen. Tot die conclusie komt de statis tische commissie van de Academische Raad, die in samenwerking met het Nationaal Planbureau een studie heeft gemaakt van de ontwikkeling van het aantal studenten bij het we tenschappelijk onderwijs. Op het ogenblik krijgen ongeveer 100.000 studenten universitair onderwijs. Dat kost twee miljard gulden. Alle vroegere berekeningen over de groei van het aantal studenten zijn tot nu toe aan de zeer lage kant gebleken. Daarom is een nieuwe prognose gemaakt. In 1980, zo is be rekend, zullen zeker 150.000 studen ten wetenschappelijke onderwijs- inrchtingen bezoeken.. Dat zal dan ongeveer 4.800 miljoen gulden kos ten. De statistici wijzen er op dat men er goed aan zal doen van tijd tot tijd nieuwe berekeningen te laten maken, omdat de schattingen nog steeds aan de lage kant zijn geble ken, en de werkelijkheid immer een groter aantal universiteitsstudenten heeft opgeleverd dam tevoren was berekend. De bedragen die zij geven, zijn ge baseerd op de huidige waarde van de gulden. Het is dus heel goed mo gelijk dat ze veel hoger uitvallen in de genoemde jaren 1980 en 1990 als de waardevermindering van het geld blijft doorgaan. Er is ook berekend dat in 1990 tussen de 26.000 en 37.000 studenten theologie of letteren zullen studeren. De technische vakken (geneeskunde, tandheelkunde, wis- en natuurkunde, techniek, diergeneeskunde en land bouwkunde) zullen studierichtingen zijn van 87.000 tot 116.000 studenten. 102.000 tot 147.000 jonge mensen zul- dan rechten, sociale wetenschappen, economie, psychologie of opvoed kunde studeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Prof. dr. J. Wieber- dink heeft de strijd met het curato rium van de Utrechtse universiteit en het bestuur van het Academisch ziekenhuis gestaakt. In een medede ling van het ministerie van onderwijs is gisteren gezegd, dat dr. Wieberdink ontslag zal vragen vjui zijn functie in de kliniek voor hart- en vaatchirurgie in Utrecht. Volgens minister Veringa „ontbreekt voor prof. Wieberdink in het Utrechtse Academisch ziekenhuis de basis voor vruchtbare arbeid". De minister is het met het ontslag eens. De commissie-Dpnner zou tot het ontslag hebben geadviseerd, om dat samenwerking in de kliniek on voldoende mogelijk zou zijn. Het rap port van deze commissie is nog steeds geheim. Minister Veringa moet over publikatie beslissen. Prof. Wieberdink was niet bereid commentaar te geven. Minister Veringa, curatoren en be stuur van het ziekenhuis zullen al het mogelijke doen om de hartkliniek die al driekwart jaar praktisch stil gelegd is, weer zo spoedig mogelijk optimaal te laten functioneren, aldus het ministerie. Bij de Utrechtse universiteit toon de men zich zeer verbaasd over het verzoek van prof. Wieberdink. „Deze ontknoping heeft ons verrast", zei een woordvoerder. Concrete maatregelen om de kliniek voor hart- en vaat chirurgie van het academisch zieken huis weer zo snel mogelijk optimaal te laten functioneren, zijn nog niet voorbereid. De moeilijkheden rond de hoogle raar zijn begin vorig jaar al ontstaan. Prof. Wieberdink mocht sinds april in zijn kliniek geen open hartoperaties meer uitvoeren. Het verbod werd hem opgelegd, omdat het aantal sterfge vallen bij deze operaties te hoog zou zijn, iets wat de hoogleraar overigens steeds heeft ontkend. (Van een onzer verslas-gevers) EINDHOVEN De lieer C.J. van Lienden oud-gedeputeerde van Noord-Brabant, is gisteren om half twee overleden. Hij had in juni van het vorig jaar afscheid genomen van de politiek en is enkele maanden daarna ziek ge worden. De heer Van Lieniden, die in Utrecht is geboren, is 73 jaar gewor den. De crematie zal vrijdag (Ttrecht plaatsvinden. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-42» TERNEUZEN (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het infor matiebureau voor dienstplichti gen, dat eens per veertien da gen spreekuur houdt in Goes, heeft het provinciebestuur ge vraagd om subsidiëring van haar activiteiten. In een brief aan Provinciale Staten (per abuis eerst gericht aan Gedeputeerde Staten) wij zen de initiatiefnemers tot het stichten van het bureau op het algemeen belang dat zij ten dienste van de jonge dienst plichtigen verrichten. Zij menen dat een gedeeltelijke subsidië ring van dit (belangeloos) ver richte werk op haar plaats is. In de brief aan de provincie wordt er op gewezen dat het informatiebureau sinds juni funcitoneert. Het bureau stelt zich tot doel jonge dienstplichti gen inlichtingen te verschaffen over de dienstplicht, de moge lijkheden tot het indienen van gewetensbezwaren, de ontwik kelingshulp en de alternatieve dienst. Het initiatief tot dit bureau, dat behalve in Goes ook spreek uur wil gaan houden in Temeu- zen, is genomen door zes ker ken en het Humanistisch Ver bond. De kerken zijn: Hervorm de Kerk, stichting voor gerefor meerd jeugd- en jongerenwerk, Rooms-Katholieke kerk, Re monstrantse Broederschap, Vrij Evangelische Gemeente en Doopsgezinde Broederschap. Het informatiebureau heeft op het ogenblik drie maatschappe lijk werkers in dienst, die be langeloos de spreekuren verzor gen. Het bureau is opgericht omdat aldus de brief aan de provincie gebleken is, dat veel toekomstige dienstplichti gen behoefte hebben aan uitge breide informatie. Het bureau overlegt geregeld met de sociale dienst van het ministerie van Defensie en met de stichting „Dienst over de grenzen". In de brief wordt de nadruk gelegd op het feit dat de mede werkers weliswaar belangeloos arbeid verrichten, maar dat er toch aanzienlijke kosten zijn: huur, vervoerskosten en admini stratieve kosten. Deze kosten worden nu door de initiatiefne mers gedragen. 171 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zij heten Claude, Isaac en Jean, respectievelijk 22, 23 en 24 jaar oud. Donkerbruin en kort krullend zwart haar met een staalblauwe glans. Zij zitten momen teel op het Temeuzense politiebureau in een cel, maar hebben wel enige vrijheid: zij kunnen bij elkaar in en uit lopen, lezen een „Maigretr" en roken een sigaretje. Zij spreken Frans en zijn heel beleefd. Drie jonge man nen uit Kameroen, die in Pointe Noire (Kongo) als verstekeling aan boord gegaan zijn van het Griekse schip „Martha" dat momenteel in het dok te Terneuzen ligt. „Nee, niet om politieke redenen zijn wj uit Kameroen vertrokken", zo zeggen zij. De kansen om een vak te leren zijn in hun land bijzonder klein, omdat er bijna geen scholen zijn. „Wij willen geld verdienen en ergens, waar dan ook, een vak leren. Welk vak dat kan ons niet schelen." Zij begrijpen zelf heel goed dat dit geen eenvoudige zaak is. Waarschijn-, lijk mogenmiddag vertrekt de „Mar tha" weer. Naar Madagascar. Dan neemt de kapitein hen mee en dan kunnen zij op die manier wat geld verdienen. Dan zien zij' wel verder. Zij zouden graag een paar Franse kranten en boekjes hebben om wat te kunnen lezen, want een hele dag in een cel, ook al wordt je uitstekend behandeld, is geen pretje. Zij hebben wat muntstukken, geld uit Kameroen, maar de bank zal dit wel niet inwis selen tegen Hollands geld. En er zijn in Nederland in het al gemeen en in« Terneuzen in het bij zonder weinig boekhandelaren die binnenkort naai- Kameroen op vakan tie gaan om daar die francs te kunnen uitgeven

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 1