ö- Bucher: „Ik ben goed behandeld De Sica wil scheiden Meer inspraak voor Portugese studenten Trein grijpt busje: Oisterwijker gedood Progressieven wachten op ja-woord D '66 Spoedberaad over geweld in Ulster TERLINGEN APOLLO-COMMENTATOR AF R.k. bejaarden achter dr. Simonis Na 40 dagen gijzeling: oogpijn nerveus maar gezond STAKING IN HAVEN VAN GDANSK Rusland biedt Egypte kern centrales aan binnenland buitenland Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. ik m Amerikaanse ex-minister stal twee doosjes sigaren Hoogleraar uit Tilburg leidt gesprek in Polen VS-luchtaanvallen op bases in N-Vietnam Muziek Cornfield verkocht zijn deel in IOS Paus Paulus: Katholieke kerk is middelpunt "Democratisering maakt scliool weer van ouders" Hartkliniek - als bezetting dreigt - hermetisch op slot Brief MAANDAG 18 JANUARI 1971 De vrijgelaten Zwitserse ambas. sadeur Giovanni Enrico Bucher staat de pers te woord nadat hij zaterdag werd vrijgelaten. Ach ter hem staat zijn zuster Ana Marie Maillet, een Zwitserse journaliste. (ADVERTENTIE) Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden mi WASHINGTON (AFP) Een voormalige Amerikaanse minis ter van binnenlandse zaken, Ste wart Udall, is zaterdag te Mc Lean, in Virginia, gearresteerd wegens winkeldiefstal. Udall, die acht jaar lang minister is geweest onder de presidenten Kennedy en Johnson en nu aan het hoofd staat van een adviesorgaan inza ke milieukwesties, had tijdens het boodschappen doen twee doosjes sigaren in zijn zak gesto ken zonder ervoor te betalen. Te gen een borgsom van 250 dollar werd hij vrijgelaten, maar op 28 januari moet hij voor de rechter verschijnen, die hem kan ver oordelen tot maximaal een jaar gevangenisstraf. Udall sprak van „een onschuldige vergissing". DEN HAAG (ANP) Vandaag begint in Polen een Pools-Neder- landse bijeenkomst, die vooral ge wijd zal zijn aan de veiligheid en de samenwerking in Europa en de bi laterale betrekkingen tussen Polen en Nederland. De leider van de Ne derlandse delegatie, prof. F. A. M. Alting von Geusau, directeur van het John Kennedy Instituut te Tilburg, kwam zaterdag in Warschau aan. De Nederlandse delegatie zal be staan uit kamerleden, scholieren en journalisten. Van Poolse zijde nemen aan de bijeenkomst deel deskundigen in internationale zaken. Het is de eerste maal dat een der gelijke Pools-Nederlandse bijeen komst wordt gehouden. Ontmoetin gen met politieke en wetenschappe lijke representanten uit Frankrijk, Groot-Brittannië, Zweden en Noor wegen leverden goede resultaten op. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Amerikaanse Thunder chief-jachtbommenwerpers hebben vrijdag drie luchtdoelbatterijen in Noord-Vietnam met raketten be stookt. De batterijen vormden, naar in Sai gon is meegedeeld, een bedreiging voor Amerikaanse B-52-bommenwer- pers, die geregeld de Ho-Tsji-Minh- route aan de andere kant van de grens, in Laos, bombarderen. Het Amerikaanse opperbevel sprak van een „beschermingsreactie". De aan vallen waren uitgevoerd langs de grens met Laos. (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO. De zaterdagochtend vrijgelaten Zwitserse ambassadeur in Brazilië, Giovanni Bucher, is kort na het aanbreken van de dag door zijn ontvoerders voor een kerk in een voorstad van de Braziliaanse hoofdstad in vrijheid gesteld. Hij liep een half uur voordat hij een taxi vond, die hem naar de woning van zijn eerste secretaris Rock reed. Dit is in welingelichte kringen verno men.. Bucher kon zelf de pers nog niet te woord staan omdat veiligheids functionarissen hem eerst wilden ondervragen. Hij zei goed te zijn behandeld. Intussen zijn militairen met steun van hefschroefvliegtuigen een nieu we actie begonnen om de ontvoerders van Bucher op te sporen. In Bern deelde de Zwitserse mi nister van buitenlandse zaken, Pierre Graber, mee dat Bucher de komende week naar Zwitserland vertrekt om op verhaal te komen na zijn beproe vingen. Hij zal spoedig een andere post krijgen. „Vijf jaar is de normale ambtsperiode voor een ambassadeur in Brazilië", aldus Graber. Bucher is sinds januari 1966 ambas sadeur in Brazilië. De guerrillacommandogroep had ad verscheidene malen geprobeerd Bu cher te ontvoeren voordat hun actie op 7 december succes had. Dit was Bucher door de guerrilla strijders meegedeeld, aldus Graber. De ambassadeur kon tijdens zijn ge vangenschap veel naar muziek luis teren. De vrijlating van de zeventig po litieke gevangenen door de Brazili aanse autoriteiten betekent de groot ste losprijs, die Brazilië voor een ont voerde diplomaat heeft betaald. Veertig politieke gevangenen was tot dusver het record. Die vrijlating ge schiedde in ruil voor die van de Westduitse ambassadeur Von Holle ben, die in juni 1970 werd ontvoerd. Bucher werd op 7 december door vier gewapende guerrillastrijders, on der wie een blond meisje, gevangen genomen. Zijn vrijlating, twee da gen na de aankomst van de zeven tig gevangenen in Chili, werd ver moedelijk vertraagd door de aanwe zigheid van veel politiemannen en militairen in de straten van Rio de Janeiro. Bucher heeft een korte verklaring afgelegd, waarin hij zei niet het recht te hebben iets te zeggen omdat hij eerst met de Braziliaanse autoritei ten moet spreken. Hij zei de Brazi liaanse autoriteiten dankbaar te zijn en geroerd te zijn door de dood van agent Helio de Araujo, de lijfwacht die tijdens de ontvoering van Bucher is doodgeschoten. „Ik heb niets gezien, omdat ik on- middelijk werd geblindoekt en ik heb er geen idee van waar ik ben geweest. Ik dank allen die zich voor mijn vrijlating hebben ingespannen", aldus Bucher. Het is bekend, dat Bucher aan een stuk door heeft gerookt in de kleine kamer, waar hij werd gevangen ge houden. De New York Times schreef zater dagmorgen een brief te hebben ont vangen van de Tupamaros, de guer rillabeweging in Uruguay, die de Amerikaanse landbouwdeskundige Clayde Fly en de Britse ambassa deur Geoffrey Jackson hebben ont voerd. Hierin wordt voor de Ameri kaan een losgeld van 3,6 miljoen gul den gevraagd. Over de Britse ambas sadeur wordt niets gezegd. bts-K'rde-gen en en en ROME (ANP) Vittorio de Sica, de nestor van de Italiaanse filmpro ducenten, heeft echtscheiding aan gevraagd van zijn vrouw, een ac trice met wie hij 33 jaar getrouwd is geweest. De Sica, die zelf een succesvo ac teur is geweest, vroeg de echtschei ding zaterdag aan. Zeven weken geleden werd in Italië een wet aan genomen die ontbinding van een huwelijk mogelijk maakt, nadat een echtpaar vijf jaar lang gschei- der. heeft geleefd. De acteur-producent trouwde in 1937 met Giuditta Rissone. Zij heb ben een dochter, Emi, maar zij wo nen al jarenlang niet meer bij el kaar. Sindsdien heeft De Sica twee zoons uit zijn verhouding met Ma ria Marcader, ook een actrice. VITTORIO DE SICA LISSABON (Reuter) De Portugese regering heeft zaterdag plannen bekendgemaakt voor verstrekkende hervormingen aan de universiteiten en technische instellingen van hoger onderwijs. De minister van onderwijs, Josei Veiga Simao, verklaarde dat deze plannen in de komende twee maanden in het openbaar zullen worden besproken, voordat zij geleidelijk worden uitgevoerd. Aan de universiteit van Lissabon heerst groeiende spanning naar aanleiding van botsingen tussen de politie en studenten die opkomen voor dringend vereiste academische hervormin gen. De studenten hadden voor vandaag een staking aangekondigd, omdat de politie verscheidene collega's had gewond tijdens schermutselingen op donderdag en vrijdag j.I. De nieuwe plannen voorzien in volledige administratieve autonomie voor de universiteiten. De studenten zullen inspraak hebben in de gang van zaken. Zij zul'en voorts in het bestuur vertegenwoordigd kunnen worden wanneer er zaken worden besproken die hen direct raken. NEW YORK (AFP) Enkele dui zenden arbeiders van de Lenin- scheepswerven in de Poolse haven stad Gdansk zouden zaterdag twee uur hebben gestaakt. Volgens het Amerikaanse televisie station NBC eisten zij, verzameld voor het directiegebouw, dat de auto riteiten hun de plaats aanwijzen van een massagraf, waar de militie de slachtoffers van de onlusten vain de cember zou hebben begraven. Ook riepen zij om het ontslag van de par tijsecretarissen generaal Moczar, voormalig hoofd van de geheime po litie, en Stanislaw Kociolek. Volgens de NBC bestaat de kans, dat de ar beiders vandaag een grootscheepse staking afkondigen. HAARLEM (ANP) Het hoofd bestuur van de katholieke bond van bejaarden en gepensioneerden in de bisdommen Haarlem en Rotterdam heeft mgr. Simonis geschreven, dat het „in ongerustheid, bezorgdheid en met ergernis" de strijdtonelen rond om zijn benoeming heeft gevolgd. Het hoofdbestuur biedt uit naam van 30.000 in de diocesane bond ge organiseerde bejaarden en gepensio neerden dr Simonis oprechte geluk wensen aan. De bejaarden „in ver warring gebracht" zullen bidden voor meer inzicht, begrip en geduld onder de „soms onwaardig van mening verschillende groepen, en voor terug keer van de rust in de Nederlandse kerkprovincie," aldus de brief aan dr. Simonis. GENèVE (AFP) De oprichter van de IOS (Investors Overseas Service), Bernard Cornfield, heeft zijn deel in het beleggingsfonds ver kocht. Hij heeft zich uit elke functie van de maatschappij teruggetrokken. Volgens het communiqué van de IOS zei Cornfield „niet de bepalin gen van de transactie te kunnen onthullen, noch wie de koper is" (Van een onzer verslaggevers) OISTERWIJK De 55-jarige C. F. J. Klotz uit Oisterwijk, die apotheker was in Tilburg, is zaterdagavond in zijn auto op een met knipperlichten beveiligde overweg door een trein gegrepen en op slag gedood. De heer Klotz reed met zijn busje in de Esstraat te Oisterwijk de spoorweg op, terwijl de knipperlicht- en belinstallatie reeds werkten. De auto werd 75 meter meegevoerd en totaal vernield. De trein die uit de richting Eind hoven kwam, greep de wagen in de flank en kwam pas 700 meter verder tot stilstand. Delen van de auto blokkeerden enige tijd de spoorlijn. Van de trein ontspoorden drie wagens, die zich door hun snelheid min of meer de grond inwerkten. De bovenleiding is niet beschadigd: het spoor en enkele seinen wel. De trein liep vrij ernstige schade op. Het treinverkeer was on geveer een uur gestremd. Bij ongelukken elders in het land, kwamen het afgelopen weekeinde tenminste nog zeven mensen om het leven. (Van onze redactie buitenland) CAIRO De Sovjet-Unie heeft Egypte kernenergiecentrales aange boden, zo heeft het semi-officiële Egyptische blad Al Achram zaterdag gemeld. De Russische entwerper van de Assoeandam, Nikolai Malisjev, deed het aanbod vrijdag aan de Egyp tische vice-premier voor produktie, Aziz Sidky. Beiden waren in Assoeam voor de officiële iragebruiksteillliinig van de dam door de presidenten Podigonny en Sadat. Sidlky had geantwoord, diat de kwestie kon word gesproken bij zijn bezoök aam Moskou in maart. Woensdag zal in Cairo een top conferentie gehouden worden, waar aan Egypte, Soedan, Syrië en Libië deelnemen. Agendapunten zouden onder meer zijn, de coördinatie vain de financiële en culturele zaken der vier Arabi sche landen en algehele eenimaMnig van het douane- en geldwezen der betrokken landen. VATICAANSTAD (KNP) „In alle nederigheid gelooft onze katho lieke kerk, dat ondanks bepaalde menselijke en historische tekortko mingen het haar privilege en plicht is de oorspronkelijke eenheid te per sonifiëren en het middelpunt en de maat van de volledige christelijke ge meenschap te vormen". Dit verklaarde paus Paulus gister middag in zijn toespraak tot de toe risten op het St.-Pietersplein ter ge legenheid van de internationale bid week voor de christelijke eenheid, welke deze week wordt gehouden. UTRECHT (ANP) „Pas wan neer de democratische ontwikkelin gen doorzetten, mag met recht weer over de bijzondere school worden ge sproken als de school van de ouders". Deze conclusie viel zaterdag in het gebouw Ariston in Utrecht te trek ken uit wat dr. H. Horeman, voorzit ter van de Nederlandse Katholieke Oudervereniging, de algemene ver gadering van de vereniging heeft voorgehouden. Hij had opgemerkt dat de stich tingsvorm voor schoolbesturen als het bevoegd gezag nog steeds de meest ondemocratische is, die het Neder lands recht kent. De oplossing voor het democratiseringsprobleem moet evenwel gevonden worden. Een begin hiervoor achtte hij: de overstap naar de verenigingsvorm. UTRECHT (ANP) Zaterdagmor gen heeft de heer H. S. Fievet uit Breda, voorzitter van de Nederlandse hartpatiëntenvereniging te Utrecht 'n onderhoud gehad met de hartchirurg prof. dr. J. Wieberdink en de genees heer-directeur en de economisch di recteur van het Acadamisch Zieken huis te Utrecht. Tijdiens het gesprek is van die kant van die ziekemhuisidirectie met nadruk gezegd, dat als hartpatiënten zouden trachten de hartkliniek te bezetten, zij de hekken van het Academisch Ziekenhuis hermetisch gestoten zul len vindien. In een verklaring zegt die heer Fie vet, dat prof. Wieberdink hem heeft laten zien, dart in de kliniek „slechts twaalf paitiiënten zijn opgenomen, die aan spataderen geopereerd moeten worden". Volgens de heer Fievet heeft de di rectie van het Academisch Zieken huis hem persoonlijk verantwoerde- lijk gesteld voor alle gevolgen, die uit de te ondernemen actie zouden voortvloeien, ook als er doden te be treuren zouden zijn. De heer Fievet heeft deze verantwoordelijkheid van de hand gewezen. De heer Fievet zei overigens over inlichtingen te beschikken dat staats secretaris Kruisinga deze week zal ingrijpen in het conflict. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een groep radicale politici uit P.v.d.A., PPR en ESP Evangelische Solidariteitspartij in Breda bijeengebracht door de werkgroep Breda van de Aktie Progressief Alternatief, heeft za terdag met bijna algemene stem men een motie aangenomen waar in: een beroep wordt gedaan op leden en bestuur van D '66 om te komen tot een duidelijke politieke keuze en samenwerknig met ande re progressieve partijen. Ook werd een beroep gedaan op de vakcen trales om, gezien hun eigen poli tieke programma, zich te stellen achter die partijen welke zich, ook in het loondebat, achter de werk nemers hebben gesteld en achter de door de vakbeweging ingeno men positie. Tevens werd in de motie de wenselijkheid uitgespro ken van een gemeenschappelijk kernprogramma en de samenstel ling van een schaduwkabinet. De motie werd aangegeven door mr. Bram Stemerdink. het Bos sche Tweede Kamerlid vam de P.v.d.A., nadat de vergadering zich een aantal uren had zoetgehouden met wat voorzitter Bob Mater dis cussie noemde, wat drs. W. Wil- bers (D '66) uit Bergen op Zoom meer zag als een forumgesprek en waar enkele deelnemers alleen maar een onwelvoegelijk woord voor hadden. Tot aan het moment waarop de motie in behandeling kwam was het gelijk vaak aan de kant van drs. Paul Jansen (PPR) die als een der inleiders vaststelde, dat „het beroerde van links is, dat het altijd zo verdeeld blijft". ESP-man Feddema signaleerde twee duidelijke stromingen, ener zijds het politiek - gestalte geven aan de theologische vernieuwing en anderzijds een steedis groeiend offensief van de behoudende machten. Tot dat laatste rekende hij de benoeming van bisschop Si monis, hertgeen hij verklaarde door de relatie die hij, in namen, aan treft tussen de Aktiegroep We reldkerk en de „nacht van Schmelzer". Dr. A. Vondeling, die van een nieuw begin sprak na een jaren lange reeks van teleurstellingen, zei met name blij te zijn met de machtiging van het D '66-congres tot het zoeken van samenwerking, maar hij was teleurgesteld over de manier waarop. Verwijzend naar de brief van D '66 die ook naar bij voorbeeld de VVD is gestuurd, zei hij: „Ik ben niet ontmoedigd, maar zeer velen in onze kring zijn dat wel". Hij verzette zich herhaalde lijk tegen de ook in deze vergade ring vaak gebruikte uitdrukking, dat de P.v.d.A. de deur naar de KVP definitief heeft dichtgesla gen. Hij beweerde nog in oktober, no vember en december door indivi duele leden van de KVP-fractie te zijn benaderd met beloften om mensen als Schmelzer en De Jong overboord te zetten, maar „echte signalen" waren er niet geweest, aldus Vondeling. Drs. W. Wilbers, meer als lid (en (aspirant Kamerlid) van D '66 op tredend dan namens D '66, moest herhaaldelijk en van alle kanten aanvallen over de samenwerkiings- brief aan de partij en pareren. Zon der, zoals hij nadrukkelijk zei, vooruit te willen lopen op het fe- bruari-congres van D '66, ver klaarde hij, dat die brief gestuurd is aan „partijen die ons niet be vriend zijn, maar die wel bonafide zijn en waarmee je rekening te houden hebt". Duidelijk werd alleen maar, dat de progressieven met smart zitten te wachten op het ja-woord van D '66 en dat een doorbraak alleen te verwachten is wanneer de kie zers bereid zijn te komen stemmen en met name de werknemers dan nog eens bereid zijn in de politiek van de progressieven te geloven. „We moeten de kiezers, en voor al de werknemers, bidden en sme ken om te komen", riep PPR-Ka- merlid Annie Kessel aan het slot van het congres uit. En tot grote hilariteit verklaarde zij dat „des noods op mijn blote knieën voor de t.v. te willen doen". Prinses Margriet zaj morgen haar 28e verjaardag vieren te midden van haar gezin. Max Koot fotografeerde haar met in haar armen de jongste zoon, prins Bernhard. (Van onze redactie buitenland) BELFAST De Noordierse premier, James Chichester-Clarck, heeft gisteren meegedeeld, dat hij vandaag met de Biritse minister van binnenlandse zaken, Reginald Maudling, gaat praten over de vraag, hoe „op de rechtvaar digste en resoluutste wijze" het probleem van net geweld in Ulster kan worden opgelost. De eerste-minister zei dit na afloop van een spoedbijeenkomst van zijn kabinet over de ongeregeldheden die zich al zes avonden achtereen hebben voorgedaan. Volgens hem moeten dc veiligheidstroepen alle maatregelen treffen om aan de situatie het hoofd te bieden. Een bezoek dat hij aan de VS zou brengen, heeft hij uitgesteld. Bij botsingen in rooms-katholieke wijken van Belfast en Londonderry werden zaterdagavond 19 mensen aangehouden. Volgens het gebruike lijke patroon werden de veiligheids troepen bekogeld met benzinebom men De militairen bestookten op hun beurt de demonstranten met rubber- kogeis In Belfast werd de straat die een scheiding vormt tussen de katho lieke en protestantse wijken, voor al le verkeer afgesloten. In Eire zelf werd zaterdagavond een bomaanslag gepleegd op een mo nument op de grootste begraafplaats van Dublin ter nagedachtenis van de Ierse vrijheidsheld Daniel O'Connell. Er werd niemand gewond en de schade was gering. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Als alles volgens plan verloopt, zullen de televisie kijkers op zondag 31 januari a.s. de Apollo 14 zien starten voor een re tourvlucht naar de maan. De „ach terblijvers" op aarde zullen het al lemaal, dank zij de onvolprezen sa telliet-techniek, thuis in hun leun stoel kunnen volgen. Tot nu toe waren de Apollo-uit- zendingen spectaculair nieuws, maar nu het „nieuwe" er een beetje af is, daalt de belangstelling zien derogen. De NOS, die dit soort uitzendin gen via radio en tv vaak als pres tige-object beschouwde, is ditmaal dan ook van plan deze maanreis minder uitvoerig te begeleiden. Ook de „one-man-show" van Henk Terlingen, die door het pu bliek al zo'n beetje als ruimtevaart deskundige werd beschouwd, komt te vervallen. Zijn collega Joop van Zijl zal nu het commentaar bij de beelden gaan verzorgen. Een en ander vindt zijn oorzaak in het feit, dat Terlingen duidelijk teleurgesteld bleek, omdat hij niet zoals bij vorige vluchten, vooraf een bezoek aan Cape Kennedy en het ruimtevaartcentrum in Houston kon brengen om gesprekken met de as tronauten en Amerikaanse experts te voeren. Terlingen weigerde zelfs de werk besprekingen bij te wonen in Hil versum, en werd nadat verschillen de keren een poging was gedaan om de kennelijk gefustreerde NOS- presentator tot andere gedachten te brengen, door de programmaleiding vervangen. HENK TERLINGEN

de Vrije Zeeuw | 1971 | | pagina 5